BINNENLAND CDA wil algeheel verbod op kraken Remkes, minister in last Verdonk maakt werk van uitzetten asielzoekers Dodelijke schietpartij in Tilburg na caféruzie om dobbelspelletje Alle verdachten mishandeling Joos vast Ten Hoopen: Dubieuze groepen tegenhouden Identiteit van vermoorde vrouw nog niet bekend Moslimvoorman heeft buik vol van anti-islamstemming Vrouw op Al klemgereden bij brand jterswijk liiK - Bij een brand in iVinterswijk is van en vrouw om het le ien. Haar dochter vond. De felle uit- and werd rond vijf kt. De vader wist zich reiligheid te brengen, r sprong van de eer- ing naar beneden en maandag 13 OKTOBER 2003 >e polii nd is v de brand is veroor- een gaslek. olifant stal af )e nieuwe olifanten- a van het Noorder kin Emmen is zo'n ;er, dat zijn stal beter len beveiligd. De oli- orgers zagen hoe slaagde het hekwerk ntenverblijf met zijn igtanden omhoog te )ok heeft hij met zijn 1-lichtbak vernield, iraadheid, zegt die- iloog Wijbren Land- r uit nieuwsgierig- dier is veel groter en n de verzorgers had- :ht. „Hij weegt 7200 jl zijn gewicht in Let- eschat op 5700 kilo." iar dood Petit n 34-jarige café-eige- Et Friese dorpje Haule niddag dood in zijn iden. De politie gaat dat de man door een n het leven is geko- heeft de politie van- ndgemaakt. De poli- nnen met een groot - urtonderzoek en is iaar klanten die zater- jcafé Petit hebben be- lendverkeer levens loor verkeersonge- dit weekeinde zes len. In IJmuiden irdagavond een 15-ja- )liJom het leven. Zij déaar fiets geschept n^ito van een 48-jarige s «ot. In Gellicum over- 3r#2-jarige automobilist iin die tegen een brug- it Dtste. Een 23-jarige ertfekerom verloor het daP hij in Ede tegen een v(jste. In Oosterend op tep de auto van een 43- erO door een tractor Een 14-jarige jongen enberg reed zaterdag- »ewel hij daar te jong op een scooter, ver- 'icht over het stuur en een boom. Dat ge- een 24-jarige auto- it Nijmegen. De be- rarleed, de drie inzit ten gewond. e zoekt ste zeiler tilburg/gpd - Bij een ruzie over een dobbel spel in een café in Tilburg is in de nacht van zaterdag op zondag een 35-jarige inwoner van Tilburg doodgeschoten. Een 34-jarige vrouw kreeg een kogel in haar borst. Zij is buiten le vensgevaar. De voortvluchtige schutter is een bekende van het overleden slachtoffer. Ook de politie kent hem. De ruzie in het café begon even voor midder nacht tussen een aantal mannen die tot een grotere groep van ruim tien familieleden en vrienden behoorde. Een deel van de groep was gaan dobbelen en daarbij was onenigheid ontstaan. Tijdens de ruzie haalde een van de mannen een vuurwapen tevoorschijn en schoot gericht op de 35-jarige man. Die werd daarmee het vierde dodelijke slachtoffer dit jaar van geweld in Tilburg. Op 19 januari werd een 26-jarige man doodge schoten na ruzie, op 26 januari doodde een 31-jarige Tilburger een 64-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats met een mes en op 18 juli stak een groepje jongeren van Antil liaanse afkomst de 18-jarige Bart Raaijmakers dood. Dit leidde tot grote commotie in Til burg. Dat het uit de hand liep in het café, waar veel mensen van Turkse, Albanese en Joegoslavi sche afkomst komen, verbaast buurtbewoners niet. Het café heeft een slechte naam. Volgens omwonenden moet de politie er vaak opdra ven om geluidsoverlast en vechtpartijtjes op te lossen. Loco-burgemeester E. Aarts zei gisteren dat de gemeente bezig is om kroegen die regelmatig voor overlast zorgen in kaart te brengen. „Daarbij heb ik de naam van dit café ook ho ren vallen." den haag/gpd - Er moet een wet komen tegen het kraken van be drijfspanden én woonhuizen. Dat zei CDA-Kamerlid Ten Hoop en gistermorgen in een inter view op Radio i. Het kraakver- bod is volgens Ten Hoopen ook een stap in de strijd tegen crimi naliteit. Ten Hoopen deed zijn pleidooi in het programma De andere wereld van zondagmorgen. Voor een verbod op het kraken van bedrijfspanden bestaat sinds vorige week al een Ka mermeerderheid. De CDA'er vindt dat ook het kraken van huizen buiten de wet moet val len. Het Kamerlid wil met het alge hele kraakverbod voorkomen dat 'dubieuze groepen uit het buitenland' naar Nederland ko men, omdat ze daar gemakke lijk onderdak kunnen vinden. „Het gaat mij primair om het herstellen van het eigendoms recht, maar ik wil via die weg ook de criminaliteit aanpak ken." Een ander argument van Ten Hoopen is dat kraken in vrijwel alle andere Europese landen al verboden is. Nederland moet daarbij niet uit de pas blijven lopen, vindt de CDA'er. De jongerenorganisatie van de Socialistische Partij, ROOD, gaat met ingang van vandaag juist leegstaande kantoorpan den kraken voor jongerenhuis vesting. Volgens ROOD-voorzit- ter en Eerste-Kamerlid Van Vugt moet er snel een begin worden gemaakt met de aan pak van de woningnood, met name onder jongeren. „We hebben lang genoeg gezegd dat er iets moet gebeuren. Er is niets veranderd, dus nemen we zelf het heft in handen," aldus Van Vugt. Volgens Van Vugt is de tijd van praten voorbij. Het afgelopen voorjaar voerden de jongeren uit de SP ludieke acties om aan dacht te vragen voor het pro bleem van de woningnood on der jongeren. „De overheid heeft een zorgplicht waar het gaat om het fatsoenlijk huisves ten van de burgers. Daar wijzen we nu met nog meer nadruk op," aldus Van Vugt. Volgens Van Vugt is het niet meer dan 'een grappig toeval', dat in de politiek met steeds meer nadruk gesproken wordt over het verbieden van kraken. De jongeren van de SP zijn in elk geval niet onder de indruk van het initiatief van Ten Hoop en. „Wij gaan gewoon onze ac tie voeren. Het CDA is mede verantwoordelijk voor de huidi ge krapte op de woningmarkt," aldus Van Vugt. 'In een jolige stemming gingen ze terug naar de supermarkt' amsterdam/anp - De Amster damse politie heeft in het week einde opnieuw drie jongeren aangehouden die worden ver dacht van betrokkenheid bij de gewelddadige dood van Anja Joos. Nog een verdachte meld de zich gisteren zelf. Met de vier nieuwe verdachten en de vijf die vastzaten zegt de politie de groep die betrokken was bij de mishandeling van Joos com pleet te hebben. Anja Joos overleed vorige week maandagavond nadat perso neel van de Dirk van den Broek in de Amsterdamse Pijp haar meenden te betrappen op het rappi stelen van een blikje bier. Het biertje bleek betaald, maar de situatie liep toch uit de hand. Een scheldpartij ontaard de in een schoppartij. De 43-ja- rige Joos overleed kort daarna aan de gevolgen hiervan in het ziekenhuis. De verdachten zijn allemaal rond de 18 jaar. Anja Joos, een verslaafde vrouw uit Duitsland die al jaren in Ne derland verbleef, kwam maan dagavond de Dirk van den Broek binnen. Supermarktper- soneel zag dat ze een blikje bier in haar tas had, dat ze meenam zonder af te rekenen. Ze gingen haar achterna. Buiten bleek Joos wel een kassabon voor het biertje te hebben. Een perso neelslid bood zijn excuses aan. Daarmee had de zaak afgedaan kunnen zijn. Maar een groep jongeren, deels personeel van Dirk van den Broek, deels jon geren die zich regelmatig bij de supermarkt ophouden, be moeide zich met de kwestie. Joos zou iets hebben geroepen tegen Marokkanen. Het ziet er naar uit dat dit de inleiding vormde tot het geweld. Volgens hoofdofficier van justi tie De Wit schopten een of twee jongens anderhalf tot twee mi nuten op de weerloze vrouw in. De rest van de groep stond daar min of meer omheen. Na enke le minuten gingen ze in een 'jo lige stemming' terug naar de Dirk van den Broek. De dood van Joos leidde tot grote ontzetting. Het leek erop dat opnieuw een winkeldief slachtoffer was geworden van excessief geweld van winkelper soneel, dit keer met de dood tot gevolg. Joos bleek uiteindelijk niets te hebben gestolen. Het geweld lijkt eerder samen te hangen met racistische opmer kingen - absoluut geen recht vaardiging voor dit geweld, al dus De Wit - dan met diefstal. De ontzetting is er niet minder om. Woensdagavond is er in Amsterdam een stille tocht ter nagedachtenis aan Anja Joos. IDE - De politie van n is sinds zaterdag- 3 zoek naar een 55-ja- uit Delft, die zaterdag t zeilen in het Zuid- ?er overboord raakte, ras met zijn echtgeno- 54-jarige vrouw uit a het zeilen toen de loor het wegvallen nd plotseling uit de De man sprong haar waama ze beiden de ir probeerden te be man verdween on- en is daarna niet n. De vrouw werd ire watersporters aan loipen. Iidefensie wil b' voor OV - Op het Stations- I msterdam gaf Milieu- e 5 randaag de aftrap voor agne voor beter open- oer in Nederland. De a zamelt handtekenin- het kabinet ertoe den het zogeheten an Kok' in te zetten en treinvervoer in investeringen in au- Aan de vooravond :tie hadden al ruim ensen hun handteke- itvoor een beter open- /oer. ögen viering verklaring felemaal in de geest |ld Janssen heeft het orp Steyl zondag zijn laring gevierd: ingeto- nder franje. Kardinaal ep in een dankdienst ofsvemieuwing. De hop van Utrecht trok r n met de tijd waarin 1837-1909) in Steyl ïen voor een missie- ongregatie ontvouwde, erkeerde in een emsti- scrisis. „Men achtte plannen onhaalbaar, ]en de stroom in reali- ij het onvoorstelbare", nis. Janssen stichtte in congregaties. 128 Jaar leze missionaire bewe- I springlevend. Johan Remkes, een van de zondebokken in de affaire-Mabel. Archieffoto: CPD door Frouke Houtman den haag - Nu het sprookje Mabel-Friso als een zeepbel uit een is gespat zoekt Den Haag driftig naar een zondebok. Veel vingers wijzen naar Johan Rem kes, als minister van binnenland se zaken hoofdverantwoordelijk voor de veiligheidsdienst AIVD. Een portret. Premier Balkenende liet er af gelopen vrijdag geen misver stand over bestaan: hij heeft zijn werk goed gedaan. Het is de AIVD die in de beklaagden bank staat, omdat de dienst heeft verzuimd de ware aard van de contacten tussen Mabel Wisse Smit en topcrimineel Klaas Bruinsma aan het licht te brengen. En wie klachten over de inlichtingen- en veiligheids dienst heeft, dient zich te wen den tot de voor deze dienst ver antwoordelijke minister, WD- 'er Johan Remkes. Remkes heeft beloofd de frac tieleiders van de drie grote par tijen (CDA, WD, PvdA) spoedig vertrouwelijk te informeren over het antecedentenonder zoek van Mabel, maar daarmee alleen komt hij niet weg. Dit muisje zal voor hem zeker een staartje hebben, temeer omdat het niet de eerste keer is dat de onder hem ressorterende AIVD een scheve schaats rijdt. De nuchtere Groninger heeft ech ter genoeg politieke ervaring om met de aanvallen aan zijn adres te kunnen omgaan en waar nodig de plooien glad te strijken. De 52-jarige Remkes is al sinds zijn jonge jaren politiek voor de liberalen actief. In 1993 kwam hij als liberaal Tweede-Kamer lid naar Den Haag, waar hij na enkele jaren staatssecretaris van volkshuisvesting werd in het tweede paarse kabinet. In het eerste kabinet-Balkenende dat vorig jaar aantrad, maakte hij zijn debuut als minister van binnenlandse zaken, een post die hij in het tweede kabinet- Balkenende mocht behouden. De AIVD bracht Remkes al twee keer eerder in verlegenheid. Vo rig jaar moest de minister na lang aandringen van de Tweede Kamer toegeven, dat de dienst bij het onderzoek naar beveili ging van Pim Fortuyn te passief was geweest. In maart dit jaar werd bekend dat de dienst bui ten medeweten van Remkes onderzoek had gedaan naar de antecedenten van Edwin de Roy van Zuydewijn, de echtge noot van prinses Margarita. De eerste woede richting Rem kes na de ontknoping van 'Mabelgate' lijkt overigens al weer bekoeld. LPF-leider Her ben laat weten liever de ambte lijke top van de AIVD aan te willen pakken. „Die heeft het bij de beveiliging van Pim For tuyn ook af laten weten." Frac tievoorzitter Dittrich van D66 zal in het komende Kamerdebat zijn pijlen evenmin alleen op Remkes richten. „Het hele kabi net heeft besloten om geen Toestemmingswet in te dienen, met Balkenende voorop. Nogal makkelijk om de shit nu op het bord van een andere minister te schuiven." Het CDA zal minister Remkes in elk geval harder aanpakken dan eerder bij de debatten over Margarita en De Roy van Zuy dewijn en de beveiliging van Fortuyn. Kamerlid Spies: „Toen zat Remkes nog maar net op Binnenlandse Zaken. Dat is nu anders." WD-Kamerlid Cor- nielje vindt echter dat 'zijn' mi nister weinig te verwijten valt. „De AIVD heeft nu eenmaal be perkte mogelijkheden. Die kan niet, zoals Peter R. De Vries, het met een crimineel op een ak koordje gooien." amsterdam/anp - De Amster damse politie heeft na de liqui datie van vrijdag in Amstelveen de identiteit van de vrouw die daarbij om het leven kwam nog niet kunnen vaststellen. De po litie denkt wel te weten om wie het gaat, aldus een woordvoer der, maar heeft dit nog niet met zekerheid kunnen vaststellen. De man die werd doodgescho ten, is de 39-jarige Jules Jie. Hij was een bekende in de Amster damse onderwereld. In de jaren tachtig was de Amsterdammer vooral bekend van zijn piraten zender Radio Sjuul. Hij woonde in Amsterdam-West. Buurtbe woners daar zeggen dat het vrouwelijke slachtoffer Jie's Thaise vriendin was. In de buurt omschrijven ze Jie als een opvallende verschijning. „Een echte klerenkast. Volgens mij moest je met hem geen ru zie krijgen", zegt een buurman. In de straat vol sociale huurwo ningen viel de exclusieve Mer cedes van Jie zeker op. Vrijdag werd hij op de Keizer Karelweg in Amstelveen getrof fen door een regen aan kogels. Zijn auto werd opgewacht door twee personen op een scooter die het vuur openden toen Jie voorbijkwam. De politie hield in de omgeving direct na het in cident wel een aantal scooter rijders aan, maar de schutters zaten er niet bij. den haag/gpd - „Wie het wil, kan terug." En: „Na een 'nee' moet de asielzoeker zelf zorgen dat hij naar zijn vaderland terug keert." Minister Verdonk van vreemdelingenzaken is niet bang voor duidelijke uitspraken. Wie te horen krijgt dat hij hier niet mag blijven moet weg, en de mi nister gaat ervoor zorgen dat dat ook werkelijk gebeurt. Dat blijkt uit de plannen die zij onlangs aan het kabinet heeft voorge legd. In kamerdebatten maakte Ver donk de afgelopen maand al duidelijk dat het haar ernst is. Het moet uit zijn met de einde loze opvang van mensen die vaak al meermalen te horen hebben gekregen dat zij niet mogen blijven. Een streng asiel beleid kan alleen slagen als de mensen die afgewezen worden ook echt Nederland verlaten. Juist die terugkeer hapert al ja ren. In de nieuwe Vreemdelin genwet die in 2001 inging is het de verantwoordelijkheid van de asielzoeker zelf om te regelen dat hij naar zijn land terug kan. Na de definitieve afwijzing van zijn asielverzoek heeft hij nog 28 dagen om zijn terugreis te regelen. Daarna moet de ge meente de opvang beëindigen, zoals dat officieel heet. En daar loopt het spaak. Ge meenten hebben er grote moei te mee mensen, en soms hele gezinnen, die zij jaren een dak boven het hoofd hebben gebo den zomaar op straat te zetten. Nog los van de vraag of asiel zoekers wel of niet meewerken aan hun terugkeer en of hun re geringen deze soms lastige on derdanen de vereiste reispapie- ren geven. De terugkeer van asielzoekers zorgt al jaren voor geruzie tus sen gemeenten en kabinet. Ver donk noemde het vorige maand in de Kamer 'niet echt logisch' dat uitgeprocedeerden nog op vang krijgen. Daardoor kunnen zij de indruk krijgen dat ze mo gen blijven. „Een hardnekkig misverstand," aldus de minis ter. Verdonk wil daar een einde aan maken. Het Rijk gaat de touw tjes strakker in handen nemen met een nieuwe vorm van op vang, een 'centrum gericht op terugkeer'. Zodra een asielzoe ker te horen krijgt dat hij of zij niet mag blijven moet hij naar deze 'wachtkamer'. Het gaat om duizenden mensen per jaar, want gemiddeld wordt maar twaalf procent van de asielver zoeken gehonoreerd. In het centrum wordt de asiel zoeker verteld dat hij waar schijnlijk terug moet naar zijn vaderland en maar beter voor bereidingen kan treffen. Let wel: hij is dan nog niet uitge procedeerd. Hij kan nog in be roep bij de rechter, en in die periode heeft hij ook recht op opvang. Het verblijf in de 'wachtkamer' kan maanden of zelfs jaren duren. De opvang is sober, omdat het niet de be doeling is dat de asielzoeker gaat wortelen in de Nederland se samenleving. Als de rechter de afwijzing overneemt en de asielzoeker dus echt uitgeprocedeerd is moet hij het land verlaten. Hij heeft dan nog 28 dagen om zijn reis en de benodigde papieren te regelen. Wie meewerkt, krijgt van de regering een premie mee. De wachtkamer is daarmee iets anders dan de 'uitzetcentra' die Verdonk wil inrichten. Die zijn bedoeld voor mensen die niet meewerken aan hun vertrek, bijvoorbeeld illegalen die zijn opgepakt. Hoe hoog de vertrekpremie wordt, waar de centra komen en hoe sober ze worden, is nog niet duidelijk. Verdonk heeft haar plannen vorige week voor het eerst met haar collega's be sproken. Het definitieve plan komt in november. De gemeenten zijn in elk geval vóór. „Het is heel goed dat de minister eindelijk de proble men oplost", zegt een woord voerster van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. „Het lijkt erop dat de minister haar verantwoordelijkheid neemt." den haag/anp - Als de anti-isla- mistische stemming in de Ne derlandse samenleving voort duurt, zullen moslimorganisa ties ophouden met investeren in een dialoog met de omrin gende maatschappij. Dat zei voorzitter H. Mahawat Khan .van de organisatie van ahma- diyya-moslims zaterdag tijdens een bijeenkomst in Den Haag van zijn beweging. Er is volgens hem in Nederland een klimaat ontstaan waarin moslims van alle problemen de schuld krijgen. „Straks zijn de files op de A4 ook nog de schuld van de moslims", aldus Mahawat Khan. „De moslims zijn murw gebeukt. Ook ik heb er genoeg van. Ik weiger mijn achterban nog op te roepen om ordelijk in dialoog te gaan met de samenleving." De ahma- diyya is een islamitische her vormingsbeweging. In Neder land heeft ze haar aanhang vooral onder hindoestaanse Su- rinamers. Mahawat Khan viel onder an deren WD-Kamerlid Wilders aan, die heeft gepleit voor slui ting van extremistische mos keeën. „Hij weet heel goed dat het hier om een kleine minder heid gaat. Hij en andere popu listische politici vergiftigen de samenleving met zulke uitspra ken. Straks komt de geest uit de fles." Mahawat Khan bena drukte dat de islam geenjta-in- de-weg is voor de deelname van moslims aan de Nederland se samenleving. probeerde haar naar buiten te trekken. De vrouw verzette zich hevig. Doordat ze de autogordel droeg slaagde de overvaller er niet in haar naar buiten te trekken. Toen meer auto's langsreden, sprong de man in zijn wagen en reed weg richting Deventer. De vrouw raakte licht gewond en was zeer ontdaan. De politie heeft geen idee waarom beide mannen juist deze vrouw op de korrel hadden genomen. apeldoorn/gpd - Twee auto mobilisten hebben in de nacht van zaterdag op zondag een 29- jarige wouw uit Apeldoorn op de snelweg Al overvallen. Ze reden haar klem en probeerden haar uit haar auto te sleuren. De wouw werd al vanaf Amers foort door twee personenauto's gevolgd. Bij de afrit Hoenderloo dwongen ze haar tegen de vangrail tot stilstand. Een van de automobilisten trok de lin kerdeur van haar auto open en Op het Gerard Douplein wordt de bloemenzee voor Anja Joos steeds groter. Foto: ANP/Evert Elzinga

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3