Mabel-mania op trouwbeurs GESPREK VAN DE DAG Grafpiramide ontziet volle begraafplaats De koe met de zes poten Weg zonder kinderen maandag 13 oktober 0 DAGELIJKS LEVEN fiA 0 E-N Wijï ook. moren MENSELIJK Een 78-jarige vrouw uit Noord-China heeft de afgelopen zeventig jaar naar schatting ongeveer 10.000 kilo aarde verzwolgen. Hao Fenglan ontwikkelde haar bijzondere SMAAK VOOR MODDER en slijk op 8-jarige leeftijd. Ze stelt dat ze zich lichamelijk niet goed voelt als ze niet minstens een portie aarde per dag tot zich kan nemen. Volgens de krant South China Morning Post verkeert de vrouw uit de regio Zhangwu in goede gezondheid. De 13-jarige ALI ISMAELABBAS die wereldwijd bekend werd toen hij zijn armen verloor bij een Ame rikaans bombardement op Bag dad, heeft in Londen twee KUNSTARMEN gekregen. De Koe weitse overheid betaalt de reke ning, het duurt echter nog even voor Ali naar huis mag. Hij moet nog maanden lang oefenen met zijn kunstarmen, waarvan de rech ter arm is voorzien van een elek trode die zijn hand kan openen en sluiten via contact met de spieren op de stomp. De protheses moe ten geregeld worden vervangen omdat Ali nog geruime tijd zal groeien. Ali werd het symbool van de door de Verenigde Staten gelei de oorlog tegen Irak. Bij een raket inslag op zijn huis in Bagdad kwa men zijn ouders en meer dan tien andere familieleden om. Hij ver loor niet alleen zijn armen, maar raakte ook ernstig verbrand. Kort geleden had Ali in Londen een ontmoeting met de bondscoach van het Engelse voetbalelftal, Sven-Goran Eriksson. Foto: AP Amerikaanse JAGERS kunnen waarschijnlijk op korte termijn in Centraal-Azië op de met uitsterven bedreigde MARKHOOR (schroefhoorngeit) gaan jagen, zonder dat ze daarmee in strijd met de Amerikaanse wet handelen. Hetzelfde geldt onder anderen voor circussen in de Verenigde Staten die zeldzame Aziati sche olifanten willen importeren. De Amerikaanse krant The Washington Post meldde zaterdag op gezag van overheidsfunctionarissen dat de regering-Bush de Endangered Species Act uit 1973 wil aanpassen. De toenmalige president Richard Nixon zette dat jaar zijn handtekening onder de wet, die was opgesteld met het doel bedreigde uitheemse diersoorten te beschermen. Natuurbescher mers zien helemaal niets in een aanpassing van de wet..Zodra je een prijs op het hoofd van dieren zet, stimuleer je mensen om deze dieren te doden of te vangen. Stroperij wordt dan een zeer lucratieve bezigheid." FREDY KNIE senior, nestor van de in ternationaal befaamde circusfamilie Knie, is zaterdagavond op 83-jarige leeftijd overleden. Dat hebben fami lieleden gisteren meegedeeld. Fredy Knie was de oom van Franco Knie, de huidige directeur van het circus. Fre dy was tot zijn pensionering in 1985 vooral beroemd als paardendresseur. Zijn eerste circusoptreden, als acro baat, was al op 4-jarige leeftijd. Een Libanese vrouw heeft za terdag in een ziekenhuis in Beiroet na dertig weken zwan gerschap het leven geschon ken aan een ZESLING. De ba by's, vier meisjes en twee jon getjes, kwamen ter wereld met een keizersnee. Moeder en kinderen maken het uitste kend, aldus een communiqué van het ziekenhuis. De twee maanden oude koe Cham Leek (Cambodjaans voor vreemd) is door haar eigenaar, een boer uit de buurt van de hoofdstad Phnom Penh, weggeven aan monniken. Het dier heeft zes poten en de boer was bang dat het dier hem ongeluk zou brengen. Foto: Reuters/Chor Sokunthea Op de Love and Marriage-beurs die het afgelopen weekeinde in Maas tricht werd gehouden gingen de gesprekken niet uitsluitend over dessin en kleur van bruidsjapon en trouwpak. Tussen de modeshows en de stands met ringen, sfeermu ziek en limousines voor 'de grote dag' was het onderwerp Mabel Wisse Smit nadrukkelijk aanwezig. Zal de bruidsjapon parelwit, ivoorblank, zuurstokroze of mint- groen worden? Wordt het feest 's avonds geopend met een roman tische schuiver of een spetterend 'Also sprach Zarathoestra'? En gaan er witgouden of gewoon gouden ringen aan de vingers? Het zijn vragen waarvan veel stel letjes en tal van andere bezoekers van de Love and Marriage- beurs het antwoord nog niet weten in het tot een bruidssuite verander de Mecc-centrum. Met ingespannen blik worden de wandelende witte wolken op hoge hakken, die de catwalk op en af lopen, nagestaard, becommenta rieerd en van een kruisje in het programmaboekje voorzien als de creatie in de smaak valt. Niks is nog zeker, zelfs de datum voor de grote dag is in veel gevallen nog punt van discussie en oorzaak van hoofdpijn en gekissebis. Maar over Mabel Wisse Smit, de in op spraak geraakte verloofde van prins Johan Friso, hebben de meeste Love and Marriage-gan gers wel een duidelijke mening. Renate Blom, die met moeder en oma naar Maastricht is gekomen om een japon naar haar smaak te kunnen vinden, zegt blij te zijn dat ze niet in de schoenen van Mabel Wisse Smit staat. „Gelukkig niet. Al die ellende, die ze nu over zich heen krijgt. Maar ik vind het wel stom van haar dat ze niet meteen de waarheid heeft gezegd. Ze had toch kunnen weten dat de media er toch wel achter zouden komen dat ze meer gehad heeft met die Bruinsma dan ze eerst zei. Heel Nederland denkt nu 'Wat moeten we nu met die Mabel?'. Het vertrouwen is weg." Moeder Marion Blom knikt in stemmend. „Ik heb wel medelij den met Beatrix. Die kan nu de problemen met het Nederlandse volk gaan oplossen. Terwijl op de achtergrond uit de geluids boxen van de modeshow een mierzoet duet klinkt van een paar, dat elkaar 'para siempre', voor al tijd trouw belooft, legt Els Bex- De wandelende witte wolken op hoge hakken, die de catwalk op en af lopen, worden kritisch bekeken en becommentarieerd. Foto: GPD/Pet< kens de exemplaren van haar Hu welijksdata-gids in haar stand recht. Ze heeft er een zwaar hoofd in dat het nog wel tot een huwe lijk komt op 24 april 2004. „Ik denk dat het huwelijk niet door gaat. Want Johan Friso wil naast zijn broer Willem Alexander staan, hij wil hem helpen. Nou, dan zal hij van Mabel afstand moeten doen, denk ik. Mabel heeft te veel schade aangericht. Maar als ze toch trouwen, nou dan hebben ze mijn zegen, ik hoop dat ze gelukkig worden. Marcel Verheijen en zijn vriendin Diana Janssen -op zoek naar 'iets straks en simpels met niet te veel dingetjes aan de japon'- vinden de Mabel-mania maar onzin. „Wat ze in haar verleden heeft ge daan zegt toch niet hoe ze nu is. Mijn schoonmoeder hoeft ook niet weten wat ik allemaal heb uitgevreten, evenmin als mijn moeder allemaal moet weten wat Diana heeft uitgespookt. Maai- ik vind het wel gaaf dat hij afstand doet van de troon. Dat geeft aan dat hij voor haar gaat." Dat vindt ook Danielle Hermans, die een vragenlijst 'met kans op een su- perprijs' staat in te vullen. „Mijn schoenmoeder vroeg al aan me of ze me ook moest laten screenen," zegt ze met lichte spot in haar stem. Nadat ze geposeerd heeft voor een foto op de treeplank van de auto die Maxima en Willem Alexander op hun trouwdag ge bruikten, wil Carla Burgh uit Maarheeze wel kwijt dat ze de commotie rond Mabel „zwaar overdreven" vindt. „Ze moeten haar met rust laten. Iedereen heeft wel eens iets gedaan dat niet in de haak is. En het is al zo lang geleden met die Bruinsma." Erik Thiemann senior wrijft nog eens liefkozend over de glimmend zwarte Citroën Traction - „nog al tijd de populairste trouwauto". De veiligheidsdienst is de grote boosdoender in de ogen van de grijzende chauffeur en verhuur der van trouwauto's: „Die lui heb ben zitten pitten". Marcel Stijnen, de jonge directeur van Edison en tertainment kan zich de ophef wel voorstellen, maar vind het wel jammer dat iedereen PriiÉj alweer is vergeten. ,,A1 dia" nigingen die toen zijn afgll digd, die hakken er echt ill stand ertegenover heeft ep Jan van den Bragt uit Vallfei naar eigen zeggen de oplijc voor alle huwelijksellen dia den. „Met deze trouwrinvl vingerafdruk kan er niks ip misgaan. Je weet altijd prfe waar je partner geweest iir gerafdruk op de ring laat f> spoor na. Deze ring is eer? huwelijks-dna. Platina, di wel het juiste materiaal vos Mabel. Dat is het hardstep duurste edelmetaal dat em i Ray Simoen ei De Brabantse begraafplaatsadvi seur Genius Loei heeft een manier gevonden om Nederlandse kerk hoven, die vaak met ruimtegebrek kampen, te ontlasten. Het bureau heeft naar voorbeeld van door Maya's gebouwde graftempels een piramide ontworpen waarin in galerijen graven drie hoog wor den opgestapeld. Diverse ge meenten hebben al serieuze be langstelling voor het concept ge toond. Het ontwerp is genoemd naar de Mexicaanse Mayastad Palenque waarin de doden in een soortgelij ke graftempel werden begraven. Begraafplaatsen kunnen, afhanke lijk van de ruimte die ze nodig hebben, verscheidene lagen van galerijen trapsgewijs op elkaar stapelen. In de muren van de gan gen, die drieënenhalve meter hoog zijn, kunnen grafkisten en urnen op elkaar worden gesta peld. De investeringskosten voor de graftempels zijn afhankelijk van de omvang van het bouwwerk. Zo kost een vier lagen hoge piramide, met 1500 graf- en 300 urn plaatsen ongeveer 4 miljoen euro. Een der gelijke constructie neemt 2500 vierkante meter grond in beslag. Volgens C. Smulders van Genius Loei levert dit concept zowel fi nancieel als wat betreft de ruimte veel voordeel op voor beheerders van kerkhoven. „In Nederland sterven momenteel jaarlijks 140.000 mensen", aldus Smul ders. „Dat betekent dat er jaarlijks 425.000 tot 705.0000 vierkante meter grond nodig is voor het be graven van deze personen. Door de steeds maar toenemende ver grijzing neemt het aantal sterfge vallen rond 2040 naar verwach ting toe tot 240.000 per jaar. Er is dus steeds meer ruimte nodig om mensen te begraven terwijl die ruimte in Nederland heel schaars is. Het is noodzaak om op een an dere manier met deze ruimte om te gaan. Bijkomend voordeel is volgens Smulders dat de grafpiramides ook vanuit estetisch oogpunt be ter overkomen. „Op sommige kerkhoven liggen de grafzerken nu al zo dicht op elkaar dat je er nauwelijks een voet tussen kunt krijgen. In plaats van die emotie loze eenvormigheid biedt Palen que een begraafplaats met veel meer allure zodat mensen in staat zijn om hun doden in stijl te be graven en te herdenken." anp De oplossing voor overvolli graafplaatsen: graftempels in galerijen graven drie hoe den opgestapeld. Foto: ANI Hun Koen was een beetje grieperig en had hen al de hele nacht beziggehouden met zijn aanstellerige ge kuch en zijn aanhoudende gedrein. Dus echt een goed gevoel dat ze hem aan de zorgen van opa en oma hadden toevertrouwd, nee, dat hadden ze niet. Voor die twee van ons moesten we een ingewikkeld schema achterlaten van halen en brengen naar trai ningen en wedstrijden, van opblijf- en naarbedin- structies, van dat-lust-ie-wel, en dat lust-ie-beslist- niet. Zouden die ouwetjes dat wel trekken? In de eer ste twee minuten van ons weekendje weg zonder de kinderen raken we aan de praat met een ander stel, ook even lekker helemaal weg zonder de kinderen. Waarover? Over de kinderen, natuurlijk. Meer dan elf jaar heb ik me verzet tegen meerdaagse uitstapjes zonderde kinderen, waarop mijn eega -de laatste jaren met toenemende overredingskracht- heeft aangedrongen. Voor mijn gevoel klopte het niet, je eigen vlees en bloed achterlaten in de onver schillige handen van..., van..., nou ja, wel niet in de handen van wildvreemden, maar toch. En echt over tuigd kon ik niet raken door de argumenten van mijn wederhelft, om weer eens tivee dagen met el kaar te zijn zonder die voortdurende dreiging van gezeur, gejank en geruzie die opgroeiend nageslacht nu eenmaal met zich meebrengt. Net als opnames in een herstellingsoord, een weekje astmacentrum in Davos of een paar dagen kuuroo rd, zou het weekendje weg zonder de kinderen vol gens mijn eega moeten worden opgenomen in elke standaardpakketpolis van willekeurig welke ziekte kostenverzekering. En ach, twintig jaar getrouwd zijn leek mij een passend moment om over mijn fo bie heen te stappen. Over twee fobieën, eigenlijk. Mijn aversie tegen weekendjes weg zonder kinderen en de levensstijl die het blad Seasons predikt, liet ik wegsmelten door een weekendje weg te boeken via een arrangement uit het rijtje de leukste shortbreaks' van Seasons Travel. Twee nachten, inclusief cham pagne en bonbons op de kamer, in een authentiek kasteeltje, net over de Belgische grens, met door weel derige spijzen omgeven en door goede wijnen be sprenkelde avonden in het culinaire stadje Hoogstra ten. Kan een man dichter reiken naar het toppunt van romantiek? De zorgvuldige voorbereiding van de nazaten op een weekendje zonder onze liefdevolle aanwezigheid, ging enigszins de mist in doordat vooral mijn zoon direct allerlei voordelen zag van een moeder die op enkele honderden kilometers afstand vertoeft. Onge limiteerd tv-kijken en computeren, meer snoep dan zijn maag zou kunnen verwerken en -als hij zijn oma een beetje kent- maaltijden die louter uit pan nenkoeken en gefrituurde happen zouden bestaan. Pas naar bed gaan als zij daar zin in had, was het eerste dat mijn dochter te binnenschoot. En daarna lezen zonder dat er na een kwartier iemand komt kijken of het licht al uit is. Ook van een roerend afscheid was op de bewuste vrijdagmiddag van ons vertrek geen sprake. Elfjaa, lang heb ik gevochten om ze mee te krijgen op elk uitstapje en elke vakantiereis die we ondernamen, om niet meer dan een vluchtige knuffel in ont vangst te mogen nemen op het moment dat ik eens een keer één slag in dit voortdurende achterhoedegevecht verlies. Al bij de eerste bocht staat er niemand meer voor het raam van de woonkamer om naar te zwaaien. Het is vreemd, om twee uur in de auto te zit ten zonder infantiele muziek, het voortdu rende 'zijn we er al?' en slagen in de lucht richting de achterbank om tivee kemphanen uit elkaar te houden. Het kasteel is sfeervol, onze kamer hoog en ruim, maar in de prettig chique huiskamer van Marburg zijn we nog steeds zo gedegenereerd dat we verdorie al bin nen een minuut zorgelijke kinderverhalen zit ten uit te wisselen met een stel uit Bergen op Zoom. De komst van de jonge kasteelvrouwe met een dienblad vol witte wijn, brengt ons toch nog snel tot een eendrachtige conclu sie. En die luidt: Opa en oma zoeken het maar lekker uit, met de kinderen. Reacties? coIumn@dickvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2