SPORT Doorbraak? Crisis LINKS BUITEN HOC 990 MAANDAG 13 OKTOBER Schermer dood door val van flat havana - Een Chileense floret- schermer, deelnemer aan de wereldkampioenschappen in Cuba, is in de nacht van vrijdag op zaterdag om het leven geko men door een val van de elfde etage van een hotel in hoofd stad Havana. De internationale schermfederatie FIE heeft dat zaterdag gemeld. Rodrigo Mu- hoz (22) maakte deel uit van de ploeg die zaterdag tegen Rus land zou aantreden. De Chile- nen hebben zich inmiddels te ruggetrokken uit het toernooi. Er is mogelijk sprake van zelf moord. Munoz zou zwaar de pressief zijn geweest. Cricketer Hayden verbetert record perth - De Australische cric keter Matthew Hayden heeft vrijdag in een testserie tegen Zimbabwe het negen jaar oude record van Brian Lara uit Trini dad en Tobago verbeterd. Hay den sloeg in de eerste wedstrijd 380 runs bijeen; vijf meer dan Lara in 1994 had gedaan in een wedstrijd tegen Engeland. Of Hayden voor deze prestatie net zo wordt beloond als Lara in 1994 is afwachten. Lara kreeg negen jaar geleden de hoogste onderscheiding van zijn land (het zogenoemde Trinity Cross) een huis, voor 130.000 gulden vliegtickets, een auto en een halve hectare grond aan de kust Hayden moet het voorals nog doen met de stevige knuffel die hij direct na zijn laatste run ontving van ploeggenoot Adam Gilchrist. Supportersclub stopt na dood fan la coruna - Een groep fanatie ke fans van de Spaanse voetbal club Deportivo la Coruna heeft besloten zijn supportersclub op te heffen. De zogenoemde ul tra's besloten hiertoe nadat bij rellen rond een bekerduel van Deportivo een supporter het le ven had verloren. „We beseffen dat wij medeschuldig zijn aan de dood van deze fan", sprak een woordvoerder van de ul tra's. „De afgelopen jaren is het uit de hand gelopen", vertelde de woordvoerder tegen een Spaans radiostation. „Mis schien hadden we deze beslis sing eerder moeten nemen. Voetbal zou een excuus moeten zijn om jezelf te vermaken met vrienden. Dat was het niet meer, daarom is deze groep nu opgeheven. Iedereen die ge welddadig wil zijn, kan zich niet meer tussen ons verschuilen." De 31-jarige Manuel Rios Sua- rez, vader van twee kinderen, raakte dinsdagavond zwaarge wond tijdens rellen rond het bekerduel tussen Deportivo en derdedivisionist Santiago de Compostela. Hij kreeg klappen toen hij twee rivaliserende groepen probeerde te scheiden. Rios Suarez overleed later in het ziekenhuis in Santiago de Com postela. door Anton Diedrich Maarten Lafeber begon vijfjaar gele den als professioneel golfer, met een bijzondere constructie. Hij gaf aandelen in zichzelf uit. Voor honderd gulden kocht je een deel van het prijzengeld, dat de Nederlandse golfer de daarop volgende vijf seizoenen zou verdienen. Tot dit weekeinde zou per aandeel on geveer tachtig euro worden uitbetaald, honderdzeventig gulden, dus zeventig procent winst. Door zijn toernooiover- winning in het Dutch Open loopt dat bedrag waarschijnlijk nog iets op. Is de ze overwinning de doorbraak van Ne derlands 'grootste golftalent'? Tom O'Mahoney, golfprofessional van de Noordwijkse Golfclub: „Dit is absoluut de doorbraak. Hoe ik dat weet? Ik ken Maarten lafeber, en ik ken het professionele golf. De eerste stap is de moeilijkste, je moet eerst een toernooi winnen op de Europese tour. Daardoor hoef je je twee jaar lang niet voor de tour te kwalificeren, en speel je dus twee jaar met minder druk. Hetzelfde heeft Robert-Jan Derksen gedaan, door de Dubai De sert Classic te winnen. Oké, dit was niet het sterkst bezette toernooi. Maar je moet het eerst nog doen, dertien onder par is gewoon een heel goede score, ik zie lafeber en Derksen ook bij de Volvo PGA, het slottoemooi, nog wel goede zaken doen. En de komen de paar jaar kunnen ze groeien op ba sis van zo'n toernooizege." Tom Okker, voormalig toptennisser, nu kunsthandelaar en golfllefheb- ben „Volgens mij heeft hij de doorbraak al gehad. De laatste jaren is hij vaak bij de toptien geëindigd. En zijn gemid delde prestatie was vorig jaar zelfs be ter dan dit jaar. Hij is al vaak dicht bij een overwinning geweest, maar er zijn natuurlijk heel veel spelers op de Eu ropese tour die een toernooi kunnen winnen. Een paar jaar geleden speel de ik smaen met hem de Pro-Am op de Dunhill Links Championship. Dat was heel leuk, en ik ben hem blijven volgen. Hij is altijd best nerveus, en als hij een foutje maakte dan kon hij zich behoorlijk opwinden. Dat is nu een stuk verbeterd. Volgens mij hoort hij thuis bij de beste golfers van Euro pa, en is dit heus zijn doorbraak niet meer." Jonna van Beek, speelster van het eerste vrouwenteam van Noordwijk: „Ik ben zelf gaan kijken in Hilversum, bij de slotronde. En hij liep er die laat ste paar holes nog best cool bij, maar van binnen moet hij enorm zenuw achtig zijn geweest. Als je zo dicht bij je eerste touroverwinning bent, dan is dat alleen maar logisch. Hij had wel het geluk dat die Hansen, zijn concur rent, op de laatste hole een putt miste. Maar hij heeft natuurlijk het hele toer nooi goed gespeeld; al die uren trai ning komen er nu uit. Dit kan beslist helpen bij een eventuele doorbraak. Of hij en Derksen het dit jaar nog een vervolg kunnen geven, weet ik niet. Het zou ook kunnen dat Lafeber nu het gevoel over zich krijgt: 'Zo, dat was een mooi jaar'. En een klein beet je verslapt. In zijn geheel gaat het wel goed met het Nederlandse golf, drie spelers hebben een Europese tourze ge op hun naam. Dat is zeldzaam." Maarten Lafeber op www.golfsite.nl „Het was voor mij positief om niet als leider aan de laatste ronde te begin nen. De ervaring die ik heb opgedaan tijdens de Alfred Dunhill Links Cham- Foto: Ton Kastermans pionship (waar hij gedeeld vierde werd - red.) heeft mij erg geholpen om vertrouwen te hebben en rustig te blijven tijdens de laatste holes. Ik weet nu wat het is om te winnen, en dat kan mij alleen maar helpen in de toe komst. De volgende toernooien zie ik met groot vertrouwen tegemoet. Voor eigen publiek en dan ook nog de eer ste keer, deze overwinning kon niet op een beter moment komen." UIT GESPROI Louis van Gaal hield ons twee jaar geleden al voor wat er scheelt aan Oranje. De beleving. In zijn legendarische rede ten afscheid van het Nederlandse voetbal zei hij het niet in deze woorden, maar bedoelde hij het wel. De menta liteit van de (meeste) spelers is verrot. Van Gaal zei dit inderdaad niet zo. Hij zei het heel anders. Cryptischer vooral. „Ik ben op en top professional", zei hij. Ik wel. Ik, Van Gaal. Twee jaar - en vele incidenten - later dringen Van Goals woorden pas goed tot ons door en hebben ze met terugwerkende kracht profetische allure gekregen. Van Gaal keek niet naar zichzelf toen hij zijn eigen beroepseer benadrukte, hij richtte de blik op de internationals. Die hij van alles verweet, behalve een professio nele benadering van hun vak. Dat hij destijds in rooksignalen sprak, zij hem vergeven. Soms kan loyaliteit met de spelers - die hij had groot gemaakt en andersom - een sta-in-de- weg zijn. Wij hadden toen nog nooit van Kira Eggers gehoord. Maar aannemelijk is het dat met de rondleiding door deze mevrouw de Oranje-internationals in Kopenha gen het laatste druppeltje eruit heb ben geperst dat de emmer voor Van Gaal deed overlopen. Nee, over- stró-men. Nadien is het alleen maar gekker geworden. Van discipline in het veld (aan de laars gelapte tacti sche opdrachten, rode kaarten) is al geen sprake, daarbuiten nog minder. In de kleedkamer in Wenen staan Van Bommel en Davids elkaar naar het leven; in het hotel in Minsk trapt Rick- sen een deur tot splinters en maken nog zes lor ren van hun kamer niet eens gebruik; in Praag zetten Van Nistelrooij en Frank de Boer de bondscoach voor gek; de ene speler boycot de persde ander lekt, naar diezelfde pers. Goed beschouwd is het met de instelling van on ze voetballers beroerder gesteld dan Van Gaal in al zijn somberheid ons al voorhield. Dan verneem je van de crisis die de toekomst van het voetbal in Engeland ondermijnt. Crisis? Crisissen! 'Dopingrel' rond Rio Ferdinand. Bijna-boycot van interland in Turkije door de overgebleven internationals. Seksuele mishandeling van 20- jarige vrouw op de A58, waarvan (de inmiddels door Leeds United geschorste contractspeler) Jo- dy Morris als verdachte is aangewezen en de groepsverkrachting van een 17-jarig meisje (door 7 spelers van Newcastle United, terwijl zij maar één 'tegenstander' verwachtte) in een Lon- dens hotel. Zelfs als je bedenkt dat wij ook 'onze' dopingaf- faires hebben gehad en dat ook 'onze jongens' wel eens verdachte zijn (of zijn geweest) in sek suele- of geweldsmisdrijven, dan nog word je er stil van. Vergeleken met die Engelsen zijn onze boys de Jehovahs Getuigen van het Europese top voetbal. Watjes! Gelukkig is Hasselbaink voor de in terland van vandaag niet opgeroe pen. Van de 'night before' in Kopenha gen en het hanengevecht in Wenen, tot het drankgelag in Minsk en het groepsgesprek in Noordwijk, alles lekte tot dusverre uit. Over niet al te lange tijd vernemen wij vast ook wel wdt geleid heeft tot Jerrels ver wijdering uit Oranje - en wij reke nen erop dat Dick dan met iets ster kers aan komt zetten dan zo maar een niemendallerig gokschandaal- tje. Gelukkig is Louis van Gaal weer in ons midden. „Dit is mijn club", waren de enige woorden die de persbureaus donderdag over zijn terugkeer naar Ajax wisten op te tekenen. Of Cru ij ff dat ook vindt, dat Ajax de club van Louis is, hebben wij nog niet vernomen. Schitterende 'move'toch vanjohan Cruijff? Dat hij Wim Jansen van de week nog naar voren schoof als de ideale opvolger van Beenhakker. Telkens weer is Cruijff de enige Nederlander die zich realiseert dat Wim Jansen nog (ergens) be staat, maar een groot geschiedkundige had Cruijff niet hoeven zijn om te weten dat Ajax zich geen betere opvolger van Don Leo had kun nen wensen dan Louis van Gaal. En anders de stukjesschrijvers wel. Frank Snoeks UIT HET OOG Tonkie Collée was als mountain bikester net niet goed genoeg om de Olympische Spelen te ha len. Na het missen van Atlanta 1996 zette ze een punt achter haar loopbaan op de fiets. Collée liet zich tijdens haar actieve sportcarrière regelmatig kritisch uit over de KNWU en de bonds coach, omdat ze zich niet kon vinden in de vriendjespolitiek die er naar haar mening bedreven werd. In 1999 studeerde ze af als bewegingswetenschapper. Col lée (37 jaar) werkt parttime als inspanningsfysioioge bij Numico. De voormalig Leidse, woonach tig in Hollandse Rading, bege leidt topsporters en doet onder zoek naar prestatieverbetering, hetzij individueel toegespitst, hetzij in groter verband. „In het jaar van Atlanta ben ik gestopt. Ik had alles op alles ge zet, maar ik was op. Het was dus geen leuk laatste jaar. De li miet was heel zwaar om te ha len. Elsbeth Vink haalde de li miet ook niet, maar die is ge woon een dagje gaan vissen met iemand van NOC'NSF en daarna mocht ze wel mee. Ka- miel Maase miste de limiet op een seconde, maar mocht niet. Zo zie je maar hoe het gaat. Topsporters die gestopt zijn, gaat het niet makkelijk af. Top sport maakt een hoop kapot. Je gaat heilig voor een doel en dat maakt je kwetsbaar. Mensen maken daar misbruik van. Ik spreek ook topsporters die din gen gewonnen hebben, maar zich toch geprostitueerd voelen door coaches of de bond. Voor mij persoonlijk geldt het ook. Zo lang je die topsport hebt, heb je een heilig doel en dat raakt je in het diepst van je ziel. Ik trainde 20 25 uur. Als je stopt, mis je dat. Daarna wordt vanaf dan de trainer, dus ik zie dingen die zij niet zien. Als het niet goed gaat met een sporter kan ik uitzoeken hoe dat komt. Met dit werk spreek ik ook sporters die dwangmatige ver slaving hebben. Ze verzinnen dingen om toch door te mogen trainen als ze geblesseerd zijn. Ik verzon die verhalen ook. Ik weet wat trainen is en dus kan ik als fysiologe een toegevoegde waarde hebben. Ik heb dingen uitgeprobeerd, deed veel op hoogte, gebruikte verschillende trainingsmetho dieken. Alleen doping heb ik la ten staan en als ik die laatste stap had willen maken, had ik toch wat moeten gebruiken. Ik vond het valssspelen en het paste niet bij me, maar achteraf denk ik: had ik het niet toch moeten doen? Ik zie mensen naar de Spelen gaan, van wie ik nooit verloor. Met alleen trai nen zet je die stap niet. Ik weet natuurlijk niet zeker dat ze heb ben gebruikt, maar mijn gevoel erover is wel zwart. Voor mijn gezondheid is het prettig dat ik nooit gepakt heb. Ik ben veel fitter dan mijn leeftijdgenoten. Ik ga nog altijd op tijd naar bed, ik eet goed en let op mijn ge wicht. Naast mijn werk train ik paar den voor langeafstandswed- strijden. Dat is ook topsport. De passie voor paarden is er altijd geweest. Ik heb er twee en ik kan er per keer maar eentje meenemen naar wedstrijden. Als ze niet meemogen, zijn ze chagrijnig en gaan ze met hun kont naar me toe in de wei staan. Maar een paard heeft geen intrinsieke motivatie om harder te gaan lopen. Dat moet ik doen. Met paarden ben ik net zo streberig en neurotisch als toen ik zelf trainde. Erg hè?" éBasketh Ton Boo NRC Ha blad: „Neem derlands elftal. Frank zegt na een slechte wt dat ze een tandje hog den moeten spelen. I doen ze dat niet mett Toen zijn dochter Kj nale van US Open sj bleef Lei Clijsters in gen, vertelt hij in Hi „Ik vind de US Open fijn en belangrijk, nu kom er 's nachts rniji niet voor uit. En datl valse bescheidenheid één keer opgestaan sportwedstrijd: Ali i Koop mans, ergens in zeventig. Oud-doelman Piet S [j vers tegen zijn echtj in VARA TV Magazii Ik weet zeker dat jij kijk op voetbal hebti doorsnee vrouw. Ik 1 wel wat ik met jou ii haalde. Wielerbondscoach ij Knetemann in Troifl Sport is een vorm w ding, een vervangim stammenoorlogen. A Hitler in de jaren tui. voorzitter was gewet een voetbalclub in h had de tweede werel nooit plaatsgevonde di mensen wat te doen. a RKC-keeper Khalid in Voetbal Internal „Ik voel me Neder la dat er weer een aam pleegd. Dan ben je 0 of andere manier tojn< ten/ander, net als in ko. Dat is ook het pr Marokkanen voelen a gens thuis. Opnieuw Khalid Si y „Toen Pim Fortuyn moord, dacht ik alh Laat het alsjeblieft g q, tenlander zijn. Zó n onze angst al, terwij i'c woon Nederlander Oud- proftennisser merink in Sportwe Maar Becker en Mi komen er altijd mee ze het leven uit hunfa laten flikkeren. Echi FA staan boven de wet |h< Oud-proftennisser Becker in Sportwe Vroeger was mijn peler en gestructureb.i want toen was alles sen meteen ace." Voetballegende Fa kes, vandaag tachtvOO de Volkskrant: „Een beetje gemakk voetbalde ik, zo heb leefd. Ploegleider Patrielf 03 (Quick.Step-Daviti il: l over zijn protégé F '9|j Vandenbroucke, ii „Je moet VDB zien t kunstenaar, een viii*kti toevallig ben ik kw k® ber. En een kunstki teit. Opnieuw Patrick Üten „Als je een renner U binnenkrijgt met et tocriet van 34, dan lier gens sommige doktlwa; woon gezond hem i }u£ weer op de been te fok; Frank Rijkaard tnj^ weinig aan van de spannen verwacht Barcelona, in Voet national: „Druk heeft geen w m gewicht en geen ga Druk bestaat helen Qg Atlete Stella Jongnl Single: „Iemand die een r£—~ met een topsporter helemaal kunnen ik ren. Ik heb de indm vrouwen dat betert^ dan mannen." i j Schaatser Bart VeSj j Single: Als sporter moet ji 1 jezelf bezig zijn. Dft kan in brand staat bent alleen maarb de volgende binnei PSV-voorzitter Halgj Raaij over de ram e vg start in de Champoo Ti gue, in Sportweek Van die twee wed hadden we er eent verliezen. Dan had 123. vrede mee kunnen -exp Nou, het is ons duiloorc gelukt. Sterker: ik[ schrik in het lijfru TRf pese wedstrijden, 3.1. omdat ik telkens a9 2 bang moet zijn ,v™ dat er iets knul ligs gaat gebeu- :V0L ren.00 Ni< het leven een slappe hap. Je hoeft niet meer op de toppen van je tenen te lopen. Het is geen zwart gat, maar je mist iets waar je je ambities in kunt leg gen. Wij hebben bij Numico nu een nazorgprogramma in sa menwerking met NOC*NSF. Het is het mooiste leven dat je kunt hebben, ook al kan het niet door de beugel wat er in toopsport gebeurt. Je zet alles opzij, maar bent tegelijkertijd afhankelijk van trainers en de Tonkie Collée in 1995 FotO: Archief LD bond. Je stort je in een ravijn, maar als je ermee bezig bent, realiseer je je dat niet. Achteraf vraag ik me af waarom nie mand ingreep. Je bent moe en toch ga je door. Trainen fascineert me. Je krijgt tests en de uitslag bestaat uit cijfertjes. Ik wilde altijd al weten wat die cijfertjes betekenden. Daarom ben ik bewegingswe tenschappen gaan studeren. Ik kan sporters adviseren in pres tatiebegeleiding. Ik sta er verder

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 24