'Concessies kabinet niet voldoende' TÉ. SETS verl kope m? Katwijkse politie scherpt drankbezit jongeren aan Qai2ima Leidsch Dagblad MENTAAR Sociaal akkoord blijft ongewis Met 196 km per uur over rijksweg 11 Aanslag Bali herdacht Koningin Beatrix even op vakantie in het buitenland Brand in Huize Callao in Katwijk Toestand gescheiden tweeling stabiel Leidsch Dagblad maandag 13 OKTOBER 2003 igaatlaan iden is een geworden' lime huisarts tt vaak vijftig jer week d en zilver Spanje op wielrennen h «ede keert h^weede verlies aarde rge Bernard il me niet graag als ik in het riand ben OONOFFER Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 INTERNET: www.leidschdagblad.nk Dagblad NR. 43359 LOS SPRINTERS S TETÜKrCT ■TrTïTTT NR. 43359 LOSSE NUMMERS 1,15 ZATERDAG 1,60 Jeugd van 13,14 en 15 jaar aangehouden na het kopen van alcohol bij supermarkten Jongeren met drank voor de Dirk III aan de Visserijkade in Katwijk. Foto: Frans Roomer katwijk - De Katwijkse politie heeft de controle op de jeugd die drank inslaat aangescherpt. Zaterdagavond vanaf ze ven uur stonden teams bij de Digros en de Konmar om de leeftijd na te gaan van de jongeren die daar alcohol had den gekocht. „Het merendeel van de jeugd gaat naar deze twee supermarkten om drank in te slaan", verklaart politiechef J. Scho- neveld de keuze van de locatie. „De winkels vragen zelf ook naar de leeftijd van de klanten, maar er glippen toch mensen door." De politie kon in acht gevallen een overtreding vaststellen. Zeven jongeren die met flessen alcohol rondliepen wa ren 13, 14 of 15 jaar en daarmee onder de leeftijdsgrens van 16. Nummer acht had die leeftijd bereikt, maar was in het bezit van sterke drank, wat tot 18 jaar niet is toegestaan. Allen worden naar bureau Halt gestuurd, dat in overleg met hun ouders een alternatieve straf oplegt. Volgens Schoneveld zijn er al meer controles gehouden. „Maar vanwege gebrek aan capaciteit kunnen we dit niet structureel doen." Hij verwacht veel van het verhogen van de leeftijds grens naar 18 jaar, zoals burgemeester Wienen van plan is. „Wat ons betreft was dat gisteren al gebeurd." Bedrijfs leider J. van der Linden van Konmar ziet meer in een minimumleeftijd van 21 jaar. Zijn collega T. van Duyvenbode van Dirck III, de slijterij van Digros, denkt niet dat het verhogen van de leeftijds grens veel uitmaakt. „Die zou dan ook moeten gelden bij de horeca en sport accommodaties, en al vanaf zaterdag middag." Hij vertelt zelf strenge regels te hanteren. „We vragen bij de deur al om legitimatie. Wie jonger is dan 16 komt er niet in. En ze mogen niet meer afrekenen dan ze zelf op een avond kunnen drinken." Dat leverde hem za terdag complimenten van de politie op- Na het sluiten van de supermarkten om 20.00 uur werd de politiecontrole verplaatst naar verzamelplekken van de jeugd, onder meer in de wijk Hoor- nes. Ook in de duinen ten noorden van de Noordparkeerplaats werd alcohol in beslag genomen. Pagina R3: 'Haha, ze zijn nog geen 16!' istop van twee jaar, uit een reeks bezuinigingen dale zekerheid. Dat zijn belangrijkste ingrediën- het sociaal overleg dat morgen begint, maar ït de schermen al enke- bezig is. Vast staat dat uisde poldermodel nog dood en begraven is, Iriek ten spijt oudingen tussen vooral ch mtrales FNV en CNV en inet-Balkenende waren 31 open twee jaar ronduit u irig jaar weigerde FNV- De Waal met de zielto- erste uitgave van het ka- ilkenende überhaupt af- te maken over loonma- toen de coalitie van ID en D66 was aangetre- crden er zulke radicale pngsplannen gepresen- at de vakcentrale naar bruik een 'hete herfst' kabinet op hoofdlijnen m van de meerderheid parlement heeft en de ridheid onder de bevol- :t groot lijkt, rest de bon- nig anders dan te probe en te doen. Omgekeerd ok de ministers Zalm (fi ll en De Geus (sociale za- de conclusie te zijn ge- dat ze niet gebaat zijn bij ige ruzies met de vak- i Vandaar dat het kabi- iter de schermen de be- d heeft getoond ingrepen IUT, het prepensioen, de de WAO iets uit te stellen nachten. Van de bonden gevraagd de cao-lonen twee jaar te bevriezen, instop is, hoe vervelend et onzinnig. De loonkos- het bedrijfsleven zijn de en jaren stevig opgelo- egelijkertijd kenmerkten jaren negentig zich door gekende explosie van de racht, door een combina- stijgende lonen en stevi- astingverlagingen. Door lonen te matigen, blijft fen de koppeling van de Dgen in stand en resteert meer geld voor over- ivesteringen. iar pas op de plaats, het is »is individuele huishoud- oiet leuk. Maar de gewel- lename van de werkloos- erger. e Vries den haag - Betrokkenen bij de voorbereiding van het Najaars overleg (morgen) zeggen dat het volstrekt ongewis is of het over leg leidt tot een breed akkoord over lonen, uitkeringen, en ver vroegd pensioen. De voorzitters van de grootste vakcentrales verklaarden in het weekend dat de eerste concessies van het ka binet nog volstrekt onvoldoende zijn voor zo'n akkoord. De grootste speler in het werk nemersfront, de FNV, stelt van avond vast waar een akkoord minimaal aan moet voldoen. De Federatieraad, die de onder handelingsruimte vaststelt voor Morgenochtend geen treinen naar Den Haag De NS laten morgenochtend tussen 4.30 en 10.00 uur geen treinen rijden tussen Leiden en Den Haag. Na 12.00 uur moet alles weer volgens de dienstregeling rij den. Directeur Veenman laat weten dat de NS de lijnen stilleggen om een wilde sta king van machinisten voor te zijn. De keus om geen trei nen te laten rijden hebben de NS genomen om onze kerheid te voorkomen bij de reizigers. alrhen aan den run - Bij COn- troles met de lasergun heeft de politie het afgelopen weeek- einde een aantal zeer forse snelheidsovertredingen ge constateerd op rijksweg 11 bij Alphen aan den Rijn. Gisteren nam de politie tot drie maal toe het rijbewijs in van een be stuurder. De grootste snelheidsduivel die zijn rijbewijs moest inleve ren reed 196 kilometer. Op de Nil geldt een maximum snel heid van 100 kilometer. Op za terdag werd ondermeer een 23-jarige Alphenaar staande gehouden. Hij reed 181 kilo meter in een onverzekerde au to. Een eveneens 23-jarige Duitse chauffeur reed 146 kilometer en bleek onder invloed van al cohol. Goudlijster gespot in Pan van Persijn katwijk - Vogelaar René van Rossum uit Katwijk heeft gister middag een zeldzame goudlijs ter gesignaleerd in het Pan van Persijn in Katwijk. De laatste keer dat er een goudlijster in Nederland werd gezien, was in 1993. Sinds 1931 is de vogel maar vijftien keer in Nederland waargenomen. De dwaalgast werd nadat hij in het Panbos was gezien later nogmaals door vogelaars gezien in de Haagse WaterleidingduinenDe vogel broedt normaliter in Siberië. FNV-leider De Waal, heeft al aangekondigd alleen bereid te zijn tot twee jaar zonder loon- groei als daar vergaande con cessies van het kabinet tegen over staan. Volgens een van de betrokke nen begint het pokeren van avond pas echt. Dan komen de onderhandelaars van werkge vers en werknemers bijeen met ambtenaren die namens het ka binet spreken. Het kabinet zou bereid zijn zich iets minder hard op te stellen bij de hervor ming van de WAO. Daarnaast zou het ook accepteren dat er bepaalde sociale regelingen mogelijk blijven bij ontslag, zonder dat deze meteen van de WW-uitkering worden afgetrok ken. Bovendien heeft het kabi net aangegeven bereid te zijn tot enig uitstel bij het aanpak ken van VUT en pre-pensioen. Inmiddels overweegt de FNV de aard van haar acties tegen de bezuinigingen van het kabinet aan te passen. Grootschalige werkonderbrekingen sorteren tot nu toe weinig effect. Be stuurder T. Heerts sprak van smart bombs' als alternatief: kleinere, gerichte acties met veel effect De acties in het streekvervoer zaterdag, georganiseerd door FNV Bondgenoten, waren in elk geval nog wel grootschalig. De gevolgen voor het treinverkeer waren minimaal. kuta - Een jonge vrouw knielt en bidt op het strand van Kuta, op het Indonesische eiland Bali. Daar werd gisteren de aanslag van een jaar geleden herdacht. De aanslag kostte 202 mensen het leven. Pagina Buitenland: De geesten zijn onrustig op Bali. Foto: EPA den haag/anp - Koningin Bea trix is voor een verblijf van en kele dagen naar het buiten land vertrokken. Dat heeft een woordvoerder van de Rijks voorlichtingsdienst vanmor gen gezegd. Hij wil niet zeggen of als bestemming is gekozen voor haar Italiaans buitenver blijf in Tavernelle. Evenmin wil hij ingaan op de vraag of er geplande activiteiten zijn afge zegd om deze trip mogelijk te maken. Vrijdag maakte premier Balke nende al duidelijk dat de ko ningin „niet de makkelijkste dagen" doormaakt, nu haar zoon prins Friso en zijn ver loofde Mabel Wisse Smit on juiste informatie hebben ver strekt over contacten van Mabel met topcrimineel Klaas Bruinsma. Om die reden be sloot het kabinet geen toe- stemmingswet in te dienen voor het huwelijk van Friso en Mabel. Friso moet daarmee af stand doen van mogelijke troonsopvolging. katwijk - Een brand in Huize Callao in Katwijk heeft zater dagnacht voor ongeveer 50.000 euro schade veroorzaakt. Er vielen geen slachtoffers. De brand begon rond twee uur 's nachts onder de bar in een zaaltje op de eerste verdieping. De brandweer, die door een voorbijganger was gewaar schuwd, gaf twee uur later het sein brand meester. Het zaaltje en de bar brandden volledig uit, in de rest van het pand is er aanzienlijke rook- en water schade. De oorzaak van de brand is nog niet duidelijk. Ahmed en Mohamed Ibrahim voor het begin van de operatie. Foto: Reuters dallas/anp-afp - De toestand van de Egyptische Siamese tweeling die gisteren gescheiden werd, was vanochtend stabiel. „De jongens zijn me disch gezien stabiel. We zijn nog steeds bezig met het sluiten van de hoofdhuid", zei neurochi- rurg Kenneth Shapiro van het Children's Medical Center in Dallas tegen de nieuwszender CNN. De artsen zijn van plan de twee tweejarige jonge tjes een aantal dagen in een kunstmatig coma te houden. Dat zou het herstel gunstig beïnvloeden. Niet alle gevaar is geweken, hoewei de operatie een succes is. Het risico dat zich bloedpropjes in de hersenen vormen, waardoor een of beide kin deren schade kan oplopen, is nog aanwezig, zei dr. Bradley Wepin, die de zorg voor de kinderen na de operatie coördineert. Ook is het mogelijk dat de hersenen als gevolg van de langdurige operatie zwellingen gaan ver tonen en dat vocht gaat weglekken uit het rug genmerg. Bovendien maken de artsen zich ook zorgen over de eventuele gevolgen van het feit dat de schedels van de jongetjes zo lang open zijn geweest. Kritiekste punt is de vraag of de wonden goed genezen. Pas na enige tijd wordt duidelijk of een of beide kinderen schade aan de hersenen hebben opgelopen als gevolg van de moeizame scheiding van de linkerhersenhelft van Mohammed van de rechterhelft van die van Ahmed. Aan de operatie is een jaar van voorbereidingen voorafgegaan. Bij beide jongetjes werd de huid van een dijbeen met behulp van een onderhuid se ballon opgerekt, om extra huid te 'creëren', die gebruikt kon worden om de operatiewonden te dichten. Er is nog geen poging gedaan de schedel van de kinderen te dichten. Dat komt later. In totaal moesten meer dan honderd bloedvaten worden omgeleid. Het grootste risico was een onderbreking van de bloedtoevoer. De ingreep vindt plaats op een speciaal ontwor pen operatietafel die na het scheiden van de tweeling in tweeën kon worden gedeeld. In de Gemelli-kliniek in Rome is zaterdag even eens een operatie om een Siamese tweeling te scheiden geslaagd. Daar betrof het twee Griekse meisjes die met de slapen aan elkaar vastzaten. Bruiloftsgasten schieten vliegtuig uit de lucht belgrado - Gasten van een bruiloft in Servië hebben per ongeluk een vliegtuigje uit de lucht geschoten. De gas ten vierden het huwelijk op traditionele wijze waarbij ze als blijk van vreugde in de lucht vuurden. Volgens een ooggetuige werd het toestel in een vleugel ge raakt, waarna het vlam vatte en tegen hoogspanningska bels vloog. De twee inzitten den raafoen zwaargewond. De Servische overheid waar schuwt in publiekscampag nes al langer voor de gevaren van het schieten met wapens tijdens feesten en partijen. In het verleden zijn al meerma len gewonden gevallen en af en toe was er zelfs een men senleven te betreuren. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Telefoon Wq gaan zorgviidg om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aaa Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: e 56,20 l 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau bank-gironummer 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagbiad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1