Schumacher: wel de beste, maar vaak omstrede SPORT2 Ljungskog snoept Mirjam Melchers wereldtitel op de weg Nederland onderuit tegen Jap 'Ik moest en zou die trui pakkp Duitser grijpt zesde wereldtitel in Formule 1 Nummer 45 toch kampioen van Nederland Lacombe buiten levensgevaar Hamilton - De Canadese wiel renner Kevin Lacombe is bui ten levensgevaar nadat hij za terdag in laitieke toestand werd opgenomen in het zie kenhuis van Hamilton. Lacom be was in de WK-wegrace voor junioren slachtoffer van een valpartij waarbij hij verwondin gen aan het hoofd opliep. „Zijn verwondingen zijn ernstig, maar zijn toestand is stabiel", verklaarde Sean O'Donnell, woordvoerder van de Canadese wielerploeg, gisteren. Polgar verrast Anatoli Karpov hoogeveen - De Hongaarse topschaakster Judit Polgar is het Essent schaaktoernooi in Hoogeveen begonnen met een daverende overwinning op ex- wereldkampioen Anatoli Kar pov. Tactiek won het van posi tiespel. Sokolov werd vakkun dig op remise gehouden door jeugdwereldkampioen Levon Aronian. Clijsters blijft op haar troon filderstadt - Kim Clijsters heeft de aanval op haar toppo sitie afgeslagen. Ten koste van Justine Henin-Hardenne pro longeerde de Belgische tennis ster haar titel in Filderstadt. Ze versloeg haar landgenote met 5-7 6-2 6-3. Bij een nederlaag had Clijsters haar eerste plaats op de wereldranglijst aan Hen- in moeten afstaan. Broederstrijd tot op de streep eindhoven - Willy Cheruiyot heeft voor de derde keer de marathon van Eindhoven op zijn naam geschreven. De 36- jarige Kenyaan kwam tot een nieuw parcoursrecord in 2.09.05. Hij moest tot op de streep strijd leveren met zijn broer, de 20-jarige Wilson Chelal die met 2.09.06 sterk de buteerde. Cheruiyot en Chelal zijn ondanks de gehanteerde namen volle broers van elkaar met dezelfde vader en moeder. Jeanson geschokt na startverbod Hamilton - Genevieve Jeanson mocht zaterdag niet deelne men aan de wereldtitelstrijd wielrennen voor vrouwen in Hamilton. Een te hoge hemato- crietwaarde hield de Canadese aan de kant. Met een waarde van boven de 47 krijgt een ren- ster van de internationale wiel- renunie UCI een startverbod van twee weken. Een te hoge hematocrietwaarde kan duiden op het gebruik van het verbo den middel epo. Jeanson: „Ik ben geschokt en teleurgesteld dat ik vandaag niet heb kunnen rijden". VDH voorspelt wereldrecords eindhoven - Tweevoudig olym pisch zwemkampioen Pieter van den Hoogenband is trots op het definitieve ontwerp van het topzwembad in Eindhoven. „Er gaan daar wereldrecords gebroken worden", glunderde hij zaterdag bij de presentatie. Het zwemstadion krijgt een tien-baans 50-meter wedstrijd - bad, een 25-meterbad met duiktoren en beweegbare bo dem en een 50-meter trai ningsbad met vier zwembanen. De bouwkosten bedragen on geveer 24 miljoen euro. Walsh/May beste in beachvolleybal rio de Janeiro - De Amerikaan se vrouwen Kerri Walsh en Misty May hebben op in Rio de Janeiro de wereldtitel beach volleybal veroverd. Het duo was in de finale met twee keer 21-19 te sterk voor de Brazili aanse favorieten Adriana Brandao Behar en Shelda Kelly Bruno Bede. Bartoli tekent contract bij CSC Hamilton - De Italiaanse wiel renner Michele Bartoli heeft een tweejarig contract gete kend bij de Deense ploeg CSC. De 33-jarige Bartoli won afge lopen seizoen onder meer de Amstel Gold Race, toen nog in dienst van Fassa Bortolo. Ploegleider Bjame Riis hoopt met Bartoli, wereldbekerwin naar in 1997 en 1998, een troef voor de voorjaarsklassiekers in huis te halen. Rutto eerste bij zijn debuut Chicago - De Kenyaan Evans Rutto heeft in Chicago bij zijn debuut meteen de marathon gewonnen. Rutto (25) liep nog een geweldige tijd ook: 2.05.50. Dat was slechts acht seconden boven het oude wereldrecord (2.05.42) van Khalid Khannou- chi dat pas vorige week sneu velde. MAANDAG 13 OKTOBER door Ivo Op den Camp den haag/suzuka - Het leek een peulenschilletje, maar werd uit eindelijk toch nog een hele kluif. Maar Michael Schumacher heeft zijn doel bereikt en een uniek re cord laten optekenen in de For mule i-annalen: zes keer wereld kampioen. De coureur Schuma cher is de beste ooit, de mens Schumacher is een ander chapi ter. Nooit eerder in zijn Formule 1- loopbaan was Michael Schu macher zo gelukkig met een achtste plaats. Een plekje waar de Duitser bij de Grand Prix van Japan lang en zeer heftig voor moest knokken, maar het was wel dat ene WK-puntje dat hem de zekerheid verschafte dat hij een halve eeuw na Juan-Manu- el Fangio een levende legende zou worden: de eerste Formule 1 - coureur met zes wereldtitels. Achteraf had de 34-jarige Ferra- ri-coureur het WK-punt niet nodig omdat teammaat Rubens Barrichello gisteren een fabu leuze overwinning behaalde maar, zo zei Schumacher na af loop: „Het blijft autosport, dus je weet nooit wat er nog op de laatste meters gebeurt." Een stuurfout van Barrichello of een defect aan diens Ferrari zou Ki- mi Raikkonen immers de over winning bezorgen. De Fin was de enige overgebleven concur rent van Schumacher, maar de McLaren-coureur kon alleen wereldkampioen worden als hij zelf won en de Duitser niet bij de eerste acht zou finishen. „In de slotfase, toen ik eenmaal op plaats acht reed, heb ik alles gedaan om de auto heel te hou den". bekende Schumacher. „Bij elke trilling en elk vreemd geluidje, vreesde ik het ergste. Ik ben helemaal leeg en weet nog geen raad met mijn emo ties". pufte hij in de micro foons. Opluchting alom dus, want even zag het er slecht uit voor Schumacher, die door be ginnende regenval bij de kwali ficatie slechts de veertiende startplek had veroverd. Een lichte touché met Takuma Sato betekende dat Schuma cher al snel in de race een niet geplande pitstop moest maken voor een nieuwe voorvleugel op zijn Ferrari. Raikkonen stoom de - geholpen door het uitval len van Montoya en Alonso - richting front, nam in de twaalfde ronde de leiding en was op dat moment virtueel in het bezit van de wereldtitel. Eén rondje later moest de Fin, die de jongste kampioen ooit had kunnen worden, gepland naar de pits voor benzine en banden en verloor hij zijn leidende po sitie weer, maar de schrik zat er toch goed in bij Ferrari. Schumacher heeft er voor moe ten knokken dit jaar. Wie gaf er na de Grand Prix van Hongarije eind augustus immers nog een cent voor de titelkansen van de Duitser? Hij leidde het WK wel iswaar nog met één punt voor sprong op Montoya en twee op Raikkonen, maar de twee ach tervolgers waren op dat mo ment in veel betere doen. Fer rari was het spoor volledig bijs ter en ook de Bridgestone-ban- den hielpen niet. Maar na de in Hongarije begonnen controver se over te brede Michelin-ban- den (Montoya en Raikkonen rij den ermee) die de Franse firma ertoe noopte andere banden te fabriceren, kwam de omme keer. Met het behalen van de zesde wereldtitel heeft Michael Schu macher alle relevante records in handen, maar de Formule 1 is nog niet van hem af. Hij ver lengde onlangs zijn contract bij Ferrari tot eind 2006 en zijn wil om te winnen lijkt nog altijd niet te temmen. Zijn ambtie heeft hem niet lou ter vrienden opgeleverd. Vooral niet omdat de Duitser in het verleden diverse malen de schijn wekte vals te spelen op momenten dat het niet liep zo als hij wilde. Zijn aanrijding met Damon Hill in 1994, waar door beiden uitvielen maar Schumacher zijn eerste wereld titel greep, kon nog als een ra ce-incident bestempeld wor den, maar het leverde wel de eerste verdachtmakingen op. Drie jaar later maakte hij het echter echt te bont. Zijn (mis- Schumacher in cijfers Team: Ferrari Startnummer: 1 Geboortedatum: 3 januari 1969 Woonplaats: Vufflens-le- Chateau (Zwitserland) Eerste Grand Prix: 25 augus tus 1991, GP België voor Jordan Eerste Grand Prix-zege: 30 augustus 1992, GP België voor Bennetton Wereldtitels: 6 Totaal Grand Prix-zeges: 70 Grand Prix-starts: 193 Grand Prix-Punten: 1128 Podiumplaatsen (bij Ferrari): 77 Seizoen 2003: 6 zeges lukte) poging om rivaal Jacques Villeneuve van de baan te ram men was zo opzichtig dat de autosportbond FIA hem achter af besloot zijn tweede plaats in het WK te ontnemen. Dan wa ren er die befaamde zig-zag- starts waarbij Schumacher zo vaak van spoor wisselde dat de concurrentie gevaar liep. En niet te vergeten de teamorders binnen Ferrari, die Schumacher contractueel had laten vastleg gen en die hem de onbetwiste voorrang op zijn teamgenoot verschaften. Dat leidde tot twee keer toe tot een gênante verto ning, waarbij de snellere Barri chello kort voor de finish op zijn rem ging staan. door Tom van den Berg boekelo/gpd - Een timmerman uit Renswoude beklom gister middag eenzaam en alleen het erepodium van Boekelo. Gert Boonzaaijer, de nummer 45 van het eindklassement, was de enig overgebleven Nederlander. Hij had zijn 9-jarige ruin Coral Estate Frisco zonder al te veel schade aan lijf en leden naar de finish gebracht. Die prestatie in de kantlijn van de internationa le driesterrenwedstrijd werd be loond met de nationale titel mi litary. Na de crosscountry stond hij weliswaar nog derde van de Ne derlanders, achter de amazones Hillie Duivenkate met Horstlin- de's Argit en Wendela Schlim- mer met Several, maar de paar den van beide dames werden gisteren bij de veterinaire keu ring voor de afsluitende spring- proef uit de strijd gehaald. Niet fit genoeg, vonden de dienst doende juryleden. Het was vooral zuur voor Dui venkate. De Twentse meende dat haar volbloed best had kun nen springen. Het dier was al leen een beetje stijf van de gele verde inspanning in de crosscountry, vond ze. „Ik ga nu naar huis met een kater", al dus Duivenkate. „Mijn paard is er nog nooit uitgegaan bij de veterinaire inspectie. Ik had het dier ook niet voorgebracht, wanneer ik zou twijfelen aan zijn conditie." Boonzaaijer kreeg de prijs in de schoot geworpen, maar hij meende er ook recht op te heb ben. „Bij de military is het fit voorbrengen van je paard ook een essentieel onderdeel. Ik ben foutloos door de cross ge gaan, maar wel op een verstan dige manier. Ik merkte al snel dat mijn paard het hoge aan- vangstempo niet zou kunnen volhouden. Dus heb ik het wat rustiger aangedaan. En ja, ik voel me een waardig kampi oen." De tijd om vol gas door de cross - ontworpen door de Britse Sue Benson - te jagen, was in Boe kelo vooralsnog voorbehouden aan de internationale toppers, onder wie eindwinnaar William Fox-Pitt met Tom Cruise II uit Engeland. Boonzaaijer schroomde echter niet om een gewaagde uitspraak te doen: „Ik ga in de toekomst wel voor die eindzege. Waarom niet? Met dit paard moet dat moge lijk zijn. Misschien is dat doel te hoog gegrepen, maar je moet Gert Boonzaaijer neemt met Coral Estate Frisco een hindernis in Boekelo. Foto: ANP/Eric Brinkhorst wel zo'n doel voor ogen heb ben." Behalve Boekelo winnen, wil Boonzaaijer nog meer. Hij wil met Frisco meedoen aan de Olympische Spelen, die van 2008 in Peking. Zijn sponsoren, verzameld in de Coral Estate groep, hebben ook tot die pe riode een overeenkomst met de ruiter. Boonzaaijer is druk bezig met de opleiding van zijn paar den, waarvan er inmiddels drie op het drie sterren niveau mo gen lopen. Hij rijdt zo veel mo gelijk in het buitenland om er ervaring op te doen. En dan moet het ooit gaan lukken. Een Ferrari-feestje in Japan. Directeur Jean Todt (links) feliciteert Rubens Barrichello - winnaar in en zesvoudig wereldkampioen Michael Schumacher (rechts). Foto: EPA/Kay Nietfeld Zijn talent en stuurkunst zijn onomstreden, maar de vele on toelaatbare escapades op het asfalt om zijn wil door te drij ven, hebben Schumacher even bewonderd als omstreden ge maakt Bovendien liet Schuma cher - toch al niet behept met het charisma van een Ayrton Senna - vaak kansen liggen als mens de harten van de fans te stelen. Zijn harde opstelling be gin dit jaar in Imola toen hij - net als zijn broer - besloot te ra cen (en te winnen) een paar uur nadat zijn moeder was ge storven, zegt veel over riteiten die Schumac Veel te vaak is hij het punt van controverses om, zijn zes wereldt spijt, daadwerkelijk de denis in te gaan als twist beste ooit. Honkballers verliezen met 12-2 santiago de cuba/anp - De Nederlandse honk ballers hebben de eerste wedstrijd op het werels- kampioenschap met 12-2 verloren van Japan. In het Cubaanse Santiago zagen 10.000 toeschou wers hoe de Aziaten maar zeven innings nodig hadden om Oranje overtuigend te verslaan. Nederland heeft hiermee wel gelijk de sterkste te genstander uit de poule getroffen. De Japanners wonnen eerder deze week de oefenduels even eens met duidelijke cijfers van Cuba (9-2) en Ita lië (10-2). In de wetenschap dat Japan een droomteam heeft - snel, goed verdedigend en goed aanvallend - was het eigenlijk voor Oranje een onbegonnen missie. Het was de taak van startend werper Patrick Bel- jaards de Japanners van de honken te houden. Dat bleek niet eenvoudig. De 'lefty' gooide de bal in de grond, waarop de Japanners in de eerste in ning al op 1-0 konden komen. Twee innings later liepen de honken ook vol. Na weer. een wilde worp van Beljaards kwamen twee Japanners over de thuisplaat (3-0). De Nederlandse pitcher had het zwaar. Hij raakte nogmaals een slagman. Een homerun van Take- hara met twee man aan boord zorgde vo 0 achterstand voor Nederland. Dat betel einde voor Beljaards op de heuvel. Ro volgde hem op. Hij maakte de twee ri nullen. c Na een driehonkslag van Eugene Kingsa j Chairon Isenia zich op met een vangb buitenveld en kon Nederland het eei scoren (6-1). De Japanners liepen daarna verder uit. holpen door een fout van de tweede Evert Jan 't Hoen werd het 9-1 In de zevende inning sloeg Ivanov Col over de hekken (9-2). In de gelijkmake beurt mocht werper Duko Jansen het p zijn eerste officiële interland. Het del echter van korte duur. Twee hits en eet zorgden voor de 12-2 eindstand. Nederland was slechts tweemaal op d geweest. Vandaag is Oranje vrij. Het team van bo i Robert Eenhoorn kan zich nu gaan voo r( op de wat meer gelijkwaardige teams in v\ Morgen staat China op het programma. a Kai Reus behaalt wereldtitel wielrennen bij junioren door Edward Swier Hamilton - Het was bij het ingaan van de laatste ronde dat juniorenbondscoach Egon van Kessel de verlossende woorden - 'en nu gaan' - sprak. Wielrenner Kai Reus zette prompt een knop om. „Wil je hier nou weer achterin eindigen, vroeg ik mezelf af." Nee dus. Met een imponerende in haalrace zette de achttienjarige krachtpatser uit het Noord-Hollandse Winkel alsnog de wereldti telstrijd naar zijn hand.Ach, ik kan wel afzien." Sinds Reus anderhalf jaar terug een wielerlicentie aanvroeg, verbaast hij iedereen keer op keer. Als marathonrijder reed Kai Reus het hele C-peloton al eens op drie rondjes. Maar de vrolijke, eigen zinnige knaap voelde dat het schaatsen hem nooit de faam zou kunnen brengen die hij met fietsen wel kon bereiken. „Met wielrennen is meer te ha len. Internationaal zeker. Voor marathonschaat sers is de wereld veel kleiner." Het lijkt mede dankzij Reus wel goed te zitten met de toekomst van het Nederlandse wielrennen. Het WK in Canada leverde de Nederlandse afvaar diging in de jeugdcategorieën liefst zes medailles - twee van elke kleur - op. Reus pakte zonder twijfel de mooiste, goud met een briljant randje. Zijn ex treme inspanning in de ultieme ronde deed de gehele wielerwereld verwonderd toekijken. In de tijdrit was Reus, die drie weken terug last kreeg van zijn knie, woensdag slechts twintigste. De Cios-student moest belangrijke trainingen overslaan. „Er waren momenten dat ik dacht dat ik het WK helemaal niet zou halen, vanwege mijn knie. Maar Van Kessel heeft altijd vertrouwen in me gehouden." Reus kan het goed vinden met de bondscoach. „Hij kan me motiveren. Ik weet dat er mensen zijn die zeggen: trap die Egon een keer van zijn troon af. Waarschijnlijk omdat hij zegt wat hij denkt. Maar ik houd wel van mensei^ agressief zijn, dat houdt me scherp. Doorgaans geeft Van Kessel zijn enner^ai tijd van voren te rijden". Maar Reus mo ten. De bondscoach: „Normaal gespro veel sterker, zou ik hem geadviseerd hl al drie ronden voor het eind te probere - zijn conditie moest hij hier op gokki overbrugde in recordtempo de kloof tul^ ton en kopgroep, demarreerde daarnal Het peloton streek later nog neer op met Sebastiaan Langeveld, maar Reus L meer achterhaald. Behalve een ijzeren wil ('Ik moest en z( pakken') heeft Reus ook een eigen wi ook twijfelt hij hardop of hij volgend voor de opleidingsploeg van Rabobank voor een Belgisch contract bij Palmans ven ploegen deden hem reeds een as jv „Maar Rabobank wilde van de zomer d een test bij hun inspanningsfysioloog ze met me wilden praten. Daar had ik t den in het seizoen, geen trek in. Missel nu alsnog met me willen praten." Ho neigt Reus meer naar een overstap n< „Een kwestie van gevoel." Reus zelf is de eerste om te beseffen d VQ genboogtrui geen garantie is voor een tg le profcarrière. Tom Cordes, Michel Raymond Meijs, allen juniorenwereld !ar halverwege de jaren tachtig, werden maar haalden nooit de absolute top. nen is een mentale sport. Je moet leri ltj{ genslagen om te gaan. Dat lukt mij v ,n(. tijdrit zat ik toch op nul en nu heb i Maar het kan natuurlijk ook een keer ac zitten." Nuchter en zonder blozen: zelfde geld verbrijzel je een keer je beei nooit meer fietsen." uk hamilton/gpd - Susanne Ljungskog weet hoe het werkt in het wielrennen. De Zweedse, vorig jaar ook al wereld kampioen, at zaterdag tijdens het WK in Hamilton eerst andermans bord leeg, om daarna aan haar eigen maal tijd te beginnen. En daar nam ze - na dat ze de hele koers geen kopwerk had gedaan - zelfs pas op tien, twintig meter voor de streep een hap van. Het was juisUvoldoende om Mirjam Melchers de wereldtitel op de weg~te ontfutselen. „Takkenwijffoeterde Melchers' le vensgezel Jean-Paul van Poppel aan de meet. „Ze steelt die trui. Weer", jammerde bondscoach Egon van Kessel. Melchers won zilver, de ze vende Nederlandse plak in Canada. „Maar voorlopig voelt het nog wel even alsof ik vooral het goud heb ver loren." Ljungskog (27), rijdend voor de Ne derlandse formatie BIK-Powerplate, staat bekend om haar afwachtende houding. „Ze speelt altijd blufpoker", wist Van Kessel. „Te beroerd om een keer over te nemen", sprak Van Pop- pel giftig. Zo ook zaterdag. In de jacht op de twintig kilometer van de meet ontke tende grootmoeder van het peloton, Jeannie Longo-Ciprelli, deed Ljungs kog geen trap te veel. De voortdurend attente Melchers wel. Ze had het ge vaar onderkend èn gehoopt op steun van de rest van het uitgedunde pelo ton. Op Claremont Access, de laatste klim, reed de 28-jarige renster uit Moerges tel eigenhandig de kloof zo goed als dicht. „Ik had één nadeel. Ik was de sterkste en de rest voelde dat waar schijnlijk ook. Ik heb me wel een beetje kwaad gemaakt, maar de an deren konden het waarschijnlijk niet meer en Ljungskog wilde niet. En al leen wegrijden lukte ook niet meer, daarvoor waren de klimmetjes niet lastig genoeg." Melchers, die de laatste vier ronden niet meer op steun kon rekenen van landgenotes, erkende dat de Zweedse ook recht van spreken had. „Die dacht natuurlijk: ik ben al eens kam pioen geworden, heb die trui gedra gen. Doen jullie het maar. Ze gokte op alles of niets." Het werd alles. Longo zag zich op 400 meter voor de streep ingerekend, waardoor het ge- tam <tan on ors o zicht van het vrouwen; werd gered. Een 44-jarige eo genboogtrui zou de sport CQ hebben gedaan, vond ook 1 ren „Het kan toch niet zo zijn s de tang gaat winnen, dacl stj een maf wijf, maar donder het laatste rechte eind k\5pej chers al snel op kop, met b g p de wind. Ljungskog kwan voor de streep uit Melchee pakte net als in 2002 het go f

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16