Spanje pakt gouden en zilveren plak Ter Leede swingt al een tijdje niet meer Lafeber droomt op Hilversum uête over en sport rh fcj onderzoekt Joping in dscircuit Nederlanders niet beloond Noordwijk bezorgt Sassenheimers tweede nederlaag op rij SPORT maandag 13 OKTOBER 2003 jeugd grijpt is, maar rocaat twijfelt kheid vindt sport belang- lar geeft steeds minder Zeker voor een gezin •rdere kinderen rijzen ;n de pan uit. In samen- met het Nibud pro krant via een Iande- •rzoek de kosten van hap van sportclubs in k brengen. Wilt u mee- jaan dit onderzoek, dan n wij u de site van het bezoeken iud.nl. imacher schenkt fiets rg - Jan Ullrich heeft de lig wereldkampioen Mi- iiumacher een racefiets tken. De nummer twee ifgelopen Ronde van k was onder de indruk listorische prestatie van Igenoot. „Wanneer je F wil fietsen, ben je uitge- L sprak Ullrich. De wiel- loefde niet lang te p 1 op een antwoord. apan liet Schumacher norm blij te zijn met de ^arte fiets. De Formule- ■ur wil dan ook graag Hch een training afwer- 3 en Pedrosa Jldkampioen De Italiaan Valentino jisteren voor het derde ij wereldkampioen ge- De 24-jarige motor- [veroverde op het cir- Sepang (Maleisië) de :el in de MotoGP. n zege in Sepang kan :e concurrent Sete Gi- ipanje) hem niet meer len. Honda-coureur in 2001 kampioen in -C-klasse. Een seizoen la- hij de beste in de nieu- orie, MotoGP. Die klas- pvolger van de tradi- OOcc-klasse. In de isse stelde de Span- aiel Pedrosa het kam- lap veilig. De coureur da won de Grote Prijs isië. mju wint a Cup - Kenamju heeft zater- ropa Cup judo voor )nnen. In eigen hal le Haarlemmers in de 1 het Duitse TSV 5. Elco van der Geest iet ippon het beslis- ït. Eerder had de coach Cor van der (de halve eindstrijd ti- diger en favoriet Yawa- uit Rusland verslagen. lyAFP - De spelersvak- jnor tennisprofs ATP is erzoek begonnen naar g binnen het intema- rcuit. De Engelse krant v/l 'elegraph berichtte gis- spelers voor vele dui- ""jponden op hun eigen en wedden en het re mden beïnvloeden. De chappen zouden op door coaches en ande- ipersonen worden ge- f de krant staan de :nnissers buiten de top Maar de ATP heeft reek een voormalige it de toptien gewaar- ich niet in te laten met ijken. Op een van jen werd zwaar gegokt, neende omkoping het licht nadat book- idden ontdekt dat om ijke redenen hoge be ierden ingezet op be- 'edstrijden. fersvakbond neemt de ,tr serieus'. „Een tennis- Ich schuldig maakt aan Ig, kan rekenen op een g van drie jaar en een 100.000 dollar. Boven- Bt hij het met zijn wed- verdiende geld inle- •k wordt zijn overwin- ;ezet in een neder- lus Richard Ings van lemooizege in Wenen t Federer op tot harde k doe het niet en ik ken band die zich er mee jdt. Als het waar is, pTP ingrijpen." door Edward Swier Hamilton - Loon naar werken. Het zou zo mooi zijn als je het al tijd krijgt. Maar het was anders in het Canadese Hamilton, waar de Nederlandse beroepsrenners het uiterste deden om de koers tijdens het WK wielrennen hard te maken. De Duitsers, Spanjaar den en Italianen lieten het afwe ten. Michael Boogerd kreeg zo doende niet de koers die hij hoopte. „Ik had een lastige koers nodig om kampioen te worden. Dat was dit niet." De Spanjaard Igor Astarloa pakte nu het felbe geerde regenboogtricot, Boo gerd werd vijfde. De Nederlandse selectie had zich kranig geweerd, vond ook bondscoach Gerrie Knetemann. „Maar er waren te weinig lan den die ons belang deelden. Driekwart keek de kat uit de boom. De angst dat andere lan den het bij elkaar willen hou den, was al voldoende voor ve len om het niet eens te probe ren." De wind, na een week in de nacht van zaterdag op zon dag plots opgestoken, maakte ontsnappen evenmin aantrek kelijk. Daardoor kwam het alle maal aan op de allerlaatste ron de, voordat de favorieten echt doortrokken. „Watjes", vond Maarten den Bakker. „Het zijn allemaal watjes." Na een felle jump van Peter van Petegem - de Belg was plots weer zo scherp als in april - tij dens de 21ste en laatste beklim ming van Beckett Drive konden slechts vijf man mee: de Deen Bo Hamburger, de Zwitser Os car Camenzind, de Italiaanse topfavoriet Paolo Bettini, Mi chael Boogerd en Astarloa. Laatstgenoemde deed niet mee aan het zware werk in het kop- groepje, refererend aan het feit dat hij de belangen van zijn kopman verdedigde. En dat ter wijl Asterloa wist dat 'Oscar zich zozo voelde. Hij had me gezegd het maar eens in een ontsnapping te proberen'. Astarloa voerde het alternatieve Spaanse strijdplan - het eerste plan was om met Freire op een spurt te gokken - tot in de punt jes uit. Op Claremont Access, vier kilometer voor de meet, ging hij alsnog. Alleen. Juist op tijd om een sprintje met de groep te omzeilen. Boogerd en Bettini probeerden nog ver geefs de vluchter in te rekenen. „Ik zal dit pas over een jaar ge loven", aldus de winnaar. Astarloa's landgenoot Alejandro Valverde, nog op de andere vluchters neergestreken, werd vijf tellen later op de volgepakte en zonovergoten Main Street van Hamilton tweede en maak te de Spaanse triomf compleet In 1995 hadden de Spanjaarden dat in Colombia ook al eens ge flikt met Olano en Indurain. Hoewel bij het grote wielerpu bliek misschien onbekend, is Astarloa overigens geen kinder achtige klant. De 27-jarige Bask uit Ermua, nu nog onder con tract bij Saeco en volgend jaar actief voor het Franse Cofidis, won dit seizoen onder meer de Waalse Pijl. Vorig jaar was hij met tweede plaatsen in de HEW Cyclassics van Hamburg (ach ter Museeuw) en de Clasica San Sebastian (achter Jalabert) tweemaal dicht bij een wereld bekerzege. In de wereldbeker rangschikking werd de 1,70 me ter lange en amper 59 kilo 'zwa re' Astarloa toen vierde. „Ik heb de Tour, Vuelta en Giro gere den, maar ik ben meer een man voor de eendagswedstrijden", aldus de vierde Spaanse we reldkampioen in negen jaar. Van zijn met wielrennen ver diende centen heeft hij inmid dels een meubelzaak gekocht. Een vriend van de coureur runt de tent. Boogerd kon leven met de Igor Astarloa blijft uit de greep van de achtervolgers en gaat als eerste over de meet in Hamilton. Foto: Reuters/Mike Cassese Spaanse wereldkampioen. „Een sympathieke knul." Zoals hij het overigens zijn vijf mede vluchters allemaal had gegund. „Wij waren de jongens die het tenminste nog geprobeerd heb ben. Dit was dus toch geen par cours om te koersen. De klim- metjes waren te makkelijk om het vanaf het begin hard te ma ken. Koos Moerenhout opende bijvoorbeeld, maar ze lieten hem gewoon zwemmen. We maakten het er voor de anderen niet echt lastiger door. Uitein delijk gingen de kilometers wel wegen, maar ik heb een zwaar dere koers nodig om het podi um te halen. Dat moet ik ac cepteren. Met een vijfde plaats mag ik tevreden zijn. Ik heb me laten zien, kon met de sterksten mee en hoef me niet te scha men." Dat laatste gold overigens voor de complete Nederlandse selec tie. En de rest? „Prutsers", foe terde Maarten den Bakker nog maar eens. Pagina Sport 2: Kai Reus behaalt wereldtitel bij junioren door Willem Spierdijk noordwuk - Ter Leede is de weg kwijt. De ploeg die de com petitie zo opzienbarend begon met vijf zeges op rij, is na de tweede achtereenvolgende ne derlaag (2-0 tegen Noordwijk) weer terug op aarde. De Sas senheimers voeren nog steeds de hoofdklasse A aan, maar het verschil met de nummer elf van de ranglijst is teruggebracht tot zes punten. Dat Ter Leede in twee wedstrij den geen punt haalt, is in deze sterke hoofdklasse A niet zo op zienbarend. Veel opmerkelijker is het dat de Sassenheimers in eens naar hun ritme zoeken. In de voorbereiding en in de be ginfase van de competitie liet de ploeg regelmatig swingend voetbal zien. Een prachtige voorhoede dreef de defensie van de tegenstanders tot wan hoop, achterin gaf de ploeg weinig tot niets weg. In de zevende wedstrijd van de competitie tegen Noordwijk was'daar niets meer van te zien. Vooral aanvallend maakte Ter Leede weinig tot niets klaar. De buitenspelers Anouar Hamdi en Patrick Kalkema kwamen er niet aan te pas, spits Florencio Cornelia kon geen bal vasthou den en Robin Koers speelde anoniem achter de spitsen. In zo'n slechte vorm kan je geen tegenslag gebruiken, maar die kwam er wel. Rechtsachter Bob Hoogkamer (op de plaats van de vakantie vierende Jurgen Faerber) maakte na een half uur hands op de rand van het strafschopgebied en scheids rechter Van Leeuwen was erg streng met een rode kaart. Tegen tien man speelde Noord wijk zich naar een regelmatige overwinning, waardoor de ploeg weer 'onder de mensen' staat, vijf punten achter de kop, maar ook maar vijf van de twaalfde plaats. Noordwijk kan trots wijzen op een doelsaldo van zeven voor en nul tegen in de laatste twee wedstrijden. Door de langdurige blessures van de verdedigers Martijn Ra- vensbergen en Peter Bos heeft het trainersduo Andries Wendt- /Geert-Jan Bakker moeten zoe ken naar een defensieve oplos sing. Die is gevonden door Mi chael van der Laan naar de laat ste linie te halen en Patrick van Dam centraal op het midden veld te posteren. „Van Dam le vert daar strijd en heeft het in zicht om die plek goed in te vullen", vindt Bakker. De trainers kunnen zich dan nu weer gaan bekommeren om de aanval, want die was verre van imponerend. Rocky Pitti kreeg in de eerste helft een paar schietkansjes, maar verder was Noordwijk nauwelijks gevaarlijk bij het doel van Thomas Waas dorp. De beste fase had de aan val van Noordwijk een kwartier na rust, toen de ploeg er wel in slaagde om Ter Leede onder druk te zetten. Die periode werd afgesloten met een straf schop. Waasdorp liet een bal los, Jeroen van Wetten pikte hem op en ging gewillig tegen de grond toen hij door de doel man werd aangetikt. Bram Meurs schoot onberispelijk in: 1-0. Dicht bij een gelijkmaker kwam Ter Leede een keer toen Jim Blom wegdraaide van zijn di recte tegenstander, maar van dichtbij naast schoot. Noord wijk besliste de wedstrijd zeven door Eric Korver Hilversum - De erfenis van Joop Rühl is vergeven. Maarten Lafe ber maakte gistermiddag op de Hilversumse Golfclub een einde aan de mythe rond de man die in 1947 als laatste Nederlander het Dutch Open op zijn naam schreef. Lafeber was al eerder dicht bij een overwinning, maar had succes op het voor hem mooist denkbare moment: in eigen land, voor het oog van fa milie, vrienden en fans. „Dat is dus écht een droom", stelde hij vast Met gebalde vuist begroette Maarten Lafeber gisteren aan het einde van de middag zijn eerste overwinning op de Euro pese Tour. Alle spanning, alle druk en frustratie ook, rolden in dat ene moment van zijn schouders. Hij, de 27-jarige Brabander, geldt al lang als de meest talentvolle golfer van ons land. Maar hij moest toezien hoe Rolf Muntz in Qatar een ze ge binnenhaalde, en een paar maanden terug ook Robert-Jan Derksen, in Dubai. Nü kreeg hij zelf het succes waar zo lang naar was uitgekeken. Natuurlijk, Maarten Lafeber kende zijn kwaliteiten. Wist dat hij goed genoeg was om te win nen. Maar tussen weten en dóen zit nog een heel verschil. „Maar ik ben altijd geduldig ge bleven, voelde dat het uiteinde lijk een keer mijn week moest worden, de week waarin alles op z'n plaats zou vallen." Twee weken terug, in de Dun- hill Links Championship leek het daar even op. Maar aan de Schotse oostkust moest Lafeber nog terrein prijsgeven aan de wereldtoppers Lee Westwood en Emie Els. Die ervaring bleek uiteindelijk cruciaal voor zijn prestaties de afgelopen week in Hilversum. „Wat ik daar geleerd heb, had niet op een beter mo ment kunnen komen. Ook van daag heb ik daar baat bij gehad. Ik voelde niet echt de druk van Soren Hansen en Mathias Grönberg." En zo bleef Lafeber achttien ho les lang ijzig kalm in zijn fasci nerende tweestrijd met Han sen, die met een slag voor sprong als leider aan de slot- ronde begon. Na een vlot begin raakte de Deen op de negende hole aan de verkeerde kant van de score. Hansen belandde na zijn tweede slag in het bos en scoorde uiteindelijk een dubbe le bogey. Lafeber trok met een birdie maximaal profijt en boog zijn slagachterstand om in een voordelige marge van twee. Die voorsprong kwam niet echt meer in gevaar, ook al verklein de Hansen het gat nog wel. Maar Lafeber hield zich feilloos aan de raad van zijn mental coach Jos van Stiphout. De Belg - met wie hij sinds half juli weer succesvol samenwerkt - had hem 's ochtends nog meegege ven vooral slag voor slag te spe len. „En dat is precies wat ik heb gedaan. Ik heb nooit verder gedacht, nooit naar het leiders- bord gekeken." Lafeber slaagde er bovendien tijdens het weekeinde in de stomme fouten te vermijden die zijn spel in de eerste twee dagen nog overschaduwden. Dat was weer de verdienste van Gregor Jameson, zijn Ameri kaanse 'coach op afstand'. „Ik heb hem vrijdag gebeld, waarna hij wat tips gaf. Daar heb ik de zelfde dag aan gewerkt en ver volgens sla ik in de laatste 36 holes geen enkele bogey meer. Mijn spel was goed, heel solide. Ik gaf mezelf voldoende birdie- kansen en heb daarom altijd het vertrouwen gehouden dat het goed zou komen." Dat was opmerkelijk, want de druk op de schouders van Lafe ber was immens. Het was giste ren drukker dan ooit op de golf baan in Hilversum, en alle ogen waren gericht op de sinds kort in Amsterdam wonende Bra bander. „Dit is voor mij eigen lijk het moeilijkste toernooi om te winnen, juist omdat iedereen zo graag wil dat het hier ge beurt. Ik voelde na die laatste slag van alles. Vreugde, opwin ding en vooral ook opluchting omdat al het harde werk van ja ren zich eindelijk heeft uitbe taald. Voor mij is dit de bevesti ging van wat ik dacht dat ik kon." Zie verder S10 minuten voor tijd. Van Wetten lepelde de bal voor en bij de tweede paal kon Rocky Pitti simpel inkoppen. Noordwijk: Van der Veldt; Scholten, Korbee, Van der Laan, Van der Niet; Meurs (85. Ruitenburg), Van Dam, Van der Kolk-, Herpers, Van Wenen, Pitti. Ter Leede: Waasdorp; Hoogkamer, Van Zeist, lansen, Lensink; Rbii, Koers, Koordes; Kalkema (64. Baddaou), Cor nelia (46. Blom), Hamdi (76. Kramer). IN DE HERHALING De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Jan Siemerink, die met Ruud Bröring en Henk Angenent wekelijks op het sportweekeinde terugblikt; zet de pro-am (het rondje dat amateurs met golfprofessionals mogen spelen) van de Dutch Open in de herhaling. Als het in hemelsnaam maar droog is', denk ik bij mezelf. Want met het beeld dat nieuwsgierige toeschouwers mij zien ploeteren in het groe ne gras kan ik wel leven, maar koud en drijfnat voor joker staan vind ik geen pretje. Het moet wel leuk blijven. Woensdagmorgen stap ik al vroeg in de auto en zwaai naar de buurvrouw die haar hond uitlaat. Het regent nog steeds. De weergoden krijgen niet lang meer van mij. Dan moet het toch echt droog zijn. Bij Hil versum draai ik de snelweg af en het begint zowaar lichter te worden. Ligt het aan de tijd of aan het weer? Ik volg de bordjes 'Dutch Open'en rijd een blubberige parkeerplaats op. 'Mensen voor de pro-am moeten daar heen', krijg ik te horen van een in regenjas met ca puchon geklede steward. Met mijn golftas om de schouder loop ik het club huis in en zie een aantal be kenden die stoer maar zenuwachtig op hun starttijd wachten. Ik moet glimlachen om het tafereel en zoek op de lijst naar mijn naam en de naam van de pro fessional. Ik speel, samen met twee sponsoren, met de Engels man Simon Dyson. De kleinere uitvoering van Boris Becker speelt voor het derde jaar op de tour en maakt met een sigaret in zijn mond een relaxte in druk. Hij blijkt nog niet hele maal wakker te zijn, want op de eerste hole slaat hij zijn bal het bos in. Ik sla geen specta culaire bal, maar ik lig wel mooi op de fairway en dus vloeit de ergste spanning lang zaam weg. De eerste zonnestralen komen door het dikke grijze wolken dek te voorschijn en onderweg raak ik in gesprek met Simon. Ik vraag hem of hij pro-ams een noodzakelijk kwaad vindt. Hij vertelt dat onlangs in Azië de pro-am wel zes uur duurde, omdat de heren op bijna elke hole gebruik maakten van een versnapering. 'Ik vind het so wieso vreemd dat dit een dag voor de officiële wedstrijd ge daan wordt, zeg ik en Simon knikt me veelbetekenend toe. Stel je voor dat de heren voet ballers een dag voor hun inter land nog even een demonstra tiewedstrijdje zouden spelen of dat de toch veel gewende ten nissers tijdens de Davis-Cup- week nog even een clinic doen. Dat gebeurt dus niet en is ook niet professioneel, want een dag voor de grote wedstrijd moet elke sporter zich op zijn eigen manier kunnen voorbe reiden. 'Say no more', zegt Simon la chend en de twee sponsoren hebben geen idee waar- over wij lachen. Kletserid over f Wimbledon, het vele reizen en na tuurlijk voetbal maken we onze ronde af en na af loop bedank ik hem voor zijn tijd en gezelschap. Ik beloof hem te volgen tijdens het toernooi, maar de dagen erna kanjk zijn naam niet vinden (ffide golfpagina van teletekst. Ik weet niet eens of hij de 'cut' en dus het weekeinde gehaald heeft. Misschien zou de organisatie van de Dutch Open een daad kunnen stellen door de pro-am twee dagen voor aanvang van het toernooi te spelen. Dat zou de sympathieke Simon in ieder geval de gelegenheid geven om op teletekst te komen en wie weet op zondag tijdens Studio Sport stralend met de trofee in handen onze huiskamer bin nen kunnen vallen. Jan Siemerink uit Noordwijk was vorig jaar nog actief in het internationale proften- De overwinning van Noordwijk in beeld: linksboven veroorzaakt doelman Thomas Waasdorp een strafschop, linksonder is Bram Meurs blij met het benutten daarvan, rechtsboven juicht Rocky Pitti om de 2-0, daaronder vindt Waasdorp het minder leuk. Foto: Cees van Hoogdalem

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15