ECONOMIE 'Pensioenplannen zijn onzorgvuldig' Dynamicon maakt straatverlichting op maat Duitsland op weg naar recordtekort begroting Nederlander doet het zuiniger aan Vendex KBB zet aanval in tegen winkeldiefstal PGGM-topman laakt kabinetsbeleid 'Geef grote klanten Schiphol voorrang' 'Bunkerhuizen' op Terschelling Nieuwe bankbiljetten in Irak Strijd om zeggenschap Beiersdorf naar climax 'Geen fraude bij Regiocomité' KLM en Martinair mogen vaker naar China vliegen el besluit ssubsidie Een besluit over de en subsidie voor de jpese tabaksboeren is De Italiaanse voor- jft het onderwerp ge in de agenda van Eu- itfbouwministersHet [officieel om een admi re reden. Maar Brussel- jjden menen dat Italië leeltje wilde bereiken jen tabaksboeren. De ,jidie' is omstreden, overheid juist rokers jedigen. Zuid-Europe- willen met de subsi- banen behouden bij „>ren. De landbouwmi- jreken vandaag wel e subsidies voor olijf- ïtoenboeren. ine en I duurder De benzineprijzen ;n daling eerder deze iets in prijs gestegen, ir Shell adviseerde za- *ïjn pomphouders een root euro ongelood euro. Daarmee is de 1 eurocent gestegen, steeg eveneens een ,199 euro. Ook diesel :der. Een liter kost :ent tegenover 78,9 eerder deze week. sifet de internationale iteringen. ngsactie bij ian Airlines Piloten en cabineper- m de Oostenrijkse rtmaatschappij Austri- es hebben zaterdag het J r onbepaalde tijd »d. Zij deden dat na 2i besprekingen over be- Jj [en en kortingen op De staking zou oor- ijk maar tot de avond et vliegend personeel eens met door de di- >rgestelde bezuini- 5 itregelen. Daardoor iet personeel geld nleveren. Volgens de tmaatschappij vielen 5 ikele avondvluchten 58 it partner Lufthansa en 7 ïaatschappijen de »j luchten uitvoerden. ian Sobelair ut ontslag - Topman Mellaerts 12 'lgische vliegtuigmaat- 35 Sobelair heeft zijn ont- diend. Aanleiding is a it naar Irak in septem- diegtuig vol Britse mi- leek de reis onverze- 39 ïbben gemaakt. We- 8 omissie wilde Mel- verantwoordelijke di- ntslaan. Het ontslag ter tegengehouden iobelair-voorzitter s e. Daarop heeft Mel- igeboden zelf op te Of het bestuur zijn anvaardt, moet de ko- agen blijken. egor aast ton-mode en - De McGregor r ïspreekt samenwerking i wel overname van de j- iep Secon. Secon voert 54als Turnover, Creensto- 3.: shirts van Arrow. De dit jaar uitkomen op i'i r 70 miljoen euro. Het ij it 230 medewerkers, j'i eSecon-directie en de i e investeerder Verlin- Took het modemerk G- als een apart bedrijf ïÉleert. McGregor is een s modehuis dat van 7j tot aan verkoop merk- q tanbiedt in het hogere J{ment. Daaronder ho- j ken als King, Elmior en McGregor zette vorig Jiiljoen euro om. i;. je: impuls Ijjoo banen - De Belgische regering 3miljard euro per jaar in £en van 60.000 nieuwe h legering en sociale |-j hebben hierover vrij- d een akkoord bereikt. minister Vandenbrouc- ontstaan de banen i'sieer in de zorg en de 1 fitsector. Lagere lasten kgevers moeten even- it I nieuwe werkgelegen- j'| ïveren. 'ie jaar loon ma-personeel !'j - Drie jaar na het faillis- >van Sabena, krijgen de •100 werknemers een ;'q hun achterstallig loon. i.cln maakt de curator een eel over, meldden Bei- ij i tedia zaterdag. Voor i.s e werknemers gaat het I 2 e bedragen: tot 40.000 !c0r werknemers die 18 aar in dienst waren. De eluchtvaartmaat- Sabena ging in 2001 'et bedrijf bezweek on- ankoop van dure vlieg den deel van de activi- overgenomen door het SN Brussels Airlines. maandag 13 oktober 2003 den haag/gpd - De Nederlandse consument let meer op de centen dan een jaar geleden. De aanschaf van duurzame goederen wordt steeds vaker uitgesteld. Met name de meubelbranche heeft hier van last. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat Nederlanders in het tweede kwartaal van dit jaar 1,4 procent minder hebben uitgegeven aan consumptieve bestedingen dan in dezelfde periode in 2002. De economische recessie en toenemen de werkloosheid worden als oorzaak van de daling gezien. De uitgaven aan diensten (horeca en financiële diensten) namen met 0,5 procent af. Aan duurzame goederen werd fors minder (2,2 procent) besteed dan een jaar eerder. Auto's, fietsen en huishou delijke artikelen stonden nog wel in de belangstelling, maar de aanschaf van een nieuwe bank of eettafel wordt door veel mensen voorlopig uitgesteld. Ook de consumptie van voedings- en genot middelen is van april tot en met juli afgenomen. In vergelijking met een jaar eerder kochten Nederlanders 0,5 procent minder eten, drank en sigaretten. amsterdam/anp - Detailhan delsconcern Vendex KBB (V&D, Dixons, Dynabite, Bijenkorf en HEMA) begint een groot offen sief tegen winkeldiefstal. Er ko men mobiele interventieteams om winkeldieven staande te houden, rampalen voor filialen van Dixons en Dynabite en zeer intensieve cameracontrole in de warenhuizen. Vendex KBB derft door de dief stallen op jaarbasis circa 100 miljoen euro. De kosten voor preventie liggen op circa 40 miljoen euro. Hoewel bij V&D hilversum/anp - De plannen van de regering met prepensioen en VUT zijn onzorgvuldig, onge loofwaardig en ingewikkeld. De overheid mag de gevolgen van de conjuncturele ontwikkelingen niet afwentelen op de pensioe nen. Dat zei directievoorzitter De Beus van het pensioenfonds PGGM, gisteren in het tv-progra- ma 'Buitenhof. Hij vindt bezuinigingen op ou dedagsvoorzieningen wel nodig om de vergrijzing op te vangen, maar dat moet zorgvuldig ge beuren. De topman van het op een na grootste pensioenfonds vindt de overheid ook wispeltu rig. In tijden van economische voorspoed moesten de pensi oenpremies snel omlaag, maar nu het minder gaat moeten ze snel omhoog. Ook de voorge stelde levensloopregeling is op termijn wellicht moeilijk te fi nancieren. Bovendien heeft Nederland de best gefinancierde pensien- fondsen en is de pensioenleef tijd al aan het opschuiven, al dus De Beus. Hij zei verder dat de regering haar plannen voor het prepensioen en de VUT misschien een jaar uitstelt in ruil voor een tijdelijke loonstop. Pensioenen zijn niet onder alle omstandigheden waardevast te houden, aldus De Beus. Boven dien gaan de premies omhoog om de dekkingsgraad op te trekken van 100 naar 120 pro cent. Dat laatste percentage zal over acht jaar zijn bereikt. Als de beleggingen beter renderen kan dat sneller zijn, aldus De Beus. Het Bedrijfstakpensioenfonds voor de textielindustrie wil dat de overheid stopt met de voor bereiding van de wetgeving die het vervroegde pensioen aan pakt. Het fonds heeft zondag la ten weten de minister van Fi nanciën een brief gestuurd met die eis. Die eis staat in het kort geding tegen de staat dat het pensioen- schiphol/anp - Luchtvaart maatschappijen die Schiphol aandoen met vluchten die be langrijk zijn voor de luchthaven als mainport, zouden in de piekuren voorrang moeten krij gen op met name vrachtver keer, charters en prijsstunters. Met dat idee denkt de Neder landse luchtvaartsector dat Schiphol zijn knooppuntfunctie kan verstevigen. De voorrang zou dan zowel voor intercontinentale als Euro pese vluchten kunnen gelden. Schiphol praat hierover met ambtenaren van het ministerie van verkeer. De minister be noemt een onafhankelijke coör dinator die de vluchten toe wijst. Volgens internationale re gels gebeurt de toewijzing op historische basis en volgens ge lijke behandeling. ,,De toewijzing heeft een erg procedureel karakter", zei een woordvoerster van Schiphol za terdag. „De aanvragen worden op basis van binnenkomst be handeld." Wil het ministerie de regels veranderen, dan moet dat in Europees verband. Schiphol krijgt voor de piek uren meer aanvragen van starts en landingen dan zij kan hono reren. In de daluren heeft de luchthaven nog wel ruimte. De onderneming wil voor de dal uren meer vrachtvluchten bin nenhalen. Schiphol onderhan delt daarover met de grote ver voerder Singapore Airlines. Die wil volgens de luchthaven het aantal Europese knooppunten beperken van zeven tot twee, waarvan Schiphol het grootste moet worden. Terschelling - Op Terschelling staan sinds zaterdag acht bunkers uit de Tweede Wereldoorlog als woon huis te koop. Voor minimaal 235.000 euro kunnen belangstellenden een verbouwde Duitse bunker ko pen. Het duurste staat voor 285.000 euro in de aanbieding. Bij grote belangstelling worden de bunkers bij opbod geveild. Foto: ANP/Jan Heuff bezuinigd moet worden en di verse projecten in de ijskast zijn gezet, gaat de aanval tegen win keldiefstal door. De retail-interventieteams wor den ingezet om bendes op te sporen. Een proef in de filialen van V&D in Eindhoven, Den Haag en Noord-Holland is vol gens het bedrijf zeer succesvol verlopen. Deze teams bestaan uit drie of vier mensen, die op geroepen kunnen worden. „We hebben bendes opgerold", al dus de woordvoerder. De ordeteams mogen mensen aanhouden en hebben overleg met de politie. De mobiele teams komen in heel Neder land. Deze maand begint de vorming ervan. Als eerste wor den ze bij de warenhuizen inge schakeld. Later kunnen ook de overige winkels van het con cern hieraan meedoen. Vendex KBB wil voor puien van de ketens Dixons en Dynabite rampalen plaatsen. Dat is vol gens de woordvoerder moge lijk, nu de rechter heeft bepaald dat een winkelier zijn palen mag laten staan, hoewel de be trokken gemeente dat niet zag zitten. „We kijken hierbij vooral naar winkels met een hoog risi co." Verder wil Vendex KBB in filia len van V&D een groot aantal camera's installeren. In een fili aal in Eindhoven zijn 135 ca mera's geplaatst. „Daarbij wordt de monitoring niet ach ter in de winkel gedaan, maar voorin. Iedereen kan het zien. We hebben er glas voor gezet. Deze aanpak is erg effectief, want de diefstal is met de helft afgenomen", aldus de woord voerder. Vendex KBB wil medewerkers die zich schuldig maken aan fraude of diefstal registreren. Het mag volgens de woordvoer der niet gebeuren dat iemand die bij HEMA na fraude ontsla gen is, vrolijk weer bij V&D aan de slag gaat. Het concern voert nog overleg met het College van Persoonsbescherming. Als het aan Vendex KBB ligt, komt er een registratiesysteem voor alle winkelbedrijven in Nederland. fonds eerder deze maand aan kondigde. Het fonds acht de voorgenomen plannen om het vervroegd pensioen aan te pak ken strijdig met het pensioen convenant dat de overheid in 1998 met werkgevers en vak bonden heeft gesloten. „Tijden de wedstrijd worden spelregels gewijzigd en de speeltijd ingekort. Daarmee ontpopt Balkenende-2 zich als een onbetrouwbare overheid", zegt werknemersvoorzitter Dahlmans van het fonds. De huidige regeling voor het prepensioen loopt tot 1 januari 2009. In het Belastingplan voor volgend jaar wordt een pensi oen voor de 65ste leeftijd even wel per 2005 onaantrekkelijk gemaakt. Het bedrijfspensioen fonds voor de textielindustrie, waarbij 8500 werknemers zijn aangesloten, had juist ter ver vanging van de VUT-regeling overeenstemming bereikt over een nieuwe pensioenleeftijd van 62 jaar. Baghdad - Irakezen stonden gisteren in lange rijen bij de banken om hun oude dinars terug te brengen. Vanaf woensdag worden de nieu we, in Groot-Brittannië gedrukte biljetten, in omloop gebracht. Ze lijken sterk op de biljetten die tot 1990 in gebruik waren. De afbeel ding van Saddam is vervangen door een waterval, een portret van koning Hammurabi van het oude Babyion en historische monumen ten. De briefjes zijn voorzien van echtheidskenmerken om ze lastiger hamburg/anp - De strijd om de zeggenschap bij het Duit se concern Beiersdorf, be kend van merken als Nivea, Labello en Hansaplast, na dert zijn ontknoping. Groot aandeelhouder Tchibo Hol ding en de stad Hamburg, waar Beiersdorf is gevestigd, hebben de handen ineenge slagen om te voorkomen dat het concern eigendom wordt van het Amerikaanse Procter Gamble. Dat heeft The Wall Street Journal vandaag gemeld. Tchibo, de grootste koffie- brander in Duitsland, heeft al een belang van 30,1 procent in Beiersdorf. Samen met Hamburg wil het de deelne ming van 43,6 procent van verzekeraar Allianz gedeelte lijk of volledig overnemen. Dat belang is in de aanbie ding. Procter Gamble heeft grote interesse getoond, maar gaf daarbij aan geen vijandige overname van Bei ersdorf te willen. De Ameri kanen kochten eerder dit jaar het Duitse cosmeticabedrijf Wella. Tchibo en Hamburg zouden de steun hebben van de op richtersfamilie Claussen, die 10 procent van de aandelen bezit. Volgens The Wall Street Journal beginnen ze nog de ze week onderhandelingen met Allianz. De inzet is een bod van ten minste 107 euro per aandeel ofwel in totaal 3,95 miljard euro voor het belang van 43,6 procent. Hamburg zou ongeveer 1 miljard euro willen bijdra gen. na te maken. Volgens de Iraakse autoriteiten zal het nieuwe biljet de eenheid van Irak versterken. De Koerden in het noorden, die de afge lopen dertien jaar eigen biljetten hadden, gaan er namelijk ook mee betalen. Volgens het ministerie van financiën moeten over drie maanden alle oude biljetten, met een waarde van rond twee miljard euro, uit de roulatie zijn. foto: EPA/Ali Haider Dit jaar naar 40 miljard euro brussel/anp - Het Europees Comité van de Regio's heeft niet gesjoemeld met declaraties voor vergaderingen en reizen. De Europese antifraudedienst Olaf heeft dat vastgesteld, meldde de Vlaamse krant De Standaard zaterdag. De anti fraudedienst was het onderzoek begonnen na een klacht van europarlementariër Van Hui ten. De PvdA'er vermoedde dat voor honderdduizenden euro's was gefraudeerd bij het advies orgaan van regionale bestuur ders. berlijn/anp/dpa - Het tekort op de begroting van Duitsland zal dit jaar uitkomen op het record van meer dan 40 miljard euro. Dat heeft de Duitse minister Ei- chel (financiën) gisteren gezegd op de tv-zender ZDF. Een exact bedrag noemde hij niet, maar de tv-zender liet we ten dat Eichels ministerie uit gaat van een tekort van 41,9 miljard euro. Tot nu toe staat het record van het begrotings tekort op omgerekend 40 mil jard euro. Dat werd gevestigd in 1996, onder de toenmalige mi nister Waigel. In de regeringscoalitie wordt gezegd dat het tekort dit jaar 4 procent van het bruto binnen lands product zal bedragen. Eerder meldde de overheid aan de Europese Commissie dat dat 3,8 procent zou worden. Duits land zit daarmee ruim boven het maximum van 3 procent dat is vervat in het EU-stabili- teitspact, bedoeld om de koers van de euro stabiel te houden. Eichel verklaarde dat de grens wordt overschreden omdat er door de zwakke conjunctuur minder geld in de schatkist komt en de overheid tegelijker tijd meer geld moet uitgeven aan werkloosheidsuitkeringen. ,,Als we net zo laks waren ge bleven als in 1999, zouden we nog meer schulden hebben". De oppositie liet weten dat 'de spaarcommissaris zichzelf heeft opgeheven en de schuldenma ker van het land is geworden'. De komende generaties moeten de schulden nu aflossen met hogere belastingen. De opposi tie meent dat Eichel maar beter kan aftreden. Dat vindt een groot deel van de Duitse bevolking inmiddels ook. Een peiling van de krant Welt am Sonntag wees uit dat 45 procent van de Duitsers de minister graag ziet vertrekken. Van 49 procent van hen mag Eichel aanblijven. amsterdam/gpd - „Lantaarnpalen. Daar mogen we niet van spreken. Dat vinden ze vervelend in de branche. Lan taarnpalen staan in een museum. Wij praten over licht masten." Wilfred Eleveld doet geen moeite de lach te on derdrukken. Toen hij een jaar geleden als directeur van Dynamicom de wereld van de openbare verlichting bin nentrad, hebben ze hem de mores van de branche direct ingepeperd. Dynamicom, een volle dochter van Nuon, beheert in Nederland een half miljoen lichtmasten in Amsterdam, Nijmegen en Leiden en veel kleinere gemeenten in Noord- en Zuid-Holland, Gelderland en Friesland. Maar het meest in het oog springende resultaat werd afgelopen week geboekt. Nuon, met Dynamicom aan het stuur, gaat de 186.000 lichtmasten in de Duitse hoofdstad Berlijn beheren, inclusief 44.000 gasgestook te lantaarnpalen. Eleveld: „Die zijn ontzettend sto- ringsgevoelig. Als het aan ons ligt worden ze vervan gen." Duitsland loopt qua organisatie van openbare verlichting tien jaar achter op Nederland. Dynamicom beheert niet alleen maar plaatst elk jaar ook 10.000 nieuwe masten, vervangt een even groot aantal oude, handelt 5000 schadegevallen af en houdt zich bezig met innovatie. Eleveld: „Je ziet steeds meer speciale masten en armaturen. We werken steeds meer samen met landschapsarchitecten om de lichtmasten goed in te passen in de omgeving. We hebben zelf drie hchtarchitecten in dienst en die gieren van het werk." Hij laat een brochure met een lichtmast op zonne- energie zien. „Vliegenmeppers noemen wij die recht hoekige panelen. Dat is het meest vreselijke wat er is qua ontwerp. Wij hebben studenten van de TU Delft gevraagd iets te maken wat er ook nog leuk uitziet." Langzamerhand ontrukt Nederland zich aan de een heids-lantaarnpaal van aluminium of staal waarmee de omgeving heel lang werd gestoffeerd. Stef Nieuwland, verantwoordelijk voor de commercie bij Dynamicom: „Bij veel gemeenten staat het beleid voor openbare verlichting nog in de kinderschoenen. Je ziet toch dat het meer en meer in de picture komt." Eleveld: „Wij geven regelmatig presentaties voor be leidsmakers. In Amsterdam en Leiden lopen ze wat openbare verlichting betreft absoluut voorop. Je kunt in Amsterdam niet rondrijden zonder bijzondere licht masten te zien." Dynamicom ontwikkelt momenteel 'licht op maat', waarbij energiebesparing en functioneel gebruik hand in hand gaan. Eleveld: „In een deel van de nieuwe wijk IJburg in Amsterdam koppelen we de openbare ver lichting aan een speciaal weerstation. Door lussen in de weg meten we de verkeersdrukte. Is het druk en te gelijk slecht weer, dan kunnen wij de verlichting van afstand opschakelen. Daar lopen we mee voorop. Gro te Amerikaanse bedrijven zoals het elektronicaconcern Tyco willen ineens zaken met ons doen. Het is de muis en de olifant en wij zijn de muis." Voor de gemeente Ede, waar voortdurende onrust on der het uitgaanspubliek de gemeente noopte tot het plaatsen van camera's, ontwerpt Dynamicom ook 'licht op maat'. Nieuwland: „Gaat er iets kapot, dan zorgen wij dat het binnen twee uur gerepareerd is." Overigens wil Dynamicom ook zelf camera's plaatsen in de openbare ruimte. Eleveld: „Dart doen we allang bij onze verkeersactiviteiten en we vinden het een lo gisch product in het kader van de sociale veiligheid." Dynamicom heeft zich ook genesteld tussen de leve ranciers van verkeerslichten. „Dat doen we voor Haar lem, Naarden, Zaanstad, Amsterdam en Utrecht. Be drijven als Siemens en Vialis die dergelijke systemen bouwen en beheren vinden het niet leuk dat wij er tus sen proberen te komen. Dat geeft soms hele vervelen de gesprekken." peking/anp - De Nederlandse luchtvaartmaatschappijen KLM en Martinair mogen vaker naar China vliegen. Bovendien kun nen ze meer Chinese bestem mingen aandoen. Dat is minis ter Peijs (verkeer en waterstaat) vandaag met vice-minister Yang Gouqing van de burger luchtvaartautoriteiten in Cluna overeengekomen. „China is voor KLM zowel op passagiers- als vrachtgebied een van onze belangrijkste groeimarkten", reageerde IQM- topman L. van Wijk. „Het po tentieel van de markt is enorm." China Southern Airli nes en KLM zijn inmiddels overeengekomen samen vier vrachtvluchten per week tussen Shanghai en Schiphol uit te voeren. Ook Martinair is verheugd over de verruiming van het lucht vaartverdrag. Directeur A. Ver berk zei dat de goede resultaten van de maatschappij vooral te danken zijn aan de vracht vluchten op China. Het land is de belangrijkste groeimarkt voor vracht, aldus de togpian. „De uitbreiding van rechten biedt ons nieuwe kansen, die we met beide handen zullen aangrijpen." De aanpassing van het lucht vaartverdrag betekent dat KLM nu zeven in plaats van vijf keer per week op Peking mag vlie gen. Het aantal vluchten naar Shanghai gaat van vijf naar tien per week. Bovendien mag KLM zes nieuwe steden aandoen. Martinair kan voortaan zeven vluchten per week op Nanjing uitvoeren in plaats van twee. Het aantal bestemmingen groeit met drie steden. China Southern Airlines profi teert ook van het aangepaste luchtvaartverdrag. De maat schappij mag vaker op Schiphol vliegen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11