ECONOMIE Een merk overleeft alleen als het iets oplevert Hypotheek oversluiten blijft altijd een gok NS rijden vaker op tijd Fysio voor personeel Wehkamp Maisprotest tegen genvoedsel Hoe zichtbaar blijft KLM? KING CORN iter passagiers in via Schiphol Schiphol heeft in >er 3,8 miljoen passa- ■werkt. Dat is 3 procent [dan in september van ge jaar. Nederlanders minder reizen geboekt stemmingen in Europa, de luchthaven gisteren Het aantal boekingen stemmingen in Spanje, land en Portugal nam mber sterk af. Het aan- jers naar het Midden- Oosten vertoonde een rstel. Over de eerste drie »n bleef het aantal pas- >,8 procent achter ten van dezelfde periode erstofauto in I rendabel Auto's die op waterstof lijn vanaf 2010 rendabel In. Tegen die tijd kan de lent zo'n auto kopen te- 1 prijs die hij zich kan Iven, terwijl de produc- it oplevert. Dit heeft au- |cent General Motors lek in Tokyo laten we- concern gaf in de Ja- joofdstad demonstraties ogeheten brandstofcel lapanse partners Isuzu, fcn Fuji Heavy Indu- le energie ontstaat door pf met zuurstof in een Jofcel te laten reageren, fee 'uitlaatgas' is water- en Tempo: uim gedaald Uitzendbureau Tem- en het Uitvoeringsin- rerknemersverzekerin- W) zijn erin geslaagd en het ziekteverzuim itzendkrachten flink te- ingen. In een geza- proef in Hengelo nam lim onder flexwerkers eveer 15 procent af. succes gaan Tempo- i het UWV hun samen- uitbreiden. De twee ook in Zuid-Nederland [d-Holland samenwer- voor KLM uw in China ig - Minister Peijs (ver at in China proberen M meer landingsrech- wacht te slepen. Doel eis is de relatie met Pe ersterken en het be en verder toegang te ot de groeimarkt. Bin- Dpa is Nederland er al ste investeerder. In het /an de CDA-bewinds- ;izen vandaag ruim akenlieden mee naar Shanghai, Guangzhou ;Kong. Onder meer de van Amsterdam en Rot- baggeraar Boskalis, and, P&O Nedlloyd, NS, en KLM zijn vertegen- ;d. es abnormale i luchtvaart urg - Europa wil niet- ie vliegtuigmaatschap- ortaan een fikse boete Is die oneerlijk veel sub- jgen. Ook kunnen even landingsrechten wor- Btrokken. De Europese ministers hebben daar- politiek akkoord be- ixüeiding voor de maat- de steun van de Ameri- regering aan luchtvaart in na 11 september 2001 vitserse overheid die stak in Swiss. Minister cent dat praktische toe- lastig kan zijn. Het Eu- >arlement moet het nog goedkeuren. computers treffen pc's >am - Volgens onder- ïreau Blauw Research in grote ketens als Free Record Shop en it meer spelletjes voor )eeld de Xbox, de ion en de GameCube roms voor de pc. De 'an games kwam het ialf]aar uit op ruim 51 euro, 12 procent meer lezelfde periode vorig lertainmentsoftware pc kwam niet verder miljoen euro. Een da- bijna 10 procent. (king met SEC ^ron-affaire ■ton - Beurstoezicht- SEC in de VS en de lige boekhoudchef Col energiebedrijf Enron een schikking van dollar getroffen. Boven lag Colwell nooit meer bij büek bedrijf chef van de Hiding zijn. De SEC be- igt hem ervan gemani- i te hebben met winstcij- jserverekeningen werden R om verliezen weg te b en de waarde van be- werden kunstmatig NPmpt. Hij heeft de be igingen niet bekend, |ok nie* ontkend. zaterdag IIOKTOBER 2003 door Arnoud Cornelissen utrecht - 'Ons soort mensen' dronk thee van DE, schrobde de handen met Sunlight en smeer de Leeuwezegelmargarine op het brood. Dat waren vastighe den in het leven. Zoals andere mensen weer hun eigen vastig heden hadden. Merken als pijlers van je bestaan, als symbolen van de wederopbouw of je Neder landse identiteit. Dan doet het pijn als die merken verdwijnen. De KLM als merknaam dreigt te verdwijnen. Onze nationale trots is verkwanseld. En we zijn 'onze' Fokker, DAF, en Kwatta al kwijt. Zoals zoveel andere iconen van herrijzend Neder land. Maar het bedrijfsleven is hard. Een merk heeft alleen zin als het de fabrikant geld ople vert. Alle emoties ten spijt. In de reclamewereld bestaat begrip voor het consumenten- verdriet over verdwenen mer ken. Merken zijn nu eenmaal emotie. En hoe langer merken bestaan, hoe meer hun verdwij nen wordt betreurd. Zeker als het een merk is dat we ons le ven lang al kennen. Dan is het niet alleen een merk. Dan is het een icoon van een tijdperk. Van je jeugd bijvoorbeeld. Door dat merk hield je dat nog een beetje vast. Met het verdwijnen van het merk verdwijnt ook een stukje van je leven. En de mens die ongaarne verandert, ont brandt dan in woede over die fabrikant die hem een stukje van zijn leven heeft ontnomen. Maar laten we ook eens de hand in eigen boezem steken. Het is soms onze eigen schuld dat dierbare merken verdwij nen. We hebben ze verwaar loosd. Want wie wilde er nu in een DAF rijden? En Exota lieten we staan voor Raak. „Het is als met de dood van een geliefd persoon", schetst be drijfseconoom Peter O. van der Meer van de Universiteit Utrecht, School of Economics. „Je beseft dat je hem graag mocht, maar realiseert je dat je hem de laatste tijd amper meer bezocht. Jammer hoor, dat de KLM als merknaam verdwijnt. Maar waarom zijn we dan niet allemaal met die maatschappij blijven vliegen? Dan was dit niet gebeurd. Misschien zijn er ook wel te veel merken. We moeten keu zes maken. We prefereren het ene merk boven het andere en spreken daardoor over dat an dere merk het oordeel uit. Hon derden merken verdwijnen zo jaarlijks. En honderden nieuwe proberen jaarlijks bij de consu ment in het gevlei te komen. „Want dat is de bedoeling: de fabrikant wil met zo'n merk de consument aantrekken en ver volgens verleiden", legt Van der Meer uit. „De naam is vaak re delijk toevallig. Er is zelfs een hele business in Nederland die zich bezig houdt met het ver zinnen van merknamen. Het doel is de consument met zo'n merk een bepaald vertrouwen te bieden: dit is niet zomaar een wasmiddel, dit is All. Het is een soort garantiebewijs. Vanwege die garantie lever je een bepaal de meerwaarde. Dus kun je meer geld vragen voor je pro duct. Dat is dus het economi sche nut van een merk. „Daarnaast gaat het om het ge ven van vertrouwen", vervolgt de bedrijfseconoom. „Een merk staat symbool voor iets. En het vereenvoudigt de keuze in het grote aanbod van artikelen. Daarom bestaan ook die irri tante wasmiddelenreclames. Je ergert je eraan. Maar als je was middel moet kopen, kies je waarschijnlijk het merk dat je het meest bekend voorkomt. Want als je er zoveel over hoort, moet het wel goed zijn, denkt de consument." Toch is er een verschuiving gaande. Vroeger schepte een fa brikant vooral op over de kwali teit van zijn product: er is geen betere. Tegenwoordig gaat het meer om 'lifestyle': een succes- fi. Wfflf lÉMlïii kt utrecht/anp - De dienstverle ning van de Nederlandse Spoorwegen ligt weer bijna op het niveau van 2000. In het der de kwartaal van dit jaar reed 85,9 procent van de treinen op tijd, het hoogste percentage van de laatste drie jaar. Het gemid delde rapportcijfer voor NS was een 6,6. Ook dit is sinds 2000 niet meer voorgekomen. Ongeveer 61 procent van de treinreizigers gaf NS een 7 of hoger als rapportcijfer. Op alle hoofdpunten van de dienstver lening scoren NS een hoger cij fer. Wel was slechts 21 procent van de passagiers tevreden over de verhouding tussen de prijs van de kaartjes en de kwaliteit. Berlijn - Actievoerders van de milieuorganisatie ropese Commissie om een bepaalde hoeveelheid Greenpeace plantten gisteren maïskolven met een genetisch gemoduleerde zaden toe te staan tussen halloweenachtige beschildering op het grasveld het zaad van natuurlijke gewassen. Greenpeace voor het Duitse parlementsgebouw in Berlijn. Ze waarschuwt al geruime tijd voor de gevaren van protesteerden daarmee tegen plannen van de Eu- 'genvoedsel'. Foto: AP/Jockel Finck zwolle/gpd - Postorderbedrijf Wehkamp gaat fysiotherapeu ten inhuren om het ziektever zuim onder het personeel ver der terug te dringen. Op alle drie locaties (Zwolle, Dedems- vaart en Maurik) kunnen werk nemers vanaf medio oktober twee uur per week terecht op het spreekuur van een fysiothe rapeut. Die kan hen eventueel De éne aanbieding na de andere onder mijnt langzaam maar zeker die zalige ge- moedsrust. 'Sluit uw hypotheek over en verlaag uw maandlasten.' 'Nog nooit was de rente zo laag, dus houd honderden eu ro's per maand over.' De aanbiedingen lij ken aantrekkelijk. Tenslotte voelt een beetje Hollander zich heimelijk genomen ais huizenkopers nu een hypotheek kun nen afsluiten tegen een historisch lage rente. Zeker als hij of zij zelf nog zit opge scheept met forse maandlasten door de veel hogere rentestand enkele jaren gele den. Toen leek het zo verstandig om 'zeker heid te kopen' in de vorm van een hypo theek met een lange looptijd. De rente stond voor vijf tot misschien wel vijftien of twintig jaar vast. Tussentijdse verho gingen konden niet meer deren. Inmid dels zitten de risicomij ders zich op te vreten, omdat de hypothecaire markt- rente keer op keer is gedaald. Dus over wegen ze toch maar om de hypotheek over te sluiten. De oude lening wordt via de notaris voor een nieuwe ingeruild zonder dat de woning wordt verkocht. Het biedt de mogelijkheid om een hypo theek tegen een lagere rente te aanvaar den bij dezelfde geldschieter of van hy potheekverstrekker te veranderen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn er in het tweede kwartaal van dit jaar 134.000 nieuwe woninghy potheken ingeschreven. De stijging van 6 procent ten opzichte van dezelfde pe riode vorig jaar komt volledig voor reke ning van het aantal oversluitingen. Dat zelfde gold in het tweede kwartaal van 2002 ook al ten opzichte van diezelfde periode in 2001. Er lijkt dus sprake van een trend. Huizenbezitters laten zich uitsluitend leiden door de lagere hypotheekrente. Die is na jaren van dalingen afgezakt van ruim 7 procent (1994) naar een gemiddelde van 4,5 pro- F I G F 8WI cent bij een looptijd van vijf jaar. De rente was volgens BEURS het CBS m 47 jaar met zo Cathérine van der Linden „Ik denk dat we met het aan tal oversluitingen al over de top heen zijn", zegt Hans de la Porte van Vereniging Eigen Huis. De belangenorganisatie van huizenbezitters laat regelmatig haar blik gaan over circa 2000 hypotheekvarianten van 60 aanbie ders. De vraag of oversluiten zinvol is, is namelijk afhankelijk van diverse facto ren. Bijvoorbeeld de hoogte van de rente die u nu betaalt, maar ook de kosten die aan het omzetten verbonden zijn. De grote vraag is natuurlijk voor wie over sluiten gunstig is. Dat is niet gemakkelijk aan te geven. Het is afhankelijk van de hypotheekvorm. Gaat het om een spaar hypotheek dan levert oversluiten minder snel lagere maandlasten op. Bij een la gere rente gaat de premie voor de spaar- verzekering namelijk omhoog. Het hangt er ook van af welke inspan ningen en kosten moeten worden ge pleegd. Om in een nieuwe hypotheek te kunnen stappen, moet eerst het oude contract bij de geldschieter worden af gekocht. De hypotheekverstrekker re kent daarvoor boeterente, waarmee hij zijn 'inkomensverlies' compenseert. Hij heeft voor de financiering van een huis namelijk ook geld moeten inkopen te gen een hogere rente dan de huidige. Hoe groter het verschil tus sen de contractrente en de huidige rente, hoe meer compensatie de bank wil. Deze boeterente doet meestal het effect van het oversluiten van een hypo theek teniet. Daarbij komen nog de kos ten van de notaris die een hypotheekak te moet opmaken, een vereiste taxatie van de woning en de afsluitprovisie die de aanbieder vraagt. Ook al is een deel hiervan (notaris, taxatie) fiscaal aftrek baar, de rekening bedraagt al snel hon derden euro's of meer. Als een hypotheekbetaler de boeterente of de notaris al niet kan betalen, is het onverstandig om een oude lening in te ruilen. Tenzij de onkosten kunnen wor den meegefinancierd in de nieuwe le ning, zo geeft De la Porte aan. „Er is verder geen simpele formule, waarmee mensen kunnen becijferen of volle manager loopt in pakken van Hugo Boss en schoenen van Van Bommel. Kiezen voor een product is een 'statement'. Je koopt iets omdat je iets bent of wilt zijn. Of om dat het symbool stond voor een tijd waaraan je dierbare herin neringen koestert. Hele volks stammen kunnen de geur van de Sunlightzeep nog ruiken, proeven nog de smaak van Van Houtenrepen en weten hoe ver frissend Sunkist, Exota en Joy waren. Veel mensen kennen deze na men nog, zo bleek uit een on derzoek van het bureau Trend box. En ze bestaan zelfs nog. Ooit overwogen om het sigaret tenmerk Chief Whip nieuw le ven in te blazen? Vergeet het. Het merk staat nog steeds gere gistreerd bij het Benelux-mer- kenbureau. Raaklimonade? Kan zo weer worden ingevoerd. Kwatta dan? Gewoon naar Bel gië rijden, waar het merk nog bestaat. Japie's King Com, Bums dwarsgebakken. Ze lei den een slapend bestaan. Het is een kwestie van rekenen, stelt Van der Meer. „Als een fa brikant meer consumenten kan lokken met een nieuw merk dan er consumenten afhaken door het schrappen van een oud merk, is de keuze duide lijk." Daarom verdwijnt de margari ne van het Zeeuws meisje van de markt. Ondanks protesten van klanten. Eigenaar Unilever investeert liever in zijn stevige A-merk Blue Band. „Daar kun nen we meer voor vragen, waardoor we ook meer kunnen investeren in innovatie", ver klaart woordvoerder Richard van der Eijk van Unilever. „Om onder meer die reden schrapt Unilever wereldwijd 1200 van de in totaal 1600 merken en merkjes. Soms geleidelijk door een merk langzaam in een an der over te laten gaan. De ver pakking van Brio werd stap voor stap gelijkgeschakeld met Bertolli ongezouten, dat nu in de schappen ligt." Door gladde sporen kunnen treinen in de herfst minder op tijd rijden. Aan het einde van het jaar zal het percentage trei nen dat volgens de dienstrege ling rijdt daarom lager liggen dan in de zomer. Volgens de consumentenorganisaties doen NS veel om de dienstverlening te verbeteren. Dat lijkt langza merhand vruchten af te wer pen, stellen onder meer de Consumentenbond en Rover. In 2001 en 2002 kampten NS met veel problemen. De direc tie werd in 2001 gedwongen af te treden door de vele vertra gingen op het spoor. Afgelopen herfst kenden NS enorme ver tragingen door gladde sporen. doorverwijzen. Bij Wehkamp werken 1300 mensen die veel achter de computer zitten. „Wie ergens last van krijgt, kan er op de werkvloer naar laten kijken", aldus een woordvoer ster. „Denk aan de typische computerblessure rsi, daar moet je vroeg bij zijn. Zo hopen we te voorkomen dat mensen voortsukkelen en uitvallen." de hypotheek beter kan worden overge- sloten. Het hangt sterk van de persoon-- lijke omstandigheden af. In het alge meen is het pas interessant als de rente vaste periode aan het einde van zijn looptijd is beland. Bijvoorbeeld als van de tien jaren er al acht voorbij zijn. Als er nog acht jaren zijn te gaan, valt de boe terente veel te hoog uit", zegt de woord voerder van Eigen Huis. Volgens De La Porte is het ook niet ge zegd dat elke oversluiting positief uit pakt. „Het blijft een risico, omdat het nog maar de vraag is of de onkosten, zo als de boeterente, worden terugver diend. Dat is eigenlijk pas het geval als de rente gaat stijgen gedurende de nieu we looptijd. Stijgt de rente niet of weinig dan is er geen of weinig voordeel. „In feite kunnen mensen pas aan het einde van de nieuwe periode uitrekenen hoeveel ze er op hebben verdiend of hoeveel ze er op hebben toegelegd. Als er op is toegelegd, is dat de prijs die moet worden betaald voor het kopen van zekerheid. Volgens Vereniging Eigen Huis doen ge- interesseerden er goed aan hun bank te vragen om door te berekenen of over sluiten zin heeft. „Zo'n geldschieter maakt het niet uit. Die krijgt dankzij de boeterente zijn geld toch wel links- of rechtsom. Voor de bank is het op dat moment belangrijker om de klant vast te houden. Als algemene richtlijn geeft Ei gen Huis mee dat woningeigenaren kri tisch moeten blijven. ECONOMIE WIJZER Opvallend is het verbloemde taalgebruik dat door de direct betrokkenen wordt gebezigd in de onderhandelingen tussen Air France en KLM. Volgens KLM-roerganger Leo van Wijk en zijn Franse tegenvoeter gaat het om een fusie. Met enige re gelmaat wordt ook van een alli antie gerept. Allemaal flauwe kul. Het is een regelrechte over neming van KLM door Air France, verpakt in een ingewik kelde juridische constructie ter bescherming van KLM's lan dingsrechten. Dat heeft ieder een natuurlijk haarscherp in de gaten: vandaar de emotionele reacties die wijzen op de ver koop van een 'kroonjuweel' of de krenking van de nationale trots. Maar overwe gingen van na tionale trots in deze tijden van Europeanise ring en mondia lisering zijn achterhaald. Vaak genoeg komt immers het omgekeerde voor. Wie weet nog dat de No bel in Akzo No bel staat voor een Zweedse fu siepartner of door welke Neder landse bank het Britse Barings ook alweer is opgeslokt? Het zal de reiziger in het alge meen ook een zorg wezen: goedkoop en liefst comfortabel van A naar B vervoerd worden - daar gaat het uiteindelijk om. De razendsnelle opkomst van easyjet en Ryanair spreekt wat dat betreft boekdelen. Zelf laat ik me tegenwoordig in het noorden van het land pro bleemloos rondrijden door de bussen van het Britse Arriva. Eén van de redenen waarom Air France tegen de mondiale stroom in winstgevend is geble ven, is dat de Franse overheid een bureaucratisch handje heeft geholpen door deze lui zen in de pels buiten de Parijse deur te houden. Veel lucht vaartanalisten verkondigen overigens de boodschap dat uiteindelijk slechts plaats is voor drie grote 'allianties' in Europa: één rond Air France, één rond British Airways en één Arjen van Witteloostuijn hoogleraar economie Rijksuniversiteit Groningen rond Lufthansa. De kleinere maatschappijen die de boot missen, gaan kopje onder. Daarvan vormen het Belgische Sabena en het Zwitserse Swiss air de niet langer levende bewij zen. Eerlijk gezegd kan ik dat als buitenstaander niet beoor delen. En het komt nogal pre cies: als ruimte zou bestaan voor vier Europese allianties, komt nummer vier ook voor zelfstandige overleving in aan merking. Die nummer vier heet toevallig KLM. Om een zichtbare positie van KLM ook op langere termijn te waarborgen, zou het mooi zijn als snel een aantal andere maatschappijen tot de Air France- /KLM-combina- tie toetreden. Dat heeft als gunstig bijeffect dat de Franse dominan tie navenant zal verwateren. Alita lia en Berlusconi lopen zich geluk kig al warm. Op neming van Alita lia en andere be- reidwilligen brengt de tot standkoming van een werkelijk pan-Europese onderneming dichterbij. Daar mee verdwijnt de verstorende invloed van de grootaandeel houder van Air France - de Franse staat - verder naar de achtergrond. Vooralsnog is hiervan echter geen sprake. KLM gaat in zee met een koper die ondanks alle retoriek ter zake nog altijd niet is geprivatiseerd. Niet alleen KLM moet op zijn hoede zijn. Ook Schiphol moet zijn knopen hertellen. Dat is van groot be lang voor de Nederlandse eco nomie, omdat zonda; een in ternationaal en modfern vlieg- knooppunt buitenlandse inves teringen de wijk naar elders dreigen te nemen. Het is daarom te hopen dat Schiphol binnen enkele jaren in staat zal blijken te zijn om zijn afhankelijkheid van KLM dras tisch te reduceren ten faveure van concurrerende luchtvaart maatschappijen. Daar is de Ne- derlanse consument bij gebaat: laat maar komen, de easyjets en Ryanairs van deze wereld. (advertentie) Investeringskans: mede-eigenaar van een wijngaard verwacht rendement io% geld, 2% wijn korte looptijd, premium wijn, oogstfeest klein aantal participaties beschikbaar, lage instap Prospectus? www.wijnhuisbv.nl of (020) 627 73 43 N _r_ zweeds houdt K:ng( orn wittebrood d a g-e n langeners (o) ajcf /oUnjalkimr«nNij\vn> v!-- -

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7