Vrijspraak van militante dieractivisten BINNEN- EN BUITENLAND Nationale VerwarminaswekenN I Ford Genk dicht als straf voor Irak-standpunt 'Bikker had het schuim op de mond staan' Duitse homo-politicus weg wegens kinderporno Therapie verkleint de kans op borstkanker Doodgeslagen Anja Joos had geen blikje gestolen Sporenonderzoek na dubbele liquidatie «I ID onderzoekt maars op tbc De GGD in Hoorn gaat tweehonderd mensen on- ;en op tuberculose. Bij i-jarige man uit Hoorn is weken geleden open tbc itateerd. Uit een eerste lek onder familieleden 0Én directe vriendenkring is in dat zeker acht men- besmet. Onder de »n die nu onderzocht zijn 140 gasten van een ift die door de man werd irten Fortuyn uit de LPF lAAC - Marten Fortuyn zijn lidmaatschap van de ül pgezegd. In een brief aan ~1 «stuur en de fractie van de telt hij dat „zowel de LPF urders als de politici sinds 2002 stap voor stap het •d van Pim te grabbel heb- egooid Simon, de ande- 3 Qber van de vermoorde poli- Pim Fortuyn, uitte soort kritiek, toen hij drie we- deden uit de partij stapte. ;h in actie n Cuba ington - De Verenigde d gaan meer Cubaanse ngen toelaten en de gelen tegen het regime e Cubaanse president Fi- tstro strenger handhaven. :eft president George gisteren gezegd. Met zijn len hoopt Bush de Cu- e bannelingen in Florida, fclangrijke groep kiezers, "gte stemmen. te na i zelfdoding _Irpen - Een Belg die vorig In landgenoot van zelf- H weerhield, is veroor- |tot 400 euro boete we- handeling. De man gaf |lde en suïcidale man i een brig over de Maas 'kpringen een dreun, or die van zijn voome- :ag. Hij liep wel een ge- h neus op en eiste scha- "ng- aan dood |k vielen vliegtuig - In het landingsgestel in vliegtuig is gisteren op aaljrijs vliegveld het lijk van hn uit Congo-Brazzaville den. De man was dood- u Ten. Tijdens de vlucht temperatuur in de iten tot vijftig graden on- ie t< onftel ii geld voor 'laars Moskou j - De Russische staat an het gerchtshof geen vergoeding te betalen ien.| nabestaanden van de uandse slachtoffers van eeldrama vorig jaar in 'ambskous theater. De mees- de 129 gegijzelden die de ronden, stierven door een ^sis van het gas dat de fando's het gebouw in- im>. Onder de eisers is ook Jerlander Oleg Zjirov, i ovfvrouw omkwam bij de |ippé Foto: EPA vaardelijk st tegen Juppé ie - Tegen de Franse ex- b Alain Juppé is gisteren (terre wegens corruptie iden voorwaardelijk fuppé zou als loco-bur- iter van Parijs zeven tien hebben gecreëerd en salarissen daarvan in de as van de RPR hebben t. De procureur eist niet passieve kiesrecht igetrokken. Juppé is ieester van Bordeaux, lid parlement en heeft am- >m partijgenoot Chirac sident op te volgen. Chi- f indertijd burgemeester rijs was, zelf kan niet ge worden omdat hij als ïnt onschendbaar is. Iste Belg r eerst man i - De oudste Belg is voor st van een man. Het gaat His Marion (110), die met mijden woensdag van de iverenke Anne Adam de oud- imumiij1 het land is. Wereldwijd uon. enPlechts vijftig mensen r Fonda die 110 jaar of ouder Belgische inlichtingendienst wist al in juni van sluiting Ford-vestiging brussel/genk/gpd - De Ford-fa briek in het Genk is volgens de Belgische inlichtingendienst ge sloten wegens de anti-Ameri kaanse opstelling van de Belgi sche regering tijdens de Irak- oorlog. De inlichtingendienst wist al in juni dat de Amerikaanse auto bouwer de fabriek in Belgisch- Limburg wilde sluiten. Volgens Ford heeft het Irak-beleid er niets mee te maken. Ford, dat in zware financiële moeilijkheden verkeert, moet saneren en wilde niet het mes zetten in bedrijven in landen die de Irak-politiek van de VS steunden. De klappen moesten vallen in landen die weinig co- operatief zijn met de militaire en politieke visie van de Ver enigde Staten'. Niet in Spanje dus, maar wel in Duitsland en België. Dit lekte gisteren uit via de Ga zet van Antwerpen en het Be lang van Limburg, een dag na dat de Belgische senaat achter gesloten deuren was geïnfor meerd over de informatie van de inlichtingendiensten. Volgens woordvoerder Wdfried Baeken van Ford Genk is het verhaal 'uit de lucht gegrepen'. Ook vice-president John Fle ming van Ford-Europe bena drukte gistermiddag tijdens een bijeenkomst van de onderne mingsraad dat er geen plannen bestaan om de fabriek in Genk definitief te sluiten. De werknemers reageerden gis termorgen woedend en legden acuut het werk neer. Voor de toegangspoorten van de fabriek werden blokkades opgeworpen en autobanden in brand gesto ken. Topman Lewis Booth van Ford- Europe kondigde vorige week 1.700 ontslagen aan in de fa briek in Keulen. In Genk moe ten drieduizend arbeidsplaat sen verdwijnen. De beloofde in vestering van 900 miljoen euro om de fabriek in Genk geschikt te maken voor de assemblage van de nieuwe Ford Focus komt er niet. De productie van de Ford Transit wordt naar Tur kije verplaatst. Eerder schrapte Ford al veer tienhonderd banen in België. Gevreesd wordt dat als in 2006 de laatste Ford Mondeo - het enige model dat nog in Genk geassembleerd zal worden - van de band rolt, de fabriek wordt gesloten. Amerikaanse bronnen zouden dat tegenover de Belgische staatsveiligheid, vergelijkbaar met de Neder landse AIVD, hebben bevestigd. Het hoofd van de staatsveilig heid, Koen Dassen, weigerde gisteren elk commentaar op de berichten in de Gazet van Ant werpen en het Belang van Lim burg. In sommige regerings kringen zou het verhaal worden afgedaan als zwaar overtrok ken'. (advertentie) 4 Actievoerders geen terroristen Amsterdam - Anja Joos had geen blikje bier gestolen toen zij maandagavond de Dirk van den Broeksupermarkt aan het Marie Heinekenplein in Am sterdam verliet. Ook stond zij niet als veelpleger bij de politie bekend, zei hoofdofficier van justitie L. de Wit gisteren. Anja Joos lijkt het slachtoffer van een misverstand. Winkel personeel zag haar in de winkel met een blikje bier in de tas. Ze liep de winkel uit zonder te be talen. Het twee- of drietal sprak haar buiten aan, vond in de tas het blikje bier, maar Joos bleek ook over een bonnetje te be schikken. Een personeelslid bood zijn excuses aan. Daarmee had de zaak afgedaan kunnen zijn, maar het liep an ders. Nog een groep jongens voegde zich bij het gezelschap, deels medewerkers van Dirk van den Broek, deels jongeren die zich regelmatig rond de su permarkt ophouden. De ge moederen laaiden op. Eerst vie len er woorden, toen klappen. Vermoedelijk twee jongens be gonnen Joos te schoppen. De rest stond er omheen. Het duurde wel twee minuten. De aanleiding zou zijn dat Joos iets over Marokkanen riep. De meeste jongens van de groep waren van Marokkaanse af komst. De Wit noemde dit geen enkele rechtvaardiging voor het excessieve geweld van de jon gens tegen de weerloze vrouw. De jongens hielden het na de mishandeling voor gezien. In een jolige stemming, aldus hoofdofficier De •fit, gingen ze terug naar de Dirk van den Broek. Joos werd aan haar lot overgelaten. De gealarmeerde politie ontfermde zich over haar. Ze overleed korte tijd later in het ziekenhuis. In verband met de zaak zitten vijf verdachten vast. Een van hen, een 18-jarige jongen, heeft bekend Joos te hebben ge schopt. Hij werd als laatste op gepakt. zutphen/anp - Vier van de vijf dierenactivisten die begin au gustus nertsen in Putten vrijlie ten, zijn gisteren door de recht bank in Zutphen vrijgesproken vanwege gebrek aan bewijs. Een van de activisten werd veroor deeld tot vijf weken cel vanwege mishandeling. Op videobeelden is te zien dat hij aan het been trekt van de eigenaar van de nertsenfokkerij. Vorige week nog stelde een meerderheid van de Tweede Kamer dat gewelddadige tivis- ten in de toekomst beschouwd zouden moeten worden als ter roristen. Maar daar was in Zut phen geen sprake van. De officier van justitie had vier maanden celstraf wegens ge weld tegen personen, vernielin gen en het loslaten van nertsen. Om rellen te voorkomen ston den voor de rechtbank ME'ers paraat. Tot ongeregeldheden kwam het niet. Toen duidelijk werd dat vier van de vijf activis ten vrijgesproken werden, klonk luid applaus en gejuich op vanaf de publieke tribune. Drie van de verdachten wilden hun identiteit niet vrijgeven en hadden hun paspoorten voor de actie verstopt. Het gaat om twee Nederlanders en een Fin, van wie verder nog geen gege vens bekend zijn. De andere verdachten zijn een 44-jarige Brit en een 22-jarige Belg. De officier wilde hard optreden omdat anders chaos en wette loosheid dreigen. De veiligheid van mensen weegt volgens hem zwaarder dan het welzijn van dieren. In augustus raakte de politiem slaags met een grote groep die renactivisten die nertsen be vrijdden. De politie hield toen 49 mensen aan: 27 Finnen, ze ven Zweden, vijf Duitsers, twee Italianen, twee Engelsen, een Belg en vijf Nederlanders. Een van de advocaten wees er op dat sinds de moord op For tuyn door dierenactivist Volkert van der G. het klimaat tegen dierenactivisten is verhard. Het ging volgens de advocaten om een demonstratie die vreed zaam was gepland, maar die door een enkeling in geweld ontaardde. De andere 44 dierenactivisten staan op 31 oktober terecht. boston/anp - Een nieuwe the rapie tegen borstkanker ver kleint de kans dat de ziekte bij behandelde patiënten terug komt. Dat blijkt uit een groot internationaal onderzoek dat binnenkort verschijnt in het vakblad New England Journal of Medicine. Oncologisch chirurg E. Rutgers van het Nederlands Kanker In stituut (NKI) noemde het on derzoek gisteren vanaf een con gres in Boston „een stapje vooruit". Aan het onderzoek deden 5200 vrouwen mee. Allen hadden de overgang achter de rug, waren behandeld voor borstkanker en hadden daarna vijf jaar een hormonale therapie met tam oxifen gekregen om de ontwik keling van tumoren tegen te gaan. Na vijf jaar is dat middel minder effectief. Overstappen op letrozol blijkt veelbelovend te zijn: de helft van de vrouwen in het onderzoek kreeg letrozol, de andere helft een nepmedi- cijn. Na 2,4 jaar kwam de kan ker terug bij 75 vrouwen die let rozol kregen, terwijl 132 vrou wen in de andere groep weer kanker kregen. Maar Rutgers plaatst wel kanttekeningen. Let rozol heeft relatief veel bijwer kingen zoals gewrichtspijnen, artritis en opvliegers. Jaarlijks krijgen 10.000 vrouwen in Ne derland borstkanker, ongeveer 3500 tot 4000 van hen zou na vijf jaar na hun operatie even tueel voor deze therapie in aan merking komen. Getuige van moord in 1944 op verzetsman legt belastende verklaring af Voorzitter van de 'Schwuso's' ondergedoken na politie-inval door Wierd Duk Berlijn - Een regionale Duitse politicus, die landelijk bekend heid geniet wegens diens in spanningen voor homoseksue len, heeft zich uit de politiek te ruggetrokken omdat hij ervan wordt verdacht kinderporno te hebben verspreid. Bij een poli tie-inval vonden onderzoekers in de Bremense woning van Mi chael Engelmann (34), voorzit ter van de 'Schwusos', de natio nale homo-afdeling binnen de sociaal-democratische SPD, grote hoeveelheden belastend materiaal. Engelmann is niet gearresteerd. De politicus, die tot de weinige Duitse politici behoort die openlijk voor hun homoseksua liteit uitkomen, is ondergedo ken. Hoewel Duitse media aanvan kelijk anders berichtten, zou Engelmanns naam niet zijn op gedoken tijdens de onderzoe kingen in de ophef makende 'Operatie Marcy' in de deelstaat Sachsen-Anhalt. In die zaak kwamen de namen van meer dan 25.000 internetgebruikers boven water, die gebruik zou den hebben gemaakt van web sites met kinderporno. Onder hen bevinden zich leerkrach ten, politieagenten, een domi nee en enkele pedagogen. De openbare aanklager in Bre men wilde niet meedelen waar door de verdenking op Engel mann is gevallen. Op de computer van de politi cus werden pornofoto's van minderjarigen aangetroffen. Ook werden bewijzen gevon den dat Engelmann via het in ternet erotische contacten heeft gezocht met minderjarigen. De website van Engelmann op het internet is afgesloten. Michael Engelmann was sinds 2002 voorzitter van de 'Schwusos'. De regionale politi cus zette zich speciaal in voor de emancipatie van homosek suele mannen en vrouwen. Net als de Berlijnse burgemeester Klaus Wowereit, eveneens SPD, weigerde Engelmann om zijn homoseksualiteit ter verbergen. In de Duitse politiek is het niet vanzelfsprekend dat homo's openlijk voor hun seksuele ge aardheid uitkomen. Wowereit is na diens 'outing' één van de be kendste en populairste homo's van Duitsland. Maar de leider van de liberale FDP, Guido Westerwelle, van wie algemeen bekend is dat hij homo is, wei gert nog altijd hierover uitsluit sel te geven. Engelmanns collega's reageer den geschokt. De SPD-fractie in Bremen verklaarde 'verbijsterd' te zijn wegens de 'duidelijke en zeer ernstige beschuldigingen'. hagen/ap - In het proces tegen de van moord verdachte Her- bertus Bikker heeft de Neder landse Annie Bosch gisteren een zeer belastende verklaring tegen de 88-jarige voormalige Nederlandse SS'er afgelegd. „Hij was uitermate agressief. Bikker had het schuim op de mond staan", zei de 81-jarige Annie Bosch voor de rechtbank in het Duitse Hagen over het gedrag van Bicker op 17 no vember 1944. Op die dag zou Bikker het verzetslid Jan Hout man in een koeienstal bij Zwol le hebben doodgeschoten. Annie Bosch was de dochter van de boer op wiens boerderij de moord werd gepleegd en zij moest naar eigen zeggen het lijk van de jonge Houtman wassen. Bikker bedreigde volgens Bosch ook haar vader met de dood. Meerdere mensen waren getui ge van de moord op Houtman, maar geen van hen is nog in le ven. Bosch heeft de moord niet met eigen ogen gezien. Toch vond de Duitse officier van jus titie haar getuigenis uitermate precies. „Zij is er het dichtst bij geweest", zei de officier. Bikker is na de oorlog in Neder land tot levenslang veroor deeld. In december 1952 ont snapte hij met zes andere SS'ers uit de gevangenis in Breda. Hij ging naar Duitsland. Daar heeft hij twee jaar vast gezeten, maar uitlevering aan Nederland bleek onmogelijk. Als lid van de Waf- fen-SS had hij de Duitse natio naliteit gekregen en Duitsland levert geen staatsburgers uit. Op zijn proces in 1957 heeft Bikker gezegd dat hij Houtman moest bewaken en de verzets man in de rug heeft geschoten toen die probeerde te vluchten. Volgens de officier van justitie heeft Bikker Houtman echter geëxecuteerd toen die al ge wond op de grond lag, alleen maar omdat diens opstandige houding hem niet aanstond. Getuige Annie Bosch kijkt naar Hubertus Bikker. Mevrouw Bosch vertelde de rechtbank gedetailleerd hoe Bikker in 1944 een vezetsman opjoeg en in de stal bij haar boerderij liquideerde. Foto: ANP/Juan Vrijdag Amstelveen - Politiemensen onderzoeken de auto waar in gistermorgen in Amstelveen de 39-jarige Jules Y. en een nog onbekend vrouw werden doodgeschoten. De auto van de twee werd door nog onbekende mannen doorzeefd met kogels. Jules Y. is een bekende van de po litie en al jaren actief in het Amsterdamse criminele mi lieu. Het is de laatste liquidatie in een hele reeks in en rond Amsterdam, die begon met de moord driejaar gele den op onderwereldbaas Sam Klepper. Eerder dit jaar werden in Amstelveen de Heinekenontvoerder Cor van Hout en met hem botenhandelaar Robert ter Haak geli quideerd. In augustus werd vastgoedhandelaar en hore- cabaas Bertus Lüske bij een restaurant doodgeschoten. De politie heeft geen van de liquidaties tot dusver kun nen ophelderen. Justitie in Amsterdam zei eerder dit jaar te vrezen dat er voorlopig geen einde komt aan het dodelijke, criminele geweld. Volgens informanten vechten drie criminele groeperingen een bendeoorlog uit. De liquidaties vinden steeds op de openbare weg plaats, met groot gevaar voor gewone burgers. Twee keer wer den omstanders geraakt door rondvliegende kogels, zij het zonder dodelijk gevolg. Foto: ANP/Olof Kraak Profiteer nu van de aanbiedingen én informeer naar m vw de garantiemogelijkheden van 5,10 of 15 jaar bij de ATAG SelectDealer. iÜf&m I N Kijk op www.nationaleverwarmingsweken.nl of bel gratis 0800-1670. Verwarming

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5