FRISO EN MABEL Constantijn nummer drie l f\ f R i Zeer geachte heer Balkenende, O Minister Remkes onder vuur Zondag open! Balkenende schrijft geschiedenis 'Dankzij snelle actie nauwelijks schade aan het Koninklijk Huis' 'Prins Friso geeft troon op uit liefde' Troonopvolging wijzigt door niet indienen toestemmingswet Lijn van troonopvolgers Delft Studiefestival™ 25 oktober rolking: besluit Icenende juist »ac - Bijna driekwart van ferlandse bevolking, 73 ht, vindt dat premier Bal- "de de juiste beslissing kenomen door de goed- fc van het huwelijk van tohan Friso en Mabel niet jt parlement voor te leg- ■t blijkt uit een enquête Jt SBS-programma Stem iderland, die gistermid- iehouden. Van de onder- kn vindt 68 procent dat Is wel met Mabel kan fn. 65 procent vindt dat .ningshuis door de kwes- pde heeft opgelopen. ift Constantijn lederland Prins Constantijn, luwelijk van zijn oudere frins Friso de nieuwe er drie in de lijn van Dvolging, viert vandaag [te verjaardag. Hoewel officieel in Londen [viert hij het feest op Bosch, waar hij met |uw Laurentien en hun je Eloise ook een on- Ken heeft. De verjaardag puiselijke kring' worden aldus de Rijksvoorlich- enst. Waar Friso en [een goede vriendin van tien, verblijven, is niet deed niets .berichten -AC - Oud-premier Kok 12001 al van contacten Mabel en Bruinsma ge- maar toen geen aanlei den tot nadere actie, ïft hij gisteren via de irlichtingsdienst laten „In augustus 2001, toen was van een begin- iendschap tussen prins mevrouw Wisse Smit, ij de mededeling bereikt het verleden enige op- ige zeilcontacten heeft iet de heer Bruinsma. formatie vormde op dat j2jt geen aanleiding om (ondernemen", aldus t advan lijke aard' as "jlG - Echte schade aan de £iiie wordt voorkomen |t niet indienen van een [voor een Toestem- fl4t voor het huwelijk van b»an Friso met Mabel demit. Dat zegt staats- irde en CDA-senator ik. De huidige com- volgens hem wel be- ;nd, maar de brokken larschijnlijk tijdelijk Je 3 zijn. De huidige beslis- ichermt het instituut honarchie, aldus Koek- "kinderen van aan de kant Cir1c - Prins Friso is na zijn irifI natuurlijk nog wel lid toninklijke familie en "jis heten. Maar hij is r het zich laat aanzien umeer van het Konink- )elj en valt bij voorbeeld fjfmeer onder de minis- D1%rantwoordelijkheid. 8 jjtitulatuur van Mabel, ;e'lnmaal Friso's vrouw is, e^et gesproken. De sjet sluit ook de eventue- ie(xen van het paar van de ënende moet l^ies danken c - Premier Balkenende 3lJ sdaadverslaggever Pe- Vries eeuwig dankbaar e lij het verleden van nIsse Smit boven water naald. Fractievoorzitter »en van de Socialisti- j tij (SP) zegt dit in een p het besluit van Bal- om geen toestem- ït voor het huwelijk :e dienen bij het parle- larijnissen denkt dat het 1 eIi van Wisse Smit een r°l ionele crisis had kun- ^orzaken als haar om- t crimineel Bruinsma licht was gekomen na ivelijk met prins Johan i en Christina m Friso voor - Prins Johan Friso is jerste van het Konink- iïe trouwt zonder toe- 4g van de Verenigde ng der Staten-Gene- j tantes Irene en Chris- jen hem voor, al lieten penstelling tot Friso léten die toestemming 'illen laten vragen. Bij Kbeurde dat in 1964 na- ^hd werd dat kardinaal aar heimelijk in Rome k gedoopt had om te trouwen met de Spaan- tenleider Carel Hugo rbon van Parma. Chris- in 1974 in New York nen, ook al om een ge- ten te leiden en mu- geven. Daar ontmoet- borspronkelijk Cubaan- Guillrrmo. zaterdag 11 OKTOBER 2003 De letterlijke tekst van de brief van prins Johan Friso aan premier Balkenende over de gang van zaken rond zijn relatie met Mabel Wisse Smit. Naar aanleiding van de berichtgeving in de media gedurende de afgelopen maanden en recente vragen uit de Tweede Kamer hebben Mabel Wisse Smit en ik ons bezonnen op de ge beurtenissen en onze eigen rol daar in. Wij zijn tot het inzicht gekomen dat wij zelf een belangrijk aandeel hebben gehad in de situatie die nu is ontstaan. Daarvoor willen wij de Re gering, en de Koningin en u in het bijzonder, onze oprechte veront schuldigingen aanbieden. Alvorens mijn conclusie daaruit te trekken wil len Mabel en ik u onze visie op de si tuatie geven. Mabel heeft mij in het najaar van 2000, toen het voor ons duidelijk werd dat onze relatie misschien ooit tot een huwelijk zou kunnen leiden, verteld over de contacten die zij meer dan tien jaar geleden heeft gehad met de heer Bruinsma. Sindsdien hebben wij in gehele openheid over deze vriendschap gesproken. Ik was op de hoogte van de relevante feiten en de tails. Omdat Mabel nooit bij de criminele activiteiten van de heer Bruinsma be trokken is geweest en het geen lief desrelatie betrof, zag ik zelf noch een belemmering voor Mabels contacten met de Koninklijke familie, noch voor een eventueel huwelijk met toestem ming van de Staten-Generaal. Wij hebben al vroeg besloten om niet geheimzinnig te doen over deze con tacten maar wel om zo weinig moge lijk details aan derden bekend te ma ken. Ook in de gesprekken met de Koningin en u in de aanloop naar 30 juni van dit jaar hebben wij die lijn aangehouden. Wij dachten daarmee te voorkomen wat nu is gebeurd: het oprakelen van pijnlijke herinnerin gen waarvan Mabel hoopte dat ze tot het verleden behoorden. In de afge lopen weken is ons duidelijk gewor den hoe naïef en onverstandig deze beslissing is geweest. Onverstandig, omdat wij ons onvol doende hebben gerealiseerd dat juist in onze contacten met de Regering direct volledige openheid van zaken over de aard, de frequentie, en de duur van de vriendschap had moeten worden gegeven. Door dat niet te doen is er onzekerheid ontstaan om trent datgene wat werkelijk is ge beurd. Naïef, omdat we natuurlijk hadden moeten beseffen dat juist die details van deze contacten eens openbaar zouden kunnen worden en dat wij dit door eigen handelen nooit zouden kunnen voorkomen. Nu dat inderdaad gebeurd is hebben we te maken met een overweldigende me dia aandacht; een hype, waarin som migen proberen de reputatie van Mabel te schaden door de versprei ding van onwaarheden, geruchten en niet ter zake doende details. Tijdens de gesprekken met u in de periode voor de aankondiging van ons huwelijk hebben wij de indruk gewekt dat het ging om een opper vlakkige relatie van ongeveer twee en een halve maand in 1989, met daarna nog een enkele ontmoeting. De con tacten zouden voornamelijk om het zeezeilen hebben gedraaid en door Mabel zijn beëindigd nadat zij zich bewust werd van de activiteiten van de heer Bruinsma. Wat wij in juni hadden moeten zeg gen is dat het meer dan een opper vlakkige relatie betrof, en dat zij ge durende drie maanden in 1989 regel matig contact met elkaar hebben ge had. Toen Mabel zich bewust werd van zijn activiteiten besloot zij haar vriendschap met de heer Bruinsma niet op dezelfde wijze voort te zetten. Wel heeft zij in de daarop volgende anderhalf jaar hem nog met enige re gelmaat gezien. Feit is ook dat Mabel meerdere malen gelogeerd heeft bij de heer Bruinsma. Desondanks blijft de waarheid dat er tussen de heer Bruinsma en Mabel noch zakelijke contacten waren, noch sprake was van een liefdesrelatie. Bovendien is het haar pas na zijn dood in volle omvang duidelijk geworden met wel ke praktijken de heer Bruinsma zich werkelijk bezighield. Met deze uitleg willen wij ons hande len absoluut niet rechtvaardigen en wij zien in dat wij een ernstige fout hebben gemaakt door niet onmiddel lijk het hele verhaal te vertellen. Met de gevolgen van ons handelen wor den de Koningin, u, onze beide fami lies, en wijzelf nu geconfronteerd. In juni heeft u het voornemen ken baar gemaakt een toestemmingswet voor ons huwelijk bij de Staten-Ge neraal in te dienen. Dat was overeen komstig onze wens gezien mijn ver bondenheid met het Koninklijk Huis, ons respect voor de Koningin en haar familie, en de ondersteunende rol die Mabel en ik eventueel zouden kun nen vervullen. Uw beslissing was mede gebaseerd op het onvolledige beeld dat wij van Mabels contacten met de heer Bruinsma opgeroepen hadden. Aan gezien wij niet tijdig in alle opzichten open zijn geweest is uw vertrouwen in ons geschonden. Wij erkennen on ze fout en aanvaarden de consequen ties. Daarom is het nu onze wens dat de Regering geen toestemmingswet voor ons Huwelijk bij de Staten-Ge neraal indient. Wij hopen hiermee te vens schade aan de Koningin, het Koninklijk Huis, onze families, vrien den en anderen te voorkomen. Mede als gevolg van ons handelen zijn de familie van Mabel, en anderen die de heer Bruinsma nooit hebben gekend, volledig onterecht in de dis cussie rond deze zaak betrokken ge raakt. Ook zijn er enkelen die door deze situatie wederom geconfron teerd worden met heel pijnlijke feiten uit hun verleden. Wij hopen dat hun recht op privacy zo snel en volledig mogelijk gerespecteerd zal worden. Graag willen wij ook publiekelijk op een gepaste wijze en op het daarvoor juiste moment onze verontschuldi gingen aanbieden aan allen die wij teleurgesteld of gekwetst hebben. Ook daarom hebben wij geen enkel bezwaar tegen het openbaar maken van deze brief, die u desgewenst als een verklaring zou kunnen beschou wen. De consequenties van ons handelen zullen wij in ons verdere leven op waardige wijze dragen. Wij zijn nog steeds van plan in het voorjaar van 2004 te trouwen. Samen hopen wij mijn moeder en familie te kunnen blijven steunen. Met de meeste hoogachting, w.g Friso door Hans Jacobs den haag - Het achterhouden van informatie over de contac ten van Mabel met Klaas Bruinsma heeft in elk geval op papier grote gevolgen voor Fri so's broer prins Constantijn en diens vrouw prinses Laurentien. Beiden komen na het huwelijk van Friso, waarvoor hij geen parlementaire toestemming krijgt, een stap dichter bij de troon. Prins Willem-Alexander is eerste, zijn nog ongeboren kind is grondwettelijk nu al tweede, en na april 2004 staat Constantijn op de derde plaats. Het is de tweede keer in bijna veertig jaar dat de volg orde van troonopvolging op deze wijze verandert. Prinses Margriet schoof plot seling een plaats op toen haar zus Irene in mei 1964 zonder toestemming van de Staten- Generaal trouwde met de Spaanse troonpretendent Car los Hugo van Bourbon-Parma. Margriet is na het aantreden van haar zus Beatrix als konin gin in 1980 nadrukkelijker bij het 'familiebedrijf betrokken. Twee van haar vier zoons heb ben de afgelopen jaren ook parlementaire toestemming gevraagd voor hun huwelijk, waardoor ook zij hun aan spraak op de troon hebben be houden. De jongste zoons Pie- ter-Christiaan en Floris heb ben al wel een vriendin, maar over een huwelijk wordt nog niet gesproken. Constantijn en Laurentien hebben in een vraaggesprek aan de vooravond van hun hu welijk in mei 2001 gezegd dat ze Willem-Alexander in de toe komst graag willen helpen. ,,Ik wil alle mogelijkheden openla ten om mijn broer waar dan BEATRIX Koningin der Nederlanden sinds 1980, Prinses van Oranje-Nassau, Prinses van Lippe-Biesterfeld (31-1-1938) MARGRIETPrinses der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, Prinses van Lippe-Biesterfeld (19-1-1943) WILLEM- ALEXANDER (27-4-1967) 02-02-2002 MAXIMA Zorreguieta (17-5-1971) JOHAN CONSTANTIJN FRISO (11-10-1969) CJ (25-9-1968) 1 19-5-2001 volgorde van troonopvolging LAURENTIEN Brinkhorst (25-5-1966) ELOISE (8-6-2002) Prinses Maxima en prins Willem-Alexander verwachten prjns Johan Friso verdwijnt door zijn medio januari 2004 hun eerste voorgenomen huwelijk met Mabel Wisse Smit uit de lijn van troonopvolgers. kind anp door Hans Jacobs den haag/gpd - Premier Balkenende schrijft ge schiedenis met het besluit het parlement geen toestemming te vragen voor het huwelijk van prins Johan Friso en Mabel Wisse Smit. Het is nog niet eerder gebeurd dat de regering eerst aankondigde goedkeuring te vragen voor een hu welijk en daarna op dat voornemen terugkwam. Maar het gebeurt dan ook niet elke dag dat een prins en zijn aanstaande echtgenote de premier voorliegen over hun verleden. In 1964 trouwde prinses Irene ook zonder parle mentaire goedkeuring. Aanvankelijk wilde ze die goedkeuring voor haar echtverbintenis met prins Carlos Hugo wel degelijk hebben, maar de toen malige premier Marijnen maakte haar tijdens nachtelijk beraad op paleis Soestdijk duidelijk dat daar geen sprake van kon zijn. Carlos Hugo maakte immers aanspraak op de toen nog vacan te Spaanse troon en behoorde tot de in Neder landse ogen extremistische en verwerpelijke car- listische beweging. Koning Willem I kondigde in 1814, toen nog hard werd gewerkt aan een grondwet voor het net van de Franse bezetters verloste Nederland, aan dat zijn oudste zoon Willem zich had verloofd met de Britse prinses Charlotte. Haar vader was op dat moment regent en het zou dus mogelijk zijn dat Charlotte of haar kinderen in aanmerking zouden komen voor de Britse troon. Er moest dus een en ander worden geregeld, want zo'n kind kon natuurlijk niet tegelijk ook de scepter zwaaien in Nederland. Die problematiek gaf met een al aan waarom een bepaling over parlemen taire goedkeuring zin had. Het parlement hoefde zich echter in dit geval geen kopzorgen te maken, want Charlotte verbrak de verloving. Alle keren dat de regering het parlement daad werkelijk om toestemming heeft gevraagd is die toestemming ook gegeven. Meestal werd er zelfs niet over gestemd. ook te steunen als hij daarom vraagt," aldus Constantijn destijds. „Vooropgesteld na tuurlijk dat hij daar behoefte aan heeft." Constantijn en Laurentien zouden dan een zelfde rol kunnen spelen als Margriet en Pieter dat nu doen voor koningin Beatrix. Dat betekent meelopen op Ko ninginnedag en Prinsjesdag en bij diverse gelegenheden het koninklijk huis vertegenwoor digen. Constantijn en Lauren tien worden daarvoor niet be taald, maar ze mogen bij Wil lem-Alexander de onkosten declareren. Prins Constantijn (33) werkt sinds 1 augustus op het ministerie van buitenland se zaken als communicatiead viseur van staatssecretaris At- zo Nicolaï. Die heeft de prins nodig om tot een goede strate gie te komen voor het betrek ken van de Nederlandse bevol king bij de Europese samen werking. Tot begin dit jaar was Constantijn als strategisch be- leidsadviseur werkzaam voor het van oorsprong Amerikaan se adviesbureau Booz Allen Hamilton. Laurentien (36), die in mei haar tweede kind ver wacht, veranderde eerder dit jaar eveneens van baan. In mei nam ze afscheid van het inter nationale communicatiebu reau Weber Shandwick. Sindsdien werkte ze voor zich zelf omdat ze meer tijd wil om haar eigen agenda te bepalen. den haag/gpd - WD-minister Johan Remkes is door de affai re rond Mabel Wisse Smit in ernstige verlegenheid ge bracht. Hij is als minister van binnenlandse zaken immers verantwoordelijk voor de Alge mene Inlichtingen- en Veilig heidsdienst (AIVD). In de Tweede Kamer zijn grote vraagtekens gerezen over de manier waarop de AIVD het onderzoek naar het verleden van Mabel Wisse Smit heeft aangepakt. De dienst had het onderzoek naar Wisse Smit afgerond voordat op 30 juni de verlo ving met prins Johan Friso be kend werd gemaakt. Premier Balkenende wees in zijn pers conferentie gisteren tot drie keer toe in de richting van de inlichtingendienst. „De AIVD heeft mij één- en andermaal verzekerd dat er geen beletsel was voor het voorgenomen huwelijk." De minister van binnenlandse zaken is de eerstverantwoordelijke voor het functioneren van de Vraagtekens oppositie bij rol AIVD den haag/gpd - De regeringspartijen in de Tweede Kamer prijzen de manier waarop premier Balkenende de ne telige kwestie- Mabel heeft afge handeld. De oppo sitie daarentegen eist opheldering van het kabinet over hoe het zo ver heeft kunnen komen. CDA-fractievoorzit- ter Verhagen bena drukt dat het paar vooral eerlijk had moeten zijn. „De onjuiste en onvolle dige informatie is de hoofdzaak". Als ze van het begin af aan open kaart had den gespeeld was de relatie met Bruinsma waar schijnlijk geen be letsel geweest. WD-fractieleider Van Aartsen gelooft dat het 'verstandige, ge degen en snelle' optreden van premier Balkenende ervoor heeft gezorgd dat niet of nau welijks schade is toegebracht aan het Koninklijk Huis. Vol gens Van Aartsen is het nu niet meer mogelijk dat Mabel Wisse Smit namens de koningin op treedt. De PvdA wil een spoeddebat over de affaire. Wanneer dat wordt gehouden is nog niet be kend. PvdA-kamerlid Kalsbeek: Veel aandacht in buitenlandse media Minister Remkes. Foto: ANP/Ed Oudenaarden dienst, benadrukte hij. Ook de Tweede-Kamerfracties richten nu hun pijlen op het onder zoek naar het verleden van Mabel. „Wanneer is besloten tot wat voor soort onderzoek? Is dat te licht geweest?" PvdA woordvoerster Ella Kalsbeek schudde de vragen in een eer ste reactie zonder problemen uit haar mouw. De vraag blijft waarom tv-journalist Peter R. de Vries wél informatie boven water kreeg over de verhou ding tussen Mabel Wisse Smit en topcrimineel Klaas Bruins ma, terwijl de inlichtingen dienst, die al vanaf 2001 wist van de relatie tussen Wisse Smit en Bruinsma, niet verder kwam dan de verklaring van Mabel en Friso zelf, namelijk dat de eerste twee 'geen zake lijke of intieme relatie' had den. Balkenende nam de dienst gisteren nog in bescher ming door te zeggen dat „de AIVD geen KGB is en maar be perkte middelen heeft." Bo vendien is de informatie pas in de laatste weken naar boven gekomen. Het in de ogen van veel ka merleden klungelige onder zoek naar Mabel is echter geen incident. Remkes, sinds juli 2002 minister van binnenland se zaken, heeft al verschillende keren in het parlement spits roeden moeten lopen over het functioneren van de AIVD, voorheen de BVD. In decem ber 2002 gaf Remkes na lang aandringen van de Kamer toe dat de dienst te passief was ge weest bij het onderzoek naar de veiligheid van Pim Fortuyn. Vervolgens bleek in maart van dit jaar dat de staf van konin gin Beatrix op eigen houtje op dracht aan de AIVD had gege ven om de handel en wandel van Edwin de Roy van Zuyde- wijn na te gaan omdat die zich had verloofd met haar nicht prinses Margarita. Minister Remkes en zijn voorganger De Vries wisten daar niets van. Daar komt deze affaire bij. den haag/gpd - 'Uit liefde' doet prins Johan Friso afstand van de troon. Dat meldde de Duitse Tagesschau op televisiezender ARlD gisteren. En ook het Duit se opinieweekblad Der Spiegel onderstreept de romantiek van de liefdesrelatie tussen de prins en zijn Mabel Wisse Smit. 'Liefde is belangrijker dan de troon', aldus Der Spiegel. „Maar hij was toch nog lang niet aan de beurt", zwakt het blad de intensiteit van deze ro mantische daad en het gewicht van de mededeling onmiddel lijk in de volgende zin af. 'Mabelgate' is de meest recente schandaal in een reeks van con troverses in het Nederlandse koningshuis, aldus de Britse BBC. Johan Friso heeft het ge luk aan zijn zijde dat de tablo ids in Groot-Brittannië, zijn te genwoordige thuishaven, de af faire nog niet hebben opgepikt. Desondanks kopt het serieuze dagblad The Times dat de 'sprookjesprinses' in werkelijk heid wellicht een 'gangster spi on' is. De BBC benadnrkte dat de prins heeft gekozen voor de liefde in plaats van een veran kerde plek in de koninklijke ge schiedenis, en legde uit dat zijn oudere broer en zijn moeder indertijd net zoveel controverse wekten met hun voorgenomen huwelijk. De Vlaamse krant de Gazet van Antwerpen besteedt vandaag een hele pagina aan 'de zwarte dag voor Oranje', waarbij een vergelijking wordt gemaakt met huwelijksperikelen van leden van andere koningshuizen. (advertenties) Premier Balkenende, geprezen om zijn snelle en kordate optreden in de kwestie Mabel Wisse Smit. Foto: GPD/Roland de Bruin (advertentie) „Bepaalde details over het pri- vé-leven van Mabel kunnen achter gesloten deuren worden behandeld, maar verder moet dat debat in de volle openbaar heid worden gevoerd. De AIVD heeft niet boven water gekregen wat er aan hand was." LPF-leider Herben vindt het een goede zaak dat er geen toe stemmingswet komt. „Dat was een heilloze zaak geworden. De kans dat Friso koning zou wor den was al uiterst klein. Je mag niet liegen tegen je schoon moeder en tegen de minister president." Ook volgens Her ben heeft de Algemene Inlich tingen- en Veiligheidsdienst ge faald. GroenLinks-woordvoerster Ma rijke Vos: „Het is nogal vreemd dat het AIVD-onderzoek deze feiten niet al eerder naar boven heeft gehaald. Er is toch een vrij indringende relatie geweest tussen Wisse Smit en Bruins ma." Ze plaatst ook vraagtekens bij de rol die de premier daarbij heeft gespeeld. -30% van 59.- voor 39.-" IKEA 365+ pannenset. 4 d Ma t/m vr 10-21 uur. Za 9-18 ui 0900-235 45 32 (0.10/min). www.IKEA.nl IKEi Zoveel studenten zoveel talenten op het Studiefestival: voorlichting over alle Lcidsc studies, studiekeuzetesls en een talkshow van Holt lansen tv.studereninleiden.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3