Illegale dvd: bloeiende handel Muzieksite laat even op zich wachten JM 'Ik heb zelfs een videotheek die ze verhuurt' Nu al Yeahronimo neemt langere aanloop Veel animo ZATERDAC 11 oktobeI 2003 Voor tien euro een dvd kopen waarop een film staat die nog niet eens in de bioscoop draait: de verkoop van illegale dvd's neemt hand over hand toe. De naar schatting vijfduizend dvd-piraten in Nederland zullen dit jaar circa zestig miljoen euro omzetten. door Herman Stil angeboden', schreeuwt AA de advertentietekst, 'de M Wk nieuwste dvd's die nu in de bios draaien! Bij ons al op dvd. 100% dvd uit Amerika, hier onderti teld. Sommige zelfs al met menu en extra's, in tegenstelling tot vele an dere dvd-aanbieders." Kosten: tien euro, plus verzendkosten. En dan volgt een lange lijst met ac tiefilms, van The Matrix Reloaded (pas een week later officieel op dvd uit) tot de kinderfilm Finding Nemo, die pas eind november in de Neder landse bioscoop komt. Lord of the Rings 3, die nog nergens in de we reld te zien is, wordt al aangekon digd. Zomaar een advertentie op de web site 2dehands.nl - en lang niet de enige - die dvd's aanbiedt die niet le gaal künnen zijn. De schijfjes bieden alle voordelen van een gewone, lega le dvd. Een verpakking die nauwe lijks van echt te onderscheiden is, en wie het schijfje eenmaal in zijn dvd- speler heeft gestopt, ziet of hoort al helemaal geen verschil meer. De advertentie op 2dehands.nl is af komstig van Michel - zijn echte voornaam, zegt hij, achternaam 'niet nodig'. Tussen de 75 en 110 dvd's verkoopt hij, per week. Voor tien eu ro per stuk. In een goeie week haalt Michel dus 1.100 euro omzet, 4.400 euro per maand. Netto, want zwart. En dat tegen een minimum aan kos ten. De blanco dvd's waarop de films worden gebrand, kosten in buikverpakking circa 1,30 euro per stuk. Hoesje printen, doosje er om heen en - eventueel - de aanschaf van de oorspronkelijke speelfilm zelf. Per dvd bedragen de kosten vol gens Michel circa 2,20 euro. Netto winst 968 euro. Per week. Grootste kostenpost is nog de appa ratuur. Michel heeft een dvd-bran- der van 2.500 euro staan. Eentje die vijf dvd's tegelijk kan branden. Na tweeënhalve week handel had hij die kosten eruit. Behalve via websites verkoopt hij de dvd's vooral via vrienden, zijn tus senhandelaren. Die zorgen voor klanten, op hun werk, onder vrien den. En hij verkoopt de schijfjes ge woon in de buurt. „Ik heb zelfs ie mand in een videotheek, die ze ver huurt." Privacy Een andere dvd-piraat, die wat meer gesteld is op zijn privacy, mijdt in ternet liever. „Ik wil weten aan wie ik verkoop, zodat er geen rare kopers tussen zitten." Ook hij vertrouwt lie ver op zijn vrienden en hun werk kring. Zo levert hij via vrienden on der meer aan een paar afdelingen van de Amsterdamse Sociale Dienst. Hij verkoopt zo tenminste vijftig films per week, voor tien tot vijftien euro per stuk. Een gewilde film is nu eenmaal wat duurder. Minder dan drie, vierhonderd euro per week zal hij niet aan de verkoop overhouden. Andere dvd-piraten laten potentiële klanten bellen naar de voicemail van een 06-telefoon, een prepaid vaak. Ze bellen dan terug om te achterha len of de belangstelling betrouwbaar is. Geld moet vaak worden opge stuurd, naar een postbus bijvoor beeld, of overgemaakt worden naar een intemetbankrekening. De dvd's worden inclusief Neder landse ondertitels geleverd. Soms tikken de verkopers ze zelf in. De dvd-piraat die de Sociale Dienst van dvd's voorziet, heeft zijn vriendin in geschakeld. Die is redelijk bedreven in Engels. Komt er een nieuwe film binnen, dan zit ze een dag of twee achter de computer om de titels in te tikken. Ook Michel tikt af en toe in, maar meestal haalt hij de ondertiteling kant en klaar van websites als www.ondertitels.nl - die heeft van 4272 films ondertitelingsbestanden voorhanden. Van recente films als 2 Fast 2 furious, maar ook van klassie kers als Mr. Smith goes to Washing ton uit 1935. Van die oudere films worden de ondertitels vaak van de officiële dvd gehaald. Ook voor de dvd-hoesjes hoeft de dvd-piraat zelden zelf aan de slag. American pie - The wedding Pas sinds 18 september in de bioscoop Jacht op piraten League of extraordinary gentlemen Pas sinds 11 september in de bioscoop Het kopiëren van dvd is eenvoudig thuis Op www.cdcover.nl bijvoorbeeld, zijn 130.000 verschillende dvd-hoes- jes op te halen. Geheim Waar de films vandaan komen, is een beter bewaard geheim. Uit Ame rika, zeggen de piraten zelf. Vaak zijn het films van dvd's die in de VS al uit zijn, maar hier nog in de bioscoop draaien. Vrij simpel gekopieerd met programmatuur die overal, ook in de populaire elektronicazaken, verkrijg baar is. Maar veel films draaien zelfs in de VS nog in de bioscoop en zijn ook daar niet commercieel te koop. Toch staan die films op dvd, zelfs al ver voor de bioscooppremière. Ze zijn afkomstig van de filmstudio's zelf, die dergelijke dvd-screeners intern verspreiden en weggeven aan recen senten of jury's van filmprijzen. Zo is het waarschijnlijk ook gegaan met Phileine zegt sorry, die afgelopen week via nieuwsgroepen in de illega le handel verscheen. De film werd op dvd onder de juryleden van de Gouden Kalveren verspreid. Onlangs werd een medewerker van te doen. Geënsceneerde foto: Hans van het New-Yorkse reclamebureau van Universal aangehouden, omdat hij een dvd-screener van The Hulk - toen nog niet in de bioscoop - had gekopieerd. Het reclamebureau ont ving de dvd om er campagnes mee te bedenken. Ook komt het nog steeds voor dat films met digitale camera's worden opgenomen, soms vanuit de projec tiecabine van een bioscoop. Het ge luid wordt rechtstreeks van de pro jector afgetapt, of via de geluids voorziening voor doven die in veel Amerikaanse bioscopen aanwezig is. 'Camcording" of 'telesync', heet deze piraterij en het kan de maker dui zenden dollars opleveren. Films kunnen twee dagen na hun premiè re al illegaal verkrijgbaar zijn. De Nederlandse dvd-piraten komen via forums, praatgroepen op inter net, in contact met Amerikaanse col lega's die films aanbieden. Veelal gratis, vaak in ruil voor andere films, en soms - bij gewild werk - betaald. Er zijn honderden van die praat groepen op het web, waar vraag en aanbod elkaar bereiken. Het Nederlandse Nforce behoort tot de grootste. Dagelijks komen er Weel 200.000 bezoekers langs voor infor matie over gekopieerde software, spelletjes en speelfilms. Nforce be vat, naast forums, lange lijsten infor matie over speelfilms, waarin alle details van de dvd worden vermeld. Onder meer hoe de dvd 'geript' is. De opsomming eindigt met een mailadres. Pieter Taks van Nforce Entertain ment bevestigt dat de site meer en meer gebruikt wordt door 'kleine handelaren'. „Het enige dat Nforce doet, is het weergeven welke illegale software er i^it is gekomen, door welke groep. We hebben geen con tacten met deze groepen en we bie den zeker niets ter download aan. Ons doel is discussiëren over soft ware." De site let er goed op dat de regels niet worden overtreden. „We krijgen nu en dan een e-mail van overheden of bedrijven, als er iets mis is op Nforce. Sommige fabrikanten of spelmakers sturen wel eens een e- mail of een aangetekende brief via hun advocaat omdat ze denken dat er bij ons iets te downloaden valt." Dvd-piraten lijken vrij spel hebben, maar er wordt wel gelijk op ze gejaagd. Doori dewerkers van de stichting Brein, die namens de amui mentsindustrie piraten op spoort. Vorig jaar werden i 400 dvd-piraten gepakt. Ta tot honderd piraten werde strafrechtelijk vervolgd. Vo week nog werden vier film ten aangehouden, omdat j Nederlandse speelfilm Phi zegt sorry op internet aanb den. Brein volgt nauwlettend d< handel en wandel van de p ten op internet. Vaak weet stichting tot op het interne adres (ip-nummer) van de raat nauwkeurig wie hij is. 'private opsporing' kan da probeerd worden diens id( teit te achterhalen. „We do bestellingen bij de piraten volgen dan vervolgens waa geld heen gaat", zegt Tim van Brein. De eerste keer krijgen de d piraten een waarschuwing „Vaak zeggen ze dat ze sto pen, maar heel vaak zie jei dat ze dan aan hun vaste k ten blijven leveren." Volge Kuik komt dat uit. „Onze i werkers staan ook op die v klantenlijsten. We waarscl wen ze één keer, maar daa er geen genade. Als ze dan doorgaan, leggen we een d sier aan en gaan we civiel i volgen." Claims van 100.000 euro zi niet abnormaal. Schikking evenmin. „Laatst hebben i een zaak geschikt voor 30.1 euro. Maar we hebben ooi een aantal piraten beslag o hun huis of hun auto laten gen." of the rings - Return of the king Pas vanaf 16 december in de bioscoop Met illegale muziek wil het maar niet goed komen. Eén op de drie cd's in de wereld is gekopieerd. Hoeveel namaak-mp3's over internet zwerven, weet niemand. Maar er is een alternatief: de eerste legale muzieksite van Nederland. door Herman Stil Het had de week van Yeahronimo moeten worden. Deze website is al bijna twee maanden in alle stilte ac tief, maar vorige week zou de eerste grote platenmaatschappij zich aan dienen die via deze site muziek gaat verkopen. Het zal iets langer duren. Yeahronimo huist in de Hilversumse Wisseloordstudio's. Het onderko men deelt aandeelhouder Chris Schomper met de geluidsstudio's in de Hilversumse naaldbossen, maar verder heeft hij weinig met de studio te maken. De twee andere bedenkers van Yeahronimo komen uit de mu ziekindustrie. „Wij zijn de eerste Nederlandse site die zonder bijbedoelingen muziek verkoopt", zegt Michiel Wolff, voor heen vice-president van muziekuit gever Arcade.Apple heeft Itunes, maar die doet dat toch vooral om zijn muziekspeler Ipod te verkopen, en Tiscali biedt muziek aan bij zijn breedbandinternet. De website van Yeahronimo ging op 1 augustus stilletjes de lucht in, vooral om de muziekindustrie te kunnen laten zien hoe hij werkt. „Ze hebben bij ons muziek kunnen beta len en downloaden, zodat ze precies konden zien hoe dat gaat." Veel ruchtbaarheid wilde Yeahroni mo er nog niet aan geven. Niet voor dat muziekmaatschappijen toege hapt zouden hebben. De onderhan delingen met de eerste partij hadden deze week afgerond moeten zijn. Maar de witte rook blijft nog even uit. Het gerucht gaat dat die eerste Sony Music is, ook omdat de derde man achter Yeahronimo, René Vlak, ooit als directeur bij Sony Music werkte. Eigen geld De drie bedenkers hebben twee jaar aan het opzetten van Yeahronimo - een verbastering van de naam van een strijdlustig indianenopperhoofd - gewerkt. Met eigen geld. Hoeveel ze erin hebben gestoken, wil Wolff niet zeggen. En hoewel de site al twee maanden bezocht kan worden, wil Yeahroni mo pas echt aan de weg timmeren als er tenminste 50.000 muziekstuk ken op te vinden zijn. Dat is nog maar het begin. Volgens Wolff is het doel 300.000 tot een half miljoen 'tracks'. Bij Nederland moet het ook niet blij ven. Wolff denkt aan lokale sites in Groot-Brittannië, Spanje, Frankrijk en Duitsland. Op termijn dan. Bij Yeahronimo kan, in de meeste gevallen, muziek per nummer wor den opgehaald. Voor circa één euro kan een liedje worden gedownload; hitparadewerk is wat duurder, ouder werk wat goedkoper. Per creditcard of intemetbankieren kan worden af gerekend. Wie een cd wil vullen is een euro of elf kwijt, buiten de prijs van de cd-rom waarop de nummers gebrand worden. Niet alle nummers zijn individueel Ér' N) Ja Michiel Wolff: „Wij zijn de eerste Ne derlandse site die zonder bijbedoelin gen muziek verkoopt." Foto: GPD/Merlijn Doomernik op te halen. Sommige maatschappij en en artiesten staan niet toe dat hun kersverse cd in mootjes wordt opgehakt. De nummers van die cd worden dan de eerste maanden na verschijning alleen 'gebundeld' bij Yeahronimo aangeboden. De liedjes worden aangeleverd in zo geheten mp9-formaat, op bijna cd- kwaliteit. Elk nummer is voorzien van een unieke versleuteling en kan daarmee alleen afgespeeld worden als op de computer ook een licentie bestand voor dat nummer staat. Dat bestand wordt, ongemerkt, met het muziekstuk meegezonden en werkt niet op een andere pc. Het systeem is ontwikkeld door Mi crosoft. De computergebruiker hoeft de gedownloade muziek slechts af te spelen via de meest recente versie van Microsofts Media Player, de standaardmuziekspeler van Windows. Beperking Afhankelijk van de afspraken die de website met de verschillende platen maatschappijen heeft gemaakt, kan het opgehaalde liedje onbeperkt vanaf de harddisk beluisterd wor den, maar slechts een beperkt aantal keren op een cd'tje worden gebrand of in een mp-3-speler worden ge schoten. Zo zal de ene maatschappij toestaan dat een nummer maar één keer kan worden gebrand (daarna weigert de software nog een kopie te maken), de andere staakt pas na vier keer. Toch is ook Yeahronimo niet 'pira- tenproofDe achilleshiel is wat er met de nummers gebeurt, nadat de ze op een cd'tje zijn gebrand. Die kunnen immers ongehinderd wor den doorgekopieerd. „De nummers die wij leveren, zijn toch al illegaal beschikbaar", zegt Wolff. „Daarover maken we ons geen illusies. Je kunt inderdaad de nummers die bij ons gedownload zijn, via die omweg ver spreiden. Maar dat gebeurt met ge wone cd's ook. Zoiets bevindt zich buiten onze controle." Website: www.yeahronimo.com Het aanbod van Yeahronimo lijkt erg veel op de meest populaire betaalde muzieksite van dit moment, Itunes van Apple. Die werd vorig jaar in de VS opgezet, vooral om hardware van Apple te promoten. De nieuwe com puter Imac werd als muziekcomputer neergezet en Apple kwam met een eigen mp3-muziekwalkman, de Ipod. Itunes kan vooralsnog alleen in de VS worden gebruikt; wie zich vanuit Ne derland probeert aan te melden, wordt geweigerd. Apple wil niet be vestigen dat Itunes ook in Nederland actief wordt. Veel verder dan dat de dienst in 2004 'naar Europa komt', wil de computerfabrikant niet gaan. Het is aannemelijk dat Nederland niet het eerste Europese land zal zijn waar Itunes actief wordt. Als de dienst dan nog bestaat. De belang rijkste platenmaatschappijen hebben zich voor maar één jaar aan de App- ledienst verbonden en die periode is bijna over. Nog altijd schermt een aantal 'majors' - grote platenmaat schappijen - waaronder EMI en BMG, met het opzetten van hun eigen mu- ziekdownloadsites. Het tamelijk onverwachte succes van Itunes leidt in Amerika tot een haus Ni se aan legale downloadsites. Match, dat zich ooit bezighiek de verspreiding van illegale m is vorige week van start de moeder aller illegale dowi diensten, Napster, begint deze fgr ken met het online testen van e gale muziekdienst. Ook Apple-rivaal Microsoft zich, verrast door het succes va nes in de VS, op de onlinemuzii stort. In grote delen van Europi uitzondering van Nederland, het bedrijf samen met een aanbieder OD2 muziek aan. soft is er onduidelijk over of N land ooit aan de beurt komt. OD2, mede opgezet door Pete briel, lijkt de spin in het web v Europese muziekdownloads te den. Het bedrijf biedt niet zeil ziek aan, maar laat zich inhuren websites die zelf een muzieki erbij willen hebben. In Nedf kunnen abonnees van Tiscali via op muziekjacht. Bij Tiscali kan meer voor bijna tien euro e< worden gedownload. Ook maa Nederlandse website van MTV zijn 'digital downloads' gebruil de diensten van het bedrijf. V

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 38