Het schaap als obsessie Bijzondere encyclopedie van 750 euro ikenner George Enzlin omringd door Texelaars. Foto: United Photos De Boer/Poppe de Boer De kop en horens van het zeldzame Sneeuwschaap. Het beest leeft in Pakistan en behoort tot de wilde schapen. Zijn levenswerk is ervuld. Veertien jaar lang heeft Haarlemmer George inzlin al zijn vrije tijd gestoken in een hapen-encydopedie. et omvangrijke boek it 800 pagina's tekst 1200 pagina's foto's slaat, kwam onlangs uit en is vooral bestemd voor de wetenschap. Niet goedkoop, deze encyclopedie: 750 suro. Maar daar staat egenover dat het een iniek werk is. In deze omvangrijke aanpak bestaat er geen tweede ter wereld. door Ed Blaauw et schaap beheerst mijn leven, het schaap is mijn ob- sessie." Duidelijker kan George Enzlin het niet zeg- I I gen. Wanneer hij niet werkt als intermediair tussen uitgeverijen en bibliotheken, steekt de 54-jarige vrijgezel al zijn tijd in zijn hobby. Nee, niet vanuit een riante boerderij met uitgestrek te grazige weiden vol schapen zoals je zou verwachten. Na zijn scheiding kwam hij van een 'buiten' in de Noord-Hollandse polder op een bovenwoning in Haarlem. Daar leeft hij zich per telefoon, internet, e-mail en post uit in het leven van het schaap. Zo groeide stukje bij beetje de encyclopedie Complete Sheep Breeds of the World, een naslagwerk vol vleesrassen, melkschapen en wolrassen. Met prachtige foto's van stoere schapen, zielige schapen, sierlijke schapen. En dat alles wereldwijd - een bestand van 970 rassen. Enzlin: „Er zijn wel meer rassen, maar dan praat je over syntheti sche rassen - schapen die twee procent van het ene ras, drie pro cent van het andere ras hebben enzovoort." Het verzamelen van gegevens en fotomateriaal was een helse klus, die Enzlin eenvoudig samenvat: Verdraaid moeilijk'. Hij verwijst dan vooral naar schapenlanden als Jemen, Marokko ('Met 23 mil joen dieren het grootste schapenland ter wereld'), Somalië, Oman en Angola. In sommige landen liepen de contacten mis door ge brekkig functionerend postverkeer, uit andere landen werd om 'nationalistische motieven' geen informatie verstrekt. Opvallend in de encyclopedie zijn de prachtige namen van scha pensoorten: de Karakul uit het Chinese Xinjiang, de Criolla uit Uruguay, Rabo Largo uit Brazilië, de Pelibuey uit Cuba en de Dor per uit Zuid-Afrika, die zoveel gelijkenis met een pitbull vertoont. Bijzonder ook zijn de foto's met interessante toelichting. De Witte Jemen bijvoorbeeld. Enzlin: „Dat schaap heeft zich perfect aange past aan zijn omgeving in Jemen, de woestijn. Het heeft piepkleine oorschelpjes zodat er geen zand in kan komen." Uit Oman haalde Enzlin met heel veel moeite informatie over het Omani-schaap, een heel triest zwart schaapje. En dan is er natuurlijk ook nog de Texelaar, een oer-Nederlands schaap. „Nederlands....?!", smaalt George Enzlin. „Wis en waar achtig niet. De Texelaar is samengesteld uit vijf Engelse rassen." Zelf heeft hij, samen met een kennis, ook schapen 'ontwikkeld' zo als hij zegt. De Chartex is daar een voorbeeld van. „Dat schaap is voortgekomen uit de Texelaar, een wolschaap en de Charollais, een vleesschaap. Uit het fokken heb ik altijd veel voldoening ge haald." Met klonen heeft hij niets. De komst van het gekloonde schaap Dolly heeft hij destijds voor kennisgeving aangenomen. Enzlin: „Al die synthetische rassen, dat genetisch manipuleren met een menselijk en dierlijk gen, dat klonen vanuit eicellen, ik ben er geen voorstander van. Klonen, dat duurt zo'n twee jaar. Maar een ras verbeteren, een nieuw ras fokken door gewoon een mannetje en een vrouwtje bij elkaar te brengen, dat kost vijftien jaar. Ik vind, je moet niet voor God willen spelen." De schapenman in hart en nieren was ooit een jongetje dat tot zijn verdriet geen huisdieren mocht houden. „Toen ik op mezelf woonde ben ik begonnen met kippen en konijnen en later werden dat schapen. Die beesten vond ik altijd al interessant. Waarom? Ja, waarom vind je iets leuk? Met geiten heb ik niet zo veel, die zijn af standelijk. En van bokken moet ik ook weinig hebben, die beesten stinken." Na het schaap ontdekt te hebben als lievelingsdier, begon George Enzlin met het inventariseren en rangschikken van deze dieren na dat hij een boekje had gelezen van een zekere Mason. 'Dat kan ik beter', dacht hij. Het resulteerde - bijna acht jaar geleden - in zijn eerste boek: Colar- and Island Sheep of the World. Er staat nog meer op stapel. Enzlin is van plan om een boék te gaan schrijven over brouwerijen die het schaap in hun logo heb ben. Dat zijn er drie: op Texel, in Engeland en op de Faeroër-eilan- den. „En ik wil nog een boek maken over schaapherdershonden en veedrijvende hondenrassen. Complete Sheep Breeds of the World; George Enzlin; Uitgeverij Ram Press, Wagenweg 114-5,2012 NJ Haarlem, tel. 023 5513 051750 euro Het Chartex-schaap, ontstaan uit de Charollais en de Texelaar. Het Arles Marino-schaap, één van de vier Franse Merino's. Het is een rond trekkend schaap. Het Racka- of Schroefhoorn-schaap leeft in een beschermd natuurgebied in Hongarije. De Witte Jemen is met zijn kleine oorschelpjes aangepast aan het leven in de woestijn. Het Damara-schaap leeft in Namibië. Het is een zogenoemd haarschaap en geen wolschaap. Het Merinos de Rambouillet-schaap. Dit Franse schaap leeft in het gebied on der Parijs. Het Altamurana-schaap is een schaap dat vooral in Rusland voorkomt. Het Lamon-schaap is een zeldzaam Italiaans berg- ras. Er zijn er nog circa honderd van over. ZATERDAG 11 OKTOBER 2003 Het Dorper-schaap, een Afrikaans vleesschaap, vertoont gelijkenis met een pit bull. ■llüpïL-:

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 37