'i Grote klappen en veel schuim Adembenemende foto's van schepen die worstelen met huizenhoge golven. Booreilanden die als in een sprookje opdoemen tussen witte flarden mist op de Noordzee. Bevroren windmolens in een ijzig Markermeer. Kolkend schuim rond de pieren van IJmuiden. Allemaal van boven gefotografeerd door de in schepen en zee gespecialiseerde luchtfotograaf Herman Usseling, oprichter/directeur van 'Flying Focus'. door Coen Springeikamp ZATERDAC 11 OKTOBEI 2003 E De kotter TX i tijdens zwaar weer op de Noordzee. Foto's: Flying Focus Castricum Herman IJsseling Flying Focus is ook actief in het hoge noorden. IJsbreker Blader Viking baant een weg door het ijs van de Finse Golf voor een Nederlandse coaster. n een luchtfoto van een schip moet je power I zien. Beweging in een foto, daar gaat het om. I Luchtfotograaf Herman IJsseling (39) van Fly ing Focus laat in zijn kantoor in Castricum een serie fo to's zien waar je acuut zeeziek van wordt. Een kotter die door zware grondzeeën nabij Vlieland heen en weer wordt geslingerd als een speelgoedbootje van Playmobil. Het waait windkracht acht tot negen. De zee lijkt op slagroom. „Dan hang ik er toch liever bo ven", lacht Usseling. „Een schip met dit weer fotografe ren geeft een enorme kick. Grote klappen, veel schuim en buiswater. Da's geweldig." Usseling, met een enorme voorliefde voor vliegtuigen, schepen, zeilen en fotografe- ren, begon zijn carrière in 1984 - met het maken van luchtfoto's van bungalowparken en andere gebouwen vanuit een gehuurd vliegtuigje. Een opdracht van een scheepswerf bracht hem boven de Noordzee. IJsseling is sindsdien bijna dagelijks boven zee te vinden voor het fotogra feren van schepen. Weer of geen weer. Dat is hem de afge lopen negentien jaar zo goed gelukt dat er in het zee- en ha venmuseum 'De Visserijschool' in Umuiden vanaf volgende week een fototentoonstelling is te zien uit een collectie van dertigduizend door Flying Fo cus gemaakte luchtfoto's: Bo ten van boven. Vrijwel alle scheepsbouwers, werven, rederijen en schipper- eigenaren in Nederland heb ben een luchtfoto van hun schepen aan de muur hangen die is gemaakt door Herman Usseling. Noem een registratie van een vissersschip en hij weet wie de eigenaar is. De luchtfotograaf laat een serie opnamen zien van een kotter die door de golven ploegt tijdens zwaar weer op de Noordzee. „Dit is de OD 8. Die was aan het vissen tijdens een van onze vluchten." Van het schip is soms niet wel meer te zien dan de brug. De boeg en het dek zitten verstopt onder het schuim van een brekende ho ge golf. De schipper heeft niet alle fotos afgenomen. „Dan krijgt ie ruzie thuis", lacht IJsseling. Volgens Herman IJsseling is het fotograferen van sche pen vanuit een vliegtuig een van de moeilijkste vormen van luchtfotografie. En dat ligt niet alleen aan het ze ven kilo zware fototoestel. Herman IJsseling: „Wil je Luchtfotograaf Herman Usseling (39) van Fly ing Focus in een speciaal aangepaste Cessna 172. een schip goed kunnen fotograferen, dan moet je laag en langzaam vliegen. Anders zijn de snelheidsverschil- len te groot. Maar ook weer niet te langzaam, want dan stort je neer." De mooiste luchtfoto's maakt IJsseling tijdens zwaar weer harde wind en hoge golven. Via de marifoon kan hij vanuit het vliegtuig contact houden met de schepen die hij fotografeert. Ook kunnen zo koerswijzigingen worden doorgegeven om het object beter in de zon of de golven te kunnen vastleggen. „Vooral kapiteineige naren van kotters zijn heel gemotiveerd", zegt IJsseling. „Ze doen bijna alles voor mooie foto's." Tijdens fotovluchten wordt Usseling geregeld opgeroe pen door schepen op de Noordzee. Ze hebben gehoord dat hij aan het werk is of zien hem overvliegen. „Dan toete ren ze als groet of vragen of we foto's kunnen maken. Ze liggen dan bijvoorbeeld zo mooi te buizen. Flying Focus beschikt over twee eenmotorige sportvliegtuigen, een Cessna 152 en 172, die zijn gestationeerd in Den Helder en Rotterdam. De kisten zijn aan gepast voor het maken van luchtfoto's. Extra ruiten, foto deuren, GPS en marifoon. De Cessna 172 is bovendien uitge rust met extra brandstoftanks. Dat geeft het toestel een actie radius van ruim zeven uur vlie gen. Beide toestellen zijn opval lend gekleurd. Bang om met een eenmotorig toestel boven de Noordzee en soms zelfs de Poolcirkel te vliegen voor een foto-opdracht, is IJsseling niet. „De techniek is erg simpel. Er kan, in tegenstelling tot bij voorbeeld een helikopter, wei nig mis gaan. Bovendien heb ben we overlevingspakken, noodbakens en reddings vlotten aan boord." ■n XMSt Boten van boven; foto-tentoonstelling in Zee- en haven museum De Visserijschool, Havenkade 55, IJmuiden18 oktober-11 april2004; Geopend woensdag-, zaterdag en zondagmiddag 13.00-17.00 uur; Groepen kunnen buiten deze openingstijden een afspraak maken; Toe gangsprijzen; volwassenen 2,95 euro, kinderen van vier tot en met twaalf jaar en houders van een CJP- of 65+ Pas 1,55 euro; www.zeehavenmuseum.nl en www.fly- ingfocus.nl •*- Vooral tijdens harde wind en hoge golfslag zijn er spectaculaire foto's te maken van schepen. Ondanks het zware weer vist de kotter HD 4 gewon door. Ook buitenlandse reders laten foto's van hun s ter 'Arklow Sea' golven over op de Noordzee. In de greep van ijs

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 36