Een cabarettypetje is niet zomaar geboren wordt omgetoverd tot Peter R. de Vries door grimeuses Carolina Leenders en Ingrid Dorresteijn. Op de achtergrond draait een video-opname van de misdaadverslaggever. Foto's: GPD/Bas Beentjes Verspijkerde koppen Een lijntje hier, een streep je daar. Weer een blik op het tv-scherm waarop Pe ter R. de Vries te zien is, om te kijken of het lijkt, en Carolina Leenders schildert verder op het hoofd van Kopspijkers-acteur Paul Groot. Langzaam maar ze ker verandert de cabaretier in de misdaadverslaggever. Het is donderdagochtend half acht en Leenders is al een tijdje bezig met Paul Groot. Nog even en ze vertrekken naar een kerk in de buurt van Amsterdam voor de opnamen van een filmpje in Kopspijkers. Samen met Ken Mountforde-Shone geeft Caroli na leiding aan Head Affairs, het bureau voor kap en grime dat al le typetjes van het Kopspijkers cabaret verzorgt. Hun atelier in Amsterdam staat vol met dozen waarin de attributen voor alle ruim 130 Kopspijkers-typetjes worden bewaard. Plus die voor de typetjes van Paul de Leeuw en de pruiken van de Soundmix- show. Wie in omroepland ie mand wil nadoen, komt al snel bij Head Affairs uit. Een typetje voor Kopspijkers is niet zomaar geboren. Carolina pakt er een doos met attributen bij om dat duidelijk te maken. Het meest tijdrovend is het ver vaardigen van de pruik. Voor elk karakter wordt een pruik op maat gemaakt. Van echt haar. Dat duurt een week of twee tot drie. Ken maakt samen met vier haarwerksters zelf de pruiken. Om de pruik te kunnen maken en later de schmink goed te doen, hebben Carolina en Ken foto's en video's nodig waar de persoon goed op staat. En dan is het een kwestie van goed, heel goed kijken. Ken: „Wat ook helpt is een karikatuur." Carolina: „Wat we met de schmink doen, is toch het uitvergroten van be paalde aspecten: een neus, wenkbrauwen of rimpels. Een teke naar doet hetzelf de." Terwijl Ken zich vooral met de pruiken en de lo gistiek bezighoudt, verzorgt Leenders met haar collega Ingrid Dorres- tijn de grime. „Dinsdagavond of woensdag ho ren we wie de jongens die week willen nadoen. Op woensdag middag komen de jongens en meiden van het cabaret hier pas sen. Bij een nieuw typetje bestel len we dan ook het gebit. Op ba sis van een foto maakt een tand- technicus een klein voorzetge- bitje. Elke acteur heeft een keer 'gehapt' en in twee dagen tijd weet die technicus dan een per fect zittend gebitje te maken." Schilderen Carolina en Ingrid ongeveer an derhalf uur bezig met schmin ken. Dat doen ze zaterdagmor gen. Om acht uur begint de schmink, tegen half elf een repe titie. Nog wat bijwerken en rond twee uur de opnamen. Leenders heeft het overigens niet over 'schminken'. Zelf praat ze liever over 'schilderen'. Met een foto binnen handbereik en de video recorder aan tekent ze met verti cale strepen het gezicht van 'het slachtoffer' op de acteur. Caroli na: „Ik maak gebruik van scha duwwerking. Hoe verder je weg staat, hoe beter het lijkt. Als je dichtbij staat, zie je allemaal lijn tjes op het gezicht van de acteur. Vandaar dat ik elke week met de regie overleg hoe dichtbij de ca mera mag komen." Bij het schminken gaat Leenders rigoureus te werk. „We epileren wenkbrauwen, geven ze een kleurtje of scheren ze helemaal weg. Owen Schumacher scheren we regelmatig kaal of blonderen zijn korte haar. En wimpers zijn ook niet veilig bij ons. We prij zen ons gelukkig met het caba ret. Ze vinden alles goed. Ik heb oren weggeplakt, ogen dicht ge smeerd en neuzen verbouwd. Dat is lang niet altijd een pretje als je zo een paar uur moet doorbrengen." Na het schminken gaan er soms nog lenzen in om de oogkleur te veranderen, de goede kleding gaat aan en dan is de metamor fose een feit. Ken: „En dan is het aan de acteur om het typetje goed neer te zetten. Als onze schmink niet goed zou zijn, kan een cabaretier dat 'weg acteren'. Andersom lukt niet. Al is de schmink nog zo goed, als de ac teur faalt, dan is het typetje weg. Maar bij Kopspijkers speelt dat niet. Die jongens en meiden zijn gewoon goed." Niet dat de grimeurs overal te vreden over zijn of alles maar aankunnen. Carolina: „Over Wïm Kok hebben we heel lang geaarzeld. De jongens wilden hem doen, maar wij konden niets afwijkends aan de man ontdekken. Niets dat we konden accentueren. En dan lukt het niet. Totdat Ingrid een manier ontdekte om de wallen onder zijn ogen na te maken. Ze was aan het boetseren en langzaam zag je Kok ontstaan." Lachend: „Daarmee heb ik mezelf aardig in de vingers gesneden, want nu geloven ze me nooit meer als ik zeg dat ik een typetje niet kan doen." Wim Kok is meteen ook een van haar favoriete typetjes, samen met Jan Wolkers, Willem Olt- mans en Ruud Lubbers. „Lub bers was echt 'over the top' met zijn hele grote wenkbrauwen. Net als Willibrord Frequin met die enorme paarse neus. Nor maal houden we ons iets in. Het moet niet te overdreven worden. Te echt Aan de andere kant mag het ook niet te goed lijken. Dit seizoen deden we Marijke Helwegen na (de koningin van de plastische chirurgie, red.), maar wel zó goed dat iedereen dacht dat ze het echt was. En dan is de grap weg. Het moet wel cabaret blij ven." Minder tevreden zijn Ken en Ca rolina over het resultaat bij An- nemarie Jorritsma („Die onder kinnen zijn niet te doen en een man moet als het even kan geen vrouw doen"), Jort Kelder („Dat was erg") en Theo van Gogh („Zijn postuur is nauwelijks na te maken"). Erg lastig was ook PvdA-leider Wouter Bos. „Die kwam ik gelukkig in de Hema te gen. Ik heb een tijdje om hem heen gelopen en zag dat hij een onéffen huid heeft. En flinke in hammen op zijn hoofd met een plukje haar van voren", aldus Carolina. Het succes van Kopspijkers heeft Head Affairs wel verbaasd. „Wij doen dit werk al twintig jaar en nu valt het ineens op. En we hebben invloed. Ik weet zeker dat er politici zijn die hun uiter lijk hebben veranderd nadat ze in Kopspijkers waren geweest. Frank de Grave heeft zijn kapsel aangepast en minister Remkes van binnenlandse zaken heeft wat aan zijn gebit laten doen. Dat zag er niet uit en daar heb ben we dankbaar gebruik van gemaakt. En ik hoorde dat politi ci in Den Haag op vrijdag wed denschappen afsluiten wie er za terdag bij Kopspijkers komt." Ook al bewaart Head Affairs echt alles, dit seizoen komt dat nau welijks van pas. Er verschijnen namelijk veel nieuwe typetjes. „Dat hebben de jongens zich tenminste voorgenomen", zegt Carolina. Misschien dat dan nog de pruiken van Willem-Alexan- der en bankpresident Wim Dui- senberg van de plank komen. Die zijn klaar, alleen nog niet ge bruikt. ZATERDAG 11 OKTOBER 2003 ;j Interview NOS-Journaal kijkt kritisch naar zichzelf Achtergrond Verkoop van illegale dvd's groeit enorm Het programma Kopspijkers behoort tot de best bekeken en meest gewaardeerde programma's op de Nederlandse televisie. Tussen de 2,5 en 3 miljoen kijkers stemmen 's zaterdags af op Jack Spijkerman en co. Dit jaar won Kopspijkers de Nipkow-schijf en acteur Paul Groot werd door vakgenoten gekozen tot tv-persoonlijkheid van het jaar. 'Nu alleen de Nobelprijs nog', grapte Spijkerman. Hoofdzaak van het geheim: knap verspijkerde koppen en acteurs die geknipt zijn voor hun vak. door Dolf Rogmans Alle 130 Kopspijkers-typetjes worden door bureau Head Affairs tot stand gebracht. Zo verandert Martine Sandifort binnen enkele uren in Mabel Wisse Smit. Foto's: GPD/Bas Beentjes Schepen centraal op foto-expos'rtie in IJmuiden

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 33