GESPREK VAN DE DAG Ideale schoondochter Beatrix veroorzaakt koninklijk drama 'Friso moet op de blaren zitten' Peter R. wil zelf knallen Pauls problemen ZATERDAG 11 OKTOBER 200J DAGELIJKS LEVEN Harry van Wijnen laakt passieve rol prins "PAT ir HELeaaaaL Nier c?Eerïie MENSELIJK KLASSIEKE MUZIEK in een restaurant bevordert de EETLUST. Beethoven op de achtergrond blijkt de wens naar een Bordeaux te stimuleren. Dat conclude ren Britse wetenschappers. Zij lieten de uitbater van een restaurant achttien da gen lang pop- en klassieke muziek afwisselen met avonden in stilte. Als het bandje met Beethoven, Mahler en Vivaldi was te horen, besteedden de gasten duidelijk meer aan extra's zoals voorafjes, luxueuze desserts, speciale koffie en betere wijnen. Volgens psycholoog Adrian.North voelen gasten zich door de klas sieke muziek gecultiveerder en ontwikkelder. Ze zoeken dan naar zaken waarvan zij denken dat die bij dat betere leven horen. North stelde eerder al vast dat gas ten eerder geneigd zijn Duitse of Franse wijn te bestellen als muziek uit die lan den is te horen. ZWARTE artiesten bezetten deze week voor het eerst de volledige toptien van Ameri kaanse HITPARADE Bill board. Volgens een zegsman van de Hot 100 Singles Charts gebeurde dat zelfs niet toen R&B medio jaren negentig uiterst populair werd. ,,Toen waren er altijd nog wel rock- of popnum mers in de lijst", aldus de woordvoerder in de Britse krant The Independent. Ne gen van de tien hoogste no teringen worden ingenomen door rappers. Op de eerste plaats staan Beyoncé Know- les en Sean Paul met Baby Boy. Foto: Reuters Een 70-jarige Japanse vrouw is gearresteerd omdat zij een HOTEL probeerde op te lichten. De vrouw verbleef 379 dagen in het hotel, maar betaalde de rekening niet. Die is opgelopen tot 2,63 miljoen yen (ruim 20.000 euro). Fumi Takemiya werd deze week opgepakt nadat ze had toegegeven dat ze de rekening niet kon betalen. Eind juli 2002 nam ze haar intrek in de traditionele Japanse herberg in de zuidwestelijke stad Usuki. De eerste twee maanden kon ze de 7000 (54 eu ro) yen per dag nog ophoesten. Daarna hield ze de eigenaar van het hotel aan het lijntje met de smoes dat ze haar geld had geleend aan iemand anders en la ter terug zou krijgen. Drie weken na de geboorte van het kind van prinses Méxima en prins Willem-Alexander, komt museum Paleis Het Loo met een tentoonstel ling over koninklijke DOOPJURKEN, en dooptradities. Achter de scher men wordt hard gewerkt om alle be nodigdheden, waaronder kostbare doopjurken van de Oranjes bij elkaar te krijgen. Eén doopjurk, die dienst heeft gedaan bij de doop van Juli ana en Beatrix, en vorig jaar het dochtertje van prins Constantijn en prinses Laurentien, gravin Eloise, is op dit moment te zien in het Fries museum. De jurk was een geschenk van koning Willem 111 aan zijn twee de vrouw, Emma, bij de geboorte van hun dochter Wilhelmina. Foto: GPD Een gezonde roze Oranjetelg zal de affaire rond Mabel Wisse Smit, Johan Friso en de overleden gangster Klaas Bruinsma snel doen vergeten. Tot die conclusie komt journalist en gezaghebbend monarchiedeskun- dige Harry van Wijnen. Hij denkt dat de net gesloten zwarte bladzijde de monarchie niet in gevaar brengt. „Maar de scepsis is wel toegenomen." Van Wijnen is niet zacht voor prins lohan Friso. „Die man is dus echt niet te prijzen. Hij is excessief pas sief geweest. In deze hele affaire is Friso op de ach tergrond gebleven. Bovendien heeft hij, zo blijkt uit zijn brief, een buitengewoon grote fout gemaakt, want hij is medeverantwoordelijk voor het beliegen van zijn moeder. Die meneer moet maar eens lekker op de blaren gaan zitten." Van Wijnen noemt de zaak rond Mabel Wisse Smit „bepaald niet de eerste smet op het blazoen van Oranje." Volgens hem kwam er een trendbreuk in 1964, bij de affaire rond prinses Irene. „Daarvoor stond Nederland als één man achter het konings huis. Maar rond het huwelijk van Irene met Carlos Hugo kwam er een kentering. Voor het eerst zagen we een omslag in de publieke opinie. In 1976 had je de tweede grote zaak, met Bemhard en Lockheed. Maar ook dat werd geen genadeslag voor de monar chie." Nu kan dat laatste volgens Van Wijnen ook moeilijk omdat er binnen de Oranjefamilie een „groot zelfrei nigend" vermogen is, „ook al zou je dat gezien het optreden van premier Balkenende niet zeggen. Maar regering en koningshuis zijn innig met elkaar verwe ven. Ze houden elkaar op de been." Toch ziet Van Wijnen wel de vroegere onvoorwaardelijke steun voor Oranje langzaam afnemen. „Ik luisterde naar het programma stand.nl op de radio en daar kwa men alleen maar tegenstanders van het koningshuis aan het woord. Het kalft af." Toch komt het koningshuis er wel overheen, is zijn overtuiging. Het omslagpunt is de geboorte van een gezonde telg van Maxima en Willpm-Alexander. „Het is net als bij militairen. Er valt een kolonel weg en er staat meteen een andere klaar. Friso verdwijnt, de volgende komt voor hem in de plaats." Van Wijnen kent eigenlijk maar één moment waarop de monarchie in ons land echt in gevaar verkeerde. „Dat was eind negentiende eeuw toen Emma als re gentes optrad en we alleen nog maar prinses Wilhel mina hadden. Gelukkig was er toen prins Hendrik die als voortplantingsorgaan kon fungeren. Met Bemhard is de hele zaak bestendigd. Maar ik denk dat de-monarchie in de periode van Wilhelmina en Emma echt in doodsnood verkeerde." Wilko Voordouw Peter Rudolf de Vries (46), mis daadverslaggever. Om zich te onderscheiden van alle andere Peter de Vriessen eiste hij in de jaren tachtig bij zijn toenmali ge werkgever De Telegraaf dat de 'R' ertussen kwam. Inmid dels staat de letter ook voor Re laties en Rebel. Veel van zijn primeurs dankt hij aan zijn re laties met de onderwereld en aan zijn rebelse houding ten opzichte van iedereen. Uit zijn speurwerk bleek dat Mabel Wisse Smit had gelogen over haar relatie met crimineel Klaas Bruinsma. Hierdoor wer den Mabel en Friso gedwongen af te zien van het vragen van parlementaire goedkeuring voor hun huwelijk. Het is niet de eerste primeur voor de journalist. Hij spoorde Heineken-ontvoerder Frans Meijer op in Paraguay, loste de moord op Corina Bolhaar en haar twee kinderen op en be wees de onschuld van de twee van Putten. Peter Rudolf de Vries wordt op 14 november 1956 geboren in Aalsmeer. Het gezin met zes kinderen had het niet breed, zei hij zelf ooit. Ondanks dat zijn vader jarenlang directeur van de kruitfabriek in Muiden was. Van die baan had De Vri profijt toen hij in maart 1978 na de havo en militaire dienst bij dagblad De Telegraaf be gon. Als de boel in de kruitfa briek weer eens ontplofte, mocht Peter als enige van de aanwezige journalisten de tel foon van de fabriek gebruikei en bellen met de krant. Bij die knalletjes lag zijn ambi tie niet. Al snel schreef hij me j succes over misdaad en brac] het tot kijkcijferkanon van de SBS. Op televisie komt hij vaak em tieloos over. Koele stem, stral11 ke uitstraling. Het is een pose5 geeft hij toe. „Emotieloos? Ne Ik huil vaker dan je denkt. Mi1 kracht is mijn kennis en mijn vasthoudendheid. Daarin beir ik ongeëvenaard. Dat durf ik 1 25 jaar in dit vak wel te zeg gen." Dolf Rogmans Mabel Wisse Smit (EEOD Op 11 augustus geboren in Pijnacker. Ouders: Henk U en Flos Kooman. Zusters: f Nicoline (32) en Eveline (2#1 r-ri;a~i Va(*er overlijdt. Moeder j°' "J hertrouwt later met Rabo- j bankier Peter Wisse Smit I IPMTQ Diploma Gemeentelijk Gymnasium in Hilversum. Leert drugscrimineel Klaas; Bruinsma kennen en breng enige malen de nacht di op zijn boot Neeltje Jacoba vermoord, leert cum laude af a in economie en politici logie. Leert tijdens stage bf VN Bosnische ambassade Sacirbey kennen. Directeur van door haar opgerichte European Actios Council for Peace in the Balkans. Directeur Open Society fa< Institute in Brussel van de j 2 Hongaars-Amerikaanse miljardair George Soros. I"1 £5DC KlU'i'O Overlijden Peter Wisse Snj Sacirbey in opspraak wegö r-4'iiiaO verduistering van 2,5 miljojl» dollar aan hulpgelden. YWYAO Eerste publieke optreden tijdens uitvaart prins Claus iuiiikG 26 maart: arrestatie Sacirttc in New York 30 juni verloving met prin Johan Friso De bekendmaking van de verloving op 30 juni. Rechts de moeder van Mabel Wisse Smit. Foto: GPD/Cees Zorn De koningin was zo blij met Mabel. Bij de bekendmaking van de verloving in juni van dit jaar zei de vorstin: „Ik ben blij in Mabel een lieve en begaafde schoon dochter te krijgen, die haar plek in ons gezin al op een natuurlijke manier heeft veroverd." De koningin staat ondanks alle toestanden nog steeds achter Mabel, bleek afgelopen zondag. Toen nam ze haar omstreden aanstaande schoondochter open lijk mee naar de kerk. Beatrix, al tijd zo bevreesd voor 'Engelse toe standen', zal aanvankelijk niet vermoed hebben de relatie van Mabel en topcrimineel Klaas Bruinsma zoveel stof zou doen opwaaien. Mabel Wisse Smit, al langer be kend als vriendin van prins Johan Friso, ging op 15 oktober 2002 tot veler verbazing mee in de konink lijke grafkelders onder de Nieuwe Kerk in Delft om prins Claus naar Prins Maurits en Mabel na afloop van de uitvaartdienst vorig jaar van prins Claus. Foto: ANP/Robert Vos zijn laatste rustplaats te brengen. In het familiegraf daalde verder alleen de naaste familie af. Dat Mabel mee mocht, maakte duide lijk dat zij zeer veel voor Friso en ook zijn familie betekende. Ze ging mee als goede vriendin van de familie, aldus de RVD na afloop van de plechtigheid. Goede vrienden van de familie waren er echter te over en Margriet en Pie- ter moesten boven blijven wach ten tot na de bijzetting. Het werd op die dag duidelijk dat Mabel Wisse Smit de vrouw van Johan Friso zou worden. Al bij het huwelijk van prins Con stantijn en Laurentien Brinkhorst in 2001 was er sprake van dat Mabel dik bevriend was met prins Johan Friso. Wisse Smit behoorde bij dat huwelijk tot het bruidsper- soneel, net als hij. Ze was ook van de partij bij het huwelijk van Alexander en Maxima in februari 2002 en bij het Koninginnedag concert ter gelegenheid van de 65ste verjaardag van koningin Beatrix in april 2003. In juni volgde, vrij onverwacht op een maandagmiddag, de beid ei making van de verloving. In gustus maakte het maandbk Quote voor het eerst gewag een relatie met topcriminee Bruinsma. Eerder was al bek g*| dat ze in de jaren negentig s ït bevriend was met Muhamec er cirbey, oud-ambassadeur va Bosnië bij de VN en voormal minister. Nadat hij door mo verduistering in opspraak w komen, nam ze afstand van In juni voerde premier B; de drie gesprekken met MabL Tweemaal was Friso daarbij scj. se Smit zei in die gesprekkeijy^ ze een gewoon contact heef had met Bruinsma en geenj, lijke of intieme relatie. Op 3 ber sprak de premier haar 0 nieuw, 'indringend', waarbij dat de in juni afgelegde verk p gen 'onjuist en onvolledig' 2}%, weest. Wat nog steeds overeind sta g 'Q de datum van 24 april 2004: dag dat Mabel Wisse Smit ei prins Johan Friso willen troi j* maar nu zonder parlementa toestemming. AP arij Masterplan, wel eens gezien? De Sterrenbeurs? Het zijn allebei tv-programma's van de commerciële omroep. Ze lopen niet zoals verwacht. Jammer voor de makers die er hard aan gewerkt hebben. Volgens Paul Römer, directeur van Endemol Nederland, is de oorzaak van de mislukking natuurlijk niet pre cies aan te wijzen. Wel is er volgens hem, zo las ik dinsdag in onze krant, sprake van 'inschattingsfou ten'. Bij Sterrenbeurs zou de combinatie tv-internet niet voldoende aanspreken. Die spreekt overigens al jaren niet voldoende aan. En Masterplan is 'te mys terieus gepromoot'. Wat opvalt is dat Römer op de programma's zelf helemaal niet ingaat. Niet de in houd van Masterplan komt aan de orde maar de marketing. Dit is niet zo vreemd als het lijkt. Com merciële omroepen gaan bij hun plannen uit van de vraag: wat wil het publiek? En vooral, in verband met reclame-inkomsten: wat wil het koopkrachtige publiek? Bij zo'n Sterrenbeurs kan dit de redenering zijn: het publiek wil sterren, het houdt van gokken en zou zich graag met die sterren willen meten, er zelfs macht over willen uitoefenen. Drie in de pan: de Sterrenbeurs! Kan niet mis, gedoemd te slagen. Niet dus. Want Jan Publiek houdt zijn diepste wen sen nu eenmaal altijd geheim. Laat me eens een zijsprong maken. Frits Spits zei vo rig jaar dat veel muziekprogramma's op de radio hem niet aanspraken. Reden: de makers gingen uit van de smaak van het publiek. En om zoveel moge lijk publiek te bereiken, krijg je een ratjetoe aan pla ten. Een dj moet volgens Spits draaien wat hijzelf mooi vindt. Dan wint een programma aan kracht. Omdat ten minste één iemand zijn ziel en zaligheid in dat programma -heeft gelegd. In de roos, vind ik. Het is paradoxaal genoeg: hoe hoger je de kijker op een voetstuk zet des te meer minacht je hem. Omdat jezelf als maker buiten schot blijft. Een grotere be lediging kun je het publiek niet aandoen. Want als je jezelf niet wilt blootgeven, waarom zou je je dan op de televisie willen manifesteren? Trouwens niemand weet wat het publiek wil? Dat weet het pu bliek zelf niet eens. Terug naar Römer en zijn problemen. Natuurlijk heeft hij het over marketing. In de inhoud van de programma's ligt zijn hart niet. Maar die marketing-verhalen over internet en te mysterieuze promoties zijn een beetje onzin. Paul had beter kun nen zeggen: „We maken niet wat wij mooi vinden maar wat u mooi vindt. En omdat niemand weet wat u mooi vindt, moesten we een beetje gokken. We hebben mis ge- gokt". De Amerikaanse PLATENWINKELS zijn boos op de Britse band de ROLLING STONES De Stones hebben een overeenkomst gesloten met het elektronicaconcern Best Buy, dat hun ni.euwe dvd vier maanden lang ex clusief mag gaan verkopen. Dat meldde de Britse omroep BBC. Best Buy mag de dvd Four Flicks als eni ge vanaf 11 no vember verkopen en pakt dus precies de hoge verkopen in de feestmaand december mee. Het ver bond van muziekverkopers is niet blij met de afspraak en noemt die kortzichtig. De muziekdetailhandel beschuldigt winkels als Best Buy, die de verkoop van cd's 'erbij doet', ervan de branche om zeep te helpen door producten onder de kostprijs aan te bieden. Foto: AFP

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2