KUNST CULTUUR 'Met moralisme is niks mis' Verhoeven werkt aan Nederlandse oorlogsthriller Biografie over 'Dikke Van Dale' Ie onrust van anoukvandijk dc [dek$er F K§ER 'Bil!': brutaal en ontroerend Paco Pena wordt pas laat virtuoos zaterdag 11 oktober 2003 jlike van Bemmelen tertitel voor Bemmelen (OUDE - De Zoeter- e fotograaf Mike van i mag sinds kort de d dragen. Hij behoort e tot een select gezel- portretfotografen. Op het tongres van Colour Art behaalde hij met boven- je foto een tweede prijs. I dit jaar viel hij ook al in ren. Door deze prestaties 'e hij voldoende pun- 'br de prestigieuze Mas- l Het thema van de foto- ei was dit keer 'cross fo- een techniek die zorgt fcurvervreemdingen. i ronde Istbende De Kunstbende, de wedstrijd in Nederland itiek talent tussen 13 r, krijgt in Zuid-Hol- extra voorronde. Tot :n er voorrondes in Den Rotterdam. Vanwege •mende belangstelling provincie een derde le gekregen: in Gouda, barst in februari en •r los. Het thema is dit of niets'. uele expositie /olkenkunde - In het Rijksmuseum Ikenkunde is gistermid- tuele expositie 'Pre- na' geopend. Via de b kan een collectie van orwerpen uit Mesoame- fentraal Amerika en Zuid- a worden bekeken. Ze Dmstig uit de periode 30 v.Chr. tot 1532 na Chr. legenwoordigen culturen van de Azteken, Maya's eum vindt ven Toorop - Conservatoren van ,enheegse museum Het hebben een complete ■ling van de Neder- hilder Jan Toorop aan- De correspondentie [ljdens een kijkdag aange- loor een 78-jarige man loom. In museum Het is momenteel een ex- Ite zien van de werken Toorop (1858-1928). ;elu| (advertentie) il van Loon t zijn nieuwste boek \eerwolvenbos' tl nieuwe avontuur van Dolfje Weerwolf •r werk (o.a. Griezelbus) lensdag 15 oktober |l.30 tot 13.00 uur natuurlijk bij: I uw complete boekhandel fkelhof 87, Leiderdorp 071-5412129 evefcomplete boekhandel den haag/anp - Regisseur Paul Verhoeven gaat weer samen werken met scenarist Gerard Soeteman. Het duo werkt op dit moment aan een Nederlandse thriller die in 1945 speelt. Het zou voor de filmmaker de eerste Nederlandse film zijn sinds hij in 1983 naar Holly wood vertrok. Het project luis tert voorlopig naar de titel 'Zwartboek' en speelt tegen de achtergrond van de bevrijding. Verhoeven en Soeteman leggen op dit moment de laatste hand aan het script. De film moet geheel in Neder land worden opgenomen. De regisseur noemt als locaties on der meer Den Haag en de Bies- bosch. Namen van acteurs wil Verhoeven nog niet noemen, al wil hij de film wel opnemen met een geheel Nederlandse cast en crew. „Het is al sinds ik naar Amerika ben vertrokken een hartenwens van me om nog een film in Ne derland te maken" stelt Ver hoeven. „Als we de schouders er onder zetten, kunnen we over een jaar aan het draaien zijn. Het moet een oer-Hol- landse film worden, maar wel goed genoeg om op internatio naal niveau te concurreren." Paul Verhoeven en Gerard Soe teman maakten in de jaren ze ventig en tachtig samen acht films, waaronder 'Turks Fruit' (1972), 'Soldaat van Oranje' (1977), 'Spetters' (1980) en 'De Vierde Mem' (1983). In Amerika maakte de Nederlandse regis seur onder meer kassuccessen als 'RoboCop' (1987), 'Total Re call' (1990) en 'Basic Instinct' (1992). De twee maakten in 1969 ook de succesvolle televi sieserie 'Floris'. Behalve aan het Nederlandse 'Zwartboek' werkt Verhoeven in Amerika met voormalig came raman Jan de Bont aan een fa miliedrama dat luistert naar de titel 'Paperboy". Ook deze film wil Verhoeven binnen een jaar opnemen. De realisatie van andere lopen de projecten, zoals de biografie van de schilder Montyn, een film over de Batavia en een thriller die speelt in het negen tiende-eeuwse Moskou, gaat naar verwachting zeker nog twee jaar duren. Freek de Jonge naar Leiden om publiek te bedanken door Henk Langenhuijsen leiden - Cabaretier Freek de Jon ge wordt volgend jaar zestig. De hoogste tijd, vindt hij, om zijn publiek eens persoonlijk te be danken. Hij doet dat komende maandag in de Leidse Schouw burg met zijn voorstelling 'De Kneep'. Halverwege de voorstelling loopt Freek de Jonge de zaal in en schudt een aantal mensen de hand. Hier en daar is er tijd voor een praatje. Hij vraagt wanneer iemand bij hem is 'aangepikt'. Er zijn trouwe aan hangers, zo blijkt, die hem al ruim dertig jaar volgen, maar ook jonge mensen die hem voor het eerst horen en zien. Een wonderlijke ervaring, ook voor de gelouterde Freek. „Ne gentien ben je? Mooie leeftijd. Het volgende nummer is speci aal voor jou, je was toen net ge boren. Kijk maar wat je ervan vindt." Wie veel verleden en een rijk repertoire heeft, kan moeiteloos een nummer herge bruiken. In 'De Kneep' gaan herkenning en ontdekking sa men. De Jonge brengt, onder steund door een vierkoppige begeleidingsband, nieuwe en bewerkte nummers. 'De Kneep' is geen oudejaars- voorstelling, al eindigt deze se rie traditiegetrouw in de laatste weken van december in Am sterdam. Geen scherpe analy ses van het onrecht uit het afge lopen jaar, geen spiegel met een blik op hypocrisie en laf heid. Wel 'een ouderwets avondje uit in een modern jas je' van een vakman die met ogenschijnlijk gemak en zicht baar genoegen op zoek gaat naar een nieuwe mix van ver warring, humor, muziek en vi taliteit. De Jonge: „Ik ben geroutineerd, maar van tevoren weet ik nooit precies welke kant een pro gramma op gaat. Op zeker mo ment, als je de voorstelling een tijdje hebt ingespeeld, veran dert dat wel, maar in het begin is er altijd weer onzekerheid en daar heb ik ook behoefte aan. Ik zoek geen herhaling, dat is do delijke routine. Routine in de betekenis van vakkundigheid vind ik positief en dat herken ik ook bij mijzelf. Als er wat met het publiek gebeurt, verbaast me dat niet en ik raak niet in paniek als er eens iets mislukt." „Mijn zelfvertrouwen is enorm. Zonder zelfvertrouwen kun je nergens aan beginnen, daaruit komt discipline voort. Dat is ook het probleem van veel al lochtone kinderen die van huis uit geen vertrouwen meekrij gen, maar slechts vertrouwen van de clan. Te veel zelfvertrou wen is arrogantie of hoogmoed. Scherpte krijg ik door de voort durende afweging of je ego in het geding is en of je kunt zeg gen wat je wilt zeggen. Bij veel collega's zie je dat het fout gaat, Freek de Jonge: „Ik ben gelovig opgevoed en ik heb daarmee gebroken. Maar ik heb nooit de behoefte gehad om het verleden af te kraken." Foto: GPD/Kamerbeek omdat op een gegeven moment het ego over het talent heen komt." De reacties van het publiek spe len voor Freek een belangrijke rol. „Ik heb altijd geprobeerd de mensen op te voeden. Toe schouwers hebben de opdracht de artiest te dwingen zijn uiter ste best te doen om hen te ver maken. Ik wil niet dat ze snel tevreden zitten te zijn, want dat betekent voor beide partijen het einde van de pret." Freek de Jonge profileert zich in 'De Kneep' als de rasentertai ner. Moeiteloos zigzagt hij tus sen de wachtkamermop, met op de achtergrond een Willy Al- fredo-deuntje, en de splijtende blues met zielenpijn. Daarnaast is de actualiteit te bizar om ach teloos te negeren. Grappen over de laatste troonrede, met zin sneden als 'je eigen verant woordelijkheid leren nemen', de subsidiekorting voor de sjoelclub en de promotie van De Hoop Scheffer liggen voor het oprapen. De Jonge heeft cabaretgeschie denis geschreven. 'De Kneep' bevat enkele hoogtepunten uit zijn verleden, zoals het sprookje van de spin uit 'de Mythe' (1983), en zijn verslag van de drugsexperimenten met spin nen uit 'Het Luik', zijn oude jaarsconference uit 1996. Ook zijn belevenissen naar aanlei ding van een reis door China, die in 'De Tol' (1995) een rol speelden, komen gedeeltelijk op hilarische wijze terug. Daar naast zingt hij indringende nummers als 'Mannenwereld' en 'De vondeling van Ameland' van twee jaar geleden. „Als je ouder wordt, zie je wat de waarde van traditie is", stelt Freek. „Ik ben gelovig opgevoed en ik heb daarmee gebroken, maar ik heb nooit de behoefte gehad om het verleden af te kraken. Ik kan overigens niet in het conservatisme meegaan, omdat ik mij ervan bewust ben dat we zoveel mogelijk mensen moeten betrekken bij het ver delen van de welvaart." Dat jongeren hem tegenwoor dig kunnen weerstaan en liever naar Hans Teeuwen gaan, zit hem niet dwars. „Dat heeft met de jaren te maken en dat is ook logisch, maar als jongeren naar mij komen kijken, vinden ze het altijd wel fantastisch. Ik ben niet louter absurdistisch. De huidige generatie cabaretiers vlucht in het absurdisme en dat is op den duur toch onbevredi gend. Bij Neerlands Hoop wa ren Bram Vermeulen en ik op het laatst ook absurdistisch, maar dat kwam omdat we op het einde van onze samenwer king waren en niet meer met concrete dingen konden ko men. Ook Monty Python liep daardoor op een gegeven mo ment af." „In Maastricht ben ik onlangs op een middelbare school ge weest en dat vond ik prachtig. De leerlingen vonden het ook geweldig. Dat wil ik in de toe komst meer gaan doen. Eigen lijk ben ik als artiest ook een le raar en daar voel ik mij goed bij. Misschien moet ik maar eens een jaar van mijn tijd beschik baar stellen om scholen te be zoeken. Met moralisme is niks mis. Zo ben ik opgevoed en dat wil ik ook uitdragen. Als medi um wil ik niet alleen vermaken en verwarring zaaien, maar ook orakelen." Afgelopen zomer heeft Freek de Jonge veel tijd besteed aan het schrijven van een boek. „Ik ben aan een nieuwe roman begon nen en dat ervaar ik als totaal iets anders dan een programma maken. Het schrijven van een roman is diepzeeduiken. Als ik uit de concentratie van het schrijven kom, keer ik via aller lei lagen terug op aarde. Verge leken daarmee is 'De Kneep' een beetje snorkelen." Freek de Jonge: 'De Kneep', maandag 13 oktober, Leidse Schouwburg. Verder te zien in o.a. Zoetermeer (18/11), Gou da (19/11), Den Haag (28/11), Rotterdam (1/12) en Amster dam (17 t/m 30/12). J theater recensie iMaarten Baanders telling: 'Amour Fou' door kvandijk dc Gezien: 10/10 Beater Leiden. Aldaar nog te zien: ii/io $kt of de lichamen van de uit elkaar getrokken Choreografe Anouk |ijk heeft een eigen bewe- itijl. Niet het bekken, |de uitersten van het li- i kiest ze als basis voor fcngen. Het effect is ex en wild. De gebaren ',[yer af van hoe je in het leven mensen ziet choreografieën van £ir Fou' verschillen sterk rtg Elkaar. De eerste, 'am i anriis de onrust ten top. Niet laaxL schieten uithalende ar- schuddende schouders en extreme beenzwaaien voor bij, ook het licht kent geen rustpunt. De felle lamp wordt voortdurend door een van de dansers verplaatst om de ac ties van andere dansers uit te lichten. De twee dansers en twee danseressen lijken buiten zichzelf te treden. Ze slingeren hun impulsen alle kanten op. Handen reiken zo ver mogelijk weg en het lichaam komt er moeizaam, in gespannen draaiingen achteraan. Groeps- dansen hebben de schrille werking van dissonanten. Duetten draaien uit op uitput tende gevechten. Ze houden elkaar ongemakkelijk vast, als vreemde objecten. Gelukkig is er ook relativering. Halverwege hoor je zacht een muziekje van Offenbach, dat de cancan in herinnering roept. En aan het eind komt er toch nog harmonie, een lieflij ke, dromerige, zoete dans. Het laat met een aardige knipoog zien hoe de heftige bewegings impulsen ook tot een onbe zorgd dansje kunnen leiden. In het tweede stuk, 'Amour Fou', lijkt het of niet alleen het lichaam, maar ook de ziel van de dansers uit elkaar getrok ken wordt. De opgewonden sfeer van 'am i out?' maakt plaats voor een doffe traag heid. Van de twee woorden uit de titel komt vooral 'fou' tot zijn recht. We zien een lange gekkenhuisscène. Een danse res wankelt in een dwangbuis van plastic folie rond, een dan ser schrijdt met een zak over zijn hoofd over het toneel. Je ziet geen normaal mens op het toneel. De bewegingsenergie zit vooral in de duetten met vreemde, ontwijkende geba ren, waardoor de partners el kaar steeds mislopen. Een boeiende bewegingstaal, die goed en suggestief werkt in de vervreemdende sfeer van Van Dijks choreografieën. door Martijn Kamans sluis - De 'Dikke Van Dale'. Elke Nederlan der kent de naam van dit omvangrijke en gezaghebbende woordenboek, maar min der duidelijk is wie de oorspronkelijke op steller van het boek was. Taalkundige Lo van Driel maakt daar een eind aan met zijn biografie 'Een leven in woorden' die op 24 oktober verschijnt bij uitgeverij Walburg Pers. 'Een leven in woorden' gaat over Johan Hendrik van Dale, schoolmeester en onbe zoldigd archivaris van het Zeeuws-Vlaamse stadje Sluis. Over zijn korte leven - Van Dale stierf in 1872 op 44-jarige leeftijd aan de pokken - was tot dusver niet veel be kend. Dat komt omdat de archieven van Sluis aan het eind van de Tweede Wereld oorlog verloren gingen. In die archieven bevond zich ook het persoonlijke archief van Van Dale. Lo van Driel aarzelt eigenlijk om zijn boek een biografie te noemen, omdat sommige gegevens ontbreken als gevolg van de oor log. Veel biografisch materiaal moest hij bij elkaar sprokkelen uit brieven van Van Dale die hij in Zeeland en in Vlaanderen bij par ticulieren vond. „Van Dale was een echte workaholic. Soms werkte hij vanaf half vier 's ochtends, ging daama lesgeven, en ging dan 's avonds weer door met de woordenlijst. Door al die arbeid is hij vier maanden overspannen ge weest. Aan het woordenboek heeft hij on geveer drie jaar gewerkt en in het meest po sitieve scenario heeft hij er circa 700 gulden aan verdiend, destijds een jaarsalaris voor een onderwijzer." De onderwijzer begon rond 1868 met het woordenboek in opdracht van een aantal uitgevers. „Wat veel mensen niet weten, is dat hij een bestaand woordenboek bewerk te van de twee Amsterdamse neven Ca- lisch. Daarom werd Van Dale in de eerste druk ook alleen vermeld als bewerker. Hij heeft die eerste druk trouwens nooit mee gemaakt, omdat hij toen al was overleden. Zijn assistent maakte het werk af." Al vrij vlot na het verschijnen van de woor denlijst werd in de volksmond aan het werk gerefereerd als 'de Dikke Van Dale'. Ook in tijdschriften kwam die benaming in zwang. In de jaren vijftig van de vorige eeuw heb ben de uitgevers daarom om commerciële redenen de naam van de bewerker in de ti tel opgenomen. De familie van de assistent van Van Dale was daarover ontstemd. Zij wilden dat ook zijn naam in de titel werd vermeld. Uit de correspondentie van Van Dale blijkt dat hij zeer onzeker was over zijn werk. In Zeeuws-Vlaanderen werkte hij zeer geïso leerd, met Vlaanderen aan de ene kant en de Randstad ver weg. „Is dit woord niet dialectisch?", vroeg hij meer dan eens aan de Leidse hoogleraar Matthias de Vries. Volgens Van Driel is het zeer waarschijnlijk dat Van Dale zelf dialect sprak, maar we gens zijn goede opleiding als schoolmees ter ook de Nederlandse standaardtaal goed beheerste. Van Dale, die in zijn jeugd even in het Belgische Brugge heeft gewoond, sprak waarschijnlijk met een licht Vlaams accent. „Omdat zijn ouders zo met hem spraken", aldus Van Driel. Van Driel heeft met tussenpozen tien tot vijftien jaar aan de biografie gewerkt. Zijn boek kan de concurrentie met 'De Dikke' ruimschoots aan, want het werk beslaat 448 pagina's. jeugdtheater recensie Paulien Koopmans Voorstelling: 'BillDoor: Theater Artemis. Regie: Matthijs Rümke. Tekst: Pietjan Dusee. Spel: Rob Beumer, Joost Koning, Vincent Verbeeck en Margje Wittermans. Gezien: 10/10 Leidse Schouwburg, Lelden. Horst moet op hockey van zijn moeder. De ouders van Chris nemen hun zoon mee naar de golfbaan, hoewel hij liever voet balt. Geurt verbeeldt zich dat hij een balletdanseresje is en hijst zich in roze tutuutjes. En Wendy (Meis) wordt door haar moeder meegesleept naar con certen van K3, maar zelf vindt ze daar niets aan. Samen heb ben deze vier kinderen een ge heim verbond gesloten. „Broers zijn ze. Door dik en dun." De regie van Matthijs Rümke, het spel en de teksten maken van 'Bil!' een ijzersterke voor stelling. Op het toneel staat een grote kartonnen doos. Dat is het honk van Horst, Geurt, Chris en Meis. De enige plek op deze aarde waar hun zelfver- zonnen wetten gelden. De vier kinderen worden door Rob Beumer, Joost Koning, Vin cent Verbeeck en Margje Wit termans op snelle, brutale ma nier neergezet. Thuis moeten ze zich gedragen als normale kin deren, maar in hun eigen terri torium vieren ze hun tics en verlangens bot. Geurt knijpt steeds in zijn kruis alsof hij no dig moet plassen en ruikt aan zijn vingers. Chris zuigt alle woorden naar binnen als hij praat. En Horst imiteert voort durend het stemgeluid van Bert en Emie. Meis trekt onbewing- baar met haar hoofd en roept voordurend 'BUT. Maar wat is nu eigenlijk 'nor maal' in deze wereld. Zijn dat ouders die dansen op muziek van de twee deejays Wipneus en Pim of op de 'Ketchupsong'? Of zijn dat vaders en moeders die werken tot ze erbij neerval len. En zich tegelijkertijd scha men voor hun kinderen? 'Bil!' is van het begin tot het einde een spannende test. Zou den deze kinderen het samen in hun schuilplek overleven? Of trekt de 'normale' buitenwereld uiteindelijk toch harder aan ze? 'Bil!' is een vanzelfsprekende en ontroerende voorstelling. Je waagt je bijna af waarom zo'n stuk niet eerder al bestond. muziek recensie Susanne Lammers Voorstelling: Voces y Ecos door Paco Pena Flamenco Dans Gezelschap. Gehoord: 10/10, Stadsgehoorzaal, Leiden. Voces y Ecos, dat klinkt heel ar tistiek. En als je een beetje doordenkt, begrijp je wel dat Paco Pena zijn nieuwste thea ter-show zo genoemd heeft. Hij wil laten horen hoe hedendaag se flamenco klinkt, ziet en voelt, maar ook hoe deze muziek ont staan is. We beginnen met de rokerige oervorm, gewoon een paar gitaren en tafelbladenper cussie, met dames die nog dan sen in een halfboerse dracht. Die kleden zich om in iets zwoelere jurken die wat meer bewegingen van billen en be nen laten zien en zo reizen we door de tijd. Het enige vervelende is, dat je met je ogen dicht van enige ontwikkeling niet zoveel hoort. Het Paco Pena Flamenco Dans Gezelschap bestaat uit vier uit stekende gitaristen, vijf goede dansers en drie vreselijke zan gers. Die laatsten bepalen gro tendeels de muziek. Hun stem men zijn bijna eender, ook al gaat het om twee mannen en een vrouw. Dat maakt het voor de pauze buitengewoon saai. De ene brulboei is nog met uit geschreeuwd of de vd^ende begint al weer te klagen. Na de pauze wordt de show ge lukkig evenwichtiger. De sfeer is losser en de zangers zijn min der prominent aanwezig. De gi taristen beginnen een funky loopje, proberen even wat reg- gaetrucs en stappen vervolgens over op een flamenco, die ste vig gekruid is met blues- en jazz-elementen. En dan volgt het beste stuk van de avond: een perfecte dialoog van danser en gitarist. De dan ser lijkt de toon te zetten: met zijn ritmische hakken en tenen en dwingende gebaren ver beeldt hij moeiteloos een stem ming tussen boosheid en me lancholie. De gitarist vult die gevaarlijke gemoedstoestand goed op. Hier maakt Voces y Ecos zijn pretenties waar.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 27