Diskette aan het eind van zijn Latij MULTIMEDIA Denkwerk, timmeren en crossen door het zand Secret Weapons in Battlefield Veel spellen voor Sony's netwerk Apple pept Imacs op Televisie over adsl Speciale site tegen RSI Nieuwe rage: reflectieseks Stripboek op het scherm ZATERDAG 11 OKTOBER 2O0}( De populaire iMac-computers van Apple worden sneller. Onlangs werden twee nieuwe uitvoeringen gepresenteerd met respectievelijk 1,0 en 1,25 GHz-G4-processoren. In bei de modellen is ook de snelheid van het 256 Mb grote werk geheugen verhoogd naar 333MHz en heeft Apple een nieuwe grafische processor toegepast, de GeForce FX 5200 Ultra van Nvidia. De nieuwe iMacs zijn de eerste Ap ple-machines met een USB 2.0-aansluiting. Er zijn twee modellen, met beeldschermen van 15 en 17 inch. De prijzen zijn respectievelijk 1426 en 2022 euro. Televisie en computer groeien ineen. Internet gaat via de televisiekabel. Televisiebeelden komen op de computer van diezelfde kabel. Maar hoe zit dat met adsl-abonnees? Die konden over hun snelle internetverbinding nog geen tv kij ken. Alcatel heeft nu echter met succes de Alcatel 7301 ASAM (Advanced Services Access Manager) ingezet in de Italiaanse steden Milaan, Turijn, Bologna en Reggio Emilia. Sinds eind augustus, kunnen adsl-abonnees van FastWeb als eersten ter wereld gebruik maken van alle tv-diensten die reeds via de kabel leverbaar zijn, onder andere 'live' Ita liaans voetbal. Deze abonnees kunnen tevens toegang krij gen tot 's werelds belangrijkste digitale satelliet kanalen, waaronder BBC World, CNN en RAI, alsmede gebruik ma ken van Video-on-Demand diensten. Michel Rahier, presi dent van Alcatel's Fixed networking activiteiten is ervan overtuigd dat vele serviceproviders in Europa en de rest van de wereld zullen volgen. Naast virussen en stroomstoringen is rsi ('muisarm') nog altijd het grootste gevaar dat computergebruikers bedreigt. Wie op het werk of thuis veel tijd achter de pc doorbrengt en daarbij niet goed let op de juiste werkhouding en -om standigheden, kan vervelende klachten krijgen. Wie alles wil weten over het voorkomen van RSI kan terecht op een speciale site: www.rsi-scan.nl van het Haagse bedrijf Trai ning Time. Je kunt er (met muis of toetsenbord) 62 vragen beantwoorden. Het resultaat is een mailtje, waarin wordt uitgelegd wat er goed en wat er fout is. Op de intemetruilbeurs eBay is een nieuwe rage ontstaan. Verkopers laten zichzelf in de te verkopen waar weerschij nen. Naakt wel te verstaan. In de VS heet het verschijnsel al 'reflectopom', zeg maar reflectie-seks. Ook naar Groot-Brit- tannië is de rage overgeslagen. Fluitketels, televisies, cd'tjes, gitaren, messen, vorken en glimmende auto's, alles wat re flecteert is bruikbaar om het naakte beeld van jezelf op eBay te zetten. Want het gaat natuurlijk helemaal niet meer om de verkoop van de aangeboden koopwaar, maar om de 'kick' naakt op internet te staan. Blijkbaar vinden sommige mensen dat spannend. eBay probeert de 'erotische reflec ties' van de website te weren. Elektronische boeken zijn de afgelopen jaren nooit een echt succes geworden. Toshiba probeert het weer, met strips voor de SD-Book. Het stripboek staat op een SD-kaart (for maat postzegel) en Toshiba hoopt dat de jeugd zo'n kaartje koopt in plaats van de gedrukte strip. Dat kaartje past dan weer in de SD-book, die dan natuurlijk ook nog moet wor den aangeschaft Waarna Kuifje of Suske en Wiske op het TFT-scherm kunnen worden bekeken. Het lijkt onwaar schijnlijk dat jongeren op deze manier strips gaan lezen, maar op de Japanse thuismarkt, waar strips zo ongeveer heilig zijn bij de jeugd, gebeuren wel gekkere dingen. Prijs en verkrijgbaarheid in Europa zijn nog onbekend, maar echt goedkoop zullen de SD-book en de SD-kaartjes niet zijn. Het diskettestation: ooit was het een onmisbaar opslagmedium, maar tegenwoordig vraag je je af of er nog wel eentje in je nieu we computer moet zitten. Het vooruitstrevende Apple is er mee gestopt, de pc-gebruikers heb ben de floppy drive vaak nog wel. Maar veel gebruikt wordt het trage 'flopje' niet meer, door de opkomst van de recordables en bestanden die razendsnel worden uitgewisseld op inter net. Het was begin jaren tachtig, de eerste pc's waren doorgedron gen tot de zij- en zolderkamers van fervente hobbyisten die er vol nieuwsgierigheid en toe komstkoorts hun Atari's en Commodore's mee begonnen te vergeten. DOS was de lingua franca waarmee je onder vrien den soms een hele avond batchbestandjes uitwisselde. Die conversatie werd onderbro ken door beschouwingen over het verschil tussen een 8088- en 8086-processor, en afgewisseld met jaloerse opmerkingen over een gemeenschappelijke kennis die inmiddels een 80286-ma- chine had aangeschaft. Die kennis was trouwens bij het ge sprek zelf niet aanwezig: die zat thuis te genieten van z'n nieu we aanwinst en was wekenlang niet aanspreekbaar. Elke vernieuwing was een feest, én een aanslag op de porte monnee. Wat dat laatste betreft is er weinig veranderd, maar de schaal waarop je als vroege computerhobbyist kon genie ten van een stukje nieuwe tech nologie is anno 2003 onvoor stelbaar. De introductie van de 3,5 inch-diskette bijvoorbeeld. Het aanschaffen van zo'n drive en een doosje bijbehorende schijfjes was niet alleen een rib uit je lijf, maar betekende ook een zaterdag sleutelen, configu reren en telkens vol spanning afwachten of-ie het nu wél zou doen. Met als beloning het be zit van een twee keer zo grote opslagcapaciteit - jawel, maar liefst 720 kilobyte - op een me dium dat kleiner, handzamer en minder kwetsbaar was. En dat er plots ook niet meer uit zag en klonk als een stukje ver edeld karton. Maar we zitten nu ineens hal verwege de geschiedenis waar het om gaat: die van de disket te, de floppy disk. Zo'n histo risch overzichtje moet even, want het is nu echt gedaan met dit attribuut dat ruim dertig jaar een rol van belang heeft ge speeld in de computerwereld. Wie er nog een bakje van heeft staan en daar werkelijk gebruik van maakt, moet ze niet meteen gaan weggooien. Maar bij de aanschaf van een nieuwe pc moet je ook niet gek meer op kijken als er geen diskettesta tion meer in zit. De eerste floppy disk zag in het begin van de jaren zeventig het levenslicht. De uitvinding van IBM mat 20 cen timeter (8 inch) in door snee en kon 100 kilobyte bevat ten - er zouden er nu 6500 van op een cd-rom gaan. In die da gen moest de pc nog worden uitgevonden: de floppy was er voor het invoeren van program ma's in grote mainframecom puters die waren uitgerust met drives die de schijven alleen konden lezen. Dezelfde functie dus die cd-roms later zouden krijgen: als medium voor het verspreiden van software. Dat veranderde al snel; na en kele jaren gingen de main frames de floppy's ook be schrijven en werd de capaciteit groter. En zoals dat doorgaans gaat: tegelijkertijd krompen de afmetingen. Het jaar 1976 bracht de 5,25 inch-floppy. De personal computer was er toen nog steeds niet, maar die zou dit formaat wel gaan gebruiken in de eerste versies. Sony's 3,5 inch-diskette verscheen welis waar rond dezelfde tijd als de eerste IBM pc, maar was toen nog niet rijp om meteen te mo gen meereizen op de zegetocht van dit apparaat. Toch is deze diskette (strikt ge nomen geen 'floppy' meer, we gens de harde plastic buiten kant) korte tijd later wel een groot succes geworden. Nie mand heeft bijgehouden hoe veel van deze schijfjes er in de loop der jaren geproduceerd zijn, maar het moet om miljar den gaan. Ze zijn doorgedron gen tot alle uithoeken van de wereld en zagen meer dan twintig jaar technologi- sche vooruitgang om zich heen gebeuren. De diskette heeft vrijwel afgedaan als opslagmedium voor compu tergegevens. Een cd heeft bijna de capaciteit van vijftig 'floppy's'. Foto: Ron Pichel Ze droegen software en gege vens van de allereerste Word- Star-documenten tot de laatste krantenstukjes van die enkele medewerker die nog geen inter netverbinding heeft. Ze deden en doen dat goedkoop, prak tisch en betrouwbaar genoeg. Waarom is het dan nu toch af gelopen? Vaak wordt de cd-rom genoemd, die vooral heeft ge maakt dat het verspreiden van Kik software al jaren niet meei diskettes gebeurt. Dat kwa doordat er veel meer meg, I' op passen, maar ook doori de massaproductie sneller goedkoper kon. De introdi w van de beschrijfbare cd be e j de de diskette vervolgens zijn taak als drager van vei heidskopieën. Belangrijker nog in de on< gang van de diskette was i komst van netwerken en li de onderlinge koppeling d g van in het internet. Hoe m computers onderling met ,e draadje aan elkaar vast zat ie hoe minder het nodig was )r software en gegevens op e j schijfje te zetten. Dat was< j:( de concrete rechtvaardigir van Apple om destijds de i zonder drive op de markt brengen: daar zat immers standaard een internetaan 3 ting bij. Op veel kantoorcc puters verdween de disket drive omdat iedereen zijn len veilig in netwerkmapp kwijt kon en op die manie meteen een gevaarlijke zij gang voor virussen en and legaals werd afgesloten. g| Geen software-medium m nauwelijks meer een taak transportmiddel. Window e. kun je er ook al niet meer opstarten. Wat rest de disf nog in zijn laatste dagen? stil en roemloos einde in plastic diskettedozen van talgische liefhebbers. En v deze plek een nuchter woi f van dank. Rob Vermeulen De zegetocht van Battle field 1942 van Electronic Arts gaat maar door. Het spel is onlangs uitge breid met een tweede datadisk, die Secret Wea pons heet. In de tweede we reldoorlog ging de ontwikkeling van wapens en aanverwante technie ken in een ontzagwekkend hoog tem po. Zo vonden de Duitsers de raketmo tor uit, de Amerikanen de atoombom, de Engelsen radar en ga zo nog maar een tijdje door. Ontwikkelingen die soms van doorslaggevend belang kon den zijn. Battlefield 1942 is een spel waarin de speler veel verschillende wapens kan gebruiken. Hij kan rondrennen als soldaat met mitrailleurs en anti-tank wapens, maar ook in tanks, vliegtui gen en schepen springen om van daaruit de vijand te bestoken. In de regel een menselijke vijand, want Battlefield is vooral een 'multiplayer' spel. Net als de uitbreiding Road to Rome voegt Secret Weapons ook weer veel nieuwe kaarten en wapens toe, die een spel dat al erg goed was een nog langere levensduur geven. De programmeurs van Digital Illusions hebben het daarbij niet gelaten: het spel is ook weer grafisch verbeterd. Zo reflecteert nu het staal van de voertuigen. Het lijkt onbetekenend, maar het is toch ook weer een beetje 1 van die geheime wapens wa ren in werkelijkheid nog maar proto types. Zo is het raketpak van de Duit sers waarschijnlijk nooit echt ge bruikt, omdat het veel te riskant was voor de gebruiker, maar in dit spel kan een soldaat de vijand er aardig mee verrassen door er korte spronge tjes mee te maken. De straalvliegtui gen, zoals de Duitse Natter waren be paald geen vertrouwde verschijning in het luchtruim van 1944. Maar je kan er in dit spel wel razendsnelle aanvallen mee uitvoeren. Het C-47 transportvliegtuig van de geallieerden was daarentegen het platform voor paradroppings en fungeert als mobiel 'spawnpoint' in dit spel, hetgeen wil zeggen dat je in de lucht verschijnt na te zijn gesneuveld en achter de vijan delijke linies kunt neerdalen. Mits het vliegtuig niet uit de lucht wordt ge schoten. Andere nieuwe wapens zijn de Sturmtiger, een tank met een gi gantisch marinekanon, de Calliope raketwerper op een tank en de super- zware Russische T-95 tank. Maar er zijn ook simpeler uitbreidingen zoals de werpmessen die een bedreven sol daat zeer doelmatig kan gebruiken. De nieuwe kaarten bieden nieuwe uitdagingen: niet altijd meer gaat het om het bezetten van bepaalde pun ten, maar om een specifieke op dracht, zoals het vernietigen van depots, of juist verhinderen dat de vijand dat doet. Een kaart die bijzonder tot de verbeelding spreekt is de wa penfabriek in Essen, waar de gealli eerden hun luchtoverwicht in de strijd kunnen gooien maar de Duit sers beschikken over een keur aan wapens waarmee vliegtuigen uit de lucht kunnen worden geschoten, waaronder een. luchtdoelraket. Al met al biedt Secret Weapons veel voor de liefhebber van Battlefield 1942. Het realisme is bij al die perfect werkende prototypes soms ver te zoe ken, maar het spel is nog steeds uit stekend in balans, en dat is erg be langrijk als je tegen menselijke tegen standers speelt. Min. systeemeisen: Pentium III, 128 Mb Ram, 3D-kaart, Windows 95/98/Me/XP. Prijs: 30 euro. Be schikbaar gesteld door Electronic Arts. Frank Buurman Als kinderen maar even de kans krijgen om hun favoriete tv-pro- gramma's te bekijken, zullen ze al snel te rechtkomen bij Fox Kids, op afstand de populairste zender voor jeugd in de ba sisschool-leeftijd. En als je dan, zoals Transposia, groot bent in software voor kleintjes, is de link al snel gelegd. Inspector Gadget, Eek the Cat, The Power Rangers en Jim Button zijn grote helden op Fox Kids en duiken nu op in een spannen de quiz voor de PC. In twaalf ronden moeten zo snel mogelijk even zo veel treden van de 'Piramide van de Wijs heid' worden beklommen. Hoe meer je weet van de Fox Kids-helden, hoe groter de kans om snel de top te halen. Je speelt Fox Kids Quiz tegen virtuele tegenstanders, maar via een netwerkje of het internet is spe len tegen 'onzicht bare' opponenten ook mogelijk. Het lijkt voor de doorge winterde tv-kijker een eitje, maar niets is minder waar. Ze ker niet als je in een wat hoger niveau (er zijn er vier) terecht komt. Bovendien gaan niet alle vragen over Fox Kids. Min.systeemeisen: Pentium 90 MHz, 16 Mb Ram, Windows 95, DirectX 6.0. Prijs: 19,95 euro. Leeftijdsindicatie: vanaf 9 jaar. Voor Miel Monteur, een soort Vlaam se versie van Bob de Bouwer, is het feit dat een storm zijn huis heeft vernield een geluk bij een ongeluk. Miel is na melijk gek op timmeren en ziet zijn kans schoon om het huis van zijn dro men te bouwen. De knutselbaas hield zich in eerdere uitgaven van Transpo sia al bezig met onder meer vliegtui gen en auto's, maar blijkt van vele markten thuis. Het is echter de speler die bepaalt hoe het huis eruit komt te zien. Miel is slechts de uitvoerder. Je kunt met de auto of per schip onder delen gaan halen, die niet in de garage van Miel liggen of je kunt ze via www- .transposia.com downloaden. Het lijkt een beetje een veredelde variant van het befaamde huttenbouwen, waar mee velen zich deze zomer hebben beziggehouden. Je kunt niet zo maar wat raak rommelen, want dan stort het huis net zo snel in als je het hebt ge bouwd. Een beetje denkwerk is dus wel nodig. Min.systeemeisen: Pentium II, 64 Mb Ram, 100 Mb ruimte op de harde schijf, Windows 95,16x cd-romspeler. Van de Mac: System 9, Power PC 300 Mhz, verder ge lijk aan Windows-ver- sie. Prijs: 19,95 euro. Leeftijdsindicatie: van af 9 jaar. De Nederlandse soft- wareuitgever Davilex heeft een naam hoog te houden als het om ra- cespellen gaat. Er staat al een heel rijtje op de plank vol met stunt- werk op de Alin de grachten van Amster dam, tijdens een vakantie rit naar het zuiden, al dan niet met de caravan en op allerlei plekken in de Verenigde Staten. De volgende stap is flink stun ten op het strand. En niet zo maar een strand. Beach King Stunt Racer voert je mee naar exotische oorden: Saint Tropez, Rio de Janeiro en Ibiza. Plaatsen waar zich over het algemeen een opwinderd strandleven afspeelt. Alleen niet voor kleine kinderen, terwijl de leeftijdscode voor het spelop 3 jaar is bepaald. Op zich wel verklaar baar, want het is alle maal geweldloos, al zien wij nog niet zo snel kleu ters de harten veroveren van de locale beach ba- bes. Los van dat overi gens niet onaantrekkelij ke aspect is het dolle pret om met een soort jeep door het zand te crossen met als uit eindelijk doel King of the Beach te worden. Min.systeemeisen: Pentium III 550 MHz, 64 Mb Ram, 120 Mb ruimte op de harde schijf, Windows 98. Leef tijdsindicatie: vanaf 3 jaar. De gebruikers van de netwerkmodule van de PlayStation 2 staa moois te wachten. Sony en andere bedrijven brengen dit najaai|| reeks van aantrekkelijke programma's uit om met spelers overa^ wereld samen te spelen. Het populaire Everquest (400.000 spelers op de pc) krijgt een E ant voor de PlayStation 2 die Everquest Online Adventures h( Niet minder dan 8000 spelers kunnen tegelijkertijd online zijlK dit rollenspel in een Tolkienachtige fantasiewereld. Ridders eSl venaars, elven, mensen en dwergen trekken samen op on 1 monsters te verslaan die de wereld Norrath bevolken. K doen ervaring op en worden steeds een beetje sterkt maar dan wachten er ook weer sterkere monsters irfj1 dere delen van de uitgestrekte spelwereld. Destruction Derby Arenas gaat over illegale auto 1 Waaghalzen racen in nachtelijke uren tegen elka k industrieterreinen en andere meer afgelegen pl en lopen een behoorlijk risico om om te kome want er wordt erg agressief gereden. Maar gelu ÜBgebeurt het allemaal maar op de computer. [Midnight ■fClub II is een verge- lijkbaar ra- cespel. Be- ruchte cou- r reurs racen te gen elkaar in de straten van Los Angeles, Parijs en Tokyo, zonder veel respect voor de an dere verkeersdeelnemers. Het spreekt vanzelf dat de plaatselijke politie ook moet worden gerekend tot de tegenstanders. Twisted Metal: Black Online is ook een spel met auto's, maar dit keer gaat het om zwaar bewa pende vierwielers met ei genaren die proberen el kaar overhoop te schieten. In een post-apocalytische wereld der centraal gezag is er niemand die de bloeddorstige autoir ten een strobreed in de weg legt. My street gaat over spelende landeren in achtertuinen. Dat ii ker dan het lijkt, want de spelers houden zich bezig met een Ij verschillende spelletjes en proberen elkaar steeds af te troevej' volleybal, achtervolgingen en dat soort speelse zaken. Tony Hawk's Pro Skater 4 gaat over plankschaatsen en de k van de eerdere delen weten dan dat het gaat om de absolute fc bij de videospelletjes over dit onderwerp. Maximaal 8 spelers! nen het tegen elkaar op nemen en bewijzen dat ze tot de beste virtuele skateboarders behoren. Hardware: Online Arena is een echt oorlogsspel met veel tanks en andere militaire voertuigen. Ver nietiging is hier de sleutel tot succes. Tribes Aerial Assault is al niet veel an ders, alleen is dit spel fu turistisch en ligt de na druk op zwaar bewapen de infanterie. Amplitude is een wat vreemde eend in de bijt want hierbij gaat het om het maken van muziek. Maak een elektronische versie van je favoriete nummers door zelf de melodie, de drums, de bassen en de gitaren in te voeren. Dat gaat ook bij wijze van spel op een soort muzikale snelweg met een psychedelische, i. kleurige achtergrond. Het komt dan aan op de juiste timing \"e noten. Dit kan door verschillende spelers op een aantal bane) naast elkaar worden gedaan, bij wijze van wedstrijd, vandaarji ook dit spel geschikt is voor internet. Everquest Online Adventures mei kien figuren en Destruction Derb) Arenas met crashende auto's (fot^. ven) zijn twee najaarstoppers vo< ny's Network Gaming. Publiciteit^

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 26