SPORT 'Niet Advocaat maar de spelers treft alle blaam' De cirkel is rond voor Louis van Gaal iuter gaat weg turncoach Frank de Boer stopt bij verlies play-offs als international Alkmaar gaat in beroep tegen uitspraak stadion Boogerd vindt parcours lastig maar ook mooi Wereldtitel Loes Markeririk etballers arresteerd De Britse politie heeft profvoetballers gearres- die betrokken zouden zijn et verkrachten van een 17- meisje eind september in ,ondens hotel. Scotland bevestigde de aanhouding een 22-jarige en een 19-ja- man, maar gaf geen namen De politie onderzoekt met uitgebreid rechercheteam inüjgingen van het meisje, jeweert dat ze door zeven bailers van een club uit de lier League is verkracht. liner Kardolus kelt bondscoach vuk - Trainer Kasper Kard- verwijt schermbondscoach Verwijlen gebrek aan res- voor zijn pupil Arwin olus. „Hij moet ophouden die kinnesinne. Arwin is e t hele goede schermer die de j nooit met opzet in de ;zou laten.'' Verwijlen uitte lerdag kritiek op het optre- d van degenschermer Arwin olus tijdens het landen- aooi bij de WK in Cuba. laans team definitief ZATERDAG 11 OKTOBER 2003 ppt i jiiton Het Spaanse wieler- 2! ivan Banesto houdt defini- ip te bestaan. Het manage- t deelde bij de wereldtitel- lin Hamilton mee dat het et in was geslaagd een we sponsor te vinden. Eer- al werd bekend dat Banesto a dit seizoen als geldschie- ïee zou stoppen. ekse clubs door UEFA 2 >oe* N - De Griekse clubs Pana- aikos en Olympiakos zijn de UEFA beboet voor on- eldheden op hun tribu- 'anathinaikos kreeg een straf van 65.000 euro. ïpiakos kwam er met een van 32.500 euro vanaf. De ipese voetbalbond UEFA oot tot de straffen naar aan lig van ongeregeldheden ns de duels Panathinaikos - ;ow Rangers en Olym- Juventus in de Cham- J4s League. m Cruise aan i in Boekelo elo - Tom Cruise, het ed in dit geval, leidt de dans et eerste onderdeel van de ary van Boekelo. De Brit Fox-Pitt legde met het de beste dressuurproef af tveld van bijna honderd ïemers. Hij hield de schade irkt tot 31,60 strafpunten. este Nederlander is terug nden op de 53e positie. Dat van Beek, rijdend op Ca- s Slaney Squire. rpellini naar rolsteiner vIun - De Duitse profploeg l>lsteiner heeft voor het vol- e wielerseizoen twee nieu- 76 ïnners gecontracteerd. Het om de Italiaan Marco Ser- ni (31), afkomstig van pre, en de Zwitser Sven tgomery (27), die overkomt ï^Fassa Bortolo. Kopman in eizoen 2004 is de Italiaan de Rebellin. De Duitser Bölts verlaat aan het einde dit seizoen de ploeg. door Marcel van der Kraan noordwuk - Ruim dertien jaar speelt hij nu in het Nederlands elftal, maar nog niet eerder heeft hij zo'n vervelende periode bij Oranje meegemaakt. Frank de Boer heeft genoeg leuke mo menten gekend en is vastbeslo ten onmiddellijk te stoppen als international wanneer het met Nederland over een maand slecht afloopt in de play-offs. „Ik heb steeds gezegd dat Por tugal 2004 mijn laatste toernooi zou zijn. Halen we dat niet, dan betekent dat een vroegtijdig einde van mijn interlandcarriè re. Dan stop ik resoluut. Maar als ik nu om me heen kijk in de ze groep, dan tref ik zoveel am bitie en drang aan om het wel te halen. Ik weet dat het publiek en de pers er anders over den ken. Geloof mij, na het missen van het WK in Japan wil iedere speler van deze selectie weer naar een groot toernooi. Je moet er toch niet aan denken dat je twee keer achter elkaar thuis zit." De Boer heeft wel vertrouwen in de play-offs. Waarop dat is gebaseerd, begrijpen weinigen. Nederland speelt al maanden slecht. Hij verwijst naar de laat ste keer, toen Nederland in Li verpool het EK moest halen in een wedstrijd tegen Ierland. „Ik weet nog goed dat we daarvoor met de grond gelijk waren ge maakt. En terecht, ja. We kon den er niks van, riep iedereen. Vervolgens speelden we de Ie ren van de mat in een geweldi ge wedstrijd. De volgende dag waren we de grote favoriet voor het EK!" „Ach, zo gaat het altijd als Ne derland op een groot toernooi verschijnt. Nu hangt er een hele negatieve gloed over het Neder lands elftal heen. Maar winnen we de play-off wedstrijden, dan staat het hele land weer klaar om dit elftal naar Portugal te pushen." Vind je het gek dat het publiek dat niet zo gauw ziet gebeuren? De mensen denken: wat gebeurt er allemaal bij Oranje. De Boer: „Dat heeft met de te leurstelling over de resultaten te maken." Maar Advocaat noemt zelf ook de gevallen met Ricksen, met Van Nistelrooy en zegt dat jij die dingen over Ooijer ook niet had moeten roepen. De Boer: „Ik heb niks negatiefs gezegd over Ooijer. Dat is uitge praat en ik was me van geen kwaad bewust." Van Nistelrooys uitbarsting wat vond je daar dan van? De Boer: „Dat was een opwel ling van zijn karakter, denk ik. Het was niet goed te praten. Daarom heeft Advocaat hem ook geschorst. Of ik dat terecht vond? Eh...ja, als ik trainer was zou ik het ook hebben gedaan." Een stelletje losgeslagen vedet ten, denkt het publiek. De Boer: „Ach, ik ken die dis cussie. Dat stempel heeft deze groep al heel lang. Maar we we ten zelf dat het niet zo is." Denk je dat Louis van Gaal ach teraf gelijk heeft gehad? Op de korte termijn succes onder zijn opvolger, op lange termijn niet, voorspelde hij. De Boer: „In dat opzicht wel. Toch had ik niet gedacht dat dit zou gebeuren. We hadden on der Advocaat en Van Hanegem een prima start. Daarom valt het me ook tegen dat we in de laatste fase van de kwalificatie nu zo slecht presteren. Dat mag met de kwaliteit van deze groep niet gebeuren. Van Gaal trok in- Frank de Boer duelleert op de training in Katwijk met Pierre van Hooijdonk. Foto: ANP/Marcel Antonisse derdaad onze beroepsernst in twijfel. Ik heb altijd gezegd dat ik het op dat vlak niet met hem eens was. Hij zag de daden drang niet, beweerde hij. Nou. ik vond dat die er wel was. Zei hij: Frank, dat is mijn mening. Zei ik: en dit is mijn mening. Ik gaf toen - en geef het nu weer - het voorbeeld van de spelers bij hun club. Daar geven ze alle maal 300 procent. Is het dan bij het Nederlands elftal opeens weg?" Kennelijk wel. De Boer: „Oké, ik vind ook dat vooral de spelers blaam treft. Advocaat is hoofdverantwoor delijke en als de resultaten slecht zijn, wordt hij er als eer ste op afgerekend. Maar de grootste verantwoordelijkheid voor wat er nu is gebeurt, ligt bij de spelers. Wij moeten het doen. Nee, als aanvoerder ga ik nu niet nog meer mijn collega's op hun verantwoordelijkheid wijzen. Ik vind dat we in dat groepsgesprek hier vorige maand alles besproken hebben. En daarna vond ik het tegen Tsjechië helemaal niet zo rot gaan. We speelden tegen tien man en voor hetzelfde geld hadden we de 2-2 gemaakt. Ik vind dat Advocaat ook terecht met dezelfde groep is doorge gaan. Als je nu opeens andere spelers voor de leeuwen gooit, gaat het dan beter? Je kunt toch ook niet zeggen: we halen de play-offs toch niet, dus gaan we lekker experimenteren. Wai heeft dat voor nut? Echt, bij hun club bewijzen de spelers het allemaal elke week. Dan moet het bij Oranje ook kun nen. Ik speel zelf juist lekkerder bij Oranje dan bij mijn club. Bij Barcelona was ik bij het publiek niet echt geliefd. Daardoor voelde ik me prettiger als ik voor het Nederlands elftal uit kwam, hoewel ik het laatste half jaar bij Barca ook een hoog ni veau haalde." Moet je als aanvoerder toch niet eens met de vuist op tafel gaan slaan of andere internationals gaan sturen? De Boer: „Nee. Ik ga uit van een bepaalde zelfdiscipline bij top- spelers. Daar gaat de trainer ook vanuit. Je praat over een nationaal team, dan mag je ver wachten dat ze genoeg ervaring hebben om die discipline te to nen. Over bepaalde dingen maak ik me wel druk, over an dere dingen niet. Ik hoor ook dat gedoe aan over Van Hane gem. Die zou dingen niet mo gen roepen over de spelers. Ja, hij hoort ook bij het team. Hij doet dingen bij Canal+ en zou, als het over de prestaties van spelers bij hun clubs, op tv alles kunnen zeggen en dingen van het Nederlands niet. Maar is dat nu zo erg als hij wat roept over spelers?" Als Oranje het niet haalt, stop jij. Maar dan stopt Advocaat ook. Weet je al een opvolger? De Boer, na lang nadenken: „Dat is moeilijk. Martin Jol is een trainer die een goede naam heeft opgebouwd. Maar RKC is wel even wat anders dan het Nederlands elftal. Een buiten lander? Zou ook wel eens nuttig kunnen zijn." door André Hoogeboom Amsterdam - Uit een andere mond zou een gedicht pathe tisch klinken. Niet uit die van Louis van Gaal die gisteren te rugkeerde in de moederschoot van de voetbalclub waaraan hij zulke dierbare herinneringen zegt te hebben. Van Gaal is te rug bij Ajax. Nadat hij het door hemzelf gemaakte gedicht had voorgelezen, werd dit gevierd met champagne, 's Morgens om tien uur werden in de pers zaal van de Arena de glazen ge heven en geleegd, al nam Ro nald Koeman maar een heel klein slokje. Hij moest immers nog een training afwerken. Van Gaal houdt van het grote gebaar. De persconferentie bij zijn afscheid van het Neder lands elftal was een memorabe le; zijn aanvaringen met 'zijn vrienden' van de media legen darisch, zijn afscheid bij Barce lona een klassieker. Gisteren maakte Louis van Gaal een glanzende rentree bij Ajax. De ogen glinsterden, de houding was ontspannen. Hij was char mant en innemend, zoals Van Gaal kan zijn als hij weer met een goed gevoel aan een nieu we klus begint. De emoties wa ren er inmiddels wel af, zei hij. De voormalig trainer was dol blij dat hij benaderd werd, dol blij dat hij de kans kreeg weer terug te komen bij Ajax. Nu was hij gewoon tevreden, voldaan. De echo Johan Cruijff klonk na tuurlijk ook luidruchtig op de achtergrond. Van Gaal pareerde de kritiek elegant, liet zich niet verleiden tot een hernieuwde woordenstrijd. Cruijff verdient zijn respect, net als al die ande re iconen die Ajax wereldbe roemd hebben gemaakt Van Basten, Michels, Keizer en al die klinkende namen. En ze hebben allemaal recht op hun Gedicht (Louis van Gaal, 2003) Hier, bij Ajax ligt mijn hart Een club fascinerend, al tijd apart Door velen genoemd naar Godenzonen Voor mij de bakermat van voetbaliconen Mijn herinneringen gaan terug naar "De Meer Ook daar heerste een bij zondere sfeer Nu ga ik mijn gevoelens achterna En treed technisch toe in de Arena In mijn levensfase is dit een nieuwe kans En mijn jeugdliefde krijgt een extra stimulans En daarom klinkt het vol overgave uit mijn mond Vandaag is de cirkel echt iveer rond eigen mening, zelfs al botst die met de zijne. Uiteindelijk gaat het niet om de namen, maar om de club: Ajax. De enige top club die Van Gaal voorgoed uit het trainingspak kon krijgen. Zijn mooiste moment in zijn hele loopbaan als trainer en ac tieve voetballer was de rond vaart door de Amsterdamse grachten, in 1995. Toegejuicht door vele tienduizenden fans. Het was zijn moment van glorie en geldt nu als inspiratie voor de toekomst. Van Gaal gelooft helemaal niet dat het grote geld regeert. Met een beetje meer geluk had Ajax vorig jaar al de halve finale kunnen halen, de Champions League dan ook kunnen winnen. Dat kan weer en als het aan hem ligt, gebeurt dat ook. Misschien dan niet als eerst verantwoordelijke; dan toch als tweede. Want het wer ken in de schaduw, zoveel liet hij gisteren weten, is een keuze waaraan verder niet valt te tor nen. Het trainingspak zal hij nooit meer aantrekken. Dat blijft in de tas. Vroeger dan ge pland; maar ja, als een club als Ajax langskomt, zijn oude, maar nooit versleten liefde, dan zeg je geen nee. Alsof hij onbe wust wist dat Ajax langs zou ko men, want op andere aanbie dingen was hij niet ingegaan. Hij wachtte af, omdat het niet de clubs waren waar hij op zat te wachten. Het verleden heeft hij verwerkt. De teleurstellingen met Oranje en Barcelona. Sport, zo doceer de de ex-bondscoach op zijn bekende wijze, is winnen, maar ook verliezen. Dat leer je al bij de welpen, vertelde Van Gaal. Een avond eerder, thuis bij Truus, had hij een gedicht ge maakt. Omdat hij zag aanko men dat de pers niet zou begrij pen dat hij, Louis van Gaal, zo maar afzag van een revanche op zijn recente verleden, de te leurstellingen bij Oranje en Bar celona. Er mag geen misverstand over bestaan: de stap is definitief. Van Gaal heeft geen enkele am bitie meer om als trainer te gaan werken bij welke club dan ook en zal derhalve in opperste harmonie gaan samenwerken met trainer Ronald Koeman. Ze komen er samen uit, de twee vrienden. De spelregels zijn ook niet veranderd. Inhoudelijk treedt Van Gaal in de voetspo ren van Beenhakker. Alles blijft bij het oude, wat dat betreft. Over nieuwe aankopen moet de technische staf volledige over eenstemming hebben, anders gaat het niet door. Het waren mooie herinnerin- alkmaar/anp - Het college van B en W van de gemeente Alk maar gaat vrijwel zeker in hoger beroep tegen de beslissing van de rechtbank in Alkmaar. Die oordeelde gisteren in de door ondernemersverenigingen aan gespannen bodemprocedure dat AZ niet mag bouwen aan het nieuwe stadioncomplex KooimeerPlaza. De gemeente Alkmaar heeft scherpe kritiek op onderdelen van het vonnis, zo bleek uit de woorden van burgemeester Van Rossen en wethouder Van Vliet. Zij zeiden teleurgesteld te zijn in de uitspraak en onaange naam verrast door de onder bouwing. De rechter oordeelde dat de ge meente in de bouwvergunning niet had mogen aangeven wel ke vormen van detailhandel binnen de thema's sport, vrije tijd en recreatie bij stadion complex KooimeerPlaza zijn toegestaan zonder dit ruimtelijk te onderbouwen. Van Vliet toonde zich hierover verbaasd. De gemeente wil het komend weekeinde gebruiken om het vonnis nader te bestuderen. Maandag volgt overleg met een delegatie van AZ. Daarna wordt duidelijk welke stappen de ge meente - eventueel samen met de club - onderneemt. AZ reageert pas na het weekein de inhoudelijk op het vonnis. Tegenover wethouder Van Vliet reageerde AZ-voorzitter Dirk Scheringa vrijdag ontzet. „Hij was teleurgesteld dat zoiets in Nederland mogelijk is", aldus Van Vliet. Louis van Caal tijdens de persconferentie. Op de achtergrond kijkt Jo han Cruijff vanaf een muurfoto toe. Foto: ANP/Olaf Kraak gen, die Van Gaal ophaalde. Over voetballen op straat, in de schaduw van De Meer, over een kwartje entree voor de jongens tribune. en de droom om ooit een voetbaltrainer te worden, nadat hij Rinus Michels had ge zien. De romantiek van De Meer zweefde weer even door de nieuwe persruimte van de Are na. De kleine Van Gaal, die uit eindelijk uitgroeide tot de grote Van Gaal en terugkeerde op het oude nest. Inderdaad, de cirkel is rond. BETAALD VOETBAL SPORTUITSLAGEN EERSTE DIVISIE FC Einhoven - TOP Oss 1-1 (0-0). 50. Lapon der 1-0, 90. Verwei) 1-1. Toeschouwers: 2015. Scheidsrechter: Vink. Gele kaarten: Thijssens, Van Kouwen (FC Eindhoven), Dijk, Wijnands (TOP Oss). BV Veendam - VW Venlo 3-2 (1-2). 5 Pander 1-0, 8 Jans 1-1, 12 Arts 1-2 (strafschop). 56. Kolder 2-2, 90. Pander 3-2. Toeschou wers 4150. Scheidsrechter: Oskam. Gele kaarten Pander (BV Veendam), Timmermans, Jans (WV-Venlo). Cambuur Leeuwarden - AGOW Apeldoorn 2-0 (1-0). 16. Bruin 1-0, 84 Bischop 2-0 Toe schouwers: 3570 Scheidsrechter: Van Huiten. Gele kaart: Van Hussen (Cambuur Leeuwar den). Haarlem - Go Ahead Eagles 1-1 (0-0). 70. De Weert 0-1, 77. Ten Heuvel 1-1 Toeschouwers 1179. Scheidsrechter: Zeinstra. Rode kaart: 90. Zijm/2xgeel. Gele kaarten Willems (Haar lem), Wellenberg (Go Agead Eagles). Excelsior - Heracles Almelo 1-2 (0-1). 37. Van Driel 0-1 e.d., 78. Jansen 0-2, 85. El Ham- daoui 1-2. Toeschouwers: 1568. Scheidsrech ter: Wegereef. Rode kaart 44. Lopes (Excelsi or). Gele kaart: Leurink (Heracles Almelo). MW - Fortuna Sittard 2-2 (0-1) 24 Brusse- Iers0-1, 51. Caracciolo 1-1, 72. Komans 1-2, 77. Akyil 2-2. Toeschouwers: 4814. Scheids rechter: Bossen. Gele kaarten. Bryssinck, Ver- berne, Caracciolo (MW), Daemen, Joosten, Van Gaaouri (Fortuna Sittard). De Graafschap - Emmen 2-1 (2-0). 12 Valeev 1-0, 32. Berck Beelenkamp 2-0, 48. Prinsen 2-1. Toeschouwers: 8314. Scheidsrechter. Braamhaar. Gele kaart. Bot, Hermans, 8erck Beelenkamp (De Graafschap) Helmond Sp. 8 6 2 0 20 18- 7 Den Bosch 9 6 2 1 20 20-11 Excelsior 10 6 2 2 20 16- 9 Sparta 9 6 1 2 19 24- 8 GA Eagles 9 5 2 2 17 25-11 Heracles 9 5 2 2 17 19-11 Graafschap 10 4 4 2 16 16-16 VW 9 4 2 3 14 16-12 TOP 9 3 4 2 13 18-10 Stormv. 8 3 3 2 12 12-13 AGOW 9 3 2 4 11 13-14 Dordrecht 8 2 4 2 10 11-12 Emmen 9 2 3 4 9 9-15 Haarlem 10 2 3 5 9 12-17 Cambuur L. 10 2 2 6 8 8-21 Fortuna S. 9 0 6 3 6 11-15 Veendam 10 1 3 6 6 10-26 Eindhoven 9 0 4 5 4 7-16 MW 10 0 3 7 3 7-28 GOLF Hilversum. Dutch Open, Europese Tour, 1 mil joen gulden: Stand na 2e ronde: 1. Widmark (Zwe) 131 sla gen (-9), 2. Brand (Sch), Andersson (Zwe), Brier (Oos), Hansen (Den), Tinning (Den) 133, 7. Donaldson (Wal), Eales (Eng), Murphy (Ier), Lynn (Eng) 134, Nederlanders 18 Lafeber 136, 46. Van Hoof (amateur). Steenkamer. Muntz 139, 63. Van Weerelt 140, uitgescha keld. 89 Miller 143, 96 Derksen 144, 101. Van der Valk 145, 105. Kraai] 146, 110. Bensdorp 148, 116. Lovey 150, 118. De Vries (am) 151, 122 Huiskamp (am). Wechgelaer 154,124. Saxton (am) 157. PAARDENSPORT Boekelo. Military. Stand na dressuur: 1Fox-Pitt (GBr) Tom Crui se II 31,60, 2 Schrade (Dui) Dusty Ches 35,20, 3. Jung (Dui) Biosthetik's Bunburry 36,60, 4 Touzaint (Fra) Hildago de L'lle 41,00, 5. Willefert (Fra) Escape Lane Mill 42,80, 6 Sheffield (GBr) Catch the Tiger 43,20, 7. Ostholt (Dui) Ginger en Dibowski (Dui) Little Lemon B 43,40, 9. Algotsson (Zwe) My Fair Ladu 44,00, 10. Duroy de Lau- riere (Fra) Crazy Love 44,40, 53. Van Beek/Ca- prilli's Slaney Squire 57,80, 64. Schlimmer- /Several en Duivenkate/Horstlinde's ARgit 61,60, 90. Boonzaaijer/Coral Estate Fisco 73,40 PRIJSVRAGEN Uitslag Lucky Day 3223, d.d. 10.10.2003 2 6 12.15.16.28.29.32.42.44.52. 57 58.62.63.69.70.71.74.78 Prijswinnaars Lucky Day 3222, d.d. 09.10.2003 aantal prijswinnaars: 18.921 totaal prijzenbedrag: e. 31.602,00 totaal gratis deelnames: 4.381 Onder voorbehoud van typefouten TENNIS Lyon. Mannen, 800.000 euro. Kwartfinales: Schüttler (Dui) - Malisse (Bel) 7- 6 6-4, Joezjni (Rus) - Ginepri (VSt) 7-6 6-2, Srichaphan (Tha/3) - Santoro (Fra) 1-6 6-3 7- 6. Clement (Fra) - Arazi (Mar) 6-3 6-4. Wenen. Mannen, 765.000 euro. Kwartfinale: Henman (GBr) - Björkman (Zwe) 6-1 6-4, Mirni (WRu) - Lopez (Spa) 7-6 6-4, Federer (Zwi/1) - Nieminen (Fin) 6-3 6-3, Moya (Spa/2) - Kiefer (Dui) 6-4 7-6. Filderstadt. Vrouwen, 562.000 euro. Kwartfinales: Clijsters (Bel/1) - Mauresmo (Fra/5) 6-4 6-3, Henin-Hardenne (Bel/2) - De- mentjeva (Rus/6) 7-5 6-0, Bovina (Rus) - Da venport (VSt/3) 6-3 6-2, Pierce (Fra) - Maleeva (Bul) 7-5 7-6 Tasjkent. Vrouwen, 121.000 euro. Kwartfinales: Gagliardi (Zwi/2) - Serra Zanetti (Ita) 6-2 6-4, Obata (Jap/3) - Kostanic (Kro/8) 5-7 6-0 6-4, Ruano Pascual (Spa/4) - Craybas (VSt/6) 6-2 6-1, Parra (Spa) - Skavronskaja (Rus) 6-3 6-4. Quito (Ecu). Mannen, challenger, 21.000 eu- WATERPOLO Belgrado. Euro League, tweede kwalificatie ronde (mannen) Derde speelronde: Partlzan Belgrado (SMo) AZ&PC (Ned) 12-6(1-1, 5-2, 3-1,3-2). WIELRENNEN Hamilton. WK wielrennen, wegrace. Junior-vrouwen 1 Markerink (Ned) 74,4 km in 2.05 39 (35,527 km./u). 2 Tolmatsjeva (Rus), 3 Fischer (Dui). 4 Knöpfle (Dui), 5 Bozzolo(lta) Neo's: 1. Lagoetin (Oez) 173,6 km in 4.14.05 (40,994 km/u), 2. Van Summeren (Bel), 3. Dekker (Ned), 4. Renders (Bel), 5 Mugerlo (Slv). door Edward Swier Hamilton - Slapen had hij nau welijks gedaan. Doodmoe in het teamhotel in Burlington ge arriveerd, dacht Michael Boo gerd makkelijk de slaap te kun nen vatten. Maar om 2 uur meldde de jetlag zich voor het eerst, en om 4 uur 's nachts zat hij opnieuw rechtop. Het ver keer op Highway 403, tussen Toronto en Hamilton, irriteerde hem prompt. De volgende och tend voelden de benen dan ook nog niet opperbest. „Maar over het WK-parcours heb ik niets te klagen", aldus de onbetwiste kopman van de Nederlandse profafvaardiging na een korte verkenning. „Best wel lastig, maar mooi", vond Boogerd het stadse traject door het Canadese Hamilton. „En sfeervol, als het in Europa had gelegen." Prompt liet hij de voorgaande WK's - dit jaar is Boogerd voor de tiende opeen volgende keer van de partij - nog eens de revue passeren. Niet vergelijkbaar vanzelfspre kend met Zolder, waar vorig jaar de sprinters vrij spel had den. Moeilijker dan de meeste andere, maar beter te doen dan het traject in Lugano (waar Jo han Museeuw in 1996 wereld kampioen werd). Waar veel coureurs klaagden over de impact van Claremont Access, de tweede klim in het 12,4 kilometer lange parkoers, vond Boogerd het stuk na de start/finish het pittigst. Op Bec kett Drive verwacht hij dat de koers zijn beslissende wending neemt. „Wie daar de hele koers op het buitenblad kan blijven rijden, doet mee om de prijzen. Op de tweede klim rijd je nie mand eraf, althans de goede renners niet." Terwijl Boogerd bij de boxen de geborgenheid van het Rabo- bank-kamp opzoekt - ook teamarts Geert Leinders en de ploegleiders Frans Maassen en Theo de Rooy zijn voor een kor te 'vakantie' gearriveerd -, laten even verderop ook de BankGi- roLoterij-renners Gerben Löwik en Bram Schmitz hun licht schijnen op de zwaartawan het parkoers. De twee worRn door bondscoach Gerrie Knetemann geacht tot ver in de koers Boo gerd van dienst te kunnen zijn. „Het is goed te doen", vindt Lö wik. Schmitz: „Maar het zal slo pend zijn." hamilton/anp - De Nederland se Loes Markerink (17) heeft bij de wereldkampioenschappen wielrennen in het Canadese Hamilton een gouden medaille gewonnen in de wegrace voor junior-vrouwen. Eerder haalde ze al een zilveren medaille op het onderdeel tijdrijden. Markerink was na een wedstrijd over 73 kilometer in de sprint de snelste van de eerste groep. De tweede plaats was voor de Russische Irina Tolmatsjeva, het brons ging naar de Duitse Sabine Fischer. Thomas Dekker werd gister avond in Hamilton derde bij de wegwedstrijd voor de neo's, renners tot 23 jaar. De Nederlander moest in de koers over 172 kilometer slechts de winnende Oezbeek Lagoetin en de als tweede finishende Belg Van Summeren laten voor gaan.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 25