SPORT isselvalligheid blijft ons probleem' DIOK Castricum Tag het iets minder serieus aub?' S2 rtijn Kijk in de Vegte, alweer zes jaar honkvast in Noordwijkerhout, speelt morgen tegen oude club UVS AZC haakt af in Europa Vijf Nederlanders in finale H COMPETITIE TOPPER! TOO van fiEfflfflElEfl an c van Muiswinkel heeft even genoeg van sport vrijdag 10 OKTOBER 2003 «rtjan van Geen in de zes seizoenen dat Kijk in de Vegte bij WSB lieeft de club zich ge- tot stabiele eersteklasser, e ambitieuze Noordwij- itse voetballers willen net als de gisteren 27 jaar len Leidenaar. Kijk in de destijds gehaald door e Groot, ziet de wisselval- van WSB als de telkens pdoemende muur waar eg tegenaan loopt. „Maar bbert de Ruiter hebben delijk een trainer die ons >en kan maken. Ik leer ens wat", zegt hij. Igdspeler moest hij even »n voor hij op de juiste terechtkwam. Via w Lei- Roodenburg streek Kijk Vegte als tweedejaars B- en speler van het Leids bij UVS. „Het was of jodenburg tegen Alphen- rs of met UVS tegen Ajax. reet ik het wel.'' ik al verkaste hij na drie seizoenen naar WSB, hij auwelijks een voetbalno- worden genoemd. Kijk in ;te is redelijk honkvast, graag naar de hoofdklas- ar ik zie dat niet bij een e club gebeuren dan Ook op het thuisfront It hij zich in geborgen- sinds kort is hij met iendin op zoek naar een Nog altijd woont hij bij iders. „Maar je hebt geen jan hem", zegt zijn moe- Van mij mag hij nog wel 1 blijven." wie hem zeven jaar gele- ad verteld dat hij zes jaar n Noordwijkerhout zou allen, had hij voor gek ard. „Ik had toen ook een met Gerard Désar van :hoten '97. Maar Ruud de overtuigde me ervan dat wel goed voor me was. zekerde me min of meer in basisplaats en bij UVS e ik inmiddels in het Jeroen Buys stond op plaats. WSB was mis- een stapje terug, maar ik g el elke week voetballen." taat bekend en wordt ge- tom zijn gezelligheid. Er pen vijfde colonne die toelpoten van trainers als het slecht gaat. Wordt leler gewisseld, die bar voor de dag kwam: hij applaus. Van buiten er dus geen druk opge- kotor - De waterpoloërs van AZC zijn na dit weekeinde Eu ropees uitgebekerd. Gister avond verloor de Alphense ploeg in de tweede ronde van de Euro League ook zijn derde wedstrijd. Duisburg was in Ko- tor (Servië Montenegro) met 8- 6 te sterk. Een plaats bij de bes te vier ploegen is zo verkeken. De ploeg van Eric Noordegraaf speelt vandaag nog tegen favo riet Primorac Kotor en morgen tegen het Griekse Ethnikos. AZC verloor het duel al in de openingsfase. Björn Boom kreeg wegens commentaar op de leiding een uitsluiting met vervanging (umv). De Duitsers liepen daarna snel weg naar 2- 6. Een offensief bracht AZC in de derde periode nagenoeg langszij (6-7). Keeper Ronald Sol vertolkte daarin een helden rol met een aantal knappe red dingen. Het kostte echter te veel kracht. AZC scoorde in de laatste periode niet meer. „Het is een zure observatie, dat we het niet gered hebben", sprak teammanager André de Jeu. „Het had niet zo hoeven lopen, maar het benutten van kansen is ook een kwaliteit." AZC - Duisburg 6-8 (2-4, 2-2, 2-1,0- 1). Doelpunten AZC: Kjell Boom 2, Kimmo Thomas 2, Niels Zuidweg en Tjerk Kramer. Overige uitslagen: Rijeka (Kro) - Mari upol (Oek) 11-6, Kotor (SeM) - Eth nikos (Gri) 16-6. Stand: 1. Kotor 3-6 (44-16), 2. Rijeka 3-6 (33-16), 3. Eth nikos 3-2 (19-31), 4. Mariupol 3-2 (18- 28), 5. Duisburg 3-2 (18-28), 6. AZC 3-0 (14-27) hilversum/anp - Een unieke gebeurtenis in het moderne professionele golf: vijf Neder landers in actie tijdens het slot- weekeinde van het Dutch Open. In Hilversum speelden vier professionals en een jonge amateur zich bij de beste 75. Dat waien Maarten Lafeber op de 18de praats, Jan-Willem van Hoof, Joost Steenkamer en Rolf Muntz (gedeeld 46ste) en Inder van Weerelt (63). Een dergelijke massale kans van Nederlanders op een greep uit de prijzenpot is in het moderne golf nooit eerder vertoond. De 20-jarige debuterende ama teur Jan-Willem van Hoof van de Amsterdamse golfclub Houtrak speelde de beste ron de: 65 slagen. Vijf profs deden het hem na, maar niemand ver beterde deze prestatie. Maarten Lafeber en Rolf Muntz waren niet in hun beste doen. Lafeber kwam met 69 op 136 uit, wat nog best mogelijkheden op een hoge eindklassering biedt. Muntz verkwanselde met wat hij zelf een baaidag noem de zijn mooie uitgangspositie. Martijn Kijk in de Vegte: „In de kleedkamer is het echt niet altijd gezellig, maar als je de kantine inkomt na een nederlaag is het: 'Volgende week beter, hè'. Het is geweldig pu bliek. Als we thuis spelen krijg ik echt vleugels." Foto: Hielco Kuipers legd, die moet van binnenuit komen. „In de kleedkamer is het echt niet altijd gezellig, maar als je de kantine inkomt na een nederlaag is het: 'Vol gende week beter, hè'. Het is geweldig publiek. Als we thuis spelen krijg ik echt vleugels." Het bestuur wil graag en de spelers willen graag, maar voor alsnog heeft WSB zichzelf in de lopende competitie alweer een paar keer op de hakken getrapt. WSB - UVS Zondag, 14.00 uur Het opende met één uit drie, maar won de laatste twee duels. „Sparta, toen koploper, speel den we van de mat, maar tegen HBS waren we weer niet gretig. We hebben daar, zoals in de krant ook stond, de punten ge woon gestolen, want aan voet ballen kwamen we niet toe." Het is weer die wisselvalligheid, die er voor gezorgd heeft dat koploper SC Feyenoord met zes punten voorsprong al enigszins uit beeld is verdwenen. Het zegt Kijk in de Vegte, werkzaam bij de lease- en financieringsmaat schappij van Renault in Woer den, niets. Hij weet na vier sei zoenen in de eerste klasse dat WSB niet onder hoeft te doen voor de betere ploegen. „SW/SMC was vorig jaar de te rechte kampioen, maar een jaar eerder speelden we Nieuwen- hoorn compleet gek. Maar ja, tegen degradant HMSH lieten we zes punten liggen." Een middel tegen die wisselval ligheid. Wie het uitvindt mag het Kijk in de Vegte en de rest van WSB toedienen. Misschien dat de nieuwe trainer Robbert de Ruiter de wonderdokter is. „Van elke trainer leer je wel iets, maar het verschil tussen Rob Bianchi en hem is heel groot. Bij Bianchi moest je zelf het nut van de trainingsvormen bedenken, het was vooral gezel lig. De Ruiter legt vooral accen ten. Die stuurt je en is echt met voetbal bezig. Het WSB-karak- ter is géén en werken voor el kaar, maar de kleine dingen zijn juist zo belangrijk. Ik leer einde lijk weer wat bij. Om kampioen te worden hebben we nu de juiste trainer." Morgen speelt WSB de streek- derby tegen UVS. In Noordwij kerhout leeft dat duel niet zo als het duel met SJC vorig jaar. Ook Kijk in de Vegte ziet in ieder ge val de thuiswedstrijd niet an ders dan eentje waarin drie punten moeten worden ver diend. Ook al speelde hij in het verleden met Dave de Heiden, Dick van der Heiden, Kenny van Grootveld en Raymond Bennekers. „UVS is wel iets an ders, maar ik vind het vreemder om de Kikkerpolder als tegen stander binnen te lopen. Ik krijg daar ook altijd te horen dat ik ooit weer terugkeer." Vooralsnog is daar geen sprake van. Kijk in de Vegte ziet UVS niet zo snel in de hoofdklasse terugkomen. De perspectieven in Noordwijkerhout zijn beter. „Ik wil graag het hoogste halen, maar voor de club zou het een groter smetje zijn dan voor mij als WSB de hoofdklasse niet bereikt." (advertentie) Zondag 12 oktober Kick Off 14:30 uur Kijk voor meer info op: wmw.rugbYclub-diok.nl ledereen is welkom aan de Smaragdlaan 101 in Leiden (tegenover 3 Octoberhal) KAMPEER-WINTER RUITERSPORT Rijndijk 4 Hazerswoude-RIjndijk Telefoon: 071-3414909 lm Vóórhaar |(j im - Voetbal en cabaret: euw monsterverbond lijkt in. Steeds meer cabare- ssen in de sportvijver. coort, vooral voetbal. Erik tiiswinkel deed er graag j ee, maar heeft inmiddels 21 n twijfels, ta fan de gouden lichting. lud Gullit, Frank Rijkaard in Koeman behoorde Er- Muiswinkel in 1976 tot e£|ste vijftig spelertjes waar- st een nationale jeugd- irfeou samenstellen. Verder Van Muiswinkel niet. Hij et goed genoeg, klaar, dajhoort hij collega's oreren liever profvoetballer wa- linjvvorden dan cabaretier of Raoul Heertje zegt het Waas natuurlijk ij kwam nog het dichtste d ias speelde in het tweede an Ajax. Maar Van Muis- J heeft die dromen niet, gehad ook. Hij vond voet- '|f ik, maar had al snel door wereld' de zijne niet kon de oogkleppen )zetten die nodig zijn om v' Jpsport te concentreren. ,e' e in Amsterdam stude- ie( ilde schrijven voor Pro- "lisures." an t, zo bleek, ging Van rinkel beter af dan voet- speelde in de hoofd lij Rood Wit uit Haar- ln e club waar zijn vader is( hem op zijn derde voor (0 rst mee naar toe nam. Hij >|<r s toen hij zijn eerste bat Op zijn zestiende öij op de club zijn vrouw n. Hij leerde er ook zijn strikken, hoe je moet be- organiseren en mensen ïsiast te krijgen. Inmid- hij onbezoldigd adviseur g3 Ticket van de club. Geef Avintig kinderen, hij gaat naar het park en binnen rartier zijn ze aan het ten. In zijn pogingen kinderen te enthousiast te maken voor de sport, maakt hij met hen stee vast een stille rondgang op een van de velden van Rood Wit. Een traditie die zijn vader Freek erop nahield en die had het weer van Mech Kruyff. Met fak kels en een groep mensen het complex aflopen en stilstaan bij historische plekken. Zelf zoekt hij dan graag de plek op waar hij ooit een vangbal maakte, vervolgens in de kin liep van een medespeler en knock-out ging. Van Muiswinkel ging te gen de grond, maar hield de bal vast, in een soort lijkgreep. Daarmee was de speler die de bal had geslagen uit. „Maar dat hoorde ik pas een dag later, in het ziekenhuis." Hij was elf jaar toen hij zijn de buut maakte als imitator. Ook dat gebeurde in de kantine van Rood Wit, aan de Spanjaard slaan in Haarlem. Van Muis winkel deed Herman Kuiphof na en Frans Henrichs, verslag gevers van Sport in Beeld, de voorloper van Studio Sport. Van Muiswinkel vormde een duo met Lucas Assselbergs, verant woordelijk voor de teksten en de muziek en daarmee de voor loper van Justus van Oei en te genwoordig Diederik van Vleu ten. Wat zij deden was 'zwaar geïnspireerd op Neerlands Hoop van Freek en Bram'. Theater Er zijn vergelijkingen te trekken tussen theater en sport: de spanning vooraf in de kleedka mer, het spelen voor publiek. Toch is er een essentieel ver schil: sport kent veel meer on voorspelbare momenten. Je hebt met een tegenstander te maken, iemand die jou wil ver slaan. En je weet nooit van te voren wat die zal doen. In het theater heb je die tegenstander niet en het resultaat is vooraf bekend; je wint. Ooit schrijft hij een boek over cricket. Die afspraak heeft hij al met uitgever Vic van der Reijt. Het moet de opvolger worden van zijn eerdere boek Tommie Holiday, een cricketavontuur. Hij schreef het op uitnodiging van de cricketbond. Het boekje is zijn Wachttoren. Waar hij ook verschijnt deelt hij de boekjes uit. Als een overtuigd gelover in het wonder cricket kan hij pre diken over zijn sport. Cricket is theater, volgens Van Muiswinkel. „Bij elke bal zijn er twee hoofdrolspelers. Een duel: twee ridders die met lansen op elkaar afstormen. En beiden kunnen drie seconden later even een held zijn. Een slag man omdat hij een bal die recht op zijn kin afkomt, weet te ont wijken of een bowler die de persoon aan bat in problemen brengt." Zo speelde Van Muiswinkel twee jaar geleden met zijn ploeg in Amsterdam tegen het tweede team van J inn ah, de Pa kistaanse club die later door wanordelijkheden op het cric- ketveld uit de competitie zou worden gehaald. Het eerste team van Jinnah was die dag vrij en de spelers daarvan kwa men, met gezinnen en al, naar de wedstrijd kijken. Ze waren ruim in de meerderheid, bij el ke bal die er werd gegooid, toch zo'n zeshonderd ballen op een dag, was er rumoer. „In eerste instantie schrik je ervan", zegt hij. „Meestal speel je tegen overwegend blanke teams en dat kan er nogal bedaard aan toegaan. Maar tegen allochto- nenteams is er altijd opwin ding. Zij zijn nogal extreem." Zijn ploeg stond ruim achter, maar door toedoen van Van Muiswinkel en een jonge batter van Rood Wit, samen goed voor zo'n tachtig runs, werd die achterstand ingelopen. „En toen waren de poppen aan het dansen. Aan hun kant stonden ineens elf aanvoerders in het veld. Elke beslissing van de scheidsrechter werd met de no dige dramatiek beoordeelt. Van Muiswinkel vond het geweldig. „Ik was een batter, ik moest die ballen blijven slaan. En daar staat geen tijd voor. Je bent pas uit als ze je eruit gooien. Als je er na een half uur nog staat en je bent net lekker ingespeeld, heb jij die wedstrijd in handen. Ze proberen van alles om jou uit te krijgen. De druk wordt steeds groter. Jij bent het anker van de ploeg. Je weet precies hoe er wordt gegooid en waar iedereen staat. Je stelt de nieuwkomers die aan bat ko men op de hoogte. Je wordt steeds belangrijker. Ik groeide, op een gegeven moment was ik vijftig centimeter langer. Tot ze me wel wegkregen. Want ik heb het niet gered: we verloren." Industrie Het voetbal volgt hij als leek. Twee ontwikkelingen staan hem tegen: de opzet van de Champions League, met het verlies van het knock-outsys- teem, en het feit dat er Engelse of Nederlandse topclubs zijn met maar twee of drie Engelse of Nederlandse spelers. Het exotische van de buitenlandse speler is voorbij. Hij kan zich nog herinneren toen Henk Spaan, nadat hij een wedstrijd had gezien van Ajax Al, in de krant schreef dat de zeventien jarige Rafael van der Vaart een hele grote zou worden. Dat Spaan dat later met Youssouf Hersi ook deed, maakt niet uit. Hij heeft nu zijn hoop gevestigd op Wesley Sneijder. Wat hem opvalt: de omlooptijd van voetballers wordt korter. Spelers krijgen sneller de kans, maar haken ook sneller af. Als ze 28 of 29 jaar zijn, stoppen ze. Types die lang doorgaan zo als Danny Blind, laat staan Jan Jongbloed, je ziet ze amper nog. Het is veel zwaarder geworden. Sport is een industrie gewor den, ook cricket is aan die ont wikkeling onderhevig. Vroeger keek Van Muiswinkel uit naar de twee drie testmatches die er in een jaar werden gespeeld. Inmiddels spelen ze het hele jaar door. De vercommerciali sering heeft voor een overkill aan wedstrijden gezorgd. Hij volgt het allemaal niet meer. Hij is nooit zo'n freak geweest. Niet zoals zijn vader, die vier jaar ge leden overleed, was. „Had hij nog geleefd, zat hij tot diep in de nacht op internet om maar niets te hoeven missen van Erik van Muiswinkel: „Ik kon de oogkleppen niet opzetten die nodig zijn om je op topsport te concentreren. Zimbabwe tegen India." 'Overkill' is een belangrijke re den geweest waarom Van Muis winkel en Van Vleuten zijn ge stopt met de imitaties bij Spaan. Van Muiswinkels pet stond er niet meer naar. Zijn kijkglas is snel vol. Zo heeft hij altijd gewerkt. Ook dat nog, Kopspijkers, hij is nooit te lang blijven zitten, terwijl die pro gramma's toch enorm populair waren, mede door zijn inbreng. „Hans Teeuwen heeft echt last gehad van zijn populariteit. Die was op een gegeven moment zo populair dat hij zei: 'Als je op komt, wil het publiekje al het slotapplaus geven'." Sabbatical Nu hebben ze dan een jaartje vrij na vijftien seizoenen 'thea- tertoeren'. Een sabbatical, zoals dat zo mooi heet. Terugkeren in de sport zal hij niet snel doen. Goed, ze hebben een paar bij rollen in de Vrienden van Van Swieten, maar als dat erop zit, zie je hem niet snel meer terug. In de Vrienden van Van Swieten heeft Van Muiswinkel een idool als collega, Ruud Gullit is erin te bewonderen. Van Muiswin kel is zeer positief: „Hij heeft zijn humor onder controle. Hij kan een grap plaatsen. Hij speelt meesterlijk in de Vrien den van Van Swieten. Hij heeft het helemaal in de gaten." Maar met het sport-cabaretver- bond is niet iedereen ingeno men. Hij heeft de reacties ge hoord: waarom moeten die ca baretiers zich nu ineens met voetbal bemoeien? „Peter Heer schop zat eens aan het tafeltje bij SBS6 rond een wedstrijd van het Nederlands elftal. Hij was gevraagd als cabaretier. Maar het publiek pikte het niet. Wat moet die gozer daar, heeft hij wel verstand van voetbal?" „Waarom is het zo serieus alle maal met dat voetbal? Als NAC vier keer op rij verliest, besteedt iedereen er aandacht aan. Dat een regionale krant dat doet, oké. Maar zelfs de Volkskrant rukt op zo'n moment uit. Voet bal is zo belangrijk geworden. Over elke balomwenteling wordt een moreel waardeoor deel gegeven. „Het mooiste voorbeeld is het boek Brilliant Orange van David Winner. De complete Nederlandse geschie denis wordt er bijgehaald om de Nederlandse stijl van voetbal te verklaren. Als je het leest, klopt het ook. Maar het tegen- Foto: GPD/Bastiaan Heus deel bewijzen gaat net zo mak kelijk. Het is allemaal flauwe kul. Leuke flauwekul, daar niet van. Maar ik ben alleen zo bang dat er mensen zij die dit soort theorieën ook echt geloven." „Topsport is kinderachtig. Als er wordt gewonnen, is er niets aan de hand. Wordt er verloren, is het hommeles. En dan de theorie dat Nederlandse ploe gen niet alleen moeten winnen, maar dat ook moeten doen door mooi spel. Waanzin! Wat een verbeeldingskracht. Zelfs de voetballers van IJsland ver dienen hun geld in het buiten land. Die kunnen heus wel een potje ballen. Waarom zou Ne derland dan met overmacht moeten winnen? We zijn maar een klein landje. En momenteel is Nederland niet zo heel goed als de meeste mensen denken."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 23