'Het leukste dat je met een keu in je janden kunt doen' SI jolder 12 Warmond umbo-snooker SPORT VRIJDAG IQ OKTOBER 2003 nton Diedrich holtes pakt een plastic e< tdie plastic zak haalt hij orzichtig in een oude 'e >ek gewikkeld leren doos- ziet er antiek uit. „Meer ftig jaar oud", zegt de hotenaar. In dat leren zitten drie witte ballen. (Vaarde: ongeveer 500 eu- trekt een grote hoes open, ei en stuk of zes biljartkeus n. Het gereedschap van nststoter, oftewel een be ar van 'biljart artistiek', es, al bijna twee decennia ei n Nederlands beste kunst- j.doet vandaag en morgen gjBn de Crandprix-wedstrijd bo Snooker Centre in War- pit- is het leukste datje >n keu in je handen kunt 1 tje ivoren ballen heeft hij en van zijn Limburgse naatje Ger Holka. „In ijdens het Europees ïnschap", vertelt Schol- „Ik moest in de eerste tegen wereldkampioen iverchen uit Frankrijk, tegen me: als je wint, van mij een set ivoren Ik won met 3-2. Dat was jaar,'91." In dat jaar ij Nederlands kampioen le op het betreffende EK. ar later borg Scholtes zijn fp tootkeu op, om er vijf P ïg niet meer naar om te begon met biljarten jn vader café Landzicht schoten kocht. Vanaf 's morgens was de acht- lob te vinden aan de ta- ir hij naar school ging. 1 veertiende werd het al rdig, vertelt Scholtes. In pn speelde hij het 'gewo- art, kaderstoten en libre. ij bij Hans de Jager in aag ging spelen, kwam eresse in het kunststo- Jager was zelf oud-Eu ropees kampioen biljart artis tiek. „Die zei: volgens mij heb jij daar de power wel voor." Van De Jager kreeg Scholtes, sa men met nog vijf anderen, een beetje kunststootles, elke don derdagavond. Na een jaar was de Voorschotenaar al kampioen in de eerste klasse, met een to taal van 285 punten. Voor die tijd een hoge score. „Daarmee had ik in de ereklasse in die tijd ook al bij de eerste drie ge staan", zegt Scholtes. Wedstrijden gingen toentertijd over 68 verplichte figuren. Elk verplicht figuur heeft een vaste waarde in punten. Kunststoters krijgen drie pogingen om een figuur te maken. In totaal zijn er 500 punten te verdienen, maar bijna niemand haalt ooit de grens van 400. figuur 1: Een driebandstoot met verza meling van bal twee over zes banden. Waarde: vier punten. De bedoeling is dat de bal waartegen de biljarter stoot, over drie banden naar de lin kerbenedenhoek van de tafel rolt, met de rode bal carambo leert en binnen een bepaald gebied blijft liggen. De moei lijkheid bij dit schot is dat de bal die door de eerste bal wordt geraakt, via het stippel lijntje zes banden raakt en ook in die hoek terecht komt. snooker centre Scholtes legt zijn ivoren ballen klaar. Een kegeltje, de 'limiet', staat op het biljartlaken. Een knie op de rand van de tafel, keu verticaal, hard naar bene den stoten: met een mas- séestoot krult Scholtes zijn bal om het kegeltje heen. Het biljart artistiek is veran derd. De wedstrijden werden verdeeld in sets van zeven ver plichte figuren, en de deelne mers gingen man tegen man spelen. Dat kwam Scholtes wel goed uit. „Ik ben niet zo tech nisch, maar ik ben wel een vechter. Ik won op het EK van Revenchen, en moest toen om half acht 's avonds tegen de Belg Corin. Die was 's middags al klaar met zijn kwartfinale, de mijne duurde tot zeven uur 's avonds. Ik was helemaal op. Het werd toch nog een vijfset ter, maar als ik tussendoor wat had kunnen uitrusten, had ik de finale denk ik wel gehaald. En misschien nog wel meer." In zijn toptijd ging de Voor schotenaar door heel Europa toernooien af. Barcelona, Parijs, Wenen, Scholtes heeft er zijn kunststoten vertoond. „Ik zat constant bij de topzes van Eu ropa", zegt hij terugkijkend. „Maar ik werd het zat. Elf jaar lang speelde ik inmiddels op het hoogste niveau. Ik was bil jartmoe. In '95 werd ik vijfde van Nederland, terwijl ik altijd bij de topdrie had gezeten. En ik werd dan nog wel uitgeno digd voor het EK, maar van de 24 werd ik 23ste. Ik had er hele maal geen zin meer in. Ik dacht: nu moetje ermee kappen." Scholtes organiseerde een af- scheidstoemooitje, in zijn 'ei gen' café Landzicht. „Dat werd een reünie van oude toppers, erg gezellig. En toen was het klaar." Hij verkocht zelfs de bil jarttafel die hij thuis had staan. Vijf jaar later, Scholtes had in middels vier kinderen,en speel de alleen nog af en toe een pot je driebanden, vroeg zijn vriend Ger Holka of hij niet weer eens mee wilde doen aan een toer nooi in Kerkrade. Scholtes oe fende een keer, deed mee, won met overmacht en verbeterde V.L.N.R. Rob Scholtes: „Ik ben niet zo technisch, maar ik ben wel een vechter." Foto: Mark Lamers en passant ook nog eens zijn persoonlijke record naar 375 punten. Hij kreeg er meteen weer zin in. „De fut was er weer." Maar het biljart artistiek is veranderd. Niet alleen wor den wedstrijden nu gespeeld in sets, er zijn minder toernooien. Minder kunststoters. Er is min der belangstelling. „Het is een beetje doodgebloed", zegt Scholtes. „Europese wedstrij den zijn er niet meer." Reden voor zeven Nederlandse kunststoottoppers om een ver eniging op te richten, de BAPP. Dat staat voor Biljart Artistiek Promotion Professionals. Zij or ganiseren zelf de toernooien en demonstraties door het hele land. Geldprijzen zijn er niet meer, de opbrengst van hun ac tiviteiten gaat in het verder pro moten van het kunststoten. „Toen ik Nederlands kampioen werd, kreeg ik daar nog twee duizend gulden voor. Dat geld kon je toen al goed gebruiken, want als je ergens ver weg moest spelen, had je toch een hotelkamer nodig. Volgende maand moet ik naar Gronin gen, zonder sponsor wordt het dan lastig." Gelukkig, zegt hij, wil zijn werkgever koeriers dienst Mitt Express een bijdra ge leveren. .Anders wordt het ondoenlijk." De Koninklijke Nederlandse Biljartbond geeft het kunststo ten heel weinig aandacht, ver volgt Scholtes. De BAPP heeft bonje met de bond gehad over de ballen. De KNBB wil dat er in Nederland alleen nog met kunststof ballen wordt ge speeld, maar de kunststoters hebben veel liever ivoor. „Daar zit meer leven in." Dus organi seert de vereniging de Grand- prix-reeks buiten de bond om. Met alleen maar ivoren ballen. De tweede wedstrijd in de reeks van twaalf is dit weekeinde in Jumbo Snooker Centre in War mond. Alle toppers zijn er. Scholtes moet het dan weer op nemen tegen onder anderen Ruud de Vos, de regerend Ne derlands kampioen. „Die is echt vreselijk goed geworden", zegt de Voorschotenaar. Het is dat er internationaal met kunst stof wordt gespeeld, en dat daarmee 36 andere figuren ge stoten moeten worden.Als al le wedstrijden met ivoren bal len zouden zijn, dan zou De Vos zeker bij de beste vier van de wereld zitten." Scholtes traint minder vaak dan vroeger. Hooguit één keer per week oefent hij zijn kunsten in Amsterdam.Als de verbou wing van het centrum in War mond doorgaat, dan wordt dit natuurlijk mijn thuisbasis", zegt de Voorschotenaar. Vol gend jaar moeten de pooltafels een eigen onderkomen krijgen, in een poolcentrum dat achter de snookerhal wordt gebouwd. In bet snookercentrum zelf ko men dan, naast de snookerta fels, vier nieuwe biljarttafels. Twee wedstrijdtafels voor drie banden, eentje voor kunststo ten en een recreantentafel, die ook als reservetafel moet die nen. „Dan kan misschien ik ook vaker trainen." Of hij dat ook gaat doen? Ach. „Ik ben minder fanatiek gewor den. Vroeger had ik altijd pro blemen met figuur 12, een doorschiet-trekstoot, en figuur 28. Daar zijn er nu nog een paar bijgekomen. Nummer 25 en 26, 'zweepslagen'. Die kon ik vroe ger blind spelen. Nu moet ik ge woon hopen dat ik ze weer eens lekker raak." Scholtes pakt een potje vaseli ne, en smeert daarmee de ivo ren ballen licht in. „Je moet er zuinig op zijn", zegt hij. ,Als je ze niet goed behandelt, dan spatten ze uit elkaar bij een harde stoot." De ballen ver dwijnen weer in het doosje, het doosje in de theedoek en de theedoek in de plastic zak. 28: 10.. figuur 28: Een piqué over vijf banden. Waarde: tien punten. Een piqué is een stoot waarbij de keu recht naar beneden op de bal terecht komt. Door het effect gaat de bal in een bocht naar de lange band. Via mini maal vijf banden moet hij ca ramboleren met de rode bal. RANDJE BUITENSPEL ide nt achtan eg Staand v.l.n.r: Robin van Olphen (coach), Giovanni Voskuil, Koen Olders, Paul Timmermans, Jasper Olieroock, Marcel Nieuwenhuys en Dirk Klok. Gehurkt v.l.n.r: Rob Otten, Hans Nieuwenhuys, Henk Uythof, Maurice Feringa, Peter Innemee, Nico Mooren en Patricia Doesberg (fysio) lien deed onze prestatie maar weinig. We pro- rden van de tweede naar ite divisie, maar op dat it speelde het vrouwen- Foreholte Bollen- op het hoogste niveau. ii ing de toch al geringe cht voor handbal in de regio naar uit. Leiden is maal geen handbalstad. meermalen gefulmi- ook in het Leidsch Dag egen pers en politiek. Op >ment datje promoveert, van iemand van de ge- e te horen: 'Als jullie liet denken dat je nu op aaluurtjes kunt rekenen'. Saturnus promoveerde in 1995 naar de eerste divisie. Hoger handbalde een (mannen)team nimmer in de Leidse regio. De ploeg hield het zeven seizoenen vol op het op een na hoogste niveau. De toenmalige keeper en voorzitter Rob Otten blikt aan de vooravond van een reünie terug op de gouden generatie van zijn club. Zo werden wij behandeld. „Op het moment van de pro motie was de groep al lang sa men. Een paar goede spelers kwamen bij toeval aanwaaien, omdat ze in de buurt gingen wonen. Het paste allemaal wonderwel, wat niveau betreft en ook qua gezelligheid. Tot 2002 is de ploeg in vrijwel de zelfde samenstelling in de eer ste divisie uitgekomen. Twee keer werden we derde en dan zit je toch redelijk dicht tegen de eredivisie aan. Echte uitblin kers waren er niet. „Het is misgegaan op het mo ment dat Nico Mooren en ik aankondigden te stoppen. Dat was het signaal voor Paul van Leeuwen, die niet op de foto staat, en Marcel Nieuwenhuys om het bij een andere club te gaan proberen, in de eredivisie. Opeens verdwenen vier spelers. Er volgde een degradatie en vo rig jaar moest het team bij ge brek aan spelers helemaal wor den teruggetrokken. Het zal dus nog wel even duren voordat de prestatie van ons gezelschap in Leiden wordt geëvenaard. „Over drie weken, op 1 novem ber, bestaat Saturnus zestig jaar. Onderdeel van de festivi teiten is een 'oudeknarren'- wedstrijd tussen het genoemde team en DES '72, dat een van onze grootste rivalen was. Hard tegen hard en na afloop de bes te vrienden. Het gaat niet echt om oude knarren. Een deel van het voormalige Saturnus-team bestaat uit jongens die nu begin dertig zijn en nog bij verschil lende eerstedivisionisten 'bal len'. Ik had gehoopt van de ze ventien uitnodigingen precies één team te kunnen maken, maar de animo is zo groot dat ik ook een bank neer moet gaan zetten." RichardKrajicekzou er toch mee kappen? En Jan Sieme- rink, Jacco Eltingh en Boris Becker, die hadden dat toch al gedaan? John McEnroe, dan hebben we het toch echt over de jaren tachtig van de vorige eeuw. Wat is dat met die tennis sers van wie wij al lang en breed afscheid hebben genomen? Beet je verslaafd aan het applaus misschien? Publiciteitsgeil? Wat moet ik met die tennismiljo- nairs met afkickverschijnselen op mijn buis? Opzouten alsje blieft met dat quasi lollige ge doe. Laat ze thuis hun vrouwen, vriendinnen of vriendjes gaan lastigvallen. Ik wist niet wat me overkwam vorig weekeinde tijdens mijn zaprondjes op televisie. Steeds weer stuitte ik op dat ouwe lul- lentennis waar nog serieus com mentaar bij gegeven werd ook. En die uitgerangeerde racket- zwaaiers maar de olijkerds uit hangen. Schaterlachend een simpele bal in het net smashen en klappen voor de tegenstander als die 'm een keer knap binnen de lijnen mazzelde. Big Mac die vriendelijk naar zijn tegenstan der lacht. Onbestaanbaar. Vroe ger lachte hij überhaupt nooit. John McEnroe ver na zijn pen sionering als een grijzende goed zak met zijn penopauzegymnas- tiek bezig zien, doet pijn aan mijn ogen. Weg beeld van de ge niale angry young man dat op mijn netvlies was gebrand. Het moest verboden worden, deze zelfverminking van sportlieden die ik het hoogst heb geacht. Nóg erger dan verlepte tennis sers zijn ex-voetballers die ken nelijk zijn vergeten dat ze al lang tot het verleden behoren. De oud-internationals. Ik ben er één keer naar wezen kijken en het heeft heel lang geduurd eer ik van de schrik was bekomen. Piet Schrijvers of Heinz Stuy zichzelf tussen de doelpalen zien proppen. Ai, ai, ai. De aanleg tot corpulentie konden ze in hun hoogtijdagen al nauwelijks ver doezelen, maar nu de kilo's de vrije ruimte hebben gekregen, zou een stadionverbod op zijn plaats zijn. Helaas was ik er ook getuige van toen Johan Cruijff met zijn eeu- Valt de naam Wilkes dan zie ik een bevende bejaarde in een veel te grote voetbalbroek wigAjax en het Oranje van de eeuw in De Arena ging lopen trekkebenen. Toegegeven, Marco van Bqsten en JC zelf lieten een paar keer een siddering door mijn liefhebberslijf gaan. Maar voorde rest, misère. Piet Keizer, een van mijn grootste idolen toch, trok een trainingspak uit. Weergaloze linkspoot met de mooiste schaar ooit vertoond, venvorden tot een paar stram me, veel te dikke poten en een pens die hem bijna voorover deed vallen. Maar het aller, allerergste waren de melkwitte, krakende spille- pootjes van Faas Wilkes. Ik heb deze wereldbefaamde pingel- doos nooit live aan de gang ge zien, maar oude beelden en wat fantasie hadden van Faas in mijn hoofd een grootheid van het kaliber Cruijff gemaakt. Niks meer van over. Hoe zeer ik me er ook tegen verzet, valt de naam Wilkes dan zie ik een be vende bejaarde in een veel te grote voetbalbroek. Nu ik toch bezig ben. Liefdadig heidsvoetbal van sterrenelftallen met niet voetbalsterren daar in. Zum kotsen. Racemonster Schu macher die een beetje bijdehand loopt te doen tussen Maldini en Del Piero, je hoopt toch dat hij zich verschrikkelijk zal verstap pen. Nietwaar Jos? En dan is daar opeens de glanzende kop van Prins Albert, van Monaco. Eikel. Wurmt zich overal tussen, dit over het paard getilde, veel te rijke en luie kind van in de veer- tig. Kan ik slecht tegen, op scheppers die zich alles kunnen veroorloven omdat hun wieg toevallig in een paleis heeft ge staan. Nul gepresteerd, maar wel doen alsof de wereld van hen is. Ik weet nog dat wij, journalis ten, tijdens het WK van 1998 opeens verre van de training van het Nederlands elftal wer den gehouden. Niet omdat bondscoach Guus Hiddink in het geniep op vrije trappen en corners wilde trainen, maar omdat Albert een kijkje kwam nemen. Oranje trainde dagelijks in zijn achtertuin in Monaco en op een ochtend dacht de prins, geeuw, laat ik vandaag eens bij die Bergkamp, Kluivert en de ge broeders De Boer gaan kijken. Vergezeld van een paar langbe nige stoeipoezen mochtMbert een rondootje verstorermfen clubje kleerkasten met mini- walkietalkies aan hun hoofd hielden ons, voor wie het obser veren van Oranje werk was, op veilige afstand. Als die Albert zichzelf dan weer eens in zo'n wereldelftal heeft geritseld en ik zie hem vergeefs trachten de bal onder controle te krijgen, moet ik grinniken. Ik kan het niet helpen. Prins Char ming schijnt zo'n beetje de meest begeerde vrijgezel op aar de te zijn. Maar zijn sex-appeal steekt in elk geval niet uitzijn voetbalschoenen. Waar zijn charme dan wel in zit? In zijn portemonnee natuurlijk. Jaap Visser Reageren? sportredactie.ld@hdc.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21