REGIO water gestop 'Tweede plan maken voor wooncomplex voor ouderen Wassenaars park raakt rustieke karakter kwijt Aanvoer ZOe Zoeterwouds duo aan de slag met opbrengst Missieveiling Nooit meer weg ui Het Bewaarde Lan Friezen duiken in literatuur Schippertjeskoor bij Strontrace Zorgcentrum Hofïvijck heeft plannen voor nieuwbouw Wassenaarse dealer voorlopig vast zaterdag 11 oktober 2oo3 F leiderdorp - De Friese Vereni ging in Leiden en omstreken verdiept zich op 15 oktober in het leven en werk van Gysbert lapix (17de eeuw) en Fedde Schurer (20ste eeuw), schrijvers die de hoogtepunten in de Frie se literatuur voor htm rekening hebben genomen. De Friese muzikanten Hindrik en Beitske van der Meer nemen leden en niet-leden van de Fryske Krite mee langs het leven van deze schrijvers. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur in de Schep- pingskerk in Leiderdorp, Van Poelgeestlaan 2. Toegangsprijs voor leden is 3 euro, voor niet- leden 5 euro. warmond - Het Warmonds Schippertjeskoor heeft besloten dinsdagavond een optreden te verzorgen voor de bemannin gen van de schepen die mee doen aan de Strontrace. Het koor gaat er van uit dat ver scheidene schepen om uiteen lopende redenen verlaat in Warmond aankomen, het koor zingt de vermoeide varensgas ten om 20.00 uur toe in Park Groot Leerust. door Nancy Ubert oegstgeest - Zorgcentrum Hof- wijck, dat dit jaar een halve eeuw oud is, koestert verre gaande nieuwbouwplannen. Architect Jacques Prins heeft die onlangs in het gemeente huis van Oegstgeest ontvouwd. Het nieuwbouwcomplex wordt in een 'gekantelde L-vorm' ge bouwd aan de Hazenboslaan en de Piet Heinlaan. Voor het grootste gedeelte wordt er ge bouwd op eigen grond. Het huidige gebouw en de aanleun woningen maken plaats voor een modem oord. Met de nieuwbouw wordt het aantal zorgplaatsen niet uitgebreid, maar de bewoners krijgen wel meer comfort. Op de hoek van de twee straten komt het entreegebouw te staan, met plek voor andere zorgondememers, zoals een fy siotherapeut. Zowel aan de Ha zenboslaan als aan de Piet Hein worden twee wooneenheden gebouwd die tezamen 48 ap partementen tellen. Daarin kunnen mensen zelfstandig wonen, maar in geval van nood is er verpleging en verzorging. Aan de Piet Heinlaan komt een wat forser gebouw te staan dat onder meer plaats heeft voor dertig dementerende ouderen. Dankzij de patio in het midden en de vier gangen daaromheen die met elkaar in verbinding staan kan deze groep mensen veilig wandelen. Buurtbewoners hebben inmid dels hun mening gegeven over het ontwerp dat overigens al een keer is aangepast om de omwonenden ter wille te zijn. Heikel punt voor de buurt is het verlies van het zicht op het Hof- brouckerpark dat achter de woonvoorziening ligt. Nu heb ben de buren nog een leuk doorkijkje. Architect Prins heeft nog een paar maanden de tijd om ook hiervoor een oplossing te vin den. Directeur Paats van Leiderdorps zorgcentrum Dillenburg dringt aan op spoed door Janneke Dijke leiderdorp - De gemeente Leiderdorp moet al beginnen met het maken van plannen voor een nieuw woonzorgcomplex voor ouderen. Nu bekend is geworden dat de bouw van het wooncomplex op de plek van de Muzenhof en zorgcentrum Dillenburg minstens een jaar vertraging oploopt, mag de gemeente niet stil blijven zitten, zegt Dillenburg-directeur A. Paats. Je schuift het probleem voor je uit, maar te gelijkertijd wordt het probleem groter", aldus Paats. .Als het complex er eenmaal staat, is het probleem niet opgelost. Eigenlijk zou je er nog iets bij moeten bouwen. Ik weet dat dat moeilijk is, want de gemeente heeft niet on beperkt grond beschikbaar. Maar het is no dig." Bij het management van Dillenburg heerst zowel teleurstelling als begrip over het uitstel. Paats: „De kamers in Dillenburg beslaan 24 vierkante meter. De nieuwe norm is al min stens 45 vierkante meter. Daarmee kun je rea liseren dat het bed niet zo prominent in de kamer staat. Als je dat als zorgaanbieder aan de horizon ziet, wil je dat bieden aan je cliën ten. Jammer als dat dan vertraagt." Toch gaan Paats en zijn collega's ervan uit dat van uitstel geen afstel komt. „Het uitzicht op die horizon, daar geloven we allemaal in." Een paar maanden geleden besloten gemeen te, Algemene Woningstichting Leiderdorp (AWL) en de stichting Rijnzate waar Dillen burg onder valt dat het uitstel onontkoom baar was. De gemeente heeft dat besluit pas in de begroting voor 2004 naar buiten ge bracht. In plaats van beginnen met bouwen in de zomer van 2004 wordt het op zijn vroegst 2005 of 2006 voordat de eerste paal de grond in gaat. De torenhoge financiering en de ingewikkelde regelgeving in de zorg zijn daar debet aan. Zo moeten theater de Muzen- hof en zorgcentrum Dillenburg wijken voor de nieuwbouw, maar deze gebouwen zijn nog niet afgeschreven. Ook is het moeilijk om geldschieters te vinden voor de luxere onder delen van het zorgcomplex, zoals het atrium. „Je kunt in het plan gaan snijden en de luxere onderdelen eruit halen", zegt Paats. „Maar dan houd je iets over dat vlees noch vis is. Dan heb ik liever dat het wat langer duurt." In het woonzorgcomplex aan de Cor Gordijn singel komen 60 appartementen voor mensen die 24 uur per dag zorg nodig hebben, en 140 woningen voor mensen die zorg kunnen op roepen. Onder de bewoners van Dillenburg is geen onrust ontstaan over de vertraging. „Het plan leeft bij hen eigenlijk niet. De gemiddelde be woner van Dillenburg bezit nu een leuk ap partementje met een keukentje. Die zal niet verdrietig zijn." Volgens Paats zien de meeste bewoners niet eens uit naar de bouw van het nieuwe pand, omdat dat voor hen voora luidsoverlast oplevert. Ook de verhuizing het nieuwe gebouw is niet iets waar ze o| ten te wachten vanwege de rompslomp. De seniorenraad is nog niet door de gem te op de hoogte gesteld van de grote vi ging. „Het is spijtig", zegt voorzitter C. nen. „Het gevolg is dat de wachtlijsten a maar langer worden en er in de tussi weinig service wordt verleend aan de s ren. Elke dag dat het langer duurt is eigi al te laat. Ik heb er wel begrip voor niet la minute kan. Het is een grote pi en ik denk dat dit overmacht is. De gemt werkt er volgens mij hard genoeg aan." 'Er zijn er altijd wel een paar die zich aangetrokken voelen tot drugs' door Mare Konijn wassenaar Drugsrunners door kruisen het dorp, de politie rolt steeds vaker wietplantages op en op straat worden zelfs de res tanten gevonden van het roken van coke. De politiek in de rustie ke gemeente Wassenaar maakt zich zorgen over de toename van drugsoverlast. Wordt Wassenaar een drugsdorp? Met de majesteitelijke wilgen langs het water, het prieel on der de kastanjebomen en de statige villa's met donkere bak steen kan het Burchtplein in Wassenaar zich met gemak on der de fraaiste pleinen uit de re gio scharen. Het is een populair plein ook, wat alles te maken heeft met de ruime sloot, de brede gazons en de bankjes waar de mensen uit de wijk lek ker buiten kunnen zitten. Een prachtig parkje, in het midden van een langgerekt plein, in een welgestelde buurt van een rus tieke gemeente. Niets aan de hand, zou je zeggen. Dus wel. Want het CDA-raads- lid Cees Tukker vertelde deze week in de raad dat zich op dit plein de laatste tijd 'vervelende zaken' hebben afgespeeld. Dat vervelende komt er op neer dat het prieel en de bankjes in het park worden gebruikt door jon geren die daar drugs gebruiken. Dealers zijn er ook al gesigna leerd. Een bewoonster aan het Burchtplein kan er over mee praten. „In het park wordt veel geblowd. Ik heb ruim tien jaar in Amsterdam gewoond, dus ik ben wel wat gewend. Maar soms, als de wind verkeerd staat, kunnen we niet in de ach tertuin zitten. Dan krijgen we Het Burchtplein in Wassenaar: het prieel en de bankjes in het park worden gebruikt door jongeren die daar drugs gebruiken. Dealers zijn er ook al gesignaleerd. Foto: Henk Bouwman voortdurend die pregnante geur van dat geblow over ons heen. Vooral als je bezoek hebt, is dat niet bepaald prettig." Het bewijs is niet moeilijk te le veren. Je hoeft je blik maar op de grond te richten. „Die gasten gooien altijd alles op de grond", gaat de vrouw verder. „Mijn man heeft er een gewoonte van gemaakt de wietzakjes op te ra pen en te verzamelen. Hij heeft wassenaar - Een 19-jarige man uit Wassenaar blijft vast zitten op verdenking van handel in cocaïne en xtc. Dat heeft de rechtbank in Den Haag bepaald. De man werd op 24 september aangehou den. Hij zou van oktober 2002 tot april 2003 hebben gedeald in de buurt van 'een middel bare school in Wassenaar', al dus de persofficier. Afnemers waren personen in leeftijd van 17 tot dertig jaar. Eerder dit jaar werden in Wassenaar al vier verdachten aangehou- den op verdenking van han del in drugs. In deze zaken zijn gevangenisstraffen geëist van 12 tot dertig maanden. De uitspraak hierover is in al le de gevallen maandag. er al heel wat. En als het nou bij blowen blijft. Nee, ze moeten dan ook zo nodig de bierflesjes kapot gooien. Want dat is mis schien nog wel het ergste. Er wordt ook ontzettend veel ge dronken. Daar worden ze bal dadig van." Hoe ze aan de drugs komen is volgens de jonge vrouw, die niet met haar naam in de krant wil, wel duidelijk. „Je staat er eerst niet bij stü. Je denkt: zo iets gebeurt hier niet. Maar als je met andere bewoners praat, dan kom je tot de conclusie dat een bepaalde auto de drugs komt bezorgen. Dat is zorgelijk, een dealer voor je huis. Ik weet niet of er alleen wordt geblowd. Het plein verloedert." De vrouw laat het niet op zich zitten en stapt op de jongeren af. „Ik vraag of ze weg willen gaan. Eerst krijg je een grote mond. Maar ik blijf er bij staan, en dan druipen ze op een gege ven moment wel af. Dan wor den het ineens weer kleine jon getjes. In het dorp wordt vaak gezegd dat het jongeren zijn van de Amerikaanse School. Die zitten er ook bij. Maar het zijn vooral ook de jongens uit de buurt. Van die kakjonge- tjes." Het kordate optreden wordt niet altijd gewaardeerd. En dus volgen er tegenacties. „Ze gooi en kastanjes door een open staand raam, bellen midden in de nacht aan en hebben al twee keer de brievenbus opgeblazen. Ook hebben ze midden in de nacht op de ramen gebonkt. Dan schrik je je rot." Niet alleen het Burchtplein wordt gekweld door drugsover last. Ook in het wijkje tussen de American School en het Adel- bert College is het volgens de politici raak. „Ze zitten hier in derdaad in het portiek te ro ken", zegt een oudere bewoner aan de Dijkgraafstraat. „Mijn vrouw veegt altijd de peuken op. Maar of dat blowen is, weet ik niet. Het zijn jongens van het Adelbert en de Amerikaanse School. Die scholen liggen hier allebei om de hoek." Nog zo'n favoriete blowplek ligt achter de huizen aan de Weijer- manstraat, net uit het zicht van de bewaker van de Amerikaan se School. „Daar zaten brutale types bij", weet een bewoner. „Eén van die knapen nam zelfs de bokshouding aan toen ik ze wegstuurde. Maar ik laat me niet bang maken. Ik heb ook gezien dat er gedeald werd, door een jongen op een brom mer. Maar dat is alweer een half jaar geleden." De directeur van de American School, Paul DeMenico, zegt er alles aan te doen om gebruik van drugs tegen te gaan. „We hebben dit jaar de regels aange scherpt. En elk jaar laten we speciaal mensen uit Massa chusetts overkomen om voor lichting te geven. Die doen dat geweldig. Op school wordt niet gebruikt. En vlak daarbuiten ook niet, want daar hangen overal camera's. Maar ik ben niet naïef. Iedereen weet dat in grote groepen adolescenten al tijd wel een paar jongens zich aangetrokken voelen tot drugs." door Judy Nihof zoeterwoude - De opbrengst van de jaarlijkse Missieveiling in Zoeterwoude is allang niet meer alleen bestemd voor het werk van Zoeterwoudse missio narissen. Het missiewerk sterft langzaam uit. Een steeds groter deel van de opbrengst gaat naar projecten in ontwikkelingslan den waarbij jonge Zoeterwou- denaren betrokken zijn. Met geld van de laatste Missieveiling konden Bertine de Groot (19) en Willeke van Rijn (22) een groot aantal mensen helpen. De Groot keerde in juni terug uit Afrika. Van Rijn is net thuis van een jaartje India. Vijftienhonderd euro. Het lijkt een klein bedrag dat De Groot van de Missieveiling kreeg, maar ze heeft ermee kunnen uitpakken. Ze laat een foto zien van een garage, ergens in Sierra Leone, die werd omgetoverd tot een schooltje. „Eerst kregen de kinderen buiten les. Nu hebben ze een mooi lokaaltje." Voor een poliodorp kocht ze op de markt 'basisdingen', van tan denborstels tot potloden. Van het geld kon ook nog een oog operatie worden betaald en werden voor projecten in Togo hout voor schoolbanken en verf aangeschaft. Van Rijn besteedde het bedrag van de Missieveiling en een bij drage van Het Graalhuis aan 'Eerst kregen de kinderen buiten les. Nu hebben ze een mooi lokaaltje' Willeke van Rijn is sinds vorige week terug bij haar ouders op boerderij 't Geertje, waar Bertine de Groot zaterdag en in de vakanties werkt. Foto: Hielco Kuipers een opvangproject voor straat kinderen in Calcutta. „Het geld is onder meer gegaan naar zo merkampen voor de straatkin deren. Die zijn belangrijk voor ze. Tijdens zo'n kamp kunnen ze lekker rennen en buiten spe len. Ook hebben we nieuwe kleding voor ze gekocht." Van Rijn had haar bloemisten opleiding afgerond en een poosje in een bloemenwinkel gewerkt toen ze met een goede vriendin op het vliegtuig stapte naar India. „Ik wilde naar een arm land. Het leek me interes sant om met straatkinderen te werken, en om te zien hoe ze zich redden." Haar taak was om de kinderen bezig te hou den en te helpen met Engels en rekenen. Van Rijn is nog steeds vol van wat ze in het opvanghuis voor jongens van vijf tot acht jaar meemaakte. Daar bracht ze de meeste tijd door. De jongens bleken zowel een keiharde kant, als een zachte kant te hebben „Ze doen agressieve spelletjes, zoals elkaar schoppen. Huilen doen ze bijna nooit. Ons be handelden ze juist met respect Ze noemden ons 'auntie' en wilden alles voor ons doen." Voor het opvangproject heeft ze niets dan lof. „De kinderen krij gen onderdak, eten en een op leiding. Als ze klaar zijn, krijgen ze een huisje, een baan en startgeld. Het geld dat naar het project gaat wordt goed be steed. Alles wordt in de kinde ren gestopt." De Groot voelde zich meer aan getrokken tot Afrika. Zij vertrok in november met het hospitaal schip Anastasis naar Siera Leo ne, Togo, Ghana en Mali. Op het schip of aan wal voeren chi rurgen operaties uit. Verder trekken teams met vakmensen het land in om de mensen op allerlei gebied te trainen. Ze le ren de mensen hun eigen voed sel te verbouwen, voorzienin gen voor water aan te leggen en scholen en ziekenhuizen te bouwen. Op het schip werkte De Groot in de keuken en op het dek. Aan wal deed ze van al les en nog wat. Van het geven van aidsvoorlichting tot water en zand halen voor het maken van cement. Van de acht maanden bracht ze de helft door in Sierra Leone, een land dat wordt geteisterd door oorlog. Wat ze daar zag, maakte diepe indruk op haar. „Ik heb daar zoveel ellende ge zien. Ik heb nog nooit zoveel mensen gezien met geampu teerde armen en benen. Aan de lopende band gaan kinderen dood. Alles is kapot, gebouwen zijn ingestort." De reis kostte De Groot duizenden euro's, maar dat had ze er graag voor over. Sinds kort studeert ze er gotherapie. Ze weet niet of ze in de ontwikkelingshulp gaat als ze klaar is. „Ik heb geen vaste plannen, maar laat die moge lijkheid open." Van Rijn wil in Nederland blijven. Ze zoekt nu werk, 'in de bloemen'. „India was een geweldige ervaring maar ik wil mijn vrienden hou den, mijn leven hier hebben. Bovendien heeft de reis veel geld gekost. Ik ben blut." Zater dag 25 oktober is er in Zoeter woude weer een Missieveiling. leiden/regio - De aanvoer van zoet water uit het Amsterdam- Rijnkanaal naar de waterwegen in de Leidse regio is sinds gister middag vier uur beëindigd. Door de grote hoeveelheid regen van de afgelopen dagen en doordat het waterpeil van de Rijn is ge stegen, is de aanvoer van extra zoet water niet meer nodig. De hoogheemraadschappen van Rijnland, Delfland, Schieland en De Stichtse Rijnlanden hebben dat gisteren besloten. Met het besluit rekenen de wa terschappen af met de droogte die Nederland deze zomer teis terde. De eerste maatregel om de droogte te lijf te gaan werd begin augustus genomen, door water uit het Amsterdam-Rijn kanaal in te laten via de sluis bij Bodegraven. Later die maand ging de Tolhuissluis open, om water uit het IJsselmeer in te la ten. Vorige maand voerde het hoogheemraadschap de invoer van water uit het Amsterdam- Rijnkanaal op. Dat is niet meer nodig. De waterschappen kijken tevre den terug op de afgelopen pe riode. Ze zijn van mening dat de aanvoer van zoet water goed verlopen is. Boeren dat daar deze zomer anders Ze vreesden schade van water dat hier en daar kwam. Het hoogheem schap meldde eerder al d desondanks geen enkele declaim is ingediend. Dat er geen extra water v ingelaten, betekent ook da vaarverboden zijn ingetrol De sluizen bij Bodegravei Meem en Haanwijk zijn langer gestremd, en op de sche Rijn en de Oude Rijn sen Haanwijk en de Snellei in Woerden) mag ook wet varen worden. Als gevolg van de droogte het hoogheemraadschap Rijnland deze zomer 127 joen kuub water moeten ten. In een gemiddelde zi wordt er alleen water inge via de sluis bij Gouda. Hel dan om een noereelhek tussen de 25 en 50 m kuub ligt. Het hoogheemraadschap uitgerekend dat de totale veelheid ingelaten water v< gelopen zomer gelijk is aai kolom water op een voetba van ruim vijfentwintig kill ter hoog. door Marieke de Kok wassenaar - Twee roze kap- laarsjes bungelen in de lucht. „Ik ben een panter roept Roodborstje (8). Ze ligt met haar buik op de stam van de grote eik, haar armen en benen hangen losjes naar beneden. „Wel voorzichtig zijn met de eik", zegt begeleider Buizerd twee meter lager De achtjarigen van montessori school De Elckerlyc in Leider dorp zijn te gast in Het Bewaar de Land. Dit 'magisch duinbos' ligt diep in het Meyendelse Bos van Wassenaar verscholen. De veertig leerlingen zijn opge deeld in zes groepjes. Elk groepje vertegenwoordigt een element: aarde, water, lucht en vuur. Een wachter begeleidt het groepje. Hij wijst de kinderen de weg en leert ze hoe ze ver antwoord in bomen kunnen klimmen, welke bessen ze ab soluut niet mogen eten en hoe ze verse bosthee kunnen ma ken. De praktijklessen zijn op gezet door de Vereniging Na tuurbeleving. Jaarlijks doen zes honderd kinderen uit de Leidse regio mee. Buizerd, alias Gerrit Jan de Bruyn, staat op blote voeten in de bosgrond. Zwarte rouwrand- jes onder zijn teennagels. De kinderen hebben dikke truien en regenjassen aan, maar Bui zerd draagt slechts een mos groen T-shirt met korte mou wen. Zijn grijze baard rust ge duldig op zijn borst. Buizerd is bang voor de toe komst van Het Bewaarde Land. „Zoals het er nu uitziet, moeten we 12.000 euro extra gaan beta len aan De Zijl Bedrijven van Leiden. Daar komt onze coördi nator vandaan. Zoveel geld kunnen we niet opbrengen. Als de wethouder ons niet kan hel pen, zoals de afgelopen jaren, kunnen we opdoeken. Het gezicht van Buizerd ver trekt. Hij werkt al twaalf jaar als wachter. Het is zijn lust en zijn leven.Alles is low budget. Dit gebied mogen we gratis gebrui ken van het Duinwaterbedrijf Zuid-Holland. Onze keet is ook van hen. De tent mag eigenlijk niet op dit terrein staan, maar de gemeente Wassenaar ge doogt het. We hebben geen 12.000 euro." Roodborstje heeft haar naam zelf bedacht. Haar groepsge- nootjes heten vandaag Vis arend, Vlinder of Bonte Specht. Samen zijn ze het element lucht. Roodborstje klimt m een groepsgenootje in een prachtige boom. De booi een grote boog gegroeid, wel toverpoort. „Deze boi zijn precies honderd jaar legt Buizerd uit. „Ze zijn ii geplant. Het gebied erachl was toen nog weiland. Do< zeewind groeide de bomei scheef." „Kinderen leren bij ons voorzichtig moeten omg; met de natuur. Paddestoel mogen ze niet plukken, sommigen zijn zeldzaam tig." Buizerd wurmt zijn teen tussen de bladeren de grond liggen. „Ze leren ze wel en niet kunnen eten hoe ze in een boom moetei klimmen zonder eruit te va len." „Ik ga nooit meer weg Het Bewaarde Land", roept Roodborstje als ze vliegensi van een boomstam afroetsj Het groepje gaat verder. Op naar de lanceereik. De lan- ceereik is een enorme booi met een grote tak in de von C van een zeegolf. Daardoor doet hij prima als schomnii Met een beetje moeite kan Jc kind zelfs op de tak omhoo| i. schieten. Als alle kinderen weer metfn' benen op de grond staan, volgen ze hun tocht door 1 bos. Ze gaan ingrediënten i L ken voor soep. Buizerd legt wat geschikt is en wat niet „Dat blaadje mag je erbij dl maar het smaakt eigenlijk n dsl gens naar. Proef maar." Hel jongetje stopt het bladgroei zijn mond, het stengeltje sti nog uit zijn mond. „Nee", hij toe. „Het smaakt naar niets." „Brandnetels moet van onderen vastpakken, steekt het niet", vervolgt Bi zerd.Als je wel gestoken moet je er meteen hondsi op smeren, dan is de pijn over." Uit een enquête die Het waarde Land hield over dei fectiviteit van het concept dat kinderen veel leren v« onalledaagse uitstapje, houden plantennamen en ten wat ze wel en niet ki eten. Maar ze hebben vooi opgepikt dat de natuur mi Een spinnenweb moet je kapotmaken." Buizerd gl lacht. „Ik was vooral ontri toen bleek dat de kinderen leuker vinden om naar Het waarde Land te gaan dan n pretparken als de Efteling ol Duinrell." ten M rh IOC

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16