LEIDEN REGIO Waar is mijn school gebleven? treng financieel beleid Universiteit Leiden werpt vruchten af 'Zelfs aan een bloemetje hebben ze gedacht' JJMC wil kappen p woud van regels Rabbae richt emancipatiebeleid op allochtone vrouwen en homo's R3 Herstelhotel De Kim huist tijdelijk in congrescentrum Leeuwenhorst ete voor buschauffeur na odrijden vrouw in Breestraat Drugsdealer: Ik was een hulpverlener IPlf'WM HDC 972 zaterdag 11 oktober 2003 Wilfred Simons De Universiteit Leiden t aan het einde van het boek- 003 zeker 7,5 miljoen euro over ichien zelfs 14 miljoen. Ook jedrag dat de universiteit vrij jesteden, stijgt fors, tot ruim 37 en euro. Dit blijkt uit een finan- overzicht over het tweede kwartaal van dit jaar dat het College van Bestuur naar de Universiteits raad heeft gestuurd. De verbetering van de financiële po sitie van de universiteit lijkt een trendbreuk. In de jaren '90 zat de universiteit altijd zeer krap bij kas en moest het college van bestuur her haaldelijk ingrijpend bezuinigen. De betere resultaten zijn deels een ge volg van de groei van het aantal eer stejaarsstudenten, tot ruim 4000 dit jaar. Daardoor krijgt de universiteit een grotere bijdrage van het rijk en meer collegegeld. Ook speelt een be tere financiële rapportage een rol. Collegelid J. van Bergen heeft alle af delingen van de universiteit ver plicht om per kwartaal aan te geven hoe het met de financiën is gesteld. Zij moeten zeggen of de inkomsten en uitgaven overeenkomen met eer der gemaakte afspraken. Vlekkeloos loopt het strenge systeem van kwartaalrapportage nog niet. In het rapport over het tweede kwartaal klaagt Van Bergen erover dat 'vrijwel geen enkele' afdeling zich aan de deadline hield en dat 'het grootste deel van de verslagen' pas drie we ken daarna binnenkwam. Over de vraag hoe dat beter kan, gaat hij dit najaar met de financiële beheerders van de afdelingen overleggen. Dat de universiteit geld overhoudt, is niet alleen positief. Er zijn bijvoor beeld veel moeilijk vervulbare vaca tures, waardoor zij geld dat wel gere serveerd is, gewoonweg niet kan uit geven. Hetzelfde geldt voor investe ringen in bijvoorbeeld computers, gebouwen en instrumenten. De uni versitaire afdelingen houden het geld daarvoor in de portemonnee. Zelfs als het om nieuw onderzoek gaat of om vernieuwing van het on derwijs en van bedrijfsprocessen, geeft de universiteit te weinig geld uit. Over 2002 heeft zij bijvoorbeeld 3,2 miljoen euro niet uitgegeven dat in het zogeheten Vernieuwingsfonds zit. Dat is een potje voor onderzoek, maar ook voor bijvoorbeeld ICT, de marketing van de universiteit, loop baanbeleid of emancipatie. De Uni versiteitsraad klaagde er eerder deze week over dat veel te weinig mede werkers weten dat dit fonds bestaat. Dat zou de hoofdreden zijn van de onderbesteding. i - Het Leids Universitair ich Centrum (LUMC) een flink aantal 'overbo- regels' te schrappen. Een I ile commissie 'Weg met ^gels' werkt aan voorstellen. P deregulering hoopt het 4 Thuis tien miljoen euro ar goedkoper uit te zijn. q ezuiniging is onder meer II om de stijgende perso- costen te dekken. „We n geen compensatie voor P ieuwe cao", aldus LUMC- ivoerster Else Mulder, die ^id is van de commissie. is de belangrijkste reden ive moeten ombuigen." Idit jaar hoopt de commis- Het voorstellen te komen. Hijn bedoeld als 'discussie- ej „Het is natuurlijk wel het 1 Wel dat het moet doen." P$an de regels die het LUMC icussie wil stellen is de lale tilbelasting voor ver- id personeel. „Het vast- le maximum betekent dat lit iemand kunt optillen achines moet aanschaf- (aar misschien gaat dat jeel te ver en kun je wel af en toe iemand optillen." Volgens de raad van bestuur is de bezuiniging zeker haalbaar door sommige werkwijzen te vereenvoudigen. Mulder: „Die tien miljoen maakt deel uit van een totaalbudget van 450 mil joen euro, dus is het in verhou ding niet zo héél erg veel." Het LUMC kampt volgens Mulder met een 'enorm woud aan re gels' die een efficiënte werkwij ze soms flink in de weg staan. „Sommige regels zijn onzin, andere zijn hartstikke zinvol. De komende maanden onder zoeken we of er regels zijn die we kunnen kappen." Door deregulering kan de pro ductie van het LUMC wellicht een stuk stijgen, denkt de raad van bestuur. Ze leidt dat af uit cijfers van vergelijkbare zieken huizen in het buitenland. Som mige daarvan behandelen een dubbele hoeveelheid patiënten per jaar. Bezuinigen door het schrappen van regels heeft volgens Mulder nog een bijkomend voordeel: „Ik denk dat het werk er ook een stuk leuker op wordt." lag/leiden - De dood van '5-jarige vrouw op het unt van het Kort Rapen- net de Breestraat in Lei een 54-jarige buschauf- 'an Connexion op een van 500 euro en een aardelijke rijontzegging ier maanden komen te De Boskoper werd door aagse rechtbank vrijge- :n van roekeloos rijge- maar werd wel beboet hij reed met een kunst- indkap die onvoldoende chtig was. auffeur zag de vrouw op ril om half tien 's och- niet toen hij vanuit het Rapenburg linksaf de Breestraat insloeg. Hij kende het gevaarlijke kruispunt op zijn duimpje. Op de negen jaar oude bus waarin de chauffeur reed, zat nog een ouderwetse kunststoffen windkap die het zicht belemmert als de bus een bocht indraait. Volgens de rechtbank had de chauffeur daar niet mee mogen rijden. De officier van justitie had twee weken geleden tijdens de be handeling van de strafzaak tachtig uur werkstraf en een jaar voorwaardelijke rijontzeg ging geëist wegens 'aanmerke lijk onvoorzichtig rijgegedrag'. De Boskoper zit al drieëndertig jaar op de bus en blijft zijn werk vooralsnog doen. door Bas de Rue noordwijkerhout - De verhui zing zit er op. Herstelhotel De Kim, waar patiënten uit de hele regio kunnen bijkomen van een operatie, is na drie dagen sjou wen helemaal gesetteld in zijn tijdelijke locatie in congrescen trum Leeuwenhorst. Het oude pand aan de Rembrandtweg in Noordwijk gaat naar verwach ting eind oktober tegen de vlak te. Hiervoor in de plaats verrijst over anderhalf jaar een spik splinternieuw hotel, compleet met sauna, bubbelbad en dak terras. Maar ook in Leeuwen horst is het goed toeven. Directeur Agaath Bokma van het herstelhotel is moe maar voldaan. De verhuizing naar de Leeuwenhorst heeft heel wat voeten in de aarde gehad, maar is vlekkeloos verlopen. Mis schien wel het belangrijkste: de gasten in het hotel hebben van de hele operatie geen hinder ondervonden. Belangrijk, want de bezoekers van het hotel zijn geen toeristen of vakantiegan gers, maar ouderen en alleen staanden met nieuwe heupen of geopereerde knieën. In plaats van receptionisten, bell boys, en obers heeft het hotel onder meer een arts, een fysio therapeut en verplegers op de loonlijst staan. Het hotel huurt nu twee verdie pingen van de Segal-vleugel van het congrescentrum. Die was oorspronkelijk in gebruik als vergader- en congresruimte, maar dat is nu allemaal anders. Na drie maanden verbouwen hebben de grote vergaderzalen plaatsgemaakt voor 22 aparte kamers voor de gasten van het hotel, compleet met douches en toiletten. Alle kamers zijn toegankelijk voor rolstoelen en zijn voorzien van aanpassingen voor minder validen. Een van de zalen is omgebouwd tot woon- en eetkamer annex keu ken. Over de kosten van de ver Directeur Agaath Bokma (rechts) van het herstelhotel De Kim praat even bij met een van de gasten. Foto: Dick Hogewoning bouwing doet de directeur lie ver geen uitspraak. „Veel", zegt zij met een glWlach. De verhuizing heeft plaatsge vonden met de precisie van een militaire operatie. Alles wat in het oude pand stond, is geïn ventariseerd en kreeg een plaats toegewezen in de nieuwe locatie. Op plattegronden werd de plaats van elke kast, elke bank nauwkeurig aangegeven. Tot de bloemenvaasjes aan toe. Speciale draaiboeken voor de verhuizers bepaalden wat waar moest komen te staan en op welk moment. Maandagavond verhuisden de gasten. In één keer met z'n al len tegelijk, ongeveer twintig man in totaal. Annie van der Sluijs, herstellende van een heupoperatie, is nog steeds ver baasd over de vlotte manier waarop dit gebeurde, ,,'s Och tends na het ontbijt gingen we de bus in op weg naar de Leeu wenhorst. Daar werden we in de nieuwe woonkamer ontvan gen met een kopje koffie en ge bak. We hebben een tijdje zit ten babbelen en toen konden we naar onze nieuwe kamers. Die waren al helemaal inge richt. Ze hadden zelfs voor een bloemetje gezorgd." In het nieuwe pand aan de Rembrandtweg zijn 40 nieuwe kamers gepland, maar voorlo pig moet het herstelhotel het doen met 21 kamers in het con grescentrum. Geen probleem, aldus de directeur, want De Kim neemt op dit moment niet meer mensen op dan er kamers zijn. Van wachtlijsten voor het herstelhotel is geen sprake. Omdat de gasten gemiddeld ongeveer drie weken blijven, is er altijd wel plaats voor nieuwe gegadigden. De uitbreiding in het nieuwe pand is vooral een investering voor later. „Nederland vergrijst. Er komen meer ouderen en die hebben straks allemaal nieuwe heupen en knieën nodig. Die mensen moeten voor de revali datie bij ons terechtkunnen", aldus de directeur. „Want als je met twee krukken loopt, kun je thuis nog geen kop koffie uit de keuken halen." De gasten in het hotel hoor je niet klagen. Zij hebben het ook in de Leeuwenhorst reuze naar hun zin. Misschien jammer dat ze nu even niet aan zee zitten, maar dat is alles. Hebben be jaarden- en verzorgingstehui zen misschien een slechte naam, de gasten van De Kim zijn uit hun geliefde hotel niet weg te slaan. Truus Driesen uit Amsterdam is in opperbeste stemming. Ze herstelt nu al voor de tweede keer in het hotel. Onlangs on derging de Amsterdamse een knieoperatie, nadat ze op het Mokumse plaveisel hard ten val was gekomen en haar knieschijf beschadigde. „Twintig minuten lang lag ik daar tussen het ver keer. Het enige wat ik dacht was: straks gaat het licht weer aan, dan kan ik weer naar De Kim. Het personeel is hier altijd zo vriendelijk en behulpzaam. Ze staan altijd voor je klaar, maar ze laten je ook de vrijheid om zelf je eigen gang te gaan. Tja, zelfs in de bezemkast ben ik hier nog gelukkig." reünie mag dan verplaatst naar volgend voorjaar, de toonstelling over het ont- ve in van de huidige scholen- n ïeenschap het Bonaven- Collega gaat deze maand gewoon door. Op 24, 25 en oktober is er in De Waag in ki len een grote expositie H het Bona: het Agnes Col- de Barbara Mulo, het lino College, de Don Bosco Maria Mulo, de Vak- ijl ooi voor Meisjes aan het n gewater, de RK Mulo Lei- ,u i Noord, de Titus Brandsma lo, de Paulus Mavo, Het ie, De Leidse en de Johan- v( XXIII Mavo in Roelof- t o idsveen. Allemaal scholen uj ooit in het Bona zijn opge- 1n- Kompier heeft het er maar c mee. De oud-docent van 'd Bona aan de Mariënpoel- at is momenteel bezig de expositie samen te stellen en de maquettes, panelen en zui len met daarop oude foto's en prenten in elkaar te zetten. Dat gebeurt in de aula en twee lokalen van het voormalige Agnes College aan de Eij- merspoelstraat dat leegstaat. Daarbij krijgt hij hulp van ex- gymnastiekdocent van het Ag nes Ruud van der Loos en een vriend Adriaan Kooter. „Het is monnikenwerk", aldus Kom pier. „Maar die expositie is een erezaak, die moet er ko men." Van der Loos, verwoed foto graaf, heeft talloze plaatjes van het Agnes gemaakt. Maar voor de rest van de illustraties is Kompier de hort op gegaan. „Ik heb zelf mensen benaderd, want een oproep aan oud- leerlingen om spullen in te le veren heeft helaas weinig op geleverd. Heel arbeidsinten door Robbert Minkhorst leiden - Het Leidse emancipa tiebeleid concentreert zich op homoseksuelen en vrouwen. Speciale aandacht is er voor al lochtone meisjes en homo's, en voor de houding van allochto nen ten opzichte van homo's. Subsidie is voortaan alleen voor die groepen beschikbaar. Dat wil wethouder Mohamed Rab bae (Groenlinks/emancipatie). Vrouwen en homoseksuelen hebben - op papier - dezelfde rechten en kansen. Toch lijden deze groepen nog onder discri minatie of onder een glazen plafond. Daarom krijgen orga nisaties en instellingen voort aan alleen nog subsidie voor projecten die de participatie, integratie en emancipatie van vrouwen en homo's nastreven. Van te veel allochtone vrouwen blijft de 'sociaal-maatschappe lijke positie' achter, vindt de ge meente. Dat komt door hun (vaak) lage opleidingsniveau of door hun achtergebleven cul tuur. „In de Turkse en Marok kaanse samenleving is emanci patie van vrouwen lang niet zo ver gevorderd", aldus de nota. Bovendien zijn vrouwen in Ne derland vaak ook met een Turk se of Marokkaanse man ge trouwd. „Daarmee blijven ze ook in Nederland hangen in de normen en waarden van hun herkomstland en in hun eigen cultuur." Beleid moet om die reden niet alleen op de alloch tone vrouw zijn gericht, maar ook op haar echtgenoot. En dat is niet het enige, zegt de wethouder: „Ook gaat het erom de acceptatie van homoseksua liteit te bevorderen bij allochto nen. Ook die van autochtone homo's die voor de klas staan. We gaan proberen opvattingen in de allochtone gemeenschap bij te draaien." Daarvoor kondigt de emancipa tienota een reek projecten aan, uiteenlopend van vrouwen (ten minste 45) die een eigen ict-be- drijf opstarten tot een dialoog tussen allochtonen en homo's, en een ontmoetingsplek speci aal voor homo's uit de allochto ne gemeenschap. Ook moet het aantal (allochto ne) vrouwen in besturen van de 275 instellingen die subsidie van de gemeente krijgen, in drie jaar met vijf procent toene men. Uitgezocht wordt of mannen en vrouwen met gelijksoortige functies bij de gemeente even veel salaris krijgen. Is dat niet het geval, dan trekt Leiden de verschillen recht. Adriaan Kooter, Ruud van der Loos en Dik Kompier (vanaf links) zijn druk bezig met het samenstellen van de expositie over het ontstaan van het Bonaventura College. Foto: Hielco Kuipers i 'O W Ij' De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen i 0 71 - 53 56 424 sief, die bezoekjes aan bijvoor beeld oud-docenten of familie van hen, maar het heeft wel heel leuke dingen opgele verd." Het is de bedoeling dat er in De Waag twintig panelen ko men te hangen die aan beide zijden zijn beplakt met foto's, prenten en ander materiaal dat van de scholen is gevon den. „Klassenfoto's, foto's van feesten, uitstapjes maar ook culturele evenementen", aldus Kompier, „Bezoekers krijgen een papiertje waarop ze ont brekende namen kunnen in vullen, want het is voor ons natuurlijk onmogelijk om de namen van iedereen op de fo to's te achterhalen. Naast de panelen komen er twaalf zui len te staan. Elke zuil symboli seert een oude school. Het moeten twaalf monumentjes worden met nostalgische din gen er op. Tot slot zijn er ma quettes van de gebouwen van het Bona aan de Mariënpoel- straat, het voormalige Rem brandt aan de Burggraven- laan, de Don Bosco aan de Boerhaavelaan en de lohannes de XXÏÏÏ'ste aan de School- baan in Roelofarendsveen." Kompier vindt het 'fantastisch' dat hij tijdens het samenstel len van de expositie allerlei oude dingen tegenkomt. „Het is liefdeswerk oud papier. We doen hier alles voor nop, maar ik weet zeker dat het uiteinde lijk alle moeite meer dan waard is." De tentoonstelling in De Waag is vrijdag 24 oktober geopend van 13,(X) tot 18.00 uur, zater dag 25 oktober van 10.00 tot 17.00 uur en zondag 26 okto ber van 11.00 tot 17.00 uur. Ëric-Jan Berendsen den haag/leiden - Een 29-jarige man uit Leiden probeerde de Haagse rechtbank er gisteren van te overtuigen dat hij men sen alleen maar heroïne, cocaï ne en xtc had verkocht om te helpen. Hij zou er 'geen cent' rijker van zijn geworden. Tegen hem en zijn 59-jarige compag non werd gisteren een celstraf van twee jaar waarvan een half jaar voorwaardelijk geëist. De 59-jarige Leidenaar had zijn woning bovendien beschikbaar gesteld voor een xtc-laboratori- um. Volgens het openbaar ministe rie had de 29-jarige Leidenaar vanaf juni vorig jaar tot 7 juli dit jaar leiding gegeven aan een kleine drugsorganisatie. In de woning van zijn oudere com pagnon zorgde hij ervoor dat de harddrugs geprepareerd wer den. Ook verkocht hij de mid delen vanuit het huis of op straat. Vijf verslaafden verklaar den bij de politie dat ze regel matig drugs hadden gekocht van 'de kleine'. Ook de 59-jarige Leidenaar ver kocht wel eens een bolletje co ke. Bovendien stelde hij zijn woning beschikbaar en konden junks ook zijn telefoonnummer bellen. Na tips uit de buurt tap te de politie de mobiele tele foon van de hoofdverdachte af. In juli volgden arrestaties en huiszoekingen in diverse wo ningen. In de kelder van de 59- jarige man troffen agenten het afval van het pillenlaboratori- um aan. De 59-jarige had zich uit geldgebrek met de drugscri minaliteit ingelaten- In de woning van d£ moeder van 'de kleine' vonden politie mensen een grote hoeveelheid plakken hasj. Volgens de ver dachte had een vriend van hem de softdrugs in zijn auto laten liggen en had hij het spul naar boven gebracht, 'omdat hij bang was dat iemand zou in breken in zijn auto'. Eigenlijk meer om zijn vriend te helpen dus, verklaarde hij. 'De kleine' vond het onzin dat hij de rol van leider van een kleine drugsbende kreeg toege dicht. „Ik was eigenlijk meer een hulpverlener. Als mensen niet aan drugs konden komen, deed ik mijn best voor ze. Maar ik verdiende er niets aan", zei hij. De rechtbank doet over twee weken uitspraak.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15