REGIO Buffelen bij 40 graden tot de dood erop volg Goed om scheidingen door fartners 5"f'- notarissen te laten regelen Gekozen burgemeester? Ik word er niet vrolijk van 'Paria's' in het Leidse Huigpark zijn niemand tot last? Laat me niet lachen Kinderopvang terecht duurder Volwassen NAVRAAG Notarissen willen echtscheidingen in hun pakket nemen. Volgens de Koninklijke Notariële Beroepsorganisatie kunnen afspraken tussen scheidende Ier en goedko per worden ge regeld door de notaris dan door de rechter. De Warmondse notaris en mediator KEES HAVERKAMP voelt wel wat voor het plan. Zou u een scheidingsnotaris willen zijn? „Ik vind het een goed plan om scheidingen door notarissen te la ten regelen, maar dan moeten het wel notarissen zijn die de oplei ding scheidingsbemiddelaar hebben gevolgd. Bij scheidingen ko men veel lastige zaken aan de or de. Ie kunt er niet zo maar een potje van maken. Nou zeg ik niet dat nota rissen overal een potje van maken, maar bij scheidingen gaat het meestal om gevoelige materie." Sinds april 2001 kunnen notarissen via een omweg al een scheiding regelen. Maakt u daar vaak gebruik van? „In verhouding doe ik te weinig van dit soort zaken, zo'n vijf per jaar. Ik krijg wel meer verzoeken, maar mijn praktijk is de laatste twee jaar zo gegloeid dat ik die mensen soms doorstuur naar een ander. Maar ik ken notarissen die elke week zo'n scheiding rege len. Omdat ik deze zaken niet erg vaak doe, moet ik voor het bere kenen van de alimentatie ook een advocaat inschakelen. Dat is toch vaak de bottleneck van een scheiding." Zijn die flitsscheidingen succesvol? „Bij mij zijn het geen 'flitsscheidingen', in die zin dat het niet altijd lukt om een scheiding heel snel te regelen. Ook niet bij een notaris. Een hele snelle scheiding is alleen mogelijk als beide partners zelf alles onderling hebben geregeld. Als ze geen kinderen hebben bij voorbeeld, dan kan het heel snel. Dan kun je een huwelijk om la ten zetten in een geregistreerd partnerschap en dat dan weer laten schrappen." Gaat het ook wel eens mis, zo'n mediation die uitmondt in een scheiding? „Helaas gebeurt het wel eens dat een mediation strandt. Dat je op een bepaald punt blijft hangen. En dan moet er toch een rechter aan te pas komen om de knoop door te hakken. Dat kan natuurlijk altijd." tekst: Ema Straatsma archieffoto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, woensdag 11 oktober VOORSCHOTEN - Met een forse ruk aan de schoolbel opende burge meester Van der Haar de nieuwe Emmausschool aan de Elstlaan. De eerste katholieke school voor basisonderwijs in Voorschoten. ,,Een ge bouw dat model kan staan voor de ontwikkeling van kleuter- en lagere school onderwijs naar basisonderwijs," aldus wethouder Marselis. ,,Een ontwikkeling naar één school voor 4 tot 12 jarigen, die het kind in continuïteit, zonder plotselinge overgangen doorloopt. Het schoolty pe van straks, afgestemd op de schoólrijpheid van de leerling". Vijftien jaar heeft het geduurd alvorens deze nieuwe huisvesting werd gerealiseerd. Vijftien jaar, waarin het schoolbestuur haarstenen school weggaf voor een noodgebouw en een op drijfzand gebouwde toezeg ging voor huisvesting in Adegeest, waarin de Laurentius en Titus Brandsma kleuterschool met elkaar fuseerden. Op dat moment had wat ons betreft de eerste paal voor een nieuw schoolgebouw de grond in kunnen gaan, maar Voorschoten had toen geen geld. Vervolgens, omdat het teruglopende geboortecijfer niet langer twee scholen in Adegeest en de Nassauwijk rechtvaardigde, de fusie tussen de Maria en de Jozefschool tot de Emmausschool. En tenslotte dan toch nog de nieuwbouw aan de Elstlaan. ANNO 1978, woensdag 11 oktober VOORHOUT -Tien jaar geleden ging de kinder-operette vereniging De Zonnestralen uit de startblokken, maar inmiddels balanceren ze met wankele benen boven de afgrond. De ledenlijst telt nog slechts zestien kindernamen, terwijl het er in de glorietijd een dikke veertig waren. Op de foto is het koor bezig aan de repetities van misschien wel de laatste operette die wordt opgevoerd. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO (Ld.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.)- 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. fi Ruud de Klerk (Van Nispen) kijkt terug op de mooiste reis van zijn leven Ruud de Klerk, de voormalige topspits van voetbalvereniging Van Nispen uit De Zilk, haalt in de winter van 1988 de krant. Hij mag van Veronica Sport een halfjaar naar Amerika. Om er te gaan voetballen. De Klerk wordt vergezeld door een aantal profs van clubs als Ajax en Sparta. Vijftien jaar later kijkt de inmiddels in Voorhout woonachtige De Klerk nog altijd met veel plezier op zijn reis terug. „Het was fantastisch. De belangrijkste tijd van mijn leven. Ik heb in die zes maanden in Louisiana geleerd om als 19-jarige jongen onafhankelijk te zijn." Veronica Sport had slechts in direct met het uitstapje van Ruud de Klerk te maken. Bob de Jong ^de 'voice over' van het sportprogramma - had een in Amerika studerende zoon. Deze universiteit was op zoek naar Hollandse voet baltalenten. Ze konden er stu deren, maar waren vooral no dig om het niveau van het 'collegeteam' wat op te krik ken. Veronicaman De Jong hoorde van de behoefte en deed tijdens het sportpro gramma een oproep. Dat was in maart 1987. Driehonderd Nederlandse voetballers (met hersens, want een VWO-di ploma was vereist) reageer den op de gesproken adver tentie. Ruud de Klerk was één van hen. „Juist die combinatie studie- voetballen trok mij aan", her innert De Klerk zich. Ik stu deerde bedrijfskunde en zag die zes maanden Amerika wel zitten." Hij schreef een keuri ge brief en wachtte af. Pas op een vrijdag in augustus kwam het verlossende bericht. Ruud de Klerk behoorde tot de zes gelukkigen die door de Ameri kaanse coach Evans waren geselecteerd. Van Nispen kon op zoek naar een nieuwe spits want acht dagen la ter meldde De Klerk zich bij de universiteit van Shreve- port, Louisiana. „Het was veertig graden toen ik daar op zaterdag aankwam. Later op de avond arriveerden de vijf anderen. Voetballers van DS '79, Sparta, Ajax, Twente en Den Haag. Jongens uit C-elftallen. Gasten die het nét niet hadden gered." Al op de eerste training werd duidelijk wat de bedoeling was: buffelen tot de dood er op volgt. „In het collegevoet bal mag continu worden ge wisseld. Dat betekent dus leegspelen tot je word vervan gen." Na drie weken keihard trainen (twee maal daags een kleine drie uur) waren de Hollandse jongens top- fit en klaar voor de 22 wedstrijden die er voor het colle geteam op het programma stonden. De vijf 'profs' beperk ten zich tot voetballen. Ruud de Klerk boog zich ook nog over de boeken. „Anders was ik niet gegaan", vertelt hij anno 2003. De wedstrijden tegen andere universiteiten werden in een moordend tempo verspeeld. Soccercoach Evans werd niet geremd door enige kennis van zaken en had slechts één tac tiek: beuken. „In Nederland waren wij een goede eerste klasser geweest", zegt Ruud de Klerk over het niveau. „Maar qua mentaliteit was het super. Die Amerikanen weten niet van ophouden. Die gaan door tot ze echt niet meer kunnen. Ook op trainin gen. Grandioze sporters." Het voetbal voerde het team door zes staten. Met het vlieg tuig naar een uitwedstrijd was de normaalste zaak van de wereld. Van de 22 wedstrijden wonnen 'de Hollanders' er twintig. Ruud de Klerk scoor de veertien maal. Slechts één duel ging verloren. Voor de Kerst was het voorbij. Maar voor drie voetballers kwam de terugreis naar Nederland nog wat vroeg. „Met die jongen van Den Haag en die van Twente heb ben we nog twee maanden door Amerika getoerd. Met een oude Oldsmobile die we voor een paar honderd dollar hadden gekocht. In februari 1988 ben ik vanuit Los Ange les naar huis gevlogen. Die twee zijn met die oude bak nog helemaal naar New York gereden. Daar is die kar zo ongeveer uit elkaar gevallen." De contacten tussen de zes zijn inmiddels verwa terd. „Wel zie ik Ro bert de Ruiter nog regelma tig. Hij haal de als enige van ons betaald voetbal. Hij speelde voor ADO Den Haag. Mo menteel traint hij WSB uit Noordwijkerhout. Ruud de Klerk rondde zijn studie af, trouwde en heeft in middels drie dochters. Afgelo pen mei zette hij een punt ach ter zijn voetbalcarrière) achttien jaar ballen in 1 ste elftal van Van Nispt a reholte en weer Van Ni vond de aanvaller heti n tjes. In augustus nam 1 ni plaats in het bestuur v; j, club uit De Zilk. Ruud de Klerk: „Qua mentaliteit was het super. Die Amerikanen weten niet van ophouden. Die gaan door tot ze echt niet rfieer kunnen. Ook op trainingen. Grandioze sporters." Foto: Henk Bouwn SCHRIJVENDE LEZERS Binnenkort krijgen we een gekozen burge meester met meer politieke bevoegdhe den, zoals daar zijn: het uitzoeken van de - dan niet meer gekozen - nieuwe wet houders, het leiding geven aan het ambte lijk apparaat en het zich begeven op ande re beleidsterreinen dan de openbare orde, de politie of de brandweer. Het is me nog al wat. Ik word hier niet vrolijk van. Laat ik vooropstellen dat het toekennen van politieke macht aan een eenling, of die nu benoemd of verkozen is, mijns in ziens uit den boze is. In groter historisch verband" heeft dit tot afschrikwekkende voorbeelden geleid. Politieke macht is al tijd beter gewaarborgd als het in handen ligt van een collectief, bijvoorbeeld de ge meenteraad. Dan namelijk zorgen onder linge concurrentie of, zo men wil, naijver voor de nodige correcties, waardoor een balans wordt verkregen die ons behoedt voor extremiteiten naar links of rechts. Ook vrees ik voor Amerikaanse toestan den. Wie voert het meest geslepen cam pagne en wie beschikt daarbij over de meeste middelen? Een cruciale vraag is welke andere taken dan de reeds genoem de de nieuwe burgemeester krijgt toebe deeld. Hij of zij zal niet kunnen volstaan met een boeiend betoog over de werking van de nieuwe brandspuit. Zijn retoriek zal zich ook moeten richten op andere, gevoeliger beleidsterreinen. Stel dat de burgemeester nieuwe stijl de volledige bevoegdheid krijgt op het gebied van het verkeer. Tijdens zijn verkiezings- toumee belooft hij wat grachten te zullen dempen en de verkregen ruimte te be stemmen voor gratis parkeren. Alle auto bezitters blij. De gemeenteraad houdt echter het budgetrecht - dit kan nooit worden opgesplitst - en weigert te zijner tijd in deze de nodige gelden te fourneren. Het eerste conflict is dan al geboren. Aspi rant-burgemeesters zullen dus voor een strategie moeten kiezen waarbij zij het evangelie verkondigen van de partijen die in de raad de meerderheid vormen. Tel uit je winst Die meerderheid hoeft op deze manier niet versterkt te worden. Hoe zal het nieuwe college van B en W er uit zien? Wordt dit geen professioneel re gentencollege waartegen de amateur-poli tici in de raad het gaan afleggen? Terug naar het jaar 1800? Het ergste van alles is het feit dat aan de burgemeester geen kwaliteitseisen meer worden gesteld. Ie dere koekenbakker kan nu bij wijze van spreken worden gekozen. Ofschoon ik op rechte bewondering heb voor de vakman die overheerlijke gevulde koeken weet te fabriceren, zou ik hem toch liever niet de leiding over het ambtelijk apparaat willen toevertrouwen. Ten slotte vraag ik mij af hoe de nieuwe positie zich verdraagt met de vroegere ta ken van de burgemeester. Ik noem het fungeren als agent van het centraal gezag die de plicht heeft gemeentelijke besluiten die in strijd zijn met de wet of het alge meen belang ter vernietiging voor te dra gen bij de Kroon; het onafhankelijk en bo ven de partijen staande voorzitterschap van raad en B en W. Verdwijnt dit alles in de mist van een nieuwe chaos? Samenvattend meen ik dat het niet goed is het erfgoed in deze van Thorbecke - on ze enige echte staatsman na Willem de Zwijger - te verkwanselen aan een terzake chanterende minipartij als D66. Het enige wat wel moet worden veranderd, is de be noeming door de Kroon, lees het zittende kabinet. Kies in de plaats daarvan voor een onafhankelijke instantie, bijvoorbeeld de rechterlijke macht, die na zorgvuldige en objectieve screening tot een verant woorde benoeming komt. J.H.Th, van Beest, Leiden. Op het artikel 'Paradijs voor de paria's is nog niet gevon den' (LD 1/10) wil ik reageren. Paria's? Welnu, daar hebben ze dan toch echt zelf voor ge zorgd. Sinds ruim twee jaar zijn wij, de omwonenden van het Huigpark, het kleine stukje groen dat deze wijk rijk is, kwijtgeraakt aan alcoholisten en dmgsverslaafden. Kinderen kunnen er niet meer spelen, zelf durf je er niet meer te lo pen en je hond uitlaten kun je verder ook vergeten. Meerdere malen per avond moeten poli tie en brandweer eraan te pas komen om onder andere ge stookte branden te blussen en geluidsoverlast te bestrijden. Nu moet ik in het Leidsch Dagblad lezen dat deze men sen in het Huigpark niemand lastigvallen. Nee natuurlijk, in Leiden-Noord wonen geen mensen. Als we het nog niet hebben over het uitzicht dat de bewo ners van dat gedeelte van de Maresingel hebben dankzij het volk dat tegenwoordig het Huigpark bevolkt, dan heeft toch de gehele buurt last van de troep en de herrie die zij maken De mensen die er des ondanks langslopen met hun hond worden lastiggevallen. Er doen zich gevaarlijke situa ties voor door uit de hand ge lopen vuurtjes waardoor de bomen regelmatig bijna in de fik gaan. In de daar aanwezige bosjes doen deze mensen hun behoefte met de daaraan ver bonden stank en onhygiëni sche toestanden enzovoort. In de buurt zijn wij allemaal blij als de herfst echt begint, dan vertrekt het zooitje onge regeld weer naar elders. Ten slotte vragen wij ons een ding af: er bestaat toch een wet tegen openbare dronken schap en tegen openbaar drugsgebruik en dealen? Waarom worden deze wetten dan niet gehandhaafd en bur gers die netjes hun belasting betalen niet verlost van dage lijkse overlast en ergernis? Sandra Groenendaal, Leiden. 'Kinderopvang fors duurder in 2004' lees ik in het Leidsch Dagblad van 1 oktober. Te recht. Mensen die gebruik ma ken van dit soort kinderopvang moeten niet zeuren. Toen onze kinderen klein wa ren, heeft mijn man zijn baan opgezegd en hebben we zelf zorggedragen voor de opvang- opvoeding. Dit kostte ons op jaarbasis een volledig inkomen van bruto ongeveer 24.000 eu ro. Deze vorm van 'kinderop vang' is dus veel duurder. Dus mensen die ervoor kiezen om, om wat voor reden dan ook, al lebei te blijven werken, mogen daar best flink voor betalen. E. Sitinjak, Leiden. LEIDEN. 08.45 UUI Baby's zijn niet meer wat ze geweest zijn. Ze zi wassen geworden. Zie ze binnenkomen op woensdagochtend in zwe u De Zijl. Met Nike's maat 20 aan de voeten en een spijkerbroek over het beluierde kontje. De emani is een feit. Bij het omkleden voor de allereerste spetterles ki li drie maanden oude Dominique een bikini aan. H moeder trekt het roze bovenstukje zorgvuldig op juiste plek. De vier maanden oude Jeffrey is al ee te knul; hij draagt een stoere zwembroek met pij] 0 De tewaterlating is voor sommigen een beetje en g' „Eerst gaan we spetteren", zegt de juf. Dominiqu angstig naar haar moeder. Die slaat ter voorbeek haar vlakke hand op het water. „Nou jij." De gev( den, van een maand of acht, mogen binnenkort het diploma 'guppie I'. Stukje spartelen op de bu beetje trappelen op de rug en even kopje onder. I doen, maar dan moeten ze wel goed oefenen. De kandidaten voor guppie II gaan een stap verd moeten een stukje onder water 'zwemmen'. „Ja, maar even los", zegt de juf. „Kan echt geen kwaal En pak ze dan maar weer op." Een beetje beduus men de baby's boven. „Heel goed gedaan, manne Wie doorgaat voor guppie III moet de kleine iets onder water laten. „Geen vijf minuten natuurlijk zo'n drie keer spartelen met de beentjes." Ook bij de reling aan de rand van het water oefei baby's in zelfredzaamheid. „Leg hun handen ma de reling en laat ze los. Ja, ze mogen best even na neden glijden. Dan weten ze dat ze zich moeten ken." Je bent nooit te jong om te leren. Als Jeffrey strak kleuter is, zal hij niet bang zijn voor waterDes Ier kan hij door naar de zwemcursus 'puppie 1' 1 volgd door II en ID en stroomt hij moeitelops do< de lessen voor" diploma A. Ook een guppie is op z toekomst voorbereid. Langer dan een half uur houden de kleinsten het vol. Met felrode wangen gaan ze onder de douchf Doodop zijn ze, de slaap is nabij. „Nog even volh schat, we zijn zo thuis." Volwassen zijn heeft zo zijn nadelen. Erna Straatsma

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14