LEIDE Experts kraken uitsluitingsclausule I 'Het moet schoon ziin in de stad' B?slssch°o1 De Voltreffer sluit 'Bomen gerooid voor kermis' m ?5* REGIO Gevaar Roomburg lijkt geweken stelling! Leids duo steelt voor miljoenen van museum 70 O SU 3 BS'Oi R Ruud de Klerk terug op de iis van zijn leven Universiteit iden verbetert nanciële positie ik ik vuile itainers succes De eind november jestarte campagne om de Jing rond wijkcontainers te dringen is een groot i, volgens de gemeente, ipagne is onderdeel van rToject 'Leiden ruimt op!', die noemer zet de dienst en beheer gedurende extra mensen en mid- in om de stad op te rui- !n opgeruimd te houden, en Beheer verrichtte tus- :ember 2001 en maart in december 2002 tot en aart 2003 metingen. Na ijking blijkt dat de hoe- id illegaal afval met een is afgenomen. »onmaak van Bosman - De schoonmaakdag in svan Bosman is dit jaar jnsdag 15 oktober. Vanaf óluur maken kinderen uit r|iel\vijk en het asielzoe- "jntrum Leiden het 'Bos' zwerfvuil. Na afloop grote schoonmaak wor- bloembollen geplant en Ipannenkoeken voor de rerkers. Het Bos van aan de Blauwe Vogel- irdt in november ook [ns grondig opgeknapt luwe bomen en struiken. (advertentie) titen zadelen i burgers te kelijk op met hogere lasten Geef uw mening IjM w.leidschdagblad.nl zaterdag 11 OKTOBER 2003 R1 'Bepaling Roomburg rammelt aan alle kanten' door Timoteus Waarsenburg vervolg van voorpagina leiden - De eerste paal is van de nieuwe wijk Roomburg is deze week de grond in gegaan. En nu al zijn er problemen. Tal van (as- pirant-)kopers vragen zich af waarom de gemeente zo graag alle aansprakelijkheid voor mo gelijke bodemverontreiniging in de toekomst wil afwentelen op hun schouders. De buizen in Roomburg moe ten van de gemeente onder voorwaarden van het Garantie Instituut Woningbouw (GIW) geleverd worden. GIW-garan ties gelden echter uitsluitend voor de bouwtechnische kwali teit van woningen in de over eenkomst tussen bouwer en ko per. Normaal gesproken sluit de koper een koopovereen komst met de bouwer voor huis en grond. Maar Woningborg, een uitvoerende instantie van het GIW kon zich niet vinden in de aansprakelijkheiduitslui- tingsclausule en verklaarde daarop de bewuste bepaling nietig. Om de bouwers niet in problemen te brengen, koos de gemeente daarop voor een an dere verkoopconstructie. Wie een huis in de nieuwe wijk wil kopen moet met de bouwer een overeenkomst voor het huis sluiten en met de gemeen te een aparte overeenkomst voor de grond, die in erfpacht wordt uitgegeven. Aan die erf pachtovereenkomst zit de be ruchte 'extra bijlage'. Daarin staat dat 'de erfpachter de ge meente niet zal aanspreken we gens enige tekortkoming en/ of onrechtmatige daad, tot sane ring van, vervanging van of het treffen van maatregelen aan de grond, het verrichten van ver der onderzoek naar eventuele verontreiniging of het verstrek ken van verdere informatie daarover, dan wel tot vergoe ding van enige schade. Erf pachter vrijwaart met betrek king tot het verkochte de ge meente tegen alle aanspraken en vorderingen welke derden ter zake van bodemverontreini ging in de onderhavige grond doen gelden'. „Zo'n passage, die alle verant woordelijkheid van de gemeen te uitsluit, is een 'bezwarend beding'," zegt H. de la Porte van de Vereniging Eigen Huis. „De vraag is of dit beding 'on redelijk bezwarend' is. Dat hangt af van de mate waarin de kopers geïnformeerd zijn over de grond. Er moeten zeer uit voerige risicoanalyses over de vervuiling en de risico's voor de omliggende gebieden van onaf hankelijke onderzoeksbureaus voor handen zijn. Op basis daarvan kan een potentiële ko per het risico op toekomstige vervuiling inschatten en de af weging maken of het risico ac ceptabel is of niet." Vereniging Eigen Huis raad in elk geval af om het contract zonder meer te tekenen. De la Porte: „Hiermee teken je in fei te een blanco cheque, die mo gelijk ooit verzilverd zal wor den. Je weet alleen niet welk bedrag er dan ingevuld zal wor den. Zo'n uitsluitingsclausule moet je op z'n minst met een gezonde, kritische argwaan be kijken. Als het risico op vervui ling zo klein is als de gemeente wil doen geloven, waarom ge troost de gemeente Leiden zich dan zoveel moeite om zich in te dekken?" Juridisch medewerker R. Hui- zinga legt uit waarom Woning- borg de bepaling nietig ver klaarde. „De uitsluiting van de aansprakelijkheid door en van gemeente in de extra bijlage deed bij ons de nekharen over eind gaan. Mocht in de toe komst namelijk blijken dat de grond toch schadelijk is voor mens, plant of dier, dan pleit de gemeente zich onder alle om standigheden vrij. Zelfs in het geval 'onrechtmatige daad'. Dus zelfs als de gemeente de onderzoeken naar de bodemge steldheid bijvoorbeeld niet naar behoren of onzorgvuldig zou hebben laten uitvoeren, aan vaarden ze geen aansprakelijk heid." Het GIW gaat zelfs nog een stapje verder. Volgens R. van Veen van het GIW is de uitslui tingsclausule van de gemeente Leiden zelfs in strijd met de wet. „Vroeger kwamen dit soort uitsluitingsclausules veelvuldig voor", vervolgt Van Veen van het GIW. „Maar in 1992 is in het Nieuw Burgerlijk Wetboek een Algemene Voorwaarden-rege- ling opgenomen. De wetgever heeft daarin bepaald dat dit soort uitsluitingsclausules in overeenkomsten tussen parti culieren en instellingen onrede lijk bezwarend en dus niet toe gestaan zijn. Mijn advies aan kopers zou zijn: je kunt tekenen, maar on der protest. En stuur direct een aangetekende brief naar de ge meente Leiden waarin je deze passage onder verwijzing naar artikel 237, boek 6 van het Nieuw Burgerlijk Wetboek nie tig verklaard. Er bestaat over dit soort bepalingen sinds het be gin van de jaren negentig heel wat jurisprudentie. En daaruit blijkt dat de gemeente nooit haar aansprakelijkheid kan af schuiven. Deze bepaling ram melt juridisch gezien aan alle kanten." De gemeente laat in reactie we ten dat de bepaling in het Nieuw Burgerlijk Wetboek waar Van Veen naar verwijst slaat op 'algemene voorwaarden'. „Daar mag een aansprakelijkheiduit- sluitingsclausule inderdaad niet in staan. Maar het gaat hier om een extra bijlage. En dat mag wel. Maar die is vooral bedoeld om te voorkomen dat er de ge meente ooit een claim krijgt als een bewoner bijvoorbeeld olie heeft laten weg sijpelen." Peter Ouist van Wijkvereniging Noordvest is boos dat de gemeente twee bomen aan de lammermarkt heeft gekapt voor de kermis. Foto: Hielco Kuipers leiden - Twee stompjes resteren van de bomen die pas vorig jaar zijn aangeplant. Ze zijn weer gerooid om plaats te maken voor de kermis op 3 oktober. De Wijkvereniging Noordvest is daar boos over. Voorzitter Peter Quist vindt dat de gemeente veel gemakkelijk door de knieën gaat voor wat hij het 'eliteclub je' noemt: de 3 October-Ver- eeniging. De gemeente heeft zich 'de inrichting van de open bare ruimte laten voorschrij ven' door twee bomen weg te halen van de Lammermarkt. „Die stonden blijkbaar in de weg", schrijft Quist aan de ge meente. „Deze bomen zijn pas eind vo rig jaar geplaatst, inclusief dure boomspiegel en bescherming. Het waren bomen van een re delijke maat die voor een fraai aanzicht van dit deel van de Lammermarkt zorgden." Quist noemt het 'kapitaalver nietiging' om bomen te plaat sen en meteen weer te verwij deren. Hij vindt dat het weste lijk deel van Noordvest het ka rakter van een 'wegwérpbuurt' krijgt. „Fietsenrekken, zitban ken, alles is goedkoop en moet eenvoudig kunnen wijken voor de kermisattracties. De gemeente is bezig de zaak uit te zoeken en kan nog geen reactie geven. leiden - Het Legermuseum in Delft denkt dat het tussen de 2 en 4 miljoen euro schade heeft opgelopen door een lange reeks diefstallen die dit voorjaar werd ontdekt. Dat meldt een woord voerder van het openbaar mi nisterie in Den Haag. De twee verdachten, 37 en 44 jaar oud, zijn afkomstig uit Leiden. De zaak blijkt veel omvangrijker te zijn dan oorspronkelijk ge dacht. In april meldde het OM nog dat het schadebedrag werd geschat op 400.000 euro. Gedu rende vijf jaar zouden honder den boeken, kaarten en uit boe ken gesneden prenten zijn ge stolen. Het bedrag tussen 2 en 4 mil joen euro geeft volgens muse umdirecteur G. Groenendijk al leen een indicatie van de waar de van de gestolen spullen. „Het is niet te zeggen hoe groot het schadebedrag precies is. De waarde van dit soort dingen schommelt." Het museum ontdekte inhet voorjaar tijdens een vijfjaarlijk se controle dat boeken en pren ten uit de collectie ontbraken. „We waren voor een presenta tie op zoek naar een bepaalde prent", legde Groenendijk uit. „Toen we die niet konden vin den, dachten we eerst dat ie mand 'm verkeerd had opge borgen, maar hij bleek uit het boek verdwenen te zijn." Half juli werden twee Leidse verdachten aangehouden. De 37-jarige is de hoofdverdachte. Welke rol justitie de andere man toedicht, is nog onduide lijk. Hij werkte niet voor het museum, aldus directeur Groe nendijk. De museumdirecteur wilde niet ingaan op de vraag of de dieven de gestolen stukken wellicht hebben verkocht. „Over de in houd van het onderzoek wil ik niets zeggen, omdat dat scha delijk kan zijn." De 37-jarige conservator werkte van begin 1997 tot half juli van dit jaar bij het museum. Maan dag heeft in zijn zaak een zoge heten pro forma-zitting plaats. De tweede verdachte moet in november voorkomen. A>rdt op het stadhuis omschreven als een 'zware' wethouder van financiën. Dat komt vermoedelijk wal doordat hij zo goed op schema ligt in de zware bezuinigingsoperatie waaraan Leiden dit jaar >u Die ingreep is nog lang niet voltooid, maar na de besparing van dertien miljoen euro van dit jaar Igend jaar heeft Rogier van der Sande (36 jaar, vader van twee kinderen) 'goede hoop' dat ook de iljoen extra die voor 2005 en later op de rol staat, bij elkaar geschraapt kan worden. „Het is veel ja, naar op dat vlak is er wel degelijk bestuurskracht", zegt de WD-wethouder. Dat Leiden er als plaats intussen alleen maar duurder op wordt, kan hij niet betwisten. „Maar relatief gezien is dat niet het geval. Het is hier minder duurder geworden dan in andere steden", zegt Van der Sande. tnou niet leuk zijn om als WD-wethouder te te zijn die Leiden goedkoper maakt, in m duurder? Taag vind ik dat, maar ik zal toch ant- ;n. Leiden is misschien de facto niet goed- jeworden, maar in vergelijking met andere wel. Dat scheelt 20 tot 30 procent, omdat ^/£n hier met minder dan de inflatiecijfers gzijn gegaan. Met de helft om precies te lardoor is Leiden op de lijst van dure ge- tn inmiddels gezakt van plaats drie naar lertig. We zijn nu heel erg schappelijk en oorwaar geen slechte prestatie." niet meer worden bespaard bij de gemeen- Erzit toch genoeg lucht in de organisatie? lar is het oude clichébeeld weer over amb- die uitslapen, om tien uur beginnen en uur naar huis gaan. Ik heb zelf in de pri- rtor gewerkt, bij een bank, en ik kan zeg- er echt niet zoveel verschil is Pissen die n. Wel een verschil is of je in een kleine latie met 15 mensen werkt, of met circa nbtenaren, zoals hier. Dan heb je altijd rerheadkosten. Maar dat is geen lucht, dat 1 maken met coördinatie en met afstem- yver het clichébeeld dat ambtenaren niet werken, kun je mooie grappen maken, m goede grap is nog niet de waarheid. Ik leigen ervaring zeggen dat dit beeld abso- t klopt. Sterker nog: mensen die kiezen lorken voor de overheid maken die keuze richter en bewuster dan in de private sec- a hebben feeling met hun werkveld en wil- die reden vaak een stapje extra doen." vft nog altijd het idee dat afdelingen langs teen werken, dat het een traag apparaat is. jn, maar daar waar het beeld van ineffici- ïstaat, is dat niet anders dan in de private Zelfben ik in elk geval zeer tevreden over irsteuning die ik krijg. ag tien miljoen extra zou krijgen, \u u dat dan aan besteden? iu ik vijf miljoen doorsluizen naar de al- reserve, die terugmoet naar tien miljoen, nou een nette wethouder van financiën zou ik die andere vijf miljoen sparen jenvallers in de toekomst. Maar als ik ze 't uitgeven, zou ik het ook wel weten. Ik |f 2 miljoen extra geven voor het schoon houden van de stad. Niet dat die nu niet schoon is, maar het kan altijd beter. Een ander miljoen zou ik besteden aan investeringen: het Aalmarkt- project, de Lammermarkt, de Lakenhal. Daar doen we al veel, maar niet met grote bedragen. Het resterende geld mag aan het onderhoud van de fysieke leefomgeving besteed worden. Aan de verbetering van wegen, trottoirs, fietspaden, het groen. Het beheer van de openbare ruimte dus, zodat de stad er in het Rembrandtjaar 2006 pico bello bij ligt." Daar moet Leiden zich meer mee profileren? „Zeker. Te weinig toeristen weten Leiden nu te vinden. Bij het Centraal Station in Amsterdam zie je wel touringcars die naar Delft en de Keukenhof gaan, maar op geen enkel bordje staat Leiden. Dat moet veranderen en dat kan in het Rem brandtjaar. Voor de toeristen die daar op af ko men, moet de schoonheid van de stad een visite kaartje zijn. In dubbel opzicht. De historische binnenstad van Leiden is prachtig, maar het moet er ook letterlijk schoon zijn. Dus zonder zwerfvuil of hondenpoep. Dat vinden de inwo ners van Leiden zelf heel belangrijk en dan ko men ook de toeristen misschien wat sneller terug en kunnen ze zien dat Leiden veel meer te bie den heeft." Zoals? „Zoals de mooie hofjesroute en die prachtige binnenstad. Ik heb er zelf middenin gewoond, in de tijd dat ik hier politicologie studeerde. Drie hoog achter op de Haarlemmerstraat. Daar ben ik ook met mijn vrouw blijven wonen, omdat ik gegrepen was door de schoonheid en de sfeer van de binnenstad. Die spraken mij als geboren Brabander aan. Ik ben verhuisd voordat de kin deren kwamen. Met pijn in mijn hart, maar ik realiseerde me dat het voor de kinderen beter zou zijn als ze konden opgroeien in een huis met een tuintje in de Professorenwijk." Met welke bezuiniging heeft u zelfde meeste moeite? „Met bezuinigingen op de openbare ruimte. Bo ven of onder de grond. Ik weet dat we er niet aan ontkomen, maar het gaat me aan het hart. Niet alleen omdat het in mijn portefeuille zit, maar vooral omdat het 't visitekaartje van de stad is." Tekst: Paul de Tombe Foto: Henk Bouwman door Silvan Schoonhoven leiden - De christelijke privé- basisschool De Voltreffer aan de Leidse Turkooislaan moet dicht. Vast staat dat 16 leerlin gen per 3 november worden ondergebracht op basisschool Het Kompas, de overige leerlin gen gaan naar een groot aantal andere scholen. Financiële pro blemen zijn er de oorzaak van dat de school de deuren moet sluiten. Met 62 leerlingen was De Voltreffer de grootste parti culiere school van Nederland, stelt directeur Jeroen Timmers. De Voltreffer begon in 1999 in het gebouw van de Grote Op dracht Gemeente aan de Tur kooislaan. Dat is een pinkster gemeente met een kinderdag verblijf, een peuterspeelzaal, een centrum voor verslaafden- opvang en een uitzendbureau voor (ex-)verslaafden. De Grote Opdracht Gemeente verkeert zelf ook in financieel zwaar weer. In juli werd bekend dat de kerk een schuld van 900.000 euro heeft. Het sluiten van de school houdt verband met de problemen van de kerk, geeft voorganger Dennis Sieval toe. De schoolleiding heeft gekeken naar de mogelijkheid van de Voltreffer een dependance te maken van een andere school. Ook een fusie is overwogen. Het bleek echter niet mogelijk een partnerschool te vinden met dezelfde christelijke identi teit. De schoolleiding is bezig met de ouders om de kinderen onder te brengen op andere scholen. Ook wordt geprobeerd nieuw werk te vinden voor de docenten. Het sluiten van basisschool De Voltreffer heeft geen gevolgen voor het kinderdagverblijf en de peuterspeelzaal van de Grote Opdracht Gemeente. Die zaten tot augustus ook aan de Tur kooislaan maar zijn verhuisd naar de Herenstraat. „Die draaien prima en hebben abso luut niet te vrezen voor hun toekomst", verzekert Sieval. Timmers: „Vier jaar lang heb ben we er ontzettend veel in De Voltreffer geïnvesteerd. Leer krachten, ouders waren alle maal even enthousiast. Kinde ren waarbij andere scholen met de handen in het haar zaten, kinderen die anders naar het speciaal onderwijs hadden ge moeten, die konden hier te recht. Maar financieel is het moeilijker geworden. De school groeide, maar de kosten namen ook toe. We konden er niet mee doorgaan als we de standaard zo hoog willen houden als we tot nu toe deden." Omdat De Voltreffer eep privé- school is en geen rijkssubsidie ontvangt, moesten ouderbijdra gen de school draaiende hou den. Hoewel het aantal leerlin gen in vier jaar tijd groeide van 7 naar 62, wegen de inkomsten volgens Timmers niet op tegen de lasten die groei met zich meebrengt. Geen vervuiling Bult naar nieuwbouwwijk door Robbert Minkhorst leiden - Het te veel wegpompen van grondwater heeft voorals nog geen schade aangericht in Roomburg in Leiden, waar dui zend huizen worden gebouwd. Door de fout is geen vervuild grondwater in de polder terecht gekomen, blijkt uit een eerste analyse van monsters. Het werk mag voorlopig door, heeft de provincie bepaald. Zuid-Holland wacht af wat de uitgebreide resultaten van de peümonsters opleveren. De provincie is toezichthouder in Roomburg. Omwonenden sloegen deze week alarm toen zij sterke aan wijzingen hadden dat aan de rand van de vroegere vuilstort De Bult, nu een recreatiege bied, te veel grondwater werd weggepompt. Dat pompen is nodig voor de bouw van drie woontorens met parkeergara ges, maar is aan strikte voor waarden verbonden. Vervuiling die in de stortplaats zit, is nu 'ingepakt'. Wie echter direct in de buurt grondwater onttrekt, loopt het gevaar de verpakking van die verontreiniging stuk te maken. De aannemer blijkt zich niet aan de voorschriften in de ver gunning te hebben gehouden. Zijn fout komt op een pikant moment: juist nu een hevige discussie woedt over de aan sprakelijkheid voor eventuele vervuiling die in de nieuwe woonwijk terecht komt. Vol gens papieren ontrekt de ge meente zich aan iedere verant woordelijkheid. CDA-raadslid A. Flippo, toxico loog en oud-secretaris van wijk- comité Meerburg - de wijk naast Roomburg, volgt de bouw kritisch. Dat doet ook oud-di recteur L. Barendregt van ge meentewerken, die ooit verant woordelijk was voor wat in De Bult verdween. Samen hebben zij aangedrongen op het stilleg gen van de bouwwerkzaamhe den. Barendregt heeft de pro vincie al eerder in een brief ge vraagd om op te treden, omdat hij het wegpompen van flinke hoeveelheden grondwater on verantwoord vindt. Flippo heeft zich inmiddels met hetzelfde verzoek bij de provincie ge meld, nadat hij zelf heeft gezien dat er te veel grondwater om hoog werd gepompt. f Flippo: „Dat is strikt verooden. Dan ga je zuigen aan De Bult." Met een ingenieus pompsys- teem wordt het grondwater in De Bult op een lager peil ge houden dan in de directe om geving. Zo blijft de vuilstort een gesloten circuit. Wie pal daar naast grondwater wegpompt, doorbreekt dat circuit. Woordvoerster E. Sonnega op het provinciehuis bevestigt dat overwogen is om in te grijpen. „Er is een controle geweest. Er is meer water weggepompt dan is toegestaan. Nu wordt geke ken hoe we hier verder mee gaan. De eerste analyse is dat er geen nadelig effect is geweest voor de omgeving." Of het werk moet worden stilgelegd, is aan gedeputeerde staten. Zij nemen daar maandag of dinsdag een besluit over.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13