Kritiek op wapenhandel Euro-partners BUITENLAND Aboe-ala in botsing met Yasser Arafat 'Geen gegevens van Europese passagiers naar VS' Het Witte Huis begint bloednerveus te raken Doden in Bagdad bij reeks aanslagen Kardinalen willen paus uit Derde Wereld GB en Frankrijk gaan eigen gang WHO: Vaticaan misleidt gelovigen over condoom vrijdag lo oktober 2003 1 e marathon water Brit is als eerste ■wereld onder water ir|thon gelopen. In een e [s duikpak voltooide nj>n de ruim 42 kilome- over de bodem van «van Loch Ness afleg- 1-jarige Lloyd Scott, nalig brandweerman, inderbrekingen twee dig voor de afstand, 'tfear kilometer kwam Inaar boven en liep dag weer verder, ideling verzamelde r leukemiepatiënt- n(i haalt uit Hair k. - De leider van de fservatieven, Iain nith, heeft premier gisteren in een toe- Mhet congres van zijn lackpool afgeschil- |fen leugenaar. In de «te Duncan Smith Naties. Smith maakte van de affaire Hlfmoord van wapen smid Kelly om Blair debn. Ifhaf: Israël $ival op Irak ^voormalige Iraakse ."4n informatie, Mo- 'nlaeed al-Sahhaf, T er van beschuldigd oorlog in Irak het de Iraakse satelliet lebben gestoord. atn er in Irak restan- laëlische raketten tien. Israël ontkent. fi Iraakse signalen IJl wat de Irakezen vonden was geen Jmaar een stuk van ingssysteem van een >m' dat door Israël ^Jaakt en voor ieder- >CM) is. Er staat He- °Mekst op. :iei blokkeert fjie Alabama deIet Amerikaanse or<litshof heeft gisteren ltelj van een ter dood de in de staat Alaba- r8a:houden, drie uur ,rrL zou worden uitge- ?r(*ens zijn advocaten iae ie van de aderen David s zo slecht dat het fran een dodelijke 'n Pijnlijk zou zijn om a v te zijn. De 58-jarige 1 dood veroordeeld El978 gepleegde 1996 werd zijn Ps% al tegengehou- ^beurde nadat een fklaard dat Nelson als nierdonor ïtig zieke broer. Inoroperatie is het binnen. traf voor na 911 man die vier dagen agen van 11 sep- 1 een sikh dood- aij voor een Arabier 1 (steren in de Ameri- J-k Arizona ter dood 1. De veroordeelde, Frank Silva Roque, ;oe<5 september 2001 m Ivan een pompsta- bfeet slachtoffer, Bal- had als onder- go^ sikh-geloof een adbeg een tulband, igr ;grvoor Ï3 meisjes 'at %i 64-jarige Brit die .er^t jonge meisjes in n bbmen in chatrooms *als tiener voordeed eerj>t vijf jaar gevange- e Qordeeld wegens ung tot ontvoering richvan onfatsoenlijke rd %ideren. De man, postbeambte ft jubelde een aantal 111 "hij via internet had wel honderd keer aarfe van de meisjes 3 jaar. Nieuwe Palestijnse premier dreigt met aftreden door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Chaos en machtsstrijd binnen het Palestijnse Bestuur hebben er gisteren toe geleid dat de nieuw benoemde pre mier, Achmed Kurei (Aboe-Ala), zijn regering niet aan de volks vertegenwoordiging heeft kun nen presenteren. Palestijnse mi nisters hebben berichten over Aboe-Ala's aftreden tegenge sproken, maar bevestigen dat er 'ernstige moeilijkheden' zijn ontstaan. Veel leden van de Palestijnse Wetgevende Raad, het voorlo pige parlement, menen dat de premier zich door president Yasser Arafat een 'noodkabi- net' heeft laten opdringen. Vol gens de critici biedt de Pales tijnse wet geen mogelijkheid voor de vorming van zo'n rege ring en probeert Arafat via een omweg zijn alleenheerschappij te herstellen. De Palestijnse leider is gisteren niet in het openbaar versche nen en geruchten dat hij ern stig ziek is, blijven de ronde doen. Nadat het Britse dagblad The Guardian eerder deze week had gemeld dat hij op knapte van een lichte hartaan val, stelde het Amerikaanse Ti me Magazine gisteren maag kanker als diagnose. Zijn me dewerkers blijven volhouden dat zijn buikloop en algemene zwakte het gevolg zijn van een darminfectie. Dat zou zijn be vestigd door Egyptische en Jor daanse artsen die hem de afge lopen dagen hebben onder zocht. Aboe-Ala ligt niet alleen over hoop met de Wetgevende Raad, maar ook met Arafat. Gistermiddag beende hij woe dend diens kantoor uit, roe pend dat hij geen zin meer had in het premierschap en zou opstappen. Maar Arafat wei gert zijn ontslag te aanvaarden. Volgens minister Saib Erakat, een vertrouweling van de pre sident, is Aboe-Ala gisteravond alsnog begonnen met het aan brengen van wijzigingen, die zijn regering aanvaardbaar moeten maken voor de Wetge vende Raad. Maar volgens an dere bronnen zit Aboe-Ala nog mokkend thuis. De directe aanleiding tot het conflict tussen president en premier is de positie van gene raal Nasser Youssouf. De gene raal was door Arafat aangesteld als minister van binnenlandse zaken, maar ontbrak eerder deze week op de beëdigings plechtigheid in diens hoofd kwartier. Hij liet weten de eed niet te willen afleggen zolang de volksvertegenwoordiging niet haar goedkeuring aan de nieuwe ministersploeg had ge geven. Zijn collega-ministers waren het met dat standpunt eens, maar lieten zich uitein delijk onder zware druk van de president toch installeren. Ara fat was woedend op Youssouf en liet Aboe-Ala weten dat hij hem niet meer als minister wenste te zien. Aboe-Ala ging daarmee niet akkoord. De toe komst van Youssouf was gis teravond niet duidelijk. De ge neraal is een oude kameraad van Arafat, maar lijkt van plan zich te laten benoemen als diens lakei. Hij wil als minister van binnenlandse zaken ver antwoordelijkheid voor het he le veiligheidsapparaat, terwijl Arafat zelf het laatste woord wil behouden. „Loop naar de hel!" zou de president hem hebben toegeroepen, toen hij meer zeggenschap eiste. De gang van zaken bij de vor ming van het noodkabinet heeft grote wrevel gewekt in de Wetgevende Raad.Als de pre sident zijn zin krijgt, kan hij morgen naar eigen goeddun ken ministers ontslaan of aan stellen. Dan zijn we terug bij afzei afgevaardigde Azmi Shuabi. Nog maar kort gele den, bij het aantreden van de vorige regering, had de Raad duidelijk gemaakt dat de pre mier ministers moet aanwijzen en dat de volksvertegenwoor digers vervolgens over die keu ze een stem uitbrengen. Pas daarna is beëdiging door de president aan de orde. Arafat probeerde deze week op eigen houtje de volgorde om te draaien. Het is nog niet duidelijk hoe Aboe-Ala de crisis wil oplos sen, vooropgesteld dat hij aan blijft als premier. De Wetge vende Raad lijkt alleen genoe gen te willen nemen met een normale regering, waarvan duidelijk is te zien dat Aboe- Ala de hand heeft gehad in de samenstelling. ARINZE BATTISTA RE RODRIGUEZ SCHOENBORN SCOLA SODANO TETTAMANZI Vaticaanstad - De tien grootste kanshebbers om paus Johannes Paulus II op te volgen. De meeste kardinalen wensen een paus uit de Derde Wereld als opvolger van de zieke Johannes Paulus II. Dat stelt de chef van de Duitstalige sectie van Radio Vaticaan, pater Eberhard von Gemmingen. De meeste kardinalen, bisschoppen, de hele Rooms-Katholieke Kerk zouden verheugd zijn als er een kandidaat uit Latijns-Amerika, Afrika of Azië zou ko men, stelt Von Gemmingen. Volgens de pater zou het een zeer goede indruk maken als de volgende paus uit de Derde Wereld afkomstig is. Hij wijst erop dat de hui dige paus uit Polen komt, en daarmee de traditie van een Italiaanse paus al werd doorbroken.De Belgische kar dinaal Godfried Danneels, die beschouwd wordt als een belangrijke kandidaat om paus Johannes Paulus II op te volgen, heeft in een interview met het weekblad Knack de verwachting uitgesproken dat een toekomstige paus niet meer tot aan zijn dood zal dienen. „Daar leven we tegenwoordig eenvoudig te lang voor. Ik ben tegen een leeftijdsgrens voor het uitoefenen van het pontificaat, maar verwacht wel dat een volgende paus, op een zelf gekozen moment, terugtreedt en plaatsmaakt voor zijn opvolger". Foto: AP Europarlement maant Bolkestein haast te maken door onze correspondente Hetty van Rooij brussel -Europees Commissaris Bolke stein krijgt twee maanden de tijd om de dagelijkse schending van de EU-privacy- wetgeving door vliegtuigmaatschappijen te stoppen. Lukt het de Europese Com missie niet om binnen die tijd een ak- koprd te sluiten met de Verenigde Sta ten, dan dreigt het Europees parlement naar het Hof in Luxemburg te stappen. Met een overweldigende meerderheid vain 445 tegen 21 stemmen aanvaardde het parlement in Brussel gisteren een re solutie van Johanna Boogerd (D66) die het dagelijks bestuur van de Unie zwaar onder druk zet. Bolkestein heeft het Eu ropees parlement beloofd dat hij voor kerstmis een akkoord wil bereiken met de Amerikanen waarin de Europese wensen omtrent privacy van luchtvaart passagiers worden gerespecteerd. Zo lang dat akkoord er niet is, mist de Amerikaanse eis dat luchtvaartmaat schappijen gevoelige gegevens van hun passagiers moeten afstaan een juridi sche basis. De overdracht van credit card-nummers, paspoortnummers, adressen en telefoonnummers ten be hoeve van een Amerikaanse databank is in strijd met de Europese privacy-wege- ving. Tot nu toe zit er erg weinig schot in de onderhandelingen en het parlement wordt zeer ongeduldig. „We voeren geen gevecht voor de bühne, het is een fundamenteel gevecht voor de vrijheden van de burger", aldus Johanna Boogerd, namens het parlement rapporteur in de kwestie. „We mogen geen wereldwijd 'Big Brother-systeem' accepteren, met den haag/gpd - Groot Brittan- nië, Frankrijk en Italië trekken zich niets aan van een EU-code over wapenhandel. Die code, in 1998 afgesproken, heeft „he laas" geen juridische binding en dat maakt het tegelijk ingewik keld om het probleem aan te pakken. Dat zei minister Van Ardenne (ontwikkelingssamenwerking) bij de presentatie van een rap port over de aanpak van wa penhandel. Het stuk is gemaakt door Amnesty International, Novib en Pax Christi. In de EU-code staat dat wapens niet geëxporteerd moeten wor den naar landen die ze voor on derdrukking van de eigen be volking of agressie tegen derden gebruiken. Ook landen die de mensenrechten niet respecte ren zouden geen wapens mo gen ontvangen. De bewindsvrouwe verweet col lega-ministers uit Groot Brittan- nië en Duitsland het probleem niet te willen bespreken. Van Ardenne zei de EU-code inter nationaal te willen invoeren. „Wij maken ons daar sterk voor maar we hebben bondgenoten nodig en dat wordt lastig. Wa penhandel kent zo veel belan gen. Het gaat lang duren. Ons voorzitterschap van de EU (eer ste helft 2004, red.) is te kort." De minister erkende dat de controle op illegale wapenhan del „hiaten en lacunes" kent. „Daar zijn we niet hard genoeg in." Een optreden in Nederland zal echter gepaard moeten gaan met soortgelijk acties op de An tillen en Aruba „met name daar gezien het verband met de drugshandel." Van Ardenne noemde de effec ten van een vrije wapenhandel 'verschrikkelijk.' De wapenhan del leidt er toe dat hele volkeren opgroeien met het bezit en ge bruik van wapens. „Een jongen in Afrika heeft maar één toe komst, zich aansluiten bij een rebellenleger. Dan heeft hij ver zorging en eten", aldus de mi nister. genève/gpd - De Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) haalt fel uit naar beweringen van het Va ticaan dat condooms geen be scherming zouden bieden tegen aids. „Latex condooms zijn voor het aidsvirus totaal ondoor dringbaar", aldus een zegsman van het WHO-UNAids program ma. „Met dit soort misleidende beweringen brengt het Vaticaan mensenlevens in gevaar." Het conflict ontstond door een BBC-programma waarin kardi naal Alfonso Lopez Trujillo, voorzitter van de Pontificale Raad voor de Familie, van leer trok tegen het gebruik van con dooms, „omdat het HIV-virus 450 maal kleiner is dan een spermacel en gemakkelijk door de condoomwand kan heen dringen". „Dit is volledig bezijden de waarheid", briest dr. Catherine Hankins, hoofd van de weten schappelijke adviesraad van de VN-organisatie UNAids. „Er is overtuigend bewijs dat con dooms afdoende bescherming bieden tegen HIV-infectie en andere geslachtsziekten." De kardinaal, een van de meest prominente prelaten in het Va ticaan, zei in het BBC-interview dat regeringen en gezondheids diensten moeten waarschuwen tegen condoomgebruik „omdat het niet minder gevaarlijk is dan het roken van sigaretten". Het Vaticaan is fel tegen iedere vorm van contraceptie, behalve sexuele geheelonthouding. Het negatieve advies van kardi naal Trujillo staat overigens niet op zichzelf. Veldwerkers van de WHO krijgen in Afrika, Azië en Zuid-Amerika steeds meer te maken met door het Vaticaan geïnspireerde anti-condoom campagnes. Zo beweerde on langs de aartsbisschop van Nai robi, Raphael Nzeki, dat con dooms zelfs bijdragen aan de aidspandemie. „Seropositiviteit verbreidt zich steeds meer door het gebruik van dit voorbe hoedsmiddel", waarschuwde de prelaat. In Kenia is een op de vijf inwoners seropositief. het argument dat het zo goed is voor on ze eigen veiligheid. Het kan niet zo zijn dat je in de VS gevolgd wordt op basis van de gegevens op je creditcard'. Volgens het Europese Verdrag kan het Europees parlement de Commissie voor het Hof in Luxemburg slepen, wanneer het dagelijks bestuur van de Unie in ge breke blijft. Die procedure is inmiddels in gang gezet. „Ze wordt alleen gestopt wanneer de Europese Commissie een einde maakt aan de huidige uitwisseling van persoonsgegevens. Ze hebben nu tot december de tijd", aldus Boogerd. bagdad/anp/rtr - In de Iraak se hoofdstad Bagdad zijn van nacht twee Amerikaanse mili tairen gedood en vier gewond geraakt nadat hun patrouille in een hinderlaag was gelopen in de verpauperde sji'ietische wijk Sadr City. In diezelfde wijk waren gisteren drie politie mensen en vijf burgers om het leven gekomen toen een auto bom ontplofte bij een politie bureau. Bij alle aanslagen tesamen vie len zeker veertien doden. De Amerikaanse president Bush stipte op dezelfde dag in een toespraak in de staat New Hampshire nog aan dat er vooruitgang wordt geboekt in Irak. De Amerikaanse inzet in Irak is „het centrale front in de oorlog tegen het terrorisme en is noodzakelijk voor de veilig heid en de bescherming van het Amerikaanse volk". Elders in de Iraakse~hoofdstad werd een medewerker van de Spaanse ambassade omge bracht. Het slachtoffer was als militair attaché aan de ambas sade verbonden en werkte voor de Spaanse geheime dienst CNI. De aanslag is volgens de Iraakse politie gepleegd door vier mannen in een auto met buitenlands kenteken. Spanje heeft 1300 militairen in Irak ge legerd. Mogelijkerwijs zullen in het ge bied waar de meeste weerstand is Turkse militairen van de sta bilisatiemacht worden gestatio neerd. De Iraakse interim-mi- nister van buitenlandse zaken, de Koerd Hoshyar Zebari, lijkt de komst bespreekbaar te vin den. De Turken zouden wel ver van Koerdisch gebied moeten worden gestationeerd. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington -Het Witte Huis heeft de coördi natie over de wederopbouw van Irak naar zich toegetrokken en een publiciteitsoffensief inge zet om steun te werven voor zijn Irak-beleid. Dat tekent de nervositeit bij president George Bush en zijn getrouwen. Ze zijn de regie kwijt. Het publieke vertrouwen in Bush' Irak-beleid neemt af en Irak is een hoofdpijndossier ge worden. Er moet nu geknokt worden om de wegsijpelende waardering voor Bush in de opi niepeilingen te stoppen. Het team van George Bush is vastbesloten niet de route te volgen van George Bush seni or: de oorlog winnen maar de herverkiezing verliezen. De vader van de huidige president George W. Bush vreest net als Bush sr. oorlog te winnen en verkiezing te verliezen bracht de Golfoorlog tegen Irak tot een goed einde, maar delfde in 1992 het onderspit te gen Bill Clinton omdat hij in de ogen van de kiezers de economie had verwaarloosd. Deze Bush heeft ondanks een oorlog kans ge zien een belastingverlaging door het Congres te krijgen. Hij hoopt dat dit ertoe zal leiden dat de economie zich volgend jaar november (dan zijn er weer presidentsverkiezingen) vol doende heeft hersteld om de burgers er daad werkelijk iets van te laten merken. De econo mie in de VS groeit, maar ondanks positieve signalen is het tot dusverre niet genoeg om de werkloosheid terug te dringen. Ook is het aantal armen en onverzekerden flink toege nomen. Een halfjaar geleden leek Bush in zijn rol als 'opperbevelhebber' van de VS nog onaantast baar. Nu heeft de mening postgevat dat de bezetting van Irak een politiek risico kan wor den voor Bush, ook al is buitenlands beleid normaal een ver-van-mijn -bed onderwerp voor kiezers. De president loopt het gevaar dat niet alleen Amerikaanse soldaten in Bag dad maar ook zijn geloofwaardigheid en lei derschap aan flarden worden geschoten, ho pen Democraten en vrezen Republikeinen. Wat bezorgt de president op dit moment hoofdpijn? De tot nu toe falende zoektocht naar chemi sche of bacteriologische wapens in Irak, de belangrijkste rechtvaardiging voor de oorlog. De regering doet zijn best om datgene wat speurder David Kay tot nu toe wel gevonden heeft te onderstrepen. De wereld is beter af zonder Saddam Hoessein, die loog tegen de VN, zijn wapenprogramma's voortzette en de ambitie had ze te gebruiken, is de boodschap die het Witte Huis actief uitdraagt. President Bush heeft in de aanloop naar de invasie in Irak veel verschillende beweegrede nen voor oorlog aangevoerd en het Witte Huis hoopt dat Amerikanen geen al te groot onderscheid maken tussen 'wapens' en 'wa penprogramma's'. Ook zou er meer vooruit gang zijn in Irak dan mensen denken, althans dat onderstreepte George Bush gisteren in een speech die deel uitmaakte van zijn nieu we Irak-pr-campagne. Het Witte Huis kampt met een grote kloof tussen het beeld van het toekomstige Irak dat het schilderde en de realiteit. De deze week opgezette 'Irak Stabilisatie Groep' onder lei ding van veiligheidsadviseur Condi Rice is een bevestiging dat de voorbereiding van de bezetting en de regie erover hebben gefaald. Voor Bush is het pijnlijk dat in zijn eigen Re publikeinse partij openlijke weerstand is te gen de 20,4 miljard dollar die hij wil uittrek ken voor civiele projecten in Irak. Dat was klaarblijkelijk niet goed afgestemd. Het blijkt moeilijk uit te leggen aan de achterban dat het begrotingstekort alarmerend oploopt, de Amerikaanse overheid de broekriem moet aanhalen, maar er wel geld naar Iraakse scho len en wegen kan. Er is zelfs negen miljoen be groot voor invoering van postcodes, spotten Democraten. Defensieminister Rumsfeld rea geerde deze week overvallen en pissig op de 'reorganisatie'. Dat was een zeldzaam signaal van onenigheid in de regering, en opnieuw een bewijs voor de verwarring in het Witte Huis. Bush in ook nog in verlegenheid gebracht door de affaire rond oud-ambassadeur Wilson en zijn vrouw. Wilson onthulde deze zomer dat de regering wist of had kunnen weten dat informatie over Iraakse uraniumaankopen niet deugde. Waarna anonieme regeringsfunc tionarissen publiek maakten dat zijn vrouw geheim agente is bij de CIA, een misdrijf vol gens de Amerikaanse wet. Het lek wekt niet al leen de indruk dat Bush zijn 'huis' niet op or de heeft, maar schaadt ook zijn imago. CARRERA DANNEELS HUMMES

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7