Migranten leveren meer op dan ontwikkelingshulp BINNENLAND 2 Amerikaanse drugsexpert looft samenwerking met Nederland 'Het is echt, ik moet de hele tijd huilen' 'Het ergste is de angst, de onzekerheid' loeder Rowena Rikkers heeft niets geleerd Vrouw in niqaab mag rechtszaal niet in Marokkanen maken 3,5 miljard euro per jaar over Zaterdag toch de trein in Jonge vrouwen lijden ook aan urineverlips ter arrestaties iaak-Kumral iaag - De politie heeft op- ir twee aanhoudingen ver- n verband met de moord 7-jarige meisje Kumral Het gaat om twee man- t Den Haag, zei een voerder van het open- linisterie gisteren. Eerder ie politie aü een 20-jarige ïaar aan en zijn 48-jarige er. De vrouw pleegde zeif in haar cel. Kumral Bag el in juni 1995 vermoord, dagen nadat haar ouders ls vermist hadden opge- werd haar in stukken ge- i lichaam gevonden. olieren vrij 'sjechië kAG - Twee jongens uit meer die in Tsjechië in angenis zaten, zijn giste- n Nederland overgedra- scholieren van 16 en 17 jaren in Tsjechië tot een }1 veroordeeld, omdat ze ro hun schoolreisje een •hadden beroofd. Minis- nner deed onlangs een op zijn Tsjechische col- rchetsky om de twee ren hun resterende straf erland te laten uitzitten. pdje shoarma Ie vuilniszak -f- Inwoners van Weert die avondje stappen nog zin n in een portie shoarma konden tot voor kort I sluitingstijd terecht bij -jSnackbar. Eén telefoon- 4genoeg: aan de achter om de zaak stond de be- keurig verpakt in een ak, bij de afvalcontai- illegale handel kwam licht toen medewerkers ;emeente een kijkje na- de shoarmazaak. Ze za- de uitbater steeds met akken naar de container dat voorbijgangers die neenamen. rse stranden 'uild met olie jen - Op een aantal e stranden is de afgelo- jen olie aangetroffen. Rijkswaterstaat gaat vijf kubieke ~)e olie wordt vandaag ird. De verontreiniging den is nog niet zo januari van dit jaar, isen Westkapelle en tide ongeveer tien kuub e aanspoelde. De olie komstig uit het wrak "ricolor, die half decem- g jaar zonk in het Nauw ais. iir dieven in |rmuseum' )e 37-jarige conservator legermuseum die vast- idenking van diefstal ken en prenten, zegt ze eten dat hij niet de eni- ireest die kostbare pren- ioeken heeft gescheurd icht. Dat stelt zijn advo- imgarten. Uit het muse- boeken en prenten met jmenlijke waarde van Kier miljoen euro ver- Een deel is terugge in het Leidse grachten- n de conservator. •ers Tilburg «sproken Drie portiers van de ken The Talk of the i F.I.O.D. in Tilburg zijn bolitierechter in Breda 'oken van discriminatie Éhtone bezoekers. Het ek van de gemeente en Discriminatie Bureau lber vorig jaar was vol- lechter ondeugdelijk en esentatief voor het pêid' van de discothe- dat onderzoek was vol- jemeente gebleken, dat irs mensen om hun ras hg weigerden. De por ti zelf allochtoon, zei- je alleen op kleding, leeftijd letten. vrijdag 10 oktober 2003 'Als ik mijn gezicht laat zien bega ik een doodzonde' zwolle/gpd - Een rechter in Zwolle heeft een 19-jarige vrouw de toegang tot de rechts zaal geweigerd omdat zij volle dig gesluierd was. De rechter vond het van belang dat hij de gelaatsuitdrukking van de vrouw zou kunnen zien tijdens de behandeling van de zaak, waarin de ex-vriend van de vrouw een omgangsregeling met hun 4-jarig zoontje eist. De vrouw. S. Vrijburg, gaat een klacht wegens discriminatie in dienen tegen de rechtbank en de zaak aanhangig maken bij Commissie Gelijke Behande ling. Vrijburg heeft zich bekeerd tot de islam en is sinds een klein halfjaar van top tot teen bedekt met een zogenoemde niqaab. ,,Ik kan me er op zich nog wel iets bij voorstellen dat het belangrijk is mijn gelaats uitdrukking te zien. Maar als ik mijn gezicht laat zien, bega ik een doodzonde." Vrijburg heeft bij diverse rechtsorganisaties haar beklag gedaan en informatie ingewon nen over de klachtenprocedure bij de rechtbank. Ze is van plan ook een klacht naar de Com missie Gelijke Behandeling te sturen. „Want de rechter heeft nu een uitspraak gedaan, zon der dat ik mij heb kunnen ver weren tegen de beweringen die mijn ex in de rechtszaal heeft gedaan. Mijn advocaat zou de kwestie bespreken, maar toen ze terugkwam was er al een uit spraak." Die komt erop neer dat haar ex-vriend haar zoontje iedere zondag mag zien. Rechtbankpresident Maan laat weten dat er geen regels be staan ten aanzien van kledij die tijdens rechtszittingen wordt gedragen. „De rechter heeft ge acht dat het in de familierech- terlijke zaak belangrijk is zo goed mogelijk met de vrouw te kunnen communiceren. Het dragen van een burka of een ni qaab waarbij het gezicht hele maal wordt bedekt, is daarmee in strijd." Vrijburg 'concludeert dat de weigering een individue le beslissing is van de rechter. „Bovendien heb ik me laten vertellen dat in de Zwolse rechtbank een blinde rechter werkt. Waarom kan dat wel?" De rechtbankpresident ver wacht een formele klacht van de vrouw en wil daar niet op de vooruitlopen. Hij vermoedt dat niet eerder een vrouw op grond van het dragen van een niqaab werd geweigerd. „We hebben wat dat betreft weer de pri meur." Maan verwijst naar de klacht die een vrouw in 2001 in diende omdat ze vanwege het dragen van een hoofddoek werd geweigerd als griffier. De Commissie Gelijke Behandeling stelde haar in het gelijk. nijmegen/gpd - Marokkaanse migranten in Europa brengen meer geld binnen in hun geboor teland dan via officiële ontwik kelingshulp binnenkomt. Met dat geld worden ondernemingen gestart en huizen gebouwd. Daardoor stimuleren migranten de economische ontwikkeling in hun moederland. Dat blijkt uit onderzoek van Hein de Haas, do cent en onderzoeker aan de Ka tholieke Universiteit Nijmegen. In Europa verblijven zo'n twee miljoen Marokkanen. Geza menlijk maken ze jaarlijks meer dan 3,5 miljard dollar over naar meestal familie in Marokko. Dit is zeven keer meer dan de ont wikkelingshulp die het land krijgt en ook meer dan de in komsten uit de export van land bouw, fosfaten en toerisme. De gangbare visie dat ontwik kelingshulp de beste remedie is tegen migratie wordt daarmee ontkracht, meent De Haas. En in tegenstelling tot wat door gaans ook wordt aangenomen, zitten de ontvangers niet apa thisch te wachten op de inkom sten uit het buitenland om het geld vervolgens over de balk te smijten. Het onderzoek van De Haas toont aan dat de achter blijvers hun levensomstandig heden danig weten te verbete ren met het geld uit het buiten land. „Hoewel de landbouw nog steeds een grotendeels zelf voorzienend en traditioneel ka rakter heeft, houden internatio nale migrantenhuishoudens er dankzij hun financiële draag kracht gemiddeld een produc tievere en meer marktgerichte landbouw op na dan anderen", aldus het onderzoek. De Haas verbleef twee jaar lang in de Todgha-vallei, een streek in het zuiden van Marokko waar veel migranten vandaan komen. Volgens het onderzoek hebben de massale geldover- makingen de samenleving in de vallei volledig op zijn kop gezet. In de periode 1998-2000 volgde De Haas vijfhonderd huishou dens in het gebied. Daaruit bleek dat niet alleen de huis houdens die steun krijgen uit het buitenland 'profiteren' van de migratie. Ook mensen in hun omgeving profiteren mee van de investeringen, bijvoor beeld op het gebied van werk gelegenheid of scholing. Minister Verdonk reikt de verblijfsvergunning uit aan het Bosnische gezin Smajic. Foto: ANP/Robert Vos Geen pardon voor het Iraanse gezin Helly. Foto: ANP/Jeroen Horsthuis den bosch/gpd - Het Bosnische gezin Smajic kreeg gisteren van minister Verdonk van vreemdelingenzaken een verblijfsvergunning. Het gezin dat al zes jaar in Den Bosch woont is het eerste dat valt onder de pardon regeling voor asielzoekers. „Het is echt! Ik moet de hele tijd huilen", zegt Aida Smajic (44) in haar rijtjes huis. Haar kinderen kwamen met het goe de nieuws na een telefoontje van hun advocaat. „Ze zeiden dat ze een ca deautje voor me hadden, maar dat ik nog moest wachten tot mijn man thuis was. Toen ze vertelden dat we mogen blijven, geloofde ik het niet. 'Geen grapjes maken hiermee. Dat is niet goed voor mijn hart', zei ik nog. En daarna moest iedereen huilen." Het huis staat vol bloemen, buren doen een kaartje in de de bus. Op straat draait iemand een autoraam open om de familie te feliciteren. „We gaan nooit meer weg hier", zegt Aida. Zij, haar man Nermin en hun vier kinderen ontvluchtten zeven jaar geleden de stad Tuzla in Bosnië. Iedere dinsdag volgde ze de Kamer debatten op de televisie, iedere dag bekeek ze het journaal en teletekst om meer nieuws te horen over de pardonregeling. Ze voldeden aan alle voorwaarden: geen strafblad, langer dan vijf jaar in Nederland, niet tus sentijds in een ander land gewoond en Nederland het eerste land waar asiel is aangevraagd. Waarom zij zijn uitverkoren als eerste gezin? „Dat is een beetje raar om over jezelf te zeggen. Maar de oudste drie kinde ren hebben keurig hun school afge maakt en werken allemaal. We heb ben nooit een uitkering gehad, altijd zelf gewerkt en altijd zelf de huur be taald." Beide zonen werken als postbode bij TPG, de oudste dochter en vader werken er ook. De jongste dochter Dijana volgt de mbo-opleiding uiter lijke verzorging. Doorzetten op school was niet altijd makkelijk, ver telt dochter Sanela, die haar vwo-di- ploma haalde. „Vaak dacht ik: waar doe ik het voor als ik straks weer weg moet? Maar je moet positief blijven denken en doorzetten. Nu kunnen we weer voor de volle honderd pro cent leven." De familie Smajic gaat niet naar Tuz la met vakantie. „De kinderen willen er niets mee te maken hebben." joure/anp - De 34-jarige Wahideh Helly uit Iran treurt. Zij en haar gezin vallen niet onder de pardonregeling van minister Verdonk. Toch zijn ze al ruim acht jaar in Nederland. In 2002, na zeven jaar wachten, hoorden ze dat ze niet mogen blijven. En alleen mensen die nog geen uitspraak in hun eerste procedure hebben vallen Spanning loopt op voor asielzoekers De eerste tientallen asielzoekers die onder de beperkte pardonregeling vallen, worden deze week nog op de hoogte gesteld. Zij krijgen daarover een brief van het ministerie. In to taal krijgen ongeveer 2200 mensen vanzelf zo'n brief, omdat zij al vijf jaar of langer in Nederland wachten op een uitspraak in hun eerste asiel procedure en geen misdrijven heb ben gepleegd. Minister Verdonk verstrekte gisteren de allereerste beschikking aan een Bosnisch gezin. Dat gebeurde tij dens een korte bijeenkomst op de werk kamer van de minister op het departement in Den Haag. Naar schatting vallen 4000 tot 5000 asiel zoekers die ook al langer dan vijf jaar in Nederland wachten op een status, buiten de boot. Voor hen loopt de spanning op, nu Verdonk heeft aangekondigd het uitzetbeleid snel te gaan intensiveren. onder de regeling. „Het ergste is de angst en onzeker heid, elke dag, 24 uur lang. In Iran is het niet veilig voor ons", zegt Helly. Haar oudste dochter is ziek geweest en heeft nachtmerries: dat ze uit hun slaapkamer worden opgehaald en uitgezet. De jongste beseft nog niet wat hen te wachten staat. „Mijn dochters kunnen niet leven in Iran. Ik heb hen met de Nederlandse cultuur opgevoed en geleerd te kijken naar mensen zonder oordeel van reli gie. In Iran krijgen kinderen van jongsaf de koran erin gestampt. Mijn kinderen kunnen niet eens de Iraanse taal lezen of schrijven", zegt Helly. Begin 1995 kwam Helly hoogzwanger met haar toen 8-jarige dochter Shirin in Nederland. Zij was gevlucht toen haar man Jamshid Bayat (1958) in de gevangenis zat. Hij wist acht maan den later Nederland te bereiken. Het gezin, later uitgebreid met doch ter Simin, woonde meer dan vijf jaar in acht verschillende asielzoekerscen tra. Sinds drie jaar wonen ze in een huis in het Friese dorpje Oude Haske. Het bevalt hen daar goed, maar ze vinden het vreselijk dat ze niet mogen werken. De dochters, nu 8 en 16, gaan naar school en hebben veel vriendjes in de buurt. Helly heeft diploma's gehaald voor de verpleging, maar kan daar nu niets mee. Ze is vrijwilligster in een verzor gingshuis in Heerenveen. „Ik zou zo aan de slag kunnen." Haar man is van huis uit fotograaf en heeft diplo ma's eleküotechniek. Hij is ziek van de spanning, die alleen maar is ge groeid nu het kabinet het uitzettings beleid gaat verscherpen. „Hij is de pressief en slikt veel medicijnen. Ik ben van binnen ziek, maar kan het niet uiten. Ik moet als moeder de boel hier op gang houden." Het gezin probeert nog van alles en blijft hoop houden. „Anders kan je niet leven." Haar oudste dochter Shirin heeft een brief geschreven aan de minister en alle politieke partijen. „Er is nog geen antwoord op. Telkens als ik die brief lees, moet ik huilen." scheveningen/gpd - Er is niets mis met de sa menwerking tussen de Amerikaanse politie en justitie en hun Nederlandse collega's. Dat stellen Amerikaanse justitiemedewerkers die deze week in Scheveningen zijn voor een in ternationale conferentie over synthetische drugs als xtc. „Onze politie werkt prima sa men met de Nederlandse politie. Hetzelfde geldt voor justitie. Er zijn nooit klachten", be klemtoont Anthony Placido, hoofd van de New Yorkse divisie van de Amerikaanse drugsbestrijdingsdienst DEA. Een paar weken geleden nog stelde John Wal ters, directeur van het bureau voor het drugs beleid van het Witte Huis, dat Nederland niet hard genoeg tegen de handel in xtc optreedt. Placido kent de geluiden. „Maar het is kritiek op de mensen die de wetten maken. In de praktijk werken we goed samen, al lopen we wel aan tegen de beperkingen van de Neder landse wet." Zo mogen er in Nederland geen deals worden gemaakt met criminelen, waar bij ze in ruil voor hun getuigenis strafvermin dering krijgen. Ook undercover-operaties zijn in Nederland niet toegestaan. Daarnaast zijn de straffen in Nederland laag in verhouding tot de zes tot tien jaar gevangenisstraf die een paar xtc-pillen in de Verenigde Staten opleve ren. Die lage straffen zijn volgens volgens Pla cido een belangrijke reden voor criminelen om zich in Nederland te vestigen. „Als je in Nederland zes jaar taijgt, moet je er maar vier uitzitten en krijg je in je laatste jaar nog weekendverlof ook", klinkt het veront waardigd. „Vandaar dat landen verdachten die zowel in Nederland als de VS gezocht worden liever aan de VS uitleveren. Bij ons krijgen ze tenminste een echte straf." Overi gens heeft minister Donner van justitie on langs aangekondigd dat binnenkort ook in Nederland een opgelegde gevangenisstraf in z'n geheel moet worden uitgezeten. Ondanks de nu nog geldende juridische be perkingen is de wil om met de Amerikanen samen te werken in Nederland meer dan vol doende aanwezig, vindt drugsbestrijder Placi do. En waar een wil is, is volgens hem ook een weg. „Je plant een onderzoek gewoon een stuk strakker. Als iets in Nederland niet mag, doe je het in de VS of een ander land." Advocaat-generaal woest op leugenachtige ex (advertentie) gpd - De moeder van [eslagen Rowena (4) - j~|end als het meisje van in staat opnieuw haar fin de kou te laten n de doodslag op haar e, waarvoor ze door de k in Zutphen wegens htigheid tot acht 8 jaar Veroordeeld, zou Wan- f (27) niets hebben ge- zeggen althans de j|gen die haar hebben leskundigen kwamen !t hoger beroep dat Ikkers tegen haar straf •teld gisteren uitge- ®"het woord. Het hof in ■Onderwierp hen aan breid verhoor, waarbij kans op herhaling aan tvam. it werd de toenmalige vriend van Wanda onder vuur genomen. Hij is veroordeeld tot twaalf jaar en tbs wegens dood slag op Rowena. Hij zou het meisje niet alleen de hardste klappen hebben gegeven, maar ook haar lijkje in stukken heb ben gezaagd en verspreid over Nederland hebben gedumpt. Het rompje werd als eerste ge vonden bij Nulde. Net als tijdens de rechtszaak in Zutphen, bagatelliseerde de man gisteren zijn aandeel. Hij suggereerde opnieuw, dat moe der Wanda haar kind wellicht zelf had gesmoord, toen hij even met de hond naar buiten was. De advocaat-generaal van het hof was die leugenachtige verklaringen zo zat, dat hij boos de ondervraging staakte. Wan da zat zich ondertussen ook op te winden en onderbrakMike een paar keer fel. Het hof riep haar tot de orde en dreigde haar de zaal uit te zetten. Wanda wilde zelf niets zeggen toen haar vragen werd gesteld. „Ik beroep me op mijn zwijg recht", zei ze. Haar strijdbare houding moet echter beslist niet worden verward met zelf verzekerdheid, aldus de psy chologen gisteren. In feite is zij een emotioneel zwakke vrouw met een persoonlijkheidsstoor nis. Haar grootste probleem is het ontkennen van problemen. Een eigenschap die ze van huis heeft meegekregen. Op belang rijke momenten, als Wanda haar moeder nodig had, was die er niet voor haar. In feite heeft de geschiedenis zich her haald bij Rowena. Op het mo ment dat Rowena haar moeder het hardst nodig had, keek Wanda de andere kant op. Ont kende ze dat er een probleem was. Ontkende ze dat Mike het kind te hard sloeg. Hielp ze zelfs mee het kind op te sluiten in een hondenkooi. In plaats van zich als een leeu win voor haar kinderen te wer pen, liep ze als een hondje ach ter Mike aan. Die neiging van Wanda zit zo diep ingebakken en heeft zozeer te maken met haar persoonlijkheidsstoornis, dat een kans op herhaling groot is. Want de kans dat ze een nieuwe relatie, met opnieuw een gewelddadige en enigszins gestoorde man begint, is heel groot, aldus een van de psycho logen. Beiden vinden een be handeling voor Wanda noodza kelijk. Vandaag wordt het hoger be roep in Arnhem voortgezet. In tegenstelling tot eerdere berichten over acties in het openbaar vervoer is er zaterdag gewoon treinverkeer. NS is opgelucht dat FNV voor aanstaande zaterdag een actievorm heeft gekozen die het treinverkeer nauwelijks zal hinderen. Genieten van de herfst kan met de NS Herfsttoer. Eén dag onbeperkt treinreizen voor twee personen voor maar 25,- (alleen geldig op zaterdag of zondag). Dit weekend krijgt u met de NS Herfsttoer bovendien 5,- korting op de toegangsprijs van Six Flags Holland. Heeft u een herfstkleurige familienaam, (van) Oranje, Rood, (de) Bruin of (van) Geel, dan treft u het dubbel; u mag dan zondag 12 oktober gratis reizen met de trein (2e klas). Wilt u meer informatie over wandelingen, uittips of andere activiteiten kijk dan op www.treinendoordeherfst.nl of www.ns.nl. rotterdam/anp - In tegenstel ling tot wat velen denken is in continentie niet alleen een ou derdomskwaal. Ruim eenderde (37 procent) van de vrouwen tussen de 18 en 35 jaar oud heeft last van stress-inconti- nentie. Het ongewilde urineverlies van deze vrouwen varieert van een paar druppels tot een hele plas. Dat stelt de Stichting Bekken- bodem Patiënten (SBP). Uit on derzoek blijkt dat bijna twee derde van de vrouwen niet naar de huisarts gaat. Van de vrou wen die dat wel deden, ging 20 procent na drie en 10 procent pas na vier jaar op zoek naar hulp. De stichting pleit voor doorver wijzing naar fysiotherapeuten om met oefeningen de spieren te trainen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5