GESPREK VAN DE DAG de p<£ Handtekening zetten achter Chique spul restaurant Vossius onder de hamer Maak me gek! Nu film óver Schwarzenegger Zeldzame steen te koop Elektronische krabbel wordt waardevoller dan bankpas DAGELIJKS LEVEN MENSELIJK Een man dié een relatie had met VIER DAMES TEGELIJK, is be trapt nadat/lij de vrouwen per on geluk hetzelfde e-mailtje stuurde. De vrouwen zochten contact met elkaar en confronteerden de casa nova met zijn overspel tijdens een afspraakje in zijn favoriete kroeg. De 44-jarige Mark Ridgewell leer de de vrouwen kennen via een on line dating service. Hij noemde de vrouwen alle vier prinses, zo dat hij hun namen niet door el kaar zou halen. Toen het viertal zijn escapades ontdekte, besloten ze hem publiekelijk te schande te maken. Een van de dames sprak met Ridgewell af, waarna hij ver rast werd met een confrontatie metal zijn vriendinnen. De ZOON van de Duitse ex-kanselier WILLY BRANDT speelt in een Duitse film de geheim agent die zijn vader ten val bracht. De 41-jarige acteur Mafr thias Brandt vertolkt in lm Schatten der Macht (In de schaduw van de macht) de rol van Günter Guillaume, een vertrouweling van de regeringslei der maar ook een spiön voor de com munistische DDR (Oost-Duitsland). De sociaal-democratische kanselier Willy Brandt zag zich in 1974 gedwongen af te treden nadat de geheime activitei ten van zijn rechterhand Guillaume waren onthuld. Volgens de zoon is zijn deelname aan de film geen publici teitsstunt. In een interview met de zen der NDR verklaart hij het spannend te vinden zich intensief met de persoon Guillaume bezig te houden. los anceles - Er komt een film over de bodybuilder Arnold Schwarzenegger die dinsdag tot gouverneur van Cali- fornië is gekozen. Dit heeft het tv-sta- tion A&E gisteren bekendgemaakt. De film met een lengte van twee uur moet in de zomer van 2004 worden uitgezonden. Volgens speculaties in de Amerikaanse pers zou Christopher Lambert eventueel de hoofdrol spelen in 'See Arnold Run'. Voor de rol van Schwarzeneggers echtgenote Maria Shriver wordt Demi Moore genoemd. Volgens A&E is de ex-Oostenrijker een „ikoon van de Amerikaanse droom". Foto: AP Kalverstraat dinsdagmiddag drie uur. Een rustig mo ment voor even wat snelle boodschapjes, denk ik. Ver keerd gedacht. Als een kudde op hol geslagen runde ren dendert de massa door de winkelkloof en wekt de indruk alsof het alweer en overal Dolle Dwaze Dagen zijn. De economische crisis is in geen velden of wegen te bekennen. Terwijl ik mijn best moet doen om de aantrekkelijke etalages te negeren, met het oog op een budget zo krap als een te heet gewassen spijkerbroek, haal ik links en rechts volgeladen tassen in. De figuren die de tassen lachend en bellend aan hun arm hebben bungelen, zien er uit als mens geworden paspoppen. Zelfs de laatste mode is al passé. Eén kritische blik naar beneden telt een slag in de rondte minstens tach tig procent puntlaarsjes. De kleuren, het haar, zelfs de jas is op de nieuwste stijl aangepast. De mode is op permachtig en iedereen doet er aan mee. Zelfs bij mij op de academie, waar originaliteit en een eigen stijl een vereiste zijn om serieus genomen te wor den, is er opvallend weinig variatie. Als ik even zit te zappen langs de muziekzenders als MTV en TMF krijg ik al snel het gevoel dat de liedjes gewoon continu herhaald worden. De uitstraling van de sterren die el kaar met hun hitjes verdringen is alsof je in een don kere nacht naar de sterrenhemel kijkt. Met het blote oog is geen verschil waar te nemen. De muziek is het zelfde, de pasjes zijn hetzelfde, de stem is hetzelfde en ze schreeuwen stuk voor stuk dat ze 'independent' zijn. Als het niet meer is dan een ziekelijke kledingker- mis, zou ik er nog om kunnen lachen, maar het gaat ondertussen veel verder dan dat. Knippen, zuigen, plakken, kleuren, snijden en vullen. Het kan alle maal Verkeerde cupmaat, wipneus, te veel haar, te weinig haar, andere kleur ogen, langere wimpers, op spuiten en afzuigen, alles om maar te voldoen aan dat ideaalbeeld. Zelfs paspoppen, die over het alge meen toch al behoorlijk bekoorlijk in elkaar gezet zijn, worden op de schoonheidswaanzin aangepast, want in de Kalverstraat heeft Hunkemöller zijn fan tastic plastic je reinste anorexia aangemeten, passend bij het Slimfast fenomeen. Een weggeteerd naveltje in een leeggezogen buikholte onder twee uitpuilende rib-randjes. Programma's als 'Make me beautiful' maken het alleen nog maar erger. De echte probleem gevallen daargelaten. Volgend jaar kunnen ze verder gaan met 'Make me more beautiful' en desnoods daarna nog een serie 'Make me most beautiful'. Net zo lang totdat er helemaal niemand meer in staat is om menselijk te fronsen. De andere kant van dit verhaal is, dat ik me bijna be gin af te vragen of ik niet min of meer ook verplicht ben alle oneffenheidjes weg te halen. Als ik lekker en tevreden mezelf blijf loop ik straks misschien de kans dat ik alleen blijf. Tegelijkertijd lijkt niets me gênan- ter dan dat iemand verliefd op je wordt en je bij de eerste de beste bedscène ineens totaal onherkenbaar naast je lover ligt. Kleurenlenzen uit, haarextensions en nepwimpers af, corrigerend broekje uit en borsten die elk gevecht met de zwaartekracht overleven. Voor lopig heb ik gelukkig zelfs een fobie voor zoiets on- "pATI IÏEN 11^ POL op MOET IK NIEtT VAM H&W HEBBEW Omroep Brabant heeft gisteren zijn EXCUSES aan geboden aan het Koninklijk Huis. De omroep had per abuis gemeld dat PRINSES JULIANA was over leden. Dooreen volgens hoofdredacteur J. Kriek technisch mankement in een computer verscheen bij de kijkers in Midden-Brabant de melding op het scherm dat in verband met het overlijden van de 94-jarige prinses de uitzending zou worden aange past. Deze tekst zit in de computer zodat snel kan worden gereageerd op belangrijke gebeurtenissen, zoals het overlijden van een lid van het Koninklijk Huis, zegt Kriek. De tekst kwam dinsdagavond drie keer in beeld: om even voor half elf, even voor el ven en even voor half twaalf en was in totaal ruim twee minuten in beeld. ,,Het is heel dom en onge looflijk vervelend dat dit is gebeurd. We hebben hiermee veel mensen in verwarring gebracht", al dus Kriek. De gewraakte tekst is volgens hem in middels uit de computer gehaald, zodat de fout niet meer kan worden gemaakt. Foto: AP fcr ve zou een ramp zijn, zegt E Daarom ligt een kopie vanP1 privésleutel in de zwaar be 'bunker' van PinkRoccadel I Apeldoorn, die de crash vag Boeing kan doorstaan. Bij of diefstal kan een elektron handtekening direct word blokkeerd. Dijkman: „Een foontje of een melding via net volstaan." Maar net al: verloren of gestolen pinpa dat die melding dan ook vi tijd moet komen. j y. En al die hackers dan, die L' zwaar beveiligde gegevens"!1 overheden en banken wet( stelen? Dijkman erkent daL wat gemaakt is in principe^' kraken is. „Maar decryptie ontrafelen van een elektror^ handtekening, vereist eenRj zwaar computersysteem e enorm lang. Dat is praktisC~ mogelijk." Op termijn wordt de bevel waarschijnlijk verder verb H door de chipkaart te voori» een biometrische code. Dl*' der moet zich dan identifiUf met vinger, iris, hand of ge Met een scan van de toetsenbord kan dan een theekofferte van een paar|Rt, worden ondertekend. Vooralsnog krijgen 200 a ren de primeur: zij expert! ren een jaar lang vrijwillig! chipkaart en code. Bij Pir de dromen ze van de toelf De elektronische handtek} als sleutel tot het dagelij k om de auto te starten of d. deur te openen. Een interflC wapen tegen criminelen, Li' Maar criminelen vinden £r weer een antwoord op nis stakels. Ferdi Schrooten schuldigs als de kapper. Toch blijft er een stemmetje zeuren. Als het allemaal zo makkelijk veranderd kan worden, waarom dan zo ontzettend tevreden probe ren te zijn met die te grote billen, die vierkante kaak, die bijziende ogen en dat verende buikje. En ook al ben ik er zelf tevreden mee, hoe 1 antwoord ik dat naar een wereld waarin mannen duizend keer per dag een almost perfect plaatje krijgen voorgeschoteld? En hoe kun je nog op liefde op het eerste ge zicht vertrouwen als je niet zeker weet hoe eigen het gezicht is dat je voor je hebt? Het ideaalbeeld dat we hebben is maatschappelijk bepaald. Hoe meer we daar aan gaan voldoen, hoe meer we op elkaar gaan lijken. Pas als de hele wereld er uitziet volgens het geperfec tioneerde Barbie- en Ken-model, zullen we gedwongen worden naar het inner lijk van iemand te kijken om onder scheid te kunnen maken. En dan wordt het misschien eindelijk interessant, om dat programma's als 'Make me myself again' dan de hoogste kijkcijfers scoren. Mode is en blijft vergankelijk en het is en blijft een eindeloze herhaling van wat is geweest. Dus wie nu zichzelf blijft is over tien jaar de rest een stapje voor. Reageren? reacties_op_column@hotmail.com Investeerders die minstens 5 miljoen Britse pond (ruim 7 miljoen euro) te spenderen hebben kunnen volgende maand in het Zwitserse Genève bieden op een van de zeldzaamste diamanten ter wereld. Het Londense veilinghuis Sotheby's toonde deze week de heldere witte steen, de grootste loepzuivere diamant van kleurgraad D -de puurste, haast kleurloze graad- die ooit geveild is. De diamant weegt 103,83 karaat, is ongeveer zo groot als een walnoot. De edelsteen werd ontdekt in de Zuid- Afrikaanse Premier-mijn. Het is pas de vierde diamant van meer dan honderd karaat met een perfecte kleur en zuiverheid die op een veiling wordt aangeboden. In mei 1995 ging 'The Star of the Season' voor een recordbedrag van 10 miljoen pond (14,2 miljoen euro) onder de hamer. Het kostte diamantslijpers anderhalfjaar om het ontwerp van de edelsteen te maken en uit te voeren. Foto: AP Borden uit Limoges, art deco-bestek uit Sheffield en Duits glaswerk De inboedel van het failliete restaurant Vossius in Amsterdam wordt binnenkort 'in gezinsporties' geveild op internet. In het magazijn van Daan Veilingen in Oude Meer liggen de spullen te wachten op een nieu we eigenaar: borden van JL Coquet uit Li moges, speels art deco-bestek uit Sheffield, handgedraaid glaswerk uit Duitsland, het Molteni-fomuis, de Boffi-ijskasten en de vaatwasser van Rhima. .Allemaal chique spul", zegt Maurice Win kel van Daan Veilingen. Volgende week komt de taxateur. Dan volgt een kijkdag en daarna kunnen mensen op internet bieden. Winkel: „We willen iedereen in staat stellen iets te kopen. Daarom bieden we de artike len per stuk aan, of in porties van zes, ge schikt voor een gezin." Vooral een collector's item lijken de Nerve- sa-maatpakken van de obers, compleet met Vossius-symbool. Of ook de twee Jaguars worden geveild, is niet bekend. De veiling is uitgeschreven op last van schuldeiser Ra bobank. Wat de geschatte opbrengst zal zijn, kan curator Marie Louise Daniëls-Vet- ter nog niet zeggen. Volgens haar staat überhaupt nog niet vast welk deel van in boedel zal worden geveild. Kok Robert Kranenborg van Vossius noemt de veiling 'heel triest', maar emotioneel kan hij er niet meer over worden. „Dat stadium hebben we al gehad toen het restaurant werd ontruimd." Kranenborg was erbij toen zijn spullen werden uitgepakt in het magazijn van Daan Veilingen. „Dat was heffig. Al die spulletjes waar je zo je best op hebt gedaan om het beste, het mooidvi het leukste in huis te hebben, en datpc nu allemaal weg.Jt 1 „Maar ik sta er maar niet te lang bij si hoop alleen dat mensen waarderen li kwaliteit spullen ze kopen. En dat zekj veel mogelijk geld voor geven natuuf Hoe meer geld de veiling opbrengt, <j3 minder schuld wij overhouden. Hans van der Beek Aangifte doen van overlijden, een bedrijf starten of huis kopen van achter de pc, zonder papier en pen- nestreek. De vertrouwde handteke ning krijgt concurrentie. Tweehon derd ambtenaren ontvingen giste ren de eerste rechtsgeldige 'elek tronische handtekeningen'. Straks krijgt elke Nederlander zo'n chip kaart met pincode, bij voorbaat een waardevol bezit. Dus raak 'm niet kwijt. Nederland staat aan de voor avond van een kleine revolutie, vergelijkbaar met de komst van de mobiele telefoon en de invoering van de pinpas. Twee ontwikkelin gen die voor menigeen vanzelf sprekend zijn, maar die met name onder digibeten en veel ouderen nog steeds niet populair zijn. 'Moeilijk' en 'onveilig' heet het dan al gauw, wijzend op de fraude met pinpassen en het ingewikkel de gebruik van mobieltjes. Ook de invoering van de elektro nische handtekening zal niet zon der slag of stoot gaan. Het af scheid van de traditionele handte kening uit de pen zal menigeen pijn doen. Achter de pc een huis kopen is niet meer zo speciaal als je niet meer op bezoek hoeft bij de notaris, die een plechtige cere monie steevast bekrachtigt met een calligrafisch hoogstandje. En arme kersverse vader. Geen per soonlijke gelukwensen meer bij de gemeentebalie. „Met de nieuwe technologie gaat een stukje romantiek verloren," zegt Mat Keijers van PinkRoccade. Het bedrijf is door de overheid ge machtigd voor de uitgifte en het beheer van miljoenen chipkaarten met geheime pincodes. „Zoals Joh. Enschede bankbiljetten mag drukken, zo zijn wij gedelegeerd producent voor de digitale hand tekening." Op het hoofdkantoor te Apel doorn tonen Keijers en collega Theun Dijkman de site van een gemeente. Inwoners kunnen er vergunningen aanvragen of aan gifte doen van overlijden. Dijk man klikt op 'parkeervergunning' en tikt zijn naam, adres en kente ken van de auto in. Hij steekt de chipkaart in een gleuf in het toet senbord en tikt zijn pincode in. De vergunning wordt thuisbe zorgd, meldt de computer. Het parlement heeft de elektroni sche handtekening in mei rechts geldig verklaard. Uiteindelijk krijgt iedereen er dus mee te ma ken, ook omdat de nieuwe tech nologie in menig buitenland in opmars is. De grootste tegenstand zal overwonnen worden, denkt Keijers. „Van mobiel bellen gruw den mensen aanvankelijk en de eerste keer geld halen uit de muur voelde ook eng. En moet je nu zien." Keijers voorspelt het einde van de papierberg bij overheid, burger en bedrijfsleven. Aan de parafencul tuur komt straks in elk geval geen inkt meer te pas. „Een gehandi capte burger vraagt digitaal om een rolstoel of verbouwing, amb tenaren ondertekenen achter de pc de opdracht aan een leveran cier of aannemer. Dat kan enorm Werkelijk alles kan straks geregeld worden vanuit huis. Foto: GPD veel tijd schelen." De elektronische handtekening moet ook fraude met documen ten voorkomen. Een elektronisch ondertekend document kón ver anderd worden. Maar dan ver dwijnt automatisch het icoontje van de handtekening. Keijers: „Zo weet je altijd zeker of een docu ment oorspronkelijk is en afkom stig van de afzender." Het is ook mogelijk om documen ten te sturen die alleen door de geadresseerde te lezen zijn. Dat kan door de beveiliging met twee, sleutels. Ieders publieke sleutel - een reeks cijfers en letters- is openbaar en staat op internet. De privésleutels zijn geheim. Ze staan op de chipkaart van de houder en zijn beveiligd met een pincode. Een bericht met iemands publie ke sleutel is dus alleen leesbaar voor wie de bijpassende chipkaart en code heeft. „Zelfs vervalsing van een te-laat- komers-briefje kan niet meer," grapt Keijers.Ais de school vraagt om een elektronische handtekening van pa of ma, moet je toch hun pasje en pincode heb ben. Vervalsing is meteen zicht baar." Het zal echter nog een paar jaar duren voordat allerlei instan ties geen genoegen meer nemen met een krabbel op papier. Hoe meer toepassingen, hoe waardevoller de elektronische handtekening, erkent Keijers. Wie iemands elektronische handteke ning bemachtigt, kan op zijn naam immers een spoor van ver nieling achterlaten: een hypo theek aanvragen, bankrekeningen openen, dure spullen aanschaf fen. Diefstal van een pinpas van de bank is er niets bij. „Diefstal van de stamcertificaten

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2