SERVICE 00 Gevulde omeletjes Zon terug C3 /y, HOC 160 VRIJDAG 10 OKTOBER 2OO3 CD VAN DE DAG Verwachtii Genre: klassiek Haydn: English Sonatas/ Beethoven: Piano Concerto nr 2; Dejan Lazic/Klassische Philh. Bonn/Heribert Beissel Channel Classics CCS SA19703 Cellist Pieter Wispelwey maakt een overtuigend debuut als produ cer op de nieuwste cd van zijn pianomaat, Dejan Lazic. De Kroaat overtuigt in Beethovens Pianoconcert in b, op. 19. Hij durft de ex pressiviteit van de compositie tot het uiterste uit te buiten. Wispel wey en de vaste Channel Classics-producer Jared Sachs zitten met hun microfoons tot in de buik van zijn vleugel, maar vangen ook de auditieve kleuren op van de omgeving waarin deze live opna men zijn gerealiseerd. Het geluidsspectrum blijft echter naturel. De keuze van twee van Haydns Engelse pianosonates ter comple tering van Beethovens vroege werk is een gelukkige - temeer daar ze van elkaar verschillen als dr. Jekyll en mr. Hyde. Als zodanig luidt de late Haydn de vroege Beethoven in. Ronduit parelend, in levend en virtuoos neemt Dejan Haydns Pianosonate in C (Hobo ken XVI:50). In Haydns Pianosonate in E (Hoboken XVI: 52) ligt de kracht in een afgewogen meditatief Adagio en een glanzende Fina le. Ook die aspecten beheerst Lazic. BOEK VAN DE DAG Genre: kinderboek Carry Slee Van oma mag dat wel uitg. The House of Books Prijs: €13,50 Carry Slee begon ooit haar carrière als schrijfster van voorleesver halen voor kleuters. Sindsdien is ze voor steeds oudere kinderen gaan schrijven, uiteindelijk zelfs resulterend in twee serieuze ro mans voor volwassenen: het matig ontvangen Moederkruid en het beduidend betere Dochters van Eva. Hoewel ze ook in haar puber boeken het menselijk leed niet schuwt, kon ze in de die twee ro mans haar traumatische verleden van zich afschrijven. Nu is ze weer terug waar ze ooit begon: Van oma mag dat wel bevat zestien verhaaltjes voor kleuters. Terugkerend element vormen broer en zus Merel en Koen. Ze verzetten zich hevig tegen de nieuwe oppas, totdat het om oma blijkt te gaan. Dezelfde oma komt in de volgen de verhaaltjes steeds terug, en bepaald niet in negatieve zin. 'Een heerlijk cadeau voor iedere oma en opa' schrijft de uitgever op de achterflap. En inderdaad, de inhoud zal geen grootouder teleur stellen. KOKKERELLEN Voor 2 hoofdgerechten De kleine eenpersoons platte omeletjes worden gevuld met een melange van maïs, doperw ten, paprika's, tomaten en wa terkers. In de vegetarische keu kens is het een bekende verschij ning. U kunt er eventueel nog wat kleine gebakken champig nons of andere paddestoelen, bosuitjes en wellicht een ragfijn gehakt knoflookteentje bij doen. Het aantal tomaten kunt u even tueel verdubbelen en dan een van de paprika's laten vervallen. Niet-vegetariërs kunnen er vlak voor het opdienen 100 gram in reepjes gesneden gekookte ham door scheppen. Ingrediënten 4 eieren; 3 eetl. melk, bouillon of water; zout; witte peper uit de molen; 2 theel. fijnge hakte (blad)peterselie; ca. 50 gram waterkers of veldsla; 50 gram boter; 2 theel. (zonnebloem) olie; 1 klein blikje maïskor rels, uitlekgewicht ca. 150 gram; 3-4 eetl. dop- of tuinerw- tjes, diepgevoren; 1 (rode) ui, gesnip perd; 1 rode en 1 groene paprika, bij voorkeur ontveld, vruchtvlees in minus cule blokjes gesneden; 2 rijpe (Italiaanse) toma ten, ontveld, vruchtvlees in blokjes gesneden; 6 verse basilicumblaadjes, in uiterst smalle reepjes (draadjes) gesneden. 2 theel. fijngesneden bieslook Bereiding Klop in een kom eieren en melk, bouillon of water los. Voeg wat zout en peper toe. Roer de peterselie er door. Bak in een niet al te grote koeken pan 2 platte omeletjes. Gebruik er niet meer dan de helft van de aangegeven hoeveelheid boter voor. Houd de omeletjes na het bakken warm tussen twee voor verwarmde borden. Maak waterkers of veldsla schoon. Spoel ze enkele malen in ruim koud water. Verwijder de dikste stelen en neem ook lelijke en aangetaste blaadjes weg. Maak waterkers of veldsla hierna zo droog mogelijk (sla centrifuge). Spoel een royale hoeveelheid koud water over de op een zeef uitgelekte maïskorrels. Laat ze daarna opnieuw goed uitlek ken. Kook de dop- of tuinerw- tjes zoals op de verpakking is aangegeven. Laat ze na het ko ken op een zeef uitlekken en grotendeels afkoelen Verhit een wok en laat de olie en de rest van de boter heet worden. Fruit de ui 2 minuten en schep daarna de paprikablokjes er door. Voeg na 2 minuten tomaten, maïskorrels, doperwten en basili cum toe. Laat alles, onder voortdurend omscheppen, door en door warm wor den. Strooi er naar eigen smaak en in zicht wat zout en pe per over. Presentatie Leg de omeletjes op voorverwarmde bor den. Schik waterkers of veldsla er in het mid den op. Schep de warme groenten er bovenop. Vouw de onbedekte delen van de ome letjes over de groenten. Be strooi de gerechten met bies look. Geef er knapperig, zelf af gebakken, stokbrood bij. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: A50 tussen Oss en knooppunt Grijsoord en A58 tussen knooppunt Batadorp en knooppunt De Baars. HET WEER door Jan Visser Na vandaag is het voorlopig weer even gedaan met de oktoberregens. Bepalend voor het weerbeeld wordt een sterk hogedrukgebied waarvan het zwaar tepunt begin volgende week boven Zweden komt te liggen. Morgen blijft het op de meeste plaatsen droog met geregeld zonneschijn. De noordwesten wind neemt verder in kracht af en het wordt zater dagmiddag 14-15 graden. Zondag verloopt rustig en droog met in de nacht en vroege ochtend lokaal vorst aan de grond. Plaatselijk komt ook mist voor. De temperatuur komt overdag uit op circa 13-14 graden. Na het weekeinde zal het meest zonnig weer zijn, al drijven er rond dinsdag ook wat wolkenvelden over. De oostenwind trekt aan tot matig en aan zee vrij krachtig. Daardoor wordt het voor het gevoel wat schraal. Dankzij overvloedige neerslag in Duitsland en Zwit serland behoren de extreem lage waterstanden van de Rijn tot het verleden. Schommelde de waterstand eind september ter hoogte van Lobith rond 6,90 me ter boven NAP, gisterochtend was dat alweer 7,83, vandaag 8,35 en morgen 8,55 meter. De hoogst be kende waterstand van de Rijn bij Lobith dateert uit 1926:16,93 meter boven NAP. Overigens werd eind september meer water afge voerd dan in september 1991 (waterstand +7,23 me ter NAP) en begin november 1947 (+7,54 meter). Re centelijk bedroeg de afvoer namelijk 825 m3 per se conde, op 13 september 1991 was dat 794 en in 1947 slechts 620 m3. De verschillen hebben te maken met erosie waardoor de bodem van de rivier bij Lobith jaarlijks een paar centimeter daalt. Bepaald geen la ge waterstanden in september in het noorden van Noorwegen. Hardnekkige hogedruk boven Europa (Zwitserland beleefde de 8ste te droge maand op rij) deed depressies uitwijken naar noordelijk Scandina vië met als gevolg een record natte maand. In Trom- so viel 211 tegen normaal 102 mm, in een reeks van af 1920 ging september 1972 met 202 mm aan kop. o o Va zon licht bewolkt bewolkt Temperatuur min/max O O ooj> lichte regen zware regen sneeuw winterse buien onweer zon en mist mist Neerslagkans Neerslag-mm ZA ZO MA Dl WO 9 15 min max WNW 3 O 3 OZO 3 ZO 3 ZO 4 20% 0 10% 0 10% 0 20% 0 20% 0 (advertentie) 'il jij de Zonnebloem in 2003 helpen om ruim 6400 langdurig zieken en (zwaar) lichamelijk gehandicap ten een onvergetelijke vakantie te bezorgen? Sluit je dan aan bij ons team van meer dan 6700 vrijwilligers. Het kost je 7fifinPhlfiPll18 1 een weekje van je vrije tijd, maar WC AaVsI 11ICWIV/CH1 je krijgt er dan ook heel wat voor terug. Pbstbus 2100 4800 CC Breda Postbank 1098510 E-mail info@zonnebloem nl lnternetwww zonnebloem.nl ATIONALE VERENICir Horizontaal: 4. Kleding van een wielrenner in de bergen (7); 5. Militt g dokter? (9); 8. Op zijn hoogst een conferentie (3); 9. Here duct van een enkeling (4); 10. Zou het dessert weg zijnF Verticaal: 1. Hiermee komt men op glad ijs (7); 2. Doe een brief voor een klein bedrag! (9); 3. Verzengende passie (4); 6jt deze weg bereikt men de veiling (6); 7. Het verlangen ft gevogelte (6). c °g Oplossing van donderdag: et Horizontaal: 1. Mud; 5. kan; 7. tableau; 10. lij; 12. ruw; 14. Ur; 15. alzo; l»ei 19. om; 20. np; 21. mooi; 23. snob; 25. ah; 26. gat; 28. Ie; 31, eend; 33. gis; 34. eer. jvi; p Verticaal: iz< 2. Ut; 3. dal; 4. clou; 5. kap; 6. au; 8. slagman; 9. krabbel; 11 et 12. romig; 13. winst; 14. uw; 16. zoo; 18. opn; 22. oh; 24. ollle 27. amen; 29. mos; 30. ene; 31. li; 32. de. de ihc esi

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 24