REGIO 'M. drinkt niet en blowt niet. Hij is toch moslim, weetje. Pleidooi voor bemande bank in Stompwijk Puzzel Apollolaan past nog niet 'In een slinger, anders wordt het dringen bij de deur lebrand verbaasd fer boosheid collega R5 Miening wil regels voor autobedrijf zwart op wit Kater voor partycentrum erkeersongeval irtmannstraat "~IT(rwoude-dorp - Een 40-ja- automobilist uit Den Haag ste gistermiddag op de Kort- nnstraat in Zoeterwoude- in rp tegen een auto, die linksaf de slaan naar Stompwijk. De itelvvagen, die werd bestuurd ireen 37-jarige Oegstgeeste- rü ir, had zijn knipperlicht keu- in aanstaan. De achterop rij- nde Hagenaar zag dit te laat. t hoofd- en nekletsel is hij G rgebracht naar het zieken- s in Zoetermeer. uto volledig |tgebrand alriRWOuDE - dorp - Een be- ïïljauto, die stond geparkeerd de Burgemeester Detmers- in Zoeterwoude-Dorp, is nacht volledig uitgebrand, jpolitie vermoedt dat de nl id is ontstaan door een mische oorzaak. Een auto A>er naast stond liep ook ln ïdschade op. De brandweer V st er aan te pas komen om fvuur te doven. eel Ceerweg ijgt fietspad mi ^terwoude - Langs een deel 9 de Geerweg in Zoeterwou- ertomt een fietspad. Provincie d« jk willen de benodigde ton hiervoor op tafel leg- av Dat nieuws is goed geval- bij de gemeente Zoeterwou- 31 lie niets hoeft bij te dragen. gaat om een fietspad van l meter langs het deel van de tnveg waaraan boerderij 't tje ligt. Ook willen provin- a'±n rijk de weg opknappen, naatregelen zijn voor Zoe- roude aanleiding om de weg lopig te laten zoals hij is en 3 dee voor snelheidswerende zieningen op de Geerweg l g i ijskast te zetten. ngerafdrukken or kinderen en aar - Het politiebureau dlVassenaar is morgen ge- d voor wie interesse heeft jjj, litiewerk. Dat in verband ;rr le landelijke politiedag. eren kunnen tussen 10.00 l i.30 uur hun vingerafdruk- aten nemen. Verder kan ie- :u m zijn brommer laten tes- jrj p de rollerbank of de lanalyseapparatuur uit- :ren. De waterwerper van ilitie Haaglanden brengt in up van de dag een bezoek m iet bureau, dat te vinden is M e Hofcampweg 102. Ook mdweer heeft in Wasse- open dag. 5 ppen met elen-cursus geest - Gezondheid Servi- jn :erzorg geeft vanaf 20 ok- in Oegstgeest de ver- lt |vde cursus 'Pakje Kans, sa- itoppen met roken'. In ne- ijeenkomsten van twee :ren de deelnemers de imissen bij hun stoppo- e overwinnen. De kosten pa gen 160 euro; deelnemers irzekerd zijn bij Zorg Ze- 1E id kunnen een flink deel at bedrag terugkrijgen. .3 meer informatie of aan- en: 071-4093333 (tussen 1.3 n 16.00 uur). ling over nonument \r - B. Disser geeft ag 22 oktober in Wasse- Kii lezing over de restau- ^an het grafmonument willem van Oranje in le lezing is te volgen in "-gebouw aan de Lange n 46 en is gratis toegan- Disser was namens de ouwfendienst de pro- der van de restauratie, oject begon in november was broodnodig: het er vertoonde zoutuitslag on hier en daar te ver- vrijdag lo oktober 2oo3 door Nienke Ledegang voorschoten - „Weet je wat ze schrijven, die gekken? 'Aanran ding en afpersing'. Wat een ge lul." Het is avond. Een jongen komt verontwaardigd het Oj- eeecee, het Voorschotense jon gerencentrum, uitstiefelen. Ja, hij kent S. en M., de twee Ma rokkaanse jongens die een paar weken geleden zijn opgepakt omdat ze een een grote groep leeftijdsgenoten zouden heb ben geterroriseerd. En nee, hij wil liever niet in de krant. „Ik wil alleen zeggen dat het vooral erg is voor de familie. Ik ken de ouders van M., die hebben het heel zwaar. Niemand staat erbij stil dat voor hen het verdriet het ergst is." Nou vooruit, eigenlijk wil hij best iets vertellen, maar dan zonder zijn naam erbij. „Ik ben met M. opgegroeid. Vanaf de wieg waren we samen. We woonden met zijn allen in de Vlietwijk. Zijn oma boven ons, wij daaronder, hij en zijn ou ders weer een paar deuren ver derop." Daarom gaat het hem aan het hart dat M. is opgepakt. Nee, van S. maakt hem niet liit. Die boeit hem niet zo. „Misschien dat M. best wel wat kattenkwaad uithaalde. Wat wil je: hij is een jonge jongen van 15. Maar wat de kranten ervan hebben gemaakt, is overdreven. Ik ben er wel eens bij geweest als hij om geld vroeg aan ie mand. Dat vroeg hij normaal, niet onder bedreiging. Bedrei ging, dat is met wapens of mes sen. Denk je dat iemand van 15 aan een pistool kan komen? Ik ben 16 en ik kan óók niet zo maar aan een pistool komen. En M. heeft een hekel aan mes sen. En hier: in de krant staat ook dat ze naar Marokko bel den. Nou, ze belden wel eens met het toestel van anderen, maar naar vrienden hier in Ne derland." M.'s vriend is teleurgesteld in de jongeren die aangifte heb ben gedaan. „Ik weet wie ze zijn. Ik heb er een paar opge zocht, en ik ga iederéén opzoe ken, want ik wil voor 1.000 pro cent zeker weten hoe het zit. En weet je, de paar mensen die ik heb gesproken, zeggen alle maal: ja, die M. viel wel mee. Nou, waarom deden ze dan aangifte? Ik snap dat niet. Een meisje heeft aangifte gedaan van aanranding. Maar die heeft een paar keer met M. gezoend. Uit zichzelf. Daar was ik bij. Dus." Nog meer onzin vond hij in de kranten. „Er staat dat die jon gens grootverbruikers zijn in drugs. Maar geloof me, M. drinkt niet, blowt niet, hangt 's avonds niet laat op straat. Hij is toch moslim, weet je. Hij gaat altijd naar de moskee. Daarom is het voor zijn vader ook erg, man. Hij is een belangrijke man in die gemeenschap. Zijn eer is aangetast nu." Ondanks alles maakte zijn vriend zich wel een beetje zor- Alles moet zo echt mogelijk verlopen bij de brandoefening in de Hoogmadese Ter Doesschool. Dus moeten alle kinderen netjes in de sporthal wachten tot ouders, oppas, opa's en oma's ze komen ophalen. Foto: Mark Lamers Ter Doesschool in Hoogmade oefent brandalarm door Nienke Ledegang hoogmade - „Mijn opa moet mij komen ophalen, maar die kan niet zo snel lopen. Hij is best wel blind", vertelt Evi uit groep 5 een beetje bezorgd. Ze zit op de grond in De Schuur, de sporthal van de school. En ze is niet alleen. Even daarvoor zijn alle 160 leerlingen van basisschool Ter Does in Hoogmade geëvacueerd door de brand weer. Hoewel het gelukkig maar om een oefening gaat, is het een happening op zich. Want alles moet wel zo echt moge lijk verlopen. Dus wordt de school in de rook gezet, komt de brandweerwagen met sirenes de hoek om scheuren en wor den ouders, oppassen of familieleden op getrommeld om zich over hun kinderen te ontfermen. Even voor twee is het nog rustig in de Ter Doesschool. Eén groep repeteert liedjes, in andere lokalen wordt muisstil gewerkt. Dan zet de brandweercom mandant de rookmachine aan in de le- rarenkamer ('wie heeft het koffiezetap paraat aan laten staan?'). Al snel staat de aula blauw. Nog heeft niemand het door. Precies drie minuten verstrijken voor een juf de alarmbel luidt. Dat kan nog net, want de grote koperen bel wordt inmiddels omringd door grote rookwolken. 'Brand, brand!' roept ze. En dan gaat het snel. In een minuut verla ten alle kinderen hun lokaal. Niet zo maar. In lange linten lopen ze, hand in hand, in hoog tempo naar de sporthal. Drie juffen hebben inmiddels hun oran je hesjes aangetrokken. Zij zijn bhv"ers, bedrijfhulpverleners. Ze bellen driftig en stampen met klassenlijsten door de sporthal: is iedereen er? Gelukkig, er zijn geen kinderen achtergebleven. Dat bete kent wel dat het nu een rumoer van je welste is in De Schuur. Opgewonden kwettert iedereen door elkaar. Nee, in paniek zijn de kinderen niet, want ze waren al een beetje voorbereid op de oefening. „Ik ben hartstikke doof van de alarm bel", zegt Djesse van 5. Demonstratief houdt hij zijn handen voor zijn oren. Dan krijgt hij zijn juf in het oog, die bh- v"er is. „Hé, juf, wat heb je een leuk vest je aan." Djesse vond de oefening wel spannend. „Het kan ook echt gebeuren en dan moeten we dit ook doen." Of hij ook weet waarom ze eikaars hand moes ten vasthouden? „Ja, dan kun je elkaar zien en raak je elkaar niet kwijt." Tim uit groep 8 heeft een andere verkla ring. „Het is beter om in een slinger te gaan, anders wordt het zo dringen bij de deur", verklaart hij. Roëlle (8) uit groep 5 wil nog wel even vertellen hoe het precies is gegaan. „Jef frey zag het als eerste. O nee, de juf zag het als eerste. Nou, eigenlijk kwam de juf van groep 7 vertellen dat er brand was. En toen deed Jeffrey de deur open en zijn we allemaal snel naar buiten ge vlucht." Op de suggestie dat ze eerst na tuurlijk nog hun spullen en jassen moesten pakken, joelt heel groep 5: Néééé. „Je moet zo snel mogelijk naar buiten", legt Roëlle uit. Alle jassen han gen dus ook nog in de school. „Ik had speciaal mijn oudste jas aan." Het is half drie. Inmiddels arriveren de eerste ouders bij de sporthal. Ze zijn ge beld via de telefoonketen, die volgens de bhv'ers nog niet helemaal naar behoren werkt. Dat merkt ook een oppas van twee schoolgaande kinderen, die op het plein staat te wachten. „Ik werd twintig minuten geleden gebeld. 'Is vader thuis? gen om M. „Die S. was gevaar lijk voor hem. Ik heb hem daar vaak weggehaald. Ik ben wat ouder dan hij, ik voel me als een soort grote broer. Snap je? Een beschermer. Welnee, die M. en S. waren helemaal geen vrienden. Geen echte vrienden. Ik weet eigenlijk ook niet waar om die twee elkaar vonden." „Nee, S., dat is foute boel. Die heeft al een keer vastgezeten, voor verduistering geloof ik. En ik weet hoe dat is. Ik heb zelf vastgezeten voor zware mis handeling. Daar moet ik van le ren. En M. ook. Ik probeer hem duidelijk te maken hoe het niet moet. Daarom haal ik hem zo vaak bij S. vandaan als ze weer eens door de wijk zwerven." „Want die twee waren overal. M. ging ook al eventjes niet meer naar school. Hij was ge schorst. Had ruzie met een le raar. Ik geloof dat hij net deze week weer mocht beginnen. Maar nu zal hij wel van school af moeten. Die willen hem niet terug. Best wel raar. Hij is 'mijn broertje'. Al mijn leven lang. Vroeger speelden we verstop pertje en nu mag hij bijna mee uit. Nee, ik ben niet geschrok ken dat hij is opgepakt. Ik schrik nergens meer van." Handtekeningenactie van ouderenbond stompwijk - De Stompwijkse af deling van de Katholieke Oude renbond (KBO) verzamelt hand tekeningen om sluiting van het plaatselijke eenmanskantoor van de Rabo-bank aan het Hoef blad te voorkomen. De Rabo bank wil er per i januari een on bemand servicepunt van maken, omdat het kantoor gemiddeld slechts drie klanten per ochtend trekt. Volgens de KBO zijn met name oudere klanten die niet mobiel genoeg zijn om naar een ander kantoor te gaan, van deze maatregel de dupe. Het KBO-bestuur vindt het be langrijk dat ouderen door een medewerker geholpen kunnen worden. „Het kantoor hoeft niet de hele week open te zijn", aldus voorzitter J. Kappetein. „Al is het maar één ochtend in de week." Volgens het bestuur van de KBO zou het kantoor al meer klanten trekken, als de Rabobank iets zou veranderen aan de inrichting. „Er is geen enkele privacy. Veel mensen in het dorp klagen daarover. Als je met de medewerker spreekt, kan iedereen meeluisteren." Volgens Rabobank-zegsman Van der Gaag blijft de dienst verlening in Stompwijk ook na 1 januari gehandhaafd. Zo blijft er onder meer een geldauto maat en een brievenbus waar de klanten hun opdrachten in kunnen deponeren. Tijdens een bijeenkomst in het Blesse Paard op 20 oktober wil de Rabobank van gedachten wisselen met de klanten over problemen. „Voor klanten met specifieke proble men gaan we kijken of we maatwerk kunnen leveren", aldus Van der Gaag. „Voor goe de ideeën staan we altijd open." Tijdens die bijeenkomst wil de KBO de handtekeningen aanbieden van klanten die wil len dat het kantoortje bemand blijft. Tot dusver hebben ruim zeventig mensen hun handte kening gezet. Zaterdag gaan vrijwilligers van de KBO bij de supermarkt staan om handte keningen te verzamelen. Is moeder thuis? Niet? Dan bel ik even verder.' Tja, ze vroegen niet naar mij. Ik dacht: ik zie wel. Ze weten dat ik de vas te oppas ben. Ze hebben al mijn num mers, ook mijn mobiele. Maar ik ben nog niet gebeld. Het werkt dus niet hele maal soepel." Maar directeur Kees Hagenaars is tevre den. „Natuurlijk zijn er wel punten van overweging. Die alarmbel, hè? Dat is toch een zwakke schakel. Die was bijna niet meer bereikbaar. We willen toch wel graag een installatie. En de volgende keer gaan we de ouders van de hogere groepen misschien wat later bellen. Nu komt iedereen tegelijk en staan ouders soms tien minuten in de rij - omdat ie der kind ook weer moet worden afge vinkt." Jaap uit groep 4 mag in elk geval met zijn moeder mee. Juf Ingeborg, die bij de ingang van de school staat: „En, wil je nog steeds brandweerman worden?" Dat beaamt Jaap volmondig. Zijn moe der: „Hoe spannender hoe beter. Hij wilde eigenlijk vanmorgen zijn knalgele hesje aan naar school. Ik zei: dat doen we maar even niet. Om verwarring met de brandweer te voorkomen." Zoeterwoude zegt overeenkomst toe zoeterwoude - Een groep be woners van de Miening in Zoe terwoude wil dat de gemeente zwart op wit zet aan welke voorwaarden de uitbreiding van autobedrijf Versteegen moet voldoen. De plannen van Versteegen voor een nieuwe showroom, een nieuw kantoor, een onbemande pomp en een wasstraat houden de gemoede ren op de Miening al maanden bezig. Een aantal omwonenden is bang voor een toename van het verkeer, voor verlies van uit zicht en voor ergernis over lam pen die vanuit de showroom in huizen schijnen. In januari be paalde de gemeente op aan dringen van omwonenden al dat de wasstraat en de onbe mande pomp niet de hele nacht open mogen blijven. Tot medio september lagen de bouwplannen van Versteegen ter inzage, waarop tien Mie- ning-bewoners in de pen klom men. Gisteren eiste één van hen, A. van Doorn, tijdens een com missievergadering dat de ge meente in een overeenkomst vastlegt aan welke regels Ver steegen zich moet houden. Hij wil onder meer zwart op wit hebben dat de lampen in de nieuwe showroom later op de avond uitgaan, en dat Ver steegen een groengordel aan legt in het gebied tussen Mie ning 35 en de nieuwbouw. De gemeente kondigde aan dat er zeker een overeenkomst komt. Met die toezegging wa ren alle fracties blij. „Dan we ten zowel Versteegen als de be woners waar ze aan toe zijn en kunnen ze elkaar daarop ook- aanspreken," aldus raadslid Ooijendijk van Progressief Zoe terwoude. ,ei »- D Leidse wet- pV r Hillebrand is verbaast un Ie woede-uitbarsting van )egstgeestse collega De m eerder deze week. De he is nijdig over het negatief jk) dat Leidse Adviescom- nei Ruimtelijke Kwaliteit heeft gegeven over een -Aanvraag van Oegstgeest szten geluidsscherm langs gef)orbaan bij Oegstgeest. mi s Hillebrand zou De Rui- e ^oed aan doen om het ge- tan te gaan met ARK. Het gemeentebestuur - dat Lej6sant een flinke veeg uit etifh kreeg van De Ruiter - nëtot nu toe nog eigenlijk f emoeienis gehad met de jj anvraag, aldus Hille- )ufi6aat om een standaard- N ure", zegt Hillebrand. Adviescommissie heeft de "Vivraag getoetst en een negatief advies gegeven. Stan daard is dan dat de gemeente de aanvraag afwijst. Oegstgeest moet nu in gesprek met ARK om uit te vinden hoe het ont werp kan worden aangepast, zodat het volgens ARK wel aan de welstandseisen voldoet. Dat hoeft de gemeente Oegstgeest geen extra geld te kosten." De Ruiter verklaarde eergiste ren dat het geluidsscherm in nauw overleg met de NS is ont worpen - om geen risico te lo pen - en dat het past in het rij tje 'keurige spoorwegaccessoi- res'. „Ronduit schandalig", rea geerde hij op de afwijzing. „Ik weet het echt niet meer. Wat doen we fout?" In Oegstgeest vielen woorden als 'opzet' en 'pesterij'. Volgens Hillebrand is dat be slist niet aan de orde. „Ik heb Oegstgeest toegezegd dat ik er persoonlijk naar zal kijken." oegstgeest - De directie van Partycentrum La France, die sinds 1996 met de gemeente Oegstgeest onderhandelt over uitbreiding van het feestpaleis nabij de Apollolaan, heeft gis teravond een flinke kater op gelopen. Een meerderheid van de politici vindt dat La France geen 2.350 vierkante meter hoeft uit te bouwen, maar ge noegen moet nemen met 1.750. Meer laat het bestem mingsplan niet toe. 'Waarom zouden we dat bestemmings plan aanpassen', klonk het gisteravond, toen de commis sie ruimte en groen en de commissie leven en wonen over de plannen voor het Apollogebied (inclusief de plannen van La France) verga derden. Omwonenden laakten de ex pansiedrift van La France al eerder tijdens informatieavon den. Gisteravond maakten zij hun frustraties vanaf de pu blieke tribune duidelijk. Liever zien zij het feesthuis voorgoed verdwijnen. De suggestie van Leefbaar Oegstgeest dat de ge meente het bedrijf moet uit kopen zodat het naar Rijn front kan verhuizen, viel dan ook in goede aarde bij het on rustige publiek. Wethouder Meester vindt dat geen optie. Oegstgeest zit krap bij kas en La France heeft wet telijk recht opbedrijfsuitbrei- ding ter plekke. Ze beloofde de commissieleden om op nieuw te praten met de direc tie om het met 600 vierkante meter minder te doen. Luuk van der Zon van La France wil dat gesprek niet voeren, meldde hij na de ver gadering. „Hier word je moe deloos van. Onze bouwaan- vraag ligt al vanaf maart in het gemeentehuis. Op het aller laatste moment wordt er weer een nieuwe draai aan gege ven. We hebben die 2.350 vierkante meter nodig. Zeker ook omdat we volgens de richtlijnen van de milieuwet moeten werken en de afvalop- slag in een speciale unit bin nenshuis willen verzamelen." Oegstgeest overweegt sporthal te bouwen in Overveerpolder door Nancy Ubert oegstgeest - De supermoderne sporthal die het college van Oegstgeest wil bouwen aan de Apollolaan, kan ook in de Over veerpolder komen te staan. Die suggestie deden politici gister avond in de gezamenlijke ver gadering van de commissies ruimte en groen en leven en wonen. Van Progressief Oegst geest, CDA en WD hoeft het college zich niet blind te staren op het Apollo-gebied. De moei lijke puzzel mag van hen ook schuiven over andere delen van het dorp. De sporthal waarop de binnen sportverenigingen met smart wachten, hoeft helemaal niet aan de Apollolaan te komen, denkt een meerderheid van de twee commissies. De Overveer polder is een betere plek. Zeker omdat de omwonenden van de Apollolaan de sporthal hele maal niet willen. Het is beter om het complex bij de nieuwe voetbalvelden van ASC te bou wen. Tenminste, als de voetbal en cricketvereniging vanuit het hart van Oegstgeest naar die plek verhuist. Daarover is in de politieke arena het laatste woord ook nog nietgesproken. Wethouder Meester vindt het allemaal niets. Bovendien den ken zij en haar collega's dat de ruimte op de Overveerpolder te krap is. Een scoutinggroep en de plaatselijke volkstuinvereni ging hebben daar ook hun stek. Meester benadert het project Apollolaan liever als een grote puzzel waarvan alle treiterstuk jes passend gemaakt moeten worden. Een beetje veilen en schaven en alles valt ineen. Par tycentrum La France dat wil uitbreiden, het Rijnlands Ly ceum dat groter wil groeien, zorgcentrum Rustenborch dat nieuw wil bouwen, nieuwe wo ningen, aanpassingen aan de sportaccommodaties en de sporthal. Het is nogal wat bij el kaar. Het verpauperde gymzaaltje, waarvan het Rijnlands en drie basisscholen gebruikmaken, gaat zeker tegen de vlakte. Om die reden wil wethouder Steens de sporthal in het Apolloplan houden. De sporthal wordt be kostigd uit de opbrengsten van woningbouw. De commissies vragen zich af of het niet slim mer is om meer woningen te bouwen in het gebied. Weg met die sporthal daar. Dan krijgt Oegstgeest, dat toch al aan de rand van de afgrond staat, extra geld binnen. Volgens Steens kunnen in dat geval de kinde ren van de basisscholen ner gens meer gymmen. Een gym lokaal moet voor hen op loop afstand zijn. De WD oppert om dan ergens in het gebied een goedkoop gymlokaaltje neer te zetten, in plaats van een duur sportcomplex. „Waar moet ik dan die gymzaal neerzetten als u huizen wilt bouwen", mop pert Steens. „Wees eens crea tief', luidt het antwoord van WD-er Huizing. Duidelijk is dat Oegstgeest niet iedereen kan blij maken met de herinrichting van het Apolloge bied. Zo is Udo Golf behoorlijk gepikeerd. Volgens voorzitter Haafkens wordt met de herin richtingsplannen de golfbaan de nek omgedraaid.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13