REGIO 'Iedereen in mijn klas is leesfan 'Ja, natuurlijk kent anas niekuuwersm Schwarzenegger mij hu is net terug in zijn Trasbroek Bezoekers jeugdafdeling Leidse bibliotheek over hun leesgedrag HDC 970 VRIJDAG IQ OKTOB! NAVRAAG Hij heeft nog last van een jetlag en zijn agenda staat vol met inter views. Het lijkt wel of hij zelf gouverneur van Californië is geworden. Arnold Schwarzenegger n 7 .5 geniet van zijn dubbelrol. woonplaats Voorscho ten, maar hoopt binnenkort veel opdrachten uit Amerika te krijgen. Navraag bij de lookalike van Terminator en 2. Wat doet u er allemaal voor om op Schwarzenegger te lijken? „Niets. Ik lijk gewoon helemaal op hem. Ja wacht, ik heb een paar jaar geleden wel een haartransplantatie ondergaan. Dat is prachtig opgelost. Mijn haar werd wat dim en dat kun je niet hebben als je van je hobby je vak hebt gemaakt." Kunt u leven van het leven van Schwarzenegger? „Ik probeer ervan te leven. Het is ongelofelijk leuk werk. Ik ben er dagelijks mee bezig. De ene keer zit je aan een duur diner, de an dere keer open je een winkel, de derde keer word je opgehaald met een Rolls. Dat heb ik als monteur van kantoormachines nooit meegemaakt." Hoe gaat Schwarzenegger het doen? „Zonder meer goed. Hij heeft een enorm doorzettingsvermogen. Bekijk zijn carrière maar. Hij wilde bodybuilder worden, is hem gelukt. Hij wilde naar Amerika en werd staatsburger. Hij moest filmster wor den, zie het resultaat. Hij deed een gooi naar het gouverneurschap en hij is het ge worden." Hoe gaat Lauwers het doen? „Ik kom net terug uit het land van de on begrensde mogelijkheden. In Californië zijn ze gek op me. Overal word ik binnen gehaald. Ze zijn veel spontaner dan in Ne derland. De afgelopen maand ben ik weer veel wijzer geworden. Na 37 jaar heb ik in Las Vegas mijn huwelijk overgedaan. Dat was fantastisch. Ik deed het vooral om mijn vrouw te laten zien, dat ik na zoveel jaar nog steeds dol op haar ben. Zij steunt mij enorm, net zoals de vrouw van Arnold. Bij toeval kwam ik bij de filmstudio's in Hollywood Gene Forte een andere gouver neurskandidaat tegen. Met hem heb ik toen opnames gemaakt en zelfs een com mercial gedaan. Ik heb Arnold daardoor niet in gevaar gebracht. Het was gewoon een grap en ik denk dat het Arnold zelfs extra stemmen heeft opgeleverd. Ja, natuurlijk kent Schwarzenegger mij. In een ontbijtprogramma in San Fran cisco kwamen we elkaar tegen en ik heb toen ook gemeld dat ik graag met hem wil werken. Niet alleen als filmster." Heeft u zelf politieke aspiraties? „Nee, ik zou in 2006 geen burgemeester van Voorschoten willen worden. Wel zou ik de burgemeester en politie willen zeggen dat ze wat aan die jeugdcriminaliteit in ons dorp moeten doen. Ik woon midden in het centrum. Tot diep in de nacht worden wij ge terroriseerd door brommers en lawaaierige, vernielzuchtige jeugd. Ik heb het zo vaak aanhangig gemaakt, maar er wordt niets aan ge daan." tekst: Saskia Stoelinga archieffoto: Frans Roomer UIT DE ARCHIEVEN Leidsch Dagblad COLOFON ANNO 1953, Zaterdag 10 October BINNENLAND - De Centrale Bond voor Inwendige Zendingen Chris telijk Maatschappelijk Werk heeft gisteren te Utrecht zijn jaarvergade ring gehouden onder voorzitterschap van de staatssecretaris van Socia le Zaken. Mr dr A.A. van Rhijn was van mening, dat de leeftijd van 65 jaar, waarop thans de uitschakeling uit het arbeidsproces gebeurt, zal verhoogd dienen te worden. Hij noemde hiervoor als redenen: het zal voor vele mensen een zegen zijn te weten, dat zij het vooruitzicht heb ben op 65-j. leeftijd nog te kunnen doorwerken; omdat het aantal 65- jarigen zo toeneemt, dat het voor de in het productieproces ingescha- kelden een steeds zwaarder last wordt de ouden van dagen mede door de noodvoorziening te verzorgen; omdat de ervaring geleerd heeft dat ouderen in verschillende eigenschappen jongeren overtreffen. ANNO 1978, dinsdag 10 oktober LEIDERDORP - Glitter troef bij circus Charivari. Jammer dat het pu bliek het had laten afweten. Bij het optreden van slangeman Radji hadden de kinderen rode konen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tai.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO <Ld(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Ijostbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 *5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 mat/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de Inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 200.3 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Vroeger werd er veel meer aan huis gecollecteerd dan nu. Tegenwoordig komt er maar eens in de paar weken iemand langs met een bus. En met de vraag of we nog wat over hebben voor een stich ting die zich inzet voor een of ander goed doel. Verder gaan al je giften naar de Hartstich ting, Zuid-Hollands Land schap, Nierstichting of Bot- terbehoud via de giro of de bank. Dat is eigenlijk een beetje on bevredigend. Als je elke week een paar keer wat geld in een collectebus stopt, dan heb je toch het idee dat je met goede werken bezig bent. Nu glim lach je hooguit een keer per jaar over je vermeende goed heid als je je belastingbiljet invult en merkt dat je weer flink in de buidel hebt getast. Zo'n honderd jaar geleden ging het collecteren in Leiden nog met groot ceremonieel gepaard. Voor de collectant uit liep een man, meestal een jongen en dan ook nog het liefst een weesjongen. Hij klopte aan de deuren om de bewoner te waarschuwen dat hij zijn portemonnee moest trekken. En even daarna daagde de collectant op om het geld in ontvangst te ne men. Zo'n jongen die het klopwerk verrichtte (later belde hij na tuurlijk gewoon) werd een klopper genoemd. In een Leids blad uit 1923 staat over die klopper te lezen: 'Dat de opbrengst van een Collecte langs de Huizen voor het Minnehuis f. 600.- bedroeg, welk bedrag dan verminderd moest worden met f. 100.- voor kosten (kloppers, druk werk enz.).' Trasbroek. Over een paar maanden ga ik met de VUT, of hoe dat dan heden ten da ge ook mag heten. Ik heb dan bijna 35 jaar met heel veel plezier aan het Woordenboek der Nederlandsche Taal ge werkt (en in de tussentijd ook nog twintig jaar aan de Grote Van Dale). Dan volgt er aller minst een periode van rust. Ik heb nog heel veel te doen. En een van de zaken die drin gend moeten gebeuren is: het vastleggen van het Leidse dia lect op de bandrecorder. Ik ben van plan om met een man of tien de Leidse bejaar denhuizen langs te gaan en de bejaarden te laten vertel len. Dan weten we over 20 jaar nog hoe het echte Leids klonk. En bovendien zullen er nog heel veel ouwe Leidse woorden opduiken die nog niet waren verzameld. Ik merk steeds dat het horen van het ene woord de gedach te aan een ander woord op roept. Dat overkwam pas ge leden ook oud-Leienaar Joop van der Reijden. Ik had in een van mijn stukjes het woord heidok behandeld. Hij hoorde als het ware zijn moeder weer spreken. Toen hij een andere oud-Leienaar tegenkwam, die net als hij nu in Leidschen- dam woont, vroeg hij of ze nog wist wat dat woord bete kende. Ze wist het meteen te vertalen als 'een onderne mend jongetje'. Leidschendammers om hen heen luisterden uiterst ver baasd naar hun conversatie, alsof ze het over een vreemde taal hadden. En ineens schoot hem naast het woord heidok een woord te binnen dat hij, eenmaal uit Leiden vertrok ken, nooit meer gebruikt of gehoord had, namelijk tras broek. Het betekent volgens hem zoiets als 'grappige wijs neus' of 'kleuter die de clown uithangt'. Dat woord trasbroek, ook wel gespeld als drasbroek, Dat zien hoe een woord van bete kenis of van gevoelswaarde kan veranderen. Volgens het Woordenboek der Nederland sche Taal staat het voor 'een sullig, weinig flink persoon'. In een 17de-eeuwse tekst van Roemer Visscher staat de vol gende snierende opmerking over een dame te lezen: 'Dat dierken, Dat seven Vryers voor Liefsten hielt op ter tril, Is huyden met Jan Dras- broeck haestig en stil... in de kerek getogen'. Dat betekent vrij vertaald: 'Dat lekker stuk, dat met zeven vrijers de hort opging en die ze allemaal de allerliefste noemde, dat gaat vandaag overhaast en in het geheim trouwen met die sul'. Trasbroek komt van dras doorweekt', 'zeer vochtig' en van broek, 'moerassig land' en het betekent dus eigenlijk zoveel als 'blubberachtige on dergrond waar je niet goed op kunt lopen'. Een beetje sullig stukje grond, dus. Maar in Leiden is de gevoe van trasbroek vollf gj draaid. Van een si gr worden tot een cl< j 2 kleutertje. Net zoa fc heel veel liefde eei schurrekie kunt n( zo'n veranderingg waarde vind ik no f boeiend. P.S. Ik heb al vijf i 'f met de bandrecor j aardenhuizen lai g maar ik kan er no bruiken. Hebt ub tl ling, laat me dat d ten. Met heel veel dan mevr. Tiny Goddij p Jansen (Den Haag jf Kooreman, Henk JJ E. Reifas en Jan Z Reacties en tips vc briek kunt u sture gj redactie van deze bus 54, 2300 AB L vermelding van cl naam 'Leids dialt naar de auteur ki f termans@inl.nl Hans Heesterman De Kinderboekenweek, die nog tot en met morgen duurt, Lisa Zierikzee (10), groep 7 Lievelingsboelc 'Hoe overleef ik de vakantie' van Jacques Vriens „Bij mij gaan er wel twee boeken per week doorheen, maar ik lees ook heel snel. Daarom ben ik soms wel drie keer per week in de bi bliotheek. Ik lees meer dan andere kinderen in mijn klas. De meeste kinderen hangen liever voor de tv. Het meest houd ik van avonturen boeken. Een heel leuk boek vond ik 'Hoe over leef ik de vakantie' van Jacques Vriens. Dat gaat over een jongen en een meisje met ge scheiden ouders. Ze gaan zelf in de bergen wandelen en maken allerlei avonturen mee. Ik ben nu aan het lezen in 'Hoe overleef ik de brugklas', ook van Jacques Vriens. Nee, het duurt nog twee jaar voor ik zelf in de brugklas zit. Tussendoor lees ik soms een stripboek. Ik heb een abonnement op de Donald Duck, maar albums van Suske Wiske en Asterix lees ik ook." Jelle Hufers (4), groep 1 Lievelingsboek: 'Dikkie Dik' van Jet Boeke ,,'Dikkie Dik' vind ik mooi. Er staan leuke plaatjes in. Ik kan nog niet zelf lezen. Mama leest soms voor. Niet elke dag. Dikkie Dik ken ik ook van tv, van Sesamstraat. Pas heeft ma ma een boek voorgelezen over de zeerovers- school. Dat gaat over een jongetje, Sproet, dat naar school gaat bij kapitein Abdul. Hij leert hoe je zeerover kan worden. Mijn broer van zes vond het ook een leuk boek. Wij houden ook allebei van boeken over spoken en mon sters." Rianne Wink (11), groep 8 Lievelingsboek: 'De griezelbus' van Paul van Loon „Paul van Loon en Francine Oomen zijn mijn lievelingsschrijvers. Elke twee weken kom ik naar de bibliotheek om iets te lenen. Ik zit nu achter de computer omdat ik voor een spreek beurt boeken zoek over zeehonden. Eigenlijk ben ik best een boekenwurm. Ik lees elke dag en soms kom ik daardoor wel op vijf boeken per week. Als ik jarig ben, vraag ik vaak boeken voor mijn verjaardag. Aan het boek 'Hoe over leef ik de brugklas' van Francine Oomen heb ik veel gehad. Daar staan tips in hoe je de brugklas doorkomt. Handig voor volgend jaar. Er zijn trouwens veel kinderen in mijn klas die van lezen houden. Iedereen is leesfan. Van Paul van Loon heb ik alle afleveringen van 'De griezelbus' gelezen. Lekker spannend, maar niet super eng." is bedoeld om het lezen door kinderen een extra stimulans te geven. De 'ontlezing' slaat immers toe. Gameboys, internet en dvd's drukken het lezen van boeken als vrijetijdsbesteding steeds verder naar de achtergrond. Zeggen de deskundigen. Een steekproef op een willekeurige middag in de centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat in Leiden leert anders. Zes kinderen vertellen over hun (voor)leesgedrag en hun lievelingsboeken. Francine Oomen, Paul van Loon en Jacques Vriens blijken het best te scoren onder de lezende kinderen. tekst: Theo de With foto's: Henk Bouwman Roos van Geffen (10), groep 7 Lievelingsboek: 'De GVR' van Roald Dahl „Elke week kom ik wel in de bibliotheek om boeken te lenen. Ik lees niet zo onwijs snel. Twee a drie boeken per maand. Ik ben nu in de bibliotheek om boeken te verlengen die ik heb geleend voor het maken van een werkstuk over vogels. Ik had wel een beetje boete. Ei genlijk had ik ook een boek over de computer heks van Francine Oomen willen lenen, maar dat is er niet. Ik houd van spannende en gekke boeken. Mijn lievelingsboek is 'De GVR' van Roald Dahl. Daar zit veel fantasie in, geintjes, dingen die eigenlijk niet kunnen. Het is wel een dik boek. Ik heb er anderhalve week over gedaan. In de vakantie lees ik ook soms over dag, maar nu alleen 's avonds." Nadjim Dadi (5), groep 2 Lievelingsboek: 'Otje' van Annie Schmidt „Ik kan nog niet lezen. Dat leer ik jaar. Mama leest me elke dag voor. net een boekje over piraten gelezen, zijn op zoek naar een schat. mnir«L schildpadden dood. Het loopt niet Kijk, maar naar dit plaatje. Hier van een plank in zee springen. Het een spannend boek, maar ik vond leuk. 'Otje' vind ik het allerleukst, van Otje, Tos, wordt opgesloten en gingen helpen. Ook 'Pluk van de heel heel leuk. Mama heeft het wel voorgelezen. Televisie kijken vind ker, maar dat mag ik niet zo vaak Wat ik het allerleukst vind? Matthieu Thomas (9), groep 7 Lievelingsboek: 'Donald Duck' „Voor mijn verjaardag heb ik een kda i griezelbus' van Paul van Loon gekn it: ik best een leuk boek. Toen ben ik z in gaan lezen. Ik moet alleen deel 4 no t. wel van griezelen. Nee hoor, daar k geen nachtmerrie van. De 'Star Wai lees ik ook. En Harry Potter ook. De ói het spannendst. Soms leg ik ook we ic boek weg. Ik ben pas nog gestopt nil boek uit de Kippevel-serie. Dat was ik De helft van het boek zat er iemanc >r Strips vind ik het allerleukst. Ik ben Donald Duck. Eigenlijk ben ik daar slaafd aan."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10