'Politie deed niets met signalen LWO' LEIDEN REGIO •m kinderkamer voor moeder én dochter en feestje met de nadruk op kunst en creativiteit op gloort voor verpauperde boerderij Zwetsloot in armlastig Oegstgeest R3 Jeugdwerk Voorschoten waarschuwde al Diac werkt wachtlijsten kinderen weg Kinderdisco de Zijl stopt wegens vernielingen HDC972 donderdag 9 oktober 2003 door Nienke Ledegang voorschoten - Jeugdwerkers in Voorschoten voelen zich door de politie niet serieus genomen in de kwestie met de twee 15-jarige Marokkaanse jongens die maan denlang het dorp hebben geter roriseerd. In terugkerend overleg tussen gemeente, politie en jeugdwerk, het zogeheten 3D- overleg, gaven zij eerder al aan dat er 'iets gaande' was in het dorp. Volgens de Leidse Welzijns Organisatie, verantwoordelijk voor het jongerenwerk in Voor schoten, heeft de politie te wei nig met die signalen gedaan. „Het was duidelijk dat het jon gerenwerk in Voorschoten ver stoord dreigde te raken", vertelt manager Wim van Vugt van de LWO. „Wij raakten de grip op een bepaalde groep jongeren kwijt. Daarover hebben we on ze zorg uitgesproken tijdens het overleg met gemeente en poli tie. Wij hebben het gevoel dat de politie daar niet veel mee heeft gedaan. Terwijl, als zo'n overleg effectief wil zijn, moet je wel naar elkaar luisteren." De politie wil niet reageren op de uitspraken van Van Vugt. „Als zij de indruk hebben dat wij een steek hebben laten val len, dan gaan wij liever recht streeks met ze in gesprek. Dat is onze werkwijze", aldus een woordvoerder. „Er is in Voor schoten een heleboel overhoop gehaald, daar moeten we zorg vuldig mee omgaan." Wel wil hij nog kwijt: „De uitlatingen van de heer Van Vugt bevreem den mij een beetje. Jeugdbeleid is een van onze speerpunten. Wij schuiven signalen echt niet zomaar terzijde." Hoewel ze dus hun vermoe dens hadden, wisten de Voor- schotense jongerenwerkers niet precies wat er aan hand was. Ze kenden in elk geval één van de twee daders bij naam, maar er was nog geen reden die aan de politie te melden. „Deze jongen was een bezoeker van het OJC, 'het jongerencentrum. Maar hij heeft er wel voor uitgekeken daar in de fout te gaan. Wat dat betreft zijn deze jongens slim", zegt Van Vugt. Volgens hem zou de LWO, als de politie de jongens niet toe vallig had opgepakt, op eigen kracht binnen vier weken bo ven tafel hebben gekregen wat er speelde. Dat een van de jon gens jaren geleden al verwij derd werd van voetbalclub Voorschoten '97 was onbekend bij de drie jongerenwerkers in het dorp. leiden - Het Diaconessenhuis werkt deze maand de wachtlijs ten weg voor enkele kinder- ingrepen. Op 16 oktober wor den de hele dag besnijdenissen uitgevoerd. Op 24 oktober wor den kinderen die scheelzien ge opereerd. Uroloog Arendsen opereert op 16 oktober twaalf kinderen. Het gaat om jongetjes die al of niet om medische reden een besnij denis ondergaan. In augustus is al ervaring opgedaan met zo'n operatiedag. Arendsen opereert 's ochtends acht en 's middags vier kinderen. De operatie duurt dertig minuten. Drie uur na het wakker worden mogen kinderen en ouders naar huis. Vrijdag 24 oktober is het de beurt aan oogarts Kruit, die tien kinderen van hun scheelzien afhelpt. Bij deze operatie wor den enkele oogspiertjes ver plaatst. De ingreep duurt maxi maal drie kwartier. Ook hierbij mogen kinderen en ouders na een uur of drie weer naar huis. Het Diaconessenhuis heeft goe de ervaringen met speciale da gen voor het wegwerken van wachtlijsten. In 2000 is het zie kenhuis begonnen met speciale dagen yoor het behandelen van hartritmestoornissen. Afgelo pen zomer is deze actie her haald. Toen werden op één dag 24 patiënten geholpen. idinnen ontwerpen kamers en verkopen spullen vanuit bedrijfsverzamelgebouw Ocha Welling •en kleine zolder, inge- ;en kinderkamer met jorpen meubels, origi- ang en zelfgemaakte pal boven een meubel- bi het bedrijfsverza- weaw Olga aan de Evert J Hier ontwerpen Inge onp (39) en Sandra Buk- Sinds wejistus verkopen ze ook geji 'De Kinderkamer'. iie$ is normaal alleen op b \®pen, maar in de oktober ook op rten dinsdag van 10.00 n. |iur. kk$en Bukman zijn al orptig jaar vriendinnen. Ie 4 altijd al samen aan werken. Bukman heeft fling gedaan aan de Charles Mon- n. Jtaisterdam. „Daar- 2 dist ik stoffen ontwer- dariep de hulp van Inge ïetfinga heeft geen crea- lo^ergrond. „Ik ben erin Sandra." Toen ze a^ren kregen, ontstond de complete in- por de kinderkamer te 11 TJorgen. toé Hamringa en Buk- ?n fin door heel Neder- ikhnderkamer naar kin- TlL.We ontwerpen alles s, Itfichting van de kamer THHamringa en Buk- ;nin met de kinderen en ee» over wat ze mooi vin- nejllen. Ze proberen een hijfeg te vinden tussen de eet „Soms vindt een its prachtig, wat moe- ïaal niks vindt Dan het een beetje en 1 we iets dat voor al- aataldus Bukman, en Bukman ontwer- ner voor de leefge- Inge Hamringa (links) en Sandra Bukman van De Kinderkamer. Foto: Henk Bouwman woontes van een kind.Als een kind van ballet houdt, dan kun nen we dat verwerken in het ontwerp door bijvoorbeeld een spiegelwand", aldus Hamringa. Kasten kunnen patronen krij gen die te maken hebben met de hobby van het kind. Het be hang kan een collage zijn en al le spullen - behang, kast, bed dengoed - kunnen op elkaar af gestemd worden. Binnenhuisarchitectuur voor de kinderkamer is volgens Buk man en Hamringa geen gat in de markt. „Ons bedrijf ontwik kelt zich heel langzaam. We doen het niet voor het geld. We beleven er veel plezier aan", al dus Bukman. Toen ze drie jaar geleden begonnen met hun be drijfje, hadden ze niet verwacht ooit een winkel te beginnen. „Er kwam steeds meer vraag naar losse producten zoals een kast, in plaats van een volledig ingerichte kamer", aldus Buk man. De winkel zit niet op een zoge heten A-locatie, maar in een zij straat van de Zijlsingel. „We wilden niet direct in een drukke winkelstraat. Dan moet je zes dagen per week open", aldus Hamringa. Dat is niet te combi neren met het werken bij de mensen thuis, wat ze nog altijd doen. Volgens Bukman zit er wel een groot voordeel aan een winkel pand op een A-locatie. „Men sen lopen sneller binnen. Nu moeten we veel moeite doen om mensen te bereiken." Ubert - Hoop gloort voor lerde boerderij Zwet- legstgeest. De initia- die een half jaar de gekregen om de loerderij een nieuwe ïg te geven, heeft ers, vrijwilligers en rvonden. De ge- is vooralsnog niet ook maar een euro )f uit te geven. Het is og lang niet zeker of uit handen van pro- kelaars blijft. De ge- ;eft hard geld nodig, begin is er voor de ats' die in de achter- ïieuwbouwwijk Poel vinden. efgroep heeft tot het dit jaar om een plan elen voor het behoud erderij, waar volgens ot-aanhangers onder 1 Natuur- en Milieue- entrum (MEC) moet >e groep, met afge- 1 uit de Lokale Agen- stgeest, de vereniging Oud Oegstgeest, de Groencom- missie en aangevuld met een paar zeer gemotiveerde bur gers, heeft na drie maanden buffelen partners gevonden, die een belangrijke bijdrage kun nen leveren aan die missie. Het wordt een MEC+++. De ini tiatiefgroep heeft zich welis waar geconcentreerd op het Natuur- en Milieueducatie Centrum, doch zonder extra- tjes op het terrein is dat niet te betalen. Door de locatie voor meerdere doeleinden te gebrui ken, wordt Zwetsloot een pleis terplaats voor velen en is de re novatie van de boerderij mak kelijker te bekostigen. Zo is daar de Willem van den Bergh, de regionale organisatie voor mensen met een verstan delijke beperking. „De Willem", meldt voorzitter Pieter Heilinga van de initiatiefgroep, „wil een dagopvang op het terrein be ginnen." Momenteel is deze ge huisvest in portakabins die in Poelgeest staan. Die barakken is de Willem meer dan zat. Het woonhuis van de boerderij moet voor de dagopvang wel opnieuw gebouwd worden. Het pand is zo verpauperd dat er niets meer mee te beginnen is. „Die nieuwbouw is uiteraard geheel in stijl", benadrukt Xans Rodenburg, die als Poelgeest bewoner deel uitmaakt van de werkgroep. De gemeente moet wel bereid zijn een begaanbare weg aan te leggen. De rolstoel bus van de instelling kan niet dagelijks over een hobbelig pad vol kuilen komen aanrijden. Aangezien Oegstgeest geen cent te makken heeft, kan dit een struikelblok voor de raad wor den. Op een projectontwikke laar hoeft Oegstgeest niet toe te leggen. Waarschijnlijk betaalt die fors voor het pittoreske stukje grond dichtbij de Haar lemmertrekvaart. Dat bedrag is altijd meer dan de initiatief groep kan bieden. Maar de werkgroep heeft meer pijlen op de boog. Het Wellant- college wil met ingang van het nieuwe schooljaar permanent twee lokalen bemensen. Tegen betaling. De groene school wil niet alleen de boerderij als les lokaal gebruiken, maar is ook van plan op het erf biologische tuinen aan te leggen. Boven dien wil het Wellant het beheer van een stuk natuur; het onder houd van oevers van de Haar lemmertrekvaart en de opzet van een kinderboerderij voor zijn rekening nemen. Docenten en leerlingen kunnen hierbij sa menwerken met bewoners van de Willem van den Bergh. Aan gezien die organisatie 'integra tie' nastreeft, kan het niet mooier, prijst Heilinga de plan nen aan. „Ik had de directeur van het Wellantcollege vandaag nog aan de lijn. 'Ik ben je man', zei hij me." Tegelijkertijd wordt de kinder boerderij een 'geniet- en leer- plek' voor de kinderen uit Oegstgeest en omgeving. Ook twee kunstenaarscollectieven tonen belangstelling en het Zuid-Hollands Landschap wil zorgdragen voor het beheer van de omgeving. Een theehuis, een werf voor historische boten, klassieke pontjes en een vogel uitkijkpost maken het plan vrij wel compleet. Het MEC mag niet ontbreken, Nu geldschieters zich gemeld hebben, lijkt redding van de verpauperde boerderij Zwetsloot in Oegst geest nabij. Archieffoto: Dick Hogewoning daarvan is de werkgroep over- groep heeft opgesteld: „Voor beestjes' had het MEC van Lei- tuigd. Uit het persbericht dat de het project 'Herfstbladeren en den dit jaar 93 aanvragen bin nengekregen. Daarvan moesten 33 verzoeken door gebrek aan capaciteit worden afgewezen. Uit Oegstgeest kwamen 22 aan vragen binnen." Volgens de initiatiefnemers zijn er genoeg instanties die zich graag profileren in het MEC. Zoals het Hoogheemraadschap van Rijnland dat zeker informa tie wil etaleren over de unieke wijze van waterbeheer in de wijk Poelgeest. Of het Zuid-Hol lands Landschap (ZHL) dat ad viseerde bij de inrichting van de polders die grenzen aan Poel geest. Om het IVN van de regio Leiden niet te vergeten. De plannen voor boerderij Zwetsloot zijn gisteravond in de commissie ruimte en groen be jubeld. De initiatiefgroep heeft nog tot januari de tijd om zijn ideeën verder uit te werken en nog meer samenwerkingspart ners of sponsors te vinden. De financiering van de noodzake lijke oprijlaan naar de boerderij is een heikel punt. Oegstgeest staat er financieel zo slecht voor dat de komende tijd elke eurocent telt. door Mascha Welling leiden - De kinderdisco voor kinderen tot veertien jaar in het Leidse Sportcafé de Zijl stopt voorlopig. Initiatiefnemer van de disco en eigenaar van het café Paul Holverda besloot hiertoe omdat jongeren van vijftien en zestien jaar planten bakken omgooiden, peuken uitdrukten op nieuwe tafels, si garetten rookten in rookvrije ruimtes en de kinderdisco ver stoorden. Elke vrijdagavond van 19.30 uur tot 22.00 uur dansten tachtig tot negentig kinderen onder de veertien jaar met veel plezier in het Sportcafé bij het zwembad. Veel ouders kwamen mee en de organisator Holverda was erg blij met het succes. Totdat drie weken geleden tien tot twintig oudere kinderen de rust kwa men verstoren. Drie vrijdagavonden probeerde Holverda de jongeren weg te houden, maar nu is de maat vol. „Het sportcafé is een open bare gelegenheid, ik kan de jon geren niet verbieden te ko men." Ouders van de jongere bezoekers wilden bij de deur gaan staan om de rust te bewa ren, maar de initiatiefnemer ziet het nut niet. „Zestienjari gen vragen om een identiteits kaart heeft geen zin. Ik kan de maximumleeftijd verlagen tot twaalf jaar, maar ik weet niet of het helpt." De komende vier weken is er zeker geen disco, omdat Holverda niet het risico wil lopen dat de sporters en zwemmers in De Zijl bij de overlast betrokken raken. Hoewel Holverda het erg jam mer vindt dat de kinderdisco niet door kan gaan, neemt hij de 'vernielers' niets kwalijk. „Ze hebben hier in de buurt niets te doen." Het slechter wordende weer ziet hij ook als een verkla ring dat ze het Sportcafé in wil len. .Altijd als het kouder wordt en gaat regenen, willen ze naar binnen. Er is geen anda^ plek voor hen in de Kooi." De kinderdisco is gestart omdat Holverda vond dat er iets moest komen voor de jonge kinderen. Dat komt voort uit zijn eigen jeugd in de Kooi. „Pater De Ponti had voor ons het Honk opgezet. Twee oude fietsenhok ken waar we heen konden. De Ponti was welzijnswerker en kon ons beter aan dan de wijk agent. Ik wilde net als hij toen, iets aan de jeugd geven. Ik heb de ruimte en de middelen, dus waarom niet?" De eerste weken was er disco op vrijdag en zaterdag. Omdat het zwembad sloot op zater dagavond, besloot Holverda de disco alleen op vrijdag te hou den. „Doordat het zwembad dicht was, was er geen controle meer in de centrale hal bene den", aldus de organisator. Eigenlijk een gewone werkdag dus. Hoewel, niet iedere dag moet zij een goochelaar wel kom heten die in de aula een magische show verzorgt, of bakker Van Maanen de weg wijzen die voor de feestvieren de 'buren' maar liefst 17 taar ten had gebakken. Of ouders aanspreken met de vraag of zij zich tijdens het lustrum willen inzetten. Want samen met haar team van 26 mensen heeft Van den Boogaart besloten dat tij dens de lustrumfestiviteiten het accent op kunst komt te liggen. En daarbij is alle steun, ook van ouders en verzorgers, welkom. Zo staan er tot het eind van het schooljaar onder meer bezoek jes aan het Kunstcentrum aan de Haagweg op het program ma waar de leerlingen van De Morskring in de ateliers mogen werken. „Maar we dóen meer", aldus de directrice. „Er komt een kunstmarkt en veiling van voorwerpen die door de leer lingen zelf worden gemaakt, er worden zandsculpturen op het schoolplein vervaardigd en de kinderen hadden gisteren tij dens het oplaten van de bal lonnen allemaal een zelfge maakte hoed op. We zijn hier best creatief. In juni volgend jaar wordt het lustrum afgesloten met een feestweek waarin elke dag een activiteit op het programma staat. „Een onderdeel daarvan is een sportdag", aldus de di rectrice. „Maar omdat de na druk zoals gezegd op kunst en cultuur ligt, worden er work shops georganiseerd, is er dan sen en komen hier ook docen ten van het Da Vincicollege aan de Kagerstraat lesgeven. Ze hebben daar een speciale cul tuurklas en wij willen zo onze leerlingen alvast laten kennis maken met die klas in het voortgezet onderwijs." Eric-Jan Berendsen De lustrumactiviteiten van openbare basisschool De Morskring begonnen gisteren met het oplaten Van ballonnen door alle 300 leerlingen. Foto: Henk Bouwman de eerste geïntegreer- chool van Leiden, w lan Ligthartschool sa- met kleuterschool De twas de openbare ba- De Morskring aan de 1 een feit. Inmiddels e school vijftig jaar, alle stormen in het nderwijswereldje en zit ze boordevol Jngspannen. Als gevolg v' ,ei van het aantal heeft de school drin- v gend behoefte aan extra les ruimten. Het is de bedoeling dat volgend jaar een begin wordt gemaakt met de uitbrei ding van het schoolgebouw. Die plannen én het lustrum zijn reden genoeg voor een feestje. De lustrumactiviteiten begonnen gisteren met het op laten van ballonnen door alle 300 leerlingen. Voor directrice Anneke van den Bogaart was het gisterochtend druk, druk en nog eens druk. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15