Voetbal breekijzer betaal-tv MEDIA Singles zijn net gewone mensen Nance op weg naar Songfestival Personalityshows in de jungle 'Gangstermeisje wenst zich paleisj Maar wie zit op zoveel Champions League te wachten? National Geographic verboden in Saudi-Arabië Youri Mulder bij Langs de Lijn BIJ DE KAPPER Oud-topman HMO adviseur De Mol Hilversum - Dick van der Graaf is benoemd tot adviseur bij Tal pa Capital BV, de investerings maatschappij van John de Mol en eigenaar van onder meer Noordzee 100.7 FM. Van der Graaf (51) adviseert De Mol op het gebied van radio, internet, mobiele telefonie en print. On langs nam hij afscheid als di rectievoorzitter van de Holland Media Groep (HMG), waar hij werd opgevolgd door Fons van Westerloo. Hij bekleedde die functie sinds eind 1999. Voor die tijd was hij onder meer al gemeen directeur van IPN, het verkoopbureau van reclame zendtijd voor de RTL-zenders in Nederland en was hij werk zaam in de reclamewereld. Kortgeleden werd Van der Graaf benoemd tot president commissaris bij Mediacenter Holding BV. Brinkhorst gaat Nozema splitsen den haag - Minister Brinkhorst van Economische Zaken wil Nozema, een onderneming die zendmasten beheert, splitsen om zo eerlijke concurrentie mogelijk te maken op de markt van doorgifte van radio- en tv- signalen. Nozema bezit of be heert in Nederland op één na alle 28 masten. Het bedrijf heeft daarmee zo'n sterke positie in de markt, dat concurrent Broadcast Partners te weinig kans krijgt om diensten aan te bieden. Brinkhorst vindt dat de voorstellen van Nozema zelf niet ver genoeg gaan. KRO beantwoordt sms luisteraar niet Hilversum - Hoewel omroepen massaal proberen te verdienen aan het versturen van sms-jes naar kijkers en luisteraars, wil de KRO deze trend juist door breken. Vanaf nu kunnen luis teraars van het radiorogramma Tijd voor Twee hun bijdrage aan de rubriek Tweespraak sms-en. Ze krijgen echter geen duur sms-bericht retour. Vol gens de KRO is het vrij uniek binnen de omroepwereld om géén retourberichtje te sturen. De KRO heeft bewust voor deze aanpak gekozen, omdat dit het goedkoopst is voor de luiste raar. De omroep overweegt dit vaker te doen. Einde Dagblad Rivierenland tiel - Dagblad Rivierenland, een krant van uitgeversmaatschap pij Wegener uit Apeldoorn, ver dwijnt per 15 november. Abon nees rond Tiel krijgen vanaf die datum een editie van De Gel derlander. Lezers in het weste lijke Rivierengebied krijgen een nieuwe editie van het Utrechts Nieuwsblad. Het opheffen van de titel is een gevolg van een re organisatie. Dagblad Rivieren land verschijnt sinds 1991 en heeft zo'n 7000 abonnees. donderdag 9 OKTOBER door Berrit de Lange Amsterdam - Het nieuw verwor ven voetbalpakket van UPC moet de opmars van digitale be taal-tv in een stroomversnelling brengen. Maar wie zit er te wachten op acht Champions Lea gue-wedstrijden op één avond, indien gewenst zelfs allemaal te gelijk? Alle acht Champions League wedstrijden worden rechtsreeks uitgezonden, vier ervan met Nederlands commentaar. De kijker gelieve zijn keuze te ma ken. ,,De kijker is niet langer afhan kelijk van de NOS, die van de Europese voetbalbond Uefa één wedstrijd per speelavond uit het aanbod mag kiezen. Ie dereen is voortaan tv-regis- seur", jubelt Robert Rutten, bu siness line manager digital van UPC Nederland. UPC zendt dit seizoen alle 125 wedstrijden in de hoogste Eu ropese competitie uit. Boven dien worden op het 24-uurs voetbalkanaal continu herha lingen en samenvattingen aan geboden. Het bedrijf schermt ondertus sen al met interactieve diensten rond de CL-wedstrijden. Zodat de kijker met één druk op de knop kan stemmen voor de 'man of the match', informatie kan opvragen over spelers en clubs, en op elk gewenst mo ment statistieken kan oproe pen. Maar zo ver is het nog niet, voorlopig ontbreken zelfs de tussenstand en de speeltijd in beeld. „Het wachten is op de 'portal' van de Uefa", aldus UPC. Goed, de verstokte voetbalfan zal bij zo'n reusachtig voetbal aanbod de lippen aflikken. Net als de in Nederland wooachtige Griek, die Panathinaikos ver kiest boven Ajax. Maar die klei ne kijkersgroep zal geen door braak van betaaltelevisie in Ne derland bewerkstelligen. Voor het basispakket en de de coder moet 14,95 per maand worden neergeteld, het voetbal kanaal kost zestig eüro per sei zoen extra. Een dosis scepsis brengt Rutten echter niet van zijn stuk. „Voetbal is een breek ijzer. Net als het aanbod van speelfilms. Als mensen eenmaal digitaal voetbal en films kijken, zullen ze langzamerhand wen nen aan alle andere mogelijk heden van digitale televisie, die nu nog vrij onbekend zijn. Met breedband-internet is het in eens heel snel gegaan, de ver wachting is dat ook digitale te levisie binnen drie jaar ingebur gerd zal zijn." Pizza Zestig kanalen op de tv, daar schrikt tegenwoordig niemand meer van, denkt Rutten. Maar video on demand, bijvoorbeeld het NOS Journaal kijken wan neer dat schikt, interactieve diensten als email via de tv, nieuws via een soort teletekst maar dan met foto's, kanaal blokkering ter bescherming van kinderen, en via de televisie een pizza bestellen, zijn voor veel luie stoel kijkers duidelijk een brug te ver. Rutten: „We moe ten zorgen dat het aanbod als geheel steeds aantrekkelijker wordt. Zo zal VPRO's 3 voor 12 binnenkort popconcerten gaan aanbieden en zijn we in ge sprek met de NCRV en de Avro om de Nationale Nieuwsquiz en Opsporing Verzocht interac tief te maken." UPC beaamt dat het nog een hele klus zal zijn de koudwater vrees voor betaaltelevisie weg te nemen. De Nederlander is ver wend, voor een schijntje drin gen nu dertig kanalen door tot elke huiskamer. Binnenkort opent het bedrijf daarom in Amsterdam een eerste demon stratiewoning waar mensen kennis kunnen maken met digi tale televisie. Het aantal afnemers van het di gitale pakket van UPC ligt rond de 47.000. Het voetbalkanaal heeft tot nu toe 'enkele duizen den' abonnees opgeleverd, al dus UPC. door Monique Brandt Amsterdam - Lezers van het nieuwe blad Single Magazine, bestemd voor hoog opgeleide, goedverdienende en niet al te grijze alleenstaanden van deze wereld, krijgen het druk dit na jaar. Kiezen ze voor een dolle dinnershow of voor een zon dagse stijldansontmoeting? Een middagje fastdaten of toch maar liever een blind date of met 27 andere singles naar een hotel in de Ardennen? Ze hadden trouwens al een vol le agenda, want het leven van de hedendaagse single heeft niets te maken met het eenza me bestaan van wat vroeger een 'vrijgezel' heette, zo weten de lezers van de glossy. 'Single is zo gek nog niet', schrijft hoofdredactrice Lisette Emens - zelf reeds vijf jaar alleen - in het voorwoord. 'Mannen en vrouwen die de voordelen zien en genieten van een ongebon den leven.' De komst van het nieuwe magazine, in een tijd dat Nederland volgens Ernens 2,3 miljoen singles kent en ook nog eens een dik half miljoen eenoudergezinnen, is niet toe vallig. Adverteerders zijn dol op de pakweg zevenhonderddui zend welgestelden onder hen. Eenpersoonshuishoudens ge ven, zo rekent Single ons voor, vijftig procent meer geld uit aan allerlei luxe consumentenpro ducten dan de getrouwde en samenwonende sukkels. Sin gles gaan meer naar de kroeg en het theater, spenderen veel geld aan (dure) schoonheids producten en lingerie, maken vaker een reisje en hechten aan status en aanzien. Geluksvogels Daarbij hebben de alleenwo nende geluksvogels, zo valt in een wonderlijk nietszeggend ar tikel te lezen, ook nog eens meer seks. Met name de vrije, mannelijke, alcohol drinkende stedelingen die al voor hun der tiende aan seks deden, schijnen 'het' in het eerste single-jaar veel vaker te doen. Maar singles zijn net echte mensen: 'Net als duo's bezig hun seksleven te ontdekken. En vorm te geven. Dan weer meer, dan weer min der. Allen zoekende naar de hartstocht in het contact met de ander, maar evenzo blij met de rust in zichzelf.' Opvallend genoeg draait zo'n beetje alles in het blad om de vraag: hoe sla ik een geschikte partner aan de haak. Emens: „Onze lezers vinden het prima om single te zijn, maar de vraag: 'hoe ontmoet ik zoveel mogelijk mensen?' blijft cen traal staan in hun leven. De kwestie is: vaak vinden ze ook wel een partner, maar blijkt die dan toch weer niet aan hun ei sen te voldoen. Een nieuwe partner moet écht een toege voegde waarde hebben, de lat ligt erg hoog. Onze lezers - tus sen de 28 en 45 jaar - nemen niet met zomaar iemand ge noegen. Er wordt dus veel ge- date, maar binden: ho maar." Het blad is bestemd voor zowel mannen als vrouwen, en is daarmee een opvallend ver schijnsel in de anders strikt ge scheiden wereld van mannen- en vrouwenbladen. Emens: „Ie dere man wil weten hoe een vrouw denkt en iedere vrouw wil graag weten hoe een man denkt. Daar spelen we op in." In het eerste nummer natuur lijk een interview met inmid dels de beroemdste single uit Nederland: Roderick Hilhorst uit het RTL 4-programma The Bachelor, artikelen over groeps reizen en de 16 'beautysucces factoren' waarmee het versie ren een fluitje van een cent wordt. Verder veel informatie ve artikelen over chatten en da ten op internet. Ook handig: de beste uitgaansplekken: 'het zit hier vol potentie voor singles'. Single Magazine ligt vandaag in de winkels. Prijs: 4.95 euro Hilversum - Het oktobernum mer van het tijdschrift National Geographic mag niet verschij nen in Saudi-Arabië. Het verbod is opmerkelijk om dat het omslagverhaal het Ara bische land als onderwerp heeft. Voor het artikel Kingdom on the edge (Land van uitersten) kregen fotograaf Reza en jour nalist Frank Viviano aanvanke lijk juist .opvallend veel bewe gingsruimte. De reportage schetst een beeld van Saudi- Arabië als land dat gevangen zit tussen eeuwenoude tradities en moderne rijkdom. Het ministerie van Informatie van Saudi-Arabië heeft geen re den gegeven voor het verschij ningsverbod. „Het verbod op zich is niet zo merkwaardig, er worden aan de lopende band Westerse tijdschriften verboden in Saudi-Arabië", zegt Aart Aarsbergen van National Geo graphic Nederland/België. „Ik was meer verwonderd over het feit dat de verslaggevers aan vankelijk zoveel journalistieke ruimte kregen. Maar nu blijkt opnieuw: autoritaire staten houden niet van het onpartijdi ge standpunt van ons magazi- Ze zat als kind al aan de buis ge kluisterd bij het Eurovisie Song festival, werd bekend als zange res van Twenty 4 Seven, maakte afgelopen jaar deel uit van de jury van het Nationaal Songfesti val en presenteert op tv een se rie van zestien opwarmertjes voor dit evenement. Ja, Nance (30) hééft wat met het Songfes tival, dat mag je best zeggen. door Martin Ruesink Hilversum - 'Op weg naar het Songfestival...' heet het korte programma vol terugblikken op de geschiedenis van het Euro pese muziekevenement en z'n Nederlandse voorrondes, ver halen van fans en voorbeschou wingen op de editie 2004. Nan ce Coolen praat elke vrijdag de items aan elkaar en ziet drie da gen later het twintig minuten tellende resultaat terug op tv. „We nemen dus vrij kort voor uitzending op. Op die manier kunnen we zo actueel mogelijk zijn en reacties van kijkers ver werken. Ik hoop echt dat heel veel mensen reageren, zich aanmelden met liedjes of sug gesties doen over wie ons land moet vertegenwoordigen." Ze baalde afgelopen jaar wel eens, wanneer ze als jurylid van de landelijke voorronde werd voorgesteld als 'Nance van Lin go' en niet als de presentatrice die nog altijd actief is als zange res. „Dan dacht het publiek te recht: Wat zit zij daar te doen? Dat stuitte me wel tegen de borst." Ook de kritiek dat de jury de verkeerde liedjes had geselec teerd en teveel de 'concurrent' Idols zou imiteren, vindt Nance nog steeds onterecht. „De lied jes waren niet door de jury, maar door een selectiecommis sie uitgekozen. Dat is onvol doende uit de verf gekomen. Dat we ons door Idols lieten be ïnvloeden klopt ook niet, want Nance is best zenuwachtig voor de live-uitzendingen die ze gaat pre senteren, want stel dat een hak afbreekt. Foto: GPD/PR een jury moet gewoon kritisch zijn, dat is altijd al de taak van een jury geweest." Verrast hoorde de presentatrice afgelopen zomer dat haar 'naamplaatje' hing aan het door de TROS en NOS uitverkoren programmaconcept van produ cent IDTV voor 'Op weg naar...' „Ik vind het een ontzettend mooie uitdaging, want navier jaar Lingo wil ik graag ook wat anders proberen. Ik beschouw dit echt als een stapje verder." 'Op weg naar...' is een bonte mix van oude beelden, lijntjes (Songfestival Top 100 Aller Tij den), terugblikken, nieuwtjes en interviews met fans. „Ik ben helemaal niet zo'n type dat alle feitjes en jaartallen uit z'n hoofd kent, maar afgelopen maandag kreeg ik ook zo'n oh ja-gevoel bij beelden uit 1983. Ik was destijds nog maar tien, maar kon me direct alles weer herinneren." Leuk, zo'n feest der herken ning, maar wat is nou de be doeling van 'Op weg naar...'? „Ik hoop dat het programma niet alleen leuk wordt gevon den door de kijkers, maar ook dat het Songfestival nu wat meer gaat leven in Nederland. We willen laten zien dat het fes tival niet alleen wordt gevolgd door homo's in een roze jurk, om dat stereotiepe beeld maar eens te gebruiken." Maar mag het festival mis schien dan een tikje minder truttig worden, met meer mu ziek van deze tijd? Nance: „Je kunt wel van alles naar voren schuiven, maar uiteindelijk be slist het publiek wat het mooi vindt. Je ziet ook aan de win naar van afgelopen jaar, Tur kije, dat je juist enorm kunt scoren met moderne muziek. Ik denk dat je niet meer de fout moet maken om een geijkt Songfestivalliedje te zoeken." De zestien wekelijkse afleverin gen zijn de opmaat voor het echte werk: vijf voorrondes in januari en februari, gevolgd door de finale van het Natio naal Songfestival op 22 februa ri. Nance zal deze zes uitzen dingen samen met NOS-collega Humberto Tan presenteren. In 'Op weg naar...' zien de kij kers Nance alvast in en rond het Pepsi Stage in Amsterdam Zuidoost lopen, waar de live opnamen zullen plaatshebben. „Ik kreeg helemaal de zenuwen toen ik voor het eerst die enor me zaal zag waar ik straks voor sta." Podiumangst bij een presenta trice van een dagelijks tv-pro- gramma, nota bene iemand die als zangeres gewend is voor volle zalen te staan? „Ik weet het. Ik heb mezelf ook al toege sproken: „Nance, je hebt voor 150.000 man op de Copacabana opgetreden, stel je niet aan". Maar ja, het is de eerste keer dat ik een live-programma doe, da's best heftig. Zes uur live-te levisie, er kan van alles mis gaan. Stel je voor dat een hak afbreekt..." Op weg naar het Songfestival, elke maandag bij de TROS op Nederland 2, 19.55 uur. Hilversum - Youri Mulder te kent tijdelijk voor de presen tatie van de donderdageditie van het sportprogramma Langs de Lijn (Radio 1, 22.00 uur). De oud-voetballer en tegenwoordig voetbalanalist bij Studio Sport valt in we gens ziekte van presentator Robbert Meeder. Jeff Corwin: „Humor is een goede manier om te laten zien dat wetenschap leuk is." Foto: GPD/tbc Hilversum - Jeff Corwin struint steevast grappen makend door de jungle, op de voet gevolgd door de camera. Hij steekt zijn handen tussen het gebladerte, en acteert gillend dat hij te pak ken genomen wordt door een voor de kijkers onzichtbaar beest. En als hij een vreemdsoortig amfibie heeft opgevist, imiteert hij het stemmetje van Yoda, een wezen uit Star Wars. Je kunt een natuurdocumentai- re aan de kijkers voorschotelen in de vorm van trage beelden en een lome commentaarstem. Je kunt er ook een snelle perso- nalityshow van maken, vol grappen, spanning en sensatie. Dat laatste blijkt aan te s\aan. De Australiër Steve Irwin, die als Crocodile Hunter opgewon den pratend met slangen goo chelt en krokodillen uitdaagt, is al langer succesvol. In Nederland is de Amerikaan Jeff Corwin nog niet zo bekend, in Noord- en Zuid-Amerika is hij volgens de zender Animal Planet al mateloos populair. Corwin moet hét gezicht wor den van dit zusterstation van Discovery Channel. Daarom liet Animal Planet Corwin een in terviewtournee maken door Eu ropa. Hij deed ook Nederland aan. Zo hyperactief Corwin is in zijn filmpjes, zo onderuitgezakt zit hij nu in een hotelfauteuil. Maar hij veert op zodra het ge sprek over dieren gaat. „Weetje hoeveel olifanten er in Botswa na zijn? En in Angola? Wist je dat mensen jarenlang dachten dat hyena's hermafrodiet zijn, maar dat dat kwam omdat de geslachtsdelen van vrouwelijke hyena's op een penis lijken?" Corwin, bioloog en antropo loog, maakt zich zorgen. „We waren met de ploeg op Hawaii. Daar lieten ze ons een klein vo geltje zien, dat in een speciale, beschermde ruimte zat. 'Wat is er zo speciaal aan dit vogeltje', vroeg ik. 'Dat is het laatste exemplaar', antwoordden ze." En neem de olifanten. „In An gola zijn er nog maar een paar, omdat ze daar niet beschermd zijn." En dan toch die filmpjes vol grappen? „Ik geloof dat humor een goede manier is om te laten zien dat wetenschap leuk is. Er zijn topwetenschappers die hun hele leven aan een onder zoek werken, het publiceren in een wetenschappelijk tijdschrift en daarmee een heel klein pu bliek bereiken. Ik kan die infor matie gebruiken voor mijn pro gramma, en daarmee een veel groter publiek bereiken." Aanvankelijk maakte d kaan programma's op toon. Totdat iemand epo naar de leiding van An net zond, waarop te zii hoe Corwin tussen de door stond te grappen cameraploeg. „Toen vi5- of ik dat niet in de sho g( kon doen. 'Wees jezelf 2. ze. Het is wel moeilijk D met iets grappigs te ko 1 Soms, als ik weer eens hand in een struik steel 01 vraag ik me wel eens af^1 vaak ik dat nog kan do Corwins werkwijze: vo met de cameraploeg e heen gaat, prent hij dej ken van zoveel mogelijk selijke diersoorten in 217 hoofd. Vervolgens stofirei hij de jungle op alles v19 weegt. „Een programi 8j tijd, al wordt het soms v\i je van te voren had ve; Ecuador bijvoorbeeld eigenlijk op zoek naar conda's, maar we vontKei leen maar insecten." PL nikt. „Maar grootte dóf toe." Mischa de Bruijn The Jeff Corwin Expen\ stralia, vanavond, Anil La net, 22.00 uur Vo "orige week was het nog zo'n onschul dig berichtje in een verre marge: gaat het wel goed met de relatie van actri ce ALWIEN TULNER en tv-reishunk CHRIS ZEEGERS? GORDON had op de radio iets geroepen over een breuk. 'Ja, hoor, alles kits', stelde TULNER gerust, maar deze week komt ze nauwelijks nog voor in wat de drekpers van de drukpers laat rollen. Haar plek aan ZEEGERS' zijde is plots inge nomen door tv-moederbabe WENDY VAN DIJK. CHRIS en WENDY zaten samen in Casino Kings, één van de vele mislukte Endemol- programma's van vorige week. In de acute verveling die optreedt na het 'Rien ne va plus' is een overmoedig geworden Cupido met pijlen gaan schieten. Gevolg: Hollands hotste showbizkoppel van de tweede helft van de week. Arme ALWIEN. Ach, als ze bereid is zijn vijf kinderen op te voeden en er zelf nog twee van hem voor hem te baren, dan is EMU.F. RATELBAND wellicht bereid haar onder dak te verlenen. In Party schetst hij het pro fiel van de vrouw die hij zoekt voor deze eervolle roeping: 'Geen oude doos.' In Weekend laat RAT weten wie hij zoekt. Geen ALWIEN. LINDA DE MOL. Want LIN DA heeft gezegd dat als een vrouw geen zin heeft in seks, ze maar zin moet maken. Haar uitspraken zijn spekkie voor het wel lustige bekkie van de oude bok, die brul lend vanaf zijn haverkist laat weten hoe hij over LINDA denkt: 'Wat een moordwijf.' En waar RAT in Party nog uitroept dat hij niets moeten weten van vrouwen die jon ger willen lijken door 'Botox en plastieken borsten', vergeeft hij LIND,\ in Weekend op Mabel Wisse Smit. Foto: GPD voorhand alle eventuele anatomische ver groeiingen die nu eenmaal optreden als de Duracells van de biologische klok leeg be ginnen te raken. Zo gemakkelijk komt MABEL, ons nationa le Gangstermeisje, er niet vanaf. Story heeft een mooie kop: 'MABEL wil een eigen pa leis'. Treffender kun je het wereldvreemde dédain van MABEL niet schetsen. Het paar is ondanks de commotie rustig op palei- zenjacht, waarbij volgens Story kasteel Dui venvoorde in Voorschoten de voi (van BEATRIX) heeft, maar ook bezoek gebracht aan Warmelo te ts ei heim. In het blad zelf wordt LAUIlJj® naar voren geschoven als nieuwe L-j koningin, mochten FRISO en MAiaal der parlementaire goedkeuring hijües LAURENTIEN reservekoningin - c^i ben ik toch al snel geneigd het Gaf' meisje al haar vorige, huidige en tt stige vrijpartijen te vergeven. Maast lir schien komt wel aan alles een ein?16 f end beweert dat BEATRIX met aftfoQ heeft gedreigd als BALKENENDE iwon citaat- 'MABEL haar leugentje oi te vergeven'. De lakeien hebben ongetwijfeld dracht gekregen de doofpot op tel en paraat te houden. Zoals u weet ze tot de rand toe gevulde pot ges naast de Gouden Koets. Compfii gens voor Weekend-fotograaf MAREN, die prachtige foto's heef bij de Haagse Kloosterkerk, waarppi lijden van PRINS CLAUS werd he^0n£ WILLEM A. en BEATRIX die overlmm; schouder kijken naar MABEL. Zij f"23 geleid door FRISO, die een andert'8xp kijkt. De verwijten druipen van lijke hoofden, terwijl Het Gangsti haar blikken als een gevallen etij richt. En dat alles zo donker als brandt die zwaar aan restauratie ze plaat -roddelpers Photo of thejhtva straks, opgeblazen tot het Nachl maat van 3.63 bij 4.37 meter, zo bouwde Rijksmuseum in. Theo Hakkert

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10