FBI spekte j oorlogskas^ van Harnas BUITENLAND Dit lijkt Afrika wel, er wordt hier buiten gekookt' 'Governator' Schwarzenegger kan nu aan de bak Ex-premier Juppé wist niets van corruptie 'Aids is bedenksel van voorstanders apartheid' Éfh Paus bidt rozenkrans Om geldstroom in kaart te brengen The Guardian: Arafat had lichte hartaanval Vredesakkoord in Burundi ijde Hoop Scheffer Foto: AP j Hoop boos ^Indonesië 1<|UAO - Minister De Hoop 1 jffer van buitenlandse za- 1 neemt vandaag contact op- fen op met zijn Indonesi- 'lambtgenoot om hem om ldering te vragen over uit jen van de diens collega ititie Yusril Ihza Mahen- deze krant. Die zei in een iew met correspondent 'aessen Nederlanders te i, met een verwijzing naar iloniale verleden. De j> Scheffer wil weten hoe _4is Nederland die uitlatin- "lioet nemen. Hij wil nog ,o ver gaan dat hij de Indo- :he ambassadeur in Ne- id ontbiedt. WD-Twee- -amerlid Wilders heeft daar Den in schriftelijke vragen ~)e Hoop Scheffer wel op aifcdrongen. zzlybeer doodt renbeschermer a laoRACE De Amerikaanse eshbeschermer Timothy i jwell en een vriendin zijn n nationaal park in Alaska 3ct>d en deels opgevreten zzlyberen. Treadwell oprichter van Grizzly rsje, een organisatie die zich b^voor de bescherming van teren en hun leefomge- ij schreef ook een boek beren. In de talkshow loemde hij de grizzly's j agevaarlijke „feestbees- Hij streelde wilde beren [ze namen. Het gaat om -rtrste dodelijke grizzly-inci- het park in vijftien jaar il kinderen ebjood in Congo 1 W - Onder de slachtof- jkfoi de moordpartij van ^•Jtlag in een dorpje in het e' len van Congo zijn zeker e kinderen. Het dodental nsTalsnog vastgesteld op 65. laafalgens de VN hebben er enlin de provincie vermoe- I frieer slachtpartijen e^gehad. In het noorden BiJungo woedt al jaren een 'vejge strijd tussen Hema's oiMu's die sinds 1999 al ze- onjooo levens heeft geëist. 1 thtoffers zouden Hema's woensdag 8 oktober 2003 3 9 Minister Van Ardenne kijkt ogen uit op werkbezoek in Suriname door onze correspondent Daphne Groenendijk Paramaribo - „Dit is echt verschrikkelijk. Dit lijkt Afrika wel. Er wordt zelfs nog buiten ge kookt." Minister Van Ardenne van ontwikke lingssamenwerking - op kennismakingsbezoek in Suriname - kijkt haar ogen uit als ze een erf oploopt in de Anton de Komstraat in de wijk Fri- mangron, een van de achterstandswijken in het centrum van Paramaribo. Er staan drie houten huisjes, vervallen en door lossen planken en schroot bij elkaar gehouden. Een grote pan pruttelt boven een houtvuurtje in de open lucht. Achter op het erf staat het 'erftoi- let', een hokje van golfplaten waar de twintig be woners naar de wc kunnen. „Dit moet zo snel mogelijk worden aangepakt. De overheid is ver antwoordelijk voor deze misère. Je kunt de men sen toch niet in krotten laten wonen. Een wo ning is de basis voor de mensen." In het gedeelte een paar meter verderop krijgt ze een betere indruk. De straat is mooi aangelegd en telt zeventien identieke stenen woningen. De omgeving is keurig verzorgd. „Dit is een project van woningstichting Sekrepatu", zegt voorzitter Alwin Linger. „We proberen in samenwerking met de gemeente Amsterdam, de Algemene Wo ningbouwvereniging Amsterdam en de woning corporatie Het Oosten het huisvestingsprobleem in Paramaribo op te lossen." Van de overheid heeft de stichting een stuk grond gekocht. Daar op zijn zeventien woningen, een crèche en een beheerderwoning gebouwd. „We verhuren de huizen aan gezinnen met een bepaald profiel. Het is te vergelijken met Nederlandse woning corporaties", zegt Linger. De behoefte aan de woningen is groot. Op de eerste zeventien woningen kreeg de stichting 250 inschrijvingen binnen. Daarvan werden 58 gezinnen geschikt bevonden en kregen na loting bij de notaris uiteindelijk zeventien een woning. „De bedoeling is om in vijf jaar vijfhonderd wo ningen te bouwen. Maar dat is afhankelijk van de wil van de overheid, want zij moeten wel grond voor ons vrij willen maken", zegt Linger. De projecten zijn goed, maar niet betaald uit de 154 miljoen euro aan giften die Suriname nog te goed heeft van Nederland. Dat geld komt vrij zo dra de Surinaamse overheid voor een van de zes afgesproken sectoren - huisvesting, gezond heidszorg, onderwijs, milieu, agrarische sector en bestuur - met een goed plan komt. „Het is opmerkelijk dat gemeenten en maatschappelijke organisaties daar niet op hebben willen wach ten", constateert Van Ardenne. „Ze hebben daardoor een flinke aanjaagfunctie. Hopelijk is het een impuls naar de overheid om ernst te maken met de plannen." Minister kapittelt Hoewel het een slechts een kennismaking betrof, kapittelde minister van Ardenne de Suri- naamse overheid. „De Suri- :>b naamse regering moet meer vaart zetten achter haar plam nen voor het resterende bedrag van 154 miljoen euro aan hulp gelden. Vooral het onderwijs, r de gezondheidszorg en de huis vesting kennen een hoge priori teit." Volgens haar Surinaamse collega is die oproep niet nodig. „We hebben nu een plan voo de huisvesting gereed. Eind d jaar, begin volgend jaar volgej de andere. We hebben een goed overleg gehad en gaan na met frisse moed effectief en j slagvaardig te werk." .H Arnold Schwarzegger en zijn vrouw Maria Shriver laten zich in Los Angeles toejuichen. Foto: AP Spierbundel moet afrekenen met miljardenschuld en economische recessie g ordenaars ie Biko vrijuit Nesburg - De vijf agenten =lren beschuldigd van de J op de Zuid-Afrikaanse £bartheidsactivist Steve lorden niet vervolgd we- 4brek aan bewijs. Justitie van een proces af te ^eïeels omdat er geen oog- 'orièn zijn. Biko stierf op 12 Dber 1977 aan hersenlet- ltvaiat de zwarte leider naakt edend 1200 kilometer in titiebusje naar de gevan- ™^an Pretoria was ver- gister Portugal jste dochter '•j tyw - De Portugese minis- 'at I buitenlandse zaken is da Cruz is gisteren af- en na beschadigingen zijn dochter oneigenlijk =h plaatsje op de universi- j hebben geholpen. Eer- y d de minister van hoger vijs af vanwege deze af- la Cruz' dochter Diana ia een babbeltje van haar net zijn collega van on- - gebuik hebben ge- de regeling dat kin- uitgezonden diplo- ;een toelatingsexamen universiteit hoeven te laar Da Cruz was al tlomaat meer toen zijn in Lissabon eindexa- td. Beide ministers heb- itijgingen ontkend. a inslang voor na eerwraak Een Britse moslim is islang veroordeeld voor »rd op het christelijke ]k\an zijn dochter. Hij *e familie-eer rdden. De je zakenman Mustaq was woedend dat zijn Sadhia van plan was [christen, een 22-jarige is, te trouwen. Vorige doordeelde een recht- ;n andere moslim ook al slang omdat de man iarige dochter had ge- dezelfde reden. De ie politie heeft een spe- im op de gevallen van absnk te zetten. sacramento/gpd-ap - Het boze electoraat van Califomië heeft gekozen. De charismatische kandidaat van de onvrede heeft gewonnen van de weinig inspi rerende 'koude vis' Gray Davis. 'Ahhhnold' is de nieuwe baas over de 'gouden' staat van de VS. Dat hij bekend staat als een billenknijper en geen politiek programma heeft, deerde de kiezer niet. Californië heeft de 'oude poli tiek' aan de kant gezet door te kiezen voor de anti-politicus. En hij moet aan de bak. Califor nië zit in een enorme recessie: de staat heeft een schuld van 8 miljard dollar, een hardnekkig hoge werkeloosheid, haperend onderwijs en, zoals de versla gen gouverneur Gray Davis maar al te goed weet, hele boze kiezers. „Het zal allemaal wel leuk zijn tijdens de campagne, maar het wordt een helletocht als ze een maal op die post zitten. Het is een beroerde baan, maar ieder een wil hem hebben", zegt Bob Stem, hoofd van het onafhan kelijke Center for Governmental Studies in Santa Monica. Het grote speculeren is begon nen. Welke gevolgen zal dit hebben? In de eerste plaats zal blijken dat het ook voor Schwarzenegger niet makkelijk is om de financiële problemen van Califomië op te lossen. Veel van de uitgaven liggen keihard vast, mede door initiatiefwetten die de Califomische kiezers hebben aangenomen. De belas tingen verhogen is taboe bij Re publikeinen. Wordt Schwarze negger de man die gaat bezui nigen op allerlei verworvenhe den van de overwegend pro gressieve Califomiërs? Arnold Schwarzenegger is een actieheld op het witte doek, maar hij heeft geen politiek programma, geen politieke car rière en geen enkele bestuurs- ervaring. Hij mag dan geen kaas gegeten hebben van begrotin gen, wetgeving, of de organisa tie van de overheid in Califor nië, hij omringde zich wel met bekende adviseurs, zowel uit de politiek (Michael Riordan) als uit het bedrijfsleven (miljardair Warren Buffett). Die zullen hem ook in de toekomst helpen, is het idee. Als het de nieuwe gouverneur lukt om Califomië op de rails te krijgen, is dat goed nieuws voor president George Bush. Califor nië is niet alleen de belangrijk ste economische motor van de VS - het is de vijfde economie ter wereld - het is ook de groot ste staat in de federatie en bij de presidentsverkiezingen (vol gend jaar november) goed voor maar liefst 54 kiesmannen. Maar als de 'Governator' blun dert is hert feest voor de Demo craten. In dat geval is het zelfs mogelijk dat Schwarzenegger net als zijn voorganger Davis in een 'recall' wordt afgezet. Schwarzenegger is niet de eer ste acteur die gouverneur van Californië wordt. Ronald Reagan ging hem voor, en die zat later nog acht jaar in het Witte Huis. Voor Schwarzeneg ger, van origine Oostenrijker, is dat niet weggelegd. De presi dent moet in de Verenigde Sta ten geboren zijn. nanterre/ap - De Franse oud premier Alain Juppé wist niets van een corruptieschandaal binnen het stadhuis van Parijs in de tijd dat Jacques Chirac daar burgemeester was. Dat heeft hij gisteren verklaard te genover een rechtbank in Nan- terre. Het schandaal draait om de creatie van fictieve banen op het stadhuis tijdens Chiracs burgemeesterschap van 1977 tot 1995. Leden van Chiracs partij, de RPR, werden aange nomen voor die nep-banen, en het salaris werd gestort in de kas van de partij, die zo illegaal werd gefinancierd door de stad Parijs. Juppé was Chiracs loco burgemeester en verantwoor delijk voor de financiën. Hij was tevens secretaris-generaal van de RPR, waarvan Chirac partijleider was. De RPR is in november 2002 samen met twee andere partijen opgegaan in de Union pour la Majorité Populaire (UMP). De 58-jarige Juppé beweert niets te hebben geweten van de gang van zaken. Pas in 1993 zou hij die hebben ontdekt en heb ben aangedrongen een eind te maken aan de corruptie. Hij zei tegen de rechter de verant woordelijkheid op zich te ne men als bewezen wordt dat hij onoplettend is geweest. Volgens Juppé heeft Yves Cabana, die van 1988 tot 1993 zijn adviseur was, nagelaten hem op de hoogte te brengen van de cor ruptie. Cabana verklaarde vori ge week tegenover de rechter dat „iedereen" ervan wist. Juppé was van 1995 tot 1997 premier van Frankrijk en is nu burgemeester van Bordeaux. Hij wordt gezien als een goede kandidaat voor de presidents verkiezingen van 2007. Als de rechter hem schuldig bevindt aan medeplichtigheid aan het corruptieschandaal kan hij maximaal vijf jaar gevangenis straf en een boete krijgen en mag hij zich vijf jaar niet ver kiesbaar stellen. pompei - Paus Johannes Paulus II sloot gistermiddag in Pompéi het jaar van de rozenkrans af. Hij ging 30.000 gelovigen voor in gebed. Ondanks zijn broze en steeds slechter wordende gezondheid werkt de paus onverminderd door. Deze maand viert hij zijn 25-jarige pontificaat. Foto: Reuters kaapstad/ap - De aidsepidemie in Zuid-Afrika is geen reden tot zorg. Dat zei de Zuid-Afrikaan se minister van defensie Mosi- uoa Lekota gisteren. Sterker nog, dat aids de maatschappij dreigt te ontwrichten, is volgens Lekota verzonnen door voor standers van de apartheid die de regering proberen te onder mijnen. Zo'n 11 procent van de bevol king is besmet het HIV. In het leger ligt dat percentage op meer dan 20 procent. „Niets om van te schrikken", zei Leko ta. Relatief valt het Zuid-Afrikaanse percentage inderdaad mee: in landen als Zimbabwe, Angola en Congo is meer dan 50 pro cent van de militairen besmet met HIV. Toch reageren aidsac- tivisten en defensie-experts ver ontwaardigd op de uitspraken van Lekota. ,,Als 23 procent van het leger binnen tien jaar dood is door aids, zou de minister alarmbel len moeten horen rinkelen", zegt Helmoed Heitman van het gezaghebbende Jane's Defense Weekly. „Bovendien, als ze ge wond raken en er is overal bloed, wie behandelt hen dan?" „Als minister zou hij voorop moeten gaan in de strijd tegen HIV'V zegt Pholokgolo Ramoth- wala van de Treatment Action Campaign. „Nu misleidt hij het land. Of Lekota het leuk vindt of niet, aids is doodsoorzaak nummer een." De Zuid-Afrikaanse regering ligt vanuit binnen- en buitenland onder vuur wegens haar te lak se aids-beleid. washington/AP - De Ameri kaanse federale recherche (FBI) heeft in 1998 en 1999 de Pales tijnse terreurbeweging Harnas financieel gesteund om contac ten binnen de organisatie te ont wikkelen en geldstromen in kaart te brengen. Dat blijkt uit FBI-dossiers over de operatie die in het bezit zijn van het persbureau Associated Press en verklaringen van een ex-informant. Het geld, meestal enkele dui zenden dollars, werd aan extre mistische Palestijnen gegeven die banden hadden met Harnas en die door Israël ea de FBI werden verdacht van betrok kenheid bij terrorisme. Ook werd geld geschonken aan de Hamas-afdeling die zich bezig houdt met onderwijs en hulp aan Palestijnse gezinnen in nood. De FBI wilde zo onder zoeken of liefdadigheidsgeld werd gebruikt voor de financie ring van aanslagen. Omdat de FBI er rekening mee hield dat dat het geval was, bleven de schenkingen in de meeste ge vallen beperkt tot bedragen van drie- tot vijfduizend dollar. Hoeveel geld de FBI in totaal aan Harnas werd gegeven is niet duidelijk. De FBI hoopte te kunnen infiltreren in Harnas om informatie te verzamelen over terreuracties waar de be weging bij betrokken is. De FBI zegt dat toenmalig mi nister van justitie Janet Reno van de financiële steun aan Ha rnas op de hoogte was, maar president Bill Clintons adviseur voor nationale veiligheid Sandy Berger en de toenmalige cqör- dinator van de Amerikaanse terreurbestrijding, Richard Clarke, ontkennen beiden dat het Witte Huis iets van de ojie- ratie af wist. Centraal in de opzet stond Har ry Ellen, een Amerikaanse mos lim die in de Gazastrook eert|s- lamitisch centrum beheerde en die goede contacten had bin nen de Palestijnse gemeen schap. Ellen werd door de EBI gevraagd mee te werken aan het doorsluizen van geld aan Harnas en gaf later ook toe stemming voor het afluisteren van zijn huis en kantoor in de Gazastrook. In de periode dat Ellen actief was in de Palestijn se gemeenschap, wist hij con tacten op hoog niveau te ont wikkelen en had hij onder meer toegang tot de Palestijnse lerder Yasser Arafat. Het FBI-onderzoek naar Haitias werd uitgevoerd met medewer king van de Israëlische geheime dienst Shin Bet, die al jarenlahg de financieringsbronnen Van Harnas probeert bloot te leg gen. De stichting al-Sadaqaidie Ellen in de Gazastrook opricht te, hield zich bezig met huma nitaire hulp in de Palestijnse gebieden. Ellen zegt in een ver klaring dat hij dacht dat hijop die manier een bijdrage kon le veren aan het vredesproces in het Midden-Oosten en dat>hij de Palestijnse zaak op geen en kele manier heeft geschaad. De infiltratie-operatie werd in 1999 beëindigd toen Ellen en de FBI meningsverschillen kregen oter de operatie. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Het Britse dagblad The Guardian meldt vandaag op gezag van een bron binnen het Palestijnse Bestuur dat Yas ser Arafat een lichte hartaanval heeft gehad. Volgens de bron hebben artsen die de Palestijn se president behandelen ge zegd dat hij volledig zal herstel len. Het nieuws over de hart aanval zou niet bekend zijn ge maakt 'om paniek te voorko men in een tijd waarin Israël zijn leven bedreigt'. Tijdens de installatie gisteren van een aan tal ministers van de nieuwe Pa lestijnse regering van premier Achmed Quirei (Aboe-Ala) bleek duidelijk dat Arafat ziek is. Bij de installatie zag Arafat er mager en bleek uit en moest, als hij stond, af en toe steun zoeken aan de tafel. Volgens zijn medewerkers is hij herstel lende van een lichte buikgriep. Het is bekend dat Arafat (74), die al jaren aan de ziekte van Parkinson lijdt, de afgelopen dagen bezoek heeft gehad van zijn in Jordanië wonende lijfarts en van de Palestijnse hartspeci alist Yousef al-Kusous. Er zijn enkele malen ziekenauto's ver- Yasser Arafat Foto: AP schenen in de Mukata, het pre sidentiële hoofdkwartier ïsan Ramallah. Journalisten en an dere bezoekers werden dan op een afstand gehouden. Artsen zouden Arafat hebben aangera den zich in een ziffcenhuis ,te laten opnemen, maar hij wei gerde dat, kennelijk uit angst voor een Israëlische actie. IDe Israëlische regering heeft vorige maand 'in principe' besloten dat Arafat zal worden 'vervij- derd', maar ook na de terreur aanslag van afgelopen zaterdag in Haifa heeft ze die woorden niet in daden omgezet. a pretoria/anp - De regering van Burundi en de belangrijkste Hutu-rebellenbeweging FDD hebben vanmorgen in Pretoria een vredesakkoord getekend. Een stap naar vrede in het ver scheurde landje in centraal Afrika. De burgeroorlog tussen de Hutu-meerderheid en de eli taire Tutsu-minderheid heeft'al zeker 300.000 mensenlevens geëist. De FDD krijgt ministers posten en een vice-president, en de manschappen worden opgenomen in het regeringsle ger. ;b

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7