EU-bijdrage Nederland flink lager ECONOMIE 'Ingrepen kabinet op z'n zachtst gezegd ongelukkig'; Kortere werkweek in Frankrijk onder druk Rijwielstunter daagt Batavus Corruptie Griekenland Italië verontrustend ho Alitalia moet voorlopig wac Sterkste vliegtuigwand Nederlandse behoud lage lobby voo> BTW kapje 'Kopieeraanslag mag 10 miljoen euro koste EP: Half miljard euro voor Irak brussel - De christen-democra ten in het Europees Parlement willen volgend jaar een half miljard euro uittrekken voor de wederopbouw van Irak. Giste ren wisten zij een meerderheid in de begrotingscommissie van het EP hiervoor te winnen. WD-europarlementariër Mul der, binnen het EP verantwoor delijk voor de onderhandelin gen over de begroting van vol gend jaar, noemt dit 'volstrekt onrealistisch'. De christen-de mocraten willen volgens Mul der 'vooral een signaal afgeven aan de VS, dat zij toch solidair zijn als het gaat om Irak'. Nederlands licht voor Berlijn Amsterdam - NUON wordt 1 november beheerder van de openbare verlichting in Berlijn. Het Nederlandse energiecon- cern onderhoudt vanaf die da- turn in de Duitse hoofdstad 186.000 elektrische en 43.800 gasgestookte lantaarnpalen en 3000 lampen die gebouwen, pleinen, kerken en verkeersbor den verlichten. Het beheer van het openbare licht komt in han den van Stadtlicht, een geza menlijk bedrijf van Stadtwerke Leipzig en NUON Deutschland. Ford dreigt stakers in Genk gÉnk - Ford heeft gedreigd werknemers in het Belgische Genk direct te ontslaan, als ze vandaag opnieuw staken. De directie heeft dit verklaard als fractie op de voortdurende werkonderbrekingen. Afgelo pen nacht legde de nachtploeg opnieuw lang het werk neer, als protest tegen het besluit van b Ford vorige week om 3000 van de 9000 banen in de Genkse fa briek te schrappen. Werkne mers en vakbonden zeggen dbor te gaan met de prikacties. -?or Pink Roccade eerste aanbieder -U9: den haag - De toezichthouder mop het post en- telecommuni catieverkeer OPTA heeft giste ren de eerste aanbieder geregi- 11 streerd van elektronische hand tekeningen. PinkRoccade is het èerste bedrijf dat deze handte keningen, met dezelfde rechts kracht als een met de hand ge- aette signatuur, mag uitgeven. 1931 Overnamebod in luchtvaart VS phoenix - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Mesa n Air Group heeft een bod in ei gen aandelen uitgebracht van 9i512 miljoen dollar (435 miljoen éuro) op branchegenoot Atlan tic Coast Airlines. Volgens Mesa 9,vullen de twee elkaar mooi aan en kunnen ze het samen opne- q-men tegen de succesvolle prijs- - £tunter Southwest Airlines. Me nsa is gevestigd in Phoenix (Ari- nzona) en voert met 149 vliegtui gen en 4000 werknemers dage- sifijks 938 vluchten uit naar 163 G bestemmingen. IM OPEC overweegt lagere productie caracas - De OPEC-landen overwegen een verdere verla ging van de olieproductie. Een besluit daarover neemt de Or ganisatie voor Olie-Exporteren de Landen (OPEC) in decem ber, heeft de Venezolaanse mi nister van oliezaken Ramirez iteren gezegd. De verlaging woensdag 8 OKTOBER 20 yan de productie moet een prijsdaling voorkomen. Die da ling hangt in de lucht nu Irak 'weer grote hoeveelheden gaat "exporteren. NL.tree komt met internetaanbod den haag - Het internetbedrijf nl .tree komt binnenkort met een aanbod voor snel internet voor scholen. Daarmee gaat de (jindememing de concurrentie aan met KPN dat onlangs scho len drie jaar lang gratis internet in het vooruitzicht stelde. Over de details van het aanbod wilde ■een zegsvrouw niks kwijt. Nl- .tree voorziet scholen nu ook van internet. De onderneming u-heeft de afgelopen vier jaar bij na 11.000 scholen aangesloten. 9jHet aanbod van KPN verstoort volgens nl.tree de marktwer king. De politieke partijen CDA, 9 dLPF en SP kijken met scepsis ernaar het voorstel van KPN. fl9t( IATA: Herstel zet door in luchtvaart nsb muscat - Het herstel van het —passagiersvervoer in de lucht vaart houdt aan. Luchtvaart maatschappijen vervoerden in augustus slechts 0,3 procent minder reizigers dan in dezelf de periode vorig jaar. In juli lag het passagiersvervoer nog 3,6 procent lager dan in dezelfde maand vorig jaar. De IATA, de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart, verwacht dat over 2003 de passagiersaan tallen 1 procent lager liggen dan in 2002. door onze correspondent Henk Glimmerveen parijs - De 35-urige werkweek, het stokpaardje van de rege- ring-Jospin, lijkt zijn langste tijd te hebben gehad in Frankrijk. Parlementariërs en ministers van de regerende UMP-partij zijn een offensief begonnen om het socialistische troetelkind de nek om te draaien. De vijf jaar geleden geïntroduceerde korte re werkweek wordt verantwoor delijk gehouden voor zowat alle economische en politieke te genwind, variërend van het veel te hoge begrotingstekort tot aan de 15.000 bejaarde doden tij dens de hittegolf in augustus. Minister Lambert (begroting) beweerde zelfs dat Frankrijk zonder al te veel problemen had kunnen voldoen aan de eis van het Stabiliteitspact om het begrotingstekort onder de fa meuze 3 procent te houden, wanneer die vermaledijde 35- urige werkweek niet had be staan. Zijn collega van financi en Mer becijferde dat de korte re werkweek de Franse staat zo'n 10 miljard euro per jaar kost. Premier Raffarin is vooralsnog voorzichtig om de kortere werk week aan te pakken. Hij heeft al een forse confrontatie met de vakbeweging achter de rug over de hervorming van het pensi oenstelsel en aarzelt om de bij grote delen van de werknemers populaire 35 uur weer terug te draaien. Zijn populariteit is de afgelopen weken drastisch ge daald en bovendien worden er komend voorjaar verkiezingen gehouden. Weliswaar regionale verkiezingen en dus niet van in vloed op de samenstelling van de Assemblée, maar een slechte uitslag voor de regerende UMP zal door president Chirac onge twijfeld op het bordje van Raf farin worden geschoven. Dat neemt niet weg dat ook Raffarin vindt dat de balans is doorgeslagen. Het is absoluut noodzakelijk, aldus de eerste minister, dat er meer gewerkt wordt in Frankrijk en dat het aantal gewerkte uren omhoog gaat. De premier wil evenwel niet tornen aan de wet zelf. Hij ziet meer in een versoepeling van de uitzonderingsbepalin gen, zoals verhoging van het aantal toegestane overuren. Dat verschaft met name de bedrij ven in de privé-sector de nodi ge ruimte om te kunnen con curreren. Vooral de wat kleine re ondernemingen zeggen veel hinder te hebben van de strin gente bepalingen van de wet. „De wet is gebaseerd op een re kenkundige illusie", is het ver nietigende commentaar van de econoom Fitoussi, hoogleraar aan het Instituut voor Politiek Onderzoek in Parijs. „De illusie namelijk dat acht arbeiders die zes uur werken even productief zijn als zes mensen die acht uur werken. Zo werkt dat niet bij mensen." De vakbonden hebben traditie getrouw unaniem aangekon digd dat zij zich zullen verzet ten tegen intrekking van de wet. Even traditioneel is het dat de onderlinge standpunten uit eenlopen. Een deel is het eens met minister Fillon (sociale za ken) om via onderhandelingen de scherpste kantjes van de wet af te slijpen. Het andere deel is daar mordicus tegen. (advertentie) Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of vereniging... 073-5 999 795/96 KRASi m.leijnse@kras.nl door Sylvia Marmelstein en Koos van Wees den haag - Natuurlijk vindt Jacques Schraven, voorzitter van de werkgevers organisatie VNO/NCW, dat meer mensen langer aan het werk moeten. Maar de ri goureuze ingrepen van kabinet in vroeg- pensioen en WAO zijn 'op z'n zachtst ge zegd ongelukkig'. Het mag wel wat min der, het financieringstekort is niet heilig. „Die paar tienden van procenten, dat noem ik een esoterisch debat, alleen voor fijnproevers." Jacques Schraven is een beminnelijk mens. Vriendelijk, goedlachs, voorko mend. Des te opvallender dat die ge moedelijke verschijning soms van die bijtende teksten bezigt. Over het kabi net vooral, dat met zijn starheid een centraal akkoord over de lonen op het spel lijkt te zetten. Schraven maakt zich zorgen. Een cen traal akkoord, waarin kabinet, werkge vers en werknemers afspreken de lonen voor meerdere jaren te matigen, is bit tere noodzaak om de economie weer op gang te brengen. Maar dan moet er wel bewogen worden. De werkgeversvoor man kan zich niet voorstellen dat het kabinet de kans op een akkoord laat lig gen. Hij denkt dat de politiek nog steeds niet voldoende is doordrongen van de ernst van de situatie. Na de industrie ziet hij nu ook de dienstverlenende bedrijven omvallen. Nederland doet het nu zelfs slechter dan Duitsland. „Dat beeld leeft nog onvoldoende bij de politiek", zegt hij. Schraven begrijpt het wel, want tot een jaar geleden was het bij hem niet an ders. „Ik ben bekeerd", zegt hij. „Ik dacht tot een jaar geleden dat de wal het schip wel zou keren. Nu weet ik be ter. Het is alle hens aan dek. We komen er alleen door langer te werken tegen la gere loonkosten. Dat betekent dus de lonen bevriezen voor twee jaar en de 40-urige werkweek weer als uitgangs punt nemen." Het akkoord over de lonen ligt binnen handbereik, denkt Schraven. Maar van waar dat optimisme? „Omdat het er móet komen. Een akkoord is absolute noodzaak, het is dramatisch als het er niet komt. Dat besef wordt bij iedereen groter. En vanwege de realistische hou ding van de bonden. Hier heb je vak- - bonden die agressieve taal gebruiken maar wel aan tafel zitten om te praten over een loonakkoord. Ik acht de kans op een akkoord daarom groter dan vijf tig procent." Daarvoor moeten nog wel wat vuiltjes worden weggewerkt. De vakbonden lo pen te hoop tegen de aantasting van de WAO en de pensioenen en eisen tege moetkomingen. „Ik denk dat het kabi net er verstandig aan doet de WAO en het vervroegd pensioen anders op te lossen, en daar ook financiële ruimte voor te maken", zegt Schraven min zaam. „Dat plan om mensen die vervroegd met pensioen gaan in één keer belas ting te laten betalen moet van tafel. Het getuigt niet van betrouwbare politiek, als je eerst de VUT omzet in een pré pensioen en dan van de ene op de an dere dag aan de VUT-rechten gaat tor nen. Daar moet een langere overgangs termijn voor komen." De oplossing voor dat andere deel van het pensioenverhaal, het tegengaan van het eerder stoppen met werken, ziet Schraven in de levensloopregeling. De maximaal anderhalf jaar verlof uit die regeling moet ook voor vervroegd pen sioen kunnen worden gebruikt. -Vakbeweging, werkgevers en kabinet verschillenwel van mening over de ma nier waarop mensen vervroegd met pensioen kunnen. De vakbeweging wil dat het verlof wordt gebruikt om voor het 65ste levensjaar helemaal te stop pen met werken. Minister De Geus (so ciale zaken) voelt net als de werkgevers meer voor een deeltijdpensioen. Schra ven vraagt zich wel af of er verschillen tussen sectoren mogelijk zijn. „De bouw met veel zwaar werk is een ander verhaal dan kantoorwerk." Maar hét probleem is de WAO, meent de werkgeversvoorman. „Het ministerie van sociale zaken heeft zich ingegraven. Ik heb het vermoeden dat ze daar ver liefd zijn geworden op de eigen rege ling, en daarom stug vasthouden aan hun plan." Het steekt Schraven vooral dat het kabi net het SER-advies heeft genegeerd. Dat historische advies werd maart vorig jaar opgesteld. Het was voor het eerst in de geschiedenis dat werkgevers en werk nemers het eens konden worden over een nieuw WAO-plan. „En wat doet het kabinet? Dat haalt er alleen uit wat het kan gebruiken en legt de rest terzijde." En juist in dat SER-plan ligt volgens Schraven de oplossing.Als het kabinet bereid is dichter bij dat SER-advies in de buurt te zitten, komen we er wel uit. Wij zijn best bereid ook wat te schuiven binnen dat advies, de vakbeweging ook denk ik. Wij zijn flexibeler dan Sociale Zaken. Met de bonden kunnen we wel zaken doen." door onze correspondent Hans Gertsen Luxemburg - Nederland gaat in de toekomst mogelijk honder den miljoenen euro's per jaar minder afdragen aan de Europe se Unie. De Europese Commissie - het dagelijks bestuur van de EU - komt begin volgend jaar met een nieuw financieringsvoorstel voor de gemeenschap. Daarin krijgen alle landen die heel veel geld aan de EU betalen, recht op een korting net als Groot-Brit- tannië al jaren heeft. Nederland is nu de grootste be taler aan 'Brussel'. Per jaar be taalt Nederland zo'n 3,5 miljard meer aan de EU dan het in de vorm van landbouw- en andere subsidies ontvangt. Nederland pleit al jaren vergeefs voor een verlaging van de bijdrage. De vroegere Britse premier Thatcher kreeg in 1984 na veel geruzie - 'I want my money back', schreeuwde ze tijdens een vergadering van de Europe se regeringsleiders - gedaan dat haar land een forse korting op de EU-bijdrage kreeg. Dat scheelt het land 3 tot 4 miljard euro per jaar. Andere landen die om soortgelijke kortingen vroegen, kregen sinds 1984 steevast nul op het rekest. Maar zowel de Commissie als Groot- Brittannië lijken nu bereid ook andere lidstaten het recht op korting te geven. Eurocommis saris Schreyer (begroting) werkt achter de schermen al aan een voorstel daartoe. Minister Zalm (financiën) rea geerde verheugd op de ontwik keling. „De dag dat dit er door komt, zal een mooie dag voor Nederland zijn." Ook Duits land, een ander grote betaler aan Brussel, is blij met de ont wikkeling. „Dit bevalt me", zei de Duitse minister Eichel (fi nanciën). Hoeveel de korting Nederland gaat opleveren, is nog onduide lijk. Als Nederland een verge lijkbare regeling krijgt als Groot-Brittannië zou de 'winst' op kunnen lopen tot 1,5 miljard euro per jaar vanaf 2007. Ook als Nederland een minder grote korting krijgt, kan het aardig oplopen. „Je hebt het al gauw over een paar honderd miljoen euro per jaar", aldus een diplo maat. leeuwarden/anp - Intemetrij- wielspecialist Bikemotion.nl heeft een kort geding tegen Ba tavus aangespannen. De fiet- senfabrikant vraagt 'normale' rijwielzaken geen fietsen aan Bikemotion door te verkopen. Morgen staan de partijen voor de rechtbank in Leeuwarden te genover elkaar. Bikemotion is een bedrijf dat onafgemonteerde fietsen van rijwielzaken koopt en die in de zelfde staat via internet aan biedt. Daardoor kunnen Neder landse topmerken als Batavus, Gazelle, Union en Sparta tot 25 procent goedkoper worden aangeboden. Retailorganisatie Euretco, bekend van Profiel 'de Fietsspecialist' en Fietswereld, ziet Bikemotion als een gevaar. Zij erkent dat als Batavus-fiet- sen bij Bikemotion te koop staan, Euretco minder Batavus- fietsen gaat afnemen. „Euretco stelde ons twee jaar geleden voor de keuze. Of alleen aan winkels van Euretco leveren of niet. Uiteindelijk was leveren aan Euretco commercieel aan trekkelijker", aldus een woord voerder van Batavus. Advocaat Van Rhijn van Bike motion zegt dat het bedrijf he lemaal niet hoeft af te monte ren en dat Batavus het argu ment van het afmonteren als drogreden gebruikt. „Bij de ge bruiksaanwijzing bij de fiets staat duidelijk hoe de koper kan afmonteren", aldus Van Rhijn. VNO/NCW-voorzitter Jacques Schraven: Een akkoord is abs&l noodzaak. Foto: GPD/Cees Zorn papendrecht - In de nieuwe fabriek van Stork Aerospace in Papendrecht is de productie van de sterkste vliegtuigwand ter wereld begonnen. Met het materiaal 'glare', dat bestaat uit diverse gelijmde lagen, wordt het grootste vliegtuig ter wereld, de Ajrbus A380, gebouwd. De elf meter lange platen worden ge bakken in een oven, waarna een computergestuurde snijmachine de deuren en de ramen uitzaagt. Foto: ANP/Ton Borsboom den haag/gpd - De corruptie in de EU-landen Italië en Grieken land is verontrustend hoog. Corruptie in Luxemburg - even eens een EU-lidstaat - neemt toe. Daarentegen weten de EU- landen Oostenrijk, België, Frankrijk, Duitsland en Ierland de corruptie terug te dringen. Dit blijkt uit de corruptieindex 2003 die Transparency Interna tional (TI) heeft geopenbaard. Het Britse instituut doet sinds 1995 aan dit soort onderzoek. Er werden 133 landen bekeken. TI maakt bij het onderzoek ge bruik van materiaal dat door dertien onafhankelijke institu ten wordt verzameld. Bij het gebruikte materiaal gaat het om de mate waarin zaken mensen en wetenschappers een land als corrupt ervaren en beschouwen. Daarnaast is aan inwoners van het be land zelf en buitenlant vraagd welke mate van tie zij in het onderzoch ervaren. Het minst corrupte land reld is Finland. Op een van 100 scoort het Scan sche land 97. IJsland sta; de (96) gevolgd door De ken en Nieuw-Zeelani Singapore (94), Zweden Nederland (89). Op een de achtste plaats staan lië, Noorwegen en Zwit met een score van TI stelt dat de corrui laatste jaar is toegenoi een negental landen, der zijn behalve Luxeml USA, Polen en Israël. O] dex van TI scoort Italië kenland komt niet ven 43. brussel/anp - De Nederlandse overheid, vakbeweging en het midden- en kleinbedrijf hebben zich gisteren sterk gemaakt voor behoud van het verlaagde BTW-tarief voor kappers, schoenlappers en fietsenma kers. De vrees bestaat dat wan neer de tarieven worden opge schroefd van 6 naar 19 procent, deze diensten duurder worden. Volgens de FNV en MKB-Ne- derland blijkt uit een onlangs gehouden onderzoek van het economisch instituut EIM dat afschaffen van het verlaagde BTW-tarief in Nederlarp banen kost. „Bovendien zal het van de BTW zorgen 1 totale omzetderving kwart miljard euro", FNV-voorzitter De Waaji middag het Europei ment voor tijdens een 0 ting. fa Eurocommissaris Bob' gelooft niet dat het laag veel banen creëert, je hem stoppen kappers Ie wielherstellers het bdv voordeeltje in eigen zak,y parijs/anp - De Italiaanse luchtvaartmaatschappij Alitalia zal niet op korte termijn tot Air France-KLM toetreden. Het be drijf moet eerst de financiën op orde krijgen en de Italiaanse staat moet zijn belang van 62 procent verminderen. Dat heb ben topman Van Wijk van KLM en bestuursvoorzitter Spinetta van Air France gezegd. Alitalia, een partner van Air France, heeft onlangs aangege ven in april volgend jaar al tot de luchtvaartmaatschappij Air France-KLM te willen toetre den. Topman Mengozzi hoopt dat Alitalia via een aan t met Air France in heif werkingsverband won, nomen. De Franse luchtvc schappij neemt KLMg aandelenruil over. De t,j men een houdsterma, pij, waarin KLM een be 19 procent heeft. Deze transactie moet' 2004 rond zijn. Spinetf langs al dat Alitalia uik ook onderdeel van de zal worden, maar hij 1 midden wanneer dat beuren. delft/anp - De kopieeraanslag voor het bedrijfsleven mag maximaal 10 miljoen euro per jaar kosten. Bovendien moet het innen van de vergoeding voor het kopiëren van werk dat auteursrechtelijk is be schermd, eenvoudiger wor den. Dat hebben de ondernemers organisaties MKB-Nederland en VNO-NCW aan de stichting Reprorecht en de ministeries van justitie en economische zaken meegedeeld. „Wij zijn nog in gesprek met de uitvoe ringsorganisatie Reprorecht over een nieuw systeem van inning. Dat het eenvoudiger moet, is duidelijk. Handhaven van de regels is dan ook veel goedkoper en makkelijker", al dus secretaris fiscale zaken Warmerdam van MKB-Neder land gisteren. Bovendien blijkt volgens War merdam uit een verg met omringende land de stichting te hoog h gezet door van het b aan uit te gaan van ee lijkse opbrengst van joen euro. Als wij kijki j landen als België en Du is 10 miljoen euro veel e scher." De hoogte van de aans oorzaakte begin dit jaa r. veel ophef bij ondenj omdat de stichting schattingen zou maken 1 aantallen kopieën. Bi j Nederland zijn ongeve i klachten binnengekoni bij VNO-NCW vele hon Staatssecretaris Van van Economische Zake in augustus - geschrok het aantal klachten - roep op de stichting e1 de ondememersorga om de tafel te gaan zitte

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6