'Vier keer rood is gewoon te veel' SPORT De knop knakte voor hij tot bloeien kwam. Rijsbergen gedijt in de schaduw van Don Leo Verdedigers prominent op ranglijst Elftal van de week Voorzitter Wim Pikaar had zich ander afscheidsduel voorgesteld Leidenaar Jan Schrama met AZC Europa in HOC 992 WOENSDAG 8 OKTOBER 201 Juul Emanuelson, de verde diger van FC Lisse, is aange komen waar hij naar op weg was: de top van het spelers klassement. Met vier ande ren deelt hij de eerste plaats. Opvallend is het grote aantal verdedigers in de bovenste contreien. Ook Jurgen Faer- ber (Ter Leede) en Richard Hoek (Quick Boys) spelen in de defensie van hun club, en vlak achter de kopgroep haakt Lisses linksback Jack Honsbeek aan. De enige 9 die afgelopen weekeinde werd uitgedeeld, was voor Niels van Duijn. Het is niet genoeg voor de speler van Quick Boys om bij de eerste achttien te staan. Juul Emanuelson verdiende in de wedstrijd tegen Scheveningen een 7. Dat is toch genoeg om hem gedeeld leider te maken in het klassement voor de speler van het jaar. Archieffoto: Taco van der Eb Van Duijn (Quick Boys) Van Wijk A Lensink j (Rijnsb' Boys) (Ter Leede) Heemskerk Lochem (Rijnsb' Boys) Guyt (Quick Boys) Van Beelen Pitti (Noordwijk) (Quick Boys) K. Winter jgi' Van Dam (FC Lisse) (Noordwijk) Spelersklassement speler club gem. 1. Juul Emanuelson FC Lisse 7,50 Jurgen Faerber Ter Leede 7,50 Richard Hoek Quick Boys 7,50 Derek van der Plas Quick Boys 7,50 Maarten Bak Quick Boys 7,50 6. Jack Honsbeek FC Lisse 7,40 Tim Kluivers Katwijk 7,40 8. Hendrik van Beelen Quick Boys 7,33 Joost Kuhlmann Rijnsburgse Boys 7,33 Michel Nok Rijnsburgse Boys 7,33 11. Arie Guijt Quick Boys 7,20 Kevin Winter FC Lisse 7,20 13. Rogier Koordes Ter Leede 7,17 Peter Kromhout Quick Boys 7,17 Bas Lensink Ter Leede 7,17 Brian Mussche Quick Boys 7,17 Stefan Schaafsma ARC 7,17 Dennis den Turk Quick Boys 7,17 19. 19 spelers scoorden gemiddeld een 7,00 Clubklassement club zaterdag gem. 1. Quick Boys (7,18) 7,05 2. Ter Leede (6,58) 6,88 3. FC Lisse (6,54) 6,86 4. Rijnsburgse Boys (7,42) 6,68 5. Katwijk (5,50) 6,58 6. Noordwijk (7,25) 6,51 7. ARC (5,08) 6,32 DUIVENTIL door Loman Leefmans leiden - Wim Pikaar (39) wil plaats maken voor jongeren en zich volle dig op het voorzitterschap van FC Rijnland concentreren. Daarom speelde hij afgelopen zondag zijn laatste wedstrijd in het eerste elftal. Het werd een memorabel treffen, maar niet vanwege Pikaars af scheid. Vier Rijnland-spelers kregen $en rode kaart in het met 2-1 verlo ren duel met Teylingen. ,jHet is natuurlijk extra vervelend om dat als voorzitter om je heen te zien gebeuren. Het gaat zeker in de aankomende bestuursvergadering aan de orde komen. Vooralsnog zie ik geen reden om wat voor maatre gelen dan ook te nemen, maar we moeten ons wel afvragen hoe het zover is gekomen. Vier is gewoon te veel", aldus Pikaar. De voorzitter vindt dat de scheids rechter wel erg streng jegens zijn ploeg optrad. „De eerste rode kaart was wegens natrappen, terwijl de speler in kwestie me bezworen heeft dat dat niet het geval was. De tweede rode kaart was een tweede gele kaart en daarna stapelde de frustratie zich op. Bij de derde rode kaart sprintten twee man achter een bal aan, er werd aan shirts ge trokken en de scheidsrechter oor deelde dat het een doorgebroken speler betrof. De vierde rode kaart was een grove overtreding en dus écht rood. Vier keer is en blijft te veel, maar enige nuance is op zijn plaats. Ik ben geen vriend van scheidsrechters - hoeft ook niet - en ik ben ook wel eens vervelend in het veld. Maar als je in de krant leest: 'vriendelijk was het niet, vier rode kaarten' dan krijg je de indruk dat het om een slachtpartij ging en dat was zeker niet het geval." Toch heeft de club uit het Mors- kwartier sinds de fusie tussen ZLC en Oranje Groen in 1990 een be denkelijke reputatie opgebouwd. „Die slechte naam was vroeger niet eens onterecht. Als je de ontwikke lingen rond onze club volgt evenals ons beleid en toekomstvisie dan verdienen we die slechte naam al een tijdje niet meer, al besef ik dat dat moeilijk te verdedigen is met vier rode kaarten. De schorsingen die de uitsluitingen vrijwel zeker tot gevolg hebben, brengen Pikaar niet van zijn besluit af om te stoppen. „Ik ben kritisch op medespelers én op mezelf. Ik kan mijn toegevoegde waarde niet staven aan resultaten. Daar moest ik dus consequenties uit trekken. Ik wil geen jongeren in de weg staan en om alleen als veldbezetting te fungeren, daar pas ik voor." KOTOR - Jan Schrama speelt de komende vijf dagen mee met AZC/Sprey Hout in de tweede ronde van de Euro League, het belangrijkste Europacuptoer nooi voor waterpoloclub teams. De keeper van het Leidse LZ 1886 ligt morgen al in het water voor de Alphense landskampi- oen als het de eerste wedstrijd in Kotor (Servië Montenegro) speelt tegen Primorac Rijeka. Keeper Ronald Sol is niet geheel fit meegereisd met de ploeg van trainer Eric Noordegraaf. De Koudekerker tobt met een lich te spierscheuring in zijn schou der. Het meespelen van Leide naar Schrama is in Europees verband toegestaan. De Alphense waterpoloërs rich ten zich in voormalig Joegosla vië op een plaats in de Len Cup, de polo-equivalent van het UHFA-cuptoemooi bij voetbal. Daarvoor is een derde of vierde plaats in een veld van zes teams nodig. Om door te dringen tot de laat ste fase van de Euro League moet AZC bij de beste twee ein digen. Met Primorac Rijeka (Kroatië), thuisploeg Kotor, Ma riupol (Oekraïne), Duisburg (Duitsland) en Ethnikos (Grie kenland) als tegenstanders lijkt dat te hoog gegrepen. Kjell Boom heeft zich weer bij de selectie gevoegd na een kor te vakantie. De international was er in de eerste ronde in Moskou niet bij. Niels Zuidweg kampt nog met een schouder blessure en wordt in het eerste duel morgenavond nog ge spaard. Wilt u Iets melden? Bel 071-5356461 (Wim van Duivenbode) daj tussen 10.00 en 14.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-maili sportredactie.lddPhdc.nl Wim Pikaar. Archieffoto: Mark Lamers door Maarten van Helvoirt De zwemmers van LZ1886 staan na het eerste com- petitieweekeinde op de eerste plaats. In het Zuiderparkbad in Den Haag bleef de ploeg van 20 zwemmers zondag Hoogeveen en OZ PC voor. Michael van der Linden ver beterde zijn persoonlijk re cord op de 100 meter vrije slag met achttiende seconde tot 52.41 seconde. Het bestuur van de KNVB West II heeft TEDO 1 (vierde klasse E zondagcompetitie) uit de competitie genomen. Tien dagen geleden werd de scheidsrechter belaagd bij een duel van de Haagse club. Arjan van Heusden is voor twee wedstrijden geschorst. De Alphenaar, die dit jaar het doel van Torquay United ver dedigt, kreeg een rode kaart voor protesteren na afloop van de wedstrijd tegen Scunt horpe. Van Heusden zou bij de winnende treffer van de te genstander zijn gehinderd. Torquay United staat vierde in de Engelse derde divisie. Kunststoter Rob Scholtes eindigde afgelopen weekeinde bij een invitatietoemooi in St. Willibrord als tweede. De Voorschotenaar behaalde tus sen 16 nationale toppers 329 punten. Winnaar werd natio naal kampioen Ruud de Vos. Het was voor de kunststoters een opwarmertje voor het tweede Grand Prix-toernooi, komend weekeinde in War mond. Scholtes won het eer ste toernooi in de serie van twaalf, vorige maand in De venter. Zaterdag en zondag beginnen de wedstrijden in Jumbo Snooker Centre in Warmond om 11.00 uur. Gymnastiekvereniging Slank en Kwiek Voorschoten houdt op 11 oktober om 14.00 uur in gymzaal Noord-Hofland (Van Hogendorpweg) Voorschoten de eerste activiteit binnen het Gymmie en Diplomatumen. MVKV-aanvaller Maarten Kuyt is de rest van het seizoen uitgeschakeld. Hij brak op de training zijn enkel en scheur de tevens zijn enkelbanden. Matthieu van Win sen is de nieuwe voorzitter van voetbal club Warmunda. Hij volgt Aad Heemskerk op die actief blijft als vice-voorzitter. Joep van Leeuwen wordt secretaris en Geco de Winter penningmees ter van de Warmondse vijfde- klasser. Eef Schoneveld, verdediger van Quick Boys, hoopt na de winterstop zijn rentree te ma ken. Rijnsburgse Boys is voor het jubileumboek ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan op zoek naar krantenknipsels, fo to's en herinneringen. He iets gevonden of te melde bel of mail met comitélid I rard van Zuijlen (071-40 2] 85). De Duitse toptrainer Th mas Dick houdt volgende week in samenwerking m Docos tafeltennis een tra ningsweek bij de Leidse c Inschrijving is nog mogel op www.nttb.nl/docos. Op 11 oktober gaat het 1 terplan arbitrage van de 1 van start. In dit district g( beurt dat met een wedstr Rotterdam tussen C-elft a van Spartaan '20 en Alexi dria '66. Dit duel staat on leiding van scheidsrechte Van Meenen uit het betai voetbal. De Haagse regio heeft s kort een maandelijkse gr: uitgave over amateurvoe Het maandblad luistert n de naam Hakkie-Tikkie. I dere initiatieven op dit gi waren niet succesvol. Kamiel Maase bereidt z alle rust voor op de mara van Amsterdam. De atlet Leiden Atletiek herstelt v een lichte blessure, maai beert desondanks op 19 ber het stokoude Nederk record van Gerard Nijbo (2.09.01) te verbeteren. De Coenecooploop in dinxveen, populair bij ve leten uit de Leidse regio, dit jaar niet door. De org satie komt mensen tekor de wedstrijd te houden. Het bureau van de Kon ke Nederlandse Algemei Schermbond vertrekt uit wijk en verhuist begin vc de maand naar Rosmale KNAS trekt daar in bij de derlandse Handboog Bo (NHB), waarmee een sai werkingsverband is gesl< De huurovereenkomst v pand aan de Ambachtsv loopt binnenkort af. Het Nederlands futsalt komt volgende week twi vriendschappelijk in act gen Frankrijk. Dinsdag 1 tober speelt de ploeg in een dag later staan beidi gen in Tegelen opnieuw genover elkaar. American Footballclubj, Lightning Leiden houdt b dag 12 oktober een opem Van 11.00 tot 12.00 uur Jj wedstrijden van de 8- to| jarigen (non-contact) en +ers (full contact), tussel 13.00 en 15.00 speelt eec mixed team van Lightniu Leiden tegen de AmsterN Crusaders. Lightning Lej«| speelt op sportpark De aan de Voorschoterwegt den. Meer informatie: ivfcj Watson, 071 - 5803685. leiden - Het begon allemaal nog on schuldig, met een paar lesjes nadat ten nis en paardrijden haar niet hadden kunnen bekoren. Maar al snel werd ski- en een bloedserieuze bezigheid. Té seri eus voor een pas 8-jarig meisje, maar daar kwam Sasha de Niet pas achter toen het al te laat was, toen artsen con stateerden dat haar knieën in puin la gen. Die keiharde diagnose betekent dat één van Nederlands grootste skitalenten nooit tot wasdom zal komen. Enkele jaren later is Sasha de Niet nog altijd maar een kind. De nu 15-jarige Leidse lijkt niet gebukt te gaan onder haar sportieve verleden, ze vertelt vrolijk over haar kennismaking met de ski- sport. Over hoe haar vader haar naar de baan in Hoofddorp bracht, hoe ze daar opviel bij de keuzeheren van de skibond en hoe het daarna sneller en sneller ging. Letterlijk en figuurlijk, want het bleef niet alleen bij hard naar beneden glij den. Op initiatief van de welgestelde va der van een ander talentje werd een ski team geformeerd, met een fulltime coach en een fulltime trainer. De Niet werd gevraagd bij de ploeg te komen. „Het ging er vooral om dat dat andere meisje niet alleen zou zijn, dat ze een beetje gezelschap zou hebben buiten de trainingen.'' In de praktijk bleek er bar weinig tijd voor gezelligheid. Voor de 8-jarige ski- sterretjes-in-de-dop werden strakke trainingsschema's opgesteld, 's Winters verbleven ze maanden in Oostenrijk. Om zes uur 's ochtends werd speciaal voor hen een kabeltreintje naar de berg top gestuurd. Daar trainden ze drie uur len na een korte pauze nog eens drie uur. De kinderen wisten niet beter, 's Middags was er ruimte voor ont spanning en het doen van huiswerk. Maar soms werd er ook een extra krachttrai ning ingelast. Al dat harde werken miste zijn uitwer king niet. De Niet werd Nederlands kampioene in haar leeftijdsklasse en won ook in internationale wedstrijden tal van prijzen. Tot het mis ging. Foto: Henk Bouwman Sasha de Niet: „Skiën is geen onverantwoorde sport. Je moet alleen je grenzen kennen.' Ze had al langer last van haar knieën, maar klagen of opgeven had ze nooit geleerd. Trainen en je best doen des te meer en dus skiede ze door, ondanks de pijn. Toen die steeds erger I H werd haalde ze er toch maar een fy siotherapeut bij. Die oor deelde dat de blessure mee viel, waarna ze een jaar zonder veel suc ces revalideerde. Nu is ze duidelijk in haar oordeel. „Er zijn twee mensen die ik het kwalijk neem. De fysiotherapeut, omdat die een foute inschatting heeft gemaakt. En de coach, Hans Stek, die ons veel te hard heeft laten trainen." Haar moeder voegt toe: „De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat we het allemaal hebben onderschat. Je kunt het vergelijken met een voetbal wedstrijd. Daar zie je ook vaak ouders langs de lijn, die veel fanatieker rijn dan hun kind. Zo is het bij Sasha ook ge gaan." Uiteindelijk werd de ernst van de bles sure pas duidelijk, toen de knie in het ziekenhuis werd gefotografeerd. Door het opvangen van de vele klappen wa ren haar kniebanden opgerekt, terwijl de hamstrings juist ingekort waren. „Ik had strekoefeningen moeten doen, als compensatie voor al dat buigen." Een operatie bleek te riskant. „Dan had ik op mijn twintigste in een rolstoel kunnen belanden", zegt ze. Er zat niets anders op dan te stoppen met skiën. Maar het bloed kruipt waar Dr(j gaan kan. Sinds een jaar is SashVa] weer op de baan in Hoofddorp den. Twee keer per week traiij,|e en na afloop kan ze niet meejQ, benen staan. Ze neemt het opfo toe, uit liefde voor de sport. Z<, ook skiles aan kleine kindiL waarvan ze na haar vmbo-exaLjj werk wil maken. Ondanks hjt a geschiedenis heeft ze daar gee^ gevoel bij. „Want skiën is geCjC antwoorde sport. Je moet afleef^ zen kennen." ye x mpj Maarten Dekker !t Dit is de zesde aflevering van een-»1,1 jeugdig sporttalent uit Leiden en M n Heeft u tips of suggesties voor de mail dan naar sportredactie.ld@hdc^ MExico-sTAD - Zin om na de Mexicaanse pers ook een klein Nederlands journaille te woord te staan, heeft Leo Beenhakker niet. De succestrainer van Ajax, Feyenoord en Real Madrid zegt kort: „Doe dat maar met Wim. Ik doe niks, ik heb het helemaal ge had met Nederland." Wim is zijn assistent, oud-international Wim Rijsbergen. De Leidenaar maakt hem dagelijks van dichtbij mee. Moe van Nederland vluchtte Leo Beenhakker enige tijd terug naar Mexico. In eigen land werd hij als technisch directeur van Ajax beschimpt en be dreigd. Hij was de maatschap pij beu. Don Leo is er nog niet helemaal bovenop. De trainer van America, het Ajax van Mexico, riet er mager uit. Maar er rit toch ook nog steeds iets van de oude Beenhakker in hem. Tijdens de persconferen tie na het vriendschappelijke potje tegen Barcelona (2-0 voor America) voert hij rijn welbe kende showtje op. Wim Rijsbergen riet ook wel dat rijn collega flink is afgevallen. „Leo heeft een jasje uitgedaan. In het begin had hij het moei lijk, maar nu is hij tot rust geko men. Hij begint weer zichzelf te worden. Leo heeft Nederland achter zich gelaten en dat moet je respecteren." Rijsbergen rit in Mexico-Stad vanwege Beenhakker. Hij had ook naar Costa Rica gekund, om daar de satellietclub van de Mexicaanse club Chivas te trai nen. Chivas is de werkgever van de derde Nederlander in Mexi co, Hans Westerhof. Maar dat was voor Rijsbergen financieel Leo Beenhakker heeft het hele maal gehad met Nederland. Hij laat het praten met de pers aan assistent Wim Rijsbergen over. Foto: ANP niet aantrekkelijk genoeg. Hij verbond rijn lot ook liever aan dat van Don Leo. „Leo Been hakker is een grote naam hier. Onder rijn leiding had America voor het laatst succes. Dat was in het seizoen '94-'95. Hij had de titel voor het grijpen, maar een conflict met voorzitter Her nandez kostte hem toen in april rijn baan. Nu is hij terug bij de club die ei gendom is van het grootste te levisiestation van het land, Te- levisa. Die tv-maatschappij be zit ook nog de clubs San Luis en Necaxa. Geld is geen probleem en daarom kan Barcelona (voor 1,8 miljoen dollar) op een door deweekse dag ingevlogen wor den om het 87-jarige jubileum van de club op te luisteren. Rijsbergen vindt het fijn om in de schaduw te staan van de grote Beenhakker. „De winst op Barcelona is een fantastisch re sultaat Mensen in Mexico kij ken op tegen zulke clubs. Ame rica is ook een begrip in Zuid- Amerika. Tegen Barcelona rit ten 90.000 mensen op de tribu nes, terwijl het helemaal ner gens om gaat. Je moet het mee maken om dat te begrijpen. In de eerste tijd van Leo zat het stadion meestentijds vol. Maar de laatste jaren is er weinig be reikt. Dat is de reden waarom ze Leo hebben teruggehaald." Maar toch beleefde America een belabberde competitiestart, vijf gespeeld twee punten. De laatste vijf wedstrijden is het Nederlandse trainersduo onge slagen, tien gespeeld dertien punten. Rijsbergen: „Als ik hier hoofdtrainer was geweest, was ik er allang uitgevlogen. Leo heeft wat meer krediet." America heeft nog even de tijd nodig, al is die schaars in Mexi co. Rijsbergen: „In Zuid-Ameri- ka willen voetballers hun tech niek gebruiken om mooie din gen te doen, maar ze moeten leren dat je een aanval moet af maken om een goal te maken. Leo heeft het al redelijk kunnen omzetten. De bedoeling is nu dat we slagvaardiger worden. We zullen echt wel slagen. Beenhakker heeft voor twee jaar getekend, ik voor een jaar. Als het goed gaat, hoop ik met hem de rit uit te ritten." Erger dan waar ook rijn trainer in het Mexicaanse voetbal hun baan niet zeker. Eduardo de Ia Torre van landskampioen Chi vas, de 'geiten' uit Guadalajara, was vorige week al de vierde die eruit vloog. Voorzitter Jorge Vergara kon zich niet zo vinden in diens werkwijze. En de 17e plaats op de ranglijst sprak ook niet in rijn voordeel. De grote baas verzocht daarom de direc teur van de jeugdopleiding, Hans Westerhof, om het roer over te nemen.,,

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22