SCHRIJVENDE LEZERS Wie huis in Roomburg koopt kan niet zeggen dat hij niets wist over gevaar Niet alleen de Valkenburgers zijn tegen sluiting van Marinevliegkamp Krant geeft te eenzijdig beeld van controverse Leiderdorpse Schansen De wereldgraanoogst daalt helemaal niet onrustbarend Goedkoop medicijn niet al even goed als de dure vari; WOENSDAG 8 OKTOBER 2ojd In het Leidsch Dagblad van za terdag 4 oktober staat een be richt dat de wereldgraanoogst tolgens Lester Brown van het 'Earth Policy Institute' onrust barend zou dalen. De slechte opbrengst zou een chaos op de graanmarkten gaan veroorza- k«n Dit bericht is onjuist. Volgens dë wereldvoedselorganisatie (FAO) van de VN (zie on-line data base FAOSTAT) fluctueer de de productie tussen 1990 en 1998 tussen 1,9 en 2,1 miljard tpp. De getallen voor de daarop yplgende jaren zijn: 1999 2,09; 2000 2,06; 2001 2,11 en 2002 2,03 miljard ton. Er is voorts volgens de FAO geen grond voor slechte verwachtingen •ci&or de komende 25 jaar, op gjSond van ongunstige ontwik kelingen in klimaat of bevol kingstoename. #^Hét aantal mensen dat aan de iiongergrens leeft, daalt welis waar langzaam doch gestaag gedurende de laatste jaren on danks de bevolkingstoename. Dat er nog steeds zo'n 700 mil joen mensen honger lijden in wereld (vooral in het gebied t§n Zuiden van de Sahara) .wordt veroorzaakt door locale slechte economische omstan digheden, niet door gebrek aan wereldproductie. Integendeel, grote graanprodu- eerende landen hebben moeite om hun tarwe, gerst, rijst en am maïs af te zetten en beperken de productie bewust om over schot te voorkomen. Het is al dus het gevolg van de markt werking als de wereldproductie terugloopt. Het is niet de eerste keer dat ge noemde Lester Brown ten on rechte een alarmerend bericht de wereld in slingert. Hij doet dit al vele tientallen jaren in het jaarverslag van zijn instituut 'The state of the world' en zijn catastrofale voorspellingen zijn nimmer uitgekomen. Voor een kritische beschouwing zie het boek The skeptical environ mentalist; the real state of the world' van de Deen Björn Lom- borg (Cambridge University Press 2001) en de websites van de stichting Heidelberg Appeal Nederland,www.stichting-han- .nl/lomborg.htm en www.stich- ting-han.nl/reviewlom- borg.htm. Lester Brown behoort tot de groep catastrofisten die bewust statistieken van de Verenigde Naties uit hun verband blijven rukken om met alle geweld maar te kunnen aantonen dat de wereld op korte termijn te gen de grenzen van de groei aanloopt of zelfs zal instorten. De voedselvoorziening is in grote delen van de wereld zeker nog niet optimaal maar verbe tert gestaag door verbetering van landbouwmethoden. Zo is bijvoorbeeld de calorieopname Je leest wel eens dat goedkope geneesmiddelen vaak net zo goed werken als de dure merk- medicijnen. Ik wil er op wijzen dat dat lang niet altijd opgaat. Vaak zit het werkzame stofje er wel in, maar zijn de hulpstoffen de boosdoener, die maken dat mensen de goedkope variant niet verdragen. Ik weet dat uit eigen ervaring. Fijn dat onlangs de minister van volksgezondheid dit op de radio ook toegaf. Hij zei ook dat wat de arts voorschrijft, de apo theker moet geven, maar dat er nog steeds apothekers z alleen die goedkope meq. willen verstrekken. Gelu JJ gaat de minister er achtt om aan deze praktijk eer te maken. Ik zou wel eens willen zi de bedoelde apothekers om hun eigen lijf zou ga; de goedkope pillen zoud veren. M.CJm. Leid* (Door de redactie bekort] Wees niet zo bang voor het onbekr Grote graanproducerende landen hebben moeite om hun tarwe, gerst, rijst en maïs af te zetten en beperken de productie bewust om over schot te voorkomen. Archieffoto United Photos De Boer/Poppe de Boer per hoofd van de bevolking in ontwikkelingslanden sinds 1970 met 38 procent gestegen, on danks de bevolkingsgroei. Zoals de VN het in één van zijn laatste rapporten heeft uitgedrukt: honger is het gevolg van ar moede, niet van gebrek aan po tentiële productiecapaciteit. De verdeling van de welvaart in de wereld is het grote probleem. En in de 'rijke' landen is zwaar lijvigheid als gevolg van te veel eten, minstens zo'n groot ge zondheidsprobleem als honger in nog een beperkt aantal ont wikkelingslanden. Arthur Rörsch, Leiden. De reactie van de twee bewo ners van het Jac. Urlusplant- soen, in het artikel 'Er is niks mis met Zuidwest, er zijn alleen wat probleembuurten' (LD 4/9) is geheel niet op zijn plaats. De ze twee bewoners beweren dat 'al die buitenlanders niet wer ken', maar kunnen dit toch to taal niet bewijzen. Zij vertllen immers ook 'helemaal geen contact met deze mensen te hebben'. Maar ik begrijp het al: alleen Nederlanders kunnen natuurlijk in de WW, WAO of iets dergelijks belanden. Sorry hoor, dat wist ik niet mevrouw tjes. Tegen deze mensen zou ik wil len zeggen: wees toch ni bang voor het onbekend op zoektocht uit. Als zij buurt zou vragen naar d tallen kinderen die een 1 opleiding volgen, dan zc ze zien dat die 'buitenla kinderen beter prestereiJO 'autochtone' kinderen buurten. Trouwens, wie is er nou denk dat een gemiddeld tenlander heel raar aanl gen de Leidenaar wanni r wel en wee rond 3 oktol $e sprake komt. Abdelhaq Je di Hulde voor het artikel met de kop 'Risico vuilstort is voor kopers Roomburg' (LD 2/10). Voor zover nog nodig was het een eyeopener. Wethouder Geertsema moet echter zijn dossierken nis vergroten en geen dingen beweren die niet waar zjjn. Hij had behoren te weten dat er al jaren geleden percolaat uit de vuilstort richting woonwijk is ge stroomd. Het is dus het omgekeerde van zijn bewe ring: de kans dat Roomburg vervuilt, is groter dan de kans dat er een vliegtuig op het stadhuis valt. In dat licht is het niet onbegrijpelijk dat de gemeente zich tracht te ontdoen van elke aansprakelijkheid voor vervuiling vanuit de voormalige vuilstort De wet houder had zo gezien geen beter signaal aan eventu ele kopers kunnen afgeven. Met zijn statement dat de gemeente geen enkele aansprakelijkheid wil aanvaarden, erkent hij boven dien dat het door de gemeente geïmplementeerde beheerssysteem op de vuilstort, waarvan gehoopt wordt dat het de waterstand in de vuilstort zodanig verlaagt dat geen percolaat richting woonwijk stroomt, ook bij de gemeente niet onomstreden is. Kennelijk is hem het oordeel van TNO over dat sys teem niet onbekend. Ware het anders, de gemeente zou met gemak en zonder enig voorbehoud aan sprakelijkheid kunnen aanvaarden. Het gegeven komt mij overigens goed uit bij het beroep dat ik bij de Raad van State terzake van dat beheersplan zal indienen. Het risico is dus niet denkbeeldig, maar evident aanwezig. Bij de bouw van de in bovengenoemd artikel bedoel de drie woontorens wordt er voorts hard aan ge werkt om de uitstroom van percolaat te vergroten: de door de provincie verleende vergunning ex Grondwaterwet om grondwater te mogen onttrek ken wordt met voeten getreden. Zo is niet voldaan aan de eis om vooraf met de provincie te overleggen over de aanleg van een monitoringsnet van peilbui zen en om een nulmeting van de stijghoogte in het eerste watervoerende pakket uit te voeren. Naar mijn mening, gelet op wat te zien is, wordt bo vendien in strijd met de vergunning wel degelijk wa ter uit dat pakket gehaald met de grote kans op het op gang brengen van een stroom van percolaat uit de vuilstort. En juist de bepaling die dat verbiedt, is na bezwaar in de vergunning opgenomen. Het komt mij bovendien voor dat er meer dan de maximaal toegestane hoeveelheid water wordt opgepompt. Ik heb daarom inmiddels verzocht bestuursdv\i te oefenen om deze strijd te doen ophouden. Hoe dan ook, iemand die nu nog een huis inf burg koopt, kan niet zeggen dat hij voor wat If het risico van de voormalige vuilstort van niet hij kocht een huis met in zijn achtertuin een|j waarvan de wekker al een eind op gang is. F het feestje op 7 oktober aangaat: dat is er eei# een slechte afdronk. L Baif (advertentie) tl99ï: 'Hopelijk luistert het rijk niet al- leen naar de Valkenburgers', schrijft Leidenaar Fred Versteeg boven een ingezonden brief die op 18 september in de krant stond. Heel juist gezien. Want niet alleen Valkenburgers zijn tegen sluiting. Versteeg noemt maar één argu ment: woningbouw. Hij maakt ^pen rekensom van plussen en minnen. Laten we hopen dat de régionale en nationale politici dat wel zullen doen. In,Nederland zijn al diverse wij ken gebouwd op vervuilde grond, waardoor bewoners kampen met gezondheidsklachten. Hierdoor zijn hun woningen onverkoop baar, want geen zinnig mens zal deze bewust kopen. Hopelijk maken politici wel deze alvvegingen, want op hun rust cjaarmee een zeer grote verant woordelijkheid ten opzichte van de toekomstige bewoners. Het lijkt mij dan ook heel goed om, in beslissing zoals deze, het mi nisterie van volksgezondheid te laten meebeslissen, omdat dit yiopr de toekomstige bewoners van belang is. De huidige minister van defensie ,vyil vliegkamp Valkenburg sluiten in verband met bezuinigingen. In de dertiger jaren werd dezelfde fout gemaakt. Toen wer er ook veel gesnoied en was er 'het ge broken geweertje'. En dat was goed merkbaar in de meidagen van 1940. Het lijkt mij dat niet alleen Neder land een beslissing over de toe komst van het vliegkamp kan ne men. Valkenburg is immers een militair vliegveld en valt dus ook onder de NAVO. Mijn argumenten tegen sluiting zijn: 1. Het vliegveld heeft heel belang rijke taken, onder andere kustbe waking, drugs- en terrorismebe strijding, reddingsoperaties. 2. Valkenburg is ook heel belang rijk voor ons koningshuis, de re gering en het internationale ge rechtshof voor het vervoeren van VIP's. Schiphol heeft reeds ver klaard de veiligheid zoals Valken burg die levert niet te kunnen ga randeren. Indien zij een ander vliegveld moeten nemen, bete kent dit extra beveiliging ter plaat se en extra politiebegeleiding over de weg. Dit is niet alleen belasten der voor de weggebruiker, maar ook kostbaarder. Over bezuinigin gen gesproken. 3. De grond is zwaar vervuild. Schoonmaken is veel te kostbaar, zo niet ondoenlijk. De ouderen onder ons weten nog wel wat vroeger gezegd en gedaan werd Vuilnis opruimen, stop maar in de grond'. Aan de gevolgen voor het milieu werd toen niet ge dacht, wat heden ten dage wel ge beurt. In 1940 heeft de bezetter dit vlieg veld afgebouwd en in gebruik ge nomen. Dus werd dit door de ge allieerden regelmatig gebombar deerd. Hoeveel blindgangers lig gen hier nog in de veenbodem? Ook kerosine en olie hebben de grond zwaar vervuild. Resumerend: deze grond is zeer ongeschikt voor woningbouw. Toekomstige bewoners lopen hierdoor grote gezondheidsrisi co's. Voorstanders denken alleen aan geld en/of woningen die zij hierdoor kunnen krijgen, al het andere lijkt bijzaak. Ik hoop dan ook met mijn visie voor zowel de voor- als tegenstan ders argumenten te hebben aan gedragen voor hun besluitvor ming. G. Kolkman, Leiden. Hferbij wil ik als wijkbewoner rea geren op het artikel 'Nieuw plan voor Leiderdorpse Schansen en lieven valt goed' (LD 26/9) van dé hand van Janneke Dijke. Het artikel ging in op de informa tieavond van de AWL (Algemene TVoningstichting Leiderdorp) voor dé bewoners over het betreffende plan. Het plan houdt in: het niet aftoppen van flats, minder optop- peri van flats, nieuwbouw en het slopen van andere woningen dan waarvan in het oorspronkelijke plan sprake was. .Afijn reactie richt zich vooral op de stellingname van de AWL en de weergave van de journaliste in kwestie. In het artikel wordt ge concludeerd dat de meeste bewo ners tevreden zijn en de AWL ei- gënlijk slachtoffer is van onvoor ziene economische omstandighe den. Slechts een handvol mensen stribbelt nog tegen. Maar dat vipdt de AWL niet belangrijk. Het gaat blijkbaar om het aantal wo ningen en het geld dat ermee ge moeid is en niet om mensen. De AWL gaat verder uit van ver onderstellingen in de toekomst, zoals het versmallen van de Enge- lendaal, en nog uit te voeren wij zigingen van bestemmingsplan nen. Daarnaast claimt zij voort durend dat 'de meeste bewoners' geen woongenot hebben in het vier jaar geleden zo voorgestelde 'getto' van Leiderdorp. Deze claim deel ik niet en ik weet meerdere bewoners met mij. Kortweg gezegd is het een vorm van stemmingmakerij. Ik ben van mening dat de bewoners niet goed in staat zijn, voor wat betreft tijd en kennis van zaken, om zich slagvaardig te kunnen verweren tegen een organisatie, die zich ju ridisch laat ondersteunen en daarnaast zeer korte lijnen naar de gemeente Leiderdorp heeft. Ik merk dat in mijn directe omge ving een gelatenheid is opgetre den. Een opmerking die ik gere geld hoor, is dat er toch niks te gen valt te doen. Men had liever gezien dat er niet gesloopt zou worden en dat de woningen een volgens de woningwet noodzake lijke opknapbeurt hadden gekre gen. De AWL heeft echter haar doelen vastgesteld en laat maar binnen bepaalde marges verande ringen toe. Mensen die vier jaar geleden nog fel gekant waren tegen de plan nen hebben het spreekwoordelij ke bijltje erbij neergegooid. Jk_ vraag mij af of Janneke Dijke c.q. het Leidsch Dagblad wel kritisch genoeg is op de inhoud van ge plaatste artikelen. Het artikel geeft een te eenzijdig beeld van de con troverse rond de plannen. De .conclusie dat de meeste bewo ners rustig reageren, hoeft niet te betekenen dat zij tevreden zijn met het nieuwe plan. De conclu sie wordt in het artikel niet onder bouwd en nader beschouwd te gen gesproken. Ik had dit soort artikelen wel verwacht in een plaatselijk sufferdje, maar niet in een serieuze krant met een regio nale functie. Ik veronderstel dat de gemeente Leiderdorp bij het nemen van een besluit over de plannen, door de uitgangspunten en argumenten van de AWL heen kan prikken. Een toetsing van de plannen aan relevante wet- en regelgeving is gepast. Ik ben die toetsing nog niet tegengekomen en vooral op de informatieavond niet. Al met al komt mij de gefaseerde plannenmakerij van de AWL on professioneel en enigszins mani pulatief over. F. van Kan, Leiderdorp. Steun de FNV-actie. Word lid! Bel: 020 58 16 335 rd v als Wyi keei ijst st; www.fnv.nl/actie «F- natioi

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 20