Afgetuigd om bier en hondenvoe GESPREK VAN DE DAG Anja Joos, een broze, goedmoedige, verslaafde vroirv Profvoetballer Abdellaoui verdacht van witwassen Vallende bladeren WOENSDAG 8 OKTOBER 2Q DAGELIJKS LEVEN W&UCE- ooeLoö MENSELIJK De wereldberoemde dierentemmer en ILLUSIONIST ROY, die vrijdag door een witte tijger in de nek was gebeten, verkeert nog steeds in KRITIEKE TOESTAND. Volgens medewerkers van het ziekenhuis kan de 59-jarige artiest inmiddels wel weer zijn handen en voeten bewegen. Door de beet verloor Roy veel bloed. Ook kreeg hij een beroerte. De Amerikaanse president GEORGE BUSH schrijft roman tisch bedoelde gedichten voor zijn vrouw Laura, onthulde ze tijdens een toespraak in Was hington. De First Lady van de Verenigde Staten was vorige week op reis door Europa. Bij thuiskomst gaf Bush haar een gedicht. Lieve Laura", begon Bush' poëtische uiting. „Ro zen zijn rood, violen zijn blauw, oh mijn bobbel in bed, ik mis jou. De afstand, mijn liefste, was zo'n grote barrière, de volgende keer dat je een avontuurtje wilt, land dan op een carrier." De Ame rikaanse president verwijst met de zinsneden naar zijn landing in mei op het vüegdekschip USS Abraham Lincoln, waar hij verklaarde dat het belangrijkste deel van de gewapende strijd tegen Irak achter de rug was. Foto*. AP De Russisch-orthodoxe kerk heeft een priester U IT HET AMBT GEZET omdat hij een homohuwelijk heeft ingezegend. Het huwelijk werd op 1 september in Nizjni Novgorod vol trokken. De populaire krant Komso- molskaja Pravda deed er uitgebreid verslag van en meldde dat het voor het eerst was dat in Rusland een kerkelijk HOMOHUWELIJK plaats vond. Volgens de kerkelijke autori teiten zat een verslaggeefster van de krant in het 'complot'. Zij zou de sleutel van de kerk hebben ontfut seld aan een andere priester met het vertiaal dat ze van haar ouders niet mocht trouwen met de man van haar keuze. Ze had zich voor de gelegen heid als bruid uitgedost en haar 'aanstaande' meegenomen. De tweede priester kreeg een verbod opgelegd om kerkdiensten te leiden. Homoseksualiteit is in Rusland nog altijd taboe en het bedrijven van ho moseks bij de wet verboden. Vrouwen die een middagje willen win kelen in Hamburg hoeven niet langer bang te zijn dat een CHAGRIJNIGE ECHTGENOOT hun plezier vergalt. Een café in het centrum van de ha venstad heeft namelijk een heuse 'MANNENCRÈCHE' geopend. Voor tien euro per zaterdagmiddag kunnen de mannen daar onder meer compu terspelletjes spelen en doehetzelfles sen volgen. Een maaltijd en twee biertjes zijn bij de prijs inbegrepen. De Mannergarten is een groot succes. Op de eerste zaterdag, eind vorige maand, lieten twintig vrouwen er hun man achter. Afgelopen zaterdag wer den er zelfs 27 mannen gedumpt voor een middagje. Volgens de organisator vinden de meeste mannen het erg leuk in de crèche en zijn de vrouwen dolblij dat ze tot 18.00 uur, wanneer de winkels sluiten, van hun man ver lost zijn. Er zijn plarinen de crèche uit te breiden met een miniatuurrace baan en cocktaillessen. De 43-jarige Duits-Nederlandse druggebruik ster Anja Joos overleed maandagavond in Amsterdam nadat ze door jeugdig personeel van Dirk van den Broek in elkaar was gesla gen. Net nu Anja na lange onzekerheid weer wat rust had, met een uitkering en een ver blijfsstatus. Haar tred kon jachtig zijn en als het moest was ze, zeg maar. nogal assertief. Anja Joos was geen bedeesd vogeltje. Maar ook geen lastpak. Een goedmoedige, aardige vrouw. Die gebukt ging onder het hiv-virus en al decennia drugs gebruikte - heroïne, coke, methadon. Die graag praatjes maakte met buren en de vaste groepjes gebruikers en alcoholisten rond het plein. Vraag het buren, vraag het omwonenden van het Gerard Douplein, vraag het Adri en Peter van junkiebond MDHG en vraag het haar kennissen in vrouwenopvang De Re genboog op de Wallen en je hoort hetzelfde verhaal: Anja Joos was graag op zichzelf, geen type dat zich alsmaar in kliekjes op houdt, maar wel iemand voor een gezellige babbel. Spontaan, opgewekt. Na een moei zame, onzekere periode ging het sinds een week of zes net weer stukken beter. Met een nieuwe uitkering en een nieuwe ver blijfsvergunning, in haar huis in de Govert Flinckstraat, waar ze alleen woonde. Met haar twee honden natuurlijk, haar Mechel- se herder Alfa en Keeshondje Rambo, die haar volgden waar ze ging. Zondag ging Anja nog te kerke bij de Crypte in de Bamdesteeg op de Wallen, waar ze graag kwam bidden, en een praatje maakte met de pastores Gerson en Nelly van het drugspastoraat. Bij junkiebond MDHG sprak ze maandagmiddag nog met Adri en Peter. Alles goed? Alles goed. Het ging ei genlijk wel lekker, zei ze. Tot maandagavond. Sindsdien is de omge ving van Anja in rouw. Dinsdagmiddag staat Iwan midden op het Gerard Doup lein. In de stromende regen spreidt hij zijn handen. Hij kijkt omhoog schreeuwt tegen de druppels in.Anja, je bent nu in de he mel. Hier regent het voor jou. Geloof me: er gaan koppen rollen in de Pijp. Jullie zijn vuile moordenaars. Jullie hebben mijn zus doodgeslagen." Zijn zus noemde hij haar, zijn zus van de straat. Hij schudt zijn hoofd waar een soort cowboyhoed met een blauwe glittersjaal bovenop staat. Dikke regendruppels han gen in zijn witte weelderige bakkenbaar- den. Jaren kende hij Anja. „Ze was erg op zichzelf. Maar ze deelde alles wat ze had. Er waren dagen dat ze zich door haar ziekte heel slecht voelde. Dan was ze niet aan spreekbaar en dan was ze er alleen voor haar honden." Anja was volgens Iwan geen echte dief, ze deed wel eens 'boodschap pen' bij de Dirk. „Tuurlijk stal ze wel eens, dat moeten wij verslaafden allemaal. Maar ze jatte alleen als ze honger had of eten moest hebben voor de honden. Daar sla je een mens toch niet voor dood? Ze was een mens, geen junk of beest of dief: een mens." Veel bewoners van de Pijp kennen haar van gezicht. De vrouw met de honden en de grote mond die volgens velen op het plein 'niet helemaal honderd procent' was. „Ze zat vaak op een bankje buiten mijn winkel tje. Als een gek sigaretten te roken. En ze schold. Altijd", vertelt een winkelier. Otis van Aerde (40) kende Anja intiemer. Ook hij is een gebruiker. „Het was een lieve vrouw, geen rotzooitrapper. Wel een grote mond, maar niet agressief." Via de metha- donbus leerde hij haar kennen, een jaar of vijftien geleden. „De bus was een soort moeder voor haar." Daar kreeg ze haar me thadon en haar cocktail om het aidsvirus te remmen. Die ziekte en haar drugsversla ving bepaalden haar leven. „Ze was brood mager, at slecht." Anja kwam uit Duitsland, uit Düsseldorf volgens Otis. Kinderen had ze niet. Haar honden, dat waren haar kin deren. Anja was nooit chagrijnig. Alsof ze geen problemen had. Maar die had ze wel, aldus Otis. Bijvoorbeeld met haar uitkering. Vol gens Otis had ze een vriend. „Die zit nu in de gevangenis waarschijnlijk een drugs dealer, denkt hij. Volgens Otis werkte Anja als prostituée. .Alleen niet achter het sta tion. ze ging met klanten mee naar huis." Alexandra Vocht (36) en Stefanie Diefen- bosch (23) kennen Anja ook van de straat. Niet als medegebruikers maar als hulj leners. De twee uit Duitsland alkomsti Christenen werken met verslaafden er roïnehoertjes. „Anja was erg aan het v deren de laatste tijd. Door haar ziekte ze meer bezig met het geloof en de do weet Vocht te vertellen. De dood van t is hard aangekomen bij het tweetal. wisten dat ze een keer zou gaan, daar ze te ziek voor. Maar dat mensen haar ben afgeranseld is onbegrijpelijk. Ze w totaal niet bedreigend. Ze was zo kwej en dun, haar armpjes waren de laatste zó dun", verzucht Vocht. Anja's sociale kant kwam bij haar twe< landgenoten heel sterk naar boven. Di bosch: „Ze was altijd bezig om ons in tact te brengen met andere verslaafdei instanties, ze wilde ons helpen. Maar i haar verleden in Duitsland liet ze niet los. „Ze was heel erg bezig met het 'ni minderde in gebruik en probeerde hai zaakjes op orde te krijgen. Ze was rust het inbouwen." Anita Rappange (42) kent Anja 'van de „Soms had ze geen geld, vroeg ze iede die ook op de bus liep om eten. Dan v waarloosde ze zichzelf. Vaak zorgde zt ter voor haar honden dan voor zichzel Maar haar honden zorgden ook voor 1 „De honden waren haar kracht. Ze wa bang, een tengere vrouw. Door haar h den durfde niemand haar iets te doen ze de Dirk inging had ze de honden all bij zich, dan voelde ze zich veiliger." c Justitie verdenkt de twee weken gele den gearresteerde profvoetballer Yassine Abdellaoui (28) ervan een miljoen euro te hebben witgewassen. Dat zou zijn gebeurd via het post agentschap van zijn eveneens aange houden vriend Abdel F. (33) in win kelcentrum Heksenwiel in Breda. Van daaruit is het geld eerder dit jaar overgemaakt naar een bankrekening op de Kaaiman-eilanden. Dat zeggen bronnen in de omgeving van zowel de speler van De Graaf schap als van de postagent schaphouder, die ook verdachte is in het onderzoek Abdellaoui ontkent de verdenking die het openbaar mi nisterie (OM) tegen hem heeft, zo liet zijn advocaat J. Kabalt eerder weten. De oud-voetballer van NAC en Wil lem II beschuldigt zijn Bredase vriend ervan dat hij zijn naam en paspoort stiekem heeft misbruikt om de geldtransacties uit te voeren. Abdellaoui's zaakwaarnemer Mo hammed Sinouh bevestigt dat de Kaaiman-constructie een bekende fiscale route is voor Nederlandse profvoetballers om (al dan niet le gaal) minder belasting af te dragen. Hij acht het echter uitgesloten dat zijn cliënt ooit over een miljoen euro heeft beschikt. „Zo veel geld heeft hij de afgelopen jaren niet eens bruto bij elkaar verdiend! Ook niet bij Rayo Vallecano in Spanje. Yassine zat fi nancieel aan de grond. Er loopt nog een rechtszaak over veertien maan den salaris die hij van Willem II te goed heeft. Hij was altijd blut. Ik heb hem zelfs geld moeten lenen. En zo iemand maakt één miljoen over? Nee, Yassine is gewoon slachtoffer in deze zaak. Zijn paspoort is gestolen en zijn handtekening vervalst." Het verhaal van de voetballer staat lijnrecht op dat van Abdel F. Deze verdachte houdt volgens diverse bronnen vol dat hij de transacties wel degelijk in opdracht van de voet baller heeft uitgevoerd. De Bredase postagentschaphouder zou de ver schillende overboekingen zelfs netjes hebben opgegeven bij het Meldpunt Ongebruikelijke Transacties, wat wettelijk verplicht is. Bij het meldpunt gingen geen alarm bellen rinkelen, maar in Amerika wel. Daar rolden de Arabische na men van de betrokkenen uit de FBI- computers die het internationale bankverkeer voortdurend napluizen op verdachte transacties in verband met terrorisme- en drugsbestrijding. Zo kwam de zaak in Nederland aan het rollen. Hessel de Ree Zelden kwam de herfst zo plotseling. Verleden week zat ik in de zon op een Parijs' terrasje nog ontspan nen aan de pils -tip: bestel altijd 'pression', een getapt biertje dan ben je slechts €4,30 kwijt- en nu slaan storm en hagel om het huis. Vanuit de salon heb ik goed zicht op de dappere berk in de tuin. Hij is nog klein. Zijn stam is dun en soepel als een zweep buigt hij mee met de elementen. Tommie de kater blijft liefst binnenshuis en bijna alle vogels zijn ineens ver dwenen, op een enkele ekster na. Er ligt nog een aan gevreten peer op het gras. Die zijn ze vergeten. Slor- dig. De natuur heeft geen kind aan de wisseling der sei zoenen. De mens heefter meer moeite mee sinds hij rechtop en gekleed gaat en mijn centrale verwarming nog weer meer. Het is koud en soms ineens warm. Daar is het vroege herfst voor. Officieel is een thermo staat belast met de regeling van werkzaamheden. Hij neemt de koorts op in huis en al naar gelang moet de centrale venvarming aan of uit. Zo wil het de bijgele verde gebruiksaanwijzing, een pamflet vol geduldige woorden. Helaas, het echte leven, óók dat van een centrale verwarming verloopt heel anders. De ther mostaat mag commanderen wat hij wil, maar mijn verwarming vertikt het om zijn orders op te volgen. Mijn venvarming zweert namelijk bij handbedie ning. Zij kan niet zonder de 'human touch', zonder mensenhanden aan haar lijf. Dus giert elke ochtend van deze eerste gure oktobenveek de kou door het huis. Nog vóór de Brinta en de boterham met appelstroop stommel ik de trappen op naar boven om thermo- compact, zoals zij in het doopregister staat, gunstig te stemmen. In het schemerduister schuif ik onder de hanenbalken, waar het krap bemeten is. Zo krap on geveer moet het vooronder zijn van een reddingsboot die later is omgebouwd tot drijvende legerstede van jongelui die bij een wedstrijd onder zeil gaan. Ook bij de betere standen is het woekeren met de ruimte. In mijn eigen 'Neeltje Jacoba' op zolder frunnik ik up de tast aan wat losse onderdelen van thermocompact. Ik haal de stekker uit haar stopcontact en doe hem er weer in. Stoei met haar hoofdschakelaar, vul haar ke tel nog maar eens bij, waarbij één onverhoedse bewe ging of een achteloos bevestigde waterslang een wolk breuk in dat vooronder veroorzaakt. Het helpt niet. Ten einde raad trotseer ik alle boodschappen van Postbus 51 over zuinigheid met energie en zet de me ter gewoon op 30 graden. Nog is thermocompact niet te vermurwen. Ik doe vast iets niet volgens het boekje. Nu heb ik hier meer dan eens verklaard dat het bij geleverde boekje bij ongeacht welk apparaat in huis een wanhoop is. Een Japanner die een week op Nederlandse les is geweest bij de nonnen in Vught doet die gebruiksaanwijzing er namelijk even bij en verzint duistere waarschuwingen en wenken. Laten ze het in het vervolg liever aan Ottolien Leis vragen, die plotsklapse hartsvrien din van Mabel. Die blijkt een begenadigde tekst schrijver, is psychologe van beroep, dus ver trouwd met de wanhoop van de doe-het-zelver en weet uit eigen ervaring als ex, hoe koud en onaangenaam het is als de venvarming in het vooronder het niet doet. Gelukkig maar zijn de wegen van thermo compact, mijn partner in verwar ming ondoorgrondelijk. Als een Jezus van de 21ste eeuw wekt zij ineens zonder directe aanleiding haar pomp als Lazarus uit de doden, waarna haar omschakelventiel ver volgens haar voorkeurklep bedient. Warm, eind goed, al goed. Maar morgen is ze dan weer koud. Ottolien, waar ben je? Een drama maandagavond bij een Amsterdamse supermarkt. Een ver slaafde vrouw steelt bier en hon denvoer en wordt door het perso neel 'in de kraag gevat'. Ze over leeft het niet. Een reconstructie. Rond kwart over acht maandag avond komt Anja Joos (43) met haar twee honden aan bij de Dirk van den Broek tussen het Marie Heinekenplein en de Eerste van der Helststraat in de Amsterdam se Pijp. Het is de vaste super van de vele daklozen en verslaafden in de buurt. Zes dagen per week hangen ze rond 'de Dirk', waar beschutting en goedkope drank te vinden is. Het regent hard en Anja gaat met haar honden naar bin nen. In de winkel steelt ze bier en voer voor haar honden. Ze wordt be trapt door een medewerker en vlucht weg door de uitgang aan de Eerste van der Helststraat. De winkelier die een Surinaams win keltje uitbaat op het nabijgelegen Gerard Douplein, heeft net zijn zaak afgesloten als hij de super markt instapt. „Op dat moment stormt een groep medewerkers naar buiten. Ze schreeuwen opge wonden, iets van 'we gaan klap pen'." De man loopt verder de winkel in. Onduidelijk blijft wat zich daarna precies op straat af speelt. Anja zou iets voor het Ge rard Douplein, zo'n tweehonderd meter van de supermarkt, zijn te gengehouden of zelfs zijn neerge- schopt door een passant. Om standers grijpen niet in als de groep Dirk van den Broek-mede werkers, wellicht door passanten geholpen, de vrouw aftuigt. Ze schoppen en slaan haar veelvul- dig. Nadat ze is gemolesteerd weet Anja nog op te krabbelen en het terras van café het Paardje te be reiken. Daar ploft ze neer op een stoel aan de straatkant. Laura, barvrouw van 't Paardje ziet Anja daar 'geknakt' zitten met haar hoofd bijna rustend op haar schouder. Het regent nog steeds waardoor ze de ernst van de situ atie niet goed kan inschatten. Laura: „Maar dat ze daar zo zat, is op zichzelf niet vreemd, ze was vaker van de wereld en dan rustte ze even uit." Wel ziet Laura een groep jongens langs het café ren nen. Waarschijnlijk gaat de mis handeling dan verder. Er wordt met een of meerdere stoelen ge gooid en Anja loopt volgens getui gen in elk geval verwondingen op aan het hoofd. „Het bloed gutste over haar haren", vertelt een oog getuige na afloop. De jeugdige da- Kaarsjes, bloemen en een fotootje van Anja markeren onder een paraplu in de regen de plaats waar het dra ma zich voltrok. Foto: GPD/Evert Elzinga ders vluchten terug naar de Dirk van den Broek. De omstanders, getuigen en degene die Anja in eerste instantie heeft tegengehou den, verdwijnen. Inmiddels komt Ron Arnold, An ja's buurman in de Govert Flinck straat, naar buiten bij snackbar Mash aan het plein. Óp het lawaai af. Hij ziet zijn buurvrouw in een terrasstoel liggen. Met haar hoofd 'heel vreemd één kant op met al lemaal braaksel uit haar mond hoek'. Ron vreest vooral inwendi ge verwondingen. Pas als de politie ter plaatse is, krijgt Laura voor het eerst door hoe ernstig het is. „De agent boog zich over haar heen en voelde haar hals. Niet lang daarna kwam een ziekenwagen." Volgens de of ficiële berichten is Anja in het zie kenhuis of de ambulance overle den. Volgens de uitbater van één van de kroegen op het plein stierf Anja in de armen van een agent. „Eerst bewoog ze nog, je kon het bloed zien glinsteren. Maar net voor de ambulance kwam zat er geen leven meer in." Na de dood van Anja meldt de po litie zich bij de Dirk van den Broek. Daar worden vier jonge medewerkers als verdachten inge rekend. De leeftijd van de ver moedelijke daders ligt tussen de vijftien en zeventien jaar. Dan be gint de zoektocht naar de getui gen en de omstanders die tijdens de hele worsteling een onduidelij ke rol hadden. Het Gerard Doup lein wordt in zijn geheel afgezet, datzelfde geldt voor de Eerste van der Helststraat. De stoelen waar mee Anja haar laatste klappen kreeg, zijn door de politie in be slag genomen voor onderzoek. Tot in de vroege uren worden om wonenden geïnterviewd als mo gelijke getuigen. Dinsdag, de dag na het dodelijke incident, verzamelen zich d< dag groepjes kennissen van en buurtbewoners op het ge Douplein. 's Avonds om zevi uur is er een soort van wake kaarsjes, bloemen en een fo| onder een paraplu in de regj Medeverslaafden houden eet spontaan protest voor de dei van de super. Verslaggevers struinen de straten af naar rj ties en verontwaardigde buij woners spuien hun gal. Zij n zich boos om tal van eerdere denten die rond 'de Dirk' zoi zijn voorgevallen. Maandagi dag nog, enkele uren voor A| dood, zou een jongen na ee| stal door een groepje winkel soneel zijn mishandeld. Mefi buurtbewoners verklaren ddi geweld echt te ver ging'. „Hf steeds van die jongens in va* gestreepte Dirk-jasjes," zegtt buurtbewoonster Mirjam, r Henk. die zijn achternaam it geven uit angst 'voor represf staat bij het Douplein te brif van woede. De dood van der vrouw komt voor hem niet wachts. „Dit zat eraan te kod Dit kon je verwachten. Die gl van Dirk van den Broek spet ker voor eigen rechter. Dat f sen jatten is niet goed maarn nog geen reden om iemandi de grond ligt te slaan. Als iei zich zo laat gaan, is het eina zoek." Een paar weken geleden za" hoe 'een junk-achtig' type M» Dirk van den Broek in elkaaè geschopt. „Honderd procem ren dat medewerkers van Df den Broek. Ze hadden van <jv hesjes aan. Ze kwamen naai ten rennen. Een langere en 11 kleinere knaapjes. Die manl£ klaarblijkelijk iets gestolen U kreeg schoppen. Een in zijifc een in zijn buik en een op zfc hoofd. Ze riepen: „De volgep keer ga je eraan. Toen er eo begon, deden ze het allemaej Volstrekt zinloos geweld. De kroop na een tijdje overeinde verdween richting het pleifte was niet zo gelukkig.n Stadsdeelbestuurder Joep Be van Oud-Zuid, die poolshoi komt nemen bij de wake, h»j dat de buurt de dood van A 'toch vooral als een diep tr^ incident zal zien. Wij herkei het beeld niet dat bij de sujK markt voortdurend mensenh den mishandeld en hopen lei snel weer rustig wordt'. Diiiei den Broek sloot gisteren wfi t wat eerder de deuren. 'Geain klant, door omstandigheden ten wij vandaag om 18.00 ifo er Rob Rom bouts en Jasper Roie:

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2