REGIO Toch meer geld voor ouderenwerk Pluspunt fRijn en Vliet Service plus al vijf jaar een succes' Klachten over drugsrunners bij Amerikaanse school Ivocaten bezorgd over rechtshulp dwangopnames Voorschoten zit opgescheept met 'machteloos gevoel' BSO gebruikt wellicht clubhuis Forescate Geen boekenwurmen, maar bouwvakkers Meijer weg bij Zorggroep Horst- en Vlietstreek uiste hoogte jartementen dorp - Hen eventueel te en appartementencom- an de Van der Valk Bou- reg in Leiderdorp mag aan itvan de bestaande hui- 'I aximaal vier etages (12 ihoog worden. Aan de °Van het rosarium mag de Ter zes verdiepingen (18 0neerzetten. Dat het ge- slechts vijf meter hoog uorden, zoals gisteren in lant stond, is onjuist. Of partementencomplex er '"hangt ervan af of de eige- *s( an de benzinepomp naar Tek langs de provinciale 445 wil verhuizen. ^rijding op iwbaan JpoRP - Op de Touwbaan lerdorp zijn gisteren vier door een Een 47-jarige auto- jste uit Leiderdorp gaf foorrang aan een 57-jarige ••benoot. Die reed vervol- |e Draadbaan op en e daarbij de auto van de jge mee, omdat de bum- >or de aanrijding aan el- Ist waren komen te zit- erdoor raakten twee ge- irde auto's eveneens be- gd. ■T-Jarige passagier is voor |e naar het Rijnland Zie- js gebracht. jen over ■Leiderdorp ar>oRP - Het Comité Does- as laakt zich ernstige zor- i%r de oude gebouwen in sjlorp. Comitévoorzitster Thunnissen vertelde de alt gisteravond dat een intal historische panden ee Hoofdstraat staat te ver hel ren. Ze wil dat de ge- f de gebouwen zo snel 1 k benoemt tot gemeen onument en een ge- lijk monumentenbeleid zodat er ook geld is om he irische pandjes op te g n. „Zo dadelijk kunnen t I lonumenten weggooi- cdfus Thunnissen. Burge- niiïZonnevylle meldde dat ïente werk maakt van 1 itandsnota, waarin ook it is voor de monumen- den. Thunnissen be- s Bof dat genoeg is. „We it 4 hier daadwerkelijk iets le ;n." woensdag 8 OKTOBER 2003 Teruggefloten Leiderdorpse wethouder jaagt iedereen tegen zich in het harnas door Janneke Dijke leiderdorp -De Leiderdorpse ge meenteraad wil dat ouderen een beroep kunnen blijven doen op welzijnsorganisatie Pluspunt en pleit voor extra subsidie aan de instelling. Wethouder Don Mac- Gillavry kreeg gisteravond van de raad een tik op zijn vingers omdat hij met de subsidieverho ging wil wachten, terwijl de ver grijzing in Leiderdorp enorm is. Het pleidooi van Pluspunt- voorzitter Jan Pool wekte bij al le politici sympathie, maar bij MacGillavry werkt het als een rode lap op een stier. Pool hield de gemeenteraad een citaat van de wethouder voor: „Ik kon het in het college niet voor elkaar krijgen, ga maar naar de raad." MacGillavry (GroenLinks) eiste tijdens de vergaderpauze dat Pool zijn woorden terugnam en joeg daarmee iedereen tegen zich in het harnas, inclusief zijn eigen fractievoorzitster. Pool en Pluspunt-directrice Marijke van Pernis konden hun ergernis niet langer verbergen. „Ik ben heel erg boos", tierde Pool, nadat MacGillavry was weggebeend. „Ik citeer de wet houder en vervolgens gaat hij mij kapittelen." Groenlinks- fractievoorzitster Cathrien Honnef gaf Pool gelijk. „Het was geen verstandige opmer king van de wethouder." Ook andere frustraties passeer den vervolgens de revue, zoals de herhaalde oproep van Mac Gillavry aan Pluspunt om hun zorgen niet met de pers te de len. „Pas hadden we een af spraak met hem, maar er was niets voorbereid", memoreerde Pool. „Een ambtenaar liep met ons mee naar beneden om ex cuses te maken. Dat kan toch niet?" „Dat is niet chic", beaamde Honnef. Pool was gisteravond zo boos dat hij moeite had om blij te zijn met de steun van de raad. Van Pemis begrijpt niet dat de wethouder het zo op de spits drijft. „Dit geeft zo'n rare sfeer. Je staat zo tegenover elkaar. Het is toch belachelijk dat je zo doet, terwijl we er staan voor de ouderen van Leiderdorp." Die ouderen kunnen naar alle waarschijnlijkheid blijven reke nen op de brede schouder van Pluspunt. De politici hakken pas tijdens de begrotingsbe handeling op 1 november de- knoop door, maar laten nu al vast weten dat ze vinden dat Pluspunt meer armslag moet krijgen. „De WD begrijpt niet goed waarom wethouder Mac Gillavry pas nu de noodzaak voor extra subsidie wil onder zoeken en eerst prestatieafspra ken wil maken", aldus raadslid Van der Horst. „Er is geen tijd voor onderzoek, er moet tot ac tie worden overgegaan. Boven dien is de noodzaak voor extra telefonische opvang, extra uren voor de ouderenadviseur, voor de directeur en voor een activi teitencoördinator allang onder bouwd door Pluspunt." Komt er geen geld bij, dan dreigt Pluspunt het telefonische spreekuur terug te brengen van vijf naar drie ochtenden per wéék en stopt de instelling met de organisatie van tal van acti viteiten. Nu doen de parttimers dat in hun vrije tijd. Waar het geld voor het oude renwerk vandaan moet komen, is nog niet duidelijk. WD en D66 vinden dat het van het budget voor het sociaal-cultu reel werk moet worden afge snoept. Volgens hen maakt Pluspunt veel beter duidelijk waarvoor een subsidiebedrag van bijna 200.000 euro nodig is dan het sociaal-cultureel werk, dat volgens de partijen niet zou verantwoorden wat er met de 400.000 euro gebeurt. Directeur; Henk Blaaubeen en de wethou der ontkennen dat overigens. Het CDA oppert om het resep- vebedrag voor subsidies van 10.000 euro in elk geval in te zetten voor Pluspunt. De raad steunt het plan van MacGillavry om prestatieaf spraken te maken met instan ties die subsidie krijgen, maar Pluspunt hoeft daarop niet tè wachten. Pluspunt is absoluut niet bang voor de afspraken. „Ik geloof dat bijna elk dubbel-' tje dat eruit gaat bij ons is va$t'j gelegd", aldus Pool. wassenaar - - Rond de Ameri kaanse School en het Adelbert College in Wassenaar wordt ge klaagd over drugsoverlast. In het dorp zijn verschillende hen nepkwekerijen opgerold, maar er is ook straathandel gesigna leerd. De toename van drugs baart de politiek zorgen. Het eerst trok het raadslid Top per (WD) aan de bel, die in een vergadering onthulde dat jon geren maar een mobiel num mer hoefden te bellen 'om aan dat spul te komen'. Een politie woordvoerder zei dat meteen zou worden opgetreden, als de liberaal het telefoonnummer bekendmaakte. Fractieleider Claassen (Groenlinks) is ook bekend met het fenomeen. „Het dealen van drugs is al va ker vertoond in het wijkje tus sen de Amerikaanse School en het Adelbert College", zegt het raadslid. „Daar zijn drugsrun ners en er wordt gedeald, met alle gevaren en problemen van dien." Eerder dit jaar bleek uit een on derzoek onder 'stappende jon geren' in Den Haag en buurge meenten als Wassenaar, dat - tijdens het uitgaan - 46 procent cannabis (hasj en wiet) ge- bruikt, 23 procent xtc en f5 procent cocaïne. In Wassenaar- Dorp zijn op plekken waar veel jeugd rondhangt, (legej hasjzakjes en zilverpapiertjes voor het basen (om coke te rp,- ken) gevonden. Maar op scho len en in jongerencentra is het gebruik van (hard) drugs altijd ontkend. warmond - Wat doe je tijdens de kinderboekenweek? Boeken lezen lijkt een voor de hand liggend antwoord en, vooruit, verhalen schrij ven ook. Maar daarbij bleef het niet deze week op basisschool De Al leman in Warmond. Het thema van de boekenweek, 'Diep in het bos...', inspireerde de leerlingen van groep 5 en 6 om eens flink de handen uit de mouwen te steken. Achter de school zochten ze een puike boom uit en bouwden daar een boomhut omheen. Want ver halen kun je niet alleen lezen, je kunt ze ook spelen. Foto: Henk Bouwman door Nienke Ledegang voorschoten - Hockeyclub Fo rescate en de Centrale Stichting Kinderopvang Voorschoten (SCKV) gaan mogelijk samen werken. De twee partijen bekij ken of ze het nieuw te bouwen clubhuis van de hockeyclub kunnen delen. Het oude club huis brandde in april af. Zowel het bestuur van Foresca te als de SCKV en de gemeente zijn enthousiast over het idee. Enny van Gilst, manager kin deropvang in Voorschoten: „Wij zijn altijd op zoek naar nieuwe plekken. Bovendien wil de buitenschoolse opvang (BSO) zoveel mogelijk facilitei ten bieden. Je ziet steeds vaker dat BSO's worden onderge bracht bij sportclubs, zodat sportactiviteiten gemakkelijk te organiseren zijn. Na de brand in het clubhuis van Forescate hebben wij contact met het be stuur opgenomen. Dat reageer de onmiddellijk." Dat beaamt voorzitter Ton Se- geren van de hockeyvereniging. „Het bestuur van Forescate is enthousiast. Er is een schets ge maakt en een eerste kosten plaatje. Het lijkt interessant en leuk. Voor ons is een uitgangs punt dat we er financieel voor deel bij hebben, maar ook dat het clubhuis intensiever wordt gebruikt. Nu staat het toch 90 procent van de tijd leeg." Wel nuanceert Segeren: „Wij zijn nog volop aan het onderzoeken wat mogelijk is en wat niet. Het plan staat nog in de kinder schoenen. Onze ledenvergade ring moet het plan goedkeuren, anders gaat het niet door." Forescate en SCKV zijn inmid dels gaan kijken bij de Leidsé hockeyclub Roomburg, waar sportclub en BSO al een tijdje samenwerken. Van Gilst: „Dat zag er veelbelovend uit. De ruimte is mooi, en geschikt- voor opvang. De ligging aan de sportvelden is voor de BSO ook gunstig. Op deze manier kun nen wij kinderen prima laten kennismaken met sport." Ook de gemeente Voorschoten is enthousiast over het plan. Wethouder Carabain: „De ont wikkeling dat verenigingen steeds vaker proberen het meir aan twee-kanten te laten snij den, is een zinnige. Wij zien weL iets in dit plan en zijn dus in ge sprek met Forescate en SCKV." a Straatsma hl«n haag - Een groep van zo'n dertig advocaten zorgen over het voorgenomen schrappen Grfegeling voor rechtshulp aan psychiatrische pa- cen De Raad voor Rechtsbijstand Den Haag wil de ïg.Jnst voor rechtshulp bij dwangopnames uit o. ivan het Bureau voor Rechtshulp nemen. )ti< de advocaten in het arrondissement Den arfaaronder ook psychiatrische ziekenhuizen in rarest en de Bollenstreek vallen, dreigt een goed regeling verloren te gaan. „Iedereen is vefer eens dat de organisatie en de bijkomende aan psychiatrische patiënten perfect is ge- ein zegt de Haagse advocate Eva Huineman. „Ook ngibank hecht aan de gang van zaken." rreifl van de rechtshulp is dat patiënten vijf jaar dezelfde advocaat hebben. Daarnaast beschikt het bu reau voor rechtshulp over een uitgebreid bestand met patiëntengegevens. Ook dat dreigt verloren te gaan. Huineman: „Het bureau heeft een geweldige expertise en is inhoudelijk op de hoogte. Opnames moeten na melijk snel worden doorgegeven. Dezelfde dag nog moet een advocaat naar de patiënt die onder dwang is opgenomen. De rechter komt binnen drie dagen." Dwangopnames zijn te regelen via een inbewaringstel ling (voor maximaal drie weken), met een rechterlijke machtiging (voor maximaal zes maanden) en met een verlenging daarvan (voor de duur van een jaar). De Raad voor Rechtsbijstand wil de rechtshulp over dragen aan een geprivatiseerde piketcentrale, zoals el ders in Nederland gebruikelijk is. Volgens de advoca ten is het arrondissement Den Haag echter niet verge lijkbaar met de situatie elders in Nederland omdat dit gebied tien inrichtingen telt. Huineman: „Wij hebben met 2.300 zaken per jaar verreweg de meeste zaken van het land, omdat we zoveel inrichtingen hebben. De overige arrondissementen tellen vaak niet meer dan één inrichting." De advocaten willen dat de Raad voor Rechtsbijstand pas een besluit over de piketdienst neemt als de toe komst van alle bureaus voor rechtshulp duidelijk is. Het kabinet overweegt de steun aan alle bureaus voor rechtshulp op te heffen en ze te vervangen door een voudige juridische loketten. Het is niet de eerste keer dat de piketdienst voor rechtshulp bij dwangopnames ter discussie staat. In de jaren negentig probeerde de raad voor rechtsbijstand ook al eens de regeling weg te halen bij het Bureau voor Rechtshulp. Na een jarenlange strijd besloot de raad in 1997 om alles bij het oude te laten. RiiswiiK - Directeur Tijmen Meijer (62) vertrekt per 1 no vember bij de Zorggroep Horst en Vlietstreek. Hij gaat met ver vroegd pensioen. Meijer, die in Leiderdorp woont, is 31 jaar di recteur geweest. Hij begon bij het toenmalige Centrum voor Gezinsverzorging en Maat schappelijk Werk dat in de loop der jaren door verschillende fu sies uitgroeide tot een instantie met 4.400 werknemers. De Zorggroep levert thuiszorg in Wassenaar, Voorschoten, Voorburg, Leidschendam en Rijswijk. Door twee recente fti- sies heeft de Zorggroep er ook een aantal verpleeg- en verzor gingshuizen in Den Haag en omstreken bij gekregen. „Daar mee is voor mij het ideaalbeeld bereikt. Al sluit ik niet uit dat er in de toekomst nog meer vor men van samenwerking ko men", aldus Meijer. Volgens hem merken de cliënten niets van de grootschaligheid van de Zorggroep. „Het is belangrijk dat je als grootschalige organi satie de zorg kleinschalig aan biedt. Zo hebben we overal re gionale bureaus." Dat de Zorggroep volgend jaar flink moet bezuinigen noemt Meijer een 'ramp'. „Je kunt niet gaan snijden in de thuiszorg.- Vandaar dat we het zoeken in bezuinigingen op kosten voor overhead. Maar dat is lastig." De Leiderdorper blijft na 1 no vember in diverse bestuurs functies actief. Zo volgt hij per 1 januari T. Bennebroek op als voorzitter van de Algemene Woningbouwvereniging Leider dorp (AWL). Meijer neemt vrij dagmiddag 31 oktober afscheid van de Zorggroep Horst en Vlietstreek in Kasteel Duiven voorde in Voorschoten. Leids zorgabonnement vervult behoefte in Leiden-Zuidwest r(* rvice Plus abonnement' Leidse verzorgingshuis Vliet bestaat vijfjaar. n8 len abonnees en zeven s vierden gisteren het ?e 11 van dit zorgproject ideren. Projectcoördi- y* llen Tempelman maak- ,°pd dat 'Service Plus' in' ook begint met een )(%ir voor de abonnees. (stichting Ons Doel Ko naf het begin met Rijn voor praktische hulp in rondom het verzor gingshuis. Met behulp van het sprookje van Hans en Grietje legde Erik Olijerhoek van Ons Doel uit wat Service Plus in houdt. „De oude heks had nie mand om haar te helpen als de kraan lekte, of als ze ziek was. Ze moest mensen lokken om gezelligheid te krijgen." Ouderen in de wijk rond Rijn en Vliet kunnen zich voor 4,75 euro per maand abonneren op Service Plus. Abonnees kunnen bijvoorbeeld gebruik maken van de pedicure, de avond- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 maaltijden, de koffieochtenden en het internetcafé. Als ze ziek worden en geen hulp hebben, bellen ze Rijn en Vliet en komt diezelfde dag nog iemand langs om te helpen in de huishou ding. Medische zorg levert het verzorgingshuis niet. Het hoofddoel van het project is volgens Tempelman om oude ren in staat te stellen om in hun eigen wijk oud te worden. Dat kan door de faciliteiten van Rijn en Vliet ook aan wijkbewo ners aan te bieden. „We willen een laagdrempelige voorzie ning bieden." In vijf jaar heeft Service Plus 117 abonnees gekregen. Me neer Witteman (84) heeft zich meteen ingeschreven. Hij gaat alleen naar de pedicure van Service Plus. Witteman is al zestien jaar alleen, maar kan nog goed voor zichzelf zorgen. „Ik ben zo gezond als een vis. Alleen kan ik niet meer zo goed bij mijn voeten." Het Service Plus abonnement heeft hij uit voorzorg. Mevrouw Beenhakker (83) komt alleen op de koffieoch tenden. „Gezellig om even met anderen bijeen te komen. Beenhakker werkt nog als vrij williger in verpleeghuis Zuydtwijck in Leiden. „Ik hoop dat ik voorlopig nog geen hulp aan huis nodig heb, maar je weet het nooit." JFjet spreekuur waarmee Servi- cè Plus in januari begint, haakt Ook aangifte gedaan van verkrachting Het vijfjarig bestaan van Service Plus werd gisteren feestelijk gevierd in Rijn en Vliet. Foto: Henk Bouwman in op de behoeften van oude ren zoals Witteman en Been hakker. Zij kunnen dan bij voorbeeld één keer in de maand een wijkverpleegster la ten komen die vragen kan be antwoorden. „Ik weet niet of ik daarheen ga", zegt Beenhak ker. „Nu heb ik geen vragen, maar dat kan veranderen." In het jaarverslag over vorig jaar werd duidelijk dat de kof fieochtenden en de avond maaltijden de meest gewaar deerde activiteiten van Service Plus zijn. De thuiszorg is min der in trek. Dat bleek ook uit een enquête onder de abon nees waarop een hoge respons kwam. Op de vraag of de oude ren verwachten binnen een jaar thuiszorg nodig te hebben, wa ren de meest voorkomende antwoorden 'nee' of 'ik hoop van niet'. Mascha Welling door Nienke Ledegang vervolg van voorpagina voorschoten -Juist dit voorjaar gingen de Leidse Welzijns Or ganisatie (LWO), gemeente en politie in Voorschoten het ge sprek met elkaar aan over pre ventieve jeugdzorg. Doel, aldus burgemeester Verver: „Om van elkaar te horen: Wat kom jij te gen? Wat hoor jij nu op straat? We wilden vooral inzetten op veelplegers." Dat kon niet voor komen dat twee 15-jarige jon gens' het dorp maandenlang terroriseerden. „Dat geeft een machteloos ge voel", erkent burgemeester Ver ver. Zij wil zo snel mogelijk een gesprek met de LWO, die ver antwoordelijk is voor de Voor- schotense jeugdzorg. Of de LWO in deze kwestie faalde, wil zij niet zeggen zolang ze niet met de organisatie heeft ge sproken. Wel noemt ze het 'bi zar' dat de jongens zo lang hun gang konden gaan. Wethouder Carabain stelt: „De LWO heeft een duidelijke signalerende functie in het jeugd- en jonge renwerk. Het lijkt onbestaan baar dat dit in Voorschoten is gebeurd. Daarom moeten we zo snel mogelijk met elkaar gaan praten." Burgemeester Verver toont zich geschokt door de affaire. Het is schokkend dat twee jonge jongens leeftijdgenoten en jon- gere kinderen hun wil konden opleggen en dat hun slachtof fers daardoor zo geremd raak ten, dat ze niet naar hun ouders durfden te stappen. Dat is de meest wezenlijke aantasting van vrijheidgevoelens. Dat is verschrikkelijk en onvoorste,lr baar." Behalve een gesprek met de LWO besloten gemeente en po litie begin deze week contact met de ouders van de jongens en mensen uit hun gemeen schap te zoeken. „Het hee$: toch met opvoeding te maken- Het is belangrijk dat de ouders van deze jongens zich deze af faire aantrekken", aldus Verver. Inmiddels is bij de politie aan gifte gedaan van vier zedende7 lieten, één verkrachting en der; tien andere overtredingen, waaronder beroving. Het is nier uit te sluiten dat meer aangiftes volgen. Alle slachtoffers hebben slachtofferhulp geboden gekre gen. De rechter-commissaris verlengde gisteren het voorar rest van de twee jongens.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19