Als ik zakdoekjes zie, ben ik tevredeny KUNST CULTUUR Vijfentwintig Rembrandt-etsen in een voormalige koeienstal" 'Je leert je te laten gaan' Oudste stripwinkel in zwaar we( Breekbar De Lisle o countryto Regisseur Oliver Stone krijgt een oeuvreprijs in Marokko Concerten Hazes uitgesteld Rotterdam - Volkszanger André Hazes staat 8 en 10 december niet in Rotterdam Ahoy'Dat heeft zijn platenmaatschappij gisteren bekendgemaakt. Al eerder werd bekend dat de zan ger met huwelijksproblemen kampt. Daardoor is hij niet in staat om eind dit jaar grote shoWs te geven. De concerten zijn verplaatst naar 29 en 31 maart volgend jaar. Koreaanse prijs voor Leidenaar de wijk/gpd - Als het om kwalitatief hoogwaardige kunst gaat, moet je al gauw in de Randstad zijn. Maar soms zijn er van die pareltjes, die zich zo maar op het platteland aandienen. Zoals de vijfentwintig Rembrandt-et sen die medio oktober in het Drentse De Wijk opduiken. Verantwoordelijk voor deze expositie is Wijermars Antiquairs, die de ver bouwing van zijn galerie aangrijpt om groots uit te pakken. Via via stelde een particulier, die anoniem wenst te blijven, zijn collectie Rembrandt-et sen voor dit doel beschikbaar. „We waren op zoek naai- iets bijzonders. Een goede relatie tipte ons over de collectie, die we niet kenden. Het klikte meteen. Natuurlijk zijn we ape trots. Een betere herstart is bijna niet denkbaar", zegt de antiquair Gerard Wijermars. Zijn zoon Joan, die in diens voetspoor treedt, knikt: „De et sen zijn alleen in Duitsland en op een Rotary-tentoonstelling te zien ge weest." Rembrandt heeft zo'n driehonderd prenten gemaakt, waarvan tachtig etsplaten bewaard zijn gebleven. On der de 25 etsen, die tot 9 november in het zuidwestelijke puntje van Dren the worden getoond, bevinden zich 'De terugkeer van de verloren zoon', 'Rust op de vlucht naar Egypte', die samen met de koperen etsplaat uit 1644 is te zien, een zelfportret uit 1630 en 'Jezus geneest de zieken' of wel de 'Honderdguldensprent'. In het boekwerk Rembrandt als et ser' van Jan Poortenaar wordt deze laatste ets een technisch wonder ge noemd, vooral in het contrast tussen licht en donker. Voor de benaming 'Honderdguldensprent' worden ver schillende verklaringen gegeven. De meest aannemelijke is dat reeds in Rembrandts tijd een exemplaar voor die prijs is verhandeld, tot verwonde ring van zijn tijdgenoten. „Hij was de beste etser in zijn tijd", zegt Wijer mars jr. Ooit startte Wijermars' vader zijn ne ring met welgeteld één dekenkist in Zwolle. Jaren later belandde hij in Apeldoorn, waai- de éénmansactie tot een volwaardig bedrijf - Kunst- en Antiekgalerie Het Loo - was uitge groeid, dat zijn neus liet zien op be roemde beurzen als TEFAF Maas tricht, pAn Amsterdam en Olympia Londen. Momenteel wordt er hard gewerkt om het pand klaar te stomen voor de officiële heropening op 19 oktober. „Kijk, hier liepen vroeger koeien", zegt Joan Wijermars, terwijl hij korte rondleiding door het j geeft. Behalve vertrekken vooi permanente collectie (meubels, s z derijen, beelden en andere objei is er nu ook een aparte expo ruimte. Expositie Rembrandt-etsen, ga Wijermars Antiquairs, Dorpss 10 De Wijk, van 19 oktober tot vember leiden - De Leidse hoogleraar Koreaanse taal en cultuur Bou- dewjjn Walraven (56) heeft een hoge onderscheiding gekregen van, de regering van Zuid-Ko- rea. De onderscheiding, 'kung- minmunhwa-hunjang' geheten, wordt alleen gegeven aan aca demici en kunstenaars die zich verdjenstelijk hebben gemaakt voopKorea. Walraven is de eer ste Nederlander die de onder scheiding ontvangt. Hij krijgt de onderscheiding morgen uitge reikt in het Nationale Theater van Seoul. Walraven heeft veel geschreven over allerlei aspec ten van de Koreaanse cultuur. Roland Mans in Oegstgeest oegstgeest - Kinderboeken schrijver Roland Mans is mor gen te gast bij de Rijnlandse Boekhandel in Oegstgeest. Eerst bezoekt hij de Leidse Hout- school en de Jan de Witteschool in het dorp. Daarna signeert hij van_ 15.30 tot 16.30 uur zijn werk in de boekhandel. Van de Leidse schrijver verschijnt een dezer dagen zijn tweede boek. Op zondag 12 oktober is Mans met twee collega's ook present op hét kinderboekenfeest in de centrale bibliotheek van Lei- deri. Philharmonic mag niet verhuizen new york - De versmelting die de New York Philharmonic en Camegie Hall nastreefden gaat niet door. Het oudste symfo nieorkest van de Verenigde Sta ten wilde zo ontkomen aan de hoge kosten van de vereiste re novatie van de Avery Fisher Hall waar het nu speelt. Boven dien zou Carnegie Hall een be tere akoestiek hebben. Het Lin coln Center, waar de Avery Hall onderdeel van uitmaakt, verzet te zich tegen de voorgenomen verhuizing en dreigde naar de rechter te stappen. Het orkest is nog tot 2011 contractueel ge bonden aan de Avery Fisher HalL Parelvissers in een Frans interieur door Hans Visser den haag - Gewoon een soort driehoeksverhouding, dat is volgens regisseur Vemon Mound het verhaal dat Georges Bizet vertelt in' zijn opera 'De Parelvissers'. Net als in zijn 'Carmen', houden twee man nen van dezelfde vrouw en dat loopt natuurlijk niet goed af. In de regie van de Brit Vernon Mound zal het Nederlandse pu bliek dat de komende maanden allemaal kunnen beleven als de Staatsopera van Tatarstan met deze opera op tournee gaat. Eerder maakte Erik Vos met dit gezelschap uit de stad Kazan een nieuwe spraakmakende productie van Verdi's opera 'FalstafF en David Prins regis seerde daar Mozarts komedie 'Le nozze di Figaro'. Deze keer ging Mound, die al heel wat buitenlandse ervaring heeft, het Russische avontuur aan. Onder leiding van de daar in middels gepokte en gemazelde Italiaanse dirigent Marco Boe- mi en met solisten van de grote operahuizen van Moskou en Petersburg, beleefde zijn visie op deze opera onlangs zijn pre mière in Rusland en is volgend jaar in deze regie in het Mos- kouse Bolshoi-theater te zien. Vernon Mound vond het regis seren in Kazan een leuke en ze ker ook eervolle ervaring. „Maar als je zo maar vanuit West-Europa terecht komt in zo'n stad, duizend kilometer voorbij Moskou, dan kijk je wel even je ogen uit. Het leven en werken in Rusland is voor de gewone mensen zwaar. Veel geld hebben ze daar niet en dan verbaast het je, als je daar een paar weken woont en werkt, dat ze daar toch nogal wat peper dure restaurants hebben. Voor wie?' denk je dan." „Ik heb veel in andere landen en culturen gewerkt, maar ope ravoorstellingen kunnen ze ook daar heel goed maken. Ook al gaat dat nog altijd volgens het oude Russische systeem en hebben ze een heel eigen werk houding. Dat verander je niet zo maar. Ondanks die mentali teit is het voor mij fascinerend, boeiend en stimulerend om in Tatarstan te werken. Maar je moet er niet van opkijken dat een aantal toch nog stevig met je in discussie wil gaan omdat ze opeens ook moeten acteren. Want operazangers staan daar vaak vrij statisch op het toneel. Dat zijn ze gewend." Bizet voltooide 'De Parelvissers' in 1863. Populair is het werk nooit geworden. Behalve dan in Nederland. Mound noemt het werk niettemin 'lovely1: „Een schitterende opera. Ik heb hem al eerder geregisseerd voor een openluchtvoorstelling in Lon den en dat was toen een groot succes. Vandaar dat Peter Ul- tee, de Nederlandse producent, mij vroeg om ook in Kazan die voorstelling te regisseren. Maar het moest geen kopie worden van de Londense productie. Gelukkig maar, want ik hou er van om te vernieuwen. Het zou ook niet kunnen, want we spelen straks in Nederland in gewone theaters, grote en kleine." „Bizet laat het verhaal spelen op Sri Lanka, maar in wezen kun je dit gegeven van twee mannen die houden van de zelfde vrouw in elke denkbare omgeving plaatsen. Bizet koos voor parelvissers op Sri Lanka, omdat het publiek in het ro mantische Parijs van rond 1863 dol was op toneelbeelden met dit soort exotische sferen. Maar de muziek zelf heeft absoluut geen exotiéch tintje. Het is puur Franse operamuziek. Daarom besloot Uc de handeling te Scène uit De Parelvissers door de opera van Tatarstan. Foto: GPD plaatsen in een Frans interieur, normaal, zodat de mensen klei- een chique Franse huiskamer. Alles is daar net iets groter dan ner lijken. En de kleur is dan net iets té blauw en net iets té In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor professionele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: theatersportvereniging Naschoolse Opvang. Het is een theatersportvereni ging uit Leiden en de naam luidt Naschoolse Opvang. Jiiist. Theater ja, dat is duide lijk, daar kun je je iets bij voor stellen. Bij sport ook. Maar wat is nou in 's hemelsnaam een theatersportvereniging? „Dat listen vorm van improvisatie- töneel", zegt Shanti Day van déze club. „Een vorm van the ater waarbij de spelers niet weten wat er gaat gebeuren. Ze hebben geen vaste tekst en geen vaste rollen. Daarbij komt nog dat een grote rol is weggelegd voor het publiek. Interactie met de toeschou wers is belangrijk. Die wordt gevraagd suggesties te doen, óver wat er gespeeld gaat wor den." „En hoe, met welke emoties", vult medelid Taco Visser aan. „En op welke plek. Speelt de scène zich af in een bakkerij of éigens anders? Dat soort za- kén. Of we willen een zoge noemde 'drie in de pan spe len'. Dan spelen we een scène drie keer over, in drie verschil lende stijlen. Filmstijlen bij voorbeeld. Dan kan het pu bliek kiezen. Een western, een tekenfilm, een thriller. Dat soort keuzes. En dan het as pect sport. Meestal strijden twee teams van twee vereni gingen tegen elkaar. Die spe len dezelfde scènes. Het pu bliek stemt daarna steeds op het team dat naar hun oordeel de scène het best heeft ge daan." Goed, en dan de naam, Na schoolse Opvang uit Leiden. Wel een tikkeltje vreemd na tuurlijk. Maar dat hoort ook wel een beetje bij het wereldje van de theatersport, vindt Day. „Er zijn wat leraren lid van de vereniging en we oefenen in een gymnastiekzaaltje, van de Lucas van Leydenschool. Elke donderdag, 's avonds. Ja, dan krijg je echt zo'n naschoolse- opvangsfeertje. Vandaar de naam. Een andere vereniging in Leiden heet Moeders Mooi ste. Ook apart. En je hebt bij voorbeeld ook Badmutz. Ach, zo'n aparte naam is ook een vorm van creativiteit." In elk geval zijn er vele tiental len theatersportverenigingen in Nederland. Mogelijkheden 37. rió Shanti Day en Taco Visser van de theatersportvereniging Naschoolse Opvang. Foto: Henk Bouwman genoeg dus voor een wed strijd, zou je zo zeggen. Na schoolse Opvang speelt er zo'n tien per jaar. Zaterdag wacht een ontmoeting met Fijn Plan uit Den Haag. „De theater sport heeft de afgelopen tien jaar echt een hoge vlucht ge nomen", constateert Visser met genoegen. „Het is ooit be dacht door een Canadees, Keith Johnstone, maar het heeft zich flink uitgebreid." Voor Day en Visser is dat be grijpelijk. Omdat de theater sport grote charmes heeft. Vis ser: „Je leertje associaties de vrije loop te laten. Je leert je te laten gaan. Ja, je oefent na tuurlijk wel. Je moet niet blok keren tijdens een improvisatie. Je moet accepteren wat de an deren doen, je leert vertrou wen in elkaar te hebben." Day beaamt dat: „Soms gaat het natuurlijk mis. Dat is niet erg. Je moet durven falen. Ik vind dat juist een van de charmes van een wedstrijd. Het publiek vindt dat ook." Dat publiek hoeft echt niet al leen zijn mondje te roeren en suggesties te geven. Nee, ster ker nog, meeleven is gewenst, ook in gebaar. „Als ze iets leuk vinden, mogen de mensen een roosje gooien. Of als ze het niet met de rechters eens zijn, natte sponzen." Want behalve het publiek be oordelen ook de rechters het gebodene. De stemmen van publiek en jury bij elkaar leve ren uiteindelijk de winnaar op. Voor de goede orde: die rech ters zijn lid van de strijdende verenigingen. Ruimte genoeg om zo het eigen team te be voordelen, denk je dan. Nou, niet dus. Day: „Rechters kun nen niet te veel sjoemelen, an ders zou de sfeer heel grimmig kunnen worden. Het publiek kan zich dan tegen de rechters richten. Bovendien, wie aan theatersport doet, doet dat voor zijn plezier. Niet echt om de wedstrijd. Wie aan theater sport doet kan de goede pres tatie van een ander team echt waarderen." Naschoolse Opvang treedt za terdag in het strijdperk tegen Fijn Plan in het Leids Volks huis aan de Apothekersdijk. Aanvang 20.00 uur. Voor kaartjes of meer info: 06- 52537237 Herman Joustra goud. De kostuums doen den ken aan de stijl van de mode ontwerper Gaultier. Een opera moet net zo prettig voor het oog zijn als voor de oren." „Maar aan de muur hangen dan wel schilderijen die de sfeer van Sri Lanka oproepen. En ook de dansen zijn geïnspi reerd op die sfeer. Daarom heb ik in de Engelse productie nogal wat Indiase danseressen laten meedoen. Londen heeft nu eenmaal een grote Indiase ge meenschap, dus dat was toen geen probleem. Maar in Kazan hebben ze die niet. Ik heb daar om een paar danseressen uit Londen naar Tatarstan laten komen om het operaballet te laten zien hoe je zulke dansen uitvoert. Dat subtiele Oosterse spel met die voeten en die vin gers zagen ze daar voor het eerst en ze vonden het gewei- dig." Vernon Mound regisseerde een stoet van opera's, maar in Scandinavië, waar hij veel werkt en les geeft, bracht hij ook mu sicals op het toneel. Niet zo vreemd, vindt hij. En hoe dicht liggen sommige musicals niet de opera?: „Shows als 'Miss Sai gon' en 'Les Misérables' heb ben muzikaal veel kwaliteit en vertellen een goed verhaal. 'Miss Saigon' heb ik bij de ope ra van Zweden laten spelen in een eigen regie. Omdat het een operagezelschap betrof, moch ten we van de producent afwij ken van de regel dat de show er volgens zijn vaste standaardre gie uit moest zien. Sterker nog: die mócht ik zelfs niet eens toe passen. Als je dan een eigen vi sie op zo'n werk kunt laten zien, wordt het de moeite waard om zo'n show te regisse ren. En het wérkte, want ik zag heel wat dames een zakdoekje pakken. En als ik zakdoekjes zie, ben ik tevreden." Opera: 'De Parelvissers' - Mu ziek: Georges Bizet. Libretto: Michel Carré en Cormon. Door: Staatsopera van Tatars tan. Nederlandse première Lu cent Danstheater, 10 oktober. ibes ling muziek recensie Hans Keijzers Concert.- Grey De Lisle. Gezien^/ bus, Leiden. rde A- -jar sge itaJ marrakesh - De Amerikaanse filmregisseur Oliver Stone, die in Marokko een film over Alexander de Grote opneemt, heeft op het derde internatio nale filmfestival van Marrakesh een Gouden Ster gekregen voor zijn hele oeuvre. Op het festival wordt Stone's nieuwe docu mentaire Comandante ge toond. Net als eerdere films van Stone als Platoon en JFK heeft deze documentaire over de Cu baanse president Fidel Castro in de VS stof doen opwaaien. „Ik wilde het portret tonen van een dictator dat weinig mensen kennen", zei Stone tegen ver slaggevers. „Ik wilde alleen maar zeggen: luister naar Fidel Castro zoals hij zelf spreekt en vorm dan je eigen mening." Los Angeles is de thuisbasi 'j. zangeres Grey de Lisle, haar aderen stroomt Iers, aans en Nederlands Bloet Nederlands is ze niet mj maar wel heeft ze een oi landse meisjesnaam: Van bree. 'Homewreck', haar de plaat, brengt een g-U neerde mix van country, rockabilly en punk, maar^oRp ook een vervelende dosisjaak op de vocalen. In Q-bus di den gaf Grey De Lisle sfiorp met haar bebrilde man MfcTh Hammond het enige akfcgjs sche concert van de tour. De Lisle kiest bijna geheel de countryinslag. Breelken met een sec en droog »de zet ze het materiaal van Hj; b( wreek neer. Dat pakt gojoni bij de gedeeltelijk parlandilijk tolkte ballad 'Borrow andjzod 'Beautiful mistake' en hehrisc echtgenoot Hammond gh. n gen 'Showgirl'. Bij dat Ikon nummer kun je de zakdfus pakken als je de openi»Zo 'The only time I fell in lo\feeni Christmas Eve' hoort. Iktar zo'n onvervalste eersteklas is jerker. [der Grootmoeder Eva Flores Bof d van Mexicaanse afkomst Qhie haar leerde Grey de >n." 'Usted'. Het Spaanse Me: nummer komt als een rechte verademing in Grey, in lange jurk en oj voeten, heeft een stem 'u' tegen zegt. Bij mini] taarbegeleiding kun je tiest vocaal flink op je bi maar Van Oostbree blij! overeind. Toch sluipt na een flink de verveling er in en vraafich onwillekeurig af hoe Grfege Lisle full blast zou klinken De volle band in haar rug.|nst eergisteren in Paradiso.|van als je weet dat de subtii de Lone Justice gitarist Maifaar zionic duimen zit te draaest een hotelkamer in Amste»erei Met het spannende vefer e gloednieuwe 'Break myWp geeft het duo aan het eiijzegi een flinke positieve slingjbanl het optreden. De terugrep va Amsterdam wordt niet of luxe touringcar gei maar gewoon simpel trein. Tweede klas. St amsterdam/gpd - „Heb je een mijnlicht bij je?" Bediende Klaas Knol gaat voor door het volgestouwde magazijn van stripwinkel Lambiek in Am sterdam. Tot aan het plafond reiken ze: de complete jaar gangen van Donald Duck (van af 1952) en Eppo, talloze strips over superhelden als Spider- man en De Hulk en waar schijnlijk het complete oeuvre van André Franquin, geestelijk vader van Robbedoes en Guust Flater. Het moet allemaal weg. Liefst verkocht, anders ver huisd. „Nee, ik word er niet vrolijk van," zegt eigenaar Kees Kousemaker. Zijn vervallen pand in de Kerk straat - zelfs het grote uithang bord verkeert in staat van ont binding - moet van de ge meente worden opgeknapt. Van een nieuwe fundering tot een nieuw dak en alles wat daar tussen ligt. Het kan wel eens het einde betekenen van 'de beste stripwinkel van de wereld'. „Dat is onze reputatie althans," erkent Kousemaker. Lambiek is in ieder geval onweersproken 'de oudste strip- winkel van West-Europa', en daarom een begrip in binnen- en buitenland. Volgende maand al 35 jaar. „Een vreemde manier om je jubileum te vieren," zegt Kousemaker. Zijn voorraad, behalve strip boeken ook posters, tekeningen en allerhande parafernalia, is tot volgende week in de uitver koop. Daarna verhuist hij naar een winkelpand van een voormalige juwelier, schuin aan de over- 4 kant, waar hij een jaar lang een mini-Lambiek overeind probeert te houden. Ali? spullen die er Kees Kousemaker voor zijn stripshop in de Amsterdamse Kerkstraat. Foto: GPD niet in passen, verdt opslagruimten of gaal het stripmuseum d» gend jaar in Groningi deuren opent. Wat beurt als het huidige i pand helemaal is opg£ is nog onduidelijk. Wf verkopen van stripbol geen lucratieve bfc meer, als het dat ooit, weest. „Het is lieft. oud papier," zegt Ko|j ker (62). Hij heeft het de laatstfj vol kunnen houden j de huur die hij vangt woningen boven zijnt Maar nu moet hij eï joen euro lenen voorr novatie. En wat de d we appartementen I opleveren, is nog ol De komende tijd zijnj posities op het onduj gebied tussen kunst I mies, waar Lambiek* mee vestigde, niet m» gelijk. Daarvoor is het nieuwe winkeltje Maar Kousemaker verkreeg het niet over om helemaal te stoppen. „Misschien zoon na de verbouwing verder. Hij al in de winkel." Toch, van harte aanbevelen zal hem niet. De meeste vaste klanten tijd en veel jonge aanwas komt er niet blijven verkopen, dat wel - zie de tekenaar Hein de Kort, van Fokke De Avonden in stripvorm. „Maar als de branche als geheel al slecht gaat, kun gaan hoe het met de stripbranche Kousemaker.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18