LEIDEN REGIO Bananen =r geridderd bij afscheid Hoge rekening voor Nuon Gemeenteraad heeft geen invloed meer op uitgaven tot half miljoen donderdag 0» 3. sbruik neusspray helpt migrainepatiënten R3 Energiebedrijf weigert zeven miljoen te betalen vanaf 33% GOEDKOPER! 99 woensdag 8 oktober 2oo3 I Robbert Minkhorst n - Oud-CPN'er Ja Oud-CPN'er Jan Lau- gisteravond bij zijn af- als raadslid benoemd tot r in de Orde van Oranje Burgemeester Henri rink prikte het lintje onder plaus op. [-wethouder van Groen- was vereerd met zijn on- ïeiding, maar ging er in espraak niet op in. De ge- Leidenaar uit een arbei- ezin nam gisteravond na n jaar afscheid van de lo- jolitiek. In 1987 werd hij id voor wat toen nog ^iden heette, in 1990 voorzitter en in 1993 wet- In 2002 trad hij enkele voor de verkiezingen af tge de perikelen bij de so- verkplaats DZB Leiden, irs uitgesproken beleid is omstreden geweest. Zijn :ellen voor vluchtelingen inima oogstten zowel lof on. Niettemin is het res- oor zijn werk in de raad jroot geweest. En voor intal voorstellen kreeg de irder toch zijn grootste ce tegenstander, de WD, lij verzette zich tegen de lingswet, die allochtonen verblijfsstatus uitsloot :n aantal voorzieningen, igerde om als gemeente me tips over bijstands in behandeling te ne- g banden aan met steden in ontwikkelingslanden: Juigal- pa in Nicaragua en Buffalo City in Zuid-Afrika. Een iets te gretig toegezegde lening voor een hui zenproject in die laatste stad kostte hem overigens bijna het wethouderschap. Zijn portefeuille (sociale zaken, openbaar groen, afval) bleef al die jaren vrijwel ongewijzigd. „Bij milieu en beheer werd je gezien als 'een van ons'", ty peerde burgemeester Lenferink de oud-wethouder. „Het is jam mer dat de raad met het vertrek van Jan zoveel geheugen ver liest. Het is jammer dat we een echte Leidenaar met een arbei dersverleden verliezen. Jan was trots op zijn afkomst en trots op zijn stad." Laurier noemde de overheid de beschermer, iemand die-waakt over de zwakkeren. Als wethou der regelde hij ooit een hotelka mer voor een thuisloos gezin dat bij het stadhuis op de stoep stond. Hij vertrekt onder meer omdat het huidige politieke klimaat hem niet aanstaat. „De ge meente is de bezemwagen van de verzorgingsstaat geworden", zei hij in zijn toespraak. „Het is een stuk killer geworden. De gemeenteraad kan nog wat voorkomen als die zich korda ter profileert." Als voorbeeld noemde hij de nieuwe wet Werk en Bijstand, die veel ver antwoordelijkheid en plichten op het bordje van gemeenten legt. „Het is een stuk killer geworden", zei Jan Laurier over de gemeente politiek, die hij na zestien jaar heeft verlaten. Foto: Mark Lamers - Neusspray blijkt goed ;ken bij migrainepatiën- let middel hydroxobala- (vitamine B12) wordt or sneller opgenomen in •oed. Hoofdpijnaanvallen [i hiermee mogelijk voor- worden. *J>ids promotieonderzoek van klinisch farmacoloog Paul- Hugo van der Kuy blijkt dat het aantal hoofdpijnaanvallen be duidend minder is na gebruik van de neusspray. Bij twaalf van in totaal negentien gecontro leerde patiënten daalde het aantal aanvallen met dertig procent De neusspray ligt nog niet in de apotheek omdat vergelijkings- onderzoek met placebo's nog niet heeft plaatsgevonden. Uit andere studies blijkt echter dat daling van hoofdpijnaanvallen niet wordt bereikt met een nep- geneesmiddel. Van der Kuy is hoofd van de sectie klinisch farmaceutische ondersteuning in het Acade misch Ziekenhuis Maastricht. Hij promoveerde vrijdag aan de Universiteit Leiden bij prof. dr. Frans Merkus, die werkt aan de ontwikkeling van nieuwe en be tere vormen van toediening van geneesmiddelen. door Robbert Minkhorst leiden - Leiden denkt op een meevaller van 4,5 miljoen euro per jaar te kunnen rekenen. De opbrengst van het precario op de kabels en leidingen in de grond valt veel hoger uit. Energiebe drijf Nuon, dat de rekening krijgt, vertikt het echter om die belastingaanslag te betalen. Nuon-woordvoerder B. Sikking verklaart dat de onderneming voor dit jaar een rekening van zeven miljoen euro van de ge meente heeft ontvangen. In de gemeentebegroting was slechts op een opbrengst van 2,5 mil joen euro gerekend. Met de meevaller wil de gemeente ver moedelijk tekorten afdekken. Leiden moet de komende jaren structureel dertien miljoen euro per jaar bezuinigen. De meeval ler bestaat echter alleen nog op papier. Nuon heeft nog geen cent betaald. Het bedrijf, dat het niet eens is met de invoe ring van deze belasting, heeft wel laten weten hoeveel kilo meters kabel het in Leiden heeft liggen. Op grond van die informatie heeft de gemeente het bedrag aangepast. Nuon en de gemeente ruziën al een jaar over het precario op leidingen. Leiden moet bezuini gen en dacht vorig jaar een aar dige inkomstenbron te hebben gevonden: het heffen van een belasting op kabels en leidin gen in de grond. Andere ge meenten in de regio zijn er ook al toe overgestapt. Volgens woordvoerder Sikking kan Leiden niet zomaar preca rio invoeren. De aandeelhöu- dersovereenkomst tussen orde gemeente en het bedrijf 'Staat niet toe dat één van de partijen 'een belangrijke wijziging in;,de relatie' doorvoert. Volgens Nuon is het heffen van prepatrio zo'n belangrijke wijziging. /Pe gemeente heeft eerder al lgtpn weten dat ze het daarmee pn- eens is. Een oplossing is er^og altijd niet. „We zijn nog s in discussie", aldus Sikking. 7 t den bij nieuwe uitgaven, die in Hij vatte het op als een verkapte De WD wilde het voorstel' So- door Robbert Minkhorst leiden - De Leidse politiek heeft straks nauwelijks nog invloed op uitgaven van de gemeente kleiner dan 500.000 euro. Dat is het gevolg van een nieuwe fi nanciële verordening waar de raad - tot ontsteltenis van de oppositie - gisteravond mee in stemde. De invoering van het dualisme verplicht tot nieuwe gedragsre gels en afspraken. Motto daar bij is dat het college van burge meester en wethouders be stuurt, en de gemeenteraad controleert. Daar hoort een ver ordening bij die het college ruimte geeft, zodat het niet voor alles toestemming moet vragen aan de gemeenteraad. Leiden heeft daarbij de grens bepaald op een half miljoen eu ro voor eenmalige uitgaven, of 100.000 euro voor jaarlijkse kostenposten. Die limieten gel den bij nieuwe uitgaven, die in de loop van het jaar nodig zijn. De bedragen in de gemeente begroting vallen erbuiten. Het voorstel over de nieuwe verordening leidde tot flinke commotie. CDA-raadslid J. de Haan kon na afloop nog altijd niet begrijpen waarom zijn voorstel om de verordening te veranderen, werd afgewezen. Het CDA wil dat het college de raad altijd op de hoogte brengt van uitgaven als die 100.000 eu ro of hoger zijn, of, als het om een structurele uitgave gaat, vanaf 50.000 euro. „Het college hoeft van mij niet voor iedere duizend euro naar de raad", betoogde De Haan. „Maar een half miljoen, dat be drag is voor ons eerlijk gezegd te hoog. Let wel: dat zijn 1,1 miljoen Hollandse guldens." Voor wethouder R. van der San- de (WD/financiën) was het CDA-voorstel onaanvaardbaar. Hij vatte het op als een verkapte motie van wantrouwen aan het adres van het college. Frappant is dat het CDA-voor- stel voordat de vergadering be gon, nog steun had van vrijwel de gehele gemeenteraad. Toen in vooroverleg echter duidelijk werd dat het college 'grote pro blemen' heeft met het voorstel, verdween die steun. PvdA-raadslid C. Schreuder vindt niet dat de discussie over getallen moet gaan. Zij laat de afweging of een voorstel aan de raad moet worden voorgelegd, net zo lief over aan het college. D66-raadslid P. Bootsma had het CDA-amendement aanvan kelijk zelfs mede-ondertekend. „Pas later vandaag werd het me volledig duidelijk. In Voorscho ten en Wassenaar hebben ze hogere bedragen afgesproken waarvoor het college naar de raad moet. Dan vind ik dit wat overdreven." De WD wilde het voorstel' So wieso niet steunen. Raadslied R. de Rooij noemde het 'detailjis- tisch'. De Haan wierp nog tegen dat het kopen van de auteursrè'ëh- ten van het vorige Aalmarktplan géén routinezaak is, en de d,kn- koop van het vroegere jdrige- rencentrum 't Stathuys, om de Leidse Welzijnsorganisatie uit de problemen te helpen, éven- min. Maar de raad, waarschuW- de hij, gaat er straks niet rnéer over. Volgens De Haan heeft dë"ge meenteraad gisteravond zelf zijn budgetrecht 'flink uitge hold'. „Ik neem dit het college niet eens kwalijk", zei hij na af loop. „Maar de raad stemt hier met open ogen mee in. Ik tóhd het onbegrijpelijk." De raad kan straks alleen nog achteraf bepalen of wethouders góed met de inhoud van hun pbifte- monnee zijn omgegaan. (advertentie) 13Q —rr+- i^on fleecejack ^yoerd erpchillende kleuren dessins n: M t/m XXL Jongens- en meisjesondergoed Maten: 104 t/m 164 Verschillende soorten LXRA

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17