De bloem van Elizabeth Al REGIO 'Gun die twee hun geluk, oordeel hier en nu en laat de ouwe koer s 'Dit soort riooljournalistiek, daarvan moet ik nou over mijn na 'Voorlopig blijf ik van mening langere dat twee glazen moet kunnen NAVRAAG Ook altijd gedacht dat twee glazen alcohol per dag goed zijn voor de mens? Is dus niet zo. Althans, volgens een onderzoek van Peter An derson, medisch consultant voor de Wereldgezondheidsorganisatie WHO en de Europese commissie. Volgens hem loopt iedereen die ge durende tijd meer dan een alcoholi sche versnapering per dag neemt al een verhoogd risico op tal van aandoeningen. Hij komt tot de slotsom dat er hardnekkige misver standen bestaan over de risico's van relatief matig alcoholgebruik, mede doordat vermeende positieve effecten soms werden uitver groot. Anderson vindt dat huisartsen het 'matig drinken' standaard zouden moeten checken tijdens hun spreekuur. Gaat dat ook gebeu ren? Navraag bij de Leidse huisarts HAR MEIJER. Al gehoord van dat onderzoek? „Ja, ik heb erover gelezen en ik kijk er echt van op. Ik ben altijd van mening geweest dat twee alcoholische versnaperingen per dag moet kunnen. Daar heb ik ook geen Slechte ervaringen mee. Al laat ik bij som mige mensen wel leverfuncties prikken, omdat ze me bedotten, want in stilte wordt er meer gedronken dan we den ken." Gaat u nu vaker checken op matig drin ken? „Nee hoor. Op basis van één onderzoek ga ik absoluut niet door de bocht. Ik blijf er op hameren dat mensen niet moeten roken en moeten bewegen, maar ik zal ze zeker niet gaan vertellen dat ze helemaal niet meer moeten drinken. Tenminste, niet voordat ik het hele onderzoek ken. Voorlopig blijf ik van mening dat twee alcoholische versnaperin gen moeten kunnen." Waar is dat eigenlijk goed voor? „Mensen die een glaasje drinken zijn vrolijker en meer ontspan nen. Ontspanning voorkomt dat mensen in de stress schieten en stress is tien keer zo gevaarlijk als alcohol. Dus twee glaasjes; ik heb er geen problemen mee. Maar het moet dan wel bij twee glaasjes blijven." Vanavond gewoon een glaasje dus? „Ja. Geen glaasje, want ik drink nooit gedestilleerd, maar een bier tje. Die laat ik op basis van dit ene onderzoek voorlopig echt niet staan." tekst: Paul de Tombe foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, maandag 9 oktober Centraal directeur Fioretti College wil liefst één locatie voor vijf vestigingen Haar ideaal is één locatie voor de ver schillende schooltypen die het Fioretti rijk is. Diverse schoolgebouwen voor vmbo, havo, vwo en gymnasium rond één centraal plein. Centraal directeur Elizabeth Al is sinds negen maanden werkzaam aan het Fioretti College in Lisse. Ze hoeft niet per se bouwpastor te zijn, al heeft de manager tijdens haar loopbaan hiermee de nodige er varing opgedaan. Ze draait haar hand er niet voor om. Al heeft al eens eerder in haar loop baan een nieuw school 'neergezet' en toen ze tijdelijk niet in het onder wijs werkzaam was een kantoor voor tweehonderd mensen. Tijdens het gesprek, dat plaats heeft in een com pleet nieuw ingerichte directieka mer, tekent Elizabeth Al een bloem met vijf kroonbladen. De naam van het college is een voorteken. 'Fioret ti' is Italiaans voor 'bloempjes' en staat voor de legenden rond het le ven van de Italiaanse heilige Francis- cus van Assisi. Zou je deze fioretti aanzien voor de vijf vestigingen zou den ze nu één fiore, één bloem vor men. Dwars door het hart van haar bloem zet ze een streep. Haar pen krast een aantal keer heen en weer zodat het lijntje steeds dikker wordt De lijn staat voor de gemeentegrens tussen Lisse en Hillegom. De centraal direc teur en het schoolbestuur zou de nieuwe school daar graag zien verrij zen. „Drie tot vier scholen rond één plein waar sportfaciliteiten en een centrale aula zijn te vinden. Alles nieuw, tja wie wil dat niet..?" Het mooie van dat model, zo vindt Al is dat leerlingen van allerlei on- derwijstypen elkaar treffen op dat centrale plein. „Als Jantje en Pietje vrienden zijn op de basisschool en Jantje daarna naar de havo gaat en Pietje naar het vmbo dan komen ze elkaar in de pauze tegen op het cen trale plein." Nu de centraal directeur een beetje is ingeburgerd, kan ze haar school goed vergelijken met soortgelijke scholen in Den Haag. Ze vindt het klimaat voor het onderwijs in Lisse en Hillegom aangenaam. „Ja, de problemen van de grote steden met hun zwarte scholen, vind je hier niet. De kinderen gaan met plezier naar school, er heerst weinig agressie. Dat is een van de dingen die me plezierig opvallen als ik de situatie hier verge lijk met Den Haag." Maar zover is het nog niet, want naast die ideale variant is er ook nog een pragmatischer, want minder in grijpende en feitelijk even dure vari ant bedacht. Deze tweede variant bestaat uit een oplossing waarbij de huidige vijf vestigingen in stand ge houden worden. De beroeps- en theoretische leerweg van het vmbo- onderwijs (voorbereidend middel baar beroepsonderwijs) wordt dan geconcentreerd in Hillegom en in Lisse de theoretische leerweg van de vmbo (de vroegere mavo). Deze laat ste vmbo-vestiging gaat dan dus sa men met het havo-, vwo- en gymna- siumonderwijs. Over deze tweede variant zegt de di recteur: Als je kiest voor intersecto raal oftewel geïntegreerd onderwijs dan vraagt dat een andere invulling van de huidige vijf gebouwen. In principe pleit de staat van onder houd van deze gebouwen voor nieuwbouw. Uit de functie volgt de vorm form follows function is niet voor niets een bekende stelregel in de architectuur." Hoewel de gemeente Lisse de geld stroom die vanuit het rijk is bestemd voor de nieuwbouw van scholen (de gebouwenpot) heeft ondergebracht bij de scholen, is er regelmatig over leg met Lisse en Hillegom. Het Fio retti kan indien wordt gekozen voor de eerste variant niet alleen bouwen. Daar is een fikse financiële bijdrage voor nodig van deze beide gemeen ten. Deze bijdrage zou kunnen wor den gefinancierd doordat oude loca ties van het huidige Fioretti College zouden worden gesloopt. De vrijge komen grond kan dan bijvoorbeeld worden gebruikt voor woningbouw. Zoals de situatie er nu uitziet is één centrale locatie voor het Fioretti op de grens tussen Lisse en Hillegom in principe een onmogelijkheid. De grond aan de ene kant van de N208 valt onder de bescherming van het Pact van Teylingen. De grond aan de andere kant heeft een industriebe stemming. Maar centraal directeur Al wil zich niet op voorhand neerleggen bij die schijnbare onmogelijkheid. „Het is een grote hobbel, maar als alle be trokkenen écht willen dan is er heel veel mogelijk." Al wil niet dieper in gaan op de plaats voor de centrale locatie. Maar over één ding is ze dui delijk: „Kijk, onze insteek bij deze zaak is natuurlijk: wat is in onder wijskundige opzicht het beste. De gebouwen zijn belangrijk, maar wij KLANKBORD denken natuur lijk in eerste in stantie vanuit het onderwijs." Elizabeth Al wijst op voor hand dan ook geen van beide varianten af. Ze vindt dat voor beide wat is te zeggen. Het is idealisme ver sus realiteits zin. Maar over één ding is ze luid en duide lijk: haar hart ligt bij de eer ste variant. „Waar ik voor wil vechten? Voor de school én een goede huisvesting. Voor een op lossing die zowel Voor leerlingen als leraren het beste is. Dat klinkt politiek correct, maar neem nu de loca ties Paulus en Lucia. Daar zitten ze te trappe len om weg te mogen, die vestigingen worden nu in Fioretti-directeur Elizabeth Al: „Alles nieuv hoge mate beperkt door wie wil dat niet?" Foto: Dick Hogewoningp hun eigen muren. En wat denk je van de vmbo? Mijn grote wens is dat de bovenbouw van het vmbo wordt samengevoegd, zodat we de leerlingen in eigen huis zoveel mogelijk opleidingen kunne! den." Aart van der Kuijl Mabel Wisse Smit heeft het verbruid. Ongeveer tweederde van de bezoe kers van de internetsite van deze krant vindt dat zij niet mag toetreden tot de koninklijke familie. Nog altijd 32 procent heeft er echter geen moeite mee dat zij 'reser vekoningin' wordt. Het vaste Klankbordforum heeft dit keer een andere mening dan de lezers, die Vrij massaal reageerden op de stelling. S. Balkenende, Lisse: „Eerst even afwachten tot het onderzoek klaar is. Nu doen er al dagen allerlei verhalen de ron de. Tegen Peter R. de Vries, die trouwens zelf bevriend was met Cor van Hout, wil ik zeggen: geef Mabel een eerlijke kans." Aad Langelaan, Voor hout: „Waarom niet? Hij die zonder zonden is, werpe de eerste steen. Veeg eerst je eigen straat je schoon voordat je klaagt over die van een ander. Wat zijn de Ne derlanders toch bemoei ziek. Altijd maar een oor deel klaar en zoeken zoe ken zoeken. Gun die twee toch him geluk. Oordeel hier en nu en laat de ouwe koeien." Koos van Weizen, Benthuizen: „Mabels verleden is niet brand schoon. Vanwege haar relaties met vele vriend- Mabel Wisse Smit mag niet toetreden tot de koninklijke familie. jes uit het criminele mi lieu behoort zij niet toe te treden tot het konings huis." A. Blom, Leiden: „Er worden in dit land te snel meningen gegeven. Eerst wachten op verder on derzoek, zou ik zeggen." Joop Burgerhout, Voor schoten: „De leden van het koninklijk huis heb ben invloed op de poli tiek. Volgens de grond wet mag dat niet (de ko ning is onschendbaar, de minister is verantwoor delijk) maar in de prak tijk blijkt dat de sterke persoonlijkheden van dit huis de grenzen soms opzoeken en terdege in vloed hebben. Daarom lijkt de screening van een toekomstig lid van be lang te zijn. Zuiver is ech ter om iedere invloed van welk lid van het konink lijk huis dan ook, te mini maliseren. Dan is de Mabel Wisse Smit. Foto: ANP/Ed Oudenaarden vraag of een normaal mens, en dat is Mabel Wisse Smit tenslotte, mag toetreden van iedere relevantie ontdaan." H. van Bohemen, Noordwijk: „Voor het aanzien van Nederland in het algemeen is het ondenkbaar dat leden van het koninklijk huis banden hebben (gehad) met de onderwereld. Het pleit ook niet voor me vrouw Wisse Smit om hierover niet volledig open kaart te spelen." S. Aalbersberg, Leiden: „Hebben we niet alle maal dingen uit het ver leden die we liever maar willen vergeten? En ge loof mij, dat geldt ook voor een toekomstige prinses. Maar gelukkig hebben wij Nederlanders weer iets om van te smullen." D. de Vreugd, Katwijk: „Ik vind dat ze er niet thuishoort. Iemand die 'waarschijnlijk' met een topcrimineel het bed heeft gedeeld, werpt een smet op de koninldijke familie." Dorien Berends, Lei- muiden: Mabel Wisse Smit mag van mij alleen toetreden tot de konink lijke familie als prins Jo- han Friso zijn rechten op de troon opgeeft. Anders vind ik niet dat dit huwe lijk doorgang kan vinden. Het verleden van Mabel is te belast door haar om gang met Klaas Bruins- ma. En was er ook nog niet iets met een meneer uit voormalig Joegosla vië? Wat mij betreft: fout meisje! Maxima heeft een foute vader maar is zelf oké, Mabel heeft voorzo ver bekend prima ou ders, maar maakt zelf wat merkwaardige keuzes in haar leven en is daar bo vendien niet echt mede deelzaam over. Zelfs niet aan de regering." M. Lagendijk-Ruigrok, Lisse: „Wie zonder zonde is, werpe de eerste steen. Oftewel: wat zijn we toch bekrompen in dit land. Het is al minstens twaalf jaar geleden dat ze wel licht verliefd was op die vent!" Loes van der Zwet, Lei den: „Mabel mag best toetreden tot de konink lijke familie maar eerst moet wel alles tot op de bodem worden uitge zocht wat waar is en wat niet waar is. Dan maar trouwen zonder kans te maken op de troonsop volging. Wat is belangrij ker als je veel van elkaar houdt?" F.V. Ketel, Koudekerk aan den Rijn: „Uw vraagstelling is onjuist. Door huwelijk met een telg uit het huis Oranje- Nassau wordt men auto matisch lid van de ko ninklijke familie. Daarop heeft de burger en de re gering (gelukkig) geen enkele invloed. Iets an ders is lid worden van het koninklijk huis, waar voor de regering verant woordelijkheid draagt op het moment dat het par lement een goedkeu ringswet voor een prinse lijk huwelijk aanneemt." R. van Haasteren, Lei den: „Kunnen wij als burger zeker gaan beta len voor dit losbandige typetje." A.F.M. de Boer, Zoeter- woude: „Laat toch lekker gaan. Mabel is ook maar eens mens. Iedereen maakt fouten, al zijn sommige mensen die vaak vergeten." R.N. van Schie, Leiden: „Mevrouw Smit zou juist wel moeten toetreden tot het koninklijk huis. Door haar dubieuze verleden en de incidenten die dit met zich meebrengt, zal het nog slechts een kwes tie van tijd zijn voordat het volledig achterhaalde en bovendien ondemo cratische instituut 'mo narchie' uit Nederland verdwijnt." P. van Reisen, Lisse: „In derdaad Mabel Wisse Smit heeft haar aan spraak om lid te worden van de koninklijke fami lie verspeeld. Zij heeft namelijk bewust de ko ningin en premier Balke nende onjuist voorge licht over haar vj Dit kan niet een worden afgedaa leugentje om be Deze dame kenl het gezegde niel leugen nog zo si waarheid achtei haar wel. Voor Beatrix-die wel deze vrouw niet wilde introduce! dit de volgende stelling en tegeiL zij zonder steun"1 prins Claus te v^ krijgt. Wij kunnf slechts veel sterfc wensen bij dezeni beproeving." k K. Schoonden^ Leiden: Mabel* Smit mag wel tcp tot de koninklijk Ze is van 11 aug 1968, dus inmid jaar, dan heb jei leden, daar ontl niet aan. Dat ze! met onder andf Bruinsma in dei geweest, nou eij twee toch gelulT den." ff De nieuwe stelll over de gemeei nanciën en luidfn. Gemeenten zad burgers te makl met hogere last Reageren? wwv dagblad.nl, fax: 5356415, of De S postbus 54, 230 den. Pieter Stam (51) uit Katwijk, domi nee: „Ik vind het gedoe om haar per soon niet meer of minder dan een mediahetze. Die meid wordt stukge schreven. Zij heeft niets achterge houden en verkeerde met iemand van wie ze later afstand nam. Zij is van onkreukbaar gedrag en doet goed werk. Is zeer pienter en een aanwinst voor het koninklijk huis. Naar aanleiding van dit soort verha len zou ik graag een discussie willen voeren over de vraag wat nu eigen lijk de taak is van media en journail le. Is dat vermaak, educatie of nieuwsgaring? Maar dit soort jour nalistiek, daarvan moet ik nou over mijn nek." Karin Castelein (42) uit Rijpwete- ring, boerin: „Van mij mag Mabel Wisse Smit best wel toetreden tot de koninklijke familie, hoor. Wat je in je jongere jaren hebt uitgespookt hoeft je toch niet je hele verdere leven te achtervolgen? Wel vind ik dat zij dui delijkheid moet geven: heeft zij een relatie gehad met onderwereldbaas Klaas Bruinsma ja of nee? Want als de twijfel hierover niet door haar persoonlijk worden weggenomen, blijven er natuurlijk allerlei specula ties." Nancy Knijnenburg (35) uit Noord- wijk, magazijnmedewerkster, voet- baltrainster damesselectie SJC: „Ik vind dat iedereen zich druk maakt over de verkeerde dingen. Ze trouwt toch niet met het Nederlandse volk? Als er negatieve zaken aan het licht komen over haar verleden komt de koninklijke familie daar vanzelf wel een keer achter. Er zijn meerdere le den die een scheve schaats gereden hebben, dus hand in eigen boezem dacht ik zo. Ieder mens doet wel eens iets waar hij of zij later spijt van krijgt. Mabel zal het in dit geval ook wel hebben. Maar om ons er nou met de hele bevolking op te storten vind ik belachelijk. Het verhaal is om te smullen maar of ze nou wel of niet met Friso trouwt is een zaak van haarzelf en de familie. Als reservekoningin zal ze haar (wel of niet foute) verleden graag willen vergeten, gun haar dan ook die kans." Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant/belegger: „Dat Mabel Wisse in het verleden contact gehad heeft met - wat achteraf blijkt - een crimineel hoeft niet te beteke nen dat ze ergens schuld aan heeft. Ik neem aan dat de heer Bruinsma geen bordje om zijn nek had hangen met 'Hallo, ik ben een crimineel en ik heb uitbreidingsplannen voor de toekomst!' Tja, dat had het allemaal wat makkelijker gemaakt. Je moet er toch niet aan denken dat je oude vriendjes, relaties en kennissen na dat je ze jaren niet hebt gezien cri mineel zijn geworden, en dat jij erop wordt aangesproken. Had je het kunnen voorkomen? Wist je het 'toen' al dat het erin zat? Nee, ik ver wijt Mabel Wisse helemaal niets. Vooralsnog ervan 1 uitgaande dat haar intenties zuiver gjfc I zijn, mag ze toe treden." Dennis Salman (31) uit Nr medewerker Noordwijks(j| stichting, actief in Lijst Nr litiek: „Het slaat sowieso P op dat het parlement zichl moet spreken of Mabel nil niet 'reservekoningin vanl land' mag worden. Dat is I meer van deze tijd? We h^ hier over een contact tussf Wisse Smit en Klaas Bruin ruim 12 jaar geleden zou M plaatsgevonden. Al zou zil Bruinsma een liefdesrelatfl gehad, wat dan nog? Ik vir~ wel iets om trots op te ziji nou nog mooier dan stral schien een koningin te hel écht weet wat er zich in d schappij afspeelt? Dan k troonrede misschien nog enige waarde. Overigens is dit mis schien een perfecte aanleiding om de toekomst van het ko ningshuis maar weer eens aan de or de te stellen." ANNO 1978, maandag 9 oktober WARMOND - Een late maar toch nog welgemeen de viering van Werelddierendag had zaterdag bij dé Pomp in War mond plaats. Daar verzamelden zich tientallen kinderen met hun huisdieren. Naast de gebruikelijke honden en katten waren er cavia's, konijnen, geiten enzovoorts. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad V- Directie: B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) j E-mail: directiehdcuz@hdc.nl hoofdredactie: Jan Geert Majoor. Kees van i der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. LEIDEN - Ruim 7000 jongeren zorgden er afgelopen zaterdag voor dat de Leidse Groenoordhal weer behoorlijk vol zat. Wie mocht denken dat alleen een popconcert voor zoveel jong publiek kan zorgen, zit er goed naast. Anders dan een paar maanden geleden, toen de hal te klein bleek voor een concert van de'popformatie 'Genesis', was het nu het belangrijke eerste bijbelboek Genesis dat de Groenoordhal welhaast deed volstromen. Deze jongerendag werd dit jaar voor de vierde maal georganiseerd door - de Evangelische Omroep. Duizenden jongeren kwamen niet alleen naar de jongerendag 1978 voor muziek maar ook voor gesprek en ont moeting. Waren de Groenoordhallen dit jaar nog startpunt van de Tour de France, voor velen was er nu een goede kans in diezelfde hal een andere startte beleven: het begin van een nieuwe leven, van een nieu we manier van denken en doen, aldus de EO. PARIJS - De Belgisch-Franse chansonnier Jacques Brei is vannacht in een ziekenhuis bij Fjarijs overleden. Brei, geboren in 'ymê&c. 1929, was de L laatste jaren van zijn leven op de vlucht voor zijn slopende ziekte en de mensen. Jac ques Brei maakte tekst en melodie van zijn chansons zelf.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16