LEIDE Risico Roomburg voor gemeente Serre Grote Beer moet toch weg Bezuinigen op nieuwe bomen, dat is Leiden gelukt REGIO Ondernemers moeten meebetalen aan ijsbaan euw: ISDN 100 uur t gratis E mFilter R1 Twee gewonden r;; woensdag 8 oktober 2003 verdachten I steeds vast De drie verdachten van rkrachtingen in Leiden log steeds vast. Het trio ddels voorgeleid aan de [-commissaris die heeft dat zij nog niet in vrij- irden gesteld. Twee Lei- 1 van 18 en 20 worden it van verkrachting van lisje (15) op 2 oktober in lis in het centrum. Zij 1 haar waarschijnlijk !ii verdovend middel lend. Diezelfde dag zou dere Leidenaar (17) een ;e plaatsgenote in haar hebben verkracht. tissie over griepprik Heeft een griepprik zin 10ver die vraag gaat het (dagavond 23 oktober in [conessenhuis. Gastspre- n Henk Bijlmer (arts-mi- og), Harco Alkema |s) en Bram Palache i adviseur). De infor- jeenkomst begint om ur en wordt gehouden ipel van het ziekenhuis Houtlaan. Met name deren en chronisch zie- griep ernstige gevolgen Bij verzwakte personen longcomplicaties op- soms met dodelijke af- 'zonde mensen zijn ge- 1 een week flink ziek t griepvirus. ilprijswinnaar ïkt over 'tijd' Gerard 't Hooft, win de Nobelprijs voor de unde in 1999, spreekt id over het begrip 'tijd', lezing opent hij een serie Studium Generale Jniversiteit Leiden. Tijd latuurkunde minder iprekend dan in het da- :ven. De lezing begint 5 uur in het WSD-ge- in Cleveringaplaats 1. leiden - De serre van café-res taurant De Grote Beer moet ge deeltelijk ontmanteld worden. De gemeente Leiden heeft te recht geen bouwvergunning af gegeven voor de uitbouw van het café-restaurant aan de Rembrandtstraat, zo oordeelde de rechtbank van Den Haag. Ei genaar Ben Luykx is des dui vels: „Ze moeten zich dood schamen, daar op het gemeen tehuis." Luykx voelt zich verraden. „Je probeert iets op te zetten, maar ondervindt alleen maar tegen stand. Misschien doe ik De Grote Beer ook wel in de ver koop. Ik heb het helemaal ge had hier in Leiden. Dit is het laatste dat ik hier onderneem." Met de rechterlijke uitspraak heeft Luykx definitief bakzeil gehaald. Nadat de gemeente hem eerder dit jaar een bouw vergunning voor de glazen uit bouw weigerde, hoopte de on dernemer bij de rechtbank als nog zijn gelijk te halen. Deze oordeelde echter dat de ge meente de bouwvergunning mag weigeren, aangezien het stukje grond waarop de serre staat in het bestemmingsplan 'groen' is. Omdat de uitbouw - die door de vorige eigenaar van De Grote Beer is neergezet - al jaren wordt gedoogd, hoopte Luykx de serre alsnog te kunnen 'lega liseren'. Aan het gedoogbeleid kunnen echter geen rechten ontleend worden, oordeelde de rechter. Ook hoeft de gemeente geen rekening te houden met de wensen van de buurtbewo ners. Deze hebben meerdere malen gepleit voor behoud van de glazen uitbouw, omdat die de geluidsoverlast beperkt. Luykx spreekt van 'pure kapi taalvernietiging'. „Bijna veer tienduizend euro heb ik geïn vesteerd om iets moois van die serre te maken. Wat er stond toen ik de zaak overnam, stelde helemaal niets voor. Ik heb er een degelijke, geluidsdichte constructie van gemaakt. En wat krijg je? Stank voor dank. De gemeente heeft voorgesteld om de 'zijkanten' van de serre te laten staan. Wel moet de gla zen overkapping door een lin nen doek vervangen worden, dat opgerold kan worden. Zo krijgt het stukje alsnog een 'groene uitstraling'. Luykx ziet het nut van de maatregel niet in. „Wat doe ik straks? Ik trek die doek naar beneden en zet er een kacheltje neer. Het effect is hetzelfde als die serre, alleen ben ik een heleboel geld kwijt." Ongeveer honderd toekomstige bewoners kwamen gisteren naar Roomburg, waar de eerste paal werd geslagen voor de nieuwe wijk, die in 2007 klaar is. Foto: Mark Lamers door Timoteus Waarsenburg leiden - Als er onverhoopt toch vervuiling vanuit de voormalige vuilstortplaats De Bult naar de grond onder de woningen in nieuwbouwwijk Roomburg zou ontsnappen, is de gemeente vol ledig aansprakelijk. Dat zei ver antwoordelijk wethouder Hille- brand (ruimtelijke ordening) gis termiddag ten overstaan van ruim honderd toekomstige be woners. „De vervuiler betaalt. En de gemeente is beheerder van de Bult", aldus Hillebrand. Onder belangstelling van een groot aantal toekomstige bewo ners sloegen onder meer Hille brand, diens voorganger Van Rij en collega Ates uit Zoeter- woude gistermiddag de eerste paal als officieel startsein voor de bouw van de eerste 250 wo ningen in Roomburg. Eind 2007 moet de hele wijk met zo'n dui zend woningen gereed zijn. De houten paal werd met een 'Ro meinse' machine, een heicon structie zoals die in vroeger da gen werd gebruikt, de grond in gestampt. Een kleine verwijzing naar de Romeinse nederzetting die in de eerste eeuw na Chris tus op die plek stond. Maar nog voor de officiële han deling ging Hillebrand in op de aansprakelijkheidskwestie die de afgelopen tijd tot grote on gerustheid bij de toekomstige bewoners van Roomburg heeft geleid. In een afzonderlijke erf pachtovereenkomst tussen de gemeente en de nieuwe eige naar van de woning is bepaald dat de grond 'veilig' is. Onder zoek naar of de sanering van eventuele bodemverontreini ging, komt voor rekening van de huiseigenaar. „Jullie hoeven je geen zorgen te maken", hield de wethouder de aanwezigen voor. „Als er ooit iets zou ge beuren - en dat gebeurt zeker niet - maar als er ooit vervuiling vanuit De Bult onder jullie hui zen terecht zou komen, is de gemeente natuurlijk volledig aansprakelijk. De gemeente is beheerder van De Bult. En daarmee dus verantwoordelijk voor eventuele vervuiling die van daar elders terechtkomt." Volgens Hillebrand is de ge bruikte erfpachtconstructie niet speciaal ontwikkeld voor de 'ri- sicogrond' in Roomburg. „Deze clausule staat in elke erfpacht overeenkomst. Het is een stan daardpassage. Iedereen is aan sprakelijk voor zijn eigen grond. Maar als je buurman een em mer olie in je tuin gooit, stel je hem aansprakelijk. En als er vanuit De Bult verontreiniging onder de huizen terecht zou komen, is de gemeente aan sprakelijk. Dat is privaatrechte lijk gewoon zo geregeld." De toelichting van Hillebrand nam de ongerustheid bij de ko pers echter maar ten dele weg. „Hij kan dat wel zeggen, maar dat is niet waar wij voor gete kend hebben", zegt E. van Zeist. Hij heeft een huis gekocht dat in 2005 wordt opgeleverd. „Ik wil graag op papier hebben dat eventuele verontreiniging vanuit de voormalige vuilstort echt de verantwoordelijkheid van de gemeente is. Als het in derdaad zo is, zoals de wethou der nu zegt, waarom is dat dan niet in de erfpachtovereen komst opgenomen? Dit maakt mensen onzeker." „Als we dat hadden gedaan", stelt Hillebrand echter, „zou den we daarmee impliceren dat dat gevaar ook daadwerkelijk bestaat. En dat is dus niet zo. De kans dat er vervuiling vanuit De Bult wegsijpelt naar de woonwijk is vrijwel nihil. Het grondwaterpeil onder de voor malige vuilstort is verlaagd, waardoor het nooit kan weg stromen. Bovendien houden wij die plek natuurlijk perma nent in de gaten." Maar alle toezeggingen van Hil lebrand ten spijt, willen de toe komstige bewoners toch meer zekerheid. „Persoonlijk maak ik mij niet heel veel zorgen over de mogelijke vervuiling", zegt P. Holtz. Ook hij heeft net een huis gekocht in de nieuwe wijk. Holtz is echter ook voorzitter van een van de twee onlangs opgerichte kopersverenigingen. „En in die hoedanigheid laat ik mij nu niet uit over de kwestie. Op dit moment onderzoekt de andere kopersvereniging hoe de aansprakelijkheid juridisch in elkaar steekt. Die uitkomst wachten wij af." leiden - De ijsbaan op de Leidse Beestenmarkt komt er, maar het liefst met extra bijdragen van ondernemers. De politiek wil niet dat de gemeente dit en volgend jaar volledig opdraait voor de kosten, bleek gisteren in de gemeenteraad. Burgemeester en wethouders willen samen met winkeliers in de decembermaand een ijsbaan van 16 bij 30 meter op de Bees tenmarkt aanleggen. Zowel B en W als de ondernemers zelf zijn laaiend enthousiast. Een meerderheid van de raad wilde gisteravond alleen instemmen met het voorstel van B en W als Leiden hooguit een derde van de kosten betaalt. Alleen voor dit jaar wilden politieke partijen een uitzondering maken. De gemeente geeft een subsidie van 15.000 euro en voor de ove rige 30.000 staat ze garant. Op verzoek van collegepartij GroenLinks wordt het voorstel nu veranderd. Fractievoorzitter G. van Hees eiste aanvankelijk dat ondernemers zelf een bij drage beschikbaar zouden stel len. „Ik heb geleerd dat onder nemen risico dragen is", zei de vakbondsbestuurder. „Het lijkt een cadeautje van de gemeente Leiden, terwijl er fi nanciële problemen zijn", viel D. Sloos, fractieleider van op positiepartij Leefbaar Leiden GroenLinks bij. Zijn steun ver dween echter als sneeuw voor de zon toen PvdA-wethouder R. Hillebrand van ruimtelijke or dening stelde dat de komst van de ijsbaan dan dit jaar niet door zou gaan, omdat van onderne mers nu onmogelijk 30.000 eu ro kan worden geëist. Sloos wil niet op zijn geweten hebben dat de ijsbaan er niet komt en trok zijn steun aan het amendement van GroenLinks in. Van Hees zwakte dat na sa menspraak met D66 vervolgens af: als de ondernemers er niet zelf in slagen 30.000 euro te vinden, staat Leiden garant. Dat voorstel nam Hillebrand over. Parkeerders, bewoners en Nuon betalen tekort gemeente Bij een kop-staartbotsing op de Doctor Lelylaan zijn vanoch- (tvoor half negen twee gewonden gevallen. Een 34-jarige it Leiden en haar 9-jarige dochter moesten met nekklachten •ulance naar het LUMC worden vervoerd. Zij reden richting liaan en werden ter hoogte van de Morslaan van achteren den door een bestelbusje. Dat busje was van achter geraakt i ander bestelbusje dat op zijn beurt een klap van achteren [egen van een auto met daarachter de verkoopwagen van fendelaar. Een rijbaan was tot kwart voor tien afgesloten en etot lange files in beide richtingen. Foto: Henk Bouwman (advertentie) 0 uur Internet per maand ider telefoontikken ltd telefonisch bereikbaar M Internetten voor een vaste prijs per maand i nu aan op www.planet.nl/isdnl00uur laar Primafoon, Dixons, Dynabyte, of Bruna. leiden - Wethouder Rogier van der Sande (WD/financiën) pre senteert morgen zijn begroting voor 2004. Vorig jaar ging het mes al in de uitgaven, omdat de gemeente jaarlijks dertien mil joen euro tekortkom! Wat kwam er eigenlijk van de bezui nigingsplannen terecht, die vorig jaar werden aangekondigd? Gehandicaptenvervoer Een half miljoen euro wilde het college van B en W bezuinigen op het taxivervoer voor gehan dicapten. Voor Greta Moleman, visueel gehandicapt, betekende dit dat haar vergoeding voor taxivervoer en vervoer door kennissen, familie en vrienden, halveerde. Van 800 euro vorig jaar, tot 400 euro dit jaar. Het geld was in het eerste kwartaal al op. De gemeente vindt dat gehandicapten meer gebruik moeten maken van de OV-taxi, maar die werkt niet vlekkeloos volgens Moleman, vertegen woordiger van de Stichting Overleg Gehandicaptenbeleid Leiden en omstreken. Met de OV-taxi rijd je met andere men sen, dat is bijvoorbeeld erg ver velend voor astma-patiënten die niet tegen rook kunnen. „Bovendien willen veel ménsen zelf bepalen hoe ze reizen." Sport Op het terrein van de sport zou de aanleg van nieuwe velden en de renovatie van de atletiek baan in Leiden worden uitge steld. Het Sportbedrijf kreeg 25.000 euro minder om materi alen te vervangen. Die laatste bezuiniging is doorgevoerd. „Het betekende dat we nog he viger hebben moeten schrap pen op het lijstje van zaken die we wilden realiseren", zegt Rik Wagner, coördinator van de buitensportaccommodaties. „Vijfentwintigduizend euro is natuurlijk een heleboel geld en als je het met zoveel minder moet doen, kunnen sommige dingen gewoon niet. Dan kan bijvoorbeeld een dakbedekking niet vernieuwd worden, maar dan lap je die op en dan laat je parkeerplaatsen met gaten nog een jaartje liggen." Voor de renovatie van de atle tiekbaan in de Leidse Hout hoopt het Sportbedrijf aan het eind van deze maand het groe ne licht te krijgen. De voorbe reidingen voor de facelift zijn in elk geval in volle gang. „En als we de officiële bevestiging krij gen dat het mag, hopen we het werk voor de wedstrijd om de Gouden Spike in juni klaar te hebben", aldus Wagner. Docos kreeg wel een nieuw kunstgrasveld en bij GHC, het fusieproduct van Sleutels en VCL aan de Vliet, wordt zo'n veld aangelegd. „Maar daar is sprake van een ander verhaal", zegt Wagner. „Dat is gaan spe len door de fusie en dat geld komt uit een andere pot." Parkeertarieven Parkeerders moesten meer geld in het laatje brengen. Daartoe zou de prijs van de parkeerver- gunningen fors worden ver hoogd van 27 naar veertig euro. Gelijktijdig werden de verschil lende parkeertarieven op straat naar een gelijk tarief opgetrok ken: 2 euro per uur. Ter com pensatie ging de prijs van par keren in parkeergarages omlaag naar 1 euro per uur. Doel van deze operatie was om 400.000 euro per jaar aan extra parkeergelden binnen te halen. „En dat lukt", zegt woordvoer der Rob Beurse van de dienst milieu en beheer. „Het zou me zelfs niet verbazen als die doel stelling al gehaald is, maar daar zijn nu geen cijfers over voor handen." Precario Voor extra opbrengsten rekent de gemeente ook op belastin gen op kabels en leidingen in de grond: precario. Nuon zou voortaan elk jaar een rekening van 2,5 miljoen euro krijgen. Maar toen de gemeente erach ter kwam hoeveel er in de grond ligt, stuurde ze een reke ning van zeven miljoen. Voor alsnog vertikt het energiebedrijf het om die te betalen. OZB Zeker zijn de hogere inkomsten uit de huizenbelasting (ozb). Die belasting houdt sinds dit jaar gelijke tred met de inflatie. In de afgelopen jaren steeg de ozb steeds met de helft van het inflatiepercentage. Bestuurs- medewerker Ton Prast van wet houder Van der Sande zegt dat je niet één, twee, drie uitlegt hoe de gemeente dat geld bin nenkrijgt. Maar dat de 600.000 euro waarop Leiden rekent, er komt, staat vast. „Het gaat om een stroom van hele grote ge tallen en daar zitten dit jaar geen afwijkingen bij." Bomenkap Een voorstel waar meer weer stand, vooral van de gemeente raad, tegen bestond was het voornemen van B' en W om op het groen in de stad 75.000 euro te bezuinigen. Dit zou bereikt moeten worden door een 'ver sobering' van het groen in de stad. Het onderhoud van een rozenperkje is nu eenmaal -uk», 'de os?;— c '"te1- wordt die in ZOOS tr»-h nigea gaan we dufeend-bom™ Da'ma3fcl Im:' <lrd3«' Bezuinigingsmaatregelen Jrilni- Wda be- tv prow»**.Un&ii feri&wt flito oiü gn-.li- Wg vknwn vrt# tw ktuinae ■'■t'i. Ue metst hi be-r goj» frf-B etwi* -Ier ia-é-' msii.ijcr vom üvv-iêw' V i>> x n j.,yr 'u: feil ft en vv. ouaïa; ;icj gebru'ji- •uf OV-'f.td fldïie.ijiófr ;jj, aver-'AUirtiHKüt) 'Op port Zi< de «)1wk!(e-ï v?Ot i iulwet afev -schuif HA ïéotdi bi? Lidf-v: IMK, MÊM "Mi pi/huk <j. W V-til de ÜÜI®&§ksiH ts,i vxij- Koh una pmscoiv J r- Uit: Leidsch Dagblad, 11 oktober 2002 duurder dan het beheer van een grasveldje. Een aanzienlijk deel van dit geld, 25.000 euro, zou bespaard worden door dui zend bomen te kappen. Dat viel niet in goede aarde bij de ge meenteraad, die er dan ook on middellijk een stokje voor stak. De korting van 75.000 euro is echter wel binnen. Volgens ge meentewoordvoerder Beurse 'door te bezuinigen op nieuwe bomen'. Wakkere raadsleden ontdekten in de begroting een post van 45.000 euro voor extra bomen in de stad. Wijkgroepen De wijkgroepen Slaaghwijk, Noord en Pancras-Oost ont snapten aan de bezuinigings maatregelen. Zij moesten vol gens de voorstellen twee derde van hun budget inleveren, maar konden 'die botte bijl' afwen den na een betoog van de woordvoerders in de raadscom missie ruimte en groen. „In plaats van 45.000 euro zouden we 15.000 euro krijgen", weet Edward de Bock van de wijk- groep Slaaghwijk nog. „En een zelfde soort bezuiniging zou de andere twee wijkgroepen tref fen. Maar direct na ons betoog in die raadscommissie was al duidelijk dat dat niet door zou gaan." Dat is inderdaad niet gebeurd, maar De Bock weet al dat de nieuwe ronde 'even bedreigend is'. De toekomst van de wijk groepen staat op losse schroe ven, kondigt hij aan. En daar over is wel óver, maar niet mét de groepen overlegd. „Er schijnt, zonder de wijkgroepen, een evaluatie te zijn geweest en men is nu bezig met een reor ganisatie daarvan. Daarbij zijn twee scenario's mogelijk. Of het budget wordt gelimiteerd tot een paar honderd euro, waarbij we voor activiteiten steeds sub sidie moeten aanvragen. Of we worden onderdeel van een gro ter geheel, waarbij het gevaar bestaat dat we onze identiteit verliezen." "a-"-r De gezamenlijke wijkgroepen vinden beide scenario's onaan vaardbaar. „Opgaan in een gro tere groep is voor ons desa- streus. En als je anderen wilt la- ten zien dat je bezig bent in eèö cultuur van overleg moet je er geen bedelgroepje van makei Dan moet je kunnen meebesj sen over het budget." Grote projecten De gemeente presenteerde een keur aan bezuinigingsvoorstel len, maar spaarde daarbij grote projecten als de plannen met en rondom stedelijk museum De Lakenhal. De Lammermarkt en omgeving moeten de 'cultu rele poort van Leiden' worden. Vóór het Rembrandtjaar 2006 moet het Scheltemacomplex bij De Lakenhal zijn betrokken. Daar komt een aan de Leidse schilder gewijd bezoekerscen'-" trum. Directeur Jetteke Bolten van De Lakenhal is de gemeente een jaar later nog altijd dankbaar. „Ik ben natuurlijk heel blij dat grote projecten gespaarjj zijn. Achter de schermen is net afge lopen jaar heel hard gewerkt. Of het opschiet? Het is een lang durig proces en daar zit voort gang in." Overigens is het niet zo dat het museum ontkomt aan bespa ringen. „Iedereen moet bezui nigen, wij dus ook." Leiden kortte ook op de compensatie voor prijsstijgingen die instel; lingen krijgen. „Het is heel ver velend om te moeten bezuini gen. Er is niet met de kaas schaaf gewerkt, maar er zijn echte keuzes gemaakt. Dat lijkt me redelijk. Op een gegeven moment valt er niet meer te kaasschaven." Timoteus Waarsenburg, Paul de Tombe en Robbert Minkhorst

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15