Hij sproeit, verft en zuigt ket naar Naturalis I Voorschoten' De stofzuiger door de jaren heen Powerblend Een eeuw AEG Psychedelisch behang Badkamermeubel K...K... Kaartjes voor Pipo en de P...p...parelridder! Alphenaar in auto op drie wielen Winkeliers aan eind van Latijn met lastpakken n Leidsch Dagblad Je staat er niet bij stil, maar ook de stofzuiger heeft in de loop der tijden een metamorfose on dergaan. Waren de eerste exemplaren nog lom pe apparaten die door twee man en op hand kracht moesten worden bediend, tegenwoordig bestaat er al een zuigrobot. Maar er zijn ook ap paraten die nog meer in hun mars hebben. Ze kunnen de hond borstelen, een muurtje verven of de planten besproeien. Alhoewel... Stof en rommel met de hand uit huis verwijderen was vroeger een hele klus. Weinig comfortabel ook, dat gekruip op de knieën met stoffer en blik, gemep met de mattenklopper en geveeg met de bezem. Geen wonder dat de eerste stofzuigers als vrienden werden onthaald. De eerste stofzuiger werd rond 1900 gemaakt in Frankrijk, door S. Mestitz Fils. Hij bestond uit een log en zwaar, rond metalen vat en uit een zuiger die met een stang aan een soort krukas vastzit. De kracht van een stofzuiger wordt bepaald door het vermogen, uitgedrukt in Watts. Dat zegt echter nog niet alles over de zuigkracht. Die wordt bepaald door de zuigdiepte en het luchtvolume dat wordt verplaatst. Wordt er teveel lucht verplaatst dan kan weliswaar snel een groot oppervlak worden gezogen, maar diepzittende of hakende stofdeeltjes komen dan niet mee. Ook moet de luchtstroom zo sterk zijn dat de zwaardere stofdeeltjes worden meegezogen. De stofzuiger kreeg in de loop der jaren een telescopische zuigbuis, zwenkbare zuigmond, elektronische zuigkrachtregeling, diverse filters, drie rij-wieltjes en een vermogen van wel 1000 watt. Inmiddels zi Mielezuigers overigens 1800 watt sterk. De Duitse, wat duurdere apparaten hebben een naam opgebouwd die telkens weer wordt onderstreept door de Consumentenbond. Maar wat heet duur? Er zijn ook apparaten die het veelvoudige kosten. De Amerikaanse Kirby bijvoorbeeld. Daar moet bijna 2100 euro voor worden neergeteld. En dan nog krijgt- ie als eindoordeel in een test van de Consumentenbond niet meer dan de kwalificatie 'redelijk'. Ook andere dure jongens (Filter Queen en Rainbow komen niet veel verder. De Vorwerk van 750 euro komt als 'goed' uit de bus. De fraai ogende Dyson, ook wel aangeduid als 'de Rolls Royce onder de stofzuigers' met een prijs van 400 euro, scoort niet hoger dan redelijk. De allerduurste stofzuigers uit de test worden uitsluitend via colportage aan de man gebracht (Vorwerk, Filter Queen, Kirby en Rainbow). Een verkoper komt daartoe aan huis. De dure zuigers bieden vaak meer mogelijkheden dan alleen stof verwijderen. De nek kan ermee worden gemasseerd, een wandje met muurverf worden gespoten of de planten worden besproeid. In de praktijk blijkt het naar behoren uitvoeren van deze werkjes meestal te hoog gegrepen. De conclusie van de Consumentenbond laat aan duidelijkheid dan ook niets te wensen over: „De testresultaten rechtvaardigen de hoge prijzen niet." Maar goedkoop is ook niks. Onder de 100 euro zijn er volgens de bond geen fatsoenlijke apparaten. Ze zuigen voor geen meter, geven het vroegtijdig op of maken onuitstaanbare herrie. De nieuwste ontwikkelingen op stofzuigergebied zijn de robotzuigers. Deze apparaatjes die rond de 1600 euro kosten doen volautomatisch hun werk. Een andere ontwikkeling die steeds vaker wordt toegepast is een centraal stofzuigersysteem. De stofzuiger plus het vuilreservoir staat centraal in de woning en van daaruit voeren in de muur weggewerkte slangen door het hele huis heen. Aan het uiteinde van elke slang zit een soort stopcontact in de muur waarop degene die het huis zuigt een acht tot tien meter lange stofzuigerslang plus zuigmond kan aansluiten. De kosten hiervan bedragen minimaal 1000 euro. De blender is weer helemaal terug, zo vernemen we. Jetdrinks en Braun willen ons dat doen gelo ven. „Thuis maar ook in de horeca zien we de blender steeds meer", roepen ze in koor. Het Amsterdam se bedrijf Jetdrinks heeft na een jaar marktonderzoek de fruitshake Menga geïntroduceerd. Een mix van fruit, groene thee en crushed ice. Menga is er in de smaak man go. Deze maand komt-ie ook in strawberry. En hoe kun je Menga het beste blenden? Jawel, met de Braun Powerblend. We vermoeden al zoiets. Met zijn 525 watt pureert, mixt en vergruist deze blender di verse ingrediënten zonder proble men. De variabele snelheden bepa- De blender van Braun. Publiciteitsfoto len het fijne dan wel grove resul taat. De Powerblend is te koop voor 45,99 euro. Honderd jaar geleden vestigde AEG zich in Nederland. Om die reden heeft het bedrijf een zo genaamde Century-serie ont wikkeld. Deze serie bestaat uit een wasautomaat, een condeps- droger, een koelkast en een vrieskast. De vormgeving van de verschillende apparaten is op el kaar afgestemd. De wasauto maat heeft een vulgewicht van zes kilogram, evenals de con- densdroger. De koelkast heeft een inhoud van 152 liter, de vrieskast een inhoud van 96 li ter. Behang Flower Power. Publiciteitsfoto Niet alleen ontwerpers van meubilair laten zich inspireren door de jaren zestig en zeventig. Hetzelfde geldt voor de ontwerpers van be hang. Producent Rasch Nederland brengt een collectie op de markt die nauw aansluit bij de retrotrend van de afgelopen jaren. Door de gra fische vormgeving heeft het behang een psy chedelische uitstraling die rechtstreeks afkom stig lijkt uit de jaren zestig. De collectie ver schijnt niet voor niets op de markt onder de naam Flower Povyer. Voor meer informatie: www.rasch.de of 0800-2233446. Het nieuwe badkamerlijn Figo voor de kleine badkamer. Deze opstelling kost 2598 euro. Publiciteitsfoto Het nieuwe badmeubel Figo van de het Belgische be drijf Detremmerie is speciaal ontworpen voor consu menten met een kleine badkamer. Doordat de wasta fels samen één stuk vormen kunnen ze gemakkelijk in een krappe ruimte worden geplaatst. Volgens Detrem merie hebben veel consumenten behoefte aan een dergelijk meubel. De gemiddelde Nederlandse badka mer is nou eenmaal niet ruim bemeten. De duowasta fel is 103 centimeter breed en 48 centimeter diep. Het bijpassende meubel is gemaakt van spaanplaat met dennenhoutprint. Het meubel is eventueel ook lever baar in wit, grijs of jasmijn. Ook zijn een bijpassende kolomkast, spiegel en spiegelkast verkrijgbaar. Voor meer informatie: www.detremmerie.nl ^*IC»C1 Z. Uil II. LC1UC1 MC||- Op Haarlemse vuilnisopha- pit onvrede met de directie '•vrachtwagens leeg op de e Markt Dit soort 'wilde' s kan niet door de beugel 1 een vorm van machtsmis- t ^tdag houdt de FNV een lan- e actiedag in het openbaar tegen de ingrepen van binet-Balkenende op de zekerheid. Het is begrij- k dat de vakcentrale hierte- hoop loopt De bezuini- hebben een historisch omvang en doen pijn. De zou geen knip voor de neus d zijn als zij de leden niet mobiliseren. Toch is het de 1 of het tijdstip en de geko- Ictievorm gepast is. eerst ligt het niet erg voor and om het openbaar ver tot actiedoel te verheffen, name de Nederlandse zwegen kampen al lange net grote problemen, die ze taam te boven komen. De heeft verder een conflict het kabinet en niet met de Bovendien begint zaterdag lerfstvakantie. Het platleg- van het treinverkeer du- niet alleen de NS, maar honderdduizenden vakan- ahgers. De FNV doet er ver lig aan de landelijke actie- Oln het openbaar vervoer af azen en iets anders te be- niv UUUUgCMUlGU UlgdlUSCCll de actiedag. Een belangrijk deel van de treinmachinisten, con- ireiren. vuigens uauudn 15 nee dan wel druk in de trein, omdat de herfstvakantie begint. (advertentie) iei. ue uesLuuiucucii ue mcc vueiuouvnac vrienden helemaal zat. De tieners mochten zich vijf jaar lang niet meer op het complex vertonen. Voorzitter John Kriek heeft heel wat meegemaakt met het stel, vertelt hij. „In het laatste jaar dat ze op de club zaten, werden 77 diefstallen gemeld. Het jaar daarna, toen ze weg waren, nog maar drie. blad woensdag 8 OKTOBER 2003 NR. 43354 LOSSE NUMMERS €1,15 ZATERDAG €1,60 rntie in opvallende witte flippersver- rerwacht telt Smeenk. Ze komen vooral eurt.Als voor in diepe wateren, niet in rg is, be- het ondiepe stuk van de Noord- wpakket. zee bij de Nederlandse kust. nbe- „Dit was echt een afzwaaier." oek.Een afzwaaier die voor opwin- twee ding zorgt bij de medewerkers, nedewer- al kwam het niet zo goed uit dat vis kun- ze vandaag moesten afreizen ophalen. naar de Maasvlakte. Vanmiddag over een komt prins Willem-Alexander et exem- de nieuwe tentoonstelling ope- eeuw nen over het hart, en er is een enland. directeurswisseling. „Daar leun ende wal- nen we dus niet bij zijn. dringende Vorige week dreef de walvis in met de de vaargeul bij Hoek van Hol land. Uit de beschrijvingen die de deskundigen van Naturalis toen kregen, maakten zij op dat het om een dwergvinvis ging. Niet zo bijzonder, oordeelden ze. Omdat het karkas het scheepvaartverkeer blokkeerde, is het door Rijkswaterstaat weg gesleept, de Noordzee op. Na turalis kwam er pas later achter dat het dier geen dwergvinvis was, maar een bijzondere buit rug, van ongeveer negen meter. Volwassen buitruggen kunnen zo'n achttien meter lang zijn. De ongeveer anderhalf jaar ou de vis is volgens Smeenk al ze ker anderhalve week dood. uc vociD<iiveieniging vvtiucn gcaiuiuu. „a. was de ergste", zegt Kriek over één van de jongens die nu is aangehouden. „Hij is de leider, echt een driftkikker. Hij kon het niet hebben dat we hem royeerden. Ineens be gonnen de pesterijen: een steen door mijn raam, een enorme kras op de auto van mijn vrouw." Kriek deed hiervan aangifte bij de Nu gratis bij Mona Yokidrink. j* Woensdag is de lekkerste dag van de week! Want met Mona Yoki- drink kun je kaartjes sparen voor de bioscoopfilm Pipo en de P...p...parelridder. De eerste 1500 inzenders krijgen twee kaartjes voor de exclusieve voorpremière op woensdag 19 november en we geven ook nog 1500 extra filmkaartjes weg voor een volgende voorstelling! Spaar dus snel drie actiezegels van de Yokidrink verpakkingen en check www.delekkerstedag.nl terug al 'complexverbod' politie. Er speelde echter meer en dat meldde hij niet. De voorzitter en zijn gezin werden ook bedreigd. „Hij vertelde mijn dochter, die net zo oud is als de jongens, dat ze mij overhoop gingen steken. Hij is ook een keer opzettelijk tegen mij aange fietst." Nu aanklachten als bedreiging, inti midatie, diefstal en aanranding bij het poli tiebureau binnenstromen, overweegt Kriek hiervan alsnog melding te maken. „Mijn dochter was zo bang voor die jongens dat ze niet wilde dat er aangifte werd gedaan." De jongens hebben ongeveer zeven jaar ge voetbald bij Voorschoten '97. „Dat verve lende gedrag is langzaam maar zeker geko men. Eerst stalen ze alleen bij de tegenpar tij, bij uitwedstrijden. Later ook van hun ei gen teamgenoten. Alles wat los en vast zat werd meegenomen. Geld, sleutels, papie ren, kleding, schoenen." Pagina R5: Machteloos gevoel overheerst bij gemeente Oltmans mogelijk coach Pakistan den haag - De Pakistaanse hoc- keybond wil Roelant Oltmans als coach van het nationale elf tal. Oltmans, die verantwoorde lijk is voor de mannenploeg van HCKZ, moet de plaats innemen van Rashid Junior, die onlangs opstapte nadat Pakistan de fi nale van de Asia Cup van India had verloren. De Oegstgeeste- naar zou in ieder geval tot en met de Olympische Spelen van Athene moeten aanblijven. Pagina Sport SBS kaapt rechten Formule 1 op tv Hilversum - Niet RTL5 (onder deel van HMG) maar SBS gaat volgend seizoen de Formule 1 uitzenden. HMG zegt veel ge boden te hebben voor verlen ging van het contract. Meer bie den was onverantwoord, aldus een woordvoerster. ...de zulvelste v woubrugge - De politie heeft gisteravond op de N446 in Woubrugge een 32- jarige Alphense automobilist van de weg geplukt omdat hij in een auto reed waarvan het rechter voorwiel com pleet ontbrak. De man was zwaar onder invloed. Hij bracht met zijn gedrag niet alleen zichzelf in gevaar maar ook zijn twee kinderen. Op de voorstoel zat een 4-ja- rig kind niet in de gordel en op de achterbank lag een 15-jarig kind te slapen. Het vermoeden bestaat dat de man in Leiden al in de auto was gestapt. Daar kwam eerder op de avond een melding bij de politie binnen over een auto op drie wielen. den haag/gpd - Supermarkten zijn niet in staat het hoofd te bieden aan winkeldieven en mensen die overlast veroorza ken in of voor de winkels. De frustratie is hoog, want „er wordt al jaren met de politiek over gesproken, maar van af spraken komt bitter weinig te recht", aldus Miranda Boer van het Centraal Bureau Levens middelenhandel (CBL). „De su permarkt kan weinig doen." Een 43-jarige vrouw in Amster dam kwam maandagavond om het leven nadat zij door super- marktpersoneel hardhandig was aangepakt. Vijf personeels leden zijn aangehouden. De branche, die met tiendui zenden diefstallen per dag te maken heeft, verwacht niet veel meer van de politie. „Die heeft vaak andere prioriteiten, of de zaak is al opgelost voor de poli tie ter plaatse is." De schade door diefstal en overlast wordt geraamd op 180 miljoen euro per jaar. Hoe vaak overlast wordt veroorzaakt, houdt het CBL niet bij! De woordvoerster erkent dat 'frustratie en emotie' welig tie ren, „maar meestal weten we dat in de hand te houden". Daar staat tegenover dat dieven en andere lastposten met de dag agressiever worden. De supermarkten investeren jaarlijks negentig miljoen euro - de helft van de schade die ze lij den - in training van personeel en veiligheidsmaatregelen. Een probleem is dat winkeliers vaak geen aangifte meer doen van diefstal. De winkeliers zeggen dat ze aan het eind van hun La tijn te zijn en niet nog meer kunnen doen. Pagina Gesprek van de Dag: Meer over overleden vrouw bij supermarkt Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken NaamM V Telefoon (Lvm controle nabezocging) gaan zorgviidg Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 *e\ met petsoonsgegevens. In he» coWon van de krant treft u nadere rftxmalie aé Bij machtiging tot 19,70 Handtekening: 712141 400114 automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mjn bank-grounwier Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10