KUNST CULTUUR Vijf theaters aan het Leidseplein slaan handen ineej 'Benieuwd of ik nog als man zou klinken' Modebedrijf bouwt opvallend hoofdkantoor Joke Bontenbal maakt vriendelijke zachtaardige monstr Weinig Nederland auteurs oj Buchmessfj De provinciale weg tussen Leimuiden en Lisse biedt, dankzij het hoogteverschil bij de spoorlijnoverbrugging bij Nieuw-Vennep, een spectaculair uitzicht op een nieuwe bedrijvenlo- catie. Het net opgeleverde hoofdkantoor van Lé- on Mode ligt pal aan deze N207 en presenteert zich met een opvallend volume nadrukkelijk aan de weggebruikers. Op steenworpafstand van de A4 en A44 en vlakbij Schiphol maakt de gemeente Haarlemmermeer zich in Nieuw-Vennep Zuid sterk voor de aanleg van een bijzonder bedrijfsterrein. Er is een glooi end park aangelegd waar kantoren zullen komen met een chique uitstraling. Een bedrijvenpark dat ommuurd wordt met hoge baksteen wanden en dat beschikt over een statige entree. Het groe ne karakter, de begroeide schanskorven langs het circuit en de fraai gedetailleerde bebouwing langs de randen zullen gaan functioneren als het visitekaartje voor de gehuisveste bedrijven, aldus het beeldkwaliteitplan van de gemeente. In nauw overleg met de gemeente worden de architecten geselecteerd en onder toeziend oog van de coör dinerend architect Rien de Ruiter, wordt elk ont werp getoetst en gekeurd. Voornaamste doel is om het steeds vaker opdoemende schrikbeeld van losse dozen in eindeloze rijen langs de snel weg te voorkomen. Hiertoe is een totaal park ontworpen met een duidelijke begrenzing en een entree. Het terrein wordt begrensd door de N207, de spoorlijn Leiden-Schiphol en de Hoofdvaart en beslaat ongeveer 53 hectare. Hiervan wordt zo'n 33 hectare uitgegeven aan 25 bedrijvencom plexen. Centraal ligt een ietwat anoniem plant soen met slingerende paden langs waterpartijen, stuikgewas en jonge boompjes. Een mogelijke hinchwandeling alhier draagt ongetwijfeld bij aan een prettige werkomgeving, maar het is jam mer dat er geen aardig etablissement staat ter be vordering van de levendigheid. Langs de snelweg zal het park worden afgeschermd door een muur van 7,5 meter hoog. De muur wordt per kavel ge bouwd zodat er openingen in kunnen worden gemaakt, van maximaal 25 procent, of dat er bouwdelen door of overheen kunnen steken. Het hoofdkantoor van Léon Mode bestaat uit een grote opslaghal van 30 bij 60 meter en uit een kantoortoren van vijf bouwlagen. Deze toren be schikt over duizend vierkante meter en ligt op de westelijke hoek van de opslaghal, direct aan de N207. Het getrapte volume met schuine gevels vormt een blikvanger. De opgave luidde om iets met de muur van het park te doen, zodat er een relatie met de snelweg wordt aangegaan, aldus Henk Pouw, de betrok ken projectarchitect van ONX-architecten uit Haarlem. Het gehele complex is naar de rand van de kavel geschoven, zodat de muur van het park in de gevel kon worden opgenomen. De entree Kgt op de eerste verdieping, op het dak van de distributiehal en is bereikbaar via een brede hel- lingbaan met parkeerplaatsen. Hoewel de entree aan de zijde van het bedrijvenpark ligt, fungeert de gevel langs de snelweg als fagade omdat hier het bedrijf zich aan de buitenwereld presenteert Het enorme raam van het atelier op de derde en vierde verdieping, waar kledingontwerpers en stylisten werkzaam zijn, vormt het gezicht van firma. Terwijl de grote, vierkante etalage fraai uit zicht biedt over de eindeloze Haarlemmermeer polder lijkt het vanaf de snelweg een groot beeld scherm dat haast uitreikt over de weg heen. Niet alleen is de bedrijfsnaam die hier in grote letters staat geschreven goed leesbaar, ook verwijzen de lange gordijnen, 's avonds verlicht met gekleurd neonlicht, naar de textiel- en modewereld De grafische gevelbekleding van rood gecoate alumi nium lamellen benadrukt de abstracte vorm van het kantoor. In de opslaghal, bekleed met grijze golfplaten, zijn aan de ingangszijde in een strak ritme een reeks vierkante deuren geplaatst. Hier worden per kwartaal zo'n 120.000 kledingstukken in- ai uitgeloodsL De dameskleding wordt aan kleding rekken gelost en via een intern railsysteem in de hal opgeslagen waarna ze vervolgens over 25 fili alen in Nederland wordt gedistribueerd Joosje van Geest 5) van een van de zalen sta#3| zwanen waarvan de een) op de ander is gekli Hoewel zij elkaar met htfam ge halzen proberen te b( ïeni is dat gedoemd te milde doordat de poten van venste zwaan vreselijk weg zitten. Op een ande ;te i in de zaal maakt een mei n he figuur, die als hoofd eeiiad wenkop heeft, een haniniljc terwijl op zijn billen e< heeft plaatsgenomen. Stii: stuk zijn de beelden va tenbal luchtig van kar: veel fantasie vervaard^ aangenaam om te zien. Wat dat betreft vormen sterk contrast met de scljinli en en tekeningen van h< de-exposant Truus ^n. Haar abstracte werk (ma; minder gemakkelijk te gronden. Serdijn maakt kooltekeningen waarin z posities afbeeldt die bouwd zijn uit recht! vormen en diagonale liji|{|j het eerste gezicht lijkt 1 warboel. Pas na enige l ken wordt duidelijk dat he B op1 Ja j de daarmee oefent in het ijiam ven van structuren. Wat Tel< sultaat van deze oefende wordt duidelijk in haari rpeli rijen. Vaak zijn die gescgdii in romantische, zachte w roze, grijs of lichtgeel, i geke hebben ook allemaal eei le pi kem met krachtige i rood, zwart, wit, ora ?enc blauw. Daarmee geeft aLan werk pit, precies zoals B Dai bal dat doet met haar en gevoel voor humor, best erks Foto: Reuters/Lee Besford Luciano Pavarotti presenteert album londen - De Italiaanse tenor Luciano Pavarotti gaf gisteren een persconferentie in Londen. Hij presenteerde zijn nieuwe al bum Ti Adoro'. De cd wordt op 10 november uitgebracht als voorpoefje van de wereldtour nee in 2004 en Pavarotti's aan gekondigde pensionering in 2005. Van Herwijnen vervangt Droge den haag - Acteur Carol van Herwijnen vervangt Gert-Jan Droge in de toneelvoorstelling Cyrano de Bergerac' van het Nationale Toneel. Dröge zou de rol van graaf De Guiche spelen, maar hij trok zich verleden week terug. Na een aantal we ken repeteren oordeelde de tv- presentator zelf dat de rol toch te zwaar is voor iemand met weinig ervaring. De keuze voor Van Herwijnen als vervanger is opmerkelijk omdat hij twee we ken geleden uit een andere pro ductie van het Nationale Toneel werd gezet. Hij had onenigheid met de regisseur van Tartuffe'. 'De Tweeling' weer in roulatie Hilversum - De film 'De Twee ling', die vrijdag een Gouden Kalf won voor beste speelfilm, is opnieuw op grote schermen te zien. Als gevolg van de over winning is besloten om de film weer in 31 bioscopen in roula tie te brengen. 'De Tweeling' Aran regisseur Ben Sombogaart ging op 2 december 2002 in première en trok sindsdien 670.000 bezoekers. De speelfilm vertelt het verhaal Aran de twee ling Lotte en Anna Bamberg die na de dood Aran him ouders ge scheiden opgroeien. Anna blijft in Duitsland wonen, Lotte ver huist naar een welgestelde Ne derlandse familie. Dansprijzen voor Léon en Van Dijk Amsterdam - De Prijzen Aran Verdienste 2003 Aran Stichting Dansersfonds '79 zijn uitgereikt aan danseres Sol Léon en vi- deomaster Henk Aran Dijk. De Aanmoedingsprijs 2003 ging naar choreograaf en educatief medewerker Adriaan Luteijn. De ex-dansers Alexandra Radi us en Han Ebbelaar overhan digden de prijzen gisteren in het Muziektheater in Amster dam. Zij zijn de initiatiefnemers van Dansersfonds '79. Met het toekennen Aran prijzen en het verlenen Aran beurzen wil de stichting jong Nederlands danstalent stimuleren en reeds lang bewezen danskunst eren. amsterdam/anp - De vijf theaters aan het Leidseplein in Amsterdam willen het plein een nieuwe kleur geven en te rug op de kaart zetten als cultuurplein. Daarvoor hebben BeUeArue/Nieuwe de la Mar, De Balie, de Melkweg, Paradi- so en de Stadsschouwburg Amsterdam tijdelijk de Stich ting Samenwerkende Leidseplein Theaters in het leven geroepen. „Bij het Leidseplein krijg je nu nog meer een transitgevoel dan een pleingevoel", zegt M. Verstappen, die als artistiek leider Aran de stichting is aangetrokken. „De uitstraling wordt te veel benomen door het vervoer.'' De nieuwe stichting moet gebruikers van tram en taxi die nu nog het plein passeren, het theater in lokken door het organiseren van grote festiirals en evenementen in de theaters en op het plein. De bedoeling is om in een eerste periode van drie jaar acht manifestaties te ontwikkelen. Het plein zelf „als sym bool van belangrijke culturele geschiedenis, als kruispunt van transport, vertier en kunst" vormt de basis voor pro grammering en productie. Met de samenwerking gaan de theaters ook werken aan de onderlinge uitwisseling van expertise: inhoudelijk, productioneel en op het gebied van publiekswerking. Er zijn al drie evenementen in voorbereiding voor 2004 en 2005. In juni volgend jaar staat 'Kunstkoters' op het pro gramma, een meerdaags festival voor en over kinderen en families. In oktober volgt 'Leidsepleinhotel', een program ma waarin het passantenverkeer op het plein centraal staat. In 2005 presenteren de Amsterdamse theaters het internationale programma 'De Nachten; Poetry in mo tion', waarbij ook trams en taxi's worden ingi De theaters kiezen voor samenwerking in een tijd F Leidseplein flinke verbouwingen te wachten s f' 2004 begint een ingrijpende uitbreiding en re de Stadsschouwburg Amsterdam. De Vanden dation wil van het Nieuwe de la Martheater tu grenzende bioscoopzalen Calypso en Cinerar| I nieuw theatercomplex maken. Beide plannen r dragen aan de opwaardering van het Leidseplein S geving. beeldende kunst recensie Bernadette van der Goes Expositie: Keramische beelden van Joke Bontenbal en schilderijen van Truus Serdijn. Prijzen: 125 tot en met 800 euro. Te zien: t/m 15/10, wo 14-16 uur, vr 15-17 uur en 19-21 uur, za 12-17 uw. zo 13- 17 uur, galerie Het Oude Raadhuis, Dorpsstraat 36, Warmond. In de hal van de Warmondse galerie Het Oude Raadhuis staat een vriendelijk monster. Hoewel dit beeld, vervaardigd in keramiek door Joke Bonten bal, de titel 'Verschrikking' draagt, is het helemaal niet angstaanjagend. Het monster heeft een mollig zwart li chaam, grote voeten en een enorme bek, maar uit zijn ogen stromen a<vitte tranen. In zijn handen houdt hij een klein mensenkind. Niet om het te vermorzelen of op te eten. Nee, hij koestert en beschermt het. Deze vriendelijkheid en zacht aardigheid treffen we in meer beelden van Bontenbal aan. Vaak bestaan ze uit een opeen stapeling van dieren. In 'I wan na go home' zijn dat een kan goeroe met een jonkie in zijn buidel. Op zijn rug staat een grote vogel, die op zijn beurt een muisje op zijn kop draagt. Parmantig staat het groepje te poseren, klaar om weg te hup pen. Ook de meeste andere beelden getuigen van veel ge voel voor humor. In een hoek Sean French publiceert roman zonder zijn echtgenote door Peter Kuijt londen - Nadat begin dit jaar zijn vrouw en 'partner in crime' Nicci Gerrard succesvol debu teerde met de roman 'De onder stroom', gaat nu ook Sean French (44), de mannelijke helft van het thrillerduo Nicci French, even solo. Na twee experimente le romans onder eigen naam moet French'jongste boek, 'Dit is het begin', worden beschouwd als een doorstart In zijn roman 'Dit is het begin' vertelt Sean French het verhaal van de 26-jarige Mark Foil, een Londenaar die aanvankelijk de passiviteit tot deugd heeft ver heven. Een lege beurs dwingt hem te gaan werken bij een callcenter van waaruit hij men sen bestookt met onzinnige aanbiedingen. Foil stapt over naar Arerzekeringsmaatschappij Waverley waar hij twee keer zo veel kan verdienen. Hij werkt naar volle tevredenheid op de afdeling claims totdat een one night stand hem opjut het ho gerop te zoeken. Hij mag ho gerop en met de verzuurde ve teraan Giles Buckland Avordt Foil erop uitgestuurd om te on derzoeken of de gezondheids klachten Aran bewoners Aran het dorpje Marston Green daad werkelijk worden veroorzaakt door de vuilverbrandingsinstal latie Marshco, een cliënt Aran Waverley. FoD komt erachter dat een groot aantal inwoners van het dorp lijdt aan kanker. Het kwaad lijkt van Marshco te komen. Foils passiviteit wordt verdrongen door zijn geweten, cynisme maakt plaats voor compassie: kiest hij voor zijn baas of voor zieke bewoners? En stroken zijn gevoelens voor de activiste met borstkanker wel met de belangen Aran zijn bedrijf? Nederland is het eerste land waar 'Dit is het begin' wordt ge publiceerd. „De vertaling is twee drie maanden eerder dan de Engelse uitgave", zegt French. „Omdat jullie Neder landers zo goed de vreemde ta len beheersen zijn er veel die ook naar de Engelse editie grij pen. Dat wil de Nederlandse uitgever ondenrangen, vandaar dat de vertaling veel eerder uit komt. Het laatste boek Aran Nic ci en mij, 'De verborgen glim lach', is bij jullie ook al enkele maanden uit, maar wordt bij ons pas komend voorjaar gepu bliceerd." 'Dit is het begin' is de eerste ro man van French sinds hij met zijn echtgenote hun succesArolle reeks opbouwde. „Voordat wij begonnen had ik al twee ro mans geschreven. Na die twee de wist ik eigenlijk niet meer Avelke kant ik op moest. En op dat moment suggereerde Nicci om samen 'Het geheugenspel' te schrijven. Sindsdien hebben we er zes of zeven gemaakt. Maar we voelden allebei dat we ook nog zelf boeken wilden schrijven. Na onze voorlaatste, 'De bewoonde wereld', zijn we er beiden aan begonnen. Tege lijkertijd, maar Nicci schrijft twee keer zo snel als ik, zij was een jaar eerder klaar." French denkt dat Nicci's solo roman 'De onderstroom' voor zijn wouw als een bevrijding moet zijn gekomen. „Zij had nog nooit eerder alleen een boek geschreven." Voor de mannelijke partner was juist schrijven als Nicci French een openbaring. „Onder een andere naam publiceren betekende dat ik op een dndere manier kon schrijven, als een vrouwelijke auteur verhalen maken, op een A/vijze die ik alleen nooit gedaan zou hebben. En nu dacht ik mezelf weer eens op te zoeken door even solo te gaan. Ik was benieuwd of ik na die Nicci French-romans veranderd Avas. Of ik nog als een man zou klin ken." Waar Nicci French volgens French 'een direct emotionele stem' heeft, is hijzelf meer af standelijk. „Als man kun je je makkelijker afzonderen dan een vrouw. Als je als vrouw er gens alleen op een terrasje zit, wordt er naar je gekeken, wordt er makkelijker een praatje met je aangeknoopt. Je kunt als vrouw niet anoniem blijven. De heldin uit een Nicci French- thriller oyerkomt altijd iets. In een Sean French-boek moet de held juist actief zijn." Toen hij op de helft van zijn ro man was, gaf hij het zijn vrouw te lezen. „Ze reageerde heel an ders dan op mijn bijdragen aan de Nicci French-thrillers. Want aan die boeken schrijft zij ook. Nu gaf ze bijna afstandelijk commentaar." Hij herinnert zich nog het moment dat hij het debuut van zijn vrouw las. „Ik Avist niet hoe te reageren. Moest ik enthousiast zijn of be zorgd? Ik vond 'De onder stroom' zó goed, maar de toon was zó anders. Ik vroeg me af of we nog wel in staat zouden zijn samen thrillers te schrijven." French liep al jaren rond met de intrige voor zijn roman. Zijn broer, die arts is, bracht de au teur op het idee voor 'Dit is het begin'. „Hij had over de bom bardementen op Londen in de Tweede Wereldoorlog gelezen. Er deden toen geruchten de ronde dat de Duitsers alleen ar beidersbuurten en joodse wij ken als doehvit hadden. Als je op een kaart keek waar de in slagen waren, dan leek dat ook zo. Maar uiteindelijk, bleek het gewoon toeval. Verzekerings maatschappijen laten zich wel leiden door die cijfers. Ze kijken naar de statistieken, de puinho pen van het menselijk leven, en berekenen de premies. Een ver- BOUWKUNST Sean French: „Een verzekering is als het ware een ontmoetingspunt tussen wiskunde en de mens." Foto: GPD/Peter Kuijt zekering is als het ware een ont moetingspunt tussen wiskunde en de mens." De stijl in 'Dit is het begin' is wat rauwer dan we van Nicci French gewend zijn. Sean French neemt geen blad voor zijn mond. „In Nicci's roman 'De onderstroom' komt nauwe lijks grof taalgebruik voor. En dat is nou zo eigenaardig. Van ons tweeën is Nicci degene die thuis het meeste vloekt." Een ander verschil tussen hem en Nicci is dat zijn vrouw hieer vertrouwen heeft in de mens heid dan hijzelf. „Zij leeft op hoop. Zij vindt het tragisch als iets mislukt. Ik daarentegen haal mijn schouders op: wat had je dan verwacht?" Sean French: 'Dit is het begin', uitgeverij Anthos, 18,90 euro. De roman ligt op 10 oktober in de Avinkel. frankfurt/anp - Een kleji-z tal Nederlandse auteursvo jaar aanwezig op de 55stjjd; van de Frankfurter BucHit 1 de grootste boekenbeijist; wereld. De beurs begin-ui gen en duurt rijf dagen, t fr Cees Nooteboom is er pre nodiging van een Duitse) h< ver wel bij, zegt direct sj Kraima van de stichtingls. tieve Propaganda voor Ij derlandse Boek (CPNB)jl» de rest zit elke NederlanJ gever er, maar er is geejm tournee gepland van een ver. De 'Messe' is ook eiï - vakbeurs. In diverse haltra je voetbalvelden vol metiet jes van uitgevers die pipii auteursrechten te kopei|ev( verkopen." on! Uitgeverij De Bezige geen schrijvers naar di stad, omdat het bedrijf jaar zestig jaar bestaat, jaar wil De Bezige Bij ken. Vassallucci stuurt schrijver Harmen van Hij is ook bekend als illugle; maar tekende onlangs roman 'Wonderland'. Ui Bert Bakker heeft geen in Franfurt, maar dat is een woordvoerder in king met voorgaande jarigf een uitzondering. Namens uitgeverij Veei Karei Glastra van Loon r pst de boekenbeurs. Volge :ijr woordvoerster van het lands Literair Product n. Vertalingenfonds bestaal eei nog de mogelijkheid dat Palmen haar opw wa maakt. „Maar Nederlanpw geen bijzondere rol beurs, dus het ligt niet ineld der verwachting dat 3 schrijvers uit Nederland a Rusland is dit jaar gastl rvc de beurs. Het land vril nd leen grote Russische scien uit het verleden voor h< lin licht brengen, maar ju aandacht besteden aan den en de toekomst. De sche detective bijvo u< schijnt erg in opkomst en dat zal op de BucIjk blijken. iro lag one che Het] hoofdkantoor van Léon Mode langs de N207 tussen Leimuiden en Lisse. Publiciteitsfoto

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18