Endemol: flops door inschattingsfouten 'De bachelor is saaie vent' MEDIA Ik mis je wordt geen tranentrekker Hoe tv-maker een beroep werd Dertig banen verdwijnen bij AVRO 'Masterplan en Sterrenbeurs onbekend bij kijkers' KRO-journaal over Hameien Artiesten chatten met fans op Sky 'Je keek een tijdje bij collega's en dan probeerde je maar wat' Nominatie Idols voor Televizier-Ring DINSDAG 7 OKTOBER 2O0: door onze mediaredactle Hilversum - Bij de AVRO ver dwijnen dit jaar nog dertig ar beidsplaatsen als gevolg van bezuinigingen. De directie sluit gedwongen ontslagen niet uit. Het personeel is gisteren op de hoogte gebracht van de bezui nigingsplannen. De omroep schrapt banen op zowel technische afdelingen als op redacties van programma's. Vakbond en ondernemingsraad zijn boos omdat ze niet bij de plannen betrokken zouden zijn. „We zijn geheel gepasseerd", aldus secretaris Thomas Bru ning van journalistenvakbond NVJ. Voorzitter Cees van Zijt- veld van de ondernemingsraad: „We willen er bij betrokken worden." Van Zijtveld noemt de bezuinigingen 'onafwend baar'. Zakelijk directeur Frans Maréchal stelt dat het niet om een reorganisatie gaat, en dat de bonden daarom niet eerder formeel op de hoogte zijn ge steld. De AVRO moet voor een bedrag van 3,5 miljoen euro saneren. Dat is de bijdrage van de AVRO aan het totale bedrag van veer tig miljoen euro dat alle publie ke omroepen samen volgend jaar bezuinigen. De AVRO wil ook goedkoper gaan werken door meer pro gramma's te herhalen, minder geld uit te geven aan onder steunende afdelingen en meer samen te werken met andere omroepen. Zo denkt Maréchal aan het gezamenlijk inkopen van films met KRO en NCRV. Ook zou er met die omroepen intensiever samengewerkt kun nen worden op de redactie van Netwerk, aldus Maréchal. Masterplan en Sterrenbeurs wer den vooraf getipt als dé kijkcij fersuccessen van dit najaar. Het oordeel van de kijker is echter meedogenloos. Beide program ma's worden niet tot nauwelijks bekeken. Staat de naam Ende mol op de aftiteling nog langer garant voor torenhoge kijkcij fers? door Berrit de Lange Hilversum - „Een gigahit zal Masterplan nooit meer worden, maar we hopen er voor Yorin alsnog een redelijk scorend programma van te maken", zegt Paul Römer, algemeen di recteur van Endemol Neder land. „Het programma heeft een valse start gehad en een tweede kans bestaat niet in tv- land." Masterplan en Sterrenbeurs werden groots en met veel aplomb aangekondigd als dé publiekstrekkers van dit najaar. Inmiddels kunnen beiden in de categorie flops geschaard wor den. „Waarom het niet gelukt is? Als ik dat zou weten, zouden we het anders hebben aange pakt", zegt Römer. „Van nieu we formules weet je nooit van te voren of ze aanslaan Het ver velende is dat het nu twee in het oog springende program ma's betreft. Het probleem van Masterplan en Sterrenbeurs is niet dat kijkers het niet mooi vonden en wegzapten. De pro gramma's hebben de kijkers simpelweg nooit bereikt." Een inschattingsfout van de kant van de producent en de tv- zenders Yorin en SBS 6, ver klaart Römer. „Bij Sterrenbeurs gingen we uit van de veronder stelling dat de combinatie van internetspel en tv-programma veel kijkers zou aanspreken. Dat bleek een vergissing. Op in ternet wordt door een kleine groep flink gehandeld in aande len bekende Nederlanders, het programma echter bereikt niet het brede publiek waarop we hadden gehoopt." Masterplan is te 'mysterieus ge promoot', aldus Römer. „We hebben van te voren expres heel schimmig gedaan over de inhoud, in de hoop dat de men sen nieuwsgierig zouden zijn, er in zouden rollen en er uitein delijk verslaafd aan zouden ra ken. Dat blijkt een misvatting: kijkers hebben liever een helder beeld van wat hen te wachten staat." Sterrenbeurs is op SBS 6 inmiddels verbannen naar de late avond. Masterplan is vanaf volgende week alleen op don derdag bij Yorin te zien, wordt minder traag en de 'mysterieu ze' teksten van de master wor den begrijpelijker. Leo van der Goot, programma directeur van RTL 4, RTL 5 en Yorin is nog steeds overtuigd van het concept. „Het is na tuurlijk heel vervelend, je be stelt een programma niet om het te laten mislukken. Maar we hebben Masterplan nog niet opgegeven, we hopen de kijkers langzaan maar zeker aan boord te halen." John de Mol repte twee jaar geleden al over Mas terplan als ultieme opvolger van Big Brother. Op dezelfde dag dat hij het relatieprogram ma Blind Vertrouwen, dat op SBS 6 ook al geen hit werd, uit riep tot 'speerpunt' van Ende mol. De afgelopen tv-seizoenen flopten ook al Endemol-formu- les als Star Academy, de 'telen- ovela' Bonbini Beach en D'r op of d'r onder, de SBS-variant van Idols. „Daar staat tegenover dat En demol nog altijd heel veel suc cesvolle programma's op de buis brengt", zegt Römer. „Baantjer, Goede tijden, slechte tijden, Miljoenenjacht en ga zo maar door. Maar bij Endemol willen we ook vernieuwen. Je ziet dat op dit moment vooral oude, vertrouwde genres ver schrikkelijk goed scoren. Nieu wigheid slaat op dit ogenblik niet erg aan. Wij zouden ook voor de gemakkelijke weg kun nen kiezen door er de zoveelste docusoap over een bekende Nederlander tegenaan te gooi en. Maar dan wordt het aanbod wel erg eenvormig. Als je risi co's durft te nemen, gaat er ook wel eens wat mis." De veronderstelling dat 'de ma gie van John de Mol', die als creatief topman bij Endemol International zowel Masterplan als Sterrenbeurs bedacht, wel licht is uitgewerkt, bestrijdt Rö mer fel. „Ik weet zeker dat hij binnen twee jaar weer één of twee gigantische successen op zijn naam heeft staan." Hilversum - De EO begint van avond met het nieuwe pro gramma Ik mis je, waarin nabe staanden terugblikken op het leven en de dood van overleden dierbaren. Aan de hand van fo to's, interviews en videomateri aal wordt een zo betrouwbaar mogelijk beeld geschetst van de overledenen. In de eerste aflevering vertelt een 18-jarig meisje over haar vriend, die stierf aan botkanker. Marion Lutke, die eerder pro gramma's presenteerde als VrouwZijn, Man/Vrouw en Jongleren, neemt nu de presen tatie van Ik mis je op zich. Is zij niet bang dat dit een goed kope tranentrekker wordt? „Nee, omdat ik denk dat het een écht programma wordt, waarin we ook de minder leuke kanten van degene die overle den is laten zien. Zowel positie ve als negatieve dingen komen aan bod. Het is geen program ma waarin alleen 'oh wat was het toch fijn en geweldig' een plek heeft. Het wordt een op recht programma. Als je daarbij moet huilen is dat niet erg." Marion heeft een pasklaar ant woord op de vraag waarom dit programma er gekomen is. „Ei genlijk om drie redenen. Het helpt de mensen om de dood van hun geliefde goed te kun nen verwerken. Ook is het een soort herinnering, waar men sen blijvend naar kunnen kij- Hilversum - De KRO besteedt ruimschoots aandacht aan de totstandkoming van de musical Hameien die volgende week maandag start in de theaters. De musical is gebaseerd op de succesvolle jeugdserie Kunt u mij de weg naar Hameien ver tellen meneer, waarvan de KRO 45 afleveringen uitzond tussen 1972 en 1976. Zaterdag en zon dag zendt de KRO speciale Ha melenprogramma's uit op Ne derland 1 en Nederland 3. Hier aan voorafgaande is er deze week in KRO's Kindertijd op Z@ppelin dagelijks een kort Ha meien-journaal te zien. Hilversum - Nederlandse topar tiesten gaan zondag chatten met de luisteraars van Sky Ra dio 101 FM. Voorafgaand aan het Friends for War Child-con cert zullen Marco Borsato, Ilse DeLange, Blof, Acda de Mun- nik, Van Dik Hout, Trijntje Oos terhuis, Krezip en Ivar vragen beantwoorden vanuit Ahoy' in een speciale chatbox voor War Child op www.skyradio.nl. Het concert is uitverkocht, maar Sky Radio heeft nog een paar kaarten die te winnen zijn op skyradio.nl. Bovendien maakt één luisteraar kans op een 'meet greet' met alle arties ten. Presentator Marion Lutke: Je zou Ik mis je ook bunnen zien als een eerbetoon aan degene die overleden is." Foto: GPD/CEES ZORN ken. Je zou het ook kunnen zien als een eerbetoon aan degene die overleden is." „Mensen hopen dat iemand anders ook wat aan hun verhaal hebben, ze willen anderen hel pen. Dat doen ze vaak vanuit hun motivatie als christen. We wilden eerst een programma met bijvoorbeeld ouders die hun kinderen niet meer zien, omdat ze ver weg wonen, of omdat ze geen contact meer willen. Maar dat vonden we ei genlijk wel een beetje opper vlakkig, we wisten ook niet wat we er verder mee moesten. Het gaat dan zo snel lijken op Spoorloos, en dat wilden we niet." Zoals het de EO betaamt, heeft het geloof ook een plek in het programma. Dit gebeurt niet op de belerende manier die de EO nog wel eens wil toepassen, als we Marion mogen geloven. „Het geloof speelt wel een be langrijke rol in het programma, althans, zo belangrijk als het voor de gast is. Het is niet 'het was wel erg, maar God is goed'. Dat willen we helemaal niet." „We gaan de mensen absoluut geen dingen in de mond leg- Ester Looyen vermaakte zich wel in de Bachelor-villa, maar voelde zich niet prettig bij de conservatieve gedachte van 'mannetje werkt vrouwtje thuis'. Foto: GPD/Cees Baars gen. Het meisje in het eerste programma heeft heel veel twij fels gehad. Ze gaat bijvoorbeeld niet meer naar de kerk. Maar het gaat over héér geloof, héér beleving en héér twijfels. Dat zenden we uit." Toch wijst Ma rion er fijntjes op dat mensen die niet geloven naar alle waar schijnlijkheid niet mee kunnen doen aan het programma. „Ik mis je is wat wij een 'verkondi gend programma' noemen. Het geloof speelt een rol, we willen laten zien wat het geloof bete kent bij een gebeurtenis als de dood." Net als bij haar vorige program ma Jongleren, wordt ook Ik mis je op locatie gefilmd. Het graf van de overledene wordt bij voorbeeld bezocht, of de nabe staande gaat met Marion naar plekken die belangrijk zijn ge weest voor de overledene. Het op locatie filmen was een be wuste keuze. „Als je mensen in de studio aan tafel uitnodigt, komen ze op een vreemde plek. Dat is iets minder veilig. Boven dien ga ik meerdere dagen naar de mensen toe, ik trek langer met ze op. Dan gaan mensen je ook echt kennen. Je krijgt wat met ze. Dat vind ik heel pret tig" Rianne Vaartjes Ik mis je, EO, Nederland 1, 22.40 uur 'Snollenfestijn' kopte een roddel blad vorige week. 'De vrouwen in de Bachelor zijn escortgids, in gehuurd voor 500 euro per dag'. Naast de tekst een foto waarop ook het gezicht van deelneem ster Ester Looyen prijkt. De onop houdelijke aandacht van die kap persbladen noemt de 31-jarige Apeldoornse de grootste erger nis die ze aan haar televisie- avontuur met Neerlands be kendste vrijgezel Roderick Hil- horst heeft overgehouden. door Jan van Mullem Apeldoorn - Het heeft iets wan hopigs: 25 single dames die via een tv-programma 'aan de man' proberen te komen. Oog in oog met Ester Looyen wordt het onbegrip alleen maar gro ter. De vlotte, langharige en goedgebekte Apeldoornse heeft niet achter in de rij gestaan toen de vrouwelijke schoonhe den werden uitgedeeld. Zo'n 'lekker ding' - getuige haar baan als productmanager van een uitgeverij bovendien eentje met looks én brains - hoeft toch niet zelf op jacht? Of hoopt ze via een glad en populair gesti leerd amusementsprogramma bekend te worden? „Toen ik in februari werd ge- scout via een kapper in Apel doorn was mijn eerste gedach te: God nee, iedereen zal den ken dat ik desperaat op zoek ben naar een vent. Later ver dween dat idee. 'Wat kan mij het schelen', zei ik tegen me zelf, 'misschien is het wel een leuke ervaring'. Uit de summie re uitleg die ik van de scout kreeg, kon ik opmaken dat het geen ranzig programma zou door Klaas Koopman laren - „De omroepen interesseerden zich niet voor de televisieprogramma's. En dus niet voor de makers. Daarom bestond er de eerste tien jaar ook geen opleiding", zegt Leo Akkermans. Hij is 77 jaar, al sinds 1985 gepensioneerd. Nu is zijn boek verschenen: Televisie, beginjaren van een nieuw beroep. „Daar is eigenlijk nog nooit over ge schreven", zegt de oud-documentaire makervan de KRO. De eerste televisie-uitzending beleefde Nederland op 2 oktober 1951. „Met eni ge schroom kom ik uw huiskamer bin nen", zei staatssecretaris Cals op de al lereerste uitzendavond tegen de enkele duizenden tv-kijkers. „Je zou toch Hiep, hiep hoera hebben verwacht", vertelt Leo Akkermans thuis in Laren. Bijna niemand zag toen televisie zitten. Minister-president Drees vond dat de wederopbouw van Nederland niet ge diend werd door mensen zevenhon derd gulden voor een televisietoestel uit de zak te kloppen. Een Philips-direc- teur zag meer toekomst in de verkoop van projectieapparaten. De bioscoop wereld was tegen deze concurrent. En zelfs de omroepen zagen weinig heil in een radio met beeld. Maar de televisie kwam er toch. Toen Leo Akkermans in 1958 zijn studie sociologie had voltooid, trad de jonge doctorandus in dienst als documentai remaker bij de AVRO, die hij twee jaar later verruilde voor de KRO. „Het was belachelijk dat je als academicus bij de televisie ging werken", weet hij. Het was ook een vreemd wereldje. „Vol strekt gescheiden van de radio. Het ontbrak aan iedere vorm van opleiding. Je keek een tijdje bij collegés en dan probeerde je zelf maar wat. Je deed een voorstel en vervolgens maakte je een programma. Niemand binnen de om- roepleiding was geïnteresseerd. Het was altijd goed, als er maar geen herrie van kwam. Als de leden maar niet nega tief reageerden." Onderschatting van de televisiemakers leidde dan ook op 29 november 1961 tot een algemene televisiestaking, ge looft Akkermans. Het leek een looncon- flict, maar de pijn zat veel dieper. Die staking is de kern van Akkermans boek, waarin hij dus de wording van een nieuw beroep beschrijft: die van televi siemaker. Maar hij vertelt veel meer. Ook over de revolutionaire omschakeling van film naar video, hoe de NOS als monopolist van de techniek aan de eigen bureau cratie ten onder ging. En dat tv-pro- grammamakers een stuk minder ver zuild dachten dan hun werkgevers. „Dus wat zouden ze zich druk maken om Hilversum als ze hun arbeidsvreug de ook in Aalsmeer konden halen." In deze woorddocumentaire van feilen en feiten, verzameld in eigen werkomge ving, door middel interviews en speu ren in archieven wil Akkermans ook aantonen dat dit publieke omroepbe stel zichzelf heeft overleefd..Alleen de constructie van de zuilen is gebleven", constateert hij. Leo Akkermans in zijn eigen cinema, thuis in Laren. De film is de oorsprong van zijn interesse in televisie, die hem in staat stelde een nieuw beroep te leren. Foto: Ton Kastermans worden. Eerder sjiek, in een ro mantische entourage. Net een paar weken gratis vakantie. En ach, misschien zou ook die ba chelor best leuk zijn..." Looyen maakte vervolgens in druk tijdens een screentest in Hilversum. „Ik spetterde van het beeldscherm af, had een verhaal te vertellen, paste in het plaatje, zo werd me daar ver teld." Na overleg met haar baas over een 'spontane vakantie met onbekende tijdsduur', ver trok Looyen twee maanden la ter samen met 24 andere sin gles richting het Spaanse Mar- bella. Leuk koppie De Apeldoornse overleefde de eerste schifting. De nog altijd achter de coulissen verblijven de bachelor zette tien dames meteen weer op het vliegtuig, zonder dat zij 'de vrouwenvüla' hadden bezocht. Diezelfde avond zagen de singles hem voor het eerst. „We moesten in zijn villa om de beurt een trap afdalen. Roderick stond bene den voor een kerinismakingsge- sprekje. Hij viel niet tegen. Leuk koppie, vond bijna iedereen. Hij reed motor - dezelfde als ik - en was sportief. Alleen* kwam 'ie ook wat krampachtig over." Afknapper voor Looyen per soonlijk was dat hij een vrouw wenste die 'er was als hij thuis kwam'. En hij wilde een gezin stichten. „Ik heb zelf een druk ke baan, voel me niet prettig bij die conservatieve gedachte van 'mannetje werken, vrouwtje thuis'. Aan trouwen en kids ben ik ook nog niet toe." Dat zei ze Roderick niet, maar de gedurfde openingszin 'Ben jij net zo saai als je eruit ziet?' had haar net zo goed een direc- Hilversum - Het populaire tele visieprogramma Idols van RTL 4 is genomineerd voor de Gouden TeleVizier-Ring 2003. Andere genomineerden zijn Li fe Cooking, eveneens van RTL 4 en Hart in Aktie van SBS 6. Dat heeft de AVRO gisteren bekendgemaakt. De gouden ring is een publieksprijs voor het beste televisieprogramma. Niet alleen het programma, maar ook de beide presentato ren Irene Moors en Carlo Bosz- hard van Life Cooking zijn genomineerd. Zij maken kans op de Zilveren TeleVizier-Ster ren voor respectievelijk televi sievrouw en televisieman van het jaar. Vorig jaar wonnen Moors en Boszhard de zilveren sterren. Het duo ondervindt dit jaar concurrentie van Hart in Aktie-presentatrice Wendy van Dijk, Anita Witzier van de KRO, Jochem van Gelder van de NCRV en Jack Spijkerman van de VARA. In de categorie beste jeugdpro gramma's strijden Fox Kids top 20, het Klokhuis en het Jeugd journaal. Wie de uiteindelijke winnaars worden, bepalen de kijkers die hun stem kunnen uitbrengen via speciale telefoonnummers. De uitslag volgt vrijdag 24 okto ber tijdens een gala-avond in de Heineken Music Hall in Am sterdam. te verwijdering uit de villa kun nen opleveren. Toch mocht ze - zonder Roderick ooit een zoen te hebben gegeven tijdens een één op één-date - twee weken blijven totdat het moment kwam dat ook de Apeldoornse met lege handen bleef staan tij dens de 'rozenceremonie', een teken dat de bachelor een streep door een naam heeft ge haald. Verdrietig was ze niet om het vertrek. „Zoals anderen die bij kans compleet idolaat van Ro derick waren, hem zelfs toezon gen, heb ik nooit gereageerd. Ik ben mezelf gebleven: soms kri tisch en fel, soms nuchter, bijna altijd gezellig. Dat zeggen mijn vrienden ook nu ze me op tele visie hebben gezien. Het doet me goed de bevestiging te krij gen dat ik me niet heb aange steld." Bedenkingen „Ik had mijn bedenkingen toen ik wegging: gaat dat goed, zo veel vrouwen bij elkaar die vechten om één man? Achteraf is het meegevallen. Als een van ons op date was, bleven we met z'n allen wakker tot ze terug kwam. Dat waren de leuke mo menten in de villa. De kijker heeft daar niets van meegekre gen. Jammer. Een blik in de vil la had een reëler beeld gegeven van het sfeertje dan die dage lijkse minuten waarin je voor de camera werd getrokken. Dan zeg je niet alles, blijft het opper vlakkiger." Ze heeft zich regelmatig ge stoord aan het gedrag van 'en kele dames'. „Steeds dezelfde zeurpieten. 'Ik wil geen vlees, ik ben vegetariër' of 'Hou er reke ning mee dat ik niet rook'. Word je op een gegeven mo ment héél moe van. Irritanter ert waren de momenten voc*° op date ging bij de make^ n kapper en kleding. Er wapei perkte tijd om iedereen f 3 maken. „Steeds waren hE* zelfden die nooit tevreden! ren met de kleur van de 1 schaduw of het uitgezoi jurkje. Zaten ze daar twel te stressen en te mopper) {j met als gevolg dat een ai 1 wegens tijdgebrek in eeif>s tiertje haar make up en l|nk- moest laten doen.tie: Sinds haar terugkomst iifo derland heeft Looyen ge£!( tact gehad met Roderick^ zover ik weet heeft niemi hem nog gesproken. Wel over hem in bladen, zien pikante foto's. Ik mis he^ Best een aardige vent hoo 1 maar niet mijn type." Ee1 vriendin heeft ze wel aaij^ programma overgehoudisi „Sabine - ook uit Apeldon. was mijn kamergenoot i|jj villa. We deelden een twu. soonsbed. Vreemd, naasB.' onbekende vrouw slapeen het schept wel een bandje Zwijgplicht 1 „Sabine heeft in de uitze van vrijdag de villa verlat zijn er nu nog drie. Ik vo(JJ een hevige concurrentiet™ zegt Ester. Die gewonneï^ door Gwen, die vervolgejg. relatie met de bachelor l^t heeft SBS 6 inmiddels veer Stilte. „Ik zeg niets." Wag* de Apeldoornse haar mofa| houdt, wordt snel duidelo 1 als de andere deelneemsjL' heeft Looyen een contra^5 RTL 4 moeten ondertekef Een van de bepalingen lu uit de school klappen tof boete van 45.000 euroM den. Zoveel is het avoni de Bachelor haar niet Top 10 meest bekeken programma's 1. Studio sport (zo, 19u) NOS 2. Kopspijkers VARA 3. Ajax-Club Brugge NOS 4. Baantjer RTL 4 5. Spoorloos KRO 6. Journaal (zo, 20u) NOS 7. Deportivo la Coruna-PSV NOS 8. Goede tijden, slechte tijden RTL 4 Studio Sport zaterdag Peter R de Vries NOS SBS 6 Top 10 meest bekeken kinderprogramma 1. Jeugdjournaal NOS 2. Klokhuis NPS 3. Haai henkie VPRO 4. Buurman en buurman VPRO 5. Sesamstraat NPS 6. Spullenbeesten VPRO 7. Kinderbevrijdingsfront VPRO 8. Blauw bloed VPRO 9. Braceface FOX Kids 10. Ernst, bobbie en de rest VPRO Marktaandelen in Nederland 1 Nederland 2 Nederland 3 RTL 4 RTL 5 Yorin SBS 6 NET 5 V8 (12.4) (17,8) (7.4) +/- (16,7) (5.5) - (5,9) - (10,6) (5.6) (4,6) - De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Lfy onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers xt De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de rf' aandelen van vorige week.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10