LEIDEN 8REGIO 'Belastingen juist omlaag in Warmond' 'Geweldig, ik beef helemaal' Alphenaar moet zijn goedheid bekopen met een schedelbasisfractuur •e angst voor S. it heel diep in 'oorschoten Rï Groenminnend Oegstgeest laat het flink afweten op natuurdag Succes van Rijnstreekhopper kost veel geld /en ontkomen ichtervolging choten - Vier verdachten zondagmorgen kwart ^jf een inbraak pleegden woning aan de Bachlaan irschoten konden met (Stolen auto ontsnappen doodlopende gedeelte (Van der Helmlaan. Het was de woning binnen- len via het keukenraam nen sleutelbossen, pas- jjewijs, geld en mobiele jns mee. Uit de garage i woning aan de Bachlaan fervolgens de auto gestart i weggenomen autosleu- p dat moment kreeg de de melding binnen van lolen auto. Het viertal Tij snel gesignaleerd op kseweg. Hierop werd een volging ingezet. Op de ipende Van der Helm- erd de auto tegen een gezet en renden de weg. Een verdere tie van de politie leverde niets meer op. rmatie over budget irp - Wie wil weten hoe jersoonsgebonden bud- ïvraagt en wat je er ver- mee kunt doen, kan te- een informatieavond ktober in de Muzenhof, rdijnsingel 4 in Leider- let dit budget kunnen mensen of mensen met idicap, ziekte of psychi- ndoening zorg en bege- op maat inkopen. Opge- et voor 22 oktober via 7000. Het programma im 20 uur en is gratis. ;e Alphense itjesslikker aan den rijn - De poli- in Alphen aan den Rijn ge bolletjesslikker opge- e 15-jarige tiener uit Sa- ira^ao) werd eind sep- aangehouden in een van een 27-jarige Al- r, die eveneens is opge- e politie kwam de twee ipoor dankzij een ano- ip. De vijftienjarige was met de Alphenaar van naar Schiphol gevlo- man zou de jongen de "Tit gegeven hebben 22 he{s cocaïne te slikken. In ling werden tijdens een maandag 6 oktober 2oo3 imstig waren uit het li- ;e Van de 15-jarige. Een "Voerder van het Open- 1 Jeinisterie in Den Haag ^e1de jongen 'opmerkelijk 'n^j' voor een bolletjesslik- Irar lffU itpartij in dn r Jj terspand WOU DE-RIJN DIJK - De pO- "fcft gisteravond vier man- 4 Leiden en Zoeterwou- 3 aangehouden na een irtij met een groep kra- b verdachten waren naar lid aan de Industrieweg iwaar de krakers hun in- pden genomen. In het mtstond een vechtpartij I geslagen werd met een p. De politie hield de men in de omgeving n kraker heeft aangifte jvan mishandeling. De «telt een onderzoek in. door Nancy Ubert alphen aan den rijn - Een 35-jarige Alphe naar is zaterdagmiddag platgedrukt tussen de zijkant van een vrachtwagen en de achterkant van een vorkheftruck. Hij is met ernstige ver wondingen, onder meer een schedelbasis fractuur en een gebroken kaak, naar het LUMC gebracht. De man wilde een vrachtwa genchauffeur helpen die met zijn transport voertuig in de berm van de Alphense Eiken laan muurvast stond. Zoals wel vaker op zaterdag, parkeerde de vrachtwagenchauffeur zijn wagen in de berm voor het terrein van de Alphense hondenclub. Officieel mag daar niet geparkeerd worden. De Alphense trucker had er een internationa le rit op zitten en wilde na een week van huis te zijn geweest eerst even zijn vrouw begroe ten die bij de hondenclub actief is. „Effe een bakkie halen." Toen hij even later weer wilde wegrijden, kwamen de wielen van de vracht wagen in de drassige berm vast te zitten. Wat hij ook probeerde, de truck raakte steeds meer vastgezogen. Hij vroeg de 35-jarige Al phenaar die in de buurt was om hulp. De man, volgens zijn broers nooit te beroerd om iemand te helpen, bedacht prompt een plan. Eerst probeerde hij met een vuilniswagen de vastgezogen truck uit de modder te trekken. Dat lukte niet, want de vrachtwagen gleed steeds terug. Vervolgens kwam de hulpvaar dige Alphenaar op het idee om met een vork heftruck een betonnen bint achter de wielen te plaatsen, zodat de vrachtwagen niet tel kens kon terug zakken. Daarna is het faliekant misgegaan. De man reed zijn heftruck naar de vrachtwagen en stapte uit. „Of hij dat ding nu in zijn achteruit heeft gezet in plaats van in z'n vrij of dat de hendel is losgeschoten weet ik niet", aldus een van zijn broers. „Wat ook precies de oorzaak is; de heftruck reed achteruit en mijn broer kwam tussen de zij kant van de vrachtwagen en de achterkant van de heftruck vast te zitten." Een voorbijganger had de tegenwoordigheid van geest om de heftruck weer naar voren te rijden en op de rem te zetten. „Mijn broer was nog bij kennis, heb ik gehoord. Terwijl hij er zo ernstig aan toe was." De vrachtwagen chauffeur was zaterdagmiddag behoorlijk over zijn toeren. „Met goedheid kan het dus zo slecht aflopen." De familie van het slachtoffer was direct na het ongeval opgebeld. De man heeft vijf broers en een zus. Nadat de man in ziekenau to met gillende sirenes werd weggebracht, bleven twee broers achter op de Eikenlaan. Een van de twee is de eigenaar van de vuilnis auto en de vorkheftruck. Open dag tunnel Groene Hart sensationele belevenis voor Oegstgeestenaar door Nancy Ubert leiderdorp - „Als er iets ge bouwd wordt, ben ik erbij. Dan loop ik met een smoesje het bouwterrein op. 'Ik ben op zoek naar Willem, de elektricien', zeg ik in zo'n geval. Succes verze kerd." Maar op het bouwterrein van de boortunnel onder het Groene Hart moet je wel van zeer goeden huize komen, wil je onuitgenodigd de tunnel schacht weten te bereiken. An ton Buikstra heeft het niet eens geprobeerd. Wel heeft de 74-ja- rige Oegstgeestenaar twee we ken geleden zeven uur lang in de rij gestaan om kaartjes te be machtigen voor de open dag die deze zondag wordt gehou den. „Geweldig. Ik beef hele maal. Het gaat er eindelijk van komen." Hij heeft alle documentatie ge lezen die hij over de tunnel boormachine Aurora kon vin den. Het informatiecentrum HSL-A4 aan de Bospolder in Leiderdorp heeft hij 'tig' keer bezocht. Eigenlijk kan hij het bouwproces dromen, vertelt hij. Nu is het tijd voor de krasse Oegstgeestenaar om eindelijk met eigen ogen te zien wat er 30 meter onder de grond tussen Leiderdorp en Hazerswoude- Dorp gebeurt. „Ik heb erover gelezen, ik heb ervan gehoord en nu wil ik het zien." Twee zoons mogen met hem mee op excursie. „Het was even vech ten in ons ouderlijk huis", ver klaart Ruud Buikstra. „Pieter mocht mee omdat hij het spoorwegnet onderhoudt en ik had geluk." „Het is dat je maar drie kaartjes mocht kopen, an ders was het een familietrip ge worden", bromt senior. Onderweg naar de startschacht waar Aurora met zijn werk is begonnen, loopt het gezelschap langs de betoncentrale. „Niet alles kan kant en klaar worden aangeleverd", doceert Buikstra zijn zoons. Eenmaal in de lift naar bene den, op weg naar de start schacht, kan de Oegstgeeste naar zijn enthousiasme niet binnenhouden. „O jeetje me- neetje. Moet je nou toch eens even kijken. Niet te geloven. Alsof we de mijnen ingaan." Hongerig slokt hij de informatie op die aan het begin van de toer wordt verteld. Het altaar met de heilige Barbara, de be schermheilige van alle onder- t op. ig ar Nancy Ubert ?enolg van voorpagina jgi! jn Idrschoten - S. woont in vel Dranjewijk. Dat weet bij- etalke Voorschotense jon- iieel die je spreekt. Pogingen t eecontact te leggen met de ers mislukken. In het ou- ijk huis wordt de tele- niet opgenomen en ^■deur wordt niet openge- „Misschien zijn ze erg gevallen door boze va- van kinderen en doen aarom niet open", op- Leo (14) die een paar en verderop woont en is jelopen om het huis van n te wijzen. „Nee, ik heb Hooit aan de stok gehad die twee. Maar ik weet ran een heleboel andere eren dat ze grote proble- met ze hebben gehad." ^Jet bijna verlaten dorps- Bum vertelt Robin zon- ^■niddag dat S. hem nog meuro schuldig is. „Ik had t portemonnee vast. Die in e hij los. 'Dit leen ik even vee»je'. zei hij toen hij mijn ken euro eruit haalde. Je t dus niet zeggen dat ik dat geld vrijwillig afstond. Waarvoor hij dat geld nodig had? Drank en wiet." „Volgens mij is die gozer grootverbruiker", veronder stelt Peter van 16. „Een goe de vriendin van me is door hem gepakt. Afschuwelijk. Ze heeft er nog steeds last van. En niks zeggen hè. Ja, tegen mij dan. Maar haar ouders weten van niks. Ze heeft ook geen aangifte bij de politie gedaan. Wat zeg je? Heb je dat zelfde verhaal al eerder gehoord over een ander meisje? Kun je nagaan wat voor types dit zijn." Terwijl de afgelopen dagen toch meer dan dertig aangiften te gen de twee bij de politie in Voorschoten zijn binnenge komen. Diefstal, bedreiging, afpersing, seksuele intimida tie, aanranding. Zowel jon gens als meisjes zijn op de één of andere manier slacht offer van het duo. „Er is, maar één conclusie moge lijk", meent Peter. „Ze wil den macht uitoefenen. Mis schien wel omdat ze thuis door hun vader werden on derdrukt." grondse werkers boeit hem het minst. „Ik kan niet wachten tot ik bij die boor ben." Het is te ver lopen naar Aurora. Er zijn speciale bussen ingezet om de groepen door de tunnel te rijden. Straks dendert de HSL er met 300 kilometer per uur doorheen, weet Buikstra. „Van begin tot eind doet de trein er dan 93 seconden over." De bus, die een slakkengang maakt, rijdt volgens hem veel te snel. „Ik kan amper wat zien. Dit zouden we eigenlijk moeten lo pen." Even later als hij is uitge stapt: „Kun je je voorstellen dat we nu 30 meter onder de grond zitten. Magnifiek gewoon. Wat een ervaring." Twintig jaar heeft hij bij Van Gend Loos gewerkt en acht tien jaar bij de belastingsdienst. „Misschien had ik beter iets met techniek kunnen doen, dat intrigeert me mateloos. Dit is pas echt leuk." Hij neemt de boortunnel eens goed in zich op. „Pa", roept zoon Pieter, „nou ik hier ben, wil ik eigenlijk graag verder." Verlangend kij ken de mannen naar het voor ste gedeelte van de tunnelboor machine. Verboden terrein. „Wat zou ik graag een metertje graven", zuchten ze om beur ten. Tijd om de volgende groep Au rora te gunnen. Het gezelschap gaat de bus weer in en begint de meer dan 5 kilometer terug te rijden. Bij tunnelschacht Achthoven mag iedereen uit stappen. Wie wil mag de schacht bekijken en de 32 me ter - 161 traptreden - omhoog klimmen. „Dat doe ik", klinkt de 74-jarige vastberaden. „Knappe jongen die me dat be let." De schacht is voorlopig niet meer dan een kaal beton nen trappenhuis met extra nis sen en een vluchtweg onder het toekomstige spoor door. „Straks staat het hier vol met installaties en andere appara tuur", merkt Buikstra op. De 161 treden loopt hij zonder dat hij daarvan iets merkt. „Telkens sta je stil om iets te bekijken. Ik heb niet het idee dat ik 30 me ter geklommen heb", zegt hij als hij eenmaal boven staat. In de bus terug naar het bouw terrein praat Anton Buikstra met zijn zoons na over de twee uur durende ontdekkingstocht. „Ik had liever terug willen lo pen. Dan had ik nog wat meer tijd gehad." In de schaftkeet, Warmond Anders heeft andere plannen door Annet van Aarsen warmond - Geen enorme stij ging met 33 procent van de on- roerendezaakbelasting (ozb), maar een daling van met 4,5 procent. De raadsfractie van col legepartij Warmond Anders heeft het werk van het college in Warmond overgedaan. Het re sultaat is een alternatieve begro ting die de Warmonders niet kei hard in de portemonnee treft. Warmond Anders zegt met deze alternatieve begroting te doen wat de partij al tijdens de be handeling van de voorjaarsnota had beloofd. Toen stelde het college van burgemeester en wethouders dat bij ongewijzigd beleid de ozb met 70 procent zou moeten worden verhoogd. Zo'n boodschap, meent colle gepartij Warmond Anders, kon niet anders worden gezien dan als prikkel om met voorstellen te komen om de dreigende ozb- verhoging omlaag te brengen. „We hebben gezocht naar maatregelen die ertoe bijdragen dat een verhoging van het las tenniveau van de inwoners aanvaardbaar blijft", aldus Warmond Anders. De raadsfractie van WA legt de alternatieve begroting van avond voor aan de raadscom missie financiën. Het pakket aan maatregelen zou de ge meente in totaal ruim 315.000 euro opleveren. „Als de ge- (advertentie) Anton Buikstra geflankeerd door zijn twee zoons bij de ingang van de HSL-tunnel. Foto: Hielco Kuipers aan de koffie, maakt Buikstra de balans op. „Ja, het is die zeven uur wachten waard geweest. Die vijf euro per kaartje hele maal. Vanavond als ik rustig zit, beleef ik het helemaal weer op nieuw. Wat een techniek. Wat een project. Zo groots." Hij wil over een tijdje nog een keer de tunnel in. „Als de trein eenmaal rijdt. Ik hoop dat ik dat ook nog mag meemaken." P'PS w RIJNLAND KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? TOONAANCEVÏND IN KUNSTSTOF REUËF KOZIJNEN door Nancy Ubert oegstgeest - Een klein groepje kinderen speelt in het Bos van Wijckerslooth een spel dat aan ganzenbord doet denken. In het bos van Endegeest bewondert een ou der echtpaar de fagus sylvatica„Gewoon beukenboom." Verder is het zoeken naar mensen die zich deze zaterdag laven aan het groen dat Oegstgeest zo typeert en dat de vrijwilligers van de werkgroep Natuur en Milieu Educatie vandaag met verve promoten. Het is en blijft rustig op de grote Groen- dag. De burgers die in groten getale actie voeren, zodra de gemeente overweegt een postzegel weiland te bebouwen, laten het bij de afsluiting van 'De week van Groen Oegstgeest' massaal afweten. „Jammer", treurt Tom van der Meij, één van de orga nisatoren. „We hebben er een beetje gemengde ge voelens over", geeft hij eerlijk toe. „De schoonmaakactie die we eerder deze week met de scholen hebben gehouden, is een succes geweest. Vandaag valt de opkomst behoorlijk tegen." Het gemeentecentrum waar de Groene Markt wordt gehouden, maakt een verla ten indruk. Terwijl daar best interessante informatie is te halen. Zo proberen twee docenten van het Wellantcollege een aan tal cursussen aan de man te brengen. Ze hebben nog geen les kunnen slijten. „Het loopt niet", zegt Reinoot Groot sip. „De ene standhouder gaat bij de andere op vi site." Bomendeskundige Jack Klijnstra geeft straks een rondleiding door het Bos van Wijckerslooth. ,,Als geen enkele deelne mer zich meldt, ga ik wel in mijn eentje." Het Essen trekken in het bos van Rhijn- geest is 's morgens ook al niet doorge gaan. Geen enkele enthousiasteling heeft zich daarvoor aangemeld. Querinus van Velthoven van de Oegst- geester Volkstuinvereniging kan zich niet druk maken over het tegenvallende be zoekersaantal. „We laten hier alleen maar zien hoe leuk een volkstuin is. Op nieuwe leden zitten we niet te wachten. We heb ben nu een wachtlijst waar nu negen na men op staan. Er komen dit jaar maar drie tuinen vrij, dus dat wordt al knok ken." „We hadden gehoopt op meer animo", zucht Van der Meij. „We weten dat het groen leeft in Oegstgeest. Waarom men sen zich niet massaal op de actieweek hebben gestort, is gissen. Misschien speelt het weer een rol." Toch kan Van der Meij niet echt ontevreden zijn. „We hadden een totaalbudget van slechts 400 euro. Voor een hele week vol activiteiten. De media besteedden ruim aandacht be steed aan ons project. Dat is ook heel be langrijk voor ons geweest." De 'week' werd in de eerste plaats georga niseerd om duidelijk te maken dat boer derij Zwetsloot gered moet worden. De verpauperde boerderij die dicht tegen de nieuwbouwwijk Poelgeest aanligt, moet verbouwd worden tot milieu-educatief centrum, vinden de actievoerders. De boerderij grenst aan de Klaas Hennepoel- polder en ligt aan de Haarlemmertrek vaart. De natuur op die locatie moet blijvend gekoesterd worden, vinden ze. „Gelukkig liep de excursie naar Zwetsloot aardig vol." Ook voor de paddestoelenexcursie op landgoed Oud-Poelgeest die Van der Meij zelf leidde, was voldoende animo om het leuk te maken. De grote Groendag in Oegstgeest trok zaterdag weinig bezoekers. Foto: Eric Taal meenteraad bereid is bepaalde keuzes te maken, gaan de inwo ners van Warmond in 2004 zelfs minder ozb betalen", stelt War mond Anders. De grootste winst (127.000 eu ro) denkt de partij te kunnen behalen door het opheffen van een aantal bestemmingsreser ves, zoals de potjes voor cul tuurlandschap, voor kinderdag- opvang, voor verkiezingen en voor inburgeringsgelden. Daar naast stelt Warmond Anders een pakket aan maatregelen en bezuinigingen voor die nog eens bijna 90.000 euro moeten opleveren. Het gaat dan onder andere om de stagelden van kermisexploitanten, die volgens WA voortaan niet meer op de rekening van de Vereniging tot viering van Warmonds Feesten moeten worden bijgeschreven. Ook wil de partij voortaan de inzet van Warmondse ambte naren bij feesten en evenemen ten in het dorp doorberekenen aan de organisatoren. En wie voor zijn boot een vaste lig plaats, huurt in de Warmondse havens, maar niet in het dorp woont, zou volgens WA voort aan toeristenbelasting moeten gaan betalen. Nog eerjs een ton denkt War mond Anders te kunnen verdie nen door het verhogen van een aantal belastingen en huren, zoals snelvaarvergunningen, precariorechten en toeristen en forensenbelasting. regio - De zes Rijnstreekge meenten en de provincie Zuid- Holland moeten voor het eind van het jaar 305.000 euro op ta fel leggen om de tekorten van de Rijnstreekhopper te dekken. Daar bovenop moeten ze geld apart zetten om toekomstige te korten te kunnen dekken. De accountant adviseert daarvoor een bedrag van 160.000 euro te reserveren. De belbusdienst rijdt sinds 1 ja nuari 2001 door de Rijnstreek en vervoert de reizigers van deur tot deur of naar een halte waar ze verder met de bus kun nen. De bus is rolstoelvriende- lijk en een alternatief voor de onrendabele buslijnen. De pro vincie Zuid-Holland, Alphen aan den Rijn, Rijnwoude, Ja- cobswoude, Ter Aar, Liemeer en Nieuwkoop betaalden het eerste jaar 500.000 euro aan de bus. Vorig jaar liep dat bedrag al op tot 750.000 euro. De toe nemende kosten zijn een ge volg van het succes van de bus. Vorig jaar maakten 150.000 rei zigers gebruik van de bus die per rit subsidie ontvangt. Volgens bestuurslid Jonker van de Rijnstreekhopper bestaat de kans dat de bijdrage van 227 euro die iedere gehandicapte krijgt voor het opmbaar ver voer, komt te vervalen. „Hoe verantwoord is het om die bij drage te verstrekken, als de kos ten van de Rijnstreekhopper zo toenemen?", vraagt Jonker, die tevens wethouder in Ter Aar is, zich af. Toen de bus begin vorig jaar met grote financiële problemen kampte, besloot het samenwer kingsverband van de gemeen ten, het Rijnstreekberaad, een bedrag van 305.000 euro voor te schieten. In het najaar van 2002 dreigde de Rijnstreekhopper opnieuw stil te komen staan. Om dat te voorkomen schoot het dagelijks bestuur van het Rijnstreekbe raad nog eens 100.000 euro voor.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9