REGIO Vrouwen hebben die krijgen. Volgens de 'Niet zo druk maken om huishoudelijke zaken' NAVRAAG De WD wil af van positieve discriminatie van vrouwen en etnische minderheden. De Kamerfractie vindt het niet meer nodig dat deze groepen 'voorrang' j i j WD moeten burgers CXtVCl aandacht nodiworden aangespro ken op hun eigen ver antwoordelijkheid. Daarin zou positieve discriminatie niet passen en zelfs contraproductief of stigmatiserend kunnen werken. HENNY JANSEN, van de Leidse FNV Vrou wenbond, pleit voor handhaving van positie ve discrimi natie. Vindt u ook dat positie ve discrimi natie niet meer van deze tijd is? „Nou, ik vind toch dat sommi ge groepen een bepaalde voorkeur moeten hebben. Vrouwen en allochtonen hebben die extra aandacht nodig. Het is nog niet klaar?" Wat is nog niet klaar? „Zeker bij allochtone vrouwen is die extra aandacht nodig. Die zit ten helemaal vast en moeten nog uit hun schulp komen.Ze moe ten daarbij een zetje krijgen." Werkt het wel, die positieve actie? „Ik vind in elk geval dat we ermee moeten doorgaan. Dat WD- voorstel is te resoluut. Helemaal afschaffen kan niet." Dus u vitidt het een goed middel? „Ja, dat vind ik wel. Allochtone vrouwen hebben een grote achter stand, dat moet je proberen weg te werken." Er zijn ook vrouwen die geen positieve discriminatie meer willen. „Weet je wat ik vind? Toen er zoveel banen waren en alles goed ging, hoorde je niemand over dit onderwerp. En nu het allemaal wat minder gaat, komt het ineens weer op de agenda. Dat vind ik raar." Tot wanneer moeten werkgevers positief blijven discrimineren? „Tja, 's even denken. Af zal het wel nooit zijn, dus is het heel moei lijk om daar iets over te zeggen. Maar ik blijf erbij dat zeker alloch tone vrouwen een steuntje in de rug moeten krijgen." tekst: Erna Straatsma foto: ANP/Robert Vos UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Dinsdag 6 October LEIDEN - Het hier ter stede gevestigde genootschap 'Ars Aemula Na turae' dat als 'schilder- en teeken-academie' sedert 1799 onder dien naam bestaat, dagteekent in oorsprong eigenlijk reeds uit de 17de eeuw. Een van de directeuren der sedert bestaande stedelijke acade mie, Frans van Mieris de jongere, vermaakte haar bij zijn dood in 1763 een klein legaat, dat tot nu toe met een kleine gemeente-toelage haar voortleven heeft verzekerd. De leden der Academie kwamen in de 18de eeuw wekelijks bijeen op de Rijnsburgerpoort, waar zij een ka mer als teekenzaal tot haar beschikking hadden, welke kamer ook na de reorganisatie van 1799 de gewone verzamelplaats der 'kunstmin naren' bleef, totdat de heer J. Kneppelhout, de bekende letterkundige, in 1858 twee zalen in het huis 'Pax Huie Domui' op de Pieterskerk gracht ten behoeve der academie liet inrichten. Daar heeft zij sedert haar zetel gehad en tal van Leidsche teekenaars en schilders hebben er leeren teekenen en schilderen naar het naakt en gekleed model. Het bestuur, het voorbeeld volgend van mevrouw de wed. Kneppelhout, die de lokalen dezen zomer heef laten restaureeren, heeft het voorne men de bestaande collectie pleisterbeelden te doen herstellen en alles te doen wat dienen kan om het beoogde doel te bevorderen. ANNO 1978, vrijdag 6 oktober NOORDWUK - De opening van het dierenopvangcentrum aan de La- geweg is voorlopig verschoven naar begin november. Het opvang centrum, dat beheerd gaat worden door leden van de vereniging Dierenbescherming Noordwijk, gaat plaats bieden aan tien zwerfkat ten en zes honden. Foto: archief Leidsch Dagblad Toto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veerden dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiale b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO tLd.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, G.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres. Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betal;-^. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr.18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Üitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. MAANDAG 6 OKTOBER Hun haar laten doen, lekker 'shoppen' en lol maken met vriendinnen. Daarvoor kwamen afgelopen zaterdag zeker 10.000 meiden tussen de 9 en 14 jaar naar de Tinadag in Duinrell. En gezellig was het: „Er zijn hier gelukkig geen jon gens, want die zijn meestal toch alleen maar irritant." tekst: Nienke Ledegang foto's: Hielco Kuipers Nikita van Weenen, 13 jaar, uit Loosdrecht. „Ja, kijk, mijn vriendin in en ik zijn met zijn tweetjes en die drie meiden daar komen ook uit Loosdrecht. Die kennen wij en zijn we toe vallig tegengekomen. Hééé, ik word geïnter viewd, kom dan! Het leuke aan de Tinadag is dat het 'girls only' is. Even geen jongens om je heen. Meestal als we naar een pretpark gaan, moeten er broertjes mee. Nu kunnen we leuk met meiden praten. Over make-up en kleren, dat vinden jongens toch niet leuk. Mijn hob by's zijn shoppen, hockeyen en lol maken met vriendinnen. Dan zit ik hier dus wel goed. We zijn gebracht door onze ouders en worden om zeven uur weer opgepikt. Tot die tijd houden we het écht wel uit. Dan ben ik nog niet uitge keken." Charissa van Haalem, 12 jaar, uit Leiden. „Wij houden van dansen, shoppen en mei- dendingen. Alles wat ze hier hebben dus. De Tinaplaza is het leukst. Lisa heeft een tas ge kocht en ik wil een pet kopen. En straks gaan we bij Marieke kijken. En Chipz vinden een paar ook heel leuk. Om vijf uur worden we weer opgehaald. Dan moeten we dus klaar zijn. Maar dat lukt ook wel, denk ik. We gaan toch niet zwemmen, want dat vinden we niet leuk. Veel te druk." Hester van Rijn, 12 jaar, uit Katwijk aan Zee. „Ik ben hier met Laura, Yvonne en Maaike. Die ken ik van school en uit de straat. Ik zit in de brugklas van het Andreas College. Dit is de tweede keer dat ik bij de Tinadag ben. Het leukste is de Plaza. Daar krijg je allemaal cadeautjes, en daar zijn spelletjes en kun je allemaal dingen ko pen. Of ik ook mijn haar ga laten doen? Nou, dat kost geld. Of je moet een kraslot hebben, dan kan het gratis. Maar dat doe ik denk ik niet. Alles is trouwens leuk hier. Alleen in de rij staan niet. Het is best wel druk. Marloes van der Hoorn, 14 jaar, uit Alphe(s den Rijn. „Wij vinden het hier gewoon gezellig. Ik bLj. met Tessa, Simone en Diandra. We zijn e<kr Nederlanders, want we nemen alles mee \v; gratis is. Moet je het zien? Een paraplu, n^0 die is van mezelf. Een roze ding voor in je^ haar, tampons, een sleutelhanger met eei^ beer. Daar moet die tampon dan weer in, loof ik. En armbandjes. Leuk hè? Ja, ik heil abonnement op Tina." Vriendin Diandra: zitten in Leiden op school, op de Riidolf 9 ner. We gaan dit stukje over Marloes echt|{ uit de krant knippen en op het prikbord n roosters hangen. Haha." t( Nashira Ramos, 12 jaar, uit Rotterdam. „We waren hier al om half negen. Mijn vader heeft ons gebracht. We zijn met zijn vijven. En we zijn al helemaal natgeregend, omdat we buiten moesten wachten. We hebben het alle maal vreselijk koud. Maar het is hier wel leuk hoor! Al die winkeltjes met frutsels, en leuke troepjes. Echte girls stuff. En lekker alleen met meiden de hele dag. We blijven tot half acht. Ja hoor, die tijd krijgen wij wel vol. We gaan ook nog zwemmen en alles nog 10.000 keer doen." Lisa Hoogenboom, 11 jaar, uit Leiderdorp. „Wij zijn zelf met de bus gekomen. Bianca, Daphne en ik. Wij wonen bij elkaar in de straat We hebben alledrie dreads in ons haar gedaan en hadden alledrie een trui gekocht. Dezelfde. Maai' Bianca is hem kwijtgeraakt. Zonde hè? We komen gewoon voor de gezel ligheid. We vinden Tina leuk. Suus Sas en Noortje zijn het leukst. Dat zijn de strips. Ze beleven leuke dingen. Straks nemen we de bus terug als we het hier zat zijn." Sjanna Bosma, 10 jaar, uit Heerenveen. „Wij hebben alledrie een abonnement op na. Ik, Anneloes en Floor. Ik ga vandaag af N maal leuke dingen kopen. Boeken en eenbij overtrek van Suus en Sas. Maar die krijg il mijn moeder. We zitten in groep 8. Mijn Idr by's zijn dansen en zingen. Ik ga dus wel Dra optredens kijken, maar daar kom ik niet selk aal voor, hoor. Al vind ik Marieke wel heel dj leuk. Maar alles is hier leuk. Het is echt efco: dagje zonder de jongens." ers ijk 5 VOOR 12/12 12 December 2003 is voor veel regio genoten een belangrijke datum. Dan valt het definitieve besluit over het samengaan van drie protestantse kerken in Nederland. Voor de een een reden tot juichen, voor de ander een zwarte dag. Vandaag: dominee Nini Vonk uit De Kaag. „Wat mij betreft was dit al dertig jaar geleden gebeurd, ik ben er erg blij mee. Van huis uit ben ik her vormd, maar we kerkten vroeger ook vaak bij de gereformeerden. Ik had er veel vrienden en vriendin nen. Ik ben hervormd predikant ge worden, maar ben getrouwd met een gereformeerde man. Kortom, ik sta in beide kerken met één been. Als ik zie wat in er in de wereld en vlak bij huis allemaal speelt aan problemen, vind ik dat we ons niet zo druk om dit soort discussies moeten maken. Er zijn vluchtelin gen, verslaafden, de wereld is met heel andere dingen bezig. In het licht van de grote problemen mag je je geloofsproblemen niet uitver groten. Het is heel ongezond om je zo over huishoudelijke zaken druk te maken. De Lutherse kerk ken ik helemaal niet. Ik ben nooit in een Lutherse kerk geweest, behalve als er geen dienst was, of in het buitenland. Ik denk wel dat de Luthersen dicht bij ons staan. En ze schijnen wat litur gisch ingesteld te zijn, en daar hou ik wel van. Wat ik zou zeggen als ik in Katwijk op de kerkenraadsvergadering zou worden uitgenodigd? Wel, er zijn studiegenoten uit mijn tijd in Utrecht, die nu in Katwijk dominee zijn en met wie ik nog steeds prettig kan omgaan. Wel heb ik moeite met hun claim dat zij de kerk van Nederland zijn die God hier geplant heeft. Ik zou ernstig vragen: vind je t echt dat je dat mag claimen ten koste van de eenheid met andere gelovigen, en ten koste van de kan sen om te getuigen naai' buiten toe? In welke van de drie kerken ik me het meeste thuis voel? Toch in mijn eigen oude hervormde kerk. Het bloed kruipt waar het niet gaan e h kan. Maar van daaruit zou ik veel je' andere stromingen willen verkenj e nen." t d tekst: Peter van Egmond foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8