LEIDE 'Leiden moet meer doen voor lager opgeleiden' REGIO Nieuwbouw Lorentzhof wacht op verhuizing school Bevoorrading V&D toch via Aalmarkt R1 Ondernemers pleiten voor werkgelegenheid 'overeenkomstig de behoefte van de stad' Allergie voor computers bestaat echt Wandelcafé met lezing over Trekvogelpad Stoom wil met Hessing praten over RGL Heel normaal Lodewijkskerk wijdt 'schepselen Gods' Leiden laat passage weg over vestiging regio-orgaan 9 beroofd mishandeld ut - Een 16-jarige jongen Iden is zaterdagnacht op "alkenpad mishandeld. Een oude stadgenoot die met ppliep werd beroofd van iets en mobiele telefoon, ^ders zijn vier nog onhe il jongeren die ze tegen- Sen. Die gaven een geleen- '^steker niet terug. Toen Bte daar wat van zeiden. »ie een van de jongeren uit t jep een vuistslag uit op de van een van de twee jon- Van de ancjer werden fiets pbiele telefoon afgepakt. lp aan provincie wd-Hongarije i - De provincie gaat de 2|rsiteit Leiden vragen om 3jcten met de Universiteit ofiskolc in Hongarije te in- cjreren. Dit antwoorden ge leerde staten van Zuid- lid in een brief aan het _ie statenlid C. Freeke JChristen Unie). De pro- 1 werkt aan nauwere ban- ■issen het bedrijfsleven en Rversiteiten van Leiden, en Rotterdam. Zo wil zij ponale kenniseconomie npuls geven. Freeke vindt provincie hier ook haar aarse 'zusterprovincie' -id-Abatij-Zemplén bij I betrekken en dan vooral ar gelegen Universiteit Siskolc. GS nemen dit ver ver. ,'gerlijke stand tis in LD' i - Leefbaar Leiden wil dat tneente de gegevens van rgerlijke stand gratis blijft ekken aan het Leidsch JadDe krant plaatst die Heer sinds de gemeente jit om er 1800 euro per U>or te vragen. Hierdoor is Bote groep Leidenaars ig gedupeerd', stelt de in schriftelijke vragen et college van B en W. Om Efemen rond privacyschen- ~~je voorkomen, kan de ge- Se vooraf aan mensen vra- zij bewaar hebben tegen idmaking, stelt Leefbaar £3i. Al eerder lieten ook an- lolitieke partijen weten ^ar te hebben tegen de Hie de gemeente vraagt Ie gegevens. maandag 6 oktober 2003 Ti Jansen op 'diefestival "1 - Cabaretier Dolf Jansen lubliekstrekker van het Leidse Studiefestival van :oen. In de Pieterskerk Ie Universiteit Leiden op Stiiag 25 oktober vanaf 10.00 miferlichting over de vele ''JMingen die studenten hier ^0J)n volgen. Zij kunnen on eer studiekeuzetests workshops volgen en in- "Agen krijgen over stages in litenland. Dolf Jansen len 'talkshow' met Leidse "zoekers. Het Studiefesti- Jt twee keer per jaar iheeft, is in rap tempo uit- Bid tot hét wervingsmid- n de Leidse universiteit kt elke keer honderden eerlingen uit de regio. J »en fjcstra gaat <r Middelburg l - De voormalige Leidse eraar psychologie René Aia wordt hoofd van de af- sociale wetenschappen b nieuwe Roosevelt Aca- in Middelburg. Hij begint "erk volgend studiejaar. De ivelt Academy is een afde- an de Universiteit van ht en gaat maximaal 600 nten opleiden voor een tlorsdiploma. Diekstra kei de Universiteit Leiden in rerlaten na beschuldigin- a(in plagiaat. Hij is nu we- ïappelijk adviseur van de /nte Rotterdam en lector Haagse Hogeschool. 1n voor het iide doel 2' - Onder het motto 'Proef -ide' gaat op vrijdag 10 ok- 2jbij honderden restaurants -derland de witte vlag uit. 3P Leiden. De restaurants -lelnemen aan 'Feast for g'' geven die dag de volledi- orengst en de fooien van ïrsoneel aan War Child. Idse zaken die meedoen put Peper, In den Bier- !l, de Poort van Leyden, 'afé Van der Werff, City Markt en Surakarta. De irants verzorgen naast de fere kaart ook een speciaal va^or Peace-menu. War gebruikt de opbrengst east for Peace voor de fiRfian oorlogskinderen in itfiQ De hulporganisatie jnlich voornamelijk op psy- iciale hulpverlening. door Wilfred Simons leiden - De Leidse economie ont wikkelt zich onevenwichtig. Met de komst van de biotechnologie groeit de werkgelegenheid voor hoogopgeleiden, maar lopen la ger opgeleiden het risico in de kou te blijven staan. Dat zeggen bestuursleden R. van den Berg en R. Plug van de LVI, de vereni ging die de belangen van 200 Leidse ondernemingen behar tigt. Leiden moet niet alleen inzet ten op het bevorderen van ken nisintensieve bedrijven, vindt de LVI. Uit een recent rapport van de Kamer van Koophandel blijkt dat de biotechnologie op leiden - Computerallergie be staat. De Leidse dermatologe Marjolein Wintzen, verbonden aan het LUMC, concludeert na onderzoek dat er een toename van zogeheten 'muisvingers' en andere huisproblemen is te ver wachten. Huidirritatie als gevolg van computergebruik komt zelden voor, maar kan wel degelijk een probleem zijn. Vaak gaat het om irritatie-eczeem, waarbij de huid door schuren geïrriteerd is geraakt. Ook contactallergieën, waarbij een patiënt eczeem krijgt van stof in het plastic van muis, toetsenbord of muismat, komt voor. De meeste gevallen doen zich voor bij veelvuldig computergebruik. Door zweet en wrijving verhoogt de kans op allergieën. Wintzen verwacht in de toe komst een toename van het aantal ziektegevallen omdat een computerallergie opwek kende stof als neopreen steeds vaker wordt gebruikt. De ironie hiervan is dat neopreen vaak wordt gebruikt als vervanger van latex, omdat dit materiaal veel allergische reacties veroor zaakt. het Bio Science Park in 2010 zo'n 20.000 banen kan opleve ren, maar Van den Berg en Plug 'moeten het nog zien'. „Tot nu toe verbranden de meeste be drijven alleen geld, het is een gevaarlijke business", zegt ING- directeur Van den Berg. Directeur Plug van Holland Boor vindt daarom dat Leiden 'breed moet mikken'. „Er moet werk zijn voor mensen van 'hoog tot laag' en overeenkom stig de behoefte van de stad", zegt hij. Daarmee bedoelt hij dat ROC-Leiden bijvoorbeeld geen machinebankwerkers moet opleiden als er geen be drijven zijn die ze kunnen aan nemen. .Afgestudeerden van de universiteit of de hogeschool die hier geen werk vinden, zoe ken dat elders", legt Van den Berg uit. „Binnen een uur ben je vanuit Leiden in Amsterdam, Schiphol, Den Haag of Rotter dam. Als je daar niets kunt vin den, is er iets mis met je." Plug maakt Van den Bergs betoog af. „Lager opgeleide Leidse jon gens en meisjes gaan niet naar een andere stad, maar naar de sociale dienst. Dat is een ver keerde zaak." Van den Berg en Plug willen 'hom of kuit' over de vraag wat de gemeente met haar indu strieterreinen voor heeft. „Neem De Waard", zegt Van den Berg. „Al jaren dreigt dat gebied een woonbestemming te krijgen. Als gevolg daarvan twij felen steeds meer onderne mers. Moeten zij nog wel inves teren? Als het gebied dan gaat verpauperen, heeft de gemeen te een argument om te zeggen: 'dat moet maar weg'. Dat vind ik een schande." Ook vindt de LVI dat de ge meente een visie moet geven op arbeidsintensieve bedrijven die lager opgeleiden in dienst hebben. „Neem nu Multilease, dat was een leuk bedrijf met dertig, veertig werknemers. Dat is gewoon de stad uitgejaagd. Doodzonde", zegt Plug. De LVI wil dat Leiden zijn 'gewone' in dustrie net zo behandelt als de biotechbedrijven. „Wie in De Leeuwenhoek wil uitbreiden, heeft zijn vergunningen zó op zak. Maar neem wasserij Rentex-Dieben, die achter de Zoeterwoudsesingel wil uitbrei den. De gemeente zegt: 'kan niet, ondernemer, los het maar op'. Met zulke bedrijven moet de gemeente óók meedenken." De LVI vindt dat Leiden ar beidsintensieve bedrijven moet gaan werven. Plug en Van den Berg denken aan bijvoorbeeld verpakkingsindustrie en aan loodgieters- en installatiebe drijven. „Katwijk heeft visver- werkende industrie, Rijnsburg heeft de kassen en de veiling, Boskoop kwekerijen. Wat biedt Leiden aan jongens en meisjes die het van hun handen moe ten hebben?", vraagt Plug zich af. LVI-bestuurders Roel van den Berg (links) en Rob Plug. „De gemeente moet hom of kuit geven over de vraag wat zij met haar bedrijfster reinen voor heeft." Foto: Hielco Kuipers leiden - Jan van Leeuwen komt vrijdag om 20.00 uur in het Wandelcafé zijn ervaringen ver tellen met het Trekvogelpad. Begonnen in Bergen aan Zee werd na 380 kilometer het eind punt in Enschede bereikt. Het Wandelcafé is in buurthuis de Pancrat, Middelstegracht 85 in Leiden, de toegang bedraagt 2,50 euro. Informatie: 5227079 of e-mail: asmits.2@hccnet.nl Directielid Bakx: 'Het valt niet mee om een plek te vinden' door Mascha Welling leiden - Het kan nog jaren du ren voordat het Leidse verzor gingshuis De Lorentzhof een nieuw gebouw krijgt. De ge meente kan namelijk geen nieuwe plek vinden voor de af deling Praktijkonderwijs van het Onderwijs Centrum Leiden (OCL). Pas als de school ver huisd is, kan de nieuwbouw van start gaan. De Lorentzhof bestaat dertig jaar. Volgens directrice H. Ger- brandy is er in die tijd veel ver anderd. „Het huis is niet ge schikt voor rollators. Die be stonden nog niet." Ook hebben bewoners slechts één kamer tot hun beschikking, terwijl dat er volgens normen van nu twee moeten zijn. Bovendien moe ten er huurwoningen komen voor ouderen die verwachten op termijn zorg nodig te heb ben. Twee jaar geleden sloot de di rectie van de Lorentzhof een samenwerkingsovereenkomst met Woningstichting Ons Doel. Alles is geregeld, maar het fiat van de gemeente blijft uit. „We hebben de subsidie rond, toe stemming van het ministerie van VWS en van de Sociale In frastructuur Commissie. We kunnen alleen niet beginnen met bouwen." De Lorentzhof blijft op hetzelf de terrein. Dat houdt volgens Gerbrandy de nieuwbouw op. „Het is een groter project ge worden doordat gehandicap tenzorg De Bruggen en het On derwijscentrum die naast de Lorentzhof staan, ook nieuw bouw nodig hebben." Daar door is de Lorentzhof afhanke lijk van de ontwikkelingen rondom die instellingen. Als het OCL verhuist, kan de bouw van een nieuw zorgcentrum begin nen. Gemeentewoordvoerster F. van Deursen zegt dat er nog geen nieuwe locatie bekend is voor de praktijkschool. Voor de ge meente is belangrijk dat de school binnen Leiden blijft. Bo vendien zijn de plannen voor de nieuwbouw van de Lorentz hof nog niet goedgekeurd. Directielid K. Bakx van het OCL zegt al zeker vijf jaar te overleg gen met de gemeente. „Ik heb het meeste verdrongen", zegt hij somber. Alles blijft zo vaag. Het valt niet mee om in de stad een plek te vinden." Hij betwij felt echter of er genoeg geld be schikbaar is voor de bouw van een nieuwe school. Dat wordt pas belangrijk als bekend is waar de nieuwbouw van het OCL komt Het nieuwe gebouw van de Lo rentzhof komt volgens Ger brandy vijftig meter naast het huidige gebouw. „We komen meer in de hoek van de Lo- rentzkade en de Lammen- schansweg." Een voordeel hier van is dat mensen in het oude gebouw kunnen blijven wonen tot hun nieuwe kamer klaar is. ,Als de bewoners tussendoor moeten verhuizen, hebben zij een grotere kans om te ster ven", aldus Gerbrandy. Omdat de bouwplannen stilliggen, heeft Gerbrandy zuchtend maar weer een nieuwe verwar mingsketel besteld. „Daarmee kunnen we in elk geval weer zes jaar vooruit." leiden - Niet uniek, wel mooi. Na een fikse bui hing gisterochtend boven Leiden en omgeving een dubbe le regenboog. Zelden gezien, maar het is een heel normaal verschijnsel", aldus Jan Visser, weerman van deze krant. „Die schaduw- of bijboog, waarin de kleuren van de hoofdboog worden weerspiegeld, is er vrijwel altijd als er een regenboog aan de hemel staat, maar hij is meestal vrij vaag. Alleen na zwaardere buien is hij over het algemeen goed te zien en dat was gisteren het geval." Foto: Fred Rohde leiden - De Stichting Openbaar Vervoer op Maat (Stoom) wil praten met de nieuwe wethou der van verkeer over de Rijn Gouwe Lijn (RGL). Frits van Oosten van Stoom roept Hes sing in een brief op om een an dere koers te varen dan zijn voorganger Pechtold. Die was een voorstander van de snel tram door de binnenstad. Stoom is een belangenvereni ging van bewoners van de Pro fessoren- en de Tuinstadwijk aan weerszijden van de Lam- menschansweg. De leden van Stoom verzetten zich tegen de aanleg van de RGL over dit tra ject omdat ze vinden dat die de verkeersveiligheid in gevaar brengt. Van Oosten nodigt Hessing uit om te komen kijken op de kruispunten langs het toekom stig tracé. Zoals het 'met name voor fietsers gevaarlijke' kruis punt Korevaarstraat/Jan van Houtkade en de kruising Lam- menschansweg/De Sitterlaan, 'één van de meest onoverzich telijke kruispunten van de stad'. „We hopen dat u de moed heeft om te zeggen dat het voorne men om hier een trein dwars over deze kruispunten te laten rijden, liefst met een snelheid van 50 kilometer per uur, de verkeersveiligheid niet ten goe de kan komen." Hessing wordt morgen geïnstal leerd als wethouder. De ko mende maanden wil hij zijn aandacht nog verdelen over Leiden en zijn vorige gemeente, Middelburg. door Robbert Minkhorst leiden - Bevoorrading van V D in Leiden kan mogelijk toch via de Aalmarkt. De bouw van een derde brug gaat door, al leen wordt dat geen extra brede terrassenbrug. Dat staat in een voorstel over de Aalmarkt waar over burgemeester en wethou ders morgen vergaderen. Vorige week is er voor het eerst over gesproken. Leden van de projectgroep heb ben moeite met de inpandige bevoorrading aan de Breestraat van het warenhuis, vooral om dat daarvoor een pleintje of ex tra brede doorgang achter de Waag moet worden aangelegd. In het ambtelijk voorstel aan B en W wordt ook een bevoorra dingsruimte aan de Aalmarkt opgenomen. Onderzoek moet aantonen welke van de twee opties 'het best voldoet aan de vele randvoorwaarden op het gebied van monumenten, stadsbeeld, verkeer en waren markt'. Ambtenaren komen niet tege moet aan de wens van de pro jectgroep om ter hoogte van de Aalmarktschool een extra brede brug, met terrassen en een overkapping, te bouwen. De komst van die brug zou de Waaghoofdbrug overbodig ma ken. De projectgroep vindt twee bruggen in het stadshart ge noeg. Er komen er nu waar schijnlijk alsnog drie. De nieu we mag vier meter breed zijn. De projectgroep Nieuw Aal marktplan hoopt vanavond voor het laatst te vergaderen. Onder de overgebleven leden is overeenstemming over een voorstel aanstaande. „We heb ben vorige week twee keer zon der het college vergaderd. Dat heeft tot succes geleidzegt ar chitect en lid Reinier Verbeek van de projectgroep. Oud-lid Rob Doeleman, die in mei boos opstapte, heeft met een persbericht verwarring ge zaaid omdat hij daarin sugge reert namens de projectgroep te spreken. .Absoluut niet", zegt Verbeek daarover. De nieu we voorzitter Ton van Brussel, die de ook al uit woede vertrok ken Cees Waal is opgevolgd: „Ik heb meneer Doeleman niet ge zien bij de vergaderingen." Van Brussel meldt verder dat er vanavond een persconferentie is. „Daar geven we aan waar we zijn aanbeland. Ik wist niet dat er al over was vergaderd, maar het verbaast me niet: Dit is van groot belang. Het ultieme be raad is nog niet geweest en daar willen we natuurlijk nog in- vlg?d op uitoefenen." leiden - Ogenschijnlijk tegenstribbelend ondergaat deze foxterriër zijn rooms-katholieke zegening. Pastoor J. de Water van de Heilige Lodewijkskerk aan het Steenschuur laat zich er echter niet door af schrikken en hanteert de wijwaterkwast met vaardige hand. Pal naast de kerk ligt het Haringpleintje, v^)ar De Water zaterdag tien honden en één kat zegende. De diereninzegening, die voor de twee de keer plaatshad, is bedoeld voor alle eigenaren die de moeite wil len nemen naar de kerk te komen. Dierendag ziet de pastoor als aan leiding voor de inzegening. Het gaat hem erom dat de mensen eens extn denken aan de 'andere schepselen van God'. Foto: Eric Taal leiden - Hoe gevoelig de be stuurlijke verhoudingen in de regio nog altijd zijn, bewijst een ingreep van burgemeester en wethouders van Leiden. Zij pas sen - op verzoek van de lokale politiek, overigens - een raads voorstel over regionale samen werking aan, om niemand te gen het zere been te schoppen. Het is de bedoelnaa dat de be stuursorganen vande regio, het SLR (voor de Leidse regio) en het SDB (voor de Bollenstreek) fuseren. Daarom gaan beide ambtelijke organisaties ook op één plek werken. De meest voor de hand liggende locatie is dan Leiden, dacht Leiden. Om die reden stond in het fu- sievoorstel het verzoek 'de ambtelijke organisatie op ter mijn te huisvesten in Leiden'. De gewraakte passage is nu af gezwakt. „Het was een mes-op tafelbenadering", zegt burge meester Lenferink. „Het is ab soluut geen harde eis van ons." Ambtenaren gaan straks wer ken op een stek die het dage lijks bestuur van de Leidse regio en de Bollenstreek uitkiest. De zin waarin staat dat Leiden de organisatie in de stad wil huis vesten, komt te vervallen- -

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7