Kamer buitenspel bij overleg EU-grondwet BUITENLAND Cook: Blair misleidde de bevolking over Irak Een wrede dood voor joden en Arabieren Overzicht zelfmoordaanslagen m Elizabeth volgende doel al-Qaeda Kremlin-kandidaat wint verkiezingen Tsjetsjenië Eis van eigen eurocommissaris geschrapt Zieke paus werkt door «kou: Centrale j ongevaarlijk ou - Iran kan onmogelijk Je door Rusland beschik- jestelde technologie kern es bouwen. Bovendien le- iusland alleen nucleaire Istof aan Iran als het land [gewerkte kernstaven te- )!eft. Dat heeft de Russische ter van defensie Ivanov ren benadrukt. Iran is met /an Rusland een (eerste) entrale aan het bouwen, ps de VS zou Iran zo aan jommen willen komen. Jerlands ord in China ;hai - Een team skydivers ider meer Nederland en heeft gisteren in China [cord gevestigd. De twee /en en dertien mannen (gen per parachute van het Ite gebouw van het land, 5,5 meter tellende Jin Mao in Shanghai. ;er en alligator ippartement roRK - De politie van New jeeft zaterdag een tijger H krokodil uit een woning ;n halen. De agenten wa- jwaarschuwd door buren, en verdovingsgeweer de ruim 225 kilo wegende 1ltiitgeschakeld. In huis trof ^litie ook een alligator van uieter aan. De eigenaar van Bsten ligt in het zieken- dVaar hij voor dierenbeten jandeld. 'lij isabesnijdenis Bulgarije giali - Bijna duizend et- Turkse Bulgaren hebben deelgenomen aan een van jonge ns. Een optocht van ou- iroeg de kinderen door de Tardjali naar de plaatselijk ie, waar een groep artsen -^e om de ingreep uit te n. Onder de communisten i besnijdenissen verbo- iderden slaven „begraven in VS ir,oRK - In New York zijn lag de resten van 419 sla- De slaven ;n in de achttiende eeuw. ;raf werd twaalf jaar gele- ïvonden tijdens de bouw •n wolkenkrabber. De be- ilaats bleek tot 1794 in ge- te zijn geweest. De zwarte inschap wilde dat de Van de wolkenkrabber orden gestaakt en de lo- ■^en Afrikaanse begraaf - zou worden. iganen te hoop n en koning alofa - Hij heeft al zo'n de absolute macht, maar nog meer. De 85-jarige g Taufa'ahau Tupou IV anga controleert het der els tellende parlement, imt de twaalf ministers iet leven en de premier is jngste zoon. Maar hij wil —k de kranten controleren recht van rechters be- ïgen om koninklijke be- te herzien. Tegen dat emen betoogden vandaag 6000 betogers - de a| vite betoging ooit - onder *jering van het hoofd van jjj^holieke kerk van Tonga. apen 'veilig' brand op schip - Op het Nederlandse ^schip Cormo Express met piizenden schapen aan heeft gisteren kort brand ^;d. De schapen zijn vol den Australische woord- I Ier ongedeerd. De Cormo '■■ss ligt voor bevoorrading Het schip van de rederij Vroon in het Golfgebied met schapen aan boord. De a oi werden door Saudi-Ara- omdat ze ziek zijn. Ongeveer 5000 ekjeen zijn sindsdien om het door hitte en Wft ulert Afghaansen «it verbeterd uit} i - Het lot van Afghaanse :n is sinds de val van het bewind nauwelijks ver- Nog steeds worden veel :n gedwongen tot een lijk, worden ze verkracht geslagen. Dat stelt de :nrechtenorganisatie Am- Intemational in een van- gepubliceerd rapport. On- i Taliban hadden Af- _)se vrouwen bijna geen r ïn. In de ontwerp-grond- J /Oor Afghanistan wordt sWendiscriminatie verbo- iet is nog de vraag of de ng van president Karzai t Haagt de grondwet in de II(pk te brengen. Buiten de istad Kabul maken lokale eidheren met eigen legertjes inst uit en heeft Karzai g te zeggen. maandag 6 oktober 2003 In Haifa is samenleven van bevolkingsgroepen geen loze kreet door onze correspondent Ad Bloemendaal Haifa - De wrede terreuractie die zaterdag in Haifa een eind maakte aan het leven van ne gentien Israëlische burgers, was ook een aanslag op de door gaans vreedzame relatie tussen joodse en Arabische inwoners van die stad. Maar de overle venden zijn er vast van over tuigd dat de wond die in de ge meenschap is geslagen, snel zal helen. De belangrijkste reden is dat vier van de negentien doden Arabieren waren. Hun vrienden en familieleden deelden de wachtkamers van de ziekenhui zen met al even radeloze ver wanten van joodse doden en gewonden. ,,Er zijn hier geen joden of Arabieren. We zijn al lemaal Israëliërs, inwoners van Haifa", zei kort na de aanslag Tony Mattar, een van de eige naars van het restaurant Maxim. Mattar, een Arabische christen, verloor bij de aanslag zijn 23-jarige neef Sherbel, die op zaterdagen bijsprong in de bediening. ,,We zijn allemaal landgenoten. Als het gaat om dit soort bomaanslagen is er geen onderscheid. Als het ge beurt, dan overkomt het ons al lemaal", vertelde hij een Israëli sche televisieverslaggever. 'Maxim' is 38 jaar geleden ge sticht door de Mattars en de Joodse familie Tayar, die er sa men nog altijd de dienst uitma ken. ,,We voelen ons hechter verbonden dan een familie. De kinderen Mattar noemen me moeder", zei zaterdag Irit Tayar, de vrouw van de een van de eigenaars. Zonen, dochters, neven en nichten van beide fa milies werken in het restaurant. Pierre Mattar, zoon van de Ara bische mede-eigenaar, raakte gewond. Vanaf zijn ziekenhuis bed liet hij weten dat hij nooit had gedacht dat zoiets zich in zijn restaurant kon afspelen. Hij deelde dat besef met de vaste klanten. De idee dat je zelfs in een terreuroorlog je lot in eigen hand hebt, heeft zich trouwens vastgezet in de hoofden van veel Israëliërs. Het is een ma nier om de angst de baas te blij ven. .Aanslagen gebeuren niet op plaatsen waar joden en Ara bieren samen zijn" is een van de veronderstellingen waarmee Israëliërs een vinger proberen te krijgen achter een in wezen irrationeel fenomeen. Restaurant Maxim was in Haifa de ontmoetingsplaats bij uit stek voor joden en Arabieren. Mede daarom fungeerde het als stamcafé voor voetballers en supporters van Maccabi Haifa, het Ajax van Israël. Een van de sterren, Walid Badir, is een Ara- ''in;.1 -*!->■ Door het raam van het verwoeste strand restaurant Maxim is een man te zien die menselijke resten bij eenzoekt. Dat gruwelijke karwei wordt door vrijwilligers van een joods orthodoxe organisatie gedaan na elke Palestijnse zelfmoordaanslag. Foto: AP bier en ook de lagere elftallen tellen Arabische spelers. In Maxim voelen voetballers en supporters van beide bevol kingsgroepen zich thuis. Was de Palestijnse terroriste een uur later gearriveerd, dan waren er waarschijnlijk slachtoffers ge vallen onder de spelers van het eerste elftal, die er de lunch zouden gebruiken. Nu raakten drie leden van het trainersteam licht gewond. De idee dat Maxim een veilige haven vormde bracht op zater dagen veel gezinnen naar het restaurant. Een paar daarvan hebben voor hun vertrouwen een zware prijs betaald. Freddy Zer-Aviv, orthopedist in het Ben-Zion ziekenhuis in Haifa, verloor in een klap zijn 59-jari- ge vrouw, Bruria, zoon Bezalel (30), schoondochter Keren (29) en kleinkinderen Liran (4) en Noya (14 maanden). Ze woon den in een kiboets in de buurt. Vier leden van de familie Almog uit Haifa kwamen om het le ven. Vier andere familieleden, onder wie twee kinderen, zijn onder de gewonden. grozny/anp/afp - De 'kandi daat van het Kremlin', Achmad Kadyrov, is gekozen tot presi dent van Tsjetsjenië. Bij de gis teren gehouden verkiezingen heeft hij meer dan de helft van de 462.000 uitgebrachte stem men gekregen zodat zijn over winning zeker is, aldus een tus sentijdse uitslag van de kies commissie vanochtend. Vermoedelijk zal Kadyrov meer dan 80 procent van de stem men halen. Het waren de eerste presidentsverkiezingen sinds Russische troepen vier jaar ge leden de republiek binnenvie len. Ondanks aanwijzingen dat Tsjetsjeense rebellen de kies gang zouden proberen te ver storen, zijn er geen incidenten gemeld. Ruim 560.000 Tsjetsje- nen en tienduizenden Russi sche militairen die in de repu bliek zijn gelegerd konden hun stem uitbrengen. De uitkomst van de verkiezing stond volgens waarnemers van tevoren al vast. De belangrijkste rivalen Jeruzalem/AP - De zelfmoordaanslag van zater dag in Haifa was een van de bloedigste sinds de huidige cyclus van geweld in september 2000 los barstte. Een overzicht van de aanslagen die de meeste levens eisten: 4 oktober 2003: Negentien doden bij aanslag op restaurant in Haifa. 9 september 2003: Bomaanslag op café Hillel in Jeruzalem: zeven doden. 9 september 2003: Acht Israëlische soldaten ge dood bij aanslag op bushalte bij kazerne Tel Aviv. 19 augustus 2003: Aanslag op bus in Jeruzalem: 23 doden. 11 juni 2003: Zeventien doden bij aanslag op bus in Jeruzalem. 18 mei 2003: Zeven doden bij aanslag op bus in Jeruzalem. 5 maart 2003: Zeventien doden bij aanslag op bus in Haifa. 5 januari 2003: Drieëntwintig doden bij dubbele zelfmoordaanslag in Tel Aviv. 21 november 2002: Elf doden bij aanslag op bus in Jeruzalem. 21 oktober 2002: Veertien Israëliërs gedood bij aanslag met autobom op een bus. 4 augustus 2002: Acht doden bij aanslag op bus bij knooppunt Meron. 19 juni 2002: Zeven doden bij aanslag in French Hill (Jeruzalem) 18 juni 2002: Aanslag op verkeersknooppunt in Jeruzalem kost negentien Israëliërs het leven. 5 juni 2002: Zeventien doden bij aanslag bus bij Megiddo. 7 mei 2002: Vijftien Israëliërs gedood bij aanslag op speelhal in Rishon Letzion. 10 april 2002: Acht doden bij aanslag op bus in Haifa. 31 maart 2002: Vijftien doden bij aanslag op res taurant in Haifa. 20 maart 2002: Zeven doden bij aanslag op bus in de buurt van Kfar Musmus. 27 maart 2002: Negenentwintig doden bij aan slag op hotel in Netanya. 9 maart 2002: Elf doden bij aanslag op café in Je ruzalem. 2 maart 2002: Elf doden bij aanslag in Jeruzalem. 2 december 2001: Vijftien doden bij aanslag op bus in Haifa. 1 december 2001: Elf doden bij dubbele zelf moordaanslag in winkelstraat Ben Yehuda in Je ruzalem. 9 augustus 2001: Vijftien Israëliërs dood bij aan slag op pizza-restaurant in Jeruzalem. 1 juni 2001: Eenentwintig Israëliërs gedood bij aanslag op nachtclub Dolphinarium in Tel Aviv. door onze correspondent Hetty van Rooij rome - Bij de onderhandelingen over de Europese grondwet staat de Tweede Kamer buitenspel. Het binnenhalen van een eigen commissaris met stemrecht, een eis van de WD en het CDA, is door Balkenende bij de start van de onderhandelingen in Rome genegeerd. Er zijn veel landen die zich sterk maken voor de eigen commissaris, maar Nederland heeft ervoor gekozen om in de onderhandelingen te vechten voor andere omstreden kwes ties. „Nederland houdt vast aan het Beneluxvoorstel", zei mi nister de Hoop Scheffer van buitenlandse zaken. In dat voorstel krijgt elk land een commissaris, maar niet ieder een stemrecht. Het stemrecht dient echter wel te rouleren over alle lidstaten. Voor de WD is het behoud van een eigen Nederlandse com missaris een principezaak. Bal kenende maakte zaterdag in Rome echter duidelijk dat hij de Kamer geen toezeggingen heeft gedaan. „Wij willen maximale aandacht geven aan onze eigen prioriteiten en er zijn geen re denen om daarvan af te wij ken", aldus de premier. Het ka binet vindt het behoud van het vetorecht bij de meerjarengro- ting veel belangrijker dan de ei gen commissaris. Nederland klaagt al jaren dat het te veel moet afdragen aan Brussel en wil de mogelijkheid behouden om dwars te liggen. De Italiaanse EU-voorzitter De bijeenkomst van de Europese regeringsleider was aanleiding voor veel demonstraties in Rome. Terwijl anti-globalisten slaags raakten met de politie, verliep een demonstratie van voorzitters van de Euro pese vakbonden voor een sociaal Europa een stuk rustiger. Links vooraan loopt voorzitter Lodewijk de Waal van de FNV. Foto: ANP van de huidige pro-Russische bestuurder Kadyrov hadden zich, waarschijnlijk onder druk van het Kremlin, uit de race te ruggetrokken of mochten niet meedoen. Volgens mensenrechtengroepe- ringen maken Russische troe pen in Tsjetsjenië zich regelma tig schuldig aan oorlogsmisda den. Ook rebellengroeperingen vermoorden en ontvoeren bur gers. Volgens officiële tellingen zijn alleen al in 2002 1132 bur gers vermoord. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn 76 mensen vermoord en 126 ont voerd. Moskou beschouwt de verkiezingen als een stap in de richting van de 'normalisatie' van de situatie. Volgend jaar zijn er in Rusland presidents verkiezingen. President Poetin, die als premier in 1999 naam maakte door troepen naar Tsje tsjenië te sturen, wil tegen die tijd de zaken in de republiek op orde hebben. Berlusconi wil in december klaar zijn met de grondwet, maar de standpunten lopen zo ver uiteen dat dat waarschijnlijk niet lukt. Een Italiaanse poging om het aantal onderwerpen dat ter tafel komt een beetje binnen de perken te houden is mislukt. De hele ontwerp-grondwet staat weer ter discussie. Spanje en Polen maakten duidelijk dat er met hen niet te praten valt over veranderingen die hun be voorrechte positie binnen de Unie in gevaar brengen. Bij de verdeling van de Europese mil jarden staan zij vooraan en dat willen ze zo houden. „Ik begrijp dat wel, maar de belangen van enkelen mogen niet belangrij ker zijn dan het belang van de gemeenschap", suste Berlusco ni. Spanje en Polen horen bij de grote groep landen waar na de afronding van de onderhande lingen een referendum wordt gehouden over de grondwet. Volgens premier Balkenende zou het 'onvolwassen' zijn om een referendum te gebruiken als drukmiddel om zo veel mo gelijk binnen te halen. We zijn bezig om Europa klaar te ma ken voor de 21ste eeuw. Dat" moeten we over het voetlicht zien te krijgen. Oneigenlijke methoden passen hier niet", zei Balkenende. Aanslag gepland tijdens vergadering Gemenebest londen/lagos/anp/afp - De Britse koningin Elizabeth zou tijdens een bezoek aan Nigeria later dit jaar een doelwit zijn van de terroristische organisatie al-Qaeda. Dat meldde de Britse krant The Sunday Telegraph uit bronnen binnen de regering. Al-Qaeda zou gebruik willen maken van de zwakte in de Ni- geriaanse beveiliging en willen toeslaan tijdens de bijeenkomst van staatshoofden en rege ringsleiders van de Gemene best. De Britse onderminister van buitenlandse zaken Chris Mul- lin zou bereid zijn om Nigeria het gebruik van Britse elite-een heden aan te bieden om de be veiliging te versterken. Volgens de bronnen in de regering is er echter geen sprake van dat Eli zabeth het bezoek aan de con ferentie afzegt. De Britse konin gin is hoofd van het Gemene best, het overwegend Engelsta lige, informele verbond van 54 landen. De regering zou echter wel bezorgd zijn om de veilig heid van het 77-jarige staats hoofd. Een woordvoerder van de Nige- riaanse politie verwelkomde eventuele Britse versterkingen, maar bezwoer dat Elizabeth en de andere deelenemers veilig zullen zijn. „Daar zullen we voor zorgen." Al-Qaeda-leider Osama bin La den noemde in een bandopna me van begin dit jaar zes rege ringen, waaronder die van Ni geria, 'afvallig' en riep moslims op om het pro-Westerse regime omver te werpen. Volgens een internationale veiligheidsfunc tionaris neemt het land het dreigement zeer serieus en kan de topbijeenkomst van de Ge menebest heel goed een doel wit zijn. De bijeenkomst duurt vier dagen en begint op 4 de cember. Vaticaanstad- Het gaat slecht met de 83-jarige paus Johannes Pau- lus II. Maar ondanks zijn steeds zwakker wordende gezondheid werkt de leider van de rooms-katholieke kerk door. Zaterdag ver klaarde hij drie missionarissen heilig in een twee uur durende dienst op het Sint-Pieterplein in Rome. Onder de nieuwe heiligen de Duitse priester Arnold Janssen, die eind negentiende eeuw in Limburg drie missiecongregaties stichtte. Johannes Paulus heeft sinds hij in okto ber 1978 paus werd 476 katholieke geestelijken heilig verklaard. Toch leek het de paus zaterdag ietsjes beter te gaan dan de afgelopen we ken. Hij las zijn preek, gezeten in een rolstoel, voor het grootste deel zelf voor en deed dat betrekkelijk duidelijk. Berichten over de hape rende gezondheid van paus Johannes Paulus II werden tot voor kort door het Vaticaan steevast gebagatelliseerd, maar de laatste tijd hebben verschillende hoge vertegenwoordigers van de katholieke kerk gezegd dat de 83-jarige paus er slecht aan toe is. Zo kreeg de leider van de Anglicaanse kerk, die de paus zaterdag bezocht, te ho ren dat hij niet op al te diepgravende gesprekken hoefde te rekenen. Fa.o: AP door Esther Cotink londen - De Britse premier To ny Blair wist voordat hij de aan val op Irak opende, dat Saddam Hussein geen biologische of nucleaire wapens bezat. Dat beweert de voormalige mi nister van buitenlandse zaken Robin Cook. Cook legde in maart zijn functie neer omdat hij tegen de aanval op Irak was. Hij hield een dagboek bij, waar van delen gisteren in de krant The Sunday Times zijn gepubli ceerd. Cook had op 5 maart, daags voor het uitbreken van de oorlog, een gesprek met de pre mier. Daarover schrijft hij: „Ik heb geen reden te twijfelen dat To ny Blair in september (2002) ge loofde dat Saddam werkelijk kernwapens bezat, die hij bin nen 45 minuten kon afvuren. Wat echter duidelijk werd uit ons gesprek was dat hij daar in maart niet langer in geloofde." Het dagboek is een dolksteek voor de Labourregering, die be weerde dat Irak een 'werkelijk en actueel' gevaar vormde voor Groot-Brittannië. Volgens Cook was er sprake van muiterij in het kabinet, aangesticht door minister van binnenlandse za ken David Blunkett, toen een mogelijke invasie in Irak voor dejserste keer werd besproken. DeWnister-president negeerde 'het grote aantal ministers dat zich uitsprak tegen de oorlog', aldus de ex-minister. Hij meent dat Blair opzettelijk suggestieve formuleringen gebruikte in zijn kruistocht tegen Saddam Hus sein. De premier zou het volk heb ben misleid in zijn overtuiging dat er een link bestond tussen Irak en al-Qaeda. Op 20 februari van dit jaar woonde Cook een presentatie bij van John Scarlett, hoofd van de gezamenlijke inlichtingen diensten JIC. 'Mijn conclusie na een uur was dat Saddam waar schijnlijk geen massavernieti gingswapens bezat'. Ko&na deze presentatie volgde het gesprek tussen Cook en Blair. In het dagboek is te lezen: 'Ik vertelde hem (Blair): „Scar- letts briefing heeft duidelijk ge maakt dat Saddam geen kern wapens bezit die strategische steden kunnen aanvallen. Wel heeft hij waarschijnlijk enkele duizenden chemische grond- wapens. Bent u niet bang dat hij die tegen Britse troepen kan gebruiken?' Volgens Cook antwoordde Blair: „Ja, maar alle moeite die hij heeft gestoken in het ver stoppen van zijn wapens, maakt het lastig voor hem om ze snel te gebruiken." De voormalig minister vond het 'beangstigend' dat Tony Blaii geen enkele poging ondernam hem tegen te spreken toen hij beweerde dat Hussein geen kernwapens bezat. Ook John Scarlett zou niet de moeite heb ben genomen Cooks visie te ontkrachten. Het zat Cook dwars dat het voor de premier niets leek uit tp maken wat VN-inspecteur Hans Blix zou rapporteren over Irak. Zijn besluit het land aan te val len stond vast, meent Cook die besloot te wachten met de pu blicatie van zijn dagboek tot na de Labour partijconferentie. Deze vond afgelopen week plaats in Bournemouth.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5