GESPREK VAN DE DAG Premier: hoofdpijn door koningshui; Illusionist overleeft 'spelletje' Russisch roulette Dierendag MAANDAG 6 OKTOBER 21 DAGELIJKS LEVEN F'i VÊR.TEU EEW r 3üM KUNJ jU T-ECTE\y |cr5.iT(-eKL MENSELIJK Rockband Hell On Earth heeft een internetconcert en de daarbij behorende ZELFMOORD van een ongeneeslijk zieke fan UITGESTELD. Dat liet de band op de website www.hellonearth.net weten. Een rechter in de Amerikaanse staat Florida besloot vrijdag het popconcert met beelden van de zelfmoord te verbie den. Gouverneur Jeb Bush kondigde aan de bandleden te vervolgen voor hulp bij zelfdoding. Zanger Billy Tourtelot zei in september dat de band had inge stemd met het verzoek van de fan om op het podium te sterven, omdat Hell On Earth „achter het recht om waardig te sterven staat". Afkickkliniek The Priory in Londen heeft de laatste maan den een NIEUWE TREND ge signaleerd in de verslavingswe reld: de TECHNOLOGIEVER SLAVING. ,,We hebben in de laatste achttien maanden een enorme groei gezien van pa tiënten met dwangmatige ge drag, zoals sms'en en surfen op internet", zegt het hoofd van de verslavingsafdeling in The Sunday Times. De arts, die normaal te maken heeft met drugs-, drank-, gok- en seksverslaafden, zegt dat som mige patiënten tot zeven uur per dag bezig zijn met het ver sturen van boodschappen per mobiele telefoon. Een klant heeft daar zelfs een rsi-aan- doening aan over gehouden. „We verkeren nu in een situa tie waar mensen neerkijken op alcohol- en cocaïneverslaaf- den, maar dan wel zelf vijf uur iangeen internetchatroom be zoeken", beschrijft Collins de technologieverslaving. Elena Slough, de OUDSTE INWONER van de Verenigde Staten en op twee na oudste mens ter wereld, is gisteren in haar slaap overle den. Ze werd 114 jaar of 115 jaar oud. Slou gh werd geboren als Elena Rodenbaugh in Horsham in de staat Pennsylvania. Een ge- rontologische onderzoeksgroep beweert dat ze op 8 juli 1889 werd geboren. Familiele den van Slough beweren echter documenten te bezitten waarop staat dat ze op 4 juli 1888 werd geboren. Beide geboortedata maakten van haar de oudste inwoner van de VS. Alleen de Japanse Kamato Hongo, sinds vorige maand 116 lentes, en Mitoyo Kawate, 114, zijn ouder. Foto: AP ROY Horn, de helft van het Duitse illusionistenpaar Siegfried en Roy, is zater dag ZWAARGEWOND in het ziekenhuis van Las Vegas opgenomen nadat een van de tijgers uit de show hem had aangevallen. De 59-jarige Roy (rechts op de foto) werd geopereerd aan een ernstige wond aan de linkerkant van zijn hals. Zijn toestand is kritiek maar stabiel. Roy en zijn partner Siegfried Fischbacher voeren al meer dan 35 jaar zes dagen per week een drukbezochte goochelshow met witte tijgers op in het hotel en casino The Mirage in Las Vegas. Na meer dan 5.000 shows zondereen schrammetje liep het vrijdagavond laat fout. Roy intro duceerde de tijger Montecore aan het publiek die volgens de goochelaar zijn de buut maakte. Volgens het management was dat een deel van de act en ging het om een ervaren circustijger. Plots pakte de 270 kilo zware Montecore de man beet, die zich nog met zijn microfoon probeerde te verweren. Getuigen uit het publiek vertelden dat Roy als een lappenpop in de muil van het dier hing. De tij ger sleepte de man van het podium waarna medewerkers het dier met brand- blusapparaten wisten af te leiden en hem konden bevrijden. De show is voor on bepaalde tijd afgelast. Foto: EPA De illusionist Derren Brown speelde giste ren Russisch roulette met een revolver waarin slechts één kogel was geplaatst. De uitdaging werd uitgezonden met een ver traging van drie seconden op de Britse zen der Channel 4, en was tevens te zien in Ne derland op RTL 4. De kogel werd geplaatst door James, een jongen die Brown selecteerde uit een groep van 12.000 kandidaten. Twee maanden ge leden riep Brown via de tv de Britten op om zich op te geven voor het plaatsen van de munitie. Uit de grote groep respondenten koos hij aanvankelijk 500 deelnemers die werden gevraagd een video-opname van zichzelf in te sturen. Daaruit werden honderd mensen gekozen die in Londen verschillende opdrachten en psychologische tests ondergingen. Vijf mannen bleven over, waaruit Brown uit eindelijk koos voor de nerveuze James om dat 'hij de enige binnen de groep is die zich volledig bewust blijkt van de realiteit van deze uitdaging', aldus de illusionist. Voor aanvang van de cruciale act vertelde Derren Brown aan James dat hij een docu ment had ondertekend waarin de jongen volledig werd gevrijwaard van elke aan sprakelijkheid. mocht het misgaan. James was de enige die wist in welke van de zes genummerde revolverkamers hij de kogel had geplaatst. De magiër legde vooraf uit dat hij in staat was het onderbewustzijn van James te lezen, en zodoende te achter halen waar zich het fatale projectiel be vond. De provocatie vond plaats op de hooizol der van een verlaten schuur op een gehei me locatie. Nadat James de 'Smith Wes son' had geladen, nam hij plaats achter ko lllusionist Derren Brown bezig met zijn omstreden act. Foto: EPA gelvrij glas. De televisieploeg had zich eveneens teruggetrokken, de uitdaging werd gefilmd met op afstand bediende ca mera's. Brown legde het wapen voor zich neer en vroeg James de nummers één tot en met zes hardop uit te spreken, zonder enige hint te geven onder welk getal hij de kogel had geplaatst. Daarop draaide de illu sionist de cylinder van de revolver naar de derde kamer en hield die tegen zijn slaap. Tweemaal haalde hij de trekker over, waar na in de lucht schoot. Kamer vijf bleek ech ter leeg. Zoals een illusionist betaamt liet Brown geen moment doorschemeren of dit een foute beoordeling was of een doelge richte spanningsopbouw. Ruim twee mi nuten lang staarde hij voor zich uit, alsof hij de kijkers het gevoel wilde geven dat hij de uitdaging wellicht zou opgeven. In een abrupte beweging plaatste hij het wapen opnieuw tegen zijn slaap, haalde de trekker over, en richtte het vervolgens van zich af; de kogel bevond zich in de eerste kamer en werd afgevuurd in de lucht. De truc is zwaar bekritiseerd, omdat het ongepast is dat een beroemdheid -die met name voor jongeren een voorbeeldfFo; vervult- met vuurwapens speelt. De jrt grammamakers en Derren Brown zei-v nadrukten op verschillende momenlhe dit thuis op geen enkele wijze geïmilie moest worden. „Het gaat alle verstaij boven waarom Channel 4 met dezed; heeft ingestemd", stelde de vice-preiti; van de politie-organisatie Police Sup tendents' Association. „Hier gaat de,* keerde boodschap van uit, er zullen I ren zijn die dit willen kopiëren." PhiJ{ Hodson van de Britse vereniging voc sultatie en Psychotherapie vertelde 9kA levisie: „Het weerspiegelde een nog js aanbidding van wapens dan we vooYa: vreesden. Alle dramatiek centreerde >vi rond het geweer, dat welhaast werd De troeteld." d Omdat de Britse wet geen omgang nS t pens zonder een vergunning toestaaiis moest Brown voor zijn stunt uitwijketr een overzees eiland. De kandidaten he immers ongetraind. Volgens de illusin had hij de volledige medewerking vam team wapenexperts. De wapenmeest de echter anoniem blijven en werd i%| opname onherkenbaar gemaakt. Derren Brown geniet grote popularity Groot-Brittannië met zijn televisieshi Mind Control, waarvoor hij de Europei prijs Montreux Silver Rose ontving. F h gedachten te kunnen lezen, wat hij o E meer demonstreert door feilloos te ran onder welke van zes bekers een deeleli een object heeft geplaatst. „Het prinec van Russische roulette is daar feitelijlu afgeleide van", aldus de artiest. ai n Esther Gotink r ld Ir De Greet Hofmans-affaire, het Lockheed-schandaal, Maxima, Margarita en nu Mabel. Dossiers die te maken hebben met het ko ninklijk huis zijn voor een minis ter-president per definitie deli caat. Eén verkeerde opmerking of beweging en hij verliest zijn pres tige. Premier Balkenende heeft twee Oranje-dossiers op zijn bord, die hem kunnen beschadigen. Hoe druk premier Balkenende het heeft met de jongste affaire rond het koningshuis wil nie mand in zijn omgeving zeggen. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) doet de officiële woord voering voor Balkenende en houdt het bij het antwoord dat de zorgvuldigheid vereist dat er niets wordt gezegd. Zoals BBC- journalist Jeremy Paxman het ooit presteerde om een Lager- huislid vijftien keer dezelfde vraag te stellen zonder een ant woord te krijgen, gaf premier Balkenende zelf afgelopen week op vragen over de kwestie- Mabel Wisse Smit onophoude lijk als antwoord dat hij geen antwoord kon geven. Begrijpelijk, vindt staatsrecht- deskundige Peter Rehwinkel. „Het is zeer delicaat, zeker na de Margarita-affaire." In die kwes tie ging Balkenende publiekelijk onderuit door zich tijdens het kamerdebat hoorbaar antwoor den te laten influisteren door zijn justitieminister Donner. Dat kostte de premier punten, hij gaf de indruk de zaak niet in de hand te hebben. „De kwestie- Margarita is onderschat en het lijkt er op dat dat nu weer het geval is", meent Rehwinkel. „Het is van groot belang dat hij dit echt tot een goed eind brengt." Rehwinkel was enkele jaren ge leden als PvdA-kamerlid betrok ken bij de politieke voorberei dingen voor het huwelijk van kroonprins Willem-Alexander en Maxima Zorreguieta. Kok had al zijn politieke ervaring en inzicht nodig om het huwelijk pro bleemloos door het parlement heen te loodsen. „De grootste fout die je kan maken is dat je De voormalige reddingsboot Neeltje Jacoba, ooit eigendom van topcriminee^ Klaas Bruinsma, deed gisteren dienst als startschip bij zeilwedstrijden het Usselmeer. Mabel Wisse Smit heeft toegegeven enkele keren aan boord van dit schip te hebben overnacht. Het wordt tegenwoordig verhuurd' evenementen en schoolreisjes. Foto: ANP/Marcel Antonisse achteraf geconfronteerd wordt met feiten die bekend hadden moeten zijn bij de premier. Dat anderen meer naar boven water hebben weten te halen over een persoon dan jijzelf." In de kwestie-Margarita miste Balkenende die finesse, in de kwestie-Mabel moet dat nog blijken. Rehwinkel geeft het voorbeeld van oud-premier Kok die zijn agenda leeg veegde van af het moment dat Maxima op het toneel kwam. Veelvuldig overleg met de koningin, uitge breid overleg achter de scher men en voorkomen dat de pre mier en het koninklijk huis be schadigd kunnen raken. Kok had de zaak in de hand. Balkenende lijkt geen controle te hebben over zijn Oranje-dos siers. De berichten over de rela tie tussen Mabel Wisse Smit en de vermoorde topcrimineel Klaas Bruinsma zijn op zijn minst vervelend. De Algemene Inlichtingen- en Veiligheids dienst AIVD lijkt onvoldoende boven water te hebben gehaald en daarmee de premier in een lastig pakket gebracht. Even ondermijnend voor zijn ge zag zijn de hardnekkige geruch ten dat de AIVD het rapport over Wisse Smit nog helemaal niet af had toen koningin Beatrix de verloving van haar zoon en Wis se Smit aankondigde. Als zij voor haar beurt heeft gesproken, heeft Balkenende een groot pro bleem. Want de politieke verant woordelijkheid voor het ko ningshuis ligt bij hem: hij had moeten voorkomen dat de ma jesteit en de koninklijke familie onderwerp van discussie zouden worden. Of de AIVD nog niet klaar was met het screenen van Wisse Smit weet Rehwinkel niet. „Je vraagt je wel af wat precies wanneer bekend is geweest", zegt hij. „Het is verstandig van Balkenen de dat hij de tijd neemt om de feiten zo goed mogelijk op een rijtje te krijgen. Maar ik vind dat dit te veel tijd van de premier vergt." Niet alleen omdat de kwestie langdurig dreigt te wor den, maar ook omdat de politie ke druk verhoogd wordt. Een premier kan prestige win nen als hij een kwestie rond het koningshuis naar ieders tevre denheid oplost. Lukt dat niet dan is hij politiek beschadigd: hij mist kennelijk het vermogen om gevoelige affaires tot een goed einde te brengen. En als hij dat niet kan met het koningshuis, hoe moet dat dan met andere delicate onderwerpen? Erwin Tuil Bioscoopfilm zonder Ma> tl De film De Dominee, die op dit n ment wordt gemaakt over het lev, van topcrimineel Klaas Bruinsms' wordt niet aangepast na de onthj lingen over een mogelijke liefdes! tie met Mabel Wisse Smit, de verj de van prins Johan Friso. Dat heq de producent gemeld. Regisseur j Verhage draait op dit moment in: Luxemburg voor de film die is gei seerd op het leven van de 'Neders landse godfather'. Mabel Wisse St komt in de film niet voor. „Je kuit tijdens het draaien van een film h script niet gaan aanpassen aldi> zegsman. „Bovendien is de film i slechts geïnspireerd op het leven; Bruinsma. Het gaat niet om de lel lijke weergave van de feiten Voor de kardinaaltetra's is het ook feest. Normaal gaan ze voor 1,50 euro per stuk over de toonbank, maar op Dierendag doen ze tien voor een tientje. ,,Doe mij er maar tien", zei ik tegen één van de win kelmeisjes, die er zo jong uitzien alsof de neringhoud ster ze ook per tien heeft ingekocht. Maar dat blijkt een misverstand. „Mdddddddm!!!!", krijst ze door de winkel. „Wat was er ook alweer met de tetra's!!?? O ja, ik weet het alweer. Daar kan je alleen een oneven aantal van kopen, anders wordt er eentje uit de groep gezet.Ik kijk haar verbaasd aan. Maar waarom verkopen jullie er dan tien voor een tientje?" ja, dat weet ze ook niet. „Hoeveel heeft u er nog thuis? Drie, misschien? Dan zou het kunnen.Ik schud m'n hoofd. „Nee, nog maar twee. "Ze slaat haar ogen mis moedig naar de vloer. „Doe er dan maar negen", zeg ik, om uit deze gruwelijke impasse te komen. "Een te- tra die verstoten wordt, wie wil dat nu op zijn gewe ten hebben? Dierendag lijkt mijn dochter een goede aanleiding om haar aquarium schoon te maken. Ze gaat op bed liggen, met haar handen onder haar kin, om te kij ken hoe ik dat doe. In het jaar dat ze nu vissen houdt, heeft ze nog geen vinger naar het onderhoud uitge stoken. Voeren, dat vindt ze leuk. En af en toe wil ze nog wel eens een lijk uit de bak vissen, met het schep net. Maar de laatste maanden hoeft dat niet meer. We hebben nooit meer een dode vis. Maar wel steeds minder vissen. Van sommige soorten waarvan we er eerst tien hadden, zijn er nu nog maar twee. We ver denken Vilder - de zuigmeerval die als een gevleugeld prehistorisch monster door de bak zweeft en eigenlijk de algen hoort te verslinden - ervan dat hij nog veel meer opruimt dan plantaardig materiaal. De tetra's kocht ik altijd per tien, maar dit is de eerste keer dat ik hoor dat dat helemaal fout is. Het winkel meisje schuift het luikje boven de aquariumwand op zij en steekt haar schepnet in de school visjes, die bij de nadering van het groene ding alle kanten opschiet. Dat is nog een heel gedoe, negen van die visjes van gen. Halverwege valt er eentje op de grond, die het meisje maar met moeite weer van de gladde vloer kan peuteren. Ze gooit hem weer terug in de bak. Kan ie even bijkomen. Het is terts lotte Dierendag. Als ze er negen in een zakje heeft, houdt ze er een geel flesje boven waaruit ze een druppeltje probeert te per sen. Waar is dat voor?", vraag ik. Ik heb al tientallen vissen voor m 'n dochter gekocht, maar dit heb ik nog niet eerder meegemaakt. „Daar worden ze rustig van, in het zakje", zegt het meisje. Ik knik. Dierendag. We kunnen niet zorgvuldig genoeg zijn, met die beestjes. Een beetje ongeduldig tikt het meisje met haar vinger op de achterkant van het flesje en een golf dikke sub stantie kleurt het zakje in één keer blauw. „Ik zal er nog wat water bij doen zegt ze onaangedaan. Dan gaat ze me voor naar de kassa en zegt tegen het -al netzo jonge- meisje daar: „Negen tetra's van 1,50 euro.Ik protesteer. Maar op het briefje staat: tien voor tien euro!" Het meisje knikt. „Ja, maar u heeft er maar negen.Ik begin te snuiven. „Ja, omdat jij zegt dat tien niet kan!" Daar kan zij ook niks aan doen, zie ik haar denken. Met een vastberaden trek op haar gezicht, kijkt ze me aan. De aanzwellende rij dierenliefhebbers achter me wordt ongeduldig. „Dan wil ik er graag tien afrekenen", zeg ik. Haar gezicht klaart op. „Dat is goed. Tien eu ro, graag." Ik neem het blauwgekleurde zakje, waarin de tetra's versuft in een punt liggen, mee naar huis en zet de vissen zo snel mogelijk over in het heldere water van mijn doch ters aquarium. Maar als ik vijf minuten later weer kom kijken, zie ik er toch eentje levenloos op zijn rug zweven. De rest- tiueë van onszelf en acht nieuwe tetra's - lijkt het te redden. Lijkt het te redden? De adem stokt in mijn keel. Tien tetra's! Een even aantal! Het is zaterdagavond, de dierenwinkel in de grote supermarkt is nog tot negen uur open. En op vissen zit volgens een nieuwe Euro pese richtlijn tegenwoordig ook garantie. Zal ik een nieuwe (eentje, een oneven aantal!) halen? Ik twijfel, als voor mijn ogen de tetra's het probleem voor mij op lossen. Ze splitsen zich in een groepje van zeven en een groepje van drie. Werd het toch nog een mooie Dierendag. Reageren? column@dickvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2